Rijkscursussen voor lagere en middelbare akten PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws V erkeersongelukken tijdens week-einde De radio geeft Dinsdag Wereld-jamboree geslo ten met groot défilé ïn 1957 jamboree in Engeland Ir. G. J. Th. Bakker overleden Inbreker zwaargewond door schot van politie Veertig mille verduisterd bij Bouwbedrijfsbond 2 Drie doden, drie ernstig- en zeven licht-gewonden riuttftiü oejwi/m owj! Dr. Hugenholtz onderscheiden Directeur Studenten Sana torium treedt binnenkort at Nederlands meisje omgeko- tnen, haar vriendin gewond Examens Opleidingen aan Haarlemse Rijkskweekschool Prins Bernhard in Glasgow „Veiligste dag van het jaar" geschenk aan jarige prinses Geschenk van Apeldoorn aan prinses Wilhelmina Dr. Jos van der Velden kreeg onderscheiding Oud-directeur-generaal voor de Energievoorziening Vermiste Nederlandse in Parijs gevonden, lijdend aan geheugenstoornis W dtarrhee k bedorvers maaq .kater" A TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Abbé Pierre in Oosterbeek Hoofdboekhouder aangehouden Kerkelijk Nieuws och ió liet zo MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de kruising MeervelderwegGar- derenseweg te Uddel is een gecompliceerde aanrijding gebeurd. De bestuurder van de personenauto, de heer Van D. uit Rotter dam, is Zaterdag aan de daarbij opgelopen verwondingen bezweken. De bij het onge luk betrokken wielrijder werd zwaar gewond en verkeert nog in levensgevaar. Op de Wylerbaan te Groesbeek liep het vierjarig dochtertje van de heer Lamers onder een auto uit Heijen. De kleine Petronella was onmiddellijk dood. De autobestuurder kreeg een shock. De emeritus-predikant ds. H. J. Barnouw, wonende te Fries (Dr.) is, toen hij de weg overstak, door een auto aangereden. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen. Ds. Bar nouw is daar Zaterdagnacht overleden. Hij bereikte de leeftijd van 75 jaar. Zaterdagmiddag, even na drie uur, is op de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amster dam een motorwagen van een treinstel van lijn 1 met een harde klap tegen de bijwagen van een treinstel van lijn 2 gereden. Bij deze botsing werden 6 passagiers en een conducteur licht gewond. Vier van hen konden hun weg vervolgen na ter plaatse behandeld te zijn; de drie overigen moesten eerst naar een ziekenhuis voor onderzoek, maar konden daarna naar huis gaan. Ver moedelijk is de motorwagen van lijn 1 bij het remmen op de gladde rails doorge gleden. Beide trams werden zwaar bescha digd. Het tramverkeer ondervond ruim een half uur vertraging. Zaterdagavond omstreeks 9 uur deed zich op de weg Ruurlo-Zelhem een ver keersongeval voor, waarbij enige personen ernstig werden gewond. Ter hoogte van de boerderijen in de buurtschap de Veldhoek bevonden zich 2 verlichte boerenwagens op de straatweg toen een personenauto uit de richting Zelhem en een uit de richting Ruurlo elkaar naderden en tegelijk de boe renwagens passeerden. Een der landbou wers, die terzijde op zijn boerenwagen was gezeten, werden door de botsing die daarop volgde vrij ernstige kniewonden toege bracht; de tweede landbouwer die bij zijn paard liep en zijn collega wilde waarschu wen voor het naderende verkeer werd door dezelfde auto aangereden en daarbij ern stig aan het hoofd gewond tegen de grond geslingerd. De chauffeur, die het ongeluk veroorzaakt heeft, reed door terwijl de andere auto, na even gestopt te hebben eveneens, in de duisternis verdween, de ge wonden aan hun lot overlatende. Na enige tijd passeerde een derde automobilist, die onmiddellijk voor geneeskundige assistentie zorg droeg. ADVERTENTIE BARÏELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEl. 71716? DAMES PULLOVERS - VESTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.90 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Alt mezzo en piano. 12.00 Marinierskapel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Les Saltimbanques, opera. 14.50 Voor de vrouw. 15.15 Cello en piano. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano 18.30 R.V.U.: Het faillissement van de wetenschap door Prof. R. Broekman. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Lichte muziek. 19.50 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 The Mi kado, operette. 21.30 Trilogie -der Misdaad, hoorspel. 22.30 Kamerkoor en -orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Ka merorkest. 14.45 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Delfstoffen van Suriname. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dansorkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Instrumentaal trio. 19.30 Avondgebed en titurgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken, causerie. 21.15 Alt en piano. 21.40 Kamermuziek. 22.20 Gitaar-trio. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Film programma. 20.50 De man van de kleine let tertjes, spel. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Porgy and Bess, opera (pl.) 14.00, 15.00 en 15.00 Platen. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.00 Syndicale kro niek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Clave- cimbelconcert. 22.55—23.00 Nieuws. Fraaie aanblik van het Admiraalzeilen tij dens de feestelijkheden, waarmee Enkhui zen zijn 600-jarig bestaan herdacht. De start van de ronde en platbodemjachten Dr. mr. W. Hugenholtz te Leiden, voor zitter van de Wereldfederatie tot Bescher ming van Dieren en voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is benoemd tot erelid van de „Institut Juridique International pour la Protection des Animaux, welke in 1926 werd opgericht en waarvan dr. Louis Les- pine voorzitter is. Naar het A.N.P. verneemt zou dr. F. N. Sickenga, geneesheer-directeur van het Nederlands Studenten Sanatorium te La ren, voornemens zijn per 1 December a.s. zijn functie neer te leggen. Sedert de stich ting van het sanatorium heeft dr. Sickenga er de leiding van. Omtrent de redenen van het besluit konden nog geen inlich tingen worden verstrekt. De achtste wereld-jamboree, waaraan elfduizend padvinders uit 68 landen heb ben deelgenomen, is Zondag gesloten. Het officiële programma kwam Zaterdag avond ten einde toen de deelnemers ge armd over het terrein marcheerden, de padvinders-eed in hun eigen taal opzegden en gezamenlijk het „Auld Lang Syne" zongen. Daarna werden de 68 vlaggen ge streken. Deze ceremonie ging met het af schieten van raketten gepaard. In zijn slotrede zei generaal-majoor D. C. Spry, directeur van het Internationale Padvindersbureau: „Jullie hebt gezien hoe jongens van allerlei aard hier in opgewek te eendracht en vriendschap bijeen zijn ge weest. Ik vertrouw dat elk van jullie naar huis kan gaan met de eerlijk gemeende woorden: „Ik heb mijn -deel bijgedragen". Generaal Spry deelde aan de padvin ders mede dat de volgende Jamboree (in 1957) in Groot-Brittannië zal worden ge houden. Het zal dan vijftig jaar geleden zijn dat de padvindersbeweging door lord Baden-Powell werd gesticht. Tevens zal dan worden herdacht dat Baden-Powell honderd jaar geleden werd geboren. Auto-ongeluk in Frankrijk: Een botsing tussen een auto en een vrachtauto heeft de levens geëist van een Nederlands meisje en een Amerikaanse militair. Een tweede Amerikaan en een ander Nederlands meisje werden gewond. Het omgekomen Nederlandse meisje is de 23-jarige Dina Bickman uit Den Haag, de gedode Amerikaan is William Essom van de luchtbasis Couvron. De gewonden zijn de 23-jarige Janke Witmus uit Den Haag en de Amerikaan Edward Johnson. De auto, waarin het viertal reed, kwam tussen Laon en St. Quentin in botsing met een vrachtauto. Mej. Bickman werd op slag gedood, Essom overleed in een zie kenhuis. 's Gravenhage. Voor het notarieel examen zijn geslaagd: J. J. Kok, Utrecht (le gedeel te); G. Meuieman, Amsterdam (2e gedeelte). In September van het vorige jaar werden aan enige kweekscholen in ons land van Rijkswege cursussen, uitsluitend voor on derwijzers en onderwijzeressen, ingesteld ter opleiding voor de lagere akten in Frans, Duits, Engels, Wiskunde en Handelskennis, teneinde het nijpende tekort aan bevoegde krachten bij alle takken van voortgezet on derwijs zo spoedig mogelijk aan te vullen. Den ontwerpregeïïhg'vari deze", ih het alge meen tweejarige, opleiding is voor de cur sisten zo gunstig,"'dat' d'e studie slëcht'S ge ringe financiële offers vergt. In het afgelopen studiejaar konden er aan de Rijkskweekschool te Haarlem dan ook elf eerstejaarscursussen worden inge richt: drie voor Frans en Engels, een voor Duits, twee voor Wiskunde en voor Han delskennis. Deze opleidingen worden in de tweede week van September voortgezet, terwijl de mogelijkheid bestaat nieuwe tweejarige cursussen te vormen. Bij wijze van uitzondering werd aan zeer gevorderde candidaten in 1954 de gelegen heid geboden, in een jaar zich voor de Lagere Akte voor te bereiden. Van de Franse cursus behaalden vijf van de zes candidaten de akte, van de Engelse vier van de zes. Docenten en schoolleiding kun nen voldaan zijn over dit resultaat; toch is duidelijk gebleken, dat men de zwaarte van de examens niet moet onderschatten, en dat de studie zeer veel tijd kost. Voor het eerst wordt thans aan onder wijzers en onderwijzeressen de gelegenheid geboden, in de bovengenoemde vakken en voor Ned. taal- en letterkunde opgeleid te worden voor de laagste der middelbare akten (de z.g. A-akten en KI). Aan de Rijkskweekschool te Haarlem wordt de mo gelijkheid overwogen, bij voldoende be langstelling dergelijke opleidingen te for meren. Tevens zal aan die school nog een be perkt aantal jaren de gelegenheid geboden voorden tot opleiding voor de Hoofdakte. Van de cursus 19541955 slaagden 42 cur sisten voor het afgelegde examen, waarvan Prins Bernhard is vanochtend naar Glas gow gevlogen om een kijkje te nemen op de nieuwe Nederlandse torpedojager „Friesland", waarmee in de Firth of Clyde snelheidsproeven worden gedaan. 17 de hoofdakte verwierven. Nu deze akte op grond van de Kweekschoolwet van 1952 over enkele jaren niet meer behaald zal kunnen worden en het bezit er van voor velen hoogstgewenst is, zal ook voor deze opleiding weer grote belangstelling be staan. De afdeling Eist van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft met medewerking van de gemeente Eist, de Rijkspolitie en de Rijkswaterstaat, een aantrekkelijk initiatief genomen. Uitgaande van de gedachte dat Prinses Wilhelmina zich bijzonder interes seert voor de veiligheid van het verkeer, wil men trachten, speciaal de 31ste Augus tus tot een dag zonder verkeersongelukken te maken en deze dag te maken tot de veiligste dag van het jaar, om daardoor aan Prinses Wilhelmina een symbolisch ge schenk van grote waarde te kunnen aan bieden. De initiatiefnemers, waarbij zich ook de afdeling van Veilig Verkeer in de naburige gemeente Heteren heeft aangesloten, heb ben langs de drukke autosnelweg Arnhem- Nijmegen en op verschillende andere in- en uitvalswegen in de Betuwe opvallende borden met pakkende opschriften geplaatst, die de weggebruikers aansporen vooral op 31 Augustus de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten. Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft reeds medege deeld, dat het plan haar volle sympathie heeft en dat men ernstig overweegt deze actie volgend jaar een landelijk karakter te geven. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven haar 75ste verjaardag op 31 Augustus in alle rust en teruggetrok kenheid te vieren op het paleis Het Loo. Niettemin hebben enkele Apeldoornse in gezetenen een origineel plan bedacht om uitdrukking te geven aan hun gevoelens van verbondenheid tussen Apeldoorn en Het Loo. De bedoeling van de initiatief nemers is, dat de Apeldoornse gezinnen een gelukwens per brief- of prentbrief kaart naar Het Loo zenden. Op deze kaar ten kan een extra bedrag aan postzegels, tot een maximum van één gulden worden geplakt. Het totale bedrag dat op deze wijze aan de Prinses wordt overgemaakt zal bestemd zijn voor het Koningin Wil- helminafonds voor de Kankerbestrijding. Van Internationale Grotiusstichting Dr. Jos. van der Velden uit Haarlem is onderscheiden met de médaille van de „In ternationale Grotiusstichting voor de ver nieuwing van het internationale recht". De onderscheiding werd hem te München tij dens een bijeenkomst van deze stichting toegekend, tegelijk met premier Nehru van India en dr. Max Huber, voorzitter van het Internationale Rode Kruis. De médaille wordt verleend aan hen, die zich verdien stelijk maken voor de verbreiding van de kennis van het internationale recht. Tfr. Van der Velden, die gepensionneerd bibliothecaris van de R.K. leeszaal en bi bliotheek te Haarlem is en die promoveer de als jurist, heeft een aantal werken van Hugo de Groot uit het Latijn in het Neder lands vertaald. Voorts maakte hij studies over „Vondel en het recht". Op 70-jarige leeftijd is in Den Haag overleden ir. G. J. Th. Bakker, oud-direc- teur-generaal voor de Energievoorziening en laatstelijk directeur van het electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland. De heer Bakker werd op 12 Mei 1855 te Oleh-ieh op Sumatra geboren. Na in Am sterdam de HBS te hebben doorlopen, volgde hij het onderwijs aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Als luitenant ter zee tweede klasse nam hij deel aan de Boni- en Bali-expedities. In Februari 1907 nam hij ontslag uit de zee dienst en ging hij aan de Technische Hoge school in Delft studeren. Na een studie van slechts twee en een half jaar verwierf hij het diploma van electrotechnisch ingenieur Daarna is ir. Bakker korte tijd onderdirec teur van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf van Rotterdam geweest,Waarna hij directeur werd van het electriciteitsbedrijf in Den Haag. Op 1 Januari 1940 werd hij directeur-generaal van de Electriciteits- voorziening bij het toenmalige ministerie van Waterstaat. Na de bezetting volgde zijn benoeming tot directeur van het electriciteitsbedrijf Zuid-Holland N.V. Ir. Bakker was onder meer secretaris van de Vereniging van Directeuren van Electri- citeitsbedrijven in Nederland, lid van de Raad van Bestuur van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs en van de Stichting Normalisatie in Nederlnad, voorzitter van de Internationale Vereniging van Electri- sche Bedrijven, president van de Confé rence internationale des grands Reseaux, bestuurslid van de Warmtestichting te Utrecht, en van de Beirat des Reichsver- bandes der Elektrizitatsverzorgung. Mevrouw Catherine Dupuy, geboren Hahn, geboren in 1867 te Amsterdam, die sinds 4 Augustus spoorloos was is terug gevonden in het ziekenhuis „La Pitié" te Parijs. De doktoren deelden mede, dat zij aan geheugenverlies leed en nog niet had kunnen mededelen hoe zij 'n Parijs ge komen was. Op 4 Augustus vertrok me vrouw Dupuy per trein uit Nice aan de Franse Rivièra naar Amsterdam. De volgende dag ontving haar echtge noot een telefoontje van een bureau van politie in Parijs dat zijn vrouw was over gebracht naar een ziekenhuis aangezien zij aan geheugenverlies leed, doch toen de echtgenoot in Parijs aan kwam bleek dat het aan hem opgegeven adres geen po litiebureau was. Na langdurig speuren heeft men de bejaarde dame thans in „La Pitié" gevonden. De Haage salon, in Pulchri Studio die Zaterdag gesloten is, trok 3200 belangstel lenden. Het publiek kon stemmen welk schilderij men het mooiste vond. De meeste stemmen kreeg Sierk Schrode voor zijn „Intérieur" (een gouache) Slechts 30 percent van de betalende bezoekers heeft gestemd. ADVERTENTIE V'.'i -vSi' Xr yA'L -'jAvY In de nacht van Zaterdag op Zondag om half-één werd ingebroken in de Gerefor meerde Kerk aan het Starreplein te Maastricht. De inbreker verschafte zich toegang tot de kelder, doch kon niet in de kerk kornen, aangezien de kelderdeur op slot was. Met een bijl heeft hij nog getracht de deur te forceren. Vervolgens poogde hij de kerk binnen te dringen door het ver nielen van een glas-in-lood-raam. Buurt bewoners werden wakker door het rinke len van glas. Zij waarschuwden de po litie, die snel met een radiowagen ter plaatse verscheen. De inbreker, die op de vlucht sloeg, werd driemaal halt toege roepen, waaraan hij geen gevolg gaf. De politie loste twee waarschuwingsschoten, zonder resultaat, waarna de inbreker door een derde schot in zijn zitvlak werd ge troffen. Nadat de man door het schot van de po litie was getroffen, is hij nog doorgelopen tot aan de Wilhelminabrug. Daar werd hij in de struiken bewusteloos aangetroffen. Na medisch onderzoek bleek de verwon ding van ernstige aard te zijn. Via de lin ker bil is de kogel doorgedrongen in blaas en maag. De toestand van de inbreker is nog ernstig. Hij bleek te zijn de 52-jarige K. P. uit Maastricht. Hij heeft reeds op verschil lende plaatsen in ons land in kerken in gebroken. Op de ILCOP-conferentie, die de afge lopen week op de Pietersberg te Ooster beek is gehouden, is Zaterdag gesproken door de Parijse geestelijke abbé Pierre. De spreker schetste de slechte toestanden van mensen in Parijs, die aan de zelfkant le ven. Daarna betoogde hij, dat het centrale probleem van de gehele wereld is het ge brek aan liefde om de millioenen mensen die in nood verkeren te helpen. Abbé Pierre meent, dat de middelen tot hulp ons wel degelijk ten dienste staan en dat de jeugd moet worden opgevoed in een geest van hulpverlening aan hen die in nood verkeren. Binnenkort hoopt abbé Pierre over dit onderwerp weer in Ne derland te spreken. De recherche te Amsterdam heeft de 42- jarige G. B., hoofdboekhouder van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, aangehouden, nadat van de zijde van het hoofdbestuur aangifte was gedaan van verduistering van ongeveer 40.000, B. heeft na zijn aanhouding bekend chèques en kwitanties te hebben uitge schreven van nagemaakte handtekeningen te hebben voorzien en zelf te hebben geïnd. 34. „Nu begrijp ik, waarom je de X-lijn ontwierp en zulke dunne middeltjes voor schreef!", riep Panda woedend, „dat deed je alleen maar om arme dikzakken geld af te persen! Vrijstellingen van je eigen wet verkopenBah! Die hele Modewet van jou is alleen maar begonnen voor die be driegerij!" Joris luisterde fronsend naar deze beschuldigingen, terwijl hij bedacht zaam zijn mouwen opstroopte. „Dit is be lediging van een Minister in functie", mom pelde hij. „Welaan, strenge maatregelen zijn hier geboden". Meteen pakte hij Panda op en stopte hem met geweld in een X- pakje, dat als model aan de muur hing. „Laat mij los, lelijkerd!", riep Panda. Maar Joris duwde hem onbarmhartig door de hals van het pakje omlaag en trok de X- riem stevig aan, zodat Panda niet meer kon ontsnappen. „Niemand kan aan de X- lijn ontkomen, manneke", zei hij. „Ook GIJ niet, al zijt ge het vriendje van een Minis ter". „Ik ben je vriendje niet", klonk het benauwd doch strijdlustig uit het sparte lende pakje. Ned. Herv. kerk Beroepen te St Maartensdijk. J. v. Root- selaar te Wijk bij Heusden, die bedankte voor Keikwijk-Eruchern Bedankt voor Obdarn L. J. v. u. Kam te Arkel-Kedichem voor Wcrkum J. E. L. Brummelkamp tc Westervoort Benoemd tot directeur van het Herv. Streekcentrum te Mijnsheren- land ds C. D. v. Coeverden, dir.-vormings leider van ,,'t Stift" te Weerselo, die deze ben. ook aannam. Gercf. kerken. Beroepen te Vollenhove-stad A. Trapman, cand. te Ottoland. Aangenomen naar Oos terzee D. Passchier, cand. te Utrecht. DS W. NIJENHUIS Ds W. Nijenhuis, Ned. Herv. predikant te Loosduinen, zal niet, zoals abusievelijk gemeld is, op 5 September als geestelijk verzorger met de „Sibajak" naar Australië vertrekken, maar niet de „Johan van Olden- barnevelt" naar Canada gaan en vandaar naar de Verenigde Staten, waar hij een jaar voor studiedoeleinden Zal verblijven. Bezegeld. De Bey van Tunis heeft zijn conventies. Krachtens de conventies krijgen de Tunesiërs zelfbestuur, maar blijft het beleid op het gebied van de Defensie en Buitenlandse Zaken in Franse handen. Ontslagen. Reizigers uit Hongarije, die in Wenen zijn aangekomen, hebben ver teld, dat „een groot aantal" Hongaarse sociaal-democraten de vorige week uit i gevangenschap is ontslagen, onder wie vooraanstaande leden van de Hongaarse sociaal-democratische beweging. Rust. Zevenentwintig jongere leden van de aanzienlijkste Argentijnse families zijn gearresteerd. Aangenomen werd, dat er vuurwapenen en een hoeveelheid ontplofbare stoffen in beslag werden genomen. De minister van Binnenlandse Zaken, Albrieu, zeide vorige week, dat het ontoelaatbaar is, dat tweehonderd families de rust van negentien millioen Argentijnen verstoren. Toelating. De Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Lothar Bolz, heeft bij de algemene secretaris van de UNESCO te Parijs, Luther Evans, schriftelijk verzocht om toelating van Oost-Duitsland tot de culurele organi satie van de UNO. Onvoldoende. William Lambert, leider van de Amerikaanse landbouwdelegatie, die een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio verklaard, dat de voedselreserves van de Sovjet- Unie onvoldoende voor haar zijn om een oorlog te voeren. Dit zou volgens Lam bert een der redenen kunnen zijn voor de verzoenende Sovjet-politiek. Vergaan. Nabij de Plettenberg-baai (Zuid- Af rika) is Zaterdag in een plotseling opkomende storm een treiler met vijf tien opvarenden vergaan. Slechts twee van hen kwamen ongedeerd aan wal bij Kaap St. Francis. Men vreest dat de overigen zijn omgekomen. Bescherming. De Amerikaanse atoomdes kundige dr. Austin Brues heeft te Ko penhagen verklaard, dat een grote dosis alcohol en het zo lang mogelijk inhou den van de adem een zekere bescher ming bieden tegen atoomstraling. Onverhoeds. Een wolkbreuk heeft in de Britse kroonkolonie Hongkong Zondag een overstroming veroorzaakt, die aan 21 jonge mensen het leven heeft ge kost, onder wie ten minste zestien kin deren. De overstroming kwam onver hoeds toen een stuwdam in de rivier de Taipo Kau plotseling bezweek. Benzinebrand. In een van de grootste Amerikaanse olieraffinaderijen die van de Standard Oil Company te Whiting in de staat Indiana, heeft zich Zaterdag een zware ontploffing voorgedaan, waardoor een man en een kind om het leven kwamen en 44 gewond werden. Er zijn dammen aangelegd om de stro men benzine op te vangen. Een deel van de benzine wordt door de riolering van de stad naar het Michiganmeer geleid. De bewoners van Whiting mogen op straat niet roken. Ongeveer zestig grote tanks liggen in de gevaarlijke zóne. Een ervan vloog twintig uur na de eerste ontploffing in brand. Melkpoeder. Tot dusver zijn 42 kinderen in Japan overleden na het gebruik van melkpoeder en bijnè vijfduizend ziek geworden. Een onderzoèk heeft uitge wezen, dat het poeder niet alleen „een behoorlijke hoeveelheid arsenicum" be vatte, maar ook schadelijk radio-actief was. Van officiële zijde is echter niet verklaard, dat de sterfte en ziekte onder de kinderen aan radio-activiteit te wijten is. Het arsenicum kwam voor in het natriumphosphaat, dat de fabriek gebruikt om de oplossing van het melk poeder te bevorderen. De firma zal ver goeding betalen. Geluk. De Sovjet-Unie heeft haar cam pagne om in de Sovjet-Unie geboren personen tot terugkeer uit de Verenigde Staten te bewegen versterkt, aldus be richt de „New York Herald Tribune". Russische emigranten in het gebied van New York hebben duizenden drukwer ken en met de hand geschreven brieven van verwanten uit de Sovjet-Unie ont vangen, waarin hun een gelukkig leven in de Sovjet-Unie wordt beloofd. Een en ander gaat volgens het blad gepaard met een ongekend felle anti-Ameri kaanse propaganda. Onweer Zware onweders, die in het week einde boven het Noordelijk deel van West-Duitsland hebben gewoed, hebben alleen in de staat Sleeswijk-Holstein aan acht personen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Hevige hagelbuien richtten aanzienlijke schade aan. U WEET, hoe de boomringen ontstaan Aan de binnenzijde van de boomschors be vindt zich een stof, die cambium wordt genoemd. Dit cambium groeit zowel in bin nenwaartse- als buitenwaartse richting en vormt naar binnen toe houtcellen. In ge matigde streken is deze groei verre van gelijkmatig, want zij is het sterkst in het voorjaar, neemt daarna geleidelijk af en komt in de herfst en de winter geheel tot stilstand. In het f voorjaar worden dan ook be trekkelijk grote cellen ge- vormd, maar naarmate het G ÜÏÏ1 Dl U1T1 seizoen verstrijkt worden de nieuwe cellen steeds kleiner en kleiner, waarna in het vol- V gend voorjaar plotseling weer de grote cellen ontstaan. Door deze af scheiding tussen grote en kleine cellen, kunnen we de jaarringen der bomen on derkennen. In verband met de groei, die zich in het cambium van de boom voltrekt, heeft prof. Burr van de Yale Universiteit be langwekkende proeven genomen. Hij stak in een esdoorn twee electroden, één in de bast en één in het cambium, waarna met een microvoltmeter de electrische span ningsverschillen werden gemeten. Uitge zet op een grafiek, gaven deze spannings verschillen een hoogst merkwaardig beeld te zien, want na een groot aantal metingen gedurende enige maanden, bleek het groot ste potentiaalverschil tussen bast en cam bium op te treden tijdens de vroege mor genuren, twee tot vier uur vóór de opkomsti van de zon. Daarna daalde het spannings verschil geleidelijk tot het laagste punt, dat enige uren vóór zonsondergang werd bereikt. Hieruit kon worden afgeleid, dat er verband bestaat tussen de potentiaal verschillen in de boom en het rhythme van (Nadruk verboden) de zon. „Het lijkt er dus op, dat de boom electrische energie vergaart, te beginnen met zonsondergang, zodat een maximum voorraad ontstaat in de vroege morgen uren. Gedurende de dag wordt uit dit reservoir electrische energie geput ten be hoeve van verschillende levensprocessen (koolzuurassimilatie, verdamping, e.d.) zo dat laat in de middag de voorraad is uit- geput", aldus drukte prof. Burr zijn bevindingen op aanschou welijke wijze uit. Maar daarmee is de zaak nog niet afgedaan, want analyse van de grafieken waarop de dagelijkse schom- melingen waren opgetekend, toonde tevens aan, dat de spanningsverschillen tussen electrische cambium en bast zich niet alleen in een dagelijks, maar óók in een maandelijks rhythme bewegen. Ongeveer om de dertig dagen gaven de potentiaalverschillen een duidelijk maximum te zien, dat een dag of tien later door een tweede maximum werd gevolgd, terwijl zich tussen deze maxima korte perioden van minima ver toonden. Deze schommelingen bleken geen enkele correlatie te vertonen met lucht- druk, temperatuur of vochtigheid van de lucht, maar wèl met de standen van de maan, zodat Burr voorstelde aan de hand van zijn metingen de verandering van de maanfasen aan te kondigen, met een nauw keurigheidsgraad van twee dagen! Over de maan gesproken, weet u dat dit hemellichaam ongelofelijk ingewikkelde bewegingen maakt tijdens haar tocht om de aarde? Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2