Kort en bondig Agenda voor Haarlem Heemsteeds raadslid wil zonder rijkssteun woningen bouwen Leiding van de school is bij dit bestuur in goede handen Geloof en Wetenschap verzorgt 22 bijeenkomsten en 12 cursussen Ben Wzien er op grondvan ministeriële opvattingen geen kans toe Nog een kwakel over de Leidsevaart B en W over conflict Avondlyceum: „Goed beleid ten aanzien van de leerlingen, leraren en financiën" Grote partij goederen uit magazijn ontvreemd 11 Programma in gevaar Geldkistje met 300 uit kantoor verdwenen Medische verzorging tijdens het weekeinde Niet afwijzend Subsidie voor katholieke Bond van Bejaarden Geldkistje opengebroken; 380 verdwenen Gemeentesubsidie voor de burgerzinweek Uitbreiding fabriek der firma J. Seijffert Bromfiets in brand voor postkantoor Reddingsdemonstratie met een helicopter l Geldig voor een reis van huis naar ver weg Zes gewonden bij verkeers ongeluk in Bergen (L.) Gecompliceerde aanrijding te Uddel; 4 gewonden Eerste selectie Gentse orgelconcours Burgerliike Stand van Haarlem ZATERDAG 2 7 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. EN W. VAN HEEMSTEDE hebben geantwoord op een viertal vragen welke het gemeenteraadslid P. Zegwaart (KVP) kort geleden schriftelijk heeft gesteld met betrekking tot de woningbouw. Daar in de onlangs verschenen circulaire over de beperking van de utiliteitsbouw ten bate van de woningbouw onder meer de zinsnede voorkwam „De woningbouw bluf' van deze (beperkende) maatregel uitgezonderd. Alleen voor woningen die zonder geldelijke steun van het rijk worden gebouwd door of met geldelijke steun van andere publiekrechtelijke lichamen, is een rijksgoedkeuring vereist" had de heer Zegwaart aan B. en W. gevraagd of er een mogelijkheid bestond buiten het toegestane bouwvolume een rijksgoedkeuring te vragen voor de bouw zonder rijks- steun van een aantal woningen in Heemstede en of het College ook niet van oordeel was, dat het huisvestingsprobleem in Heemstede zorgwekkend genoeg is om een ernstige poging daartoe te doen. De heer Zegwaart vroeg voorts of, indien B. en W. het met hem eens zouden zijn, het College dan bereid was een voorstel aan de raad te doen om voor zulk een plan een bedrag gelijk aan de normaal geldende rijksbijdrage a fonds perdu beschikbaar te stellen. Uit het antwoord van B. en W. blijkt, dat in feite van enige nieuwe regeling ten aanzien van de woningbouw geen sprake is. Daarbij verwijst het naar een circu laire van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 24 Mei 1955 welke speciaal gaat over de financiering van de woningbouw, buiten het rijksprogramma om, met behulp van lagere publiekrechte lijke lichamen. De minister zegt in die circulaire overwegende bezwaren te heb ben omdat daardoor de realisatie van het woningbouwprogramma in het gedrang komt. „De situatie is thans zo, dat de bouwmarkt in het algemeen en de woning bouwmarkt in het bijzonder tot het uiter ste belast zijn. Van een enigszins ruime reserve aan arbeidskrachten is geen sprake; integendeel is voortdurend oplettendheid vereist ten einde ontoelaatbare spanningen te voorkomen", aldus de minister. De door de gemeenten en anderen buiten het vastgestelde bouwprogramma om ge maakte woningbouwplan betekenen dus een overbelasting van de bouwmarkt, welke daardoor plaatselijk en regionaal ontwricht zou kunnen worden. Bovendien zou een dergelijke activiteit ook betekenen, dat de woningvoorzie^ing in de financieel minder draagkrachtige gemeenten ten achter zou geraken bij die in andere ge meenten, zonder dat hier enige sociale of economische rechtvaardiging voor zou zijn. Dit geldt uiteraard evenzeer voor soort gelijke activiteit van andere, lagere pu bliekrechtelijke lichamen, aldus dezelfde circulaire verder. De minister kwalificeert deze ontwikke ling als een „onverantwoorde doorkruising van het regeringsbeleid" op het stuk van de woningvoorziening" en hij zegt nadruk kelijk, dat rijksgoedkeuring voor derge- In de eerstvolgende vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad op Donder dagmiddag I September komt een voor stel aan de orde om een kwakel te bouwen over de Leidsevaart, ongeveer vijfhonderd meter ten Zuiden van de brug in de Zand- voortselaan. Deze kwakel een houten brug dus welke slechts voor langzaam verkeer be stemd is zal de verbinding vormen met de zogenaamde „geleerdenwijk", welke in de naaste toekomst voltooid zal worden. Met de bouw van deze kwakel is een be drag van twintigduizend gulden gemoeid. Uit het kantoortje van een antiquiteiten zaak aan het Houtplein is Vrijdagmiddag een geldkistje met een inhoud van ongeveer drie honderd gulden weggenomen. De zaakwaar neemster, die de zaak tijdelijk beheert, nu de eigenaar met vacantie is, had wat geld uit het kistje genomen om een meubelmaker te kunnen betalen. Zij was met het geld naar achteren gegaan en had het kistje even open laten staan. Toen zij in het kantoortje terug kwam, bleken kistje en geld verdwenen te zijn. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 27 Aug. tot 3 Sept., des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen: Bloemer.daal: Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter C. Eenhoorn. Bloemendaalseweg 17, Bloemendaal, tel. 25589. Overveen: tot Zondagavond elf uur dok ter R. Holthuis. Rollandslaan 35, tel. 10367. Aerdenhout: Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, telefoon 26073. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal verzorgen de Zondagsdienst zuster B. W. Scharrenuei&, Van Dalenlaan 20, Santpoort-station, tel. K 2560 - 8348 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscherplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond-, Zondags- en nachtdienst zijn van Zaterdagavond 27 Augustus zes uur tot Zaterdagmorgen 3 September acht uur geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Over veen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- stat., tel. 8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772 HEEMSTEDE Artsen: Dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445, Heemstede; Dr. \V. van der Lin den, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606, Heemstede. Wijkverpleging: Zuster A. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 154, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. BENNEBROEK Dr. P. van Aalst, Rijksstraatweg 53, tele foon K 2502 - 300. HILLEGOM a Dr. A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, tele foon 5114. LISSE Dr. J. M. van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dr. Nanninga, Kruisweg 1013, tel. K 2540 - 6220. Nieuw Vennep: Dr. Nugteren ,tel. 220. Zwanenburg-Half weg: Dr. D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 60, tel. 593. Iyke plannen slechts by zeer hoge zondering zal worden verleend. uit- Burgemeester en Wethouders van Heem stede schrijven de heer Zegwaart dan ook, dat zij op grond van deze circulaire geen mogelijkheid van succes zien voor een aanvrage om rijksgoedkeuring op een plan voor woningbouw zonder rijkssteun, maar het verzekert de vragensteller: „Ons Col lege zou zeker niet afwijzend staan tegen over de bouw van een aantal woningen zonder rijkssteun, in die zin, dat het on rendabele gedeelte ten laste van de reserve zou worden gebracht en zouden in die geest zeker al de nodige voorstellen heb ben gedaan wanneer wij daartoe een mo gelijkheid hadden gezien. Wij zijn echter van oordeel dat maatregelen daartoe geen effect zullen sorteren. Hierbij dient tevens te worden overwogen dat op grond van het raadsbesluit van 28 Juli j.l. een beroep op het rijk wordt gedaan voor het ver lenen van financiële steun ten behoeve van de bouw van 114 woningen. Aantal sociëteitsdagen zal worden uitgebreid De afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden heeft het college van B. en W. verzocht in aanmerking te komen voor een subsidie ten behoeve van haar sociëteitswerk. Naar aanleiding daarvan zullen B. en W. de raad voorstellen over het lopende jaar een sub sidie tot een maximum van f400 toe te kennen ten behoeve van uitbreiding van het aantal sociëteitsdagen. De exploitatierekening over 1954 van de genoemde afdeling vertoont een gering ba tig saldo, hetgeen, zoals uit een onderzoek van de adviseur voor het Maatschappelijk Opbouwwerk bleek, een gevolg is van een voorzichtig gevoerd financieel beleid. Maar de toeloop is zo groot, dat er dringend be hoefte bestaat aan uitbreiding van het aan tal sociëteitsdagen, hetgeen echter tot een nadelig saldo zou leiden. Door deze subsi die zal deze uitbreiding per 1 September echter kunnen plaats vinden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in een groothandel in rem- en frictie-onderdelen aan de Gedempte Oude Gracht. Men is vermoedelijk met behulp van een valse sleutel binnengekomen. Uit een geldkistje, dat vermoedelijk eveneens met gebruikmaking van een valse sleutel is ge opend, is f380 weggenomen. Twee kleine doosjes in het kistje, met respectievelijk f 153 en f 15 heeft men evenwel onberoerd gelaten. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, aan het werkcomité van de burgerzin-actie „Tot dienen bereid" een subsidie te verlenen tot een maximum van f 2.400,ten behoeve van de van 12 tot en met 17 September 1955 te houden burger zinweek. BINNENLAND Romeinse vondsten. Bij opgravingen te Nijmegen zijn de laatste tijd weer enige in teressante vondsten uit de Romeinse tijd gedaan. Aan de Waalkade is over een lengte van 150 meter een Romeinse vestingmuur blootgelegd, die loopt tot de voet van het Valkhof. Tijdens de werkzaamheden zijn veel Romeins aardewerk, een Romeinse altaarsteen en een geprofileerd bouwfront van een Romeins patriciërshuis gevonden. HAARLEM EN OMGEVING Duin en Daalrallye. In de serie B, voor de deelnemers beneden de vijftien jaar, wordt voor het eerstaankomende koppel eveneens een beker beschikbaar gesteld. Tot Zondagavond kan men zich nog telefonisch opgeven bij de heer G. A. Randag, Rio Grandelaan 47 in Overveen. Gunning. Aan de firma Lampert Zn. te Haarlem is door het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden te Haarlem opgedragen het maken van een buisleiding op het Langeveld te Noordwijk voor f73.777. De raming was f97.500. Linnaeusschool. Met ingang van de cur sus 1955/1956 zal ook in het vijfde leerjaar van de Linnaeusschool, Wilgenstraat 81 te Haarlem-Noord les worden gegeven volgens de methode dr. Maria Montessori. Voor het aanschaffen van leermiddelen vragen B. en W. de gemeenteraad een bedrag van f 990 ter beschikking te stellen. H. K. G. op excursie. Op Zondag 11 September zullen de leden van de Haar lemse Kunstgemeenschap een excursie ma ken naar de internationale tentoonstelling van beeldhouwwerken in het park Sons- beek te Arnhem. De rondleiding geschiedt door de heren Piet v. d. Eijnde en Ewoud de Kat. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om grond te verkopen aan de heren J. P. en N. Seijffert, vennoten van de vennoot schap onder firma J. Seijffert tegen een prijs van f 22 per m2. Het betreft grond, ter oppervlakte van 380 m2, die grenst aan het huidige terrein van de firma. De grond zal worden bestemd voor de bouw van een fabrieksgebouw met kantoor. De bestaan de fabriek zal verbouwd worden en spe ciaal ingericht worden voor fabricage; in het nieuwe gedeelte zullen worden onder gebracht de expeditie, de kantoren, can- tine enz. Hedenmorgen omstreeks acht uur is na bij het postkantoor aan de Raaks een bromfiets in brand geraakt. De Amster dammer, die de bromfiets bestuurde, moest wachten voor het stoplicht Zijlstraat, hoek Nassaulaan. Plotseling vloog het voorste gedeelte van zijn bromfiets in brand. De man trachtte (met zijn regenjas) de vlam men te doven, hetgeen slechts de brand weer lukte, die spoedig was gealarmeerd. De bromfiets werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Zondag om drie uur zal op het strand te Zandvoort ter hoogte van „Bad Zuid" een reddingsdemonstratie worden gegeven met een helicopter, voorzien van een schepnet. Een drenkeling zal dan uit zee worden opge haald en op het strand worden gebracht. B. en W. van Haarlem hebben hun stand punt bepaald in het conflict tussen drs. J. D. van Dyck, de vroegere rector van het Avondlyceum en het Curatorium van dit lyceum. Zy stellen de raad voor de adres sen over deze kwestie, in het bijzonder de rechtspositie van het personeel, verzonden door de vroegere rector, het curatorium en een aantal oud-leerlingen, voor kennis geving aan te nemen. Zoals eerder bericht is had drs. Van Dijck de raad verzocht bij het Curatorium stappen te ondernemen om geen enkele bestaande jaarlijkse arbeidsovereenkomst met welke leden van het personeel ook te verbreken door niet-continuering op 1 Sep tember 1955, voordat de rechtspositie van dat personeel is geregeld, waarin de be voegdheden van rector en leraren enerzijds en curatoren anderzijds is geregeld. Gezien de ontwikkeling na de uitspraak van de commissie, die op een door het bestuur belegde vergadering van leraren was ingesteld en na haar onderzoek het Curatorium in het gelijk stelde, achten B. en W. het verzoek van de rector als een verzoek om het besluit van het bestuur ten aanzien van hemzelf ongedaan te maken, althans op te schorten tot het tijdstip waar op de gevraagde reglementen zijn tot stand gekomen.Wat de positie van de raad tegen over het bestuur aangaat, herinneren B. en W. er aan dat het alle bevoegdheden heeft, slechts beperkt door de voorwaarden waaronder subsidie wordt verleend. Het bestuur is behoudens het vereiste van goedkeuring van de salarisregeling vol komen vrij zijn verhouding tot het perso neel zelf vast te stellen. „Juist gehandeld" „Wij menen", aldus B. en W., „dat het bestuur juist bij een instelling als een avondlyceum, dat pas is opgericht, hiermede juist gehandeld heeft, en als het personeel meent, dat zijn rechts positie in het aangegane contract een onvoldoende basis vindt, dan was het vrij geweest dat contract niet te onder tekenen. De voorwaarden waren hen, die het contract aangingen, volkomen bekend en zijn belangrijk gunstiger dan die, welke aan de vroegere in- stelling aan de Wagenweg gebruikelijk waren." De loopmare van de Vereniging Geloof en Wetenschap is in een nieuw kleurig ge waad gestoken; ontwerper is de jeugdige kunstenaar Jack van der Staay. Het be stuur deelt in het voorwoord mee, dat wederom zorgvuldig rekening is gehouden bij de samenstelling van het programma van 1955-1956 met het ware wezen van de taak: bij te dragen tot de bevordering van de Katholieke cultuur in al haar facetten. De leden zullen drie nieuwe facetten aan treffen, namelijk de operette, het ballet en het cabaret, dat in het afgelopen seizoen geen doorgang vond. Wat de lezingen, filmvoordrachten, mu ziek, ballet, cabaret, toneel, opera en ope rette betreft, zij meegedeeld, dat tweeën twintig bijeenkomsten op het programma staan. Op Zondagmiddag 25 September komen de leden voor het eerst bijeen en wel in de Stadsschouwburg, waar het en semble Wim Sonneveld een voorstelling zal geven, gewijd aan cabaret. Vrijdag 30 September houdt mr. J. Mer- tens de Wilmars uit Antwerpen een lezing over „Het schoolvraagstuk in België". Met de operette brengt het bestuur we derom een novum in het programma; de Hoofdstad operette Amsterdam verzorgt een voorstelling van „Hör mein Lied, Vio- letta" van Oscar Strauss op Vrijdag 7 Oc tober. In de loop van het seizoen zullen de vol gende toneelstukken voor het voetlicht worden gebracht: „Dona Rosita" van Fe- derico Garcia Lorca (toneelgroep „Thea ter"); „De keizer van Amerika" van Shaw (Nederlandse Comedie); „Lucifer" van Vondel (Nederlandse Comedie); „Ombre Chère" van Jacques Deval (toneelgroep Het Nieuwe Comedia) en „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand (Rotterdams Toneel). Ook zal het Nederlands Ballet, onder lei ding van Son.ja Gaskell, optreden. Het programma van de muziek omvat een uitvoering onder leiding van Arthur Orobio de Castro van André Caplet „Le Miroir de Jésus" met solistische medewer king van de Griekse zangeres Irma Kolas- si en de harpiste Rosa Spier, een piano recital door de Mozartvertolker Hans Hen- kemans en een zangrecital door Cora Canne Meyer met medewerking van de harpiste Rosa Spier. Mr. A. L. Hustinx uit Roermond spreekt over „Onder de zon van Ceylon", waarbij een film vertoond wordt en Pater Th. Hen driks van de Witte Paters van Lavigerie uit Rotterdam over „Reuzen en dwergen in Midden-Afrika. Naar Amsterdam Daar de directie van De Nederlandse Opera definitief heeft besloten pas dan in de Haarlemse schouwburg op te treden wanneer de orkestbak vergroot zal zijn, heeft het bestuur besloten de omgekeerde weg te volgen en de leden in de gelegen heid te stellen een opera in de Amster damse Stadsschouwburg bij te wonen. Ge tracht zal worden een extra-trein of extra autobussen te reserveren. Cursussen In de loop van het seizoen zullen twaalf cursussen worden gehouden. De onderwer pen zijn: „Sören Kierkegaard en zijn in vloed op onze tijd"(dr. B. M. J. Delfgaauw); „Natuurleven in Nederland" (Jan Strijbos); „De balletkunst in haar verschillende vor men" (David Koning); „Drie kenmerkende Franse boeken uit onze tijd" (pater J. van Rijckevorsel S.J.); „De nieuwe poëzie na de bevrijding" (Michel van der Plas); „Le vensbeschouwing en wijsbegeerte in de laat-antieke wereld" (pater dr. Modestus van Straaten O..E.S.A.); „Het meesterlied" (Henk Bijvanck); „Hedendaags toneel" (prof. dr. J.. G. A. Ros S.J.); „De Spaanse schilderkunst" (B. A. J. Reith); „Naar pri mitieve volken" (dr. A. Melchior); „Geeste lijke volksgezondheid" (dr. M. J. de Jong); en „De kerkmuziek in de loop der eeuwen" (Kees Bornewasser). Dat er in de toekomst op grond van voor schriften in verband met de rijkssubsidie een regeling van de rechtspositie van het personeel zal moeten komen ook bij handhaving van het systeem van jaarcon tracten achten B. en W. evenals het be stuur wenselijk. In een huishoudelijk regle ment, op vaststelling waarvan de heer Van Dijck eveneens had aangedrongen, hoort deze regeling naar het oordeel van B. en W. niet thuis. De raad heeft volgens B. en W. niet de bevoegdheid om de door het bestuur geno men maatregelen ongedaan te maken of op te schorten, maar ook als hij die wel zou hebbben, zouden B. en W. niet voorstellen er gebruik van te maken. „Wij zijn van oordeel, dat de leiding van de school bij het huidige bestuur in goede handen is, dat dit bestuur bij zijn beleid niet alleen de belangen van de leerlingen en het perso neel, doch ook de financiële kant van het beheer van de school op juiste wijze en met deskundigheid behartigt en dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat het bestuur zodra de tijd daartoe gekomen is, in gebreke zal blijven de nodige regelin gen ten aanzien van de rechtspositie van het personeel, alsmede die van huishoude lijke aard tot stand te brengen. Het adres van enkele oud-leerlingen be vat naar de mening van B. en W. geen nieuwe gezichtspunten. Totale waarde minstens 60.000 In de laatste vier jaar zijn uit het maga zijn van een groot bedrijf in huishoudelijke artikelen aan het Damrak te Amsterdam goederen ontvreemd, waarvan de waarde volgens de directie 60.000 moet zijn. De centrale recherche heeft naar aanleiding hiervan drie leden van het personeel, de 38-jarige chauffeur G. H., de 18-jarige ma gazijnbediende J. H. en de 28-jarige embal- leur A. K. gearresteerd. Kort na zijn arres tatie heeft de chauffeur een bekentenis af gelegd. Met de twee kameraden heeft hij onder andere gasfornuizen, keukenuitrustingen, stofzuigers, strijkijzers en oliestookhaarden uit het magazijn ontvreemd. Wanneer het magazijn een order kreeg goederen gereed te zetten, die naar klanten moesten, voeg den zij bij de partij tal van andere artike len, die dan naar de helers vervoerd wer den en voor de halve prijs van de hand ge daan. Een deel van de buit is bij deze helers, de 62-jarige winkelierster G. H. en de 54-jarige koopman F. D. aangetroffen. Zij zijn eveneens gearresteerd, maar op vrije voeten gesteld nadat zij een beken tenis hadden afgelegd. Uit het magazijn ontbraken bij controle goederen voor een totale waarde van 120.000, maar volgens de directie wordt de helft van dit bedrag geacht „hreekgeld" te zijn voor goederen, die bij transport be schadigd zijn. Enige maanden geleden zijn reeds in dit bedrijf verduisteringen ontdekt. Toen werd een lid van het personeel aangehouden, dat na een voorwaardelijke bestraffing weer in dienst werd genomen. Met de andere ver duisteringen heeft hij echter niets te maken. cx5<xxx>3ccocccoooo3oocccccc<xaxccccccccc<x>iocccoooocccoo 8 STOCKHOLM (United Press). Mag ik mijn kaartje zelf laten knippen" is j s de vraag die Zweedse - en stellig ook I 8 andere - kinderen veelal aan hun ouders j 8 stellen als zij per trein reizen. De Zweedse staatsspoorwegen hebben nu besloten de reizende kinderen onder g de zes jaar een eigen kaartje te geven. H De kinderen kunnen het kaartje aan het loket vragen. Het ziet er net zo uit als een echt spoorkaartje, maar de tekst wijkt wat af. Op de ene zijde staat een\ kinderversje en voorts staat er op: „gel- dig voor één reis van huis naar ver weg en terug. Bij gebrek aan zitplaatsenj geldig voor een plaats op moeders schoot". Op de andere zijde van het kaartje j staat een grappige tekening, een uit een serie van zeven die aan het reizen is', gewijd. „Fortune carrée" (Cinema) is een Fran se Cinemascope-kleurenfilm over de ro mantische avonturen van een Franse ge lukszoeker, die aan de Arabieren aan de kust van de Rode Zee gesmokkelde wa pens levert, opdat zij hun bloedige veten teg eneen tyrannieke Emir zullen kunnen voortzetten. Erg kieskeurig omtrent zijn cliëntéle is de Fransman overigens niet, want hij verkoopt zijn mitrailleurs en mu nitie uitsluitend aan de meestbiedende. Dat hij daardoor in moeilijkheden komt, ligt voor de hand, maar met de hulp van een Tsjerkassische superman, weet hij steeds weer op het nippertje het vege lijf te bergen. Aan sensaties is geen gebrek: men aanschouwt complete woestijn-veld slagen, een gevecht van man tegen haai, sluipmoorden zonder tal en, als apotheose, de bemanning van het smokkelschip in een strijd tegen een vliegende orkaan. Jam mer, dat het er allemaal net iets te dik op gelegd is, want au fond is het verhaal niet slecht, terwijl de beide mannelijke hoofd rollen, als zij zichzelf kunnen zijn, dik wijls sterk spel te zien geven. De foto grafie en de kleuren zijn voorbeeldig: zel den zagen wij woestijnopnamen met meer en suggestiever sfeer. H. C. „Moord in de Rue Morgue" (R o x y) Regisseur Roy Del Ruth van dit Warner Bros product, gemaakt naar het bekende, gelijknamige verhaal van Edgar Allan Poe, heeft met de hem ten dienste staande middelen getracht de griezelsfeer welke Poe in zijn verhaal oproept in deze film vast te leggen. Hij is hierin slechts tot op zekere hoogte geslaagd. De vlot achter elkaar gepleegde moorden, waarvan de eerste in de Rue Morque, brengen direct al wel de nodige spanning, temeer daar van de moordenaar slechts een reusachtige vluchtende schim te zien is. Het oude Pa rijs met gaslicht en aapjeskoetsiers her leeft weer in Amerikaanse filmdécors en de inspecteur van politie wandelt laconiek met bolhoed en wandelstok van het ene slachtoffer naar het andere. Waar het ver haal van Poe echter zijn hoogtepunt be reikt, wanneer blijkt dat de moordenaar een misdadig-krankzinnige professor in de psychologie is, die zijn slachtoffers laat vermoorden door een reusachtige gorilla, bereikt deze rolprent merkwaardig ge noeg haar climax juist niet. Er is een te veel aan cliché's. Overigens is „Moord in de Rue Morque" een film die de bezoe ker enige uren voldoende spanning kan ooooccccoooooxoo OCCOCOCCOCOKXOCCO Vrijdagmiddag is in de gemeente Ber gen (Noord-Limburg) een .verkeersonge luk gebeurd, waarbij zes personen werden gewond. Een auto uit Hilversum, bestuurd door mevrouw Dijkstra-Hackman zou een vrachtauto passeren. De chauffeuse be merkte te laat een tegenligger. Zij stuurde de wagen opeens rechts van de weg, tegen een paal van de electrische leiding aan. De auto sloeg om en werd zwaar bescha digd. In de wagen zaten zes mensen, twee dames en vier meisjes. De bestuurster, mevrouw D. H. en haar drie kinderen kwamen er goed af: zij werden slechts licht gewond. Mevrouw Gommers-Hack- roan uit Nijmegen en haar dochtertje wer den zwaarder gewond. Het dochtertje kreeg een zware hersenschudding en de moeder klaagde over ernstige pijnen in de rug. Alle zes gewonden zijn in het Canisiusziekenhuis in Nijmegen opgeno men. Op het kruispunt MeervelderwegGar- derenseweg te Uddel is Vrijdagavond een gecompliceerde aanrijding geschied, waar bij vier personen werden gewond. De chauffeur van een personenauto, de ban kier J. C. van D. uit Rotterdam, verleende geen voorrang aan een motor, bestuurd door de heer W. M. van der H. uit Apel doorn. De motorrijder kwam bij de botsing, die hierdoor ontstond, met de schrik vrij, doch de 12-jarige duopassagiere Marijke L. liep een hersenschudding op. De auto schoot na de aanrijding circa veertig meter door en reed daarbij de wielrijder N. J. P. uit Nieuw-Milligen aan. Ook deze liep een hersenschudding op, terwijl zijn zesjarig dochtertje, dat bij hem op de fiets zat, aan het been werd gewond. De personenauto kwam tegen een boom tot stilstand, waarbij de heer Van D. zwaar werd gewond. Na de eerste schiftingsproef voor de in ternationale orgelwedstrijd, die in Gent wordt gehouden, heeft de jury 15 deelne mers geselecteerd die aan de tweede selec tie deel zullen nemen. Het zijn Marjorie Jackson (Verenigde Staten), Kremers (Duitsland), Precker (Duitsland), Hagerl (Oostenrijk), Paul Bar ras, Joseph d'Hoir, Camille d'Hooghe, Georges Minnen en Leopold Sluys (België). Bernard Lagace (Canada), Henri Nielsen (Denemarken), Georges Robert (Frankrijk), Bernard Bartelinck (Nederland), Jeannine Corajod (Zwitserland) en Helmut Relchel (Zwitserland). HAARLEM, 26 Augustus 1955 BEVALLEN van een zoon: 25 Aug., H. van der Flierin 't Velt; M. BogaartVerwoerdt; 26 Aug., A. F. van KampenLodder; L. J. PetersMeijer; I. E. E. van LeenBrandt. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., M. C. Links—Verbree; A. J. Breijer—Keetlaer; E. I. BerlemonRoetman; T. Erbrink van der Wiel; 26 Aug., A. Chr. M. van Roode Bouochier; Th. M. te Nijenhuis—Copini. OVERLEDEN: 24 Aug., J. H. G. M. de BoodeHeijennan, 70 j., Schldestraat; 25 Aug., Z. Tak, 57 j„ Lange Herenstraat; J. van Waard—Saarloos, 72 j„ Sterrebosstraat; A. G. ZomerdijkWentink, 58 j., Oost Indië- straat; L. G. Aarsen, 3 j., Hazepaterslaan. HAARLEM, 27 Augustus 1955 GEHUWD: 27 Aug., P. van Limbergen en M. M. Fortgens; L. W. Bouma en D. J. S. Vergaij; G. J. Teuben en A. Willems. BEVALLEN van een zoon: 25 Aug., A. E. SchelvisWildschut; 26 Aug., P. Stroo Klauwers: H. M. SchoorlBakker; J. E. NijssenWoudenberg; 27 Aug., A. E. Kor- tenaarHarmelink. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., J. Hendrikman Verstegen—Speijer; 26 Aug., H. Brouwer—Kronenburg; M. Th. Boon—Mes; C. Th. RiemensKwast. OVERLEDEN: 26 Aug., R. Stevens—Na gelhout, 71 j„ Begijnhof; M. W. Bannink, 50 j., Bilderdijkstraat. bezorgen en de combinatie van aapjes koetsiers en een reusachtige rondwagge- lende wilde aap in een straat is uitzon derlijk genoeg om aan deze film een blij vende griezelherinnering te houden. H. S. „liet grote geheim" (Frans Hals) is een Amerikaanse verfilming van een van die menselijke verrichtingen, die de loop van de wereldgeschiedenis in sterke mate hebben bepaald: de atoomaanval op Hiroshima en de omvangrijke voorberei dingen, die daaraan voorafgingen. Deze enerzijds glorieuse, anderzijds toch zo diep tragische film is bedoeld om aan te tonen, welk een groot aandeel eigenlijk maar een handjevol Amerikaanse geleerden, technici en militairen heeft gehad in de beëindiging van de tweede wereldoorlog. Het valt moeilijk te beoordelen, in hoe verre men bij het reconstrueren van deze zo gewichtige episode in de geschiedenis van de mensheid de werkelijkheid nabij is gekomen. Hoe het leven op de streng be waakte, van de buitenwereld afgescheiden atoombasis ook geweest moge zijn, het kan niet worden ontkend, dat de Amerikanen van begin tot eind een sfeer van geheim zinnigheid en loodzware spanning hebben weten te handhaven. Men heeft in deze film een liefdesge schiedenis verweven. Deze scènes storen niet; integendeel, zij horen er bij, want deze liefdesgeschiedenis is zeer reëel en ver klaarbaar. De kolonel van de luchtmacht, aan wie de coördinatie en uitvoering van de plannen waren toevertrouwd, dreigt namelijk door zijn verplichte geheimzinnig heid en zijn voor z'n vrouw onverklaar baar autoritair gezag op de basis, waarin ook echtgenoten en kinderen zijn geïnter neerd, zijn huwelijksgeluk te vernietigen. Robert Taylor speelt op vaak ontroerend natuurlijke wijze de rol van deze kolonel, die het met zichzelf te kwaad krijgt, tel kens wanneer hij beseft, dat hij de verant woordelijkheid zal moeten dragen voor de plotselinge en gruwelijke dood van wellicht honderdduizend mensen, ook al zullen door zijn werk waarschijnlijk de levens van millioenen anderen gespaard blijven. Zijn tegenspeelster is Eleanor Parker als zijn in wanhoop van hem vervreemdende vrouw. Fototechnisch valt er op deze knappe film niets aan te merken. Het enig storende element is wellicht de volkomen gevoelloos gezegde Nederlandse tekst, die in sommige scènes is toegevoegd. N. R. K. „De show gaat toch door" (Rem brandt). Een van de weinige Tsjechische films, die men in ons land te zien krijgt, draait deze week in Rembrandt. Het is een complete circusvoorstelling in fraaie kleu ren, met waarlijk excellente artisten. Deze voortreffelijke cirgusshow is hoofdzaak; het verhaaltje dat men er omheen gemaakt heeft is een beetje naïef, maar toch wel passend in het geheel, dat anders wellicht een beetje eentonig zou zijn geworden. Merkwaardig is in deze film de manier waarop een zeer bureaucratische „rege ringsinspecteur van het circuswezen" niet alleen belachelijk wordt gemaakt, maar ook door een nog hogere ambtenaar op zijn nummer wordt gezet. Filmtechnisch is er ook veel in deze film te waarderen niettegenstaande de vrij statistische instelling van de kleuren- camera's. S. K. De reprises van deze week zijn: in L u x o r „Modern Times", in L i d o „Twintigduizend mijlen onder zee" en in Studio „De woestijn leeft". Voorts vertoont Minerva tot Maandag ,,'t Zit in de lucht" en van Maandag tot Donderdag „Doctor in the house". ZATERDAG 27 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augutus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Minerva: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Woestijn leeft", a^e leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur en „Volmaakt alibi", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur en van 19 tot 22 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", ge opend van 10 tot 21 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: „De Plankeniers", o.l.v. mr. H. Planten, voeren op: „Het wederzijds Huwelijksbedrog" van P. Langendijk. ZONDAG 28 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto ..Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 10—17 en Zondags van 1317 uur. Minerva: ,,'t Zit in de lucht", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.20 uur en „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest". 11 uur, en „20.000 mijl onder zee". 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Joe Brown op de planken", 2 en 4.15 uur en „Moord in de Rue Morgue". 19 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame" van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Zuiderkapel, 10, 17 en 20 uur. G. Brucks. MAANDAG 29 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur en „De woestijn leeft", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Spaarne, Langebrug: Mu seumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Begijnhofkapel, 8 uur. Interker kelijk Evangelisatie Comité.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11