HOE MOBBED De Pseudo- Echtgenote Kerkdiensten Zandvoort Hillegom Mormon Tabernacle koor naar Nederland Beroep van Zandvoorts hoofdagent verworpen EEN LESJE KREEG Binnenkort sociëteit voor ouden van dagen Verhoging crediet voor politiekosten Nieuwe leermiddelen Wim Gertenbachschool Uitgestelde voorstellen voor raadsvergadering Voorzieningen in de Julianaschool Presentiegelden commissie huisvesting Burgerlijke Stand van Hillegom Doorlichting beiaarden Uitspraak Ambtenarengerecht Chinese vrouw mag zich weer opmaken Nieuwe beschuldiging tegen Haarlemse gevangene Scheepvaart Muiterij op Zweeds schip FEUILLETON door MARY BURCHELL ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van de indertijd gehou den enquête om te komen tot instelling van een sociëteit voor ouden van dagen, zijn B. en W. thans van oordeel, dat begonnen zou kunnen worden met een proef te nemen. Voor dit doel is gebi'uik te maken van „Ons Gebouw" in de Brugstraat, tegen een ver goeding van f 4 per middag. Het ligt in de "bedoeling voorlopig drie middagen per week deze sociëteit te houden, zodat hier mede dit jaar een bedrag van f 500 gemoeid zal zijn. Aan de plaatselijke vrouwencon tactcommissie zal dan worden gevraagd om in samenwerking met het comité voor ouden van dagen van advies te willen die nen omtrent de inrichting van deze midda gen. B. en W. menen, dat met deze zaak een algemeen belang wordt gediend, doordat men de Zandvoortse ouden van dagen een gepaste mogelijkheid gaat bieden tot vrije tijdsbesteding en stellen de raadslieden voor het benodigde bedrag ad f 500 be schikbaar te stellen. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een brief doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat de raad bij de vast stelling van de gemeentebegroting 1955 een aantal posten betreffende de uitgaven voor de politie heeft verlaagd, deels omdat men bepaalde posten te hoog geraamd achtte, doch óók om zijn misnoegen te kennen te geven met betrekking tot het uitblijven der toegezegde verhoging van de rijksuit kering en de extra bijdrage. Op verzoek van de voorzitter van het college van B. en W. heeft de korpschef van politie thans een rapport uitgebracht over de vraag, of de voor de politie ver leende credieten tereikend zullen zijn voor dit jaar, nu daarvan het grootste deel ver streken is. Uit dit rapport blijkt, dat het voor de regelmatige voortzetting van de politie-werkzaamheden geboden is, de ra ming van enige posten te verhogen. B. en W. stellen voor, verschillende in het rap port genoemde begrotingsposten alsnog te verhogen tot een bedrag van f 2000 en, met instemming van de commissie voor de financiën dit crediet beschikbaar te stellen. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat door een herziening van het Rijksbesluit „vergoeding politiekosten 1950", vastge steld bij Koninklijk besluit van 19 Juli, de zo lang verbeide uitkeringsnormen zullen loskomen, waardoor een dezer dagen een bedrag van ruim f 134.000 in de gemeente kas zal vloeien als rijksbijdrage in de po litiekosten over 1951 tot medio 1955. Een hieruit voortvloeiend resultaat is, dat de in de gemeentebegroting 1955 geraamde extra bijdrage van f 75.297 zal kunnen wor den teruggebracht tot f 15.573, een op zich zelf verblijdend feit, dat echter niet zal verhinderen, dat B. en W. alles ?h het werk zuLlen blijven stellen, om een zo hoog mo gelijke extra bijdrage in de ten laste van de gemeente blijvende politiekosten te claimen. B. en W. van Zandvoort verzoeken de ge meenteraad een extra crediet van 720 te willen verlenen voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de Wim Ger tenbachschool. Door toename van het aantal leerlingen van het eerste leerjaar tot 60 kin deren. is n.l. een tekort aan noodzakelijke leermiddelen ontstaan. Het door het hoofd der school aangevraagde extra crediet van 1000 kan. hoewel verantwoord zijnde, naar het oordeel van de Inspecteur van het lager onderwijs te Haarlem worden teruggebracht tot eerstgenoemd bedrag. De gemeenteraad van Zandvoort zal zich Dinsdagavond na afwerking van de twaalf nieuw ingediende voorstellen nog met enkele oude raadsvoorstellen bezighouden. In de eerste plaats zal de rekening over het dienst jaar 1953 wederom in behandeling worden genomen, die in de vergadering van 2 Augus tus werd aangehouden, opdat de raadsleden, Welke dit wensten, inzage zouden kunnen nemen van de hierop betrekking hebbende bescheiden, berustend bij de gemeente-ont vanger. Ten tweede zal wederom het voorstel van de heer Paap, om over te gaan tot aanschaf fing van twee Volkswagens ten behoeve van de Zandvoortse politiedienst, in stemming worden gebracht, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Daarna zal aan de heer G. Tates gelegen heid worden gegeven B. en W. te interpelle ren in de eerste plaats over de ontslagaan vrage van de voorman-straatmaker S. Schilp- zand en tenslotte over de aanleg van een plateau, bestemd voor de landing van heli- coptères, kwesties, waarop de heer Tates na hierover in de rondvraag vragen te hebben gesteld, naar zijn mening geen bevredigend antwoord ontving. B. en W. stellen de gemeenteraad voor financiële medewerking te verlenen tot een bedrag van 3.427 ten behoeve van de Julia naschool aan de Brederodestraat. Het bestuur wil overgaan tot het bouwen van een berg plaats voor 30 rijwielen, enig materiaal voor het gymnastiekonderwijs aanschaffen, voorts 25 bijbels in de nieuwe vertaling en zonwe rende en verduisteringsgordijnen met toebe horen. B. en W. van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor, het presentiegeld voor het bijwonen van een vergadering van de leden en plaatsvervangende leden van de adviescommissie voor huisvesting met in gang vair 1 September te verhogen van f 4 op f 5, eveneens toe te kennen aan elk plaatsvervangend lid, dat uitgenodigd wordt de vergadering als toehoorder bij te wonen. B. en W. achten dit billijk, nu het presentiegeld voor de raadsleden met in gang van .1 Januari reeds tot f 10 werd verhoogd. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort zal op Woensdag 31 Augustus zijn wekelijks spreek uur niet houden. GEBOREN: Maria Theodora Pctronella, d. van W. A. de Groot en S. J. v. Graas; The- resia Agatha Maria, d. van P. N. Alleman en W. M. Topper; Gerardus Theodorus, z. van H. J. Hoogervorst en W. Voors; Hendricus Augustinus Maria, z. van W. C. Witteman en J. M. Th. van Haaster; Geertruida Gerarda Maria. d. van L. v. Schie en M. C. v. d. Hulst. GETROUWD: Th. v. Esch en P. E. Raams- veld: L. Dol en J. M. Giesbergen. OVERLEDEN: W. de Groot, wdn. van A. M. v. Rooden, m.. 78 j.; A. Corbee, wed. van J. Waasdorp, m., 86 j.; F. Duinkerken, 48 j., echtgen. van M. J. Seijsener. B. en W. van Hillegom maken bekend, dat de inwoners dezer gemeente, die een uit kering ingevolge de Noodwet-Ouderdoms voorziening of de Ouderdomswet ontvangen, bij het aanstaande bevolkingsonderzoek kosteloos doorgelicht kunnen worden. Zij, die daarvan gebruik willen maken, kunnen op de navolgende data en uren op het bureau sociale zaken. Hoofdstraat 144, een bon voor kosteloze doorlichting halen of laten halen. Voor de uitreiking van de bonnen zal zit ting worden gehouden: voor hen, wier namen beginnen met de letters A tot en met G op Maandag 29 Augustus: H tot en met M op Dinsdag 30 Augustus: N. tot en met S op Woensdag 31 Augustus; T tot en met Z op Donderdag 1 September en wel des mid dags van twee tot vijf uur. Bij het huisbezoek, dat in de week van 5 tot en met 10 September gehouden zal wor den, kunnen deze bofrnen als betaalmiddel gebruikt worden. Zoals reeds eerder gemeld werd, zal het Salt Lake Mormon Tabernacle Choir het 380 leden tellende koor van de hoofdkerk der Mormonen in Salt Lake City, Utah (VS) als onderdeel van zijn Europese tour- née ook twee concerten in Nederland ge ven. Het eerste daarvan vindt plaats op 31 Augustus in het Amsterdamse Concert gebouw, het tweede, op 1 September, in het Kurhaus te Scheveningen. Het koor, dat onder leiding staat van J. Spencer Cornwall, zal hier werken van Bach, Beet hoven, Handel, Liszt, Wagner (Pelgrims koor uit Tanhauser) en verschillende Ame rikaanse componisten ten gehore bren gen. De tournée door zes Europese landen is 19 Augustus begonnen met een concert in Glasgow dat door" 3500 mensen werd bij gewoond. Viei'duizend gegadigden moesten wegens plaatsgebrek teleurgesteld worden. Slechts vier van de koorleden zijn beroeps musici, alle anderen zijn amateurs. Het koor telt ook enkele geëmigreerde Neder landers waaronder de heer C. G. van Os, een ex-Haarlemmer. Het répertoire is zeer omvangrijk; be halve de eigen liederen zingt men ook een groot aantal religieuze koorwerken van an dere gezindten. Handels Messias werd reeds in 1875 op het répertoire genomen. In Amerika verwiei'f het Tabernacle Choir zich een nationale vermaardheid. Het treedt o.m. sinds 1929 elke Zondag voor het C.B.S.-i-adionet op. Het Ambtenarengerecht heeft het beroep van de 44-jarige Zandvoortse hoofdagent K. P. tegen het besluit van de burgemees ter van Zandvoort en de korpschef van de Zandvoortse politie om hem niet te bevor deren ongegrond verklaard. De weigering hem tot brigadier te be vorderen is volgens de overwegingen van het Ambtenarengerecht ten onrechte dooi de klager aangemerkt als een besluit, waar tegen hij zijn beroep heeft gericht. Dit kan worden aangetast op één der gronden als genoemd bij artikel 58 lid 1 der Ambtena renwet 1929. Indien bij een bepaalde gemeentelijk politiecorps in de rang van brigadier slechts één vacautre is, houdt het besluit waarbij die vacature door bevordering van één der op de ranglijst van hoofdagenten van het betrokken corps geplaatste ambtenaren wordt vervuld, een principiële en defini tieve weigering in de op die ranglijst boven de bevorderde geplaatste hoofdagenten door benoeming in de onderhavige vacature te bevorderen.. Onder deze omstandigheden heeft de verweerder door te weigeren aan klagers schriftelijk verzoek van 17 Januari 1955 gevolg te geven in wezen geweigerd terug te komen op zijn inmiddels gerechtelijk onaantastbaar geworden besluit tot bevor dering van de andere hoofdagent. Het is het Ambtenarengerecht gebleken, dat de verweerder van zijn bevoegdheid geen gebruik heeft gemaakt voor andere doeleinden, dan waarvoor hem die be voegdheid is verleend en daarom kan de weigering niet worden aangetast op een der gronden van artikel 58 der Ambtena- renwet. Het door de klager ingestelde be roep wordt mitsdien ongegrond verklaard. OX»CCCO=C^CCOCOOCCOCXX^XX»OOCCCCCCCOCXX>OOOCGCCCCOOOCC HONGKONG. Uit communistisch China verneemt United Press, dat de\ 8 Chinese vrouwen zich eleganter gaan[ kleden en grotere belangstelling gaan' 'd vertonen voor cosmetica: men acht deze) 8 verschijnselen, zoals het meer dragen van rokken met splitten (in Peiping o.a.), j en de sterk gestegen omzetten in zijden i ondergoed en schoonheidsmiddelen (o.a. j b in Kanton), een geduchte nederlaag voor\ c! het Marxisme. Zes jaar lang zijn deze vrouwelijke at-1 q tributen verboden geweest. Al die tijd\ g waren de Chinese vrouwen gedwongen, I zich te hullen in wijde tunieken en slobberbroeken en petten met kleppen, maar thans schijnt er een keerpunt te\ zijn bereikt. Van de cosmetica zijn het meest in trek: „zeven dagen bloesemgeur" (een eau de\ cologne-merk) en „keizerlijke concubi- ne" (een gezichtspoeder). CXX)OCOOCOOCOO>DOOOOOOOOCOOCOOOOC>COO(DOC>DOCOOCXXOOCOOOOOOC Een grossier in textiel te Axnsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering voor een bedrag van 11.000 gulden door een 37-jarige vertegenwoor diger. Deze zou zich in Haarlem aan een soortgelijk delict schuldig gemaakt heb ben en bevindt zich in de Spaax-nestad x-eeds in arrest. Vrijdag werd hij naar de hoofdstad overgebracht om door de po litie te worden gehoord. Van de grossier in Amsterdam ontving de vertegenwoordiger twaalf partijen tex tiel, die hij gedeeltelijk verkocht zou heb ben. De daarvoor ontvangen gelden droeg hij niet af. Toen de grossier om afrekening vroeg vertelde de vertegenwoordiger, dat betaling zou volgen. Hij had nog grote vorderingen lopen. Een andere keer kwam de man met de mededeling, dat hij omdat het vacantietijd is zelf nog geen geld had ontvangen. Jako snapte nog niet goed, hoe Mobbeltje met die garenklos uit het kasteel wou vluchten. Maar Mobbeltje had een goed plannetje, al leek het wel wat gewaagd. „Stil!", zei hij. „Kijk maar, wat ik doe, en dan moet jij me achterna komen!" Nu knoopte Mobbeltje het einde van de draad garen stevig vast aan een stoelpoot; toen ging hij in de vensterbank staan en gooide de klos naar buiten. De klos viel recht naar beneden langs de muur en de draad wond af. En toen liet Mobbeltje zich voorzichtig langs die draad naar beneden zakken! 41-42 Aagtedijk, pass. 25 Gibraltar n. Alexandrië. Abbedijk, 26 te Havana. Alhena, 25 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aln.nti, 25 v. Las Palmas n. Rotterdam. Albireo, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Artemis, pass. 26 Vlissingen n. Antw. At je Ray S, 1 Sept. te Rotterdam verw. Argos, 26 te Amsterdam. Alphacca, nacht 25-26 te Montevideo. Alphard, 26 Victoria. Agamemnon, 26 v. New York n. Port au Prince. Arendsdijk, 27 Rotterdam. Blommersdijk, 25 v. Port Said n. Genua. Hecuba, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Beninkust, 26 te Port Amboin. Britsum, 25 380 m. O.NO. Fayal. Bagan, 26 Kendari. Blitar, 27 Priok verwacht. Britsum, 27 te Horla. Caltex Leiden, 26 te Rotterdam. Gaasterkerk, 26 v. Penang n. Colombo. Charis, 26 te Guanta. Clavella, 27 te Curagao. verwacht. Cleodora, 26 te Suez verwacht. Corilla, 27 te Pauillac verwacht. Crania, 26 v. Sydney n. Melbourne. Cradle of Liberty, 25 490 m. W.NW. Flores. Cottica, 26 v. Paramaribo n. Plymouth. Drente, 26 v. Napels n. Genua. Daphnis, 26 te La Guaira. Elizabeth B, 26 800 m. O.NO. Aden. Erinna, 26 te Soerabaja. Eos, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Esso Rotterdam, pass. 27 Gibraltar n. Antw. Felipes, 26 Port Dickson verwacht. Friesland (KRL) 26 280 m. W.t.Z. Padang. Gabonkust, 26 te Lagos. Ganymedes, 26 te Baltimore. Groote Beer, 26 Rotterdam. Hermes, 26 690 m. O.t.N. Bermuda. Hilversum, pass. 27 Gibraltar n. Finnart. Helicon, 26 v. Pto Plata n. Rotterdam. Indrapoera, 26 v. Tegal n. Probolinggo. Isis, 27 te Paramaribo verwacht. Kalydon, 26 460 m. O.ZO. Albany. Kermia, 26 te Amsterdam terug proeftocht. Kota Baroe, 26 200 m. W. Minikoy. Koratia, 26 Balikpapan verwacht. Krebsia, 26 North Weymouth. Lindekerk, 26 te Bandarshapur. Lekkerkerk, 26 dwars Texel n. Antw. Lekhaven, 26 te Montevideo. Limburg, 25 v. New York n. Artificial eil. Loenerkerk, 25 v. Rotterdam n. Calcutta. Leopoldskerk, 26 v. Port Said n. Ummsaid. Lemsterkerk, pass. 27 Ouessant n. Hamburg. Maas, 26 v. Tunis n. Bone Marisa, 26 v. Ripoli n Bcrr. Malvina, 26 te Yokohama. Mirza, pass 26 Guardafui n. Aden. Notos. 25 40 m. W. Kp. Matapan. Nieuw Amsterdam, 27 te Le Havre. Overijsel, 26 v. Suez n. Aden. Oranjefontein, 25 340 m. N.NO. Las Palmas. Oranje, 26 v. Southampton n. Port Said. Plancius, 26 Buleleng verwacht. Pieter S, 26 te Liverpool. Prins Willem George Fred. 27 te Le Havre. Ruys, 26 te Santos. Rijndam, 25 v. New York n. Southampton. Sigli, 26 Jesselton verwacht. Sunetta, 26 Rotterdam verwacht. Stanvac Selo, 26te Belawan. Sunetta, 26 te Rotterdam. Tomori, 26 te Rotterdam. Schelpwijk, 27 Banias. Sibajak. 27 New York. Stad Haarlem, 27 Wabana. Tarakan, 26 rede Mena el Ahmadi. Thelidomus, 26 v. Pta Cardon n. Curagao Triton, 26 v. New York n. Curagao. Tjiluwah, 26 Soerabaja verwacht. Teiresias, 26 te Semarang. Titus, 27 te Rotterdam. Tomini, 27 Rotterdam. Van Riemsdijk, 27 te Makassar verw. Van Cloon, pass. 26 Finisterre n. Port Said. Waibalonga, 21 Attapupir. Waikelo, 26 Soerabaja. W. Alton Jones, 25 160 m. O. Aden. Waal, 26 Gibraltar gepass. n. Tunis. Willem Ruys, 26 v. Singapore n. Belawan. Waterman, 29 Papeete Tahiti verw. Zeeland (SSM), 26 in Kielerkan. n. Londen. Zuiderzee. 25 140 m. W.t.Z. Lands End. Zuiderkruis, 25 v. Rotterdam n Montreal. KLEINE VAART Aardenburgh, pass. 26 Kiel n. Stockholm. Algarve, 26 v. Rotterdam te Swansea. Att S, 26 v. Rotterdam te Antwerpen. Adm. Courbet, 26 v. Helsinki n. Pernoviken. Adm. Nelson, 26 v. Londen n. Rotterdam. Alceta, 26 v. Ceuta n. Durazzo. Anna Sylvia, 26 v. Londen te IJmuiden verw. Appingedam, 25 v. Rotterdam te Lissabon. Atlas, 26 v. Catania te Rotterdam verw. Auriga. 26 v. Boston te Antwerpen. Birmingham, verm. 26 v. Goole n. Sunderland Bernard John, verm. 26 v. Rotterdam n. Alex andrië. Bonaire, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Bernisse. verm. 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Bab T, 25 te Gefle. Baltic, 26 dwars Terschelling n. Runcorn. Barracuda, 26 v. Delfzijl te Goole. Corrie B, verm. 26 v. Fawlev n. Esbjerg. Duiveland, pass. 26 Brunsbüttel n. Kopenhagen Domburgh, 26 v. Londen te Rotterdam. Deni. 26 v. Grimsby te Amsterdam. Da Capo, verm. 26 v. Vlaardingen n. Antw Deo Duce, 26 boei P. a n. Amsterdam. Driebergen, 26 v. Liverpool n. Runcorn. Deni. 26 v. Grimsby te Amsterdam. Eemstroom, 26 v. Grangemouth te Amsterdam. Export II, 26 v. Londen te Rotterdam. Ella, 27 v. Gothenburg te Rouaan verwacht. Flevoland, 26 v. Kingslynn te Rotterdam. Gerry S, 26 v. Swansea te Amsterdam. Grebbestroom, 26 v. Amsterdam n. Manchester Geert Bodewes, 26 v. Amsterdam te Sluiskil. Geziena Hendrika, 26 v. New Ross te Barry. Goote, verm. 26 v. Rotterdam n. Manchester. Hera, 26 v. Paramaribo n. Demerara. Hartel, 26 v. Rotterdam te Hamburg verw. Heemraadsingel. 26 v. La Pallice te Leith. Harm, 26 v. Hull te Rotterdam. Helen, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Henrica, 26 v. Amsterdam te Bremen. Henriëtte, 26 v. Londen te Hansweert. Ida Jacoba, pass. 26 Vlissingen Antw. Ilias, 25 v. Bilbao n. Santander. Isola, 26 dwars Langeoog n. Waterford. Joost, 25 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kaap Falga, 24 v. Malmö n. Norrkoping. Kaap Sint Vincent, 25 te Rotterdam. Lelie, 26 v. Grouw te Amsterdam. Leny, 26 v. Swansea te Brest. Lydia, 26 v. Dordrecht te Rotterdam. Lijnbaansgracht, 26 v. Antw. te Rotterdam. Lydia W, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Larix, 25 v. Gent n. Malmö. Leendert B, 26 v. Manchester te Kopenhagen. Leuvehaven, verm. 26 v. Antw. n. Gothenburg. Marcella, 26 v. Kirkcaldy te Faroer verw. Merwestad, 26 v. Rochester te IJmuiden. Mies, 26 v. Gefle te Rouaan. Makkum, pass. 26 Vlissingen n. Antw Mynelis, 27 v. Oscarshamn te Uleaborg verw Mypuck, 26 v. Boston te Maassluis verw. Manto, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Marjan, verm. 27 v. Gefle n. Wic. Nautic, 28 v. Antwerpen te Helsinki verw. Noorderhaven, pass. 26 Vliss. n. Norressundby. Oranje, pass. 26 Vlissingen n. Par. Plato, 25 v. Amsterdam n. Le Havre. Procyon, verm. 27 v. Amsterdam n. Londen Pavo, 23 te Norrsundet. Ponza, 23 te Norrkoping. Paloma, verm. 26 v. Gent n. Gothenburg. Remae verm. 26 v. Rotterdam n. Liverpool. Rini, 26 dwars Humber n. Rotterdam. Sporota, 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. STOCKHOLM (Reuter/U.P.) Op het Zweedse schip „Doi-otea" (1.870 ton) is in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan muiterij uitgebroken. In Zweden zijn radio-berichten van het schip ontvan gen, waarin wordt gezegd: „Muiterij aan boord, kapitein in hut opgesloten. Radio telegrafist seint hebben hulp nodig". Deze bei-ichten waren via een schip dat in de na bijheid van de „Dorotea" is, en door radio- Kaapstad naar Zweden doorgeseind. De positie van de „Dorotea" werd gege ven als halfweg Pai-angua (Brazilië) naar Kaapstad. De eigenaar van de „Dorotea", Erik Hoegberg, heeft in Stockholm ver klaard, dat er nog geen verdere berichten van het schip ontvangen zijn. Hij zal trach ten radiotelegrafisch nadere inlichtingen te krijgen en de Zweedse diplomatieke ver tegenwoordiging in Kaapstad waarschuwen. De Dorothea is in October 1954 uit Zwe den vertrokken. Het schip heeft steeds kustreizen gemaakt in Zuid-Amex-ika. De bemanning bestaat uit 22 koppen, veertien Zweden, drie Duitsers, een Italiaan, een Chileen, een Spanjaard, een Pool en een Deen. Naar Zwitserland. De Nederlandse Reis- vereniging heeft de 40.000ste deelnemer aan de reizen in 1955 geboekt. In vorige jaren is dit cijfer nog nimmer bei-eikt. Aan de ge lukkige, mejuffrouw E. L. Morsink te Haar lem werd haar reis naar Hertenstein (Zwit serland) gratis aangeboden. ZONDAG 28 AUGUSTUS 1955. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. R. Bijl. Woensdag. 88.45. Bijzondere Zang- dienst, mede i. v. m. de 75ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, tevens besluit van de wekelijkse „Avondstilten". Spreker Dr. G. Snijders. Muzikale medewei'king ver lenen: Piet van Egmond, Orgel. Tineke van Raalte, Sopraan, Nico Hoogerwerf Jr., Trompet. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. M. G. Blauw, Em. Pred. te Overveen. Noorderkerk, Velsex'sti'aat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. G. J. Waardenbux-g. Oosterkerk, Zomer - kade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesser- kerlc, Vi'Ouwestraat. 9.30: Kinderkei'k. Dhr. F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst. Ds. F. J. Veldman, van Colijnsplaat. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobsti'aat. 10.30: Ds. J. Hei- dinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. H. Av. Dicaonessenhuis, Haze paterslaan 4.30: Ds. Joh. Bi'onsgeest. Rust huis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service pi'ésidé par le Pasteur J. F. Baudraz.Church of Eng land. Kinderhuissingel. Evening Service 7.30 p. m. Christian Science. First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Gemeente, Gi'ote Houtstraat 176. 10: Versch. sprekers. Woensdag 7: Bidstond Tempeliers straat 55 R. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmsti'aat 3, geb. Beth-El". 10: Buitengewone samenkomst. Evangelist en Zr. Karl Bürggraf, Freiburg Duitsland, in Nobelstr. 5, den Haag. 2.30: Samenkomst, Pastor C. J. H. Theys, Woensdag 7.30: Bid stond, Bx\ N. Matray. Vrijdag 7.30: Kumpu- lan Isteri (Zustersamenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden Parklaan 32. op Maandagavond en Woensdag middag, gaan tot September niet door. Ron- detafelbespreking op Dinsdagmiddag 3 blijft doorgaan. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. J. v. d. Boni, van Hui zen. Woensdag 7.30: Ds. Wijnmalen, van Maartensdijk. Stads Evangelisatie, L. Heren straat 6. 10: Dhr. A. M. Agtereek. 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuider kapel, Zuiderslraat 15. 10: Ree. G. Brucks, Doorn. 5: Dhr. A. Agtereek, Evangelist te Amsterdam. 8: Jeugdsamenkomst. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Di-eef. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruijn, Wassenaar. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ev. C. J. W. Faasen, van Sliedrecht. Evang. Luth. Gemeente, Witte Hei'enstx'aat. 10.30: Ds. G. Kroes. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Jeugdgeb. Schotex-weg hoek Pijnboomstx-aat. Oppas dienst aanwezig. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. C. Goeman, 5: Ds. E. de Jong van Winterswijk. Zuid-Oosterkerk, Richax'd Holkade 125. 10: Ds. E. de Jong 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceum-Aula, ingang van Mcr- lenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. D. Zemel, van Enschedé. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Baan, Dordx'echt Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7.30: Ds. L. Kieboom, uit Lisse. Ger. Gem., L. Max-garethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. de Jong. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente. Begijnhof kapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. Dameskoor Zusterhulp. 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. Zatex-dag 7.30: Stx-aatzang. Zon dag 10: Heiligingsdienst. 6.45: Openluchtsa- Silvretta, pass. 26 Brunsbüttel n. Gothenburg. Spurt, pass. 26 Vlissingen n. Goole. Tilly, 24 te Zaandam. Ton S, 26 v. Rotterdam n. Shoreham. Westersingel, 26-27 v. Rouaan te Barrow in Fur ness verwacht. Westpolder, 26 v. Antwerpen n. Rotterdam. Wiebold Bohmer, 26 v. Rotterdam. Wickenburgh, pass. 26 Kp. St. Vincent naar .Londen. Zaanstroom, 26 v. Huil te Amsterdam. SLEEPVAART Goeree, 25 v. Maassluis n. Goole. Loire 25 te Piraeus met motorschip. Oceaan, 26 te Maassluis met dok. Zwarte Zee, 26 v. Sydney n. Melbourne. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook menkomst op de Ged. Oude Gracht. 7.30: Vei'lossingssamenkomst. Dinsdag 2.15: Vrou wenbond. 12: Kindei-samenkomst. Samen komsten staan onder leiding van Majoor en Mevrouw M. Souverein. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komsten. 10: Zondagsschool. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 7.30: Jeugdavond. Ver gadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeen te des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Ge meente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samen komst. 7: Openluchtdienst op de Dreef (bij Houtplein) Alleen bij goed weer, anders sa- menkomst in de zaal. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevcndedags-Bap- tisten Gemeente, Pax-klaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soe- fi-Beweging. Tot nader aankondiging geen dienst. Deutsche Evangelische Kirchengemeinde Spaarndamseweg 18 B. Dinsdag 20: Gemexn- de-abend. Pfarrër D. Stein. Geineente Gods. 10: Cultureel geb. IJmui den 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10 en 7: Ds. G. Koeh. Immanuelkerk 10: Dr. G. Ph. Scheefs. Ned Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Stichting „Petra" Kapel (einde Minahassa- straat) Donderdag 8: Dhr. H. v. d. Brink, evangelist te Bloemendaal. Geref. Kerk Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. van Oegstgeest. Noord-Schoterkerk, Spaarn- 9 30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. J. Eringa, rijkstraat. 9.30: Ds. H. v. d. Plaat, V3n Oude- ga (Small). 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskcrk Èksterstraat. 8.45: Ds. J. Eringa. 3.30: Ds. H. v d Plaat. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5.15: Ds. A. H. Schippers. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 12: Zondagsschool o.l.v. J. S. M. M. Scheen. 6.45: Openluchtsa menkomst Javastraat. 7.30: Verlossingssa menkomst. Maandag 2.15: Gezinsbondsa menkomst. 7: Straatzang Bloemendaal Spoor weg Dinsdag. 7: Straatactie. Woensdag 7: Straatactie. Donderdag 7.30: Samenkomst. Leiders: Kapitein en Mevr. J. C. en A. van Huizen. HEEMSTEDE. Ned, Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein. 8.30: Dr. Scheers, Haar lem-N. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. Stelma, Bloemendaal. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Kapel Irene Mere en Bosch. 9.30: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. J. Ka ter, Hv„ Amsterdam. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Geen samenkomst gedurende Augustus. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr A Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Don- dorp. 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Herenweg 111. 10 en 5: Ds. J. van Diik, van Schildwolde. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds J E. Drost. 10.30: Seniorenkring, 12—20 jaar in De Stal. 10.30: Kinderkerk (Zondags school) 4—12 jaar in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. H. Jansen, em N. P. B.. Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H S J. Kalf. 7: Ds. C. de Ru, Zandvoort. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker, van Maassluis. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond. Geen dienst.Gercf Kerk. 9 en 10.30: Ds. A. I. Koffeman, van Nijkerk. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toornvliet, van Leiden. Vrij-Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. H. Avondmaal. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 5: Ds. Knottnerus. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda, H. Doop. 7: Vicaris L. C. Baljé. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. N. Treffers-Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. F. L. Bos, van Vlaai'dingen. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 7: Ds. J. A. van Boven, Jeugd dienst Vóór de dienst een kwartier samen zang. Abbenes. 9.30: Ds. J. de Vries, van Apeldoorn. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. J. A. v. Boven. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee VIJFHUIZEN Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps- Kerk. 10.30: Ds. W. B. A. Smits, Rotterdam. 7: Ds D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. K. M. J. W. Zevenboom., Herenveen. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. N. Kousemaker, Af scheid. 7: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Bx'ugstraat 15. 10.30: Ds. II. A. C. Snethlage, van Rotterdam. Geref. Kerk. Ju- lianaweg. 9 en 10.30: Ds. C. Klapwijk, van BennebroëS. 5: Ds. E. Zijlstra, van Aerden- hout. Doopsbediening. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Gedurende de Maand Augustus geen bijeenkomsten. LISSÈ. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vica ris Wolfensbei'gen. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. 22) (vertaald uit het Engels) „Ik weet het niet. Begrijp je „Moi'genmiddag?" „Nee! Natuurlijk niet!" „Waarom niet?" „Ik heb al een afspraak", antwoordde ze op droge toon. „Om met hem ergens heen te gaan?" „Nee. Als je het per se wilt weten: ik ga met een klein meisje naar de dierentuin." „Allemensen! Zijn er ook kinderen?" „Er is één kind. Een nichtje." „Dus een soort nichtje, dat je meesleept om de apen in Regent Park te gaan be kijken. „Ik ga met haar naar Whipsnade." „En wanneer heb je weer tijd voor mij?" „Phil, ik weet het echt niet. Ik zal het je laten weten. En ik xfioet er nu heus van door. Het dringt nu pas tot me door, dat het al laat is." „Goed." Hij maakte geen bezwaren. Maar toch wist ze, dat hij van plan was haar heel spoedig weer te ontmoeten. Ze kon nu niet langer blijven en een en ander nader bespi-eken. Het zou bovendien goed zijn, als ze dat bespottelijke gevoel van „schuld" trachtte kwijt te raken. Er was immers geen enkele reden, waarom ze Phil Magerton niet weer zou ontmoetenEr was geen reden, waarom ze niet toe zou geven aan haar gevoelens voor hem en het niet prettig zou vinden, dat hij van haar ging houden.Dat wilde ze toch! Maar op dit ogenblik moest ze hem haas tig goedendag zeggen en naar huis terug hollen, waar Michael in de rol van echt genoot op haar wachtte. HOOFDSTUK V Toen Patricia de voordeur openmaakte met de sleutel, die Susan haar 's morgens had gegeven, was het volkomen stil in huis. Ze zag niemand en liep regelrecht door naar haar kamer; toen ze mevrouw Harn- by's kamer passeerde, kwam Debora te voorschijn, in gezelschap van Isobel, die klaarblijkelijk mevrouw Harnby goeden- nacht hadden gewenst. „Hallo" begroette het kleine meisje Pa tricia, „heb je leuk met Phil theegedron ken?" Ondanks al haar zelfbeheersing kon Pa tricia thans een blos niet onderdrukken. „Heel plezierig, dank je", zei ze kortaf en liep door naar haar eigen kamer, zonder op een woord van Isobel te wachten. Ze hoopte van harte, dat Isobel even on opmerkzaam als altijd was geweest en haar blos niet had gezien! En evenzeer hoopte ze, dat mevrouw Harnby Debora's vi'aag niet had gehoord, hetgeen ze betwijfelde. Debora had zo'n schril stemmetje. Wel, hoe dan ook, zowel mevrouw Harnby als Isobel moesten dan maar begrijpen, dat „Phil" een afkorting was van de meisjesnaam „Phyllis"! Het leven was wel angstig gecompliceerd, als je door één woord in een zo vervelende situatie kon komen! Patricia verkleedde zich voor het diner en was juist bezig met haar haar, toen Michael de slaapkamer binnenkwam. Ze glimlachte in de spiegel tegen hem en zei luchtig: „Hallo!" Gelukkig behoefde ze tegenover Michael tenminste geen houding aan te nemen. Even later piekerde ze er echter over, of het niet beter was om haar ontmoeting met Phil tegenover hem te verzwijgen. Zijn antipathie en wantrouwen jegens Phil maakten het onderwerp vrij pijnlijk. En bovendien zou het moeilijk zijn hem uit te leggen, dat ze een schuldig gevoel had ge hadVoordat ze iets kon zeggen, begon Michael echter over een geheel ander on derwerp te spreken. „Ik heb vanmiddag een ring gekocht, Patricia!" zei hij. „Ik bedoel de ring, die wij beiden nodig vonden, dat je zou dragen. „O ja, natuurlijk." Ze draaide zich van de spiegel naar hem toe. Ze voelden zich beiden verlegen, ook al trachtten ze uiter lijk een nonchalante houding aan te nemen. Hij nam de ring uit het etui, aarzelde even, maar scheen dan tot de conclusie te komen, dat hij de ring niet zelf aan haar vinger moest schuiven. „Dank je wel, Michael" antwoordde ze, toen hij haar de ring overhandigde. „Wat een beeld!" „Vind je hem mooi?" Hij kwam dichterbij en keek met een zekere vergenoegdheid toe, hoe ze de ring aan haar vinger schoof. „Natuurlijk, hij is magnifiek! Maar. „Wat maar?" „Het spijt me altijd weer op de finan ciële kant terug te komen. Maar ik wilde vragen, of saffieren niet vreselijk duur zijn?" Hij lachte. „Soms wel. Ik ben blij, dat je de ring mooi vindt. Hij past echt bij je." En voordat ze had kunnen vragen, waar om hij dat vond, had hij zich afgewend. Die avond, aan tafel, mei'kte Isobel de ring onmiddellijk op. „Had je hem nog niet gezien?" vroeg Pa tricia nonchalant. „Het is mijn verlovings ring. O.dat is waar, ik had hem gisteren niet aan.Dat herinner ik me nu." Ze hoopte, dat Isobel geen opmerking zou maken over het gevaar om juwelen op reis in koffers mee te nemen in plaats van ze te dragen. Isobel scheen echter iets an ders op het oog te hebben. „Ik heb gezien, dat je geen trouwring draagt," zei ze vol nieuwsgierigheid. „Nee, die Heb ik niet." „Heb je geen trouwring?" Isobel keek haar geshockeerd aan. „Ben je soms een aanhangster van die moderne ideeën, dat je niet het teken van je slavernij of hoe die dwaze moderne men sen het huwelijk dan ook noemen moet dragen?" „Nee," verzekerde Patricia haar, „dat is het niet." Ze had er graag aan toegevoegd, dat ze het heel dwaas vond om geen trouwring te dragen, als je normaal getrouwd was, maar ze begreep dat het nu maar het beste was enigszins vaag te blijven. Men ging niet verder op het onderwerp in en Isobel bedacht zich opeens iets anders. „Debora vertelde me, dat je haar beloofd hebt mee te gaan naar de dierentuin. Is dat waar?" „Ja, vind je het goed? Ik heb begrepen, dat ze dolgraag naar de dierentuin wil. En ik zou het leuk vinden, haar daax-heen mee te nemen." „Wat ontzettend goed van je, Patricia! Het is altijd zo warm en het stinkt er af grijselijk. Het is haast te nobel. Maar het is helemaal niet nodig jezelf zo op te offe ren. Debora vindt het stellig even mooi, als je haar meeneemt naar Richmond Park om daar de herten te bekijken." Patricia vroeg zich verwonderd af, hoe het mogelijk was, dat Isobel, die nu al vier jaar met Debora omsprong, nog zo weinig begrip van het kind had. Zij zelf was er van overtuigd, dat Debora een hevige scène zou maken, wanneer ie mand het zou wagen om haax-, in plaats van de dierentuin, Richmond of welk ander park ook, voor te stellen. Bovendien, waarom mocht het kleine meisje niet naar de dierentuin, als dat zo'n hartewens van haar was? „Ik geloof niet, dat ze met iets anders genoegen zou nemen", antwoordde ze Isobel. „En ik vind zelf een dierentuin ook wel grappig. Ik ben van plan haar mee te ne men naar het dierenpark in Whipsnade. Het is daar werkelijk kostelijk." Patricia verzekerde dit met grote stel ligheid. „Laat je haar vooral geen gevaarlijke dingen doen, Patricia? Ik weet zeker, dat ze haar vingers door de tralies van de wilde beesten-hokken zal steken, alleen maar omdat het niet mag." „Ik zal goed op haar passen," beloofde Patricia. „En in Whipsnade is het heel moeilijk om je vingers door de tralies te steken." Isobel scheen gerust gesteld te zijn. Maar het was wel duidelijk, dat ze zich, zodra ze haar dierbare dochtertje even niet onder haar hoede had, de grootste zorgen maakte en zich niet helemaal prettig voelde, voor dat het kind veilig en wel was teruggekeerd. Toen Patricia zich die avond ter ruste had begeven, merkte ze, dat Michael niet zo lang als de vorige avond wachtte; al vrij spoedig, nadat ze zich had teruggetrokken, hoorde ze hem op de deur kloppen. „Binnen." Ze ging rechtovereind in bed zitten. Michael kwam de kamer binnen met een blaadje, waarop een dampende kop stond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6