Haarlemmers bereidden „Kast hartelijke ontvangst „Kasteel Staverden" In Haarlemse Vleeshal belangrijke expositie van binnen- en buitenlandse bouwkunst Nederlandse Rode Kruis ziet uit naar eigen boot voor dit doel Feestelijke opening van Christelijke school Bezoekuurtje Bennebroek Sursum concerteert in Bloemendaalse bos Rurgerliike Stand van Haarlem V er zoek pro gramma Enthousiast Politie-reservisten vierden feest In Haarlem Tweede Kamer komt op 13 September bijeen Nieuwe burgemeester vanmorgen op bezoek Scheepvaart Overwegwachter vergat de bomen neer te laten Programma Vereniging van huisvrouwen VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN1 Op Maandagavond 12 September zal wethouder W. C. Bakker de gecombineerde architectuurtentooonstelling openen welke in de Haarlemse Vleeshal tot 26 September in haar geheel en tot 2 October voor een belangrijk gedeelte te bezichtigen is. Er wordt voor deze expositie een grote belangstelling verwacht, in de eerste plaats van Haarlemse in de bouwkunst geïnteresseerden zowel directe belanghebbenden als leden maar ook uit de wijde omgeving. Het is namelijk voorlopig de laatste kans dat men deze unieke documentatie over de nationale en internationale bouw kunst van deze tijd kan zien. De Nederlandse tentoonstelling gaat daarna op tournée naar Stuttgart, Milaan Rome en Frankrijk en ook voor de buitenlandse collectie zijn plannen in de maak voor een uitgebreide trip. vijftal, aan enkele representatieve figuren gewijde kabinetten. Het betreft hier de bouwmeesters Granpré Molière, Dudok, Oud, Rietveld en Bijvoet. Van hen worden niet alleen foto's, ontwerpen of maquettes tentoongesteld welke betrekking hebben op uitgevoerde projecten maar ook op een ,droomproject" dat zij graag hadden wil len bouwen, maar dat door omstandig heden niet verwezenlijkt kon worden bij voorbeeld Dudoks Sportlaankwartier in Den Haag of Ouds ontwerp voor het pro vinciehuis van Zuidholland. Hierdoor wordt tevens een inzicht ver kregen in de ontwikkelingsgang van het oeuvre van een paar belangrijke figuren in het Nederlandse bouwen. De definitieve vorm der kabinetten ont stond na een uitermate vruchtbaar con tact tussen de tentoonstellingsarchitect Van Gelderen en de betrokken bouw meesters, die veelal zeer actief aan de totstandkoming van hun afdeling mee werkten. Met behoud en behulp van de prachtige ruimte-architectuur van de Haarlemse Vleeshal kan een karakteristiek geheel worden verkregen. De heer Van Gel deren heeft daarbij gestreefd naar een zo afwisselend mogelijk materiaal: niet alleen foto's, tekeningen en maquette's, maar ook diapostieven en stereokastjes, welke op één bouwwerk betrekking hebben, Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur zal de officiële opening van de tentoonstelling in de Ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis kunnen geschieden, hetgeen van belang is met het oog op de plaatsruimte. Bij die gelegenheid zal prof. ir. C. We gener Sleeswijk, voorzitter van de Kring Amsterdam van de B.N.A., een rede houden over wezen en betekenis van de j architectuur. De tentoonstelling welke betrekking heeft op de Nederlandse na-oorlogse j bouwkunst in al haar geledingen blijft tot 26 September, die van de internatio nale woningbouw, in de bovenzaal van de Vleeshal, tot 2 October. Het nummer van het Bouwkunstig Weekblad dat op 10 September ver schijnt zal geheel aan deze tentoonstel ling zijn gewijd. OCXXJOCOCCODOOOCOOCOOOOCCCOOOCCOCOOCCOCCCCOOOCCOCCCOCOOCG bijvoorbeeld het Mendelcollege van pro fessor G. H. Holt. Voorts worden ook omlegboeken met foto's en plattegronden gereed gelegd, op dat degenen die zich in een afgerond on derwerp willen verdiepen dat ook op hun gemak kunnen doen. Tenslotte overweegt de heer Van Gelde en nog of het mogelijk is de witte wanden van de Vleeshal te gebruiken voor pro jectie. Zo zal er op veelzijdige manieren ge tracht worden een breed publiek „archi tectuur-gezind" te maken. Want daaraan mankeert nog veel. Het is daarom verheu gend, dat de Kring Haarlem van de B.N.A. thans ook deze poging waagt om de af stand tussen de „moeder van alle kun sten" en de leken te overbruggen, daarbij geleid door het besef, dat de architecten voor alles bouwen voor de mens. In 1951 liet de Raad voor Invalidenzorg van het Nederlandse Rode Kruis voor de eerste maal een zeventigtal Nederlanders, die door ziekte reeds vele jaren hun huis, vaak zelfs hun slaapkamer niet hadden kunnen verlaten, een week lang door een deel van Nederland trekken op de „Kasteel Staverden", die fiere, blin kend witte passagiersboot van de Holland Veluwe Lijn. De initiatiefnemer daar toe was dr. F. Delhez uit Hengelo. Zijn grandioze plan, aanvankelijk niet geheel au serieux genomen, bleek uiteindelijk zo subliem, dat er niet alleen op die eerste (geslaagde) tocht tientallen andere gevolgd zijn, maar dat het Nederlandse Rode Kruis nu zelfs al met verlangen uitziet naar een eigen boot, die geheel voor dit doel kan worden ingericht, zodat men dan niet meer de „Kasteel Staverden" zal behoeven te charteren, die ieder jaar van normaal passagiersschip in een „hos pitaalschip" moet worden veranderd en die trouwens in het drukke zomerseizoen op de lijn Amsterdam—Veluwe niet gemist kan worden. De Nederlandse schilder Max Nauta maakt een portret van de grote Engelse staats man Sir Winston Churchill, dat bestemd is voor het Nederlandse parlement. De foto toont de voorstudie van het schilderstuk, op het landgoed „Chartwell" gemaakt, tijdens de eerste zitting. Sir Winston Churchill vond deze tekening „Excellent and admirable" en heeft haar van zijn handtekening voorzien. De expositie wordt georganiseerd door de Kring Haarlem van de B.N.A., waartoe een werkcommissie is gevormd bestaande uit de voorzitter van de B.N.A.-kring, de heer K. Jonkheid, en de architecten Nico Andriessen, Brakel en Buma, W. Ph. van Harreveld en B. J. J. M. Stevens, welke in nauwe samenwerking met de ontwerper en samensteller van de tentoonstelling, de heer W. van Gelderen, haar schouders on der het werk zet. Haarlem is dus de tweede (en laatste) stad waar deze gecombineerde expositie van nationale en internationale bouwkunst wordt gehouden. Zij was namelijk reeds te zien in het Haagse gemeentemuseum, waar zij werd georganiseerd ter gelegen heid van het in het begin van deze zomer te Scheveningen gehouden congres van de Union intenationale des architectes (U.I.A.). Het internationale gedeelte dat in de bovenzaal van de Vleeshal zal worden ingericht is speciaal aan de woning bouw gewijd, omdat dit onderwerp de hoofdschotel vormde van het architecten congres. Daar niet minder dan 22 landen uit de gehele wereld ongeacht politieke tegen stellingen hieraan hebben meegewerkt, werd een waarlijke unieke documentatie over de volkshuisvesting in de wereld verkregen. Reeds in Den Haag had de heer Van Gelderen voor het exposeren van de panelen met foto's zijn toevlucht genomen tot draaiende vlakken (op de manier van de prentbriefkaartenstan daards maar dan in het groot). Hierdoor werd het ruimterovende en weinig boeiende systeem van expositie langs de wanden een zeer handige, samenvattende docu mentatie per land verkregen. Een wande ling langs een slordige 250 panelen zou trouwens een vermoeiende zaak worden. Hoewel de Haarlemse Vleeshal minder ruimte biedt dan het Haagse Gemeente museum, zal toch de gehele collectie in de Spaarnestad te zien zijn, op een paar ma quettes na. Evenals in Den Haag en in het buiten land het Nederlandse deel van de ex positie maakte reeds een lange reis door de wereld tot aan Sao Paulo toe is de Nederlandse expositie gegroepeerd om een Donderdagmorgen is met enige feestelijk heid 't nieuwe schooljaar begonnen van de Christelijke lagere school in Bloemendaal. Feestelijk, omdat het hoofd der school, de heer A. Koning, na vijf jaren nu weer baas in eigep huis is. Een tijdelijk huis evenwel, dat op de zogenaamde Graslaan in het Bloemendaalse bos, Oostzijde, is verrezen en waarvan men denkt de duur op twee jaar te moeten bepalen. Dan hoopt men een nieuw schoolgebouw aan de Rij- perweg gereed te hebben, "waarheen de heer G. d'Olivat met de ULO-leerlingen zal trekken om de lagere school kinderen dan het gebouw aan de Bos- en Duinlaan toe te wijzen. Misschien dat de kinderen dan nog eens heimwee krijgen naar de tijd, dat zij in de houten noodlokalen te midden van de zestien beukenbomen in het bos het onderwijs genoten. Daarvan sprak Donderdagmorgen om half negen de voorzitter van het schoolbestuur, de Her vormd predikant dr. J. H. Stelma, bij de opening van het nieuwe scholencomplex. Het zijn drie blokken, één van twee en twee van drie lokalen. Dr. Stelma getuig de nog eens van de goede samenwerking met het hoofd van de Hartenlustschool, de heer Jaap Buijs Jr. in wiens schoolgebouw aan de Vijverweg de meisjes en jongens vele jaren huisvesting hadden genoten. In de aanwezige wethouder van onder wijs, mej. dr. M. E. Nolte, dankte dr. Stel ma het gemeentebestuur van Bloemendaal, dat alles tot een goede einde bracht. Nadat de Nederlandse vlag vervolgens in top was gehesen, werd het woord ge voerd door wethouder mej. dr. Nolte. Zij wenste het schoolbestuur geluk met het tot stand komen van de school en sprak de wens uit dat met God's zegen een goede tijd tegemoet zou worden gegaan. Met het gezamenlijk zingen van een couplet van het volkslied werd de bijeen komst besloten. Later op de ochtend wer den de kinderen getracteerd. Het schoolbestuur had tevens in elk der acht klassen voor een versiering met bloemen had gezorgd. Zaterdagavond 3 September om acht uur geeft de Bloemendaalse Christelijke muziek vereniging „Sursum" onder leiding van de heer J. A. Meng een concert in de muziek tent in het Bloemendaalse bos. Het pro gramma luidt: 1. Gezang 83, vers 5, arr. J. A. Meng; 2. Jubelmars (met motieven van Ge rard Boedijn) van J. A. Meng; 3. Concert ouverture .„Hephaistos" van Gerard Boe dijn; 4. Air varié, solo voor piston van E. Müllot (solist S. de Vries); 5. A. Mars, B. Paraphrase van een thema, C. Mars van J. A. Meng en 6. Sinfonie concertante van Gerard Boedijn. Na de pauze vermeldt het programma: 7. Der Alte Garde, mars van Th. Furter; 8. Ouverture symphoninue van Gerard Boe dijn; 9. Ouvrture „Souvenir de Londres" van Ant M. van Leest en 9. Finale. HAARLEM, 1 September 1955 ONDERTROUWD: W. J. Reijnders en B. Roest. GEHUWD: 1 Sept., K. H. Blauwijkel en A. C. van Turnhout. BEVALLEN van een zoon: 31 Aug., J. M. van Rijnvan der Schans; G. M. A. Pauw Zonneveld; A. P. van der LindeDieters; 1 Sent., C. WeijSchaap. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug., F. C. van WijkOosthoek; 31 Aug., M. M. Hout- KampGlas; C. LammersSieraad. OVERLEDEN: 29 Aug., H. J. N. Oomen, 62 j., L. Molenstraat 12 rd,; 30 Aug., T. Ver meerMantel, 62 j„ Godfr. van Bouillon straat; .T. SmedingPelder, 61 j., Rijksstraat weg; J. J. Loerakker, 53 j„ Wickevoort Crommelinstraat; 31 Aug., M. J. Ligtenberg, 9 j., Jan Luyckenstraat. Op 18 April werd begonnen met de eer ste tocht van dit jaar en dat betekent dus, dat nu al voor het vijfde jaar in successie steeds weer vele Nederlanders, die tot dus ver hadden gedacht, dat zij hun verdere leven aan bed gekluisterd zouden zijn, van een week vacantie kunnen genieten. Welke mensen komen nu in aanmerking voor zo'n boottocht door ons land? Voor het overgrote deel zijn dat chronische rheuma- patiënten, hartpatiënten en lijders aan rug- gemergziekten. Sinds verleden jaar kun nen ook tbc-patiënten een reis meemaken; voor hen reserveert men de twee laatste weken van de serie boottochten, met het oog op de noodzakelijke ontsmettingsmaat regelen na afloop van deze reizen. Wie er ook meegaan, het zijn vrijwel al tijd mensen, voor wie het leven feitelijk ophoudt bij de muren van hun huis. Over hen, die mogelijk voor een derge lijke bootreis in aanmerking komen, moet de huisarts een rapport uitbrengen aan de „scheepsarts". Deze selecteert uit dat aan tal dan zeventig patiënten per provincie. Zij, die nog nooit een reis met de „Kasteel Staverden" hebben meegemaakt, hebben uiteraard voorrang. Gewoonlijk wordt dus per provincie of grote stad gereisd, maar de reis van 29 Augustus tot en met 3 September vormt daarop een uitzondering. Aangezien pas laat bleek, dat de „Kasteel Staverden" de ze week reeds beschikbaar zou zijn, heeft men het schip grotendeels „volgeboekt" met patiënten, die een vorige keer moesten worden teleurgesteld. Het zijn mensen uit Gelderland, Noord-Brabant, Utrecht,Noord holland en uit Rotterdam, Den Haag en Scherpenisse. Maandag 29 Augustus is het gezelschap vertrokken uit Utrecht. De plaats van be stemming van die dag was Rhenen. Van daar werd de volgende dag gereisd naar Wijhe. Op 31 Augustus, de verjaardag van prinses Wilhelmina, heeft het schip voor het vertrek uit Wijhe een telegram naar Het Loo gestuurd. De patiënten kregen die dag oranje-gebakjes en aan het voeten einde van elk bed werd een rood-wit- blauw papieren vlaggetje bevestigd. Denk nu niet, dat die vlaggetjes van de patiën ten de volgende dag weg mochten. Integen deel, ze moesten keurig vast blijven zitten en wanneer Zaterdag in Utrecht de tocht weer ten einde is, dan zullen de vlaggetjes in triomf mee naar huis worden gevoerd. ODOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOCCOOCCOpCOOOOOCOOOOOOOOCOO js Aan boord van de „Kasteel Staverden" 8 bevindt zich een Volendammer, die al$ jaren in Utrecht woont. Ook hij werd 8 R uitverkoren voor deze reis, die onder 3 r meer naar Volendam leidde. Toen dit 8 plaatsje in zicht kwam, vertelde hij 8 trots aan de scheepsarts, dat zijn hele 8 8 familie hem aan boord zou komen op- 8 8 zoeken. Wat dat allemaal inhield, bleek 8 R al, toen het schip nog maar nauwelijks r stil lag in de haven. Drommen Volen- 8 g dammers verdrongen zich voor de boot H om al vast een glimp van de zieke op g te vangen en de rij wachtenden groeide g g dermate aan, dat de scheepsarts maar 8 8 niet heeft gewacht, tot het officiële be- 8 8 zoekuurtje in de avond was aangebro- b R ken. ,,'t Is maar goed, dat we maar één 8 8 patiënt uit deze omgeving aan boord g hebben", zei de arts later, „anders had- b den we heel Volendam aan boord ge- kregen". R C03C<XJOOC03XX:OCOOOOCOOOCOCCOCCOCOOCXX>OOCCCOOCCOCCOCCOCO OOOOOOOOOCXXXX>XX>OOOOOOOOC<X»OOCOOXX»OOOOOOOOCCOOOOCOCO Aan het hoofd van de driekoppige be manning staat de 62-jarige kapitein J. Mie- dema uit Harderwijk, een kleine, breed geschouderde man met een stompje sigaar, dat meestal niet brandt. Kapitein Miedema is al dertig jaar in dienst van de Holland Veluwe Lijn en vaart al twintig jaar op de „Kasteel Staverden". Al die jaren, dat er tochten met invaliden worden gehouden, is hij steeds van de partij geweest. En hij heeft niet alleen hart voor zijn schip, maar ook en vooral voor zijn bedlegerige passa giers. Dat bleek Donderdagmorgen weer duidelijk: om. acht uur zou de boot uit Vo lendam vertrekken, maar kapitein Miede ma dacht er niet over, op dat tijdstip naar de stuurhut te gaan. „Er staat me nog te veel mist, de mensen kunnen zo haast niets zien". En dat betekende wachten tot half tien. Wij hebben Donderdag de gehele dag het leven aan boord meegemaakt, vanaf het vertrek van de boot om half tien uit Vo lendam, waarbij de gezellige havenmeester in zijn Volendams costuum een Rode Kruis- vlag ten afscheid zwaaide tot en met de feestelijke ontvangst in Haarlem. We heb ben toen gesproken met sommige patiën ten, die verdeeld liggen over drie zalen, twee voor de vrouwen en één voor de man nen en we hebben daar hun lange verha len aangehoord, droevig wat hun persoon lijk leven aangaat en zo enthousiast, waar het de tocht betreft. Velen zijn in geen tien of twintig jaar van huis geweest en daar om raken ze nu niet uitgepraat over al die ongekende indrukken, die zij nu in één week opdoen. „Vroeger dacht ik altijd", vertelde er een, „bejaarden kan je altijd nog wel een pretje bezorgen, maar met ons invaliden zuilen ze nooit iets kunnen beginnen. Ik heb dan ook nooit kunnen denken, dat we nog eens zoiets zouden beleven". Al deze mensen, die in zo'n week meer dan duizend kaarten versturen, afbeeldin gen van het schip of van de plaatsen, waar wordt overnacht wat een voornaam ge voel is het immers voor deze mensen om na wellicht tientallen jaren eindelijk óók eens een vacantiekaart aan familie en be kenden te kunnen sturen! zijn vol lof over hen, die voor hen zorgen. Dat zijn on der meer de dertig helpsters en helpers onder leiding van drie verpleegsters en een hoofdverpleegster, de scheepsmoeder, mevrouw J. G. Boelkens-Navis, secretares se van de Raad voor Invalidenzorg van het Nederlandse Rode Kruis, de arts-bootcom mandant, dr. M. Huygens uit Westkapelle en de keukenstaf, aangevoerd door me vrouw „Kokkie" Holman uit Groningen, die iedere dag ongeveer honderdtwintig personen van eten moet voorzien en dat kennelijk steeds weer met onnoemelijk veel plezier doet, want zij maakt nu al haar 31ste tocht. Uitgezonderd enkele (vas te) leden van het keukenpersoneel die be taald worden, besteden de verzorgers vrij willig hun vacantie geheel of grotendeels aan deze boottochten. Een der helpers ver telde ons: „Ik heb achttien werkdagen vrij; één is voor de verjaardag van mijn vrouw, één voor de mijne en de rest is voor de boot". Een zeer gewaardeerd bemanningslid is de vrouw van de machinist, die via een geluidsinstallatie het schip voorziet van gramofoonmuziek, verzoekprogramma's en een „praatje langs de bedden", waarbij de Donderdagavond vierde de reserve-politie sportvereniging Haarlem in „Dreefzicht" het vijfjarig bestaan en daartoe had men zich van de medewerking verzekerd van het Nederlands cabaretensemble onder lei ding van Frans Nienhuys. Na de opening door de voorzitter, de heer H. van der Wolk, toog Frans Nienhuys, bijgestaan door de zangeres Lily Rost, de goochelaar Brockino en de pianist-accordeonist Cor van Veen, aan het werk om de talrijke aanwezigen in de juiste feeststemming te brengen; een po ging waarin zij zeer zeker slaagden. Het laatste nummer in dit programma voor de pauze werd verzorgd door de hoofdcommissaris van politie in Haarlem, de heer J. Fontijne. Deze verklaarde zelf, dat het de eerste keer was dat hij als me dewerker in een cabaretprogramma optrad, maar het moet gezegd worden dat hij zich uitstekend van zijn taak kweet. De heer Fontijne hield eerst een propagandatoe- spraakje, waarin hij mededeelde, dat het reservepolitiecorps op het ogenblik in Haarlem 165 leden telt hetgeen vergeleken met 1949, het jaar van de oprichting, een vooruitgang van niet minder dan 75 leden betekent. Toch wekte de heer Fontijne de aanwezigen op om nog meer propaganda te maken voor dit politie-lichaam en vervol gens ging hij over tot het uitreiken van de prijzen aan de winnaars van de schietwed strijden. Daarbij bleek, dat de heer Voorderhaak als beste schutter de wisselbeker in ont vangst mocht nemen. Vervolgens ontvingen de heren Braakhuis en Tap nog het NOC- diploma met de daarbij behorende medaille, waarna de cabaret-artisten de aanwezigen tot laat in de avond bezig hielden. Na afloop van het programma volgde er een bal onder leiding van de heer T. van Erp met medewerking van Herre de Jager en zijn ensemble. Botlekplan. Zonder discussie is de ge meenteraad van Rotterdam accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om 11.900.000 gulden te voteren voor de uitvoering van het tweede gedeelte van het Botlekplan. patiënten iets kunnen zingen of voordra gen. De reis naar Haarlem verliep zonder moeilijkheden; het schutten in de Oranje sluizen leverde weinig oponthoud op en toen stond een traject voor de deur, dat wellicht het meest te kijken bood van de gehele boottocht: het IJ met al zijn be drijvigheid van kranen en schepen, waar van de Johan van Oldenbarneveldt wel de meest indrukwekkende blikvanger was. Om kwart voor twaalf meerde de „Kas teel Staverden" aan de De Ruyterkade in Amsterdam, waar na verloop van tijd het (voortreffelijke) middagmaal werd ge bruikt. Om half drie maakte het schip zich weer van de kant los om door het Noord zeekanaal via Spaarndam naar het eind punt Haarlem te varen. In Spaarndam kwamen aan boord dr. W. C. Kors, commandant van de Haarlem se Rode Kruis-colonne, mevrouw E. M. Niemöller, plaatsvervangend leidster van de helpsters en de heer P. Westera, toege voegd officier. In Haarlem, waar werd aangelegd aan het Spaarne nabij de Paul Krugerkade, voegden zich onder meer de secretaris van de afdeling Haarlem en omstreken, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland en sergeant-majoor-administra teur L. A. Ophuijsen bij het gezelschap. Aan de broodmaaltijd om zes uur zaten onder meer aan een der beide directeuren van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck en de eerste ondervoorzitter, luitenant-generaal A. G. van der Kroon, beiden voor een korte inspectie overgeko men. Die aankomst in Haarlem en de festivi teiten, die daarop voigden zullen de pa tiënten nog lang bijblijven. De aanleg plaats was feestijk versierd met palen vol guirlandes van lampjes en bloemen. Er werden de opvarenden bouquetten aange boden en verder een keur van andere ge schenken zoals fruit, bonbons, limonade en zeep. In aanwezigheid van onder meer de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zijn ambtgenoot uit Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de heer W. J. Gorter, commissaris van politie en het vrijwel voltallige bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederland se Rode Kruis bracht de harmonie Haar lem een serenade, die de ziekbedden deed trillen. Vanmorgen is de „Kasteel Staverden" vertrokken naar Wormerveer, vanwaar Zaterdag zal worden gereisd naar Utrecht. Daar zal een einde komen aan deze week van grootse indrukken, die de patiënten zozeer zullen hebben aangegrepen, dat zij v/eken, wellicht maanden nodig zullen hebben om ze alle volledig te verwerken. Allen, zonder uitzondering, hopen een der volgende jaren weer mee te kunnen op een boottocht door ons land. Het Ne derlandse Rode Kruis zal hen weer lief derijk ontvangen, liefst op een eigen boot. De Tweede Kamer zal op 13 September worden bijeengeroepen. Het is de bedoeling nog in openbare be handeling af te doen de wetsontwerpen tot regeling van het kleuteronderwijs, wijzi ging der Werkloosheidswet en de wette lijke regeling inzake stichtingen. De Ka mer zal ook Dinsdag- en Donderdagavond vergaderen. Vrijdag van die week zullen de ouderdomsverzekering en het ontwerp- Landbouwwet in de afdelingen worden be handeld. Installatie op 22 September Hedenmorgen heeft de pas benoemde burgemeester van Bennebroek de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, in gezelschap van zijn echtge note, een bezoek aan zijn nieuwe gemeen te gebracht. Op het raadhuis werden zij verwelkomd door de loco-burgemeester van Bennebroek, de heer J. F. van Lierop. Na de kennismaking zijn besprekingen ge voerd over de installatie. Het afscheid van de gemeente Driewegen zal op 14 Septem ber worden gehouden en van de gemeente Ellewoutsdijk op 15 September. De installatie te Bennebroek is bepaald op Donderdag 22 September. Dan zal de gemeenteraad op het raadhuis in verga dering bijeen komen. Antonia, 1 te Pladju. Ampenan, pass. 1 Kp. Guardafui n. Djibouti. Aagtedijk, 1 v. Alexandrië n. Port Said. Agamemnon, 1 te Cp. Haitien. Amerskerk, 1 v. Port Said n. Suez. Alhena, pass. 1 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro Aalsdijk, 1 te Rotterdam. Aldabi, 2 te Rio de Janeiro. Albireo, 1 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Appingedijk, 31 v. New York n. Curasao. Averdijk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Ampenan, pass. 1 Guardafui n. Djibouti. Bloemfontein, 1 v. Las Palmas n. Kaapstad. Blommersdijk, 1 te Genua. Borneo, 1 v. Port Said n. Djeddah. Barito, 1 te Kaimana. Blitar, 1 te Pulubukom. Britsum, 31 600 m. N.NO. Azoren. Bantam, 1 te Tacoma. Blitar, 1 v. Singapore n. Belawan. Bonaire, 2 vroeg te Madeira. Haulerwijk, 1 v. Philadelphia n. Rotterdam. Charis, 1 te Houston. Caltex The Hague, 31 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 31 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 1 Ouessant n. Sidon. Corilla, 1 te Le Havre. Coryda, 1 te Swansea. Cradle of Liberty, pass. 31 Kp. Bon n. Port Said. Crania, 2 Adelaide verw. Caltex Delft, 1 te Rotterdam. Camitia, 2 te Curasao. Cinulia, 2 te Curasao. Caltex The Hague, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Drente, pass. 1 Gibraltar n. Rotterdam. Dorestad, 31 110 m. ZO. Rio de Janeiro. Gordias, 1 v. Izmir n. Ceuta. Gadila, 2 tc Bombay Graveland, 1 te Rio de Janeiro. Groote Beer, 1 v. Rotterdam n. New York. Helena, 1 te Barbados. Hilversum, 31 te Finnart. Voor de rechtbank te Groningen heeft terecht gestaan een 23-jarige overweg- wachter bij de Nederlandse Spoorwegen te Groningen. Hem was ten laste gelegd dat hij op 6 December van het vorig jaar had vergeten de spoorbomen te sluiten van de weg langs het Hoendiep. Het gevolg was een botsing tussen een Diesel-electrische trein en een vrachtauto. De gevolgen ble ven beperkt tot materiële schade. De overwegwachter gaf het ten laste ge legde toe. Hij kon geen excuus aanvoeren voor zijn verzuim. Hij zag de trein nade ren, vroeg zich af waarom deze vaart min derde en ontdekte op het laatste moment, dat de spoorbomen van de overweg nog omhoog stonden. Hij probeerde toen nog de bomen neer te laten, maar het was reeds te laat. Het was in die tijd erg druk door de suikerbietencampagne. De overwegwachter had de zorg voor twee spoorwegovergan gen, die in de weg langs het Hoendiep en die in de weg naar de Fries-Groningse sui kerfabriek en tevens voor de spoorbrug over het Hoendiep. Hij was door de spoorwegen disciplinair gestraft en had ander werk gekregen. De officier van justitie eiste twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en 75 boete. De verdediger, mr. A. M. van den Hout uit Rotterdam, zei dat menselijke fouten nimmer geheel uit te sluiten zijn. Hij vroeg clementie. Op 15 September volgt de uitspraak. In het maandblad van de afdeling Haar lem van de Vereniging van Huisvrouwen wordt meegedeeld, dat de openingsmiddag voor het seizoen 19551956 bepaald is op Woensdag 19 October in het Minerva- theater te Heemstede. Mevrouw Jiswalda van Ittersum en Han Beuker verlenen medewerking evenals het zangkoor der afdeling. Maandag 24 October zal mejuffrouw C. P. Bal uit Overveen de leden een en ander vertellen over de Unesco; Vrijdag 4 No vember zal de Huisvrouwen Voorlichtings dienst te Lochem een voorlichtingsmiddag met films voor de leden houden; Dinsdag 15 November houdt dr. J. Baart de la Faille een voordracht over leven en wer ken van Vincent van Gogh; Vrijdag 9 De cember vertelt mevrouw Staal bij licht beelden over Noorwegen en Woensdag 21 December wordt een Kerstmiddag gehou den met medewerking van mevrouw De Knocke van der Meulen-Van Ingen en het zangkoor. Voorts vermeldt het programma excursies en voorstellingen in de Stads schouwburg. Rijndam, 2 Southampton verw. Hera, 31 v. Pto Ordaz n. Port of Spain. Hydra, 1 v. Hamburg n. Bremen. Jagersfontein, 2 te East London. Kryp.tos, 31 terug v. proefvaart te Rotterdam. Kota Baroe, 1 te Aden. Katelysia, pass. 1 Str. Ormoes n. Singapore. Kalydon, 1 150 m. ZO Christmas eil. Kabylia, 2 te Durban. Kieldrecht, 2 te Marseille. Kota Baroe, 2 v. Aden n. Port Soedan. Lindekerk, 1 nog te Bandarshapur. Langkoeas, 1 te Djeddah. Liberty Bell, 2 te Port Said verw. Leersum, 1 te Antwerpen. Loosdreeht, pass. 1 Gibraltar n. Boulogne. Lieve Vrouwekerk, 1 te Rotterdam. Larenberg, 2 te Hamburg. Loppersum, 2 te Port Talbot Muiderkerk, 1 te Kaapstad. Macoma, 1 te Curagao. Mijdrecht, 1 te Santos. Mapia, 1 te Hamburg. Mariekerk, 1 te Colombo. Metula, 1 v. Soerabaja n. Balikpapan. Marisa, 1 te La Spezia. Nigerstroom, 1 te Abidjan. Notos, 1 te Istanboel. Oranjefontein, 1 te Amsterdam. Osiris, 31 terug te Rotterdam. Oranje, 2 te Port Said. Ovula, 31 v. Pladju n. Bangkok. Orion. 2 te Rotterdam. Oranjestad, 1 v. Amsterdam n. Cristobal. Papendrecht, 31 v. Vlaardingen te Rotterdam. Poseidon. 31 v. Pto Ordaz n. Rotterdam. Prins Willem IV, 1 te Montreal. Peperkust, 31 te Bremen. Prins Willem II, pass. 1 Kingston n. Montreal. Prins Alexander, 2 te Rouen. Polydorus, 1 te Semarang. Prins Willem v. Oranje, 1 v. R'dam n. Montreal. Prins Willem George Fred., 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rempang, 1 v. Port Said n. Genua. Radja, 31 v. Alexandrië n. Halifax. Roepat, 2 te Rotterdam. Rijndam, 2 te Southampton. Stad Alkmaar, 31 v. Wabana n. Engeland. Stad Leiden, 1 v. Amsterdam n. Genua. Straat Malakka, 2 Hobart verwacht. Statue of Liberty, pass. 1 Bona n. Port Said. Saroena, 1 te Pulubukom. Swartenhondt, 2 te Makassar verw. Salatiga. 1 v. Bahrein n. Bombay. Straat Mozambique, 2 te Lorenzo Marquez. Stad Dordrecht, 1 te Rotterdam. Salawati, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Schiedijk, 1 te Rotterdam. Triton, 1 te Aruba. Ternate, 1 v. Karachi n. Bombay. Tomori, 1 v. Cowes n. Port Said. Tjiluwah, 1 Soerabaja. Thelidomus, 1 te Curagao. Tegelberg, 1 te Belawan. Tero, 7 te St. Vincent verw. Van Neck, 1 35 m. NO. Bali. Van Waerwijck, 1 v. Mombasa n. Dar es Salaam Van Noort, 2 Fremantle verw. Willemstad. 31 v. Aruba n. Curagao. W. Alton Jones, pass. 31 Str. Ormoes n. Suez. Waterman, nacht 31-1 460 m. ZW. Papeete. Woensdrecht, 1 v. Port Said n. Gibraltar. Zeeland (KRL), 1 v. Hamburg n. Bremen. KLEINE VAART Aco, verm. 2 v. Rotterdam n. Cork. Agiena, pass. 1 Vlissingen n. Antw. Atlantis, verm. 1 v. Londen n. Velsen. Arnoudspolder, verm. 1 v. Lissabon n. Antw. Advent, 1 Utrecht verwacht. Amigo, 1 v. Colchester te Delfzijl verw. Borculo, 1 v. Amsterdam n. Rouaan. Bergsingel, verm. 1 v. Rotterdam n. Drogheda. Bestevaer, 1 v. Delfzijl te Londen verw. Birmingham, 1 v. Harlingen te Goole. Bab T, 29 te Roytta. Boreas, 31 v. Limasol n. Kiuluk. Corsica, pass. 1 Vlissingen n. Londen. Daje Bohmer, 1 v. Randers te Gothenburg. Dollard, 1 v. Rotterdam te Antwerpen. Deni, 1 v. Dublin n. Aterford. Da Capo, verm. 1 v. Rotterdam n. Leixoes. Driebergen, 1 v. Runcorn te Bohus verw. Eljo, 30 te Kasko. Elsenburgh, pass. 1 Ouessant n. Casablanca. Flevoland, 1 v. Kingslynn te R'dam. Haaksbergen, pass. 1 Vlissingen n. Kopenhagen Hoe Vinces, 1 v. Rotterdam te Goole verw. Haskerland, 1 v. d. Tyne te Harlingen verw. Hoop, 1 v. Amsterdam n. Skutskar. Joost, 26 te Zaandam. Jaba, 3 v. Rotterdam te Oslo verw. Jan Kreumer, 1 v. Londen te Rotterdam. Kaap Falga, 26 te Norrkoping. Kaap Sint Vincent, 29 te Dordrecht. Kortenaer, pass. 1 Vlissingen n. Kopenhagen. Leendert B, 1 v. Stockholm te Sarpsborg verv. Larix, 30 v. Malmö n. Gefle. Lingestroom, 1 v. Amsterdam n. Portsmouth. Mutatie, pass. 31 Vlissingen n. Kopenhagen. Marcella, 1 v. Vlaardingen n. Tromso. Noorderlicht, verm. 1 v. Rotterdam n. Karlsborg Nero, 31 v. Kopenhagen n. Odense. Nelly G, 1 v. Norrkoping te Rotterdam. Nieuwland. 1 v. Grangemouth te Rotterdam. Nijenburgh, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Oleum. 1 v. Rotterdam te Newcastle. Oranjepolder, verm. 1 v. Aberdeen n. Duin kerken. Soemba, verm. 1 v. Nantes n. Silloth. Spoorhaven, 1 v. Duinkerken te Roscoff verw. Spurt, 1 v. Goole te Schwarzenhutte. Sian, 1 v. Vesteras te Rotterdam n. Voorburg. Stella Maris, 1 v. Kristiansand te Kopenhagen Tilly, 31 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Theano, 1 v. Belfast n. Dublin. Trito, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Tilly, 31 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Vrouvvepolder, verm. 1 v. Bastia n. Boness. Willem Barendsz, pass. 1 Vlissingen n. Middelfan Westersingel, verm. 1 v. Port Talbot n. Antw. Zwaantiena, 1 v. Zaandam te Hamburg verw SLEEPVAART Gele Zee, 31 v. Colombo n. Maassluis. Goeree, 31 v. Goole n. Vlissingen met ponton bak en sleepboot. Loire, pass. 31 Kp. de Gata n. Loriënt. Noordzee, 1 v. Maassluis te Belem met twee hekwielers. Oceaan, 31 v. Maassluis n. Maracaibo m. zuiger Zuidzee, 31 v. Terschelling te Amsterdam. Zwarte Zee, 3*1 v. Geelong n. Sydney met z'i'^mr

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11