Franse kabinet kwam nog niet tot een accoord over Marokko Wolkbreuken zetten in Alkmaar en Hilversum de straten blank Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pinay en Koenig eisen het ontslag van Grandval Fransen sturen versterkingen naar Marokkaanse steden Nieuwe bloedige incidenten aan de grens bij Gaza Politiek beraad in Parijs onder hoogspanning Onlusten verwacht als ontslag van Grandval bekend wordt gemaakt Nasser beschouwt zuivering in Noord-Afrika als NAVO-actie Conferentie over Cyprus in Londen begonnen Het woord is aan Hagelstenen als knikkers vernielden gewassen in polders bij Purmerend Alkmaar had het zwaar te verduren u 70e JAARGANG No 43 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 299e JAARGANG No 194 Nieuwe koers Mysterieuze sterfgevallen op Nederlandse tanker Troepen uit Duitsland Griekse en Turkse standpunten lijnrecht tegenover elkaar Drie veroordeelden in de R.M.S.-zaak vrijgelaten Cholera eist 364 levens in de Indiase provincie Bihar Weerrapport 13 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12-ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter/AFP) Het Franse kabinet dat Zondag na een onafgebroken vergadering van negen uur uiteen ging is hedenochtend opnieuw bijeengekomen om de besprekingen over de „nieuwe politiek" ten aanzien van Marokko voort te zetten. Premier Faure deelde om half twee in de afgelopen nacht mee dat het kabinet het voornemen bevestigd heeft, dat een representatieve regering voor Marokko wordt ingesteld en dat de toestand in dat land zo spoedig mogelijk genormaliseerd wordt. „Ik ben ervan overtuigd, dat wij veld gewonnen hebben", aldus Faure. Te Aix is een compromis bereikt volgens hetwelk de verbannen sultan Ben Joessef midden-October naar Frankrijk zal worden overgebracht. Men neemt aan, dat de huidige sultan Ben Arafa bereid is gevonden zich terug te trekken. Zolang Ben Joessef nog niet in Frankrijk is aangekomen, zullen twee zetels in de Marokkaanse regering gereserveerd blijven voor vertegenwoordigers van de nationalistische Istiqlal. Deze partij heeft meegedeeld, dat een Marok kaanse regering, die niet de goedkeuring van Ben Joessef heeft, geen kans heeft op enig gezag. Het vormen van een regentschapsraad na het vertrek van sultan Ben Arafa schept ook een probleem. In het Franse kabinet is, met name van de zijde van minister Pinay, verzet gerezen tegen het voorstel om Si Bekkai, een voormalige kolonel uit het Franse leger die in ballingschap ging toen Ben Joessef werd afgezet, in deze raad te benoemen. Enige ministers vrezen, dat deze benoeming de weg zal effenen voor de terugkeer van Ben Joessef op de troon. Het merendeel van de Marokkaanse lei ders, die aan de besprekingen te Aix heb ben deelgenomen, bevinden zich te Parijs. Men verwacht dat het overleg met hen zal worden voortgezet. Drie afgevaardigden van de Istiqlal hebben zich van Aix naar Genève begeven, waar zij de secretaris generaal van de Istiqlal, Balafrej, zullen in lichten. Verder is het „geval-Grandval" een van de vraagstukken die nog moeten worden opgelost, wil een bevredigende regeling tussen Franse en Marokkaanse leiders tot stand worden gebracht. Men is het er in öeginsel over eens geworden, dat de regent schapsraad tegen 12 September een repre sentatieve regering moet samenstellen, waarmee Frankrijk zal onderhandelen over een nieuw verdrag, dat Marokko een grote mate van autonomie moet geven. In grote trekken komt dit overeen met het plan, dat Grandval bij zijn regering indiende, waarbij hij met nadruk waarschuwde dat verder uitstel bij het nemen van beslissen de maatregelen tot ernstige ongeregeld heden zou leiden. Zijn voorstellen werden evenwel afgewezen en de opstandige be weging waarvoor hij had gewaarschuwd, kostte het leven aan ongeveer 2000 Marok kanen en Europeanen. Thans zal het plan-Grandval waarschijn lijk worden aanvaard, op voorwaarde ech ter dat Grandval zelf verdwijnt ten einde zijn tegenstanders een deel der Franse Kolonisten in Marokko dat zijn denkbeelden te liberaal vindt en Franse conservatieve politici, die verantwoordelijk zijn voor de verbanning van Ben Joessef twee jaar ge leden tevreden te stellen. Een grote moeilijkheid hierbij is evenwel dat hon derdduizenden Marokkanen de resident- generaal zijn gaan beschouwen als het Twee Chinese bemanningsleden van de Nederlandse tanker „Coryda" afkomstig uit Rotterdam en behorende tot de Sheli groep zijn Zondag van boord gehaald toen het 8.055 ton metende schip te Heysham binnenliep. Zij zijn op weg naar het zie kenhuis overleden. Het schip kwam uit het Nabije Oosten met een lading ruwe olie. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Naar de oorzaak van de sterfgevallen tast men vooralsnog in het duister. symbool van een „nieuwe koers". Ten minste twee ministers Pinay (Buiten landse Zaken) en Koenig (Defensie) zou den er bij Faure op aandringen, Grandval onmiddellijk ontslag te verlenen. Zij heb ben zich slechts ongaarne accoord ver klaard met het vertrek van Ben Arafa, op voorwaarde dat dit samenvalt met het af treden van Grandval. De Franse regering heeft generaal Gruenther de Amerikaanse NAVO-bevel- hebber in Europa meegedeeld, dat zij van plan is zes bataljons infanterie, die tot de NAVO-strydkrachten in Duitsland be horen, naar Algerije te zenden, aldus ver neemt Reuter in Parijs uit welingelichte bron. In regeringskringen verluidt, dat de sterkte der Franse troepen in Duitsland op peil zal worden gebracht door de 50.000 tot 60.000 reservisten die opgeroepen zullen worden. Als de zes bataljons naar Noord- Af rika overgebracht zullen zijn, zal Frank rijk in Noord-Afrika over het equivalent van drie NAVO-divisies beschikken. In ge allieerde militaire kringen verklaarde men, dat de Fransen in staat zijn geweest een deel van de troepen die reeds uit NAVO- verband zijn teruggekomen, aan te vullen met dienstplichtigen, doch niet alle Franse eenheden die onder NAVO-bevel staan zijn weer op volle sterkte gebracht. Het Noord- Atlantisch verdrag geeft aan Frankrijk het recht over zijn NAVO-troepen te beschik ken, als de NAVO-bevelhebber en de per manente militaire NAVO-commissie op de hoogte zijn gebracht. CASABLANCA (Reuter/AFP) Het Franse opperbevel in Marokko is Zondag begonnen met het overbrengen van ver sterkingen naar de dichtbevolkte steden in het Marokkaanse laagland, waar men vreest dat het opnieuw tot anti-Franse betogingen zal komen wanneer de rege ringswijzigingen voor het protectoraat zul len worden bekendgemaakt. Langs de wegen naar Casablanca, Rabat en andere grote steden trokken colonnes tanks en pantserwagens om stellingen nabij de dichtbevolkte inheemse wijken in te nemen. Sommige van deze versterkingen zijn eenheden, die eerder uit de steden naar het heuvelachtige achterland waren gevoerd toen vorig weekeinde de Berber stammen onverwacht in opstand kwamen. Volgens personen die de stemming in de inheemse wijken kennen, zal het voor een belangrijk deel van de volgorde, waar in de voorgestelde wijzigingen worden aan gekondigd afhangen, of er weer ongere geldheden zullen uitbreken. Over het al gemeen is men van oordeel, dat alleen dooi eerst de vervanging van sultan Ben Arafa door een regentschapsraad bekend te ma ken en dan pas mededeling te doen van het aftreden van resident-generaal Grand val een nieuw onheil kan worden voorko men. Naar in welingelichte Franse kringen wordt vernomen, zetten agitators, onder wie enige communisten, de Arabieren in de steden er toe aan, het voorbeeld van hun Berber-„broeders" te volgen en in op stand te komen, indien uit Parijs de be vestiging komt van het bericht over het ontslag aanvragen van Grandval. Vrijdag zijn bij de acties van de Franse troepen vijftien stamleden gedood en vijf honderd gearresteerd. Totdusver zijn vijf tienhonderd Marokkanen voor nadere on dervraging aangehouden. Zaterdag trokken lange kolonnes opstandige stamleden terug naar de dorpen in het achterland, nadat zij „Aman' '(vergiffenis) hadden verkregen van de Franse autoriteiten. Gevechten in Algerije en Tunesië Franse troepen hebben Zondag bij drie gevechten in het departement Constantine 23 Algerijnse verzetsstrijders gedood. Aan Franse zijde werd één man gedood, ter wijl er twee werden gewond. Bij een he vig gevecht in het Zuiden van Tunesië, niet ver van de Algerijnse grens, zijn Zaterdag tenminste twaalf opstandelingen en elf Franse militairen om het leven gekomen. Zaterdag is in de Algerijnse havenstad Philippeville de noodtoestand afgekondigd, nadat bekend was geworden, dat groepen opstandelingen zich samentrokken in het gebergte in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Politiemannen en militairen pa trouilleerden door de straten, terwijl een vliegtuig verkenningsvluchten boven de stad maakte. Aanhangers van de opstan delingen hadden winkeliers in de Arabi sche wijken aangeraden hun winkels te sluiten, omdat de Europeanen van plan zouden zijn hen allen te doden. Even bui ten de stad werd een bewaker van een boerderij door vier vogelvrij verklaarden gedood. LONDEN (Reuter) De Brits-Grieks- Turkse conferentie over „politieke en de fensie kwesties in het Ostelijk deel van de Middellandse Zee, met inbegrip van Cyprus is vandaag in Londen begonnen. Het eiland Cyprus staat sinds 1878 onder Brits be wind. In 1925 is het een Britse kolonie ge worden. Groot-Brittannië heeft de confe rentie bijeengeroepen wegens de steeds, krachtiger wordende eis van het Griekse volksdeel (400.000 zielen) van Cyprus tot enosis (vereniging met Griekenland). In Londense diplomatieke kringen ge looft men, dat Groot-Brittannië het aan bod van een grondwet aan Cyprus voor het eerst in 1948 gedaan zal hernieuwen, maar zal weigeren afstand te doen van de souvereiniteit over het eiland of het begin sel van zelfbeschikking te aanvaarden. Of schoon de standpunten van de drie dele gaties onverzoenbaar schijnen, heeft Lon den toch blijkbaar hoop op overeenstem ming. Griekenland staat achter het verlangen van het Griekse bevolkingsdeel naar ver eniging met Griekenland en steunt ook de aanspraak op zelfbeschikkingsrecht. De officiële Turkse houding is: liever Brits dan Grieks. De Turkse minderheid op Cy prus is achttien percent van de bevolking. In het centrum van Nicosia is Zondag een politieman doodgeschoten bij protestbeto gingen van linksgeoriënteerde pro-Griekse organisaties tegen de Brits-Turks-Griekse onderhandelingen. De demonstranten eis ten behandeling van het vraagstuk door de UNO. De Grieks-Orthodoxe aartsbisschop Makarios heeft verklaard, dat de bevolking van het eiland niet gebonden zal zijn aan de besluiten van de conferentie zolang de bevolking van Cyprus daar niet zelf ver tegenwoordigd is. Zondagavond trokken ongeveer duizend in Groot-Brittannië woonachtige Grieken en" inwoners van Cyprus door Londen naar de ambtswoning van premier Eden, waar zij een resolutie aanboden waarin zelfbe schikking werd geëist. Vele van de beto gers waren in nationaal costuum gekleed. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anonymus Men kan een mens geen groter weldaad bewijzen dan hem ae gelegenheid te geven, wél te doen. DJAKARTA (PIA) Drie veroordeel den in de R.M.S.-zaak zijn vrijgelaten uit de Wirogunanggevangenis te Djokjakarta. Twee van hen, Manuhutu, oud-president van de republiek der Zuid-Molukken (RMS) en Pieters, oud-minister van Ver keer van RMS, omdat zij gratie kregen ter gelegenheid van de 17e Augustus. De RMS.-ers kregen zes maanden kwijtschel ding van straf, zodat Manuhutu en Pieters vrijgelaten werden omdat hun straftijd om was. NIEUW DELHI (AFP) In de Indiase provincie Bihar zijn van 6 tot 20 Augus tus 364 mensen aan cholera gestorven. De epidemie is het gevolg van overstromin gen. Zaterdag heeft het zomerweer afscheid genomen met hevige onweersbuien, voor al in de Noordelijke helft van het land. Wolkbreuken zetten in Alkmaar en Hil versum de straten onder water. In de kop van Noordholland en in Groningen gingen enige boerderijen na blikseminslag in vlammen op. Door hevige wind stoten en zware hagelbuien werd grote schade aangericht aan de gewassen en boomgaarden in de omgeving van Purmerend. Vooral Alkmaar had het zwaar te ver duren door een wolkbreuk. In minder dan geen tijd stonden vele straten, vooral in de lagere gedeelten van de binnenstad, blank. In sommige straten steeg het water tot een halve, of zelfs tot een meter. Tal van winkels, woonkamers en kelders liepen vol, vooral in de Molenbuurt, de Ramen en De Laat. De Alkmaarse brandweer, ge holpen door die uit Castricum, moest de gemeentereiniging assisteren om de kel ders, onder andere die van het Centraal Ziekenhuis, leeg te pompen. De Zaterdag- middagmarkt op De Laat kreeg een on tijdig einde. Tal van marktkramen stonden in het water en de koopwaar dreef weg op de stroom. Tal van kippen en konijnen in de tuintjes verdronken. In vele winkels enwoningen werd ernstige schade aan huisraad en inventaris toegebracht. Ook het kermisterrein moest het ontgelden. Een nougatkraam kreeg enige duizenden gul dens schade. Totaal heeft de wolkbreuk voor vele tienduizenden guldens schade aangericht. Auto's, motoren en scooters die in het water kwamen te staan, raakten onklaar. Enkele personen, die door het ijskoude water liepen, vielen flauw. De voetgangerstunnel onder het station stond onder water, zodat de reizigers van het perron niet op het Stationsplein kon den komen. Ook in het voetgangers tunneltje onder de Berger overweg waar velen ingegaan waren om te schuilen, stond in een oogwenk het water een meter hoog. Na de bui, die ongeveer een uur duurde, zakte het water spoedig weg, hier en daar een laag modder uit de riolen op de stra ten achterlatend. Met het leegpompen van de kelders zijn de brandweren en de reini ging nog uren bezig geweest. Langs de duinweg tussen Bergen en Schoorl spoelde de stortbui massa's zand op de weg, dat later met vrachtwagens moest worden weggereden. In de Graftermeerpolder werd door he vige windstoten en hagelstenen ter grootte van knikkers, grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Gehele ak kers met slabonen en augurken werden totaal vernield. Ook het fruit liep aanzien lijke schade op. Vele bomen werden door de windstoten ontworteld. Verkeerstunnel in Hilversum liep vol Een stortbui, die bijna twee uren duur de, zette in Hilversum de verkeerstunnel onder de spoorbaan vol water. Een grote verhuiswagen bleef halver wege de oprit steken en heeft in het water gestaan totdat de tunnel Zondagmiddag om twee uur droog was. Ook de bemalings- installatite van de unnel liep onder, zodat voor het droogmalen de hulp van de brandweer werd ingeroepen. Bij de inrit van de tunnel vormde zich een meer. Een zalencomplex aan de Groest kwam blank te staan. De grote spoorweg overgang bij het station kreeg zo'n ver keersstroom te verwerken, dat de spoor wegen de bomen nauwelijks dicht konden krijgen als een trein in aantocht was. Op de Larenseweg kreeg een 17-jarig meisje een shock toen vlak bij haar de bliksem in een boom sloeg. Een politieauto, die assistentie verleende, werd op de terug- Hef kmispunt Prins Bernhardstraat en Achterom te Hilversum was in een meer herschapen GAZA, (Reuter) In het gebied van Gaza is het Zondag weer tot incidenten tussen Israëliërs en Egyptenaren gekomen. Aan Egyptische zijde werden bii een ge vecht vier soldaten gedood en zes gewond, terwijl aan Israëlische kant twee mili tairen om het leven kwamen en drie wer den gewond, toen twee militaire vracht auto's op een mijn reden. Bovendien liepen twee Israëliërs verwondingen op tengevolge van een duel met kanonnen en mortieren tussen Israëlische en Egyptische troepen. Sinds Egypte Woensdag het overleg met Israel om te komen tot een ontspanning in het gebied van Gaza afbrak, hebben zich dagelijks botsingen voorgedaan. Het Isra ëlische kabinet gaf na een vergadering een verklaring uit, waarin werd gezegd dat de Egyptische „aggressie" sinds de in 1949 ge sloten bestandsovereenkomst tot ongekende omvang is uitgegroeid. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, die het communiqué voorlas, zei dat de regering niet zal toestaan dat haar de toestand in het betrokken gebied uit de hand loopt. Zij zou alle nodige maat regelen treffen ter bescherming van haar burgers. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptenaren sinds Woensdag elf aanvallen hebben gedaan, waarbij zij niet alleen Israëlische patrouilles hadden aangevallen, doch ook diep op het Israë lische grondgebied waren doorgedrongen om mijnen te leggen, voertuigen aan te vallen en bronnen te vernielen. De Israëlische ministers bespraken Zon dag voorts de voorstellen van Dulles be treffende een internationale garantie van Israels grenzen. In een communiqué werd later gezegd, dat de voorstellen nog enige opheldering behoefden. Volgens radio-Cairo hebben Zondag ook Israëlische en Jordaanse patrouilles scho ten gewisseld bij de bestandslijn in het gebied van Hebron, ten Zuiden van Jeru zalem. Het incident zou zijn veroorzaakt door een Israëlische patrouille die op Jor daans gebied doordrong, doch later na een vuurgevecht werd verdreven. (Reuter) In kringen van de Arabische liga te Cairo verwacht men, dat de minis ters van buitenlandse zaken der liga-landen op drie September in de Egyptische hoofd stad bijeenkomen ter bespreking van de Amerikaanse voorstellen. PARIJS, 29 Augustus (United Press) De Engelse en de Franse regering heb ben een verklaring uitgegeven waarin sym- phatie wordt betuigd met het plan-Dulles over de garantie van de grenzen van Israël Nasser protesteert CAIRO, (Reuter) De Egyptische eerste minister, luitenant-kolonel Nasser, heeft Zaterdag bij twaalf landen van de NAVO, waaronder Nederland, geprotes teerd tegen het gebruik van Franse NAVO- strijdkrachten in Noord-Afrika, wat hij „een vijandige daad" van de NAVO-lander. noemde. Nasser zeide tot de diplomatieke verte genwoordigers van België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Griekenland, Groot- Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Turkije en West-Duitsland, dat Egypte en de andere Arabische landen de jongste ontwikkelingen in Marokko met „bezorgheid" gadeslaan. „De aanwending van geweld tegen een weerloze bevolking wordt niet alleen be schouwd als een vijandige daad van Frank rijk, maar van alle NAVO-landen," aldus Nasser. Dezelfde mededeling werd Donderdag gedaan aan de Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Byroade. weg door de bliksem getroffen en licht be schadigd. Hemelvuur zette boerderyen in brand Tijdens het noodweer in de kop van Noordholland is de bliksem ingeslagen in twee boederijen bij St. Maartensvlotbrug en Schagerbrug in de gemeente Zijpe. De eerste hofstede, die werd bewoond door J. Koster en tijdelijk in gebruik was als kampeerboederij, brandde geheel af. Van de tweede boederij, bewoond door R. Bak ker, brandde alleen het achterhuis af. De eigendommen van twee echtparen, die in de kampeerboederij van Koster logeerden, gingen verloren. Ook in de provincie Groningen gingen enige boerderijen door blikseminslag in vlammen op. In Slochteren werd een boerderij, bewoond door de familie Ritse- ma, een prooi der vlammen. De inboedel, het materiaal in de schuur en een gedeelte van de oogst gingen ver loren. Een boerderij te Oosterburen, bewoond door de familie Rooda, werd eveneens door de bliksem getroffen, toen de bewoners afwezig waren. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Een vlasoogst van 8 ha en een voorraad kruiden gingen ver loren. De schade wordt geraamd op f 200.000,—. In het gehucht Arwerd bij het Groninger dorp Krewerd, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de weduwe Heeres. Een grote schuur brandde geheel uit, waardoor de hooi-, vlas- en gerstoogst verloren ging. De brandweer van Bierum kon het woon huis behouden. Bij Giethoorn is een grote hooischuur, eigendom van de Giéthoornse Doopsgezin de Gemeente, door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Ongeveer 15.000 kg hooi ging verloren. De brand weren van Wanneperveen en Nijeveen slaagden erin om de vlakbij de schuur staande boerderij te behouden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Ui •o tE c i- c ra X c «E Z5 Stockholm zwaar bew. O 2 27 2 Oslo zwaar bew. O 2 27 0 Kopenhagen licht bew. ONO 6 27 2 Amsterdam zwaar bew. w 2 24 0 Londen motregen N 3 19 0,1 Luxemburg mist WNW 2 22 0 Parijs nevel windstil 23 0 Bordeaux licht bew. NNO 1 30 0,1 Grenoble half bew. windstil 28 0 Nice licht bew. NNO 5 26 0 Genève nevel windstil 26 0 Zürich mist windstil 22 12 Locarno onbewolkt ozo 1 24 0 Berlijn regen zw 2 25 5 Frankfort regen zw 2 24 17 München uii bewolkt zw 1 24 0 Wenen nevej wzw 2 24 0 Innsbruck nevel NNW 2 23 0,5 Rome onbewolkt windstil 32 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 28 0 Mallorca licht bew. NO 4 Neerslag laatste 24 uur. OVERWEGEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend droog weer maar morgen later op de dag kans op wat regen vanuit het Westen. Zwakke tot matige, later aan de kust wellicht vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. 30 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.36 uur. Maan op 18.03 uur, onder 2.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 Augustus Hoog water: 0.38 en 13.17 uur. Laag water: 8.27 en 20.55 uur. Dinsdag 30 Augustus Hoog water: 1.43 en 14.11 uur. Laag water: 9.33 en 21.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1