Engeland heeft zijn zomerzorgen Café de Paris RITJE OVER HET MEER Scapino jubileert De p tT ïctijk van de de jodstraf gesloten ENGELANDS ZOMERZORGEN ARRESTATIE IN ARBISONIA Het Lagerhuis komt op voor zijn privileges Lonen en salarissen kunnen de prijsstijgingen niet bij houden Te weinig behoorlijke scholen Misbruik van stakingsrecht V er ouder d transportwezen en erbarmelijk slechte wegen. De „Sixtijnse Madonna" terug uit Moskou Bevrijdingsmonument (Van onze correspondent in Londen) ONDANKS de internationale ontspan ning en het glorieuze weer - dat nu al wekenlang iedereen het gevoel geeft dat dit natte en mistige eiland door de Mid dellandse Zee omspoeld wordt! - heeft Engeland z'n zomerse zorgen. Al marche ren de dingen in het algemeen wel, al is er volop werkgelegenheid - de werkloos heid is het laagst sedert het eind van de oorlog - en al hebben de sociale voorzie ningen het schrijnendste leed opgeheven, er blijft nog reden genoeg voor onzeker heid en klachten. Want al werkt vrijwel iedereen, de keerzijde van deze hoogcon junctuur is een steeds duurder wordend leven. Dat zal wel doorgaan tot er einde lijk op de bewapening zal kunnen worden besnoeid. De regering, krijgt ook van niet- socialistische zijde te horen dat zij de zaken te slap aanpakt en dat er meer centrale economische leiding nodig is. Het wachten is nog steeds op de kabinets verjonging, waartoe Sir Anthony Eden waarschijnlijk na het zomerreces zal over gaan. Ook gaan er stemmen op die als enige blijvende remedie voor de steeds terugkerende dollarcrises verlangen dat de Verenigde Staten hun handelspolitiek radicaal wijzigen, omdat anders geen werkelijke oplossing van Europa's econo mische problemen mogelijk zal zijn. Het grote publiek verdiept zich zeker in vacantietijd, echter niet in al die din gen. Het heeft genoeg aan al zijn kleine grieven. Daar is de melkbezorger, die ge straft wordt door zijn vakbond omdat hij op zijn dagelijkse ronde meer doet dan normaal. Daar is ook het stadje, waar men geen half flesje melk kan krijgen, omdat de gezamenlijke melkhandel dat niet wil. Daar is de winkelier, die door zijn leverancier via een particulier tribu naal bestraft wordt, omdat hij een artikel verkoopt beneden de vastgestelde prijs, die volgens hem onredelijk hoog is. Daar is de eerste postbestelling, die in vele streken komt als de mensen al naar hun werk zijn vertrokken. Daar zijn de snel treinen uit het Westen, waarvan minder dan de helft op tijd in Londen arriveert. Daar zijn de bedrijven, die hun klanten slecht bedienen, omdat ze geen personeel kunnen krijgen, daar het niet bereid is om op Zaterdag een hele of halve dag te werken. Daar is het lauwe bier in de pubs, daar zijn de onverschillige buscon ducteur en de nog onverschilliger dien stertjes in vele café's, wier voedsel en omgeving ook al beneden peil zijn. MAAR NU komen de ernstiger klachten. Ouders pijnigen zich af om een behoor lijke school voor hun kinderen te vinden. Want het kosteloze openbare onderwijs is ondanks het beur zenstelsel nog steeds onvoldoende, de mid delbare scholen zijn te eenzijdig en te ge ring in aantal, de particuliere scholen vaak slecht en boven dien onbetaalbaar. De woningnood, vooral in het volgebouwde Londen, waar tien millioen mensen sa- menklonten, is nog bar, speciaal door het ontbreken van een evenwichtig en ratio neel woningbouwpro gramma. Bovendien hebben de Engelsen een afkeer van étage- blokken. De Engels man, individualist als hij is, wil een huisje met tuin voor en ach ter. Vandaar dat Lon den al zo onmogelijk is uitgedijd. De pan- nekoek wordt steeds groter. De wereldstad steekt haar grijpar men al uit tot aan de kust. De groene gor dels van natuur schoon, welke opzet telijk waren bewaard, worden nu bedreigd. De verhoging van de hypotheekrente heeft millioenen tot nieuwe wanhoop ge bracht. Twee Britten uit de Dominions constateerden bij een be zoek aan hun moederland, hoe nerveus en gespannen vele mensen zijn. Van elke drie recepten, welke de apotheek klaar maakt, is er één bij voor de behandeling van een nerveuze klacht. De woonsituatie is onzalig. Nieuwe ar beiderswoningen doen ongeveer twing gul den per week aan huur. De middengroepen betalen van vijftig tot honderdtwintig gul den per week en meer. Hierbij dient te worden aangetekend dat het gemiddelde grondloon van de arbeiders honderd gulden per week bedraagt, waarbij de eigenlijke verdiensten door overuren en Zaterdagse aibeid welke ook als overuren geldt, vaak tot honderdvijftig gulden en meer kunnen oplopen. Lossers van fruit en boter in de haven halen soms een weekloon van vier honderd gulden! Lonen en salarissen kunnen echter in het algemeen uiterst moeilijk gelijke tred met de duurte houden. Veertig vakbonden, hoofdzakelijk die in de scheepsbouw en de technische industrie, benevens wederom de spoorwegbonden, hebben nieuwe looneisen ingediend, welke een bedrag van honderd millioen pond vertegenwoordigen. De regering zoekt thans naar middelen om door overleg met de werkgevers en met het Britse Vakverbond stakingen te voor komen. Zij is huiverig voor wettelijk in grijpen op dit netelige gebied, al is er sprake van dat wettelijke bepalingen nodig zijn, welke onnodige stakingen zoals Enge land die de afgelopen jaren gekend heeft en welke het land zoveel schade hebben be rokkend kunnen afwenden. Het stakingsrecht blijft heilig in een democratie, maar misbruik er van kan niet worden toegestaan, ook al omdat de arbei ders daardoor hun eigen glazen ingooien. Van Labourzijde wordt opnieuw aange- ton voedsel worden ingevoerd. Brandend is vooral het vraagstuk van de te geringe steenkoolproductie, welke ondanks de (op de nationalisering volgende) mechanisatie nog steeds beneden het peil van 1938 ligt, terwijl de, op volle toeren draaiende, indus trie veel meer dan ooit behoefte aan brand stof heeft. Engeland ziet reikhalzend uit naar atoomenergie en oliestook, maar beide bevinden zich nog in een beginstadium. Evenals drie jaar geleden wordt de nood kreet geslaakt om buitenlandse mijnwer kers in te voeren. Destijds was het experi ment, door de tegenstand van de Engelse mijnwerkers mislukt. Van de tweeduizend Italianen, wier opleiding vijftienhonderd gulden per man kostte ze ontvingen ook Engelse taalles werden er achthonderd permanent in de mijnindustrie opgenomen. De overigen moesten naar hun land worden teruggezonden omdat de Britse mijnwer kers weigerden met hen samen te werken, Een trots monument in het hart van Londen, teken van Enge- lands macht ter zee, ter herinnering aan de door Nelson ge wonnen slag bij Trafalgar. drongen op wettelijke dividendbeperking, alvorens men bereid is aan een, loonstop mee te werken. De ambtenaren, die achter op geraakt waren, kregen dezer dagen een salarisverhoging van vijf percent, hun door het scheidsgerecht toegekend. HET VERLAMMENDE gevoel begint de overhand te krijgen dat de regering, ondanks haar toekomstprofetieën ver dubbeling van de levensstandaard in vijf entwintig jaar is Butlers leuze het economische probleem niet aan kan en dat de Labour-oppositie door haar interne ont reddering en door haar gebrek aan nieuwe denkbeelden met de handen in het haar zit. De waarheid is dat Engeland met zijn te traag, vaak te kostbaar en bovendien ook in vele opzichten verouderd industrieel apparaat en met zijn onvoldoende ontwik kelde landbouw en veeteelt, economisch uiterst kwestbaar is en afhankelijk van het buitenland. Wekelijks moet een millioen alle leuzen van internationale ar'oeiders- solidariteit ten spijt. Thans dreigt opnieuw verzet tegen het plan, volgens hetwelk vijftienduizend Italianen, Oostenrijkers en anderen naar Engeland zouden komen. Het argument van de Britse mijnwerkers is dat de industrie alleen voldoende arbeidskrachten kan aan trekken als de hoogste lonen worden be taald, de arbeidsuren verkort en de alge mene arbeidsvoorwaarden nog meer ver beterd. Het is het aloude principe, volgens hetwelk voor schaarste de daaruit voort vloeiende prijs betaald dient te worden. Nog duurdere steenkool welke pas zo steil de hoogte inging, al is zij goedkoper dan op het vasteland, zou zo luidt de redenering van de mijnwerkers alleen maar de doelmatigheid van het gebruik er van kunnen verhogen, maar het valt te bezien of kortere uren tot hogere productie zullen leiden. De beste kolenlagen raken uitgeput en het werk wordt steeds moei lijker. Op het ogenblik verliezen de mijnen jaarlijks ongeveer dertigduizend man, zo dat zelfs een injectie met vijfentwintig duizend buitenlanders niet meer dan een lapmiddel zou zijn. De Britse mijnwerkers beschouwen de vreemdelingen als concurrenten, omdat men juist van de schaarste aan arbeids krachten px-ofijt verwacht. Het ontbreken van een geleide loonpolitiek maakt dat de PARIJS (United Press) Eén van de beroemdste restaurants in de Franse hoofd stad, het Café de Paris, zal haar deuren moeten sluiten, omdat het niet langer Is opgewassen tegen de concurrentie van de In Amerikaanse stijl gebouwde snack-bars, die in Parijs als paddestoelen uit de grond schieten. Het Café de Paris was een van de vijf hoofdstedelijke restaurants, die er zich op konden beroemen In de gids van Michelin met vijf sterren te staan vermeld, ten teken dat daar het allerbeste geserveerd pleegt te worden. Het Is het tweede vermaarde Parijsc restaurant, dat binnen een jaar haar deuren moet sluiten. In de afgelopen win ter moest het exquise Larue, dat bij de Madeleine was gelegen, voor de hyper moderne snack-bar „Queenie" plaats ma ken. Het Café de Paris wordt tot een bij kantoor van een grote Franse bank ver bouwd. Het eerste Café de Paris werd in 1845 geopend. Het werd direct een trefpunt van talrijke grote figuren uit de Franse littera tuur: Alfred de Musset, Emile de Girardin en Arago en vele anderen. In 1875 werd het gesloten, in 1878 keerde het op de Avenue de l'Opéra in een nieuwe gedaante terug. De lijst van vaste klanten van het Café de Paris had men een ,,Wlxo is Who" van financiële, artistieke en journalistieke krin gen kunnen noemen. Tussen beide wereld oorlogen kwamen hier alle Franse journa listen, die werkelijk in tel waren. Na de tweede wereldoorlog wemelde het in het restaurant dag aan dag van rijke, zo niet schatrijke zakenlieden, die onder het genot van een copieuze zakenlunch voor milliar- den francs aan contracten afsloten. Een vaste klant was bijvoorbeeld de Hertog van Windsor, wanneer hij in Parijs was. Het „rijke arme meisje" Barbara Hutton dineer de er dikwijls. Oxxtelbare filmsterren en theatergrootheden genoten er hun apéritifs. Na de oorlog echter deden de snack-bars hun intrede in Frankrijk en kwamen steeds minder zakenlieden er de lunch gebruiken. Een besparing aan tijd en geld maakte een einde aan dit beroemde restaurant. wet van vraag en aanbod, ook wat de lonen betreft, in Engeland de allesbeheer sende factor is. Intussen dreigen de haven- ai'beiders weer met een nieuwe staking, omdat de ovexTxeid er op uit is om de disci pline in de havens te herstellen, eventueel door verwijdering van de oproerkraaiers. Sinds 1947 gingen in de Britse industrie door vijfhonderd stakingen drie millioen werkdagen verloren. Een schrale troost, dat dit naar verhouding minder is dan in de Verenigde Staten. VEEL STOF heeft in Engeland het be sluit doen opwaaien, dat zowel door rege ring als oppositie is goedgekeurd, waai'bij het voortaan aan parlementsleden verboden zal zijn veertien dagen voor een Lagerhuis debat over een onderwerp, dat dan aan de orde is, voor radio of televisie in discussie te treden of zelfs over een wetsontwerp voor beide media te spreken. Dit riekt naar censuur. Radio en televisie zijn slechts een verlengstuk van de pers, zo redeneren de verontwaardigden. Waai'om mag men wel vrij over de aanhangige kwesties schrijven, maar moet er in de aether over worden gezwegen? Men ziet hierin een poging van de partij- al machtigen om de overhand te behouden op de veelal onorthodoxe politici, die zich de laatste jaren voor radio en televisie hebben ontwikkeld, zoals de Bevaniaan Michael Foot en de conservatief Sir Robert Boothby bijvoorbeeld. Maar Foot verloor ondanks zijn briljant optreden voor de tele visie zijn zetel! Het Lagei-huis heeft altijd zijn privileges zorgvuldig beschermd, zelfs legen Chur chill, want het weigerde tijdens de oorlog in te gaan op diens ver-zoek om zijn gx-ote toespraken gelijktijdig per radio te laten uitzenden. De Britse premier houdt ook geen pex-sconfex-enties: indien hij iets ken baar wil maken, dient dit in het parlement te geschieden. Terugkerend van Genève heeft Eden zich echter laten verleiden voor (Zie verder pagina 5) de mate onwillekeurig begonnen te gedra gen, hadden namelijk ook mijn benen in gestrekte stand getrokken, zodat ik mij onmiddellijk voelde als iemand, wie men plotseling een haardkleedje onder de voe ten wegtrekt. Het werd een daverende in eenstorting, die ik in de stilte van de avond soms nog in mijn oor hoor nasuizen: ik verloor één ski, maakt een snelle slagzij en stiet daardoor de tweede in de richting van de groen beklede horizon. Het water nam mij zachtjes en voorzichtig op. Het was om mij heen als een gewatteerd bed na een slopende werkdag. Ik had er echter niet voor betaald om lekker achterover op mijn rug in het Bra- semermeer te drijven, maar om te skiën. Ik verzamelde dus mijn ski's, mijn moed en mijn krachten en schoof de latten opnieuw onder. Alleen de punten ervan en mijn nieuwsgierig rondziend hoofd staken boven de waterspiegel uit toen de instructeur op nieuw het houtje toewierp. Dikke klodders schuim opwerpend trok de Seahorse weer op en als een moeizaam opvliegende eend verhief ik mij uit het water. Tijdens de nieuwe, woeste rit over het water heb ik echt aan mijn lezers gedacht en ernaar verlangd, dat ook zij deze wilde vreugde in het zog van zo'n „spoedboot" eens wil len meemaken. Dankbaar voor dit onver wachte altruïsme ben ik toen opnieuw voorover in het meer gestort. KO BRUGBIER HET BRASEMERMEER is een vrij uit gestrekt water aan welks boorden zich de dorpen Oude Wetering en Roelof Arends veen ontwikkeld hebben. Het meer ligt er gens ten Oosten van de Kaag en ten Zui den van de Poel, maar het is nogal ver uit elke buurt. Daar hebben de Engelsen in de bezetting van geprofiteerd, door er allerlei benodigdheden voor de ondergrondse te laten vallen, zonder dat het al te veel in de gaten liep. Daar profiteren thans veel sportieve jongelui van om in veilige af zondering het waterskiën te lei-en. Men be vindt zich immers liever niet in het cen trum van de belangstelling, wanneer men door een onwennige beweging naast zijn ski's in het water rondspartelt als een drenkeling tussen een paar stukken wrak hout. Het is als het wakker worden uit een glorieuze droom. Want het moet erkend worden, dat de mens, die zich op een paar ski's staande weet te houden op het water, daarmee toch alweer een redelijke overwinning op de elementen behaald heeft. Een voorwaarde daartoe is echter nog altijd enige snelheid, die verkregen wordt als men zich door een snerpende „spoedboot" laat meetrekken. Het zelfstandig skiën met behulp van stok ken blijft te water voorshands een zeer in spannende bezigheid, zoals de hierbij gaan de tekening van de hierbij nauwelijks gaande man duidelijk aantoont. De skistokken zijn over het algemeen te puntig om zich ermee op het water af te zetten en aan de sneeuwringen heeft men helemaal niets. Men verkrijgt bij het skiën zijn snelheid in het algemeen bij de afda ling van een helling, maar dit is te water door de wet van communicerende vaten onmogelijk. Het enige onmiddellijke hoog teverschil bieden de watervallen, doch de afdaling daarvan lijkt wat riskant en de beklimming ervan moet zelfs met Graten- schritt en Tretienschritt onmogelijk wor den geacht. AAN DE STARTSTEIGER van de jacht haven De Brasem maakte ik kennis met de heer Eddy Vos, student aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amster dam, die even zijn driftig nee-schuddende Seahorse-motor afzette. Hij kwam Jopie afleveren, die terwijl zij afdroop verklaar de, dat zij zich als een geklutst ei voelde. De moed zonk mij daarbij in de schoenen, maar die moest ik toch uittrekken, want men gaat met blote benen in deze ski's. De heer Vos schroefde nog wat bij mijn enkels, zodat de latten stevig onder zaten, (overigens nooit zo stevig, dat zij niet bij de geringste verkeerde beweging van het been uitschieten, hetgeen dus een goede waarborg is tegen fracturen). Daarna wierp hij mij een touw toe en begon aan de an dere kant daarvan te ti-ekken, zodat ik vreesde nu reeds voorover te zullen vallen. Het was een droge oefening. „Hier komt een golf", riep de instructeur en onwille keurig kromp ik ineen als iemand, die nat- gehoosd wordt. Het bleef echter bij een ruk aan het touw, die ik op deze wijze niet geheel juist opving. „Uw armen altijd ge strekt houden! Helemaal in de knieën op vangen zo'n golf, klonk het. „En gaat u nou maar zitten voor de start". Ik had niet gehoopt, dat het allemaal zo onverwacht zou beginnen en nam ge laten op het eind van de steiger plaats. De ski's aan mijn voeten staken schuin boven het wateroppervlak uit. Zij glommen prachtig in het zonlicht. Terwijl de heer Vos mij uit de stotterend optrekkende „spoedboot" het houtje aan het eind van de lijn toewierp, gaf hij mij tevens de opdracht, bij de start helemaal passief te zijn. Aangezien nu het passief zijn één van de dingen is, waarin ik een geweldige rou tine heb, schoot ik tamelijk vlot weg. Even later takkerde ik met een vaartje van tus sen de dertig en veertig kilometer over het water. Aldus de golven berijdend gaat men zich voelen als een jonge god, die op zijn zegekar drieduizend opgewonden paarden voortjaagt. De passieve houding maakte plaats voor een spontane zelfoverschatting: ik verliet de voorzichtige voorovergebogen houding, die officieel „Hockestellung" wordt genoemd en kwam meer ovex-eind in de zogenaamde „Ausfallstellung", waar door ik dan ook onmiddellijk uitviel. Mijn willekeux'ige spiex-en, die zich in toenemen- In September zal de balletgroep voor de jeugd Scapino haar tienjarig bestaan vie ren. Op Zaterdagmiddag 24 September worden in het theater Carré te Amsterdam drie nieuwe balletten uitgevoerd, te weten „De drie paardjes" naar het gelijknamige kinderboek van Piet Worm in een choreo grafie van Jean Rebel, waax*voor Luctor Ponse de muziek schreef, de „Baba Yaga" naar een oud Russisch sprookje door Sana Dolsky op muziek van Liadoff en „die Lie- besprobe" van Mozart door Fx-angoise Adret. Tevens zullen jubileumvoorstellingen te 's-Gravenhage in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen op Zondagmiddag 25 September en in de Rotterdamse Schouw burg op Zondagmiddag 2 October worden gegeven. Dick Elffers ontwierp hiervoor een speciaal programma. Lex van Delden heeft een Scapino-lied gecomponeerd, waarvoor Annie Schmitz de tekst leverde. In samenwerking met Hans Snoek en Mies Bouhuys zal Nico Wijnberg een voor kinderen bevattelijk, rijk geïllu streerd boek over danskunst vex-vaardigen. BERLIJN (United Press) De Oost- Duitse minister van Buitenlandse Zaken dr. Lothar Bolz is per vliegtuig in Moskou aangekomen, waar de Sovjet-autoriteiten hem zevenhonderdvijftig beroemde schilde rijen zullen overdragen, die afkomstig zijn uit het museum in Dresden, maar na het einde van de tweede wereldoorlog door de Russen als buit mee naar de Sovjet-Unie wex-den gesleept. Onder deze kunstwerken bevindt zich ook de befaamde „Sixtijnse Madonna" van Raphael. Het comité Dodenherdenking te Bergen op Zoom is gereed gekomen met zijn plan tot stichting van een bevrijdingsmonument, de opdx-acht tot het vervaardigen hiervan is aan de beeldhouwer N. van der Kreek te Bussum gegeven. Het zal op de verjaar dag van de bevrijding van Bex-gen op Zoom, 27 October, worden onthuld. (Vervolg van pagina 4) het Lagerhuisdebat daarover iets los te laten voor de televisie. Stx-ikt genomen vormen de persverslagen van de Lager huiszittingen een inbreuk op het parlemen taire privilege. Nog altijd kan een lid op staan, naar de perstribune staren en ver klaren: „Ik zie vreemde indringers." Dan zullen de tribunes moeten worden ont ruimd., Bij een geheime zitting gebeurt dat ook op die manier. Maar sinds de acht tiende eeuw hebben moedige joux-nalisten, zoals Samuel Johnson en John Wilkes het tegenover het voor publiciteit bevreesde parlement gewonnen. Met de jongste be paling, nota bene bij Koninklijk Besluit, wordt de vrijheid van het parlementslid buiten het Huis aan banden gelegd en de deur geopend tot ongewenste overheidsin grijpen ten aanzien van de vrijheid van het woord, al gebeux-t het dan ook terwille van de vrijheid van het Lagerhuislid. DEZELFDE PARADOX vindt men terug in de kwestie van de doodstraf, welke de menselijke waardigheid wenst te bescher men door het laten begaan van een nieuwe misdaad door de staat, welke de eerbied voor de menselijke persoon tot een aanflui ting maakt. Door de terdoodbrenging van Ruth Ellis zijn de gemoederen pas goed in beweging gekomen. Volgens de voorstan- ders van afschaffing van de doodstx-af staat daaraan alleen vooroordeel in de weg. Terecht verwijzen zij naar het grote aantal andere landen, dat het zonder de doodstraf kan stellen. Een kleine hervorming, waar toe de regering bereid is, betx-eft het ver vallen van het voorschrift, dat na de executie een mededeling daarover aan de gevangenispoort moet worden aangebracht. Dit om den volke te tonen, dat het vonnis is uitgevoerd, overblijfsel van oude tijden, toen ophanging of onthoofding een vorm van openbare vermakelijkheid was. Het is bijzonder afstotend om de met ziekelijke nieuwsgierigheid behepten naar de poort te zien hollen oxn gretig de aankondiging te lezen, dat de daad volbracht is. Op kinde ren van de scholen vlak bij de gevangenis oefende de executie een ongezonde invloed, zodat de ondei'wijzei's ei-tegen protesteer den. Dan is er de uitwexking op de rest van de gevangenisbevolking. De dodencel is vlak bij de ruimte waar jonge meisjes een verbeteringsstraf ondergaan. Er is het gruwelijke moment, dat de veroordeelde, tex-wijl zij of hij de laatste wandeling over de binnenplaats maakt door een spleet be spied wordt door de beul, kroegbaas Albert Pierrepont, om een indruk te krijgen van de omvang van het te hangen lichaam. Er woi-dt daarna geoefend met een zak zand van dezelfde zwaarte als de vex-oordeelde. Nadat de dood is ingetreden volgt de comedie van de vaststelling van de doods oorzaak door een dokter, die sectie moet verrichten op het lijk. Een familielid moet verschijnen om te getuigen, dat de gehan gene inderdaad de veroordeelde is. Welke verbetex-ingen men in dit opzicht ook zou aanbx-engen, de enige redelijke oplossing is de afschaffing van de doodstraf zelf. En geland durft het ondanks de kentering in de openbare mening nog niet aan. Met een voortdui'end beroep op de publieke opinie tx-acht men de eigen behoudzucht te ver bergen. Hervormingen op het gebied van straffen in het vei'leden zouden wellicht nooit zijn doorgezet, als regering en par lement zich achter een zogenaamde open bare mening, welke in dit opzicht zo moei lijk vast te stellen is, hadden verscholen. ER ZIJN NOG VELE problemen waar- mede het land geconfronteerd wordt. Zowel de haven van Rotterdam als die van Hoek van Holland ontvingen, zoals reeds gemeld, een speciale pluim van Britse zijde, waar men zich terecht bezorgd maakt over de verouderde staat van het eigen transport- wezen. Het wegennet schreeuwt om ver nieuwing. Het aantal ongelukken neemt schrikbarend toe door de verkeerschaos op de kronkelende nauwe wegen. Al is het leuk dat wij eerstdaags de maan kunnen bei-eiken, de achtergebleven streken in eigen land roepen om electriciteit voor tienduizenden boerderijen, waar de eeuw van de petroleum nog voortduurt. Met het Een onzer medewerkers is enige tijd geleden naar de Verenigde Staten ge- emigreerd, waar hij mettertijd in de journalistiek zijn carrière hoopt te vin den. Voorlopig is het voor hem zaak Amerika in al zijn geledingen te leren kennen en daartoe heeft hij zich met avontuurlijk enthousiasme in het volle Amerikaanse leven gestort, waarbij hij kennis maakt met een Amerika, dat men niet in boeken, noch op films of in poli tieke beschouwingen terugvindt: het alledaagse Amerika, overvol van alle daagse mensen en soms eenzaam en leeg als een alledaags platteland. Hij vertelt daarover incidenteel in ons blad. NEEM HET uzelf niet kwalijk, als u nooit van Orbisonia heeft gehoord. Er wonen maar negenhonderd mensen. Het ligt ongeveer in het midden van de Amerikaanse staat Pennsylvania, in heuvelachtig land. Ik reed op een avond door Orbisonia, het was laat, ik moest nog ver, ik had haast. Ik reed dus net iets harder dan mocht, dertig mijl in- plaats van de voorgeschreven vijf-en- twintig (dat is veertig kilometer per uur). Dus was er ineens een keiharde sirene naast mijn linkeroor, benevens een flitsend rood licht. Tien minuten later zat ik in de keu ken van de vrederechter mijn naam te spellen. De politiechef had mij zelf op gepakt. Het kostte mij vijftien dollar, direct te betalen. Ik betaalde, maar vroeg daarna de politiechef met mij mee te gaan om het geval te reconstruei-en, hetgeen hij deed. Ik probeerde toen aan te tonen, dat ik slechts dertig had ge reden en niet vijftig, zoals hij had ge tuigd. Daarna gingen wij terug naar de rechter en werden opnieuw gehoord. Ik kreeg mijn vijftien dollar terug. Toen pas werd alles weikelijk onge looflijk. Ik moest opbellen en vroeg de politiechef mij een telefoon te wijzen. Hij nam mij mee naar huis, stelde mij voor aan zijn vrouw, liet mij op zijn kosten interlocaal bellen en vertelde mij bij de koffie, die zijn vrouw direct maakte, allerlei vei-halen over zijn werk. Hij zei dat hij te haastig had geoordeeld bij mijn arrestatie en dat hij daarom bij het tweede verhoor tegen de rechter had geknipoogd om mijn vrijspraak te bespoedigen. Overigens noemt hij de rechter bij de voornaam. Zij zijn goede vrienden. Na afloop gingen wij nog even naar een café, waar de plaatselijke jongelie den bleken rond te hangen. Dit waren de knapen, die het meest verantwoorde lijk zijn voor de geringe onrust die Or bisonia kan presteren. Zo nu en dan nemen zij iemands auto en rijden daar wat in, het vehikel gedeukt achter latend. Het viel mij op dat zij allen de politiechef bij de voornaam noemden, hoewel hij boven de dertig is. Hetgeen hem niet belet zijn werk uit te voeren als het nodig is. Eens werd er een auto weggenomen. Hij ging naar een straat hoek waar veertien jongens stonden. Eén voor één haalde hij hen binnen en ondervi-oeg hen. Zonder klappen of iets, alleen langdurig en met weigering van een sigaret of een glas watei\ In drie uur had hij zijn man. Tom Miller is een kleine, enigszins bruine man. Hij is niet sterk en hij kent geen trucjes. Hij werkt overdag in een fabi'iek en is 's avonds politiechef van Ox-bisonia. En nooit zal ik in Orbisonia meer harder dan vijfentwintig mijl rij den. Zelfs niet als ik mij haast om bij Tom Miller te gaan eten. S. v. d. O. Britse kanalenstelsel is het ook al treurig gesteld. Een belangrijk deel ervan is zo verwaarloosd en overwoekerd door water planten, dat het eenvoudig opgegeven wordt. WIJ HEBBEN allerminst behoefte de donkere zijde van dit door landschaps- schoon, hulpvaardigheid en vriendelijkheid van de bevolking zo verkwikkende land af te schilderen. Maar het zijn de Engelsen zelf, die er voortdurend de aandacht voor vragen. Dit betekent dat een proces van gezondmaking aan de gang is. Engeland ligt op vele gebieden achter, hoe verbluffend ook velerlei technische vooruitgang is. Op atoomterrein bezet men de eerste plaats. Ook in menig ander ding gaat Engeland voor. Men zal echter de algemene zelfge noegzaamheid en het wanhoopsgevoel moe ten overwinnen, dat men in de schaduw van Amerika thans slechts een tweede- rangsland is. Een nieuwe geestesgesteldheid is nodig, vooral in de industrie, zodat zich voor de productie weer grote perspectieven kunnen openen. Het verantwoordelijkheids gevoel van de gemeenschap heeft sinds de crisisjaren van 1930 een lelijke knauw ge kregen. In de oorlog hielden de Engelsen zich prachtig. In vredestijd hebben zij hun draai nog altijd niet gevonden....

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 16