BOSCH Nog dit najaar reorganisatie van het Soendaplein Met helicopter werd drenkelinge uit de zee bij Zandvoort „geschept" Agenda voor Haarlem Echte WALES Kort en bondig Haarlemse luchtvaartclub nam eigen terrein in gebruik Katholieke verkenners vierden hun zilveren j ubileum B. en W. stellen voor architect Royaards plan te laten maken W- V oorwegkleuterschool kost negentig mille „De Spaarnestad" Commissaris Nooy ontving een hoge pauselijke onderscheiding VOETPIJNEN VERDWIJNEN Restauratie Haarlems Stadhuis Vijfsprong bij Soendastraat vervalt Mobiel verkeerslicht bij Zaanenlaan Bloemendaals burgemeester: Wij hebben nu ook een vliegveld Amsterdamse Beurs 7 Antwoord boodschap Sao PauloHaarlem „VICTORIOUS" WALES SEVEN-SISTERS" WALES Taak van de architect Vreemde capriolen van Belgische auto Bromfiets tegen auto bij Stationsplein Aanvaring tussen tankschip en bak; bak gezonken MAANDAG 29 AUGUSTUS 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 De oude Zandvoortei's onder het groot aantal toeschouwers, die Zondagmiddag omstreeks half vier uit zee vóór bad Zuid met het grootste gemak een drenkelinge door een helicopter uit zee zagen „schep pen" en op het trand deponeren, zullen stellig even herinnerd zijn aan de tijd, dat zwemmen in zee een bijna onbekend iets was en het baden dan zonder gevaar, wan neer men onder het toeziend oog van de badvrouw uit de omluifelde badkoets kroop, zich even flink nat maakte, om dan weer zo gauw mogelijk in de koets te ver dwijnen. Er is sindsdien in het strandleven veel veranderd, ook aan het drukbevolkte Zandvoortse strand. De enorme drukte, die in de loop der jaren ontstond, de drang naar baden en zwemmen, die steeds groter werd, deed de hieraan verbonden gevaren toenemen en elk jaar opnieuw zijn de ge meentebesturen van de kustplaatsen er op uit, het reddingswerk te perfectioneren, niet alleen door vooraf te wijzen op de gevaren aan het baden en zwemmen in zee verbonden, maar ook om de hulpver lening steeds doeltreffender te maken. Als zodanig zal ook de reddingsdemon stratie, die Zondagmiddag met een heli- ADVERTENT1E Reeds meer dan 50 jaar de, Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSIEROAM-W - TEL 86211 (7 LIIHEN) MAANDAG 29 AUGUSTUS De Waag, Spaarne-Damstraat: Lede" van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Spaarne: Langebrug: Museumschip „Klein Artis", geopend van 10 tot 21 uur. Begijnhofkapel, 8 uur. Interkerkelijk Evan gelisatie Comité. DINSDAG 30 AUGUTUS De Waag, Spaarne-Damstraaat: Leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel" expo seren gedurende Augustus onder het motto „Waag het erop" stadsgezichten en bloem- stillevens. Dagelijks van 1017 en Zondags van 1317 uur. Minerva: „Doctor in the House", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Fortune Carree", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The show is on", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Stan Laurel en Oliver Hardy", 10.30 uur. en „De woestijn leeft", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Modern Times", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45, en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote geheim", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Moord in de Rue Morgue", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Markt, Vleeshal: Tentoonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. Openluchttheater Bloemendaal, 15 uur: „Gorsselsche Boerendansers. Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert door N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam; solist Willem Noske, viool. Grote Kerk, 20 uur: Gratis orgelconcert door de organist George Robert. De helicoptère levert de „drenkelinge" af op het strand copter werd gegeven, moeten worden ge zien. Naar Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema ons mededeelde, was deze demonstratie niet alleen bedoeld om de mogelijkheid na te gaan van een red ding op deze wijze, maar ook om aan te tonen, dat samenwerking tussen de kust plaatsen van het hoogste belang kan zijn. Het ligt in de bedoeling, de particuliere eigenaar van de helicopter, namens de ge meentebesturen van Scheveningen, Noord- wijk en Zandvoort te verzoeken, zijn toe stel op hoogtijdagen ter beschikking te stellen voor strand-surveillance tussen ge noemde plaatsen met voortdurend radio contact tussen de reddingsbrigades en po litie op deze stranden, opdat direct kan worden ingegrepen, wanneer zich moeilijk heden zouden voordoen. Dat men de vele genodigden van het nut van een dergelijk voornemen volkomen overtuigd heeft, heeft deze demonstratie getoond. Precies om drie uur verscheen de heli copter boven de duizendkoppige menigte. Grote aantallen pakjes sigaretten werden uitgeworpen, hetgeen een stormloop van de jeugd tot gevolg had. Vervolgens werd op een afgezet gedeelte een landing uit gevoerd. Nadat een oranje-schepnet onder aan de machine was vastgemaakt en de jeugdige voor drenkeling spelende Marion van der Linden met een reddingsvlet in zee was gebracht, steeg de helicopter wederom op en schepte, na enkele malen boven de drenkelinge te hebtien gecirceld, deze met feilloze zekerheide op, om daarna na het stand terug te keren, waar Marion uit de op geringe hoogte boven het strand han gende vogel weer veilig op het strand terugkeerde. Het ging alles met een ver bluffend gemak en een feilloze zekerheid. Een spontaan applaus uit het publiek be wees, hoezeer men de demonstratie had gewaardeerd. Voor de stichting van een openbare kleu terschool aan de Voorweg in Heemstede vragen Burgemeester en Wethouders aan de raad een crediet van 89.875.De bouw is o.m. nodig opdat de (lagere) Voorwegschool weer volledig over het be staande gebouw zal kunnen beschikken ten gunste van het onderwijs in handen arbeid, zang, projectiedoeleinden enz. De Directeur van Openbare Werken, al dus schrijven B. en W. aan de gemeente raad, heeft een plan voor de bouw van een kleuterschool voorgelegd, waarover reeds overleg is gepleegd met de schoolopziener voor het kleuteronderwijs in Noordholland. In dit plan zijn op de begane grond opge nomen een speellokaal, een overdekte speelruimte, een hoofden- tevens dokters kamer en een hal, terwijl op de verdieping twee werklokalen met toiletten en een overloop zijn geprojecteerd. De eigenlijke bouwkosten worden ge raamd op 71.172 terwijl voor meubilering, stoffering, vloerbedekking, verwarming, verlichting en speelwerktuigen 18.703 zal nodig zijn. Naar wij vernemen zal Woensdag ten gemeentehuize namens de burgemeester van Sao Paulo (Braziliës tweede stad) een boodschap aan de burgemeester van Haar lem worden overhandigd door de hier te lande vertoevende directeur der Neder landse Kamer van Koophandel voor Bra zilië, de heer M. van den Broek. De burge meester van Sao Paulo, generaal Alfieri Lapaz, heeft de heer Van den Broek ver zocht deze brief voor hem mee te nemen. Het is een antwoord op de boodschap van vriendschap en goede wensen, die Sao Paulo in Januari van dit jaar mocht ont vangen van het Haarlemse gemeentebe stuur ter gelegenheid van de opneming van Sao Paulo in het luchtnet der KLM. De Haarlemse brief werd toen, tesamen met enkele waardevolle geschenken, overhan digd door de redacteur van Haarlems Dag blad Oprechte Haarlemsche Courant Jos Lodewijks, die de openingsvlucht Amster- dam-Sao Paulo meemaakte. ADVERTENTIE ANTHRACIET TOT 31 AUGUSTUS ZOMERPRDZEN Echte Wales Anthraciet is het voor deligst in gebruik. Weinig as, glashard en lange brandduur. Een H.L. weegt pl.m. 76 K.G. (Super kwaliteit) afm. 20/30 (III)ƒ11.50 n (le soort) afm. 20/30 (III) /II— Ook alle andere soorten en afmetingen Levering uit voorraad, en vanzelfsprekend gruis- en steenvrij ALLEEN-VERKOOP BRANDSTOFFENHANDEL Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne b(j Viaduct) - Tel. 1.4.1.6.4 en 1.3.9.0.4 Zondag hebben de Katholieke verkenners in het district Haarlem het zilveren jubi leum van hun plaatselijke organisatie ge vierd op een manier, welke geheel in over eenstemming was met het ceremonieel, dat by deze padvinders gebruikelijk is. Dit feest viel samen met het persoonlijk jubi leum van commissaris B. Nooy, die vijfen twintig jaar geleden als pionier voor Haar lem met een zestal jongens het spel der Katholieke verkenners begon. Het feest werd 's morgens ingezet met een plechtige Hoogmis in 'de St. Jozefkerk Na de plechtigheid in de kerk vertrok men naar het seminarie Hageveld te Heem stede, waar in de buitengalerij werd ont beten. Vervolgens begaf men zich naar een der terreinen van het seminarie, waar wel pen, verkenners en voortrekkers zich in carré opstelden voor de openingsceremonie. Na een kort welkomstwoord, waarbij on der meer de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Heemstede, de heer A. G. Zijlstra als bij zonder gewaardeerde gasten werden be groet, volgden een kort gebed, de vlagge- parade, de horderoep en het voorlezen van de verkennerswet. Daarna sprak deken W. N. Zijlstra de herdenkingsrede uit, waarin hij de verken nerij, naast de sport, een der meest doel matige middelen noemde om de jeugd op het maatschappelijk leven voor te berei den. Hierbij beschouwen de Katholieke verkenners zich stellig één met de georga niseerde jeugd van de gehele wereld en ook daarom noemde spreker het een zegen rijke arbeid. Hierna wendde de deken zich tot com missaris Nooy persoonlijk. Ofschoon de be reikte resultaten onmogelijk zouden zijn geweest zonder de eenheid tussen aalmoe zenier, leidsters en leiders, heeft commis saris Nooy op dit alles toch een stevig per soonlijk stempel gedrukt. Vanaf de eerste dag wenste hij zich immers met volle kracht en energie op de verkennerij toe te leggen; daarom was het voor de spreker een bijzonder groot genoegen, te kunnen mededelen, dat Z. H. Paus Pius XII op voorspraak van de bisschop van Haarlem aan commissaris Nooy de hoge onderschei ding van Ridder in de Orde van de H. Syl vester heeft willen verlenen. Onder het uitspreken van zijn grote waardering voor de betoonde opofferingen speldde deken Zijlstra de nieuwe ridder de versierselen op. Vervolgens meldde zich een lange rij van sprekers, die hun waardering voor het werk van de Haarlemse verkenners ver bonden met hun felicitaties voor commis saris Nooy. Tenslotte sprak commissaris Nooy een kort woord van dank voor de hem ver leende hoge onderscheiding en de vele be tuigingen van sympathie, die hij deze dag had mogen vernemen. 's Avonds wist de mars door Haarlem van de volledige St. Joris Verkenners Band vele honderden toeschouwers naar de Kat- tenberg in het Kenaupark te lokken, waar een kampvuur met attracties dit jubileum feest zou besluiten. Ook hier werd men van harte welkom geheten en met een vro lijke Halloh-yell begroet, waarna commis saris Nooy een kort openingswoord sprak. Hij herinnerde daarbij nog even aan het begin der Haarlemse Katholieke verken nerij met zes jongens, welke thans tot meer dan duizend leden is uitgegroeid, met hon derden leidsters en leiders. Het hoogtepunt hiervan werd ongetwij feld gevormd door de Schotse show van de St. Jorisband, welke in de vallende duis ternis een fraai schouwspel opleverde. De band voerde allerlei ingewikkelde mars figuren uit, met het sfeervolle kampvuur als centraal punt. Geen wonder dat deze show de band een langdurige ovatie van het enthousiaste publiek opleverde. Het jubileumfeest werd met het gezamenlijk gezongen Wilhelmus op passende en stijl volle wijze besloten. ADVERTENTIE Pijnlijke opgezwollen vermoeide voeten vinden onmiddellijk verlichting door deze eenvoudige be handeling: wrijf ze 'smor- gens in met een weinig Go-On. Go-On verjaagt de stekende pijn, moe heid en transpiratie. Go-On dringt onmiddel lijk in de huid. Geen vlekken op nylons of sokken, prettig en gemakkelijk om te gebrui ken, waar U ook bent. Koop heden nog een tube Go-On. Bloemen in Moskou. Aan de grootste bloemententoonstelling welke sinds jaren te Moskou wordt gehouden nemen voor het eerst Nederlandse kwekers deel, die 2000 anjelieren en 1500 rozen hebben in gezonden. Er zijn meer dan 100.000 planten en bloemen te zien. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. DE RESTAURATIE VAN het Haarlemse Stadhuis, waarvan de laatste jaren de urgentie steeds duidelijker is gebleken, is thans in het stadium der realisering ge komen. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld 55 mille beschikbaar te stellen ten behoeve van de voorbereidende werkzaamheden, welke zyn verbonden aan het tot stand komen van een algemeen restauratieplan voor het stadhuiscomplex in zyn volle omvang. Men heeft daartoe de restauratie-architect voor middeleeuwse bouw werken C. W. Royaards bereid gevonden. B. en W. herinneren eraan, dat de raad in de afgelopen jaren in totaal f 108.000. beschikbaar heeft gesteld, waardoor alle in het Stadhuis beschikbaar zijnde ruim ten dienstbaar konden worden gemaakt aan administratieve doeleinden, zoals het voormalige ontvangerskantoor, het voor malige deurwaarderskantoor, het voor malige kantoor van de Stichting Pelita, de voormalige kamer van Haarlems Bloei, alsmede de voormalige kamers van de UW. Al deze werken zijn of zullen nog wor den uitgevoerd onder leiding van het be drijf voor Openbare Werken. Bij de werken, die hierna moeten volgen en die ook reeds in het investeringsplan zjjn opgenomen, zoals de om technische redenen reeds lang noodzakelijke ver nieuwing van de kap boven de ridderzaal, de eventuele verplaatsing van de raadzaal, het geschikt maken van de zgn. refter en de kapittelzaal tot vergaderruimten en tenslotte de restauratie van de klooster gang, zal dit evenwel niet langer het geval kunnen zijn en zal de leiding in handen moeten worden gegeven van een op restau ratiegebied ervaren architect. Over de keuze van een dergelijke archi tect tot wiens eerste taak het zal behoren een algemeen restauratieplan op te maken voor het gehele stadhuiscomplex in zijn volle omvang, hebben B. en W. reeds ge ruime tijd geleden contact opgenomen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Enerzijds toch is het zo, dat een dergelijk plan ingevolge de Tijdelijke Wet Monu mentenzorg de goedkeuring behoeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, terwijl anderzijds het Rijk in de uitvoering van een dergelijk goedge keurd plan in belangrijke mate financieel bijdraagt. Na overleg met genoemde dienst hebben B. en W. thans de architect C. W. Royaards, die op dit speciale gebied zijn reputatie alleszins gevestigd heeft, bereid gevonden deze taak op zich te nemen. Allereerst zal de heer Royaards zich derhalve hebben te wijden aan het ver richten vcvn die onderzoekingen en het verzamelen van al die gegevens, welke noodzakelijk zijn om tot de opstelling van een algemeen, verantwoord restauratieplan te kunnen geraken. Vervolgens volgt de vaststelling van het eigenlijke restauratieplan, hetwelk als ge zegd de goedkeuring van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal moeten verwerven, waarna tenslotte al naar gelang van behoefte en financiële en andere mogelijkheden de uitvoering van dit plan bij gedeelten zal kunnen volgen. Voor de honorering van de r<>=+auratie- Op het Nagtzaamplein in Haarlem is Zaterdagmorgen een Belgische auto tegen de zijmuur van een perceel gereden, weer de straat opgereden en toen tegen een pui aan de overzijde tot stilstand gekomen. De bestuurster, die tengevolge van dit ongeval, een vleeswond aan haar knie opliep (welke in de Mariastichting is behandeld) had plotseling moeten uitwijken voor een zevenjarig meisje op een fiets. De auto is zwaar beschadigd weggesleept. Een fiets, die tegen de zijmuur van het eerst geraakte huis stond, werd gedeeltelijk gekraakt. architect, wat betreft de opstelling van het plan en de uitvoering daarvan bestaan, bepaalde normen. Om begrijpelijke redenen ontbreken deze normen evenwel ten aan zien van de voorbereidende werkzaamhe den, die bestaan uit bodemkundig, bouw technisch, kunsthistorisch en archivalisch onderzoek. Volgens een globale raming BINNENLAND De Waarheid. Tienduizenden lezers van het dagblad „De Waarheid" zijn Zondag naar een terrein aan de Hemweg te Amsterdam getogen om deel te nemen aan het „Waar heid-zomerfeest", dat daar werd gehouden. Op het terrein waren verschillende ver- maakcentra ingericht, waaronder draaimo lens, een zweefrad en een openlucht-dans vloer. De heer Gerben Wagenaar opende 's ochtends met een toespraak het feest om negen uur. HAARLEM EN OMGEVING Pauselijke onderscheiding. De heer H. F. Heerkens Thijssen te Bloemendaal, op richter en directeur van de Onderlinge Ver- zekeringmaatschapij „Protector" te Am sterdam, is ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van deze maatschappij benoemd tot ridder in de orde van H. Gregorius. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Heemstede zal een openbare vergadering houden op Donderdag 1 September, 4 uur namiddag. Kwakel over de Leidevaart. Voor de bouw van de kwakel over de Leidsevaart in Heemstede, waarover wij reeds Zaterdag bericht hebben, en die in combinatie met een z.g. keersluis ten behoeve van de Wet be scherming Waterstaatswerken in oorlogstijd door Gedeputeerde Staten zal worden tot stand gebracht, vragen Burg. en Weth. een crediet van f21.500. Onbewoonbaarverklaring. De woning Gliperweg 90 te Heemstede zal onbewoon baar worden verklaard wegens de vervallen toestand, vochtigheid, gebrekkige indeling en onvoldoende inrichting van het privaat. Geslaagd. Mej. G. E. Versteeg te Sant- zullen de honorering en de kosten van dit voorbereidend onderzoek voor de archi- poort-station in geslaagd voor het midden- tect f 2.000,per kwartaal komen te be dragen, welk bedrag met f 9.000,per kwartaal verhoogd zal moeten worden vanwege de door het bedrijf voor open bare werken voor dit doel te verlenen diensten. Naar schatting zal het gehele voorberei dende onderzoek een tijdsduur van vijf kwartalen in beslag nemen. standsexamen. Verbouwing. Voor het aanbrengen van veranderingen in het door de directeur van het Frans Halsmuseum bewoonde gedeelte van het „Woonhuis-Van Looy" aan de Kleine Houtweg 47 en voor het aanbrengen van gas-radiatoren in het museumgedeelte vra gen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een crediet van f6450 ter beschikking te stellen. NU ER TUSSEN B. en W. van Haarlem en de Rijkswaterstaat principiële overeen stemming is bereikt over de verbetering van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord wordt snel voortgang gemaakt met de uitvoering van de maatregelen waartoe de raad in principe reeds besloot. Er wordt thans een crediet van bijna 45.000 gulden gevraagd voor het .veranderen van de vijfsprong SchoterwegPijnboomstraatSoendastraatJulianaparkSoenda plein in een driesprong en voor de aanschaffing van een verplaatsbaar verkeerslicht, waarmee de verkeersagent op het kruispunt RijksstraatwegZaanenlaan en -straat wordt toegerust, zolang de definitieve verkeerslichten niet zijn aangebracht. Tot de verandering van het Soendaplein besloot de raad in principe reeds op 6 April. Het ligt in de bedoeling het plant soen op het Soendaplein te verbinden met dat van het Julianapark. Daardoor zal men niet hieer kunnen'"oversteken van de Soendastraat naar de Pijnboomstraat. Het uit de Generaal Cronjéstraat komende verkeer zal de Rijksstraatweg pas bereiken bij de Floresstraat. Het weggedeelte op het Soendaplein langs de NZH-garage zal worden geasfalteerd. Het onoverzichte lijke kruispunt bij de Pijnboomstraat komt door de verbinding van de beide plantsoenen te vervallen. In de kosten zal het rijk de helft bij dragen. De overige werkzaamheden op het Soendaplein (zoals de doortrekking van de fietsstroken langs de Rijksstraatweg langs de Westzijde van het plein) wachten op de uitvoering van de algehele reorga nisatie van de Rijksstraatweg. In de uit monding van de Floresstraat op de Rijks straatweg zal een verkeersgeleider wor den aangebracht. Het werk zal reeds dit najaar worden uitgevoerd. Verder delen B. en W. de raad „tot hun grote vreugde" mee, dat Rijkswaterstaat alsnog heeft toegestemd in de plaatsing van verkeerslichten bij het kruispunt Rijksstraatweg-Zaanenstraat-Zaanenlaan. In overleg met Rijkswaterstaat zal thans worden nagegaan, of het mogelijk en ge wenst is de definitieve installatie reeds thans aan te brengen, waarbij de voorge nomen reorganisatie van de Rijksstraat- 99 99 Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse luchtvaartclub officieel het vliegveld voor lijnbestuurde modelvliegtuigen in gebruik genomen, dat is gelegen aan de Zuidzijde van de Zeeweg, in de nabijheid van de kop van de Zeeweg. De officiële opening van dit tot vliegveld veranderde duinterrein waarover in ons blad van Vrijdag 13 Augustus reeds werd bericht geschiedde door dr. D. H. Peereboom Voller, burge meester van Bloemendaal. Hij verheugde zich er over, dat hij tegenover zijn collega's uit de naburige gemeenten, die reeds een vliegveld rijk zijn (voor een helicopter- dienst) er nu ook op kon pochen er een eigen vliegveld op na te houden. Een vliegveld met een primeur. De primeur van het eerste vliegveld voor lijnbestuurde vliegtuigmodellen in ons vaderland. De burgemeester herinnerde er aan, dat waarschijnlijk juist door het vele lawaai van de motormodellen het goed was dit veld ver uit de bewoonde omgeving te leg gen en niet in de omgeving van de water toren, zoals eerst was gevraagd. Hij was er verder van overtuigd, dat het vliegen met ae modellen wel een sport is, die de be oefenaar uitermate moet voldoen, te meer omdat de leden van de H.L.C. zelf hun modellen eerst vervaardigen. Een specialist is ongetwijfeld de heer A. Hagedoorn, die afzonderlijk en met andere leden van de Haarlemse luchtvaartclub enige demon straties solo-vliegen en teamraces liet zien. Aan een andere teamrace namen deel twee leden van de Utrechtse luchtvaartclub, de nationale Nederlandse kampioen teamraces met lijnbestuurde motormodellen, en zijn naaste concurrenten, de heren P. Smelt en II. Pruyt. De modellen bereikten een snel heid, die de honderd kilometer per uur ver te boven ging. Het straalmodel, waarmee de heer Hagedoorn de demonstratie niet alleen voor de tientallen genodigden op het veld, maar tevens voor meer dan honderd toeschouwers langs het hek aan de Zeeweg (het terrein is niet voor het publiek toe gankelijk) die er hun tocht naar of van het strand onderbraken besloot, maakte een oorverdovend lawaai maar kon dan ook een snelheid van 220 km bereiken. Voor de aanvang van de demonstraties had de voorzitter van de Haarlemse lucht vaartclub, de heer J. J. Smolders een wel komstwoord uitgesproken, waarin hij her innerde aan wat aan het verkrijgen van een eigen vrij oefenveld was voorafgegaan. In Heemstede en in Haarlem-Noord werd geoefend op speelpleinen, maar het lawaai bracht de omwonenden in opstand en aan het oefenen kwam een einde. Op het ter rein van het Triniteitslyceum vermengde het geluid van de motormodellen zich al weldra met het gekrijs van de wakker ge worden baby's uit de Beatrixkliniek en op het prachtige nieuwe speelterrein van het Mendelcollege was de gemorste olie er de oorzaak van, dat ook hier niet langer mocht worden geoefend. Juist om al deze moeilijkheden te boven te komen was de heer Smolders dankbaar, dat Bloemendaal zulke lawaai makende gasten wel wilde ontvangen. Later, tijdens de demonstraties, over handigde de heer Smolders enige door de heer Hagedoorn vervaardigde zilveren mo dellen van vliegtuigen aan de burgemeester van Bloemendaal en een aantal andere autoriteiten, voor dit gedeelte reeds zou worden gere aliseerd, dan wel, dat het aanbeveling verdient daarmede te wachten tot de re organisatie in zijn geheel tot uitvoering kan worden gebracht. Teneinde echter geen tijd te verliezen, achten B. en W. het gewenst een ver plaatsbaar verkeerslicht aan te schaffen, waarmede een verkeersagent het verkeer op bedoeld kruispunt zal kunnen regelen. Met het gebruik van een dergelijke in stallatie, waarmede elders in den lande gunstige ervaringen zijn opgedaan (in Eind hoven bij voorbeeld), heeft de directeur- generaal van Rijkswaterstaat zijn instem ming betuigd. De kosten van een derge lijke installatie bedragen f 2200. Tenslotte delen B. en W. nog mede, dat de knipperlichten bij de Jan Gijzenbrug 1100 gulden hebben gekost. B. en W. delen de opvatting, die wij reeds eerder in ons blad tot uitdrukking hebben gebracht, dat deze lichten op de tegenwoordige plaats niet het beoogde effect hebben. Zij zullen nagaan of verplaatsing gewenst is. Zaterdagavond zijn een personenauto en een bromfiets op de Jansweg, hoek Sta tionsplein, met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding ontstond doordat de brom fietser krachtig moest remmen voor een paar voor hem rijdende fietsers, die plotse ling van richting veranderden. De brom fietser, die bovendien naar links moest uit wijken, begon te slingeren, waarna hij werd aangereden door een hem achterop komende auto. De bromfietsbestuurder, de veertigjarige C. A. M. uit Haarlem, werd gewond boven het linkeroog. Hij is in de Mariastichting behandeld. De bromfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Op de Waal is de bak BB 34 van de Fa. Van Hattum en Blankevoort in aanraking gekomen met het uit zijn roer geslagen tankschip „Wallonia" van de Fa. Van Om meren te Rotterdam. De BB 34, die met teelaarde op weg was naar Schelphoek, zonk; het tankschip, dat met benzine was geladen, kreeg een deuk in de voorsteven. Het scheepvaartverkeer ondervindt geen overmatig hinder. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek few. Philips Gloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mtf. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 100% ioi-/„ 370 330 338 359 525 334 49914 235)4 496 287)4 683)4 644)4 14914 240 214)4 264 16714 179)4 282 244 250)4 253 83 152)4 110 130 62% 31)4 Openings koersen lOO'/.s 100% 371 330 338 359 525 345 500 235)4 495)4 287 679 643 150 241 215 264 169 180 282 244 250)4 253 83)4 155)4 112)4 130 61)4 32

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3