Kort en bondig J B en W zien weinig perspectief in woningbouw zonder rijkssteun Heemsteedse kwartaalcijfers tonen: woningnood toegenomen Jonge Amerikaanse dansgroep repeteerde in Bloemendaal Heemsteedse raad Desondanks zullen zij daartoe enige plannen ontwerpen Heemsteedse politie wordt versterkt Vijftien verdachten ver oordeeld te Amsterdam Programma H.K.G. Buitenlanders en het W aarheid-Zomerfeest BB-dag te Nijmegen Amsterdamse Beurs 11 Schoon gebaar Nog geen tariefsverlaging J. Vreeken een kwart eeuv» bij de P.T.T. Boek over magnetiseur Croiset Ruim 530 gezinnen zoeken een huis Korps van 39 man Helicopter boven Jan van Goyenstraat Middel tegen losraken van gasslangen Prof. dr. L. Tinbergen overleden te Groningen „De Roverssymphonie" gaat niet door „Het nieuwe Comedia" Valse voetbalkaartjes Hoofdakte-tentamina langer geldig: maximaal 5 jaar Brabants onderwijzer te gast in Amsterdam Betaling collegegeld voortaan in twee termijnen Amsterdams gemeente- personeel beraadt zich over een staking VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 In het raadhuis van Hoofddorp werd Donderdagmorgen een bijzondere zitting van het Kantongerecht te Haarlem, gehouden, omdat Hoofddorp aangewezen is als nevenzittingsplaats. Tevens werd mr. J. F. Jansonius geïnstalleerd als kantonrechter plaatsvervanger. Van links naar rechts mr. J. F. Jansonius, mr. Th. F. Raedt, mr. J. E. Goudsmit en de griffier mr. C. M. J. de Jongh, die de akte van beëdiging voorlas. ZOALS TE VERWACHTEN VIEL is de heer Zeg waart (KVP) tijdens de Donder dagmiddag gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad nog „even" teruggekomen op het antwoord, dat hij van B. en W. ontvangen heeft naar aan leiding van de schriftelijke vragen, die hij kort geleden indiende betreffende woning bouw zonder rijkssteun. In ons blad van Zaterdag hebben wij vragen en antwoord reeds uitvoerig toegelicht. Direct na het voorlezen van de ingekomen stukken vroeg de heer Zegwaart hiervoor toestemming en nadat deze hem was verleend, voor zag hij zich van een respectabele voorraad documentatiemateriaal, ten einde zijn opvatting nog eens op een breedvoerige wijze te verdedigen. Hij citeerde daarbij uit twee Nieuwjaarsredes van de burgemeester en diverse dag- en weekblad artikelen, waardoor hij de ernst van de huidige woningnood nogmaals onder de algemene aandacht bracht. Spreker toonde zich ernstig bevreesd, dat men op deze wijze in geen kwart eeuw tot normale toestanden zou geraken en was daarbij zo vrij om vast te stellen, dat ook de positie van Heemstede stellig aanleiding geeft tot bijzondere maatregelen. De heer Zegwaart drong er daarom nogmaals bij B. en W. op aan, plannen te ontwerpen tot woningbouw voor rekening van de gemeente en deze daarna aan de minister voor te leggen. Want zelfs wanneer hier voor geen goedkeuring zou worden verleend, heeft men toch het voordeel dat ten departemente ook op Heemstede de aandacht wordt gevestigd. Volgens spreker zal men op deze deur moeten blijven bonken, wil Heemstede eenmaal uit de huidige impasse geraken. De heer Reijnders (Arb) noemde de woningnood eveneens volksvijand nummer Eén, hetgeen hem niet belette te vrezen, dat het plan van de heer Zegwaart tijd verspilling zal betekenen. Bij een landelijk woningtekort moet nu eenmaal door de minister worden geregulariseerd. Mr. Zeelenberg (VVD) was enigs zins verstoord over het woord „tijdver spilling", omdat geen enkele overheid zich genoeg met deze urgente materie kan bezig houden. Ook hij adviseerde B. en W. voort durend bij het ministerie aan de bel te blijven trekken, opdat men hier door drongen wordt van de waarheid, dat de situatie in Heemstede zeker niet meer uit zicht biedt dan elders. Wethouder Van Lent (KVP) had tegen het maken van plannen tot woningbouw niet het minste bezwaar, integendeel. Al leen vreesde hij dat het niet meer dan een schoon gebaar zou worden, omdat het uiterst moeilijk zal zijn de minister er van te overtuigen, dat Heemstede ten opzichte van Nederlands woningpositie in een uit zonderingstoestand verkeert. Het was spre ker trouwens bekend, dat dergelijke pogin gen ook door andere gemeentebesturen reeds vergeefs zijn aangewend. Hoewel de wethouder dus persoonlijk weinig perspec tief in deze voornemens zag, verklaarde hij toch dat het college gaarne bereid is enige plannen te laten ontwerpen, waar aan de verzekering werd toegevoegd, dat in ieder geval ernstig naar de verwezen lijking zal worden gestreefd. Ten slotte ziet ook het college niets liever, dan het inlopen van de huidige achterstand met vijftig of honderd woningen. De voorzitter voegde hieraan toe, dat het college volkomen overtuigd is van de verkeerde gang van zaken; hij heeft hierop immers ook in' zijn Nieuwjaarsrede al voldoende de aandacht gevestigd. Nog maals verzekerde spreker daarom, dat alle pogingen in het werk gesteld zullen wor den tot het verkrijgen van een nieuwe toewijzing. De overige agendapunten konden ver volgens bijna alle als hamerstukken pas seren; hetgeefi betekende dat de gashou ders met een vernieuwde verwarmings- installattie uitgerust zullen worden en over de Leidsevaart bij de Natuurkundige buurt een zogenaamde kwakel wordt gebouwd. Ook verleende de raad een extra-crediet van twintig mille voor de uitbreiding van de Bronsteeschool. Tegen de stichting van een kleuterschool nabij de Voorwegschool bestond, bij de raad evenmin enig bezwaar, alleen informeerde ir. K o o ij m a n s (Prot. Chr.) naar de reden van de onherstelbare toestand van het schoolmeubilair. Hij vreesde namelijk, dat hieraan niet vol doende zorg was besteed. De verklaring van wethouder Disselkoen (Arb.) stel de hem echter in dit opzicht volkomen ge rust. Hieruit bleek dat het meubilair nog in oorlogstijd was vervaardigd van weinig duurzaam materiaal, waardoor het thans ongeschikt geworden is voor langer ge bruik. Bij de rondvraag vestigde de heer Ver spoor (Arb.) de aandacht op de zojuist verlaagde omzetbelasting, hetgeen hem deed veronderstellen, dat hierdoor ook de gas- en electriciteitstarieven kunnen wor den gecorrigeerd. Zo optimistisch was wet houder Van W ij k (Prot Chr.) in dit op zicht niet. Heemstede is nu eenmaal con tractueel aan Haarlem gebonden, hoewel spreker de mening was toegedaan, dat de voorwaarden hiervan absoluut voor wijzi- gin aanmerking komen. Vandaar dat de wethouder eens duidelijk te kennen u 'lc:e geven, dat het contract al lang niet meer deugt en Haarlem dus zal moeten inzien spoedig tot veranderingen van terug werkende kracht te moeten overgaan. Èn gezien de bllijkheid van dit verlangen, zag spreker geen enkele reden waarom dit ver zoek door Haarlem zou worden geweigerd. Ten slotte was de heer Brink (VVD) vol lof over de verbeterde Jan van Goyen- straat, met welk voorbeeld voor ogen hij de aandacht meende te moeten vestigen op de verlichting van de Camplaan en om geving, welke naar zijn oordeel eveneens voor vernieuwing in aanmerking komt. Dit werd dobr wethouder Van W ij k volko men onderschreven en hij voegde hieraan toe, dat reeds opdracht is verleend de TL- verlichting naar Heemstede-Zuid door te trekken. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zullen de werkzaamheden hiervan reeds in het komende najaar be ëindigd zijn. In zijn met vele bloemstukken versierde woning Haemstedeplein 40, Heemstede, her dacht gisteren de heer J. Vreeken, besteller chauffeur, zijn 25-jarig ambtsjuibleum bij de P.T.T, Als eerte sprak de waarnemend direc teur van het postkantoor te Haarlem, de heer C. A. L. Trommelen, die de plichts betrachting van de jubilaris memoreerde en dank bracht voor hetgeen deze voor het staatsbedrijf heeft gedaan. Hij bood de ge bruikelijke gratificatie in enveloppe aan. De heer P. Koomen, voorziter van het jubileumfonds onverhandigde onder harte lijke woorden namens het fonds een ge- schenn onder couvert en aan mevrouw Vreeken een ruiker bloemen. De heer R. Buitenhuis, besteller-chauffeur nam toen het woord en bood namens de chauffeurs een prachtige vulpen aan. Verder gaven blijl van hun belangstel ling onder andere de heer B. J. v. Barneveld, chef van de afdeling bestelling en de heer B. Heimig, chef van de afdeling expeditie en de heer F. Smit, oud-directeur van het postkantoor Haarlem. Bij de Baarnse uitgeverij „Het Wereld venster" zal dit najaar onder meer ver schijnen een door Carel Enkelaar gegeven „feitenrelaas" van het werk van de be kende Nederlandse paragnost Gerard Croi set uit Enschedé. Voor dit met vele docu menten en foto's verluchte boek, dat geti teld is „Het geval Croiset" schreef Leo Uittenbogaard een levensbeschrijving van de genoemde helderziende en magneti seur. Het algemene beeld van het aantal wo ningzoekenden in Heemstede is in het tweede kwartaal van dit jaar „in ongun stige zin gewijzigd". Dit is wel de voor naamste en tevens de onprettigste mede deling, die in de heden verschenert kwar taalcijfers van de gemeente voorkomt. Niet minder dan 539 gezinnen behoeven een woning of een betere woning. Dit aantal bedraagt te naastenbij 10 percent van de totale woningvoorraad. Deze ongunstige ontwikkeling vond plaats niettegenstaande aan de Sportparklaan het voor Heemsteedse verhoudingen toch wel omvangrijke complex flatwoningen is ge reed gekomen. Het aantal ingeschreven woningzoekenden omvat 278 gezinnen van twee personen, merendeels natuurlijk jong gehuwden, 76 gezinnen van 3, 84 gezinnen van 4, 47 gezinnen van 5, 21 gezinnen van 6 en 33 gezinnen va 7 of meer personen. Daarbij moet bedacht worden dat talloze „verloofde paren" zich maar niet laten in schrijven, omdat zij immers toch niet voor een toewijzing in aanmerking komen. Ook komt in deze cijfers niet tot uitdrukking dat er tussen de vijf- en zeshonderd wonin gen door twee gezinnen bewoond worden, ofschoon ze daarop geenszins berekend zijn. In het algemeen zijn dit namelijk arbei ders- of kleine middenstandswoningen. Loop der bevolking Er vestigden zich in het tweede kwartaal 430 personen in Heemstede, terwijl er 486 naar elders vertrokken. Bovendien over leden 56 ingezetenen. Geboren werden 108 kinderen, waarvan 73 ter plaatse en 35 „elders", dat is in ziekenhuizen of kraam klinieken, voornamelijk in Haarlem. Van de 58 overledenen bereikten er 35 een leef tijd van 70 jaar, 18 zelfs van 80 jaar, terwijl 3 van hen de grens van negentig jaar over schreden. Er stierf slechts 1 kind (beneden 5 jaar), niemand tussen 5 en 30 jaar en slechts 2 mensen tussen 30 en 40 jaar. Dit alles is dus wel buitengewoon gunstig. Er werden 53 huwelijken gesloten, waar van er 36 door kerkelijke plechtigheden werden gevolgd. Het aantal ingeschreven echtscheidingen bleef tot één beperkt. Schoolbevolking Het aantal leerlingen van de openbare lagere scholen bedroeg 911, dat van de protestants-christelijke scholen 650 en van de rooms-katholieke scholen 1425. Voor de ulo-scholen, die in het algemeen streek scholen zijn, beliepen deze cijfers: open baar onderwijs 329; protestants-christelijk 124 en rooms-katholiek 482. Voor de kleu terscholen: openbaar 225, protestant-chris telijk 295 en rooms-katholiek 440. Sociale Zaken Het aantal steunbehoevende gezinnen daalde ten opzichte van het le kwartaal 1955 van 38 tot 36 en het aantal, onder steunde alleenwonenden van 32 tot 28. Bovendien ontvingen 27 gezinnen en 30 alleenwonenden, die ouder zijn dan 65 jaar en een uitkering genieten van de „regeling- Drees", op deze uitkering een gemeentelijke bijslag. Deze 57 „bijslagen" beliepen teza men gemiddeld 318 per week. De totale ondersteuningen aan de eerstbedoelde ge zinnen en alleenwonenden bedroeg gemid deld 1538 per week. Het getal uitbestede personen als oude lieden, blinden, lichamelijk gebrekkigen, lichamelijk of geestelijk onvolwaardigen beliep 23 mannen, 34 vrouwen en 11 kinde ren. Bovendien moesten 21 mannen, 24 Tijdens de „geredde rondvraag" in de Heemsteedse raad, zoals deze door bur gemeester Van Rappard werd genoemd naar aanleiding van het advies der com missie om dit recht voor de raadsleden te handhaven, richtte de heer Hopstaken (KVP) een uitbundig woord van lof aan het adres van de Heemsteedse verkeers politie voor de wijze, waarop zij de si tuatie in de omgeving van de Zandvoort- selaan gedurende de afgelopen zomer- drukte bleef beheersen. In het bijzonder was hij daarbij getroffen door de snelle en doeltreffende manier van optreden bij een ernstig verkeersongeval van zeer recente datum. De voorzitter bleek als hoofd van de politie voor deze lof bijzonder erkente lijk te zijn, vooral nu deze woorden in de raad tot uitdrukking werden gebracht. Een hulde, waarvan hij de juistheid trouwens volkomen onderschreef. De burgemeester achtte dit dan ook het geschikte moment om de leden mede te delen, dat het rijk toestemming heeft verleend het Heem steeds politiecorps van 35 tot 39 man uit te breiden. De daaraan verbonden salaris kosten zullen aldus door het rijk voor zijn rekening worden genomen. COLLECTE KANKERBESTRIJDING Op Woensdag 7 September wordt in Heem stede een collecte gehouden voor de kanker bestrijding. Dames boven zestien jaar die daaraan willen medewerken, kunnen zich opgeven bij dr. P. v. Aalst, of bij de heer IJ. Schotanus, Duinlaan 6. John Butler, leider en choreograaf van het American Dance Theatre, dat Zater dagavond in het Openlucht-theater een voorstelling zal geven, is een lange uiter mate bescheiden jongeman, die op het eerste gezicht een bijna verlegen indruk maakt. Maar dat er achter zijn dromerige blik een scherpe intelligentie en een grote u echter Zaterdag van het tegendeel te overtuigen". Over het Hollandse publiek is John Butler enthousiast. „Nergens op onze tour- née, Italië misschien uitgezonderd, hebben wij zoveel warm en hartelijk contact ge had met de toeschouwers dan in Scheve- ningen en Hilversum, waar wij vorige vastbeslotenheid schuil gaan dat blijkt maand dansten. We gaan nu nog naar vooral als hij komt te spreken over zijn artistiek credo: „Men noemt mij", zegt hij, ietwat spijtig, „wel eens een volgeling van Martha Graham, maar dat is beslist niet waar, hoewel ik jaren bij haar danste. In mijn eigen balletten heb ik echter rigou reus alle Graham-invloeden geweerd om eigen wegen te kunnen volgen. Ik streef vooral naar een nieuwe vormgeving van folkloristische motieven, echter met de na druk op de emotionele waarden in oude Amerikaanse overleveringen en legenden. Het feit dat wij voor de televisie werken, heeft bij vele Europese critici het misver stand doen postvatten, dat wij alleen de „lichte muze" dienen, of erger nog, alleen maar een show-groepje zijn. Wij hopen Duitsland en Zwitserland en hopen rond Kerstmis naar de States terug te keren voor een nieuwe serie TV-uitzendingen en voor mijn werk bij de New York City Opera als „huis-choreograaf". Dan wordt zijn aandacht opgeëist voor het verlichtingsplan en de training, die, als alle repetities, een eindeloze geschiedenis van proberen, groeperen, heen en weer sjorren met décorstukken en door elkaar heengepraat van alle betrokkenen is. Maar bij alle verwarring is er toch gelegenheid te constateren, dat het John Butlers geest driftige, hardwerkende groepje inderdaad ernst is met zijn pogen tot goede, serieuze danskunst. In hoeverre het daarin geslaagd is, daarvan hopen wij u Maandag te kun nen vertellen. vrouwen en 4 kinderen voor gemeente- rekening worden verpleegd in krankzinni gengestichten. Wekelijks werd gemiddeld 812 uitgekeerd aan 23 werkloze werkne mers krachtens de sociale voorzienings regeling (rijksregeling) en ruim 30 aan één „kleine, zelfstandige" krachtens de „so ciaal-economische hulpverleningsregeling". Aan 11 uit Indonesië gerepatrieerde gezin nen werd een uitkering verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 365 per week, terwijl aan een drietal oorlogsslachtoffers uitkeringen werden verstrekt van tezamen 103 per week. Gas, water en stroom De hoeveelheden afgeleverd gas namen ten opzichte van de overeenkomstige maanden in 1954 toe met 3 percent in April, 10 percent in Mei en 7 percent in Juni! De water-omzet evenwel daalde in April met 3,6 en in Mei met bijna 14 percent ten op zichte van dezelfde maanden van het vo rige jaar. In Juni evenwel kon weer een stijging en wel met 10 percent worden geregistreerd. De toeneming van de afge leverde electrische stroom beliep respectie velijk 8, 9 en 5 pet. Misdrijven en ongelukken Er werden in het besproken kwartaal 18 processen-verbaal opgemaakt wegens ge pleegde misdrijven, 77 wegens verkeers overtredingen en 21 voor overige overtre dingen. Voorts gebeurden er 121 verkeers ongevallen, waaronder gelukkig slechts één met dodelijke afloop. Evenwel veroor zaakten 13 verkeersongevallen zwaar lichamelijk letsel en 17 andere ongelukken minder zwaar letsel. Uitsluitend materiële schade werd veroorzaakt bij 89 verkeersongevallen. Negenennegentig bekende en diverse onbe kende daders maakten zich schuldig aan baldadigheid. Voor zeventien ouderparen schiep dit de noodzaak aangerichte schade te vergoeden. Naar wij van het bestuur van de Jan van Goyenstraatvereniging vernemen, zal de uit gestelde helieoptervlucht boven deze straat thans definitief plaats hebben op Zaterdag 3 September, des middags tussen kwart voor een en half twee. Aldus worden de festivi teiten ter gelegenheid van de officiële open stelling van deze vernieuwde winkelstraat nog onverwacht geprolongeerd. Het toestel wordt gevlogen door de piloot Eelco Schüller, die onlangs nog enige demonstraties gegeven heeft van het redden van drenkelingen uit zee per helicopter. Dit maal zal hij boven de Jan van Goyenstraat enige duizenden cigaretten uitwerpen, in pakjes van twintig stuks, welke van fleu rige linten in zilver-blauwe kleuren worden voorzien. Daarnaast heeft het bestuur in middels voor Zaterdagmiddag nog een aantal nieuwe attracties voorbereid, waarbij vooral de jeugd weer ruimschoots van diverse feest- attributen zal worden voorzien. Een Haarlemmer heeft zijn bezorgdheid geuit over de telkens weer voorkomende huishoudelijke ongelukken, tengevolge van het losraken van gasslangen. In een brief aan de redactie schrijft hij over „een treurige regelmaat" waarin de berichten over deze ongevallen, die vaak een dode lijke afloop hebben, in de kranten ver schijnen. Hij meent dat het losraken van de gasslangen op eenvoudige wijze voor komen kan worden door de uiteinden van elke slang met ringen steviger aan de kranen te bevestigen. Bij zijn brief had hij twee van deze (spiraal-veer)ringen ge voegd, die, naar hij ons schreef reeds ja renlang door hem waren gebruikt en voor de oorlog in elke ijzerwarenzaak te ver krijgen waren. Wij weten niet of deze rin gen thans nog verkocht worden, maar zij die menen dat hun gasslang wel wat stevi ger zou mogen vastzitten kunnen wellicht met deze tip hun voordeel doen. Hoogleraar beschrijvende dierkunde Prof. dr. L. Tinbergen, hoogleraar in de beschrijvende dierkunde aan 'de rijksuni versiteit te Groningen, is Donderdagmiddag in de leeftijd van 39 jaar plotseling over leden. Prof. Tinbergen werd op 7 September 1915 te Den Haag geboren. Hij studeerde van 1933 tot 1939 aan de rijksuniversiteit te Leiden aan welke universiteit hij in 1946 promoveerde op een proefschrift getiteld „De sperwer, de roofvijand van zang vogels". Na zijn hogere studie was prof. Tinbergen werkzaam aan het Zoölogisch Station te Den Helder, bij de Stichting Vo geltrekstation Texel en aan het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur te Oosterbeek. Begin 1949 werd hij benoemd tot lector in de beschrijvende dierkunde aan de Gro ninger universiteit. Per 1 Januari 1954 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar. Prof. Tinbergen schreef een werk over een onderzoek op het. gebied van versprei- dingsoecologie en een regulering van de aantalsterkte bij wilde diersoorten. Hij aanvaardde zijn ambt als lector te Gronin gen op 25 October 1949 met een openbare les over de dynamiek van dierlijke bevol kingen. De voor begin September aangekondigde voorstellingen door het Kennemer Toneel festival van „De Roversympohnie" naar de gelijknamige film van Frédéric Feker kun nen geen doorgang vinden wegens het niet beschikbaar zijn van voldoende musici voor de vorming van het benodigde symphonie- orkest. Het volgend seizoen hoopt men ech ter weer acte de présence in Bloemendaals Openluchttheater te geven, waarschijnlijk met een blijspel van de Spaanse dichter Lope de Vega. Onze aankondiging van de voorstelling door „Het nieuwe Comedia" (artistieke lei ding John Gobau en Guus Hermus) in ons blad van gisteren blijkt op een onjuiste informatie gevestigd. De toneelgroep zal niet Donderdag 8 maar Zaterdag 10 Sep tember in de Stadsschouwburg optreden en wel met een toneelspel van Harold Brooke en Kay Bannermann „AU for Mary", dat is vertaald door Tilly Perin-Bouwmeester onder de titel „Humpie heeft een bok ge schoten". Guus Hermus speelt de hoofdrol. De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan tegen vijftien verdachten, die valse toegangsbewijzen voor internationale voetbalwedstrijden in Rotterdam en Amsterdam hadden vervaar digd of hadden gebruikt om deze voetbal wedstrijden te bezoeken. Zij hadden daar van vijf jaar lang geprofiteerd, totdat op 19 Mei bij de wedstrijd NederlandZwit serland, dank zij een nieuwe nummering van de plaatsbewijzen, het hele complot werd opgerold. Deze valse kaartjes werden uitsluitend vervaardigd voor de staan- tribune. De daders waren allen werkzaam in een clichéfabriek te Amsterdam. De twee hoofddaders waren de 41-jarige typo graaf C. B. uit Hilversum en de 36-jarige chemigraaf T. van E. uit Amsterdam. E., die voor iedere wedstrijd twee ori ginele plaatsbewijzen van een overbuur man leende, werd conform de eis veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het volledige voorarrest sedert 28 Mei en met de bepaling dat van het resterende gedeelte vier maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proef tijd van drie jaar. Hij en de typograaf hadden, nadat door jonge fotografen en andere personeelsleden clichés van de plaatsbewijzen waren gemaakt, de valse kaartjes gedrukt. B. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek en met de be paling dat drie maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was dezelfde straf als tegen Van E. geëist. De overbuurman, de 44-jarige metaalbe werker H. F. L. uit Amsterdam, werd we gens opzettelijk gelegenheid en middelen verstrekken tot het plegen van valsheid in geschrifte en heling (hij kreeg behalve zijn echte ook nog twee valse kaartjes terug) veroordeeld tot vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en een proeftijd van drie jaar. Deze straf plus een geldboete van 75 gulden was tegen hem geëist. Enkele andere personeelsleden, de foto grafen en chemigrafen, die daadwerkelijk hebben meegeholpen aan de vervaardiging, en tegen wie vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete van 75 gulden was geëist, wer den veroordeeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen van twee of drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De overige leden van het personeel, die wegens heling van de op verduisterd papier gedrukte valse kaartjes terecht hadden gestaan, werden veroordeeld tot geldboeten. De verlenging van de geldigheidsduur van gedeelten van het hoofdakte-examen is bij K.B. van kracht geworden. Bepaald is nu dat een met gunstig gevolg afgelegd gedeelte van het hoofdakte-examen ten hoogste gedurende een tijdvak van vijf kalenderjaren zijn geldigheid behoudt. In de practijk is een termijn van 3 jaar in sommige gevallen te kort gebleken. In het bijzonder levert de grote klassebezetting voor vele onderwijzers een handicap bij hun studie voor de hoofdakte op. Ook het feit, dat de studie meermalen door een twee jarig verblijf in militaire dienst wordt on derbroken, maakt voor velen verlenging van deze termijn noodzakelijk. De huidige huisvestingsmoeilijkheden, die het studietempo niet zelden ernstig vertragen, pleiten eveneens voor een zo danige verlenging. Hij schreef studie over hoofdstad ivaar hij nog niet geweest was Op uitnodiging van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Amsterdam, de gemeente en Handels- en Industriebelan- gen brengt de 22-jarige onderwijzer W. Wijgergangs uit Berlicum nabij 's-Her- togenbosch voor het eerst van zijn leven een bezoek aan de hoofdstad, waar hem de talrijke facetten van het Amsterdamse leven worden getoond. Aanleiding tot deze gastvrijheid aan de jeugdige onderwijzer is een uitvoerig stu dieproject, dat hij als proefwerk voor de Bisschoppelijke Kweekschool aan de St. Josephstraat te 's-Hertogenbosch heeft ge maakt over Amsterdam. Hij heeft hierin behalve de historie, de ontwikkeling en de huidige constellatie, een uitvoerige wan deling door de stad beschreven, ofschoon hij nog nimmer in de stad aan het IJ had vertoefd. Hij zal nu rondvaarten maken, getuige zijn van het Aalsmeerse bloemen corso in het Olympisch Stadion, de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij bezoeken alsmede een diamantslijperij. Van de directeur van de Amsterdamse WV kreeg hij het boekwerk „Ons Am sterdam" aangeboden. Plet programma voor het winterseizoen 19551956 van de Haarlemse Kunstge meenschap omvat onder meer de volgende punten: een excursie naar het Rembrandt- huis in Amsterdam; een lezing van Guil- laume van der Graft over „De spelende mens"; concert door het N. Ph. O. van com ponisten die door de jazz beïnvloed zijn (gor Strawinsky, George Gershwin en Da rius Milhaud); een concert door Peter Schilperoorts „Dutch Swing College", uit voering door het Parijse pantomime-gezel schap „Théatre de mime" onder leiding van Saubiran, en, als begin van een serie „nationale avonden", een „Spaanse avond" met verhalen, volksliederen en muziek uit Spanje. Voor de jeugd is een kindervoor stelling geprojecteerd door Cruys Voor- berghs „Het Nieuwe Jeugdtoneel". Voor studenten, die voor het bijwonen der lessen aan een Rijksuniversiteit of de Technische Hogeschool collegegeld ver schuldigd zijn, bestaat vanaf heden de mo gelijkheid voor het studiejaar 1955/1956 het collegegeld te voldoen in twee gelijke termijnen. De eerste van deze termijnen vervalt bij de inschrijving, de tweede op 1 Maart 1956. Worden de collegegelden gedurende dit studiejaar verlaagd, dan zal de tweede ter mijn van het verschuldigde collegegeld aan de nieuwe bedragen worden aangepast en zal aan studenten die het gehele college geld reeds hebben betaald, het teveel be taalde worden gerestitueerd. BINNENLAND Bloemenambassadeur. Dr. A. J. Ver- hage, directeur van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en voorzitter van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij", in vakkringen bekend als „De Nederlandse Bloemenambassadeur", heeft in Moskou de Nederlandse inzending op de bloementen toonstelling, die daar thans gehouden wordt, aangeboden aan de gemeenteraad, de bota nische tuinen en de bevolking van de Russi sche hoofdstad. Van zijn bevindingen heeft hij Donderdag via radio Moskou verslag uit gebracht aan de luisteraars in Nederland. Den Bosch. Op de leeftijd van 87 jaar is in Den Bosch overleden de heer F. M. Rouppe van der Voort, gedelegeerd commis saris der N.V. Rouppe van der Voort's In dustrie- en Metaal Mij. Hij was ridder in de orde- en Metaal Mij. Hij was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. HAARLEM EN OMGEVING Gunning. De bouw van tien winkelflats aan de Joh. van Oldenbarneveltlaan te Zeist, onder directie van D. Dondorp, architect B. N. A. te Heemstede, is na onderhandse aanbesteding gegund aan Holweg Aanne mingsmaatschappij te Utrecht. Postzegelbeurs. De Vereniging Post zegelruilbeurs begint Zaterdag 3 September het winterwerk met de wekelijkse „Post zegelbeurs" in het gebouw van de Haarlemse Jongemannenvereniging aan de Lange Mar- garetastraat 13 van 2 tot 5 uur. Aanrijding. Donderdagmorgen om acht uur reed een 7-jarig jongetje in de Flora straat achter een stilstaande auto vandaan tegen een fiets. Hij kreeg een wond boven zijn linkeroog, ontvellingen aan zijn linker hand en vermoedelijk een neusbeenfractuur en werd ter observatie in de Deo op genomen. Het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) heeft aan de ministers van Justi tie en Sociale Zaken vragen gesteld over respectievelijk de weigering van toegang tot ons land aan de heer J. R. Campbell, hoofdredacteur van het Engelse communis tische dagblad „Daily Worker", en het weigeren van een arbeidsvergunning aan de Belgische radiozangeres Simone Cordet. De heer Campbell wilde het 9e Waar heid-zomerfeest bijwonen; Simone Cordet zou er opgetreden zijn. De heer Wagenaar acht de weigeringen in strijd met de demo cratische opvattingen van het Nederlandse volk. Hij dringt aan op maatregelen om in de toekomst een einde te maken aan een zodanige gang van zaken. Protest naar B. en W. over handhaving van de 61 ontslagen Een vergadering van circa driehonderd man van de afdeling Bestratingen, Rio lering, de Bestratingswerf en enkele an dere afdelingen van de dienst der Publieke Werken te Amsterdam in gebouw Fras- cati heeft Donderdagavond tot resultaat gehad, dat een motie zal worden gezonden aan B. en W. van Amsterdam, waarin met kracht wordt geprotesteerd tegen het ont slag der vier P.W.-arbeiders van de 61 ontslagen stakers en waarin de eisen tot loonsverhoging en tot volledige classifi catie nog eens zullen worden herhaald. Voorts werden de aanwezigen opgeroepen met kracht de solidariteitsactie in het be drijf voort te zetten en gehoor te geven aan de oproep, die de leiding zal doen, in dien het nodig mocht blijken tot actie over te gaan. Ook de personeelsleden van de Amster damse Stadsreiniging hebben een vergade ring gehouden, waarop onder andere door de heer F. John het woord is gevoerd. Ter vergadering werd een motie aangenomen, waarin de verontwaardiging en de ver bittering van de vergadering over de be slissing van het scheidsgerecht van de ge meente Amsterdam wordt uitgesproken. Men besloot hoger beroep tegen deze be slissing aan te tekenen. Tevens werd het besluit genomen tot het houden van een grote demonstratie-bijeenkomst vöör de veertiende September. De vergadering van de Gemeentelijke Gasbedrijven was niet openbaar. Te Nijmegen is in „De Vereniging" een nationale BB-dag gehouden. Honderdvijf tig hoofden en districtsleiders van de BB- groepen uit heel Nederland werden be groet door de voorzitter van de stichting bevordering bescherming bevolking, dr. ir. Ch. Groothoff, die wees op de groei van de BB. Mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de Stichting Bevordering BB gaf een overzicht van de steeds toenemende werk zaamheden. De heer P. de Kan, van de propagandaleiding, schetste de werkwijze van de BB en de gevoerde propaganda voor de aanwerving van leden. De bijeenkomst droeg voornamelijk een huiselijk karakter en diende voor onder linge voorlichting en lering. In de namid dag werden de BB-leiders op het stadhuis ontvangen door de wethouder W. Beukema. 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calve Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloei] pref. Philips Gloei] Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Am er. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren lOOVie lOP/,6 375 336 360 396 550 352 504% 232 508% 291 683 643% 167 253 217 269 189 193 284 248% 249% 251 823/ib 159% 114/4 130% 61% 32% Openings koersen 100% lOlVio 376 338 370 398 352 501 232 509 682 643 163% 250 213% 269 186 191 284 249 249% 251 81% 159% 115 131% 61 32%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7