Agenda voor Haarlem Butlers American Dance Theatre in het Openluchttheater Ingebruikneming gymnastiekzaal van Christiaan Huygenssehool Kort en bondig Borden van Veilig Verkeer op de Rijksstraatweg geplaatst Ernstige aanrijding op Amsterdamsevaart Heemstede Burgerzinweek Haarlem gaat niet door Amsterdamse Beurs MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Bestuurder van scooter kreeg schedelbasisfractuur Voetballer brak been Aanrijding op Turfmark tussen auto en fiets Driejarige jongen in het water gevallen Schietwedstrijden voor donateurs P.S.G. Bloemen- daal Sursum concerteerde Open Deurdienst in het Openluchttheater Programma orgelbespeling Botsing op kruispunt Kenaustraat-Kruisweg Helicopter vloog boven Jan van Goyenstraat Examens RK jeugd-EHBO „Ouderavonden dienen in aula's te worden gehouden" Vacantie belemmerde gedegen voorbereiding Dr. A. J. Pannekoek hoogleraar te Leiden Scheepvaart Vlak bij de Jan Gijzenbrug is een bord snijden zeer doet, De weggebruikers van de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord zullen waarschijnlijk niet gewaarschuwd worden door de te lage j knipperlichten nabij de Jan Gijzenbrug, maar mogelijk zullen zij aandacht hebben voor zes verschillende borden, die aan twee kanten van de weg geplaatst worden en waarin zij verzocht worden zich te houden aan de verkeersregels. Aan de plaatsing van de borden hebben diverse instanties medewerking verleend. De Haarlemse politie heeft contact opgeno men met het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht, een Nederlandse maatschappij was bereid de kosten voor haar rekening te nemen en de Haarlemse firma Misset en Zoon heeft de borden geschilderd. Onder een groot mes staat het onder schrift „Snijden doet zeer, ook in het ver keer". Afgebeeld zijn drie sigaren bij de mede deling „Drie naast elkaar, één de sigaar". Aan de weggebruikers wordt op een an der bord gevraagd: „Links af?" en blijkens de tekening, voorstellende een heer, die zijn hand uitsteekt en op het verkeer let, is het antwoord „Eerst omkijken of het kan". „Wie rijdt met haast, leit gauw er naast" is het onderschrift bij een tekening van een vallende fietser. Op een volgend bord zijn twee heren- hoofden afgebeeld; één kijkt naar links en de ander naar rechts. „Voor en tijdens oversteken goed uitkijken" is de waar schuwing. Het laatste bord geeft een voorstelling van een heer, die onvoorzichtig oversteekt en bijna door een auto wordt aangereden. „Schuin oversteken,kans op benen-breken". Haarlem is de eerste stad, die over de heeft omstreeks middernacht op de Am sterdamsevaart een ernstige aanrijding plaats gehad tussen een personenwagen en een scooter. De auto, die met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur in de richting van Haarlem reed had juist een andere wagen ingehaald toen de bestuurder van de scooter, de twintigjarige II. Admi raal uit Haarlem plotseling naar links zwenkte, kennelijk met de bedoeling de Bakhuizen van den Brinkstraat in te slaan. De auto reed tegen de scooter op en de be stuurder en de duopassagier, de 21-jarige H. van Capelle, werden niet minder dan 46 meter weggeslingerd. De heer Admiraal kreeg een schedelbasis fractuur en de heer Van Capelle een ern stige hersenschudding. Beide slachtoffers werden naar het Grote Gasthuis overge bracht. De scooter werd geheel vernield. De bestuurder van de auto verklaarde aan de politie, dat hij de scooter niet op tijd gezien had. De verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat, verzoekt de eventuele ge tuigen van het ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Maandagmiddag was de heer Admiraal nog steeds buiten kennis. Zaterdagmiddag kwam de 29-jarige J. Witte ,uit Haarlem tijdens de voetbalwed strijd tussen GEB II en Leiden II op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat zo ongelukkig met een tegenstander in bot sing, dat hij zijn rechter scheenbeen brak. Hij moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. MAANDAG 5 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afval lige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j., 8.15 uur. Concertgebouw: Van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur. bespeling van het waterorgel. Gebouw „Zang en Vriendschap", 20 uur, Bijeenkomst van „De Grotere Wereld". Be gijnhofkapel, 20 uur: Interkerkelijk Evan gelisatie Comité. DINSDAG 6 SEPTEMBER Cinema Palace: „Ongetemd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alle hens aan dek", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrou wen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „20.000 mij len onder zee", 14 jaar, 1.45, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tanganyika", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „The Red-head and the Cowboy", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw, 20 uur: Concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, m. m. v. Dick van der Ven, piano. geplaatst, waarop vermeld staat, dat ook in het verkeer. borden beschikt van het Verbond van Vei lig Verkeer. Nader zal worden overwogen of dergelijke borden ook in andere delen van ons land geplaatst zullen worden; plannen hieromtrent bestaan er echter nog niet. Zaterdagavond had er op de Turfmarkt in Haarlem een aanrijding plaats tussen een auto en een wielrijder, de 29-jarige A. M. V. uit Heemstede. De fiets werd voor een groot gedeelte vernield. Na de botsing reed de automobilist onmiddellijk weg, achterna gezeten door een politieagent. Op de Amsterdamsevaart verklaarde een motorrijder, die de auto vermoedelijk ge volgd was, dat hij de auto had zien rijden en de politie slaagde er later dan ook in derdaad in de identiteit van de automo bilist vast te stellen. Thans wordt echter de motorrijder ver zocht zich met de verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat in verbinding te stellen. Naar de politie ons pas thans mededeelt is de driejarige Henk Krom uit de Delft straat Donderdagmiddag omstreeks kwart voor twee bij het spelen in het water van de Delftkade gevallen. De 39-jarige H. van der Aa uit de Delftstraat, die gewaar schuwd werd door het hulpgeroep van de moeder van Henk Krom, sprong gekleed in het water en slaagde er in het drenkelin- getje weer op de kant te krijgen. Het jon getje was reeds buiten bewustzijn, maar de heer Van der Aa drukte het water uit de longen. Een te hulp geroepen arts verklaar de, dat Henk Krom waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van zijn onvrijwillig bad zal ondervinden. Verdronken. Zondagmiddag is de zeven jarige scholier Jaen-Pierre Buis uit Am sterdam bij het spelen op een schuit van de stadsreiniging in het water van de Amstel geraakt en verdronken. Na enige uren dreg gen is het lijkje van de jongen opgehaald John Butler's American Dance Theatre, dat Zaterdagavond voor een vrij groot aantal belangstellenden een extra-voorstel ling gaf in het Bloemendaalse Openlucht theater, valt eigenlijk ietwat buiten de normen die men in de Oude Wereld voor een balletgroep aanlegt. Er waren zelfs ge deelten, vooral in het begin van het pro gramma, dat men zich afvroeg, of de pres taties van dit groepje niet eerder als overigens perfecte revuekunst dan als serieus ballet gekwalificeerd dienden te worden. Dat bleek vooral in het eerste balletje „Three promenades with the Lord", een uit drie delen bestaand werk van de choreograaf en leider van het groepje, John Butler. Het eerste en laatste deel daarvan bleken eenvoudige „square dances" met naïef-religieuze inslagen te zijn, die ge tuigen van de simpele vroomheid der Amerikaanse plattelanders. Dansen als deze kunnen stellig de bekoring van het onge kunstelde hebben, maar in deze versie van John Butler, en bovendien slordig uitge voerd (zelfs het traditionele handengeklap der dansers klonk hinderlijk ongelijk) maakten zij wel een heel erg dilettantis tische indruk. Het middendeel, dat een milde persiflage voorstelt van de aan gods dienstwaanzin grenzende exaltatie van be paalde Amerikaanse sekten, kwam er nau welijks beter af. Het beoogde effect hangt hier voornamelijk af van de uitbeelding der convulsies en sidderingen, die, op het hoog tepunt der geloofsvervoering, door de lichamen der dansers moeten varen, doch het trio Glen Tetley, Carmen Gutiérrez en Joan Skinner, slaagde er niet in, zijn inter pretatie overtuigingskracht te geven, daar voor was zijn bewegen te mat, te beheerst en te weinig „spontaan." Aanmerkelijk beter, en naar onze smaak zelfs het hoogtepunt van de avond, was het trio „Adventure" met Tetley, Gutiérrez en de expressieve jonge kleurling Arthur Mit- chel, waarin Butler, met een ietwat con ventioneel archaïsch driehoeks-drama als uitgangspunt, vele boeiende vormen en be- wegings-patronen schiep. „The haunted world," eveneens van Butler, bleek een be langwekkend experiment in de abstracte richting, waarin, met even expressieve als originele figuren, gestalte wordt gegeven aan de tegenstrijdige emoties van een jon geman in zijn Sturm-und-Drang-periode. Voor de tweede maal zijn Zaterdag op de militaire schietbanen aan de Zeeweg in Overveen de jaarlijkse schietwedstrijden ge houden voor donateurs van de politie sport club Bloemendaal. Dr. D. H. Peereboom Volker, burgemeester van Bloemendaal, toonde hiervoor eveneens zijn belang stelling. De heer C. M. Reinders Folmer uit Aer- denhout, bekerhouder van het vorige jaar, moest de wisselbeker afstaan aan de heer J. W. ter Avest uit Vogelenzang, die totaal vierentachtig punten behaal'de op de per sonele wedstrijden pistool en geweer. Na afloop der wedstrijden reikte in het paviljoen „Het Witte Huis" de voorzitter van de P.S.C.B., de heer H. L. A. van der Pavert, de prijzen uit. De gedétailleerde uitslagen waren: Personeel pistool: 1. J. W. ter Avets, 45, 29; 2. P. M. Reinders Folmer, 45, 26; 3. W. A. Fischer 42. Vaste baan geweer: 1. H. D. G. A. Immink. 26; 2. J. M. Rupert, 24; 3. H. M. van Kleeff. Personeel geweer: 1. J. Zuidland, 44; 2. H. D. G. A. Immink. 41; 3. J. M. Ru pert 40, 20; 4. W. F. van Dijk. 40, 12. Door het fraaie zomeravondweer trok het concert, dat Zaterdagavond in de muziek tent in het Bloemendaalse bos werd gegeven door de Christelijke muziekvereniging „Sur sum" vele belangstellenden. Onder leiding van de heer J. A. Meng werd een program ma van populaire- en klassieke werken uitgevoerd, waaronder veel arrangementen van de dirigent en een door hem onlangs gecomponeerd werk naar aanleiding van het begin Augustus in Woerden gehouden muziekconcours. De eerstvolgende Open Deur dienst in Bloemendaal wordt komende Vrijdagavond 9 September gehouden. De spreker van déze avond, ds. J. J. Busk es Jr. uit Amsterdam, behandelt zijn onderwerp dit keer niet, zo als gewoonlijk, in gebouw Maranatha, maar in het Openluchttheater in Bloemendaal. Daar zal hij spreken over „Ze geloven zelf niet wat ze zeggen". Medewerking verlenen de muziekvereniging „Sursum" uit Bloemen daal en de tezamen honderd leden tellende koren, het kerkelijk koor uit Overveen en het Hervormd kerkkoor te Spaarndam, beide onder leiding van mej. W. van Eldik. Wat vooral kracht en samenhang aan de symboliek van deze dans gaf, dat was het geraffineerde gebruik van een koperen ledikant als dynamisch middelpunt der handeling dat nu eens als bed zinne beeld der erotische verlangens dan weer, op zijn smalle kant gezet, als galg sym bool der levensangst fungeerde. En al leken enkele bizonder „schilderachtige" groeperingen der dansers om dit centrale décorstuk bedenkelijk veel op de tableaux- vivants onze kinderjaren, er waren toch ook momenten vol .dramatische spankracht en er werd vooral ernstig, met overgave en doorleefd gedanst, vooral door de blijkbaar onvermoeibare eken Tetley en Carmen Gutiérrez, die deze avond in alle balletten optraden. De rest van het programma was van lichter allooi: „Frontier Ballad," een ietwat sentimenteel gegeven van een jonge pionier en een Indiaans meisje en een gedanste samenvatting van de legenden van Davy Crockett („he was born, six feet tall on Sunday morn"), een stukje vaudeville danskunst vol kostelijke humor en uitbun dige virtuositeit, waarin de specifieke kwa liteiten van het groepje wel het best tot hun recht kwamen. Jammer dat de geluids installatie zo afschuwelijk meetrilde, waar door bijvoorbeeld de gevoelige Spirituals bij „Three promenades with the Lord" niet om aan te horen waren. H. CROESEN Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk door George Robert op Dins dagavond van acht tot negen uur luidt: 1. Preludium en Fuga g kl. t., D. Buxtehude; 2. Koraalbewerking: „Wie schön leuchtet der Morgenstern", D. Buxtehude; 3. Prelu dium en Fuga c kl. t, J. S. Bach; 4. Koraal bewerkingen: a. Aus tiefer Not schrei ich zu Dir; b. Christ unser Herr zum Jordan kam, J. S. Bach; 5. Partita over het koraal „Wie schön leuchtet der Morgenstern", Ernst Zaterdagavond omstreeks 7 uur had er een aanrijding plaats op het kruispunt van de Kenaustraat en de Kruisweg. Een motorrijder, rijdende cp de Kruis weg in de richting van de stad, verleende namelijk geen voorrang aan een personen wagen, komende uit de Kenaustraat. Er ontstond een botsing, waarbij de duopas- sagiere van de motorrijder, de 52-jarige M. van der P. uit Bergen in Noordholland, een grote vleeswond aan het rechterbeen kreeg. Zij werd in het Grote Gasthuis verbonden en werd vervolgens naar het Centraal Zie kenhuis in Alkmaar overgebracht. Duizenden nieuwsgierigen hebben Zater dagmiddag in de Heemsteedse Jan van Goyenstraat de sigaretten-dropping afge wacht, die door het bestuur in het kader van de feestelijke heropening van deze nieuwe winkelstraat was aangekondigd. Zoals bekend moest deze helicoptervlucht Woensdagmiddag wegens motordefect wor den uitgesteld. De vele belangstellenden, van wie een aantal op de daken de komst van de heli copter afwachtten, begonnen ook over deze vlucht sceptische gedachten te koesteren, toen enkele kwartieren verliepen, zonder dat iets van het toestel te bespeuren viel. Maar tegen twee uur werd de helicopter zichtbaar, die wegens de betrekkelijk sterke wind de sigaretten op een tamelijke hoogte moest uitwerpen. Vier keer heeft het toestel boven de straat gecirkeld, om telkens een gedeelte der pakjes sigaretten boven de menigte uit te strooien. Ongeveer de helft van de uitgeworpen sigaretten kwam boven de Jan van Goyenstraat, het restant belandde in de omliggende straten, waar zij eveneens gretig werden opgeraapt. Deze dropping, die bijna een half uur duurde, is op een succes uitgelopen voor de organisatoren. Bij de examens van de RK jeugd-EHBO te Heemstede zijn de volgende candidaten geslaagd: Paula Breukels, Ada Duyn, Wim Goemans, Magda Hensen, Ada Duyn, Wim Riet Juffermans, Anna Noorderhaak, Nettie van der Poel, Leo Schrama, Robbie Vaan, Peter Vermeulen, Corrie van der Weiden en Jan Zumpolle. De aantekening „Voort gezet Jeugd EHBO-onderwijs" werd ver kregen door: Chr. Bierman, Nelly Eskens, L. Zuidgeest, Nelly van der Weiden en Corrie Welters. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar.waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. DE EERSTE VAN EEN AANTAL gymnastieklokalen, dat in Haarlem zal worden gebouwd en dat geheel aangepast is aan wat men van deze zalen tegenwoordig mag verwachten, is Zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen. De gymnastiek zaal by de Christiaan Huygenssehool in Haarlem Zuid-West, waarvan leerlingen aan de ook voor hen nog nieuwe toestellen voor genodigden een demonstratieles uitvoerden. Tevoren hadden de byna honderd gasten gedurende meer dan ander half uur geluisterd naar de vele woorden, die door een tiental sprekers werden gesproken. Allereerst sprak de inspecteur van de lichamelijke opvoeding, de heer S. Heijers Jr., die de aanwezigen met hem wilde la ten delen in de vreugde van de opening van deze nieuwe gymnastiekzaal. Hij merk te op, dat na de oorlog duidelijk is gewor den van hoeveel belang de lichamelijke opvoeding in schoolverband is. Met klem maakte spreker gewag van de nare gewoonten om gymnastieklokalen te ge bruiken voor wat uit hygiënisch oogpunt niet door de beugel kan en welke fout deze middag dus eveneens werd gemaakt: het er in houden van ouderavonden of an dere bijeenkomsten. De heer Heyers was er daarom een vurig voorstander van bij de scholen aula's te bouwen, waar dan de bijeenkomsten gehouden kunnen worden. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en lichamelijke opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, gaf een overzicht van het tot stand komen van de gymnastiekzaal bij de Christiaan Huygenssehool. Hij herinnerde er aan hoe zes jaar geleden het onderwijs werd begonnen in een semi-permanent houten schoolgebouw, afkomstig uit Fin land, omdat van stenen schoolgebouwen door de bouwmoeilijkheden nog geen spra ke kon zijn. Doordat in de houten Christi aan Huygenssehool al spoedig werd over gegaan tot het geven van kleuteronderwijs, waren er geen lokalen voor gymnastiekon derwijs meer beschhikbaar. Het gymnas tiekonderwijs, dat juist een wezenlijk be standdeel van het gehele onderwijs is, de harmonische ontwikkeling van jonge men sen. Gelukkig kon het gymnastiekonder wijs later worden gegeven in de school in de Cruquiusstraat, wat een gelukkige noodmaatregel was. Bij de Huygenssehool is thans de meest ideale toestand ontstaan, aldus wethouder Geluk, dat men er kan beschikken over de combinatie gymnastiekzaal en sportveld. Helaas leert de werkelijkheid, dat deze ideale combinatie niet overal is te verwe zenlijken. De heer Geluk memoreerde vervolgens, dat deze zaal het eerste nieuwe gymnas tieklokaal is .dat in Haarlem na de oorlog tot stand is gekomen. Het gebouw is het resultaat van een uitstekende voorberei ding door het bedrijf van Openbare Wer ken waarvan de waarnemend directeur nv. D. N. de Lange tot de genodigden be hoorde in samenwerking met de dienst voor de lichamelijke opvoeding en de Haarlemse sportraad. Vooral laatstgenoem de raad heeft met zijn technische commis sie bijzonder belangrijk werk verricht, hetgeen onder meer ten gevolge heeft, dat de kleed- en wasgelegenheid tot de al lerbeste in ons land behoren. De oude za len .zijn destijds naar beste weten inge richt, aldus de wethouder, maar het ge brek aan kleed- en waslokaliteiten en de rommelige indeling spotten met wat thans verlangd wordt. Om een en ander te kunnen voorberei den stelde een commissie zich zowel in het Naar wij vernemen hebben de organi satoren van de burgerzinweek „Tot die nen bereid", welke van 12 tot 19 Septem ber in Haarlem zou worden gehouden, zoveel moeilijkheden op hun weg gevon den, dat zij op het laatste ogenblik beslo ten hebben deze manifestatie niet te la ten doorgaan en uit te stellen tot April van het volgend jaar. Bij de voorbereidingen bleek steeds meer, dat de aanlooptijd voor vele deel nemende organisaties te kort genomen was, te meer omdat deze voor het grootste deel in de vacantieperiode viel. Zo heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap an dermaal meegedeeld, verstek te moeten laten gaan met de Jeugdstertocht, welke aanvankelijk reeds op 5 Mei gehouden had moeten worden. Ook de brarfdweer scheen weinig lust te hebben na de grote demon stratie in de door Haarlems Bloei georga niseerde Zomerfeestweek zich op korte termijn opnieuw voor een dergelijk vlag vertoon disponibel te houden. Ze was de grote meerderheid van de aan „Tot dienen bereid" meewerkende verenigingen reeds voordat de gemeenteraad subsidie voor het evenement toestond in principe reeds besloten de burgerzinweek voorlopig uit te stellen. Alleen de Bescherming Bevolking nam een afwijkend standpunt in. Daar was men namelijk volledig paraat om een be langrijk aandeel in het welslagen van de manifestaties te leveren. De Haarlemse B.B. heeft daarom besloten in de week van 1926 September het programma uit te voeren, dat oorspronkelijk voor de Bur gerzinweek was bestemd. Het valt dan sa men met een landelijke propaganda-actie van de B.B. Daarenboven heeft de lei ding van de B.B. aan de organisatoren van „Tot dienen bereid" toegezegd ook het volgend jaar tot medewerking bereid te zijn. Een en ander heeft tot gevolg, dat de verschillende organisaties hun voorberei ding thans wel kunnen staken. Zo gaat de vergadering welke de achthonderd leden omvattende EHBO-vereniging op aan staande Vrijdag als laatste appèl zou hou den niet door. Maar het organisatiecomité van de Bur gerzinweek komt Dinsdag 13 September reeds bijeen om de voorbereiding van de in April van het volgend jaar te houden manifestatie ter hand te nemen. binnen- als buitenland op de hoogte en het gemeentebestuur gaf er veel geld voor uit om vooral het beste te kunnen krijgen. Deze commissie wilde spreker danken voor de moeite en de vele tijd, die de leden daarvan hadden gegeven. Vervolgens hebben enige sprekers hun gelukwensen gebracht en hun blijdschap uitgesproken over de verwezenlijking van het fraaie lokaal. Allereerst deed dit de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inpectie Haarlem. Met deze zaal is het tekort in Haarlem iets, niet veel, verminderd, maar Haarlem staat er, landelijk bekeken, nog zeer gunstig voor, aldus de heer Schoenmakers. Na hem sprak het gemeenteraadslid ir. A. Stoffels als voorzitter van de oudercommissie. Hij betuigde zijn erkentelijkheid jegens B. en W. van Haarlem, en de gemeenteraad die een zeker niet laag bedrag voor de bouw had beschikbaar gesteld. Wij zullen ons er, aldus deze spreker, bij neerleggen om in deze zaal geen ouderavonden te houden. De heer D. Beets voerde het woord na mens de Haarlemse Sportraad en haalde de kwestie Denemarken op, die destijds bij de voorbereiding voor de gymnastiekloka len in Haarlem zoveel stof heeft doen op waaien. Nu gebleken is, dat de enkele personen behalve het beleven van hun ge noegens ook nog iets anders hebben ge zien, en dit is hier nu openbaar zal een enkeling zijn mening over de reis mis schien nog wel veranderen. De voorzitter van de Ouderraad, de heer A. Porcelijn, voegde aan de gelukwensen een verlangen toe: ook een gymnastiek zaal bij de Van Zeggelenschool. De afde ling Haarlem van de Nederlandse Onder wijzersvereniging werd vertegenwoordigd door de heer Ph. J. Deijs, die de gelegen heid aangreep van de aanwezigheid van de heren Heyers, Geluk en Stoffels, om te pleiten voor vakleraren voor de leer lingen der derde en vierde klassen. De voorzitter van de buurtvereniging Haarlem-Zuid-West verheugde zich met de toezegging van de heeer Heyers, dat de leden van de buurtvereniging de nieuwe zaal voor de indoortraining mochten ge bruiken. De heer B. W. Solkamans deelde in de vreugde van de nieuwe gymnastiekzaal na mens de Vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding, af deling Haarlem. Tenslotte sprak nog het hoofd van de R.K. school aan de Cru quiusstraat, dè heer H. A. Reith. De band, gelegd bij het toelaten op zijn school van de leerlingen van de Huygenssehool voor het genieten van gymnastiekonderwijs, noemde de heer Reith een band ten voor dele van het onderwijs in het algemeen. Woorden van dank werden daarna ge sproken door het hoofd van de Christiaan Huygenssehool, de heer N. Kuipers, die me moreerde dat op de dag der opening van de „Scandinavische" gymnastiekzaal het precies zes jaar geleden was, dat de hou ten Finse school werd geopend. In de lange gang van het schoolgebouw was een kleine tentoonstelling ingericht, voorstellende het kind in de beeldende kunst. Reproducties, tekeningen en enkele beeldhouwwerken trokken veel aandacht. Tot hoogleraar in de geologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden is benoemd dr. A. J. Pannekoek uit Haarlem. De nieuw benoemde hoogleraar is 49 jaar oud en geboren te Leiden. Hij studeerde geologie te Amsterdam en Utrecht en phy- sische geografie te Utrecht. In 1935 promo veerde hij tot doctor. Achtereenvolgens was dr. Pannekoek assistent aan de Rijks universiteit te Utrecht en enige jaren werk zaam bij het middelbaar onderwijs. In 1935 vertrok hij naar het toenmalige Neder- landsch-Indië als geo-morpholoog bij de topografische dienst. Van 1943 tot 1945 ver bleef hij in Japanse krijgsgevangenschap. Na zijn repatriëring werd hij in 1947 be noemd tot geoloog bij de Geologische dienst te Haarlem, was daar van 1950 af adjunct directeur en nam gedurende lange tijd het directoraat waar. Van zijn hand verschenen publicaties o.a. over de Pyreneeën, Java en De onder grond van Nederland." 3-3 >3 Nederl/47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeii. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 100 101% 376 340% 368 396 550 350 503/4 234/4 514/4 296 68214 644 165 252 215 271)4 186% 192)4 282% 250 247% 250% 809/ia 159% 115 131% 61% 32% Openings koersen 100% 101% 379 350 368 394 550 350 507 234% 519 296 689 650 174 257 217 271% 188 195 282% 250 247% 250% 80% 160 115% 132% 62 32% BINNENLAND Ballonvaart. De ballon „Libelle" van de Haagse Ballonclub, die Zaterdagmiddag om vijf minuten over half vijf te Delft is op gestegen ter gelegenheid van de streekdag van „Steun Wettig Gezag" is 's avonds om zeven minuten voor acht geland op een wei land te Genderen, gemeente Eethen in het land van Heusden en Altena. Film en telefoon. Het bestuur van de Nederlandse kring van filmjournalisten heeft kennis genomen van het plan via de Amster damse telefoondienst filmbesprekingen te verspreiden. Het bestuur verklaart met na druk volledig buiten dit initiatief te staan en het als een dilletamtische onderneming te beschouwen. HAARLEM EN OMGEVING Zilveren jubilaris. De heer P. M. Vliem, is een kwart eeuw verbonden aan de Chris telijke school voor lager onderwijs te Bloe mendaal, sinds 1 September gevestigd in de houten schoollokalen aan de Graslaan in het Bloemendaalse bos. Spreekuur. Het spreekuur van wethou der D. J. A. Geluk is verschoven van Woens dag 7 naar Donderdag 8 September, elf uur. Alnati, 2 v. R'dam, 3 te Antwerpen. Aagtedijk, 5 te Djeddah. Alchiba, 3 v. Hamburg n. Baltimore. Algenib, 4 v. Las Palmas n. Gdynia. Almkerk, 3 v. Singapore n. Manilla. Amsteldiep, 4 50 m. W.ZW. Port Swettenham. Annenkerk, 5 te Manilla. Arendskerk, 4 v. Marseille n. Sadiz. Aardijk, 3 New Orleans verwacht. Agamemnon, 3 v. Cp. Haitien te Ciudad Trujillo Alderamin, 3 v. Chalna n. Madras. Algenib, 3 Las Palmas verwacht. Alpherat, 3 te Santos. Axeldijk, 3 te Rio de Janeiro. Alphacca, 4 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amor, 4 v. Lissabon n. Amsterdam. Amstelland, pass. 4 Pslma. Appingedijk, 5 te Curagao. Atje Ray S, 4 v. Rotterdam n. Hampton Roads Blommersdijk, 2 v. Genua n. Rotterdam. Bonaire, 2 v. Madeira n. Borbados. Boskoop, 3 te Curasao. Baarn, 4 te Rotterdam. Beninkust, 3 te Pointe Noire. Boissevain, 3 te Penang. Britsum, 2 660 m. O. Bermuda. Beninkust, 3 te Matadi. Caltex Delft, 2 v. Rotterdam n. Sidon. Cradle of Liberty, 3 te Port Said. Crania, 3 v. Adelaide n. Curasao. Caltex Pernis, pass. 4 Finisterre n. Rotterdam. Camitia, 4 v. Curagao n. Rotterdam. Cumulus (weerschip), 3 te Rotterdam. Callisto, 4 v. Newport News n. Rotterdam. Caltex Nederland, 5 v. Sidon n. Rotterdam. Corilla, 4 te Rotterdam. Dalerdijk, 2 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Duivendijk, 3 te Rotterdam. Dorestad, 2 440 m. Z. ten W. Recife. Drente, 5 te Rotterdam. Elizabeth B, 5 te Suez. Esso Amsterdam. 3 v. Antwerpen n. Sidon. Ena, 4 rede Recife. Enggano, 5 v. Port Said n. Genua. Gaasterland, 4 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gouwe, 4 v. Dakar n. Rotterdam. Hathor, pass. 2 Gibraltar n. Algiers. Helder, 5 te Amsterdam verwacht. Houtman, 4 v. Singapore n. Mahe. Heelsum, 3 v. Savanna n. Le Havre. Hermes, 4 te Rotterdam, indrapoera, 5 te Tj. Priok. Java, 3 te Amsterdam verwacht. Jagersfontein, 5 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 te Rotterdam. Kieldrecht, 4 te Genua. Kota Gedoe, 4 te Bombay. Karimun, pass. 5 Ouessant n. Marseille. Leto, 3 te Baltimore. Linge, pass. 2 Las Palmas n. Rotterdam. Lissekerk, pass. 4 Port Said n. Genua. Laagkerk, 3 v. Bombay n. Colombo. Loppersum, 4 v. Port Talbot n. Almeria. Maas, 4 te Rotterdam. Maureen, 3 60 m. W.NW. Kp. Palmas. Mentor, 3 te Oranjestad. Macoma, pass. 4 Ouessant n. Suez. Mataram, 5 te Abidjan Nias, 5 te Tj. Priok. Noordam, 3 v. Rotterdam n. New York. Nieuw Holland, 3 te Tj. Priok. Oranje, 2 v. Suez n. Colombo. Osiris, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Orion, 3 v. Rotterdam n. Leixoes. Prins Willem v. Oranje, 2 v. Plymouth n. Mon treal. Prins Fred. Hendrik, 3 v. Rotterdam n. Montreal Prins Joh. W. Friso, pass. 4 Belle Isle n. Mon treal. Prins Willem III, 2 v. Montreal n. Le Havre. Peperkust, 2 te Hamburg. Prins Casimir, 3 250 m. O. Belle Isle. Rijndam, 3 te Rotterdam. Rotti, pass. 4 Sabang n. Colombo. Rempang, 5 te Genua. Saparoea, 3 te Makassar. Straat Malakka, 3 v. Hobart n. Adelaide. Salatiga, 5 te Bombay. Schouten, pass. 4 Sabang n. Singapore Sheratan, 4 v. Port Said n. Rotterdam. Stad Arnhem, 4 te Genua. Sheratan, 3 te Suez. Stad Leiden, pass. 4 Finisterre n. Leixoes. Schelpwijk, pass. 5 Ouessant n. Harburg. Statue of Liberty, 4 te Port Said. Teucer, 2 v. Belawan n. Djibouti. Themisto, 2 v. Swansea n. Montreal. Tiba, 2 v. Buenos Aires n. Santos. Tero, 2 140 m. O. Bahia n. Antwerpen. Tjibantjet, 3 te Nagoya. Willem Ruys, pass. 3 Kp. Guardafui n. Port Satd Westerdam, 3 v. New York n. Rotterdam. Westland, 4 te Buenos Aires. Willemstad, 2 te La Guaira. Waal, 3 Piraeus verwacht. Wonosobo, 4 v. New York n. Beyrouth. Wieldrecht, 3 te Paulsboro. Westertoren, 5 te La Spezia. Zeeland (KRL), 5 te Rotterdam. Zuiderkruis, 3 te New York. KLEINE VAAKT Admiralengracht, 3 v. Amsterdam n. Antw. Albert, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Arctic, 3 v. Londen te Rotterdam. Atlas, 3 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Bergsingel, 3 v. Rotterdam te Drogheda verw. Boreas, 2 te Kiuluk Barracuda, 3 v. Maassluis n. Boston. Bestevaer, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam Brem, 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Capri, 3 v. Antwerpen te Vlissingen. Cinderella, verm. 3 v. Amsterdam n. Duinkerken Corrie B, verm. 3 v. Rotterdam n. Kopenhagen Duiveland, pass. 3 Kiel Holtenau n. d. Theems Daje Bohmer, 5 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Erkalin, 3 v. Goole te Rotterdam. Flevoland, 3 v. Rotterdam n. Kinglynn. Frans Bohmer, 6 v. Bastia te Lowestoft verw. Ferocia, 4 v. Antwerpen te Garston verw. Gaasterland, 3 v. Harlingen n. Leith. Haaksbergen, 3 v. Gent te Kopenhagen verw Haskerland, 3 v. Harlingen n. Goole. Henrica B, 3 v. Rotterdam te Emden. Hoe Vinces, verm. 3 v. Grimsby n. Rotterdam. Heemraadsingel verm. 3 v. Newcast n. Avon- mouth. Hera. 2 v. Trinidad n. Rotterdam. Ida Pieter, 3 v. Swansea te Antwerpen. Ilias, 2 te Amsterdam. Jaba, 3 v. Rotterdam te Oslo. Jan Kreumer, 3 v. Rotterdam n. Londen Kemphaan, verm. 6 v. Gdynia n. Huil. Koningin Juliana, 4 v. Antw. te Rotterdam Leendert B, verm. 3 v. Sarpsborg n. Huil. Midsland, 3 v. Leith te Rotterdam. Merwestad, 3 v. Koping te Hudiksvall verw Nijenburgh, 3 v. Amsterdam n. Stockholm Nieuwland, 3 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nottingham, 3 v. Rotterdam n. Boston. Olwe, pass. 3 Vliss. n. Teignmouth n. Antw Poortvliet, verm. 3 v. Yar n. Newport Mon. Phidias, 2 v. Barcelona n. Tarragona. Plato, 2 v. Bordeaux n. La Pallice. Solent, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Spurt, 3 v. Hamburg n. Goole. Tyro, verm. 3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Trito, 3 v. Rotterdam n. Dublin. Ton S, 3 v. Swansea te Rotterdam. Uni S, 3 v. Holmsund te Rotterdam. Westersingel, 3 v. Port Talbot te Antw. Westpolder, 3 v. Rotterdam te Oporto verw. Westereems, verm. 3 v. Antw. n. Varberg. Zeehaan, 4 v. Gdynia te Huil verwacht. SLEEPVAAKT Gele Zee, pass. 2 N. v. eil. Minikoy n. R'dam. Goeree, 3 v. Vlissingen te Maassluis. Oostzee, 2 v. Rotterdam n. Marseille zonder si. Poolzee, 2 v. Maassluis te Takoradi met twee bakken. Witte Zee, 2 v. Abidjan te Duala met bagger molen en bak.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3