IMiiWEM de beste cigaret met het beste filter PANDA EN DE MODE-MEESTER Vijftigduizend bezoekers bij „Klank en kleur" in stadion Voorlopig afscheid met cijfers van commerciële televisie De E 55 behoort tot het verleden Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Bij verkeersongelukken 4 doden, 5 gewonden Oorlogsmisdadiger Van der Neut vrijgelaten Electronische tienkamp zvon het van circus J. G. MARTiN ZONEN Drie-millioensfe bezoeker kreeg een televisietoestel ^ocA ió het zo r J Achtste Aalsmeerse bloemencorso Russische luchtvaartdes kundigen naar Nederland Vermoedelijk op grond van verordening van Hitier Examens Rotterdam „won" van Lopik Coasterbouw in Spaarndam Kerkelijk Nieuws KERK- TORENS MAANDAG 5 SEPTEMBER 19S5 ADVERTENTIE Bijna vijftigduizend toeschouwers zijn Zaterdagmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam aanwezig geweest bij het spel „Klank en Kleur", dat ter gelegen heid van het achtste Aalsmeerse bloemen corso werd gehouden en nog eens tien duizenden Nederlanders uit alle delen van het land en duizenden buitenlanders heb ben in Amsterdam, tijdens de rondtocht de 26 praalwagens en 22 versierde perso nenwagens bewonderd, die tezamen het bewijs vormden, dat Aalsmeer terecht als het bloemencentrum van Europa betiteld wordt De vriendelijke zon heeft er niet weinig toe bij bedragen, dat het spel in het sta dion zo'n groot succes is geworden, hoe wel daaraan direct moet worden toege voegd, dat de organisatoren dit jaar een wel bijzonder goede greep hadden gedaan op elke praalwagen een schepping van een componist te laten uitbeelden. Immers welke mogelijkheden zitten er niet voor een bekwaam arrangeur in de „patineurs" van Waldteufel, in de „Mondschein sona te" van Van Beethoven, in Tsjaikofsky's „bloemenwals" en in „An der schonen Blauen Donau" van Johann Strauss. Men had zich op een waarlijk uitste kende wijze van zijn taak gekweten en voorts droeg het stadionspel, waarvan de leiding berustte bij Coen Nauta en de ar tistieke leiding in handen was van Toon Noyons, in niet geringe mate bij aan het succes, dat het corso deze middag bij de toeschouwers oogstte. De eenvoudige en korte tekst van Ma rijke Vetter werd op sobere wijze door de schrijfster en door Robert Sobels ten gehore gebracht en voorts wisselde men het gesproken woord voortdurend voor lange tijd af door muziek, zodat de toe schouwers, onder wie zich onder meer de ministers van Oorlog en Justitie, ir. C. Staf en mr. L. A. Donker, en de burge meesters van Amsterdam en Aalsmeer bevonden, al hun aandacht konden schen ken aan het spel op het grote voetbal veld, dat voor een groot gedeelte was ver anderd in een bloementapijt. De binnenkomende wagens werden af gewisseld door volksdansen en balletten en men was daarbij kennelijk van de ge dachte uitgegaan, dat de jeugd in dit feest een belangrijke plaats moest innemen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM, I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.Ö0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mr. J. A. J. Meyer: Bejaardenzorg. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 15.00 Boekbespre king. 15.15 Piano a quatre mains. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. Huizinga „Erfelijkheid bij de mens. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Amateurs programma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amusementsmu ziek. 21.15 Interview. 21.30 Surinaamse volksmuziek. 21.45 Gevarieerd programma. 22.30 Alt en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Platen. 23.25-24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Lichte mu ziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Kamerorkest. 14.30 Platen. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen, 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de wereld: Emigratie en cultuur. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Instrumentaal trio. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Kamerkoor. 21.45 Kamerorkest en solist. 22.15 Omroep orkest en solist. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, journaal en weerbe richt. 20.3522.30 Blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.30 Platen, 16.02 Koersen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De Zandloper. 21.00 Mannenkoor, Sympho- nisch orkest en solist. 21.30 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroep-orkest en solist. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag en Waar het hapert: Lancashire. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). De jury kende de eerste prijs toe aan de praalwagen „Auf einem Perzischen Markt een wagen beladen met uit duizenden bloemen geweven tapijten, waarop een marktkraampje in Oosterse stijl van zacht oranje anjers. Terecht overigens, want vooral de wijze, waarop de honderden kleine jongens en meisjes over het gras huppelden tijdens de uitbeelding van een winters tafreeltje viel, te oordelen naar het langdurig ap plaus, bij het publiek in bijzonder goede smaak. De wagen die daarbij het stadion binnen reed „Les Patineurs" was gear rangeerd door de heer J. de Ruyter uit IJmuiden. Het slot van het corso, waarbij vooral de praalwagens „Auf einem Perzischen Markt", „Die Mühle im Schwarzwald". „Wiegenlied" en „Midsummernights- dream" genoemd moeten worden, werd gevormd door een wagen waarbij men op uitstekende wijze het „Circus Renz" had uitgebeeld, waarbij op het veld weer die grote groep kinderen, nu gestoken in clownspakjes het publiek in een hartelijk applaus deed losbarsten. Het spel werd vrijwel geheel verzorgd door de leden van Aalsmeerse vereni gingen, en werd gesloten met een groots opgezette finale waaraan alle deelnemers medewerkten waarna het bloemenfeest met een langdurig applaus beloond werd. Vele duizenden hafcben daarna langs de wegen in de hoofdstad de wagens gade geslagen, die ditmaal voor het eerst des avonds nog eens in het stadion werden geëxposeerd. De wagens werdén door ongeveer dui zend Aalsmeerders in een nacht gebouwd en ten gerieve van degenen, die dol zijn op cijfers kunnen wij mededelen, dat men volgens globale schattingen in het corso heeft verwerkt: 800.000 dahlia's, 200.000 Amerikaanse anjers, 150.000 rozen, 100.000 gladiolen, 7500 chrysanten, 20.000 graszoden, 4000 bossen groen, 35.000 kilo gram mos en 1100 kilometer draad. De jury heeft de volgende wagens van het Aalsmeerse bloemencorso prijzen toe gekend: Corsowagens: Wagen 49 „Auf einem Perzischen Markt", Albert W. Ketèlby, bloemenarrangeur A. H. Freeks uit Am sterdam, kreeg de eerste prijs met lof der jury, alsmede de zilveren médaille, de ereprijs die Koningin Juliana beschikbaar heeft gesteld. Wagen 30 „Les Pati neurs", Emile Waldteufel, eerste prijs. Wagen 31 „Midsummernightsdream", Felix Mendelssohn Bartholdy, een eere- prijs. Wagen 33 „Water Music", George Frederick Handel, eerste prijs plus ere prijs. Wagen 39 „Die Mühle im Schwarzwald" Richard Eilenberg, eerste prijs plus ereprijs. Wagen 41 „l'Oiseau de Feu", Igor Strawinsky, eerste prijs plus ereprijs Wagen 42 „Aufforderung zum Tanz", Carl Maria von Weber, eer ste prijs met ererpijs. Wagen 45 „Bal let", Charles Gounod, eerste prijs met lof der jury en een ereprijs. Wagen 48 „An der schonen Blauen Donau", Johann Strauss, eerste prijs en ereprijs. Een Sovjet-Russische delegatie is vol gens Tass vertrokken naar Den Haag om daar deel te nemen aan een internationale conferentie over herziening van de lucht vaartconventie van 1929. De delegatie staat onder leiding van V. M. Danilychev, hoofd van het bureau voor Internationale Lucht vaart-aangelegenheden van de Sovjet-Unie. Zaterdagmiddag is op de verkeersweg te St.-Antonius-Brecht nabij Antwerpen een auto, bestuurd door de 45-jarige heer P. Dak uit Eindhoven, tegen een boom ge reden. De bestuurder en zijn 7-jarige dochtertje Lydia waren op slag dood. Mevrouw Polak liep verscheidene breuken op en is naar de gemeentelijke kliniek overgebracht. Het 13 jaar oude zoontje Willem kreeg slechts een hoofdwonde en werd ter verpleging naar het St. Elisabethgasthuis te Antwerpen vervoerd. Naar het onderzoek uitwees zou de heer Polak, door een beroerte getroffen, achter het stuur zijn ineengezakt, waarna de wa gen de goede richting verloor. Op de valbrug te Honselersdijk is Zater dagavond een bejaard echtpaar uit Hoek van Holland bekneld geraakt tussen een juist passerende autobus en de brugleuning. De 75-jarige heer Van Zonderen werd vrij wel op slag gedood. Zijn 75-jarige echtge note werd ernstig gewond en is overge bracht naar het ziekenhuis Bethel te Delft. Op de Beekse Straatweg nabij de jeugd herberg onder de gemeente Ubbergenbeek bij Nijmegen is een auto-ongeluk gebeurd. In de bocht ter plaatse is de bestuurder van een auto uit Kl^f vermoedelijk de macht over het stuur kwijt geraakt en met ver minderde vaart tegen een ijzeren mast van de tramleiding gereden. De autobestuurder Rolf Dreesen uit Kleef was onmiddellijk dood. Twee andere Klevenaren werden zwaar gewond overgebracht naar het Cani- siusziekenhuis. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. Weer is een van de zeven ontvluchte oor logsmisdadigers van Breda als eerzaam burger in West-Duitsland vrij gelaten. Deze keer liet de rechtbank van Zelle de gevan genisdeuren openen voor Willem van der Neut, die daar gevangen werd gehouden in afwachting op een beslissing van de recht bank over de mogelijkheid van een uitwij zing van de misdadiger. De rechtbank liet hem los, hoewel zij tot dusverre geen uitspraak heeft gedaan. Aan genomen kan echter worden dat ook Van der Neut, op grond van Hitiers verordening tot bescherming van SS-lieden, als Duits staatsburger zal worden erkend. Van der Neut heeft zich als meubelmaker in Uslar in het Harzgebied gevestigd. (Van een redacteur) Uit honderden televisietoestellen op het tentoonstellingsterrein heeft E 55-manager Jacques Kleiboer Zaterdagavond voldaan naar de schare gekeken: het was het laat ste beeld dat de zender van de stichting TV 55 op de laatste dag van de Rotterdam se monsterexpositie uitzond. Daaraan was nog een gesprekje met de omroepster Mies Bouwman voorafgegaan in de stijl die bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is en met vragen als: „Wat was uw mooiste herinnering?" Om de uitzendingen van TV 55 plechtig te sluiten beval de heer Kleiboer met stemverheffing: „Doof de lampen". Prompt zaten we in de studio in het donker; gelukkig niet lang, want toen werden drie tafels met bran dende kaarsen binnen gedragen. In het schijnsel glommen glaasjes met inhoud. Toen het licht weer aanfloepte, stond de heer Piet Beishuizen gereed voor het afscheids woord, maar om dat aan welsprekendheid te doen winnen had hij een medewer ker van het elfde uur gecharterd. Dat bleek de heer Stapel te zijn, directeur van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Het NIPO bleek namelijk niet eens op verzoek van de stichting TV 55, maar op eigen initiatief een enquête te hebben gehouden om te weten te komen hoe de kijkers over de reclametelevisie dachten Uiteraard moest men zich beperken tot die toestelbezitters die de tentoonstellings uitzendingen van de E 55 konden ontvan gen (hetgeen strikt genomen niet eens mocht): in feite een handjevol Rotter dammers. Daarbij bleek nu, dat op het punt van de geheel aan reclame gewijde programma's (welke dus te vergelijken zijn met de dia's in de bioscoop of een reclamefilmpje) er 66 gunstige beoordelingen uit de bus kwamen, vijf procent neutrale en tien pro cent ongunstige, waarvan één procent slechts de absolute veroordeling „storend uitsprak. Een vijfde deel der ondervraag den had er in het geheel geen mening over. Het NIPO constateerde voorts, dat degenen die niet zelf een televisietoestel bezitten, maar bij anderen uitzendingen volgen de reclame strenger beoordelen de kwalificatie „storend" was tot 3 van het aantal ondervraagden opgelopen, het geen op vooroordeel kan duiden waarbij men echter wel moet bedenken, dat slechts een zeer klein aantal geënquêteerden tot meningsvorming komt. De grote meerder heid (74%) zegt eerlijk er geen oordeel over te hebben. Op de vraag of men, nu men de reclame in de televisie zelf heeft kunnen ervaren, voor of tegen de invoering van commer ciële televisie is, antwoordt 73 in posi tieve zin voor commerciële uitzendingen, ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October 7 DANS-ACADEIVSGE Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur ■17 uur 21 uur n 1417 uur 19—. Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 's Gravenliage. Voor het notarieel examen zijn geslaagd mr. W. A. van der Moore, Am sterdam (2e gedeelte) en O. Fammens, Oosterhesselen (le gedeelte). De „E 55" blykt ruim drie millioen be zoekers uit binnen- en buitenland te heb ben getrokken. Toen Zaterdagavond om 7 uur de eigenlijke expositie werd gesloten, was men nog maar enkele honderdtallen van de drie millioen verwijderd. De poor ten van het vermaakcentrum Unifesti ble ven nog tot 12 uur open. Omstreeks 8 uur passeerde de drie mil- Lioenste de contróle. Het was de 73-jarige mevrouw J. van den Berg-Slingerland uit Rotterdam, die met haar 76-jarige echtge noot haar derde bezoek aan de „E 55" bracht. Het echtpaar werd in bijzijn van burgemeester en mevrouw Van Walsum, het voltallige bestuur van de „E 55" en or ganisator Kleyboer, gehuldigd. Het echt paar kreeg een televisietoestel ten ge schenke.. Van 8 uur af tot ver na middernacht heeft het nog nieuwe toeschouwers ge stroomd. Op het feestterrein was het nog nooit zo druk geweest als op deze sluitings avond. Om 7 uur had de algemene voorzitter ir. J. W. Ernste, de „E 55" officieel gesloten. „Wij zien," zei hij, „de sluiting van de „E 55" niet als iets droevigs. Integendeel, allen, die bij deze manifestatie betrokken zijn geweest, hebben haar beschouwd als een intermezzo. Na tien jaren hard werken aan de wederopbouw van Nederland wil den wij door de „E 55" aan het Nederlandse volk en aan het buitenland laten zien, wat er in die jaren is gepresteerd, en daarna willen wij met vernieuwde ijver en geest kracht verder bouwen aan de bloei en de welvaart van ons land en zijn bevolking. Het doel van de „E 55" is bereikt. De zelfde samenwerking die het mogelijk heeft gemaakt dat Nederland kon herrijzen, heeft ons ook in staat gesteld deze manifestatie tot een goed einde te brengen. Het bezoe kersaantal heeft aan de verwachtingen vol daan. Ook uit het buitenland zijn er vele, vooral belangrijke bezoekers komen kijken. Door de „E 55" is de naam van Nederland en van Rotterdam opnieuw over de gehele wereld gegaan." Na deze rede hebben 24 jonge ambachts lieden onder tromgeroffel de nationale vlag en de provinciale vlaggen gestreken. De nationale vlag werd daarna overhandigd aan mevrouw Van Walsum, de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam. Vier muziekkorpsen lieten vervolgens gezamenlijk het Wilhelmus horen, waarna 200 in het wit geklede meisjes nieuwe vlag gen omhoog staken, om aan te duiden, dat al is de „E 55" beëindigd, het opbouwwerk van Nederland voortgang vindt. De „E 55" wordt ook in financieel opzicht als een succes beschouwd. De gemeente lijke garantie van een millioen gulden be hoeft niet aangesproken te worden. 6 is neutraal, 7 tegen en 14 heeft er geen oordeel over. Ook hier is er een ta melijk sterke afwijkende mening bij de genen die zelf geen toestel bezitten. Slechts 43 verklaart zich voor de re clame, 8 is neutraal, 9 tegen en veer tig procent heeft er geen oordeel over. Pikant ging het worden toen de heer Stapel meedeelde, dat zijn Instituut ook vragen had gesteld naar de populariteit van TV 55-programma's en die van de via Lopik uitzendende omroepverenigingen. Bij de TV-uitzendingen ging de „Electro nische tienkamp" van Philips' natuur kundig laboratorium bovenaan, gevolgd door Snip en Snap en de Rode Kruisuit- zending „Reddend bloed", waarna de Te levisienieuwsdienst van de Nieuwe Rot terdamse Courant/Algemeen Dagblad de vierde plaats innam. Van de Lopikse uit zendingen stond de voorstelling Circus Althoff bovenaan, het Televizier (Avro- reportagedienst) op de tweede plaats en de uitzending van Willy van Hemert „Het paard van Potter" als derde. De minst ge waardeerde uitzending van de Rotterdam se televisie stond echter nog stukken ho ger geklasseerd boven de minst gewaar deerde programma's van de omroepver enigingen, zoals „Uit de eeuw van het ma niërisme", Parijse Souvenirs (met Charles Trenet en Les compagnons de la chanson) en een balletprogramma. Daar stond te genover dat het programma van Julietta Gréco op de E 55 ook niet bijster hoog werd aangeslagen, waarschijnlijk een gevolg van taalverschil. Als het erop aankwam, waar deerden de kijkers de „Electronische tien kamp" meer dan Circus Althoff, zodat deze ronde tussen de officiële en de commerciële televisie dan door de laatste op punten ge wonnen schijnt. De heer Beishuizen kon ons tot zijn voldoening meedelen, dat de adverteerders van de eerste maand zich hadden gehaast om ook zendtijd gedui-ende de laatste maand té bespreken. De'tweede maand was al „uitverkocht". De fraaie .te levisiestudio op de .E 55 een ontwerp van de architecten Van den Broek en Ba- kema blijft dan ook nog even intact, hetgeen als een veelzeggend symptoom op gevat kan worden. Met de „electronische tienkamp" hebben we ook kennis gemaakt. Het is een geva rieerde behendigheidswedstrijd met allerlei grapjes en trucjes, verwant aan de her sengymnastiek van de geluidsomroep, maar dan meer in het lichamelijke. De deelnemers waren deze keer gekozen uit de vaste artisten TV 55 en hun „sponsors", zodat men Georgette Hagedoorn, Lia Do- rana, Hetty Blok, Otto Sterman, dr. Last post en anderen kon zien samenwerken met dames en heren van Philips, de Shell, Vredestein, Erres, Esso, Unilever en andere financieel-geïnteresseerden. Voor rekening van de Groningse rederij Westers is de bouw gecontracteerd van een 500 ton grote coaster. Het schip zal ge bouwd worden op een werf te Spaarndam en de kiel wordt in November gelegd, zodat het schip in Augustus 1956 gereed kan zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalten (toez.) (vac. C. H. Kroneman) C. Overdijk te Midlum (Fr.); te Rijssen, G. Boer te Gouda; te Medem- blik (toez.) J. Dol te Warfhuizen. Aangenomen naar Winterswijk (toez.) J. v. d. Vange te Wildervank. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Garrelsweer-Appingedam, L. Moes te Zalk en Veecaten. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Nw. Weerdinge H. J. Stukker, cand. te Almelo. Pelgrims. Men vreest, dat Zondag 26 per sonen, voor het merendeel vrouwen, zijn verdronken door het omslaan van twee boten met pelgrims op de rivier de Gan ges (India). Er bevonden zich in totaal 52 mensen aan boord van de boten. 26 werden gered. Er zijn nog geen lijken gevonden. Coöperatie. Een delegatie van coöperatieve bedrijven in de Sovjet-Unie, welke on der leiding staat van de Rus R. Klimov, vice-president van de internationale bond van coöperaties, is naar radio- Moskou Zaterdag berichtte, per vlieg tuig naar Bazel vertrokken, waar zij de vergaderingen zal bijwonen van het be stuur en de centrale commissies van de bond. Luchtige band. De Russische pers heeft bericht, dat met Joegoslavië als eerste niet-Cominformland een luchtvaart overeenkomst is gesloten, waarbij de officiële Joegoslavische luchtvaartmaat schappij het recht krijgt een directe dienst op Moskou te openen. De over eenkomst is wederkerig, zodat binnen kort Russische toestellen een- geregelde dienst op Belgrado zullen gaan onder houden. Groen. De staf-chef van het Chinese na tionalistische leger op Formosa,generaal Peng Meng Tsji, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat zijn leger nu ge heel gereed is voor de herovering van het door de communisten bezette Chi nese vasteland. „Wij zijn klaar en wach ten slechts op het groene licht", zo zeide de generaal, die voorts verklaarde, dat het nationalistische leger 600.000 man telt en een van de beste van de wereld is. Geschokt. Er heeft zich in het gebied van de baai van San Francisco een krach tige aardbeving voorgedaan, waardoor grote gebouwen in de binnenstad heen en weer schudden als schepen op zee. Er is lichte schade ontstaan. Op 18 April 1906 deed zich in San Francisco een zeer krachtige aardbeving voor, welke gevolgd werd door een reusachtige brand, welke twee dagen duurde en waarbij 452 mensen om het leven kwa men, terwijl er voor 350 millioen dollar schade werd aangericht. Eeuwig pak. Een chemische fabriek in West-Duitsland toont op de handels beurs te Frankfort een herencostuum van een nieuwe kunstvezel, draion ge naamd. Men zegt dat dit pak niet te verslijten is, door elke huisvrouw ge wassen kan worden, niet behoeft te worden gestreken en toch in de vouw blijft, vederlicht is en toch warm genoeg voor de winter. Tegen het voorjaar kun nen de eerste draloncostuums in West- Duitsland in de winkels verwacht wor den. De prijs bedraagt 70 80 mark. Piraten. Een snelboot met aan boord zeven piraten, heeft Woensdag een vissersjonk uit Hongkong voor het eiland Lantau, dat tussen de Britse en internationale wateren ligt, geënterd, waarna een aan tal piraten aan boord ging en goudsta ven roofden. De jonk dreef de Portu gese haven Macao binnen. De beman- ningsledên deelden mee, dat de piraten kennelijk met het goudtransport op de hoogte waren geweest, want zij begaven zich, aan boord van de jonk gekomen, rechtstreeks naar de plaats, waar de goudstaven verborgen lagen. Vrij. De Japanse minister van Justitie, Sjiro Hanamoera, heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat Donderdag 34 door Nederlandse en Amerikaanse rechters veroordeelde Japanse oorlogsmisdadi gers uit de Soegami-gevangenis te Tokio zullen worden ontslagen. In de genoem de gevangenis bevinden zich nog ruim 500 door geallieerde rechtbanken ver oordeelde oorlogsmisdadigers. Olie. Door de zomerhitte zijn in Dartford (Engeland) een aantal vaten met sla olie ontbrand, waardoor in totaal 270.000 liter van deze spijsolie verloren ging. De brandweer verklaarde, dat zij tegen over deze vuurzee vrijwel machteloos stond en dat men de olie zou laten uit branden, hetgeen naar men meende verscheidene dagen zou duren. De brandweer beperkte zich er verder toe de omgeving nat te houden om te voor komen, dat de brand zich verder zou uitbreiden. Volgzaam. De Albanese regering heeft be sloten de omvang van haar strijdkrach ten voor het einde van dit jaar met 9000 man te verminderen, zo heeft het Alba nese persbureau bekendgemaakt. Alba nië volgt hiermee het voorbeeld van andere communistische landen. Sinds de Sovjet-Unie op 13 Augustus een ver mindering met 640.000 man aankondigde hebben Tsjechoslowakije, Roemenië en Polen laten weten, dat zij de sterkte van hun strijdkrachten met respectievelijk 34.000, 40.000 en 47.000 man zullen ver minderen. 40. Zolang Joris minister is, blijf ik thuis", zei Panda. „Hier kan niemand me tenminste dwingen om zijn modevoor schriften te volgen". Terwijl hij nog sprak, werd er plotseling gebeld. Jolliepop open de de deur en keek misprijzend naar een persoon, die een eigenaardige hoed droeg en een dito in de hand hield. „Uw X-hoe- den, heren", zei de bezoeker, „het laatste ontwerp van de minister van Modezaken". „Pak u weg met uw wanstaltige hoofddek sels, goede man", zei Jolliepop koel, „wij kopen niet aan de deur". Hij wilde de deur dichtwerpen, maar bliksemsnel plaatste de ander zijn voet ertussen. „Ik ben geen koopman!", riep hij, „maar een ambtenaar van het ministerie van Modezaken. U bent VERPLICHT, die hoeden te dragen! Doe open! In naam der wet!" En hij toonde een politiepenning door de smalle kier, die zijn voet vrijhield. INDIEN U iemand vraagt hoe vaak de omtr.ek van een bepaalde toren in de lengte van dat bouwwerk gaat, zult u in de meeste gevallen antwoorden krijgen die kant noch wal raken. Vooral wanneer het een hoge toren betreft, die een indruk maakt. Dan schijnt het, dat de hoogte van de slanke zuil wel 10 of desnoods 20 maal haar breedte bedraagt. Om te beginnen, moeten we echter niet de breedte van het bouw werk hebben, want we spra ken over de omtrek, die vier maal zo groot is, zodat zelfs onze zo slank schijnende toren slechts een hoogte heeft van 2'/s tot 5 maal de omtrek. Doch ook deze veronderstelde waarden zijn in vele gevallen te gunstig. Want be en we ons tot de fundamenten, waarop de toren is gebouwd, dan komt het vaak voor, dat de hoogte van de toren de omtrek hiervan nauwelijks overtreft, ja, er zelfs nog aanzienlijk beneden blijft. Wanneer u een panorama van Parijs ziet, valt de slanke, 300 m. hoge Eiffelto- ren onmiddellijk in het oog. Daarvoor is dit panorama trouwens ook gefotogra feerd. Indien echter ooit van een teleur stelling kan worden gesproken, dan be treft het wel de verhouding van de lengte van de Eiffeltoren ten opzichte van haar omtrek, wel te verstaan, van het grond vlak waarop deze toren rust. We behoeven ons op deze plaats werkelijk niet te ver- diepen in technische constructies, die er op neer komen dat de dikke pilaren van de toren op betonblokken ter dikte van 12 m. steunen, die een gezamenlijk opper vlak van 676 vierkante meter hebben, waardoor de druk per vierkante centime ter slechts 2 kg. bedraagt. Inplaats van deze fijnzinnige bijzonderheden, kunnen we ruwweg constateren dat de poten van de toren onder de grond 110 meter uit elkaar staan, zodat de omtrek van het grondvlak 440 m. bedraagt. Tegen dit getal steeks de leng te van de toren, die immers slechts300 m. bedraagt, wel erg povertjes af. Bij normale stenen torens zijn deze ver houdingen in het algemeen minder teleur stellend, maar toch zal een ieder die op een verloren snipperdag daarvoor de moei te neemt, kunnen ervaren dat de omtrek van de toren in zijn woonplaats een be langrijke waarde vertegenwoordigt ten opzichte van de hoogte der toren. Veel belangrijker dan we op het eerste gezicht meenden te mogen veronderstellen. Nu dan eindelijk de omtrekken van to rens - naar we hopen - wat in achting zijn gestegen, moeten we ook het een en ander zeggen over scheve torens, en voor al over liet merkwaardige verschijnsel dat ze niet omvallen, tegen aller verwachting (van leken) in. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2