Tijdens de Haarlemse Muziekweek wordt waardig van de toren geblazen Wervelwind richtte schade aan langs kust bij Bloemendaal Aannemersfirmant in appèl voor hof, eis twee maanden Kort en bondig J Stijlconcerten in het stadhuis en pauzeconcerten in het museum Stijging inkomsten bij Prov. Waterleiding Auto tegen pui in Gierstraat Requisitoir: „Duidelijk onder invloed gereden" Nieuw gebouw voor Middenstandsbank Onderzoek in Djakarta naar personeelsbeleid Consumptie tent „De Branding" omgewaaid EBU-tekort in Augustus Nederland steunt achter lijke gebieden Uit alle eeuwen Een oud gebruik Haarlemse avond Op plaats van uitgebrand huis in Haarlems centrum Zuid-Afrikaans Kamerlid is verbaasd over Nederland „Sarah" bij de luchtmacht Arrestant stichtte verwarring en ontsnapte Minister Algera opende I.C.A.O.-conferentie Horst Wessellied in Nederlandse aether Internationaal Symposium bestrijding borstkanker Eerherstel voor degenen die om politieke reden zijn ontslagen In Rotterdam denkt men reeds aan een nieuw evenement Congres van belasting deskundigen Pseudo-rechercheur wegens chantage veroordeeld Tiende Herenmodebeurs te Amsterdam geopend Engels vliegtuig neer gestort bij Eindhoven DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging viert op 17 en 18 September in Den Haag haar tachtigjarig bestaan. Deze organisatie van beroeps musici, wier activiteit zowel gericht is op de sociale belangen van de toonkunste naar als op het artistieke plan, waarmee deze de gemeenschap wil dienen, heeft in Haarlem een bloeiende afdeling van hon derdnegenentwintig leden, die al vijf jaar lang plannen beraamt om in de Spaarne- stad een muzikale manifestatie op touw te zetten, die haar idealen in brede kring zou kunnen uitdragen. Dank zij de steun van een gemeentelijk garantiefonds staat dit nu te gebeuren: aansluitend bij de herdenking in Den Haag zal van 19 tot 23 September de „Muziekweek Haarlem" een feit worden. Op een persconferentie heeft het bestuur der afdeling, bij monde van zijn voorzitter, de heer Jan Boeke, het programma van deze manifestatie uiteengezet. Men is daarbij uitgegaan van de stel regel, dat ook het concertleven een pae- dagogische betekenis kan hebben. Zo werd dan een plan ontworpen, dat uit gaat van de grondgedachte „muziek door de eeuwen heen". Op drie avonden zal in de Ridderzaal van het stadhuis een con cert van kamermuziek worden gegeven. Het eerste, op Maandag 19, wordt ver zorgd door de „Muziekkring Obrecht" en is aan muziek uit de Middeleeuwen en de Renaissance gewijd. Dit programma wordt uitgevoerd op oude instrumenten: vedel, kleine harp, bekfluit, gamba, luit, zink en portatief. Ook een sopraanzangeres werkt er aan mee. Daarop aansluitend zal de volgende avond de stadsorganist George Robert zijn gemeentelijke orgelbespeling (zoals gebruikelijk gratis toegankelijk) wijden aan werken van Sweelinck en andere meesters uit de zeventiende eeuw. Op Woensdagavond musiceert in de Ridderzaal het bekende kamermuziek- ensemble „Alma Musica" (bestaande uit Everard en Gusta van Royen, Haakon Stotijn, Paul Godwin, Johan van Helden en Carel van Leeuwen Boomkamp) met een programma dat evolueert van Bach tot Mozart. En Donderdag brengt het Hollands Strijkkwartet van Nap de Klijn werk van meesters der romantiek: Beethoven, Brahms en Franck, ten gehore. Wat na de romantiek volgt, vindt elders zijn plaats in het algemeen concept. Iets heel bijzonders in het programma van de „Muziekweek Haarlem" is de me dewerking van koperensembles, die zich, afwisselend met carillonspel door de stadsbeiaardier Arie Peters, zullen laten horen van de trans van de toren der Grote Kerk af. Dat wordt een openluchtcon cert van een uur, voorafgaand aan de ka mermuziekavonden in het stadhuis. Ook in deze vorm van muziek maken is het stijlprincipe gevolgd, dat de kamer- muziek-programma's kenmerkt. Zo zullen het Kennemer Kopersextet werken ver tolken uit de zeventiende eeuw en treedt het blaasensemble „Tubilustrium" de eer ste keer op met werk uit de achttiende eeuw en de tweede keer meCmuziek uit onze tijd, waarbij de beiaardier zich zal aansluiten met onder meer composities van Henk Badings en Johanna Bordewijk- Roepman. Met deze publieke manifesta ties wil men een oud gebruik in ere her stellen en er vooral een waardig karak ter aan geven. Dan zijn er op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, van half één tot kwart over één, korte „Pauzeconcerten" in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum, die voor de schappelijke prijs van een kwart je toegankelijk zijn. Ook hierbij is een consequente lijn gevolgd. De zangeres Nely de Bock zingt, begeleid op clavecim- bel door Gertrude Maclaine Pont, werk De directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf Noordholland deelt in het jaarverslag 1954 mee, dat het jaar een be langrijke stijging van de inkomsten te zien geeft in vergelijking met het jaar 1953: dit is in hoofdzaak een gevolg van de metingang van 1 Januari 1954 inge voerde tariefsverhoging. Van de verhoog de inkomsten uit de waterverkoop is een bedrag van f 1.010.000 te beschouwen als gevolg van de tariefsverhoging. Van de verhoging der inkomsten met f 1.539.000 heeft f 1.449.00 betrekking op de waterverkoop en f 93.000 op de terrei nen mede als gevolg van een gewijzigde regeling voor de vaststelling van de bij drage, die de provincie verstrekt in de kosten der recreatie. Enkele andere baten waren f 3000 lager dan in 1953. De in komsten zijn voorts gunstig beïnvloed door de vermeerdering van een aantal abonne menten met bijna 3400 tot bijna 145.000. Tegenover de stijging van inkomsten stond een stijging van de uitgaven met f 463.409. De bedrijfsinkomsten over 1954 waren ruim f 1.000.000 gunstiger dan in 1953. Ten laste van 1954 is f 175.000 gereserveerd voor de zogenaamde aanloopkosten van de N.V. Watertransportmaatschappij „Rijn-Kenne- merland" en f 45.301 bestemd voor bijzon dere afschrijvingen. Verder is een bedrag van f 1.456.592 bestemd voor de in 1952 ingevoerde afschrijving van 25 kopka- pitaal op de na-oorlogse investeringen. In de eerstvolgende jaren zullen nog zeer be langrijke bedragen moeten worden ge- investeerd. Aan de algemene reserve, waarin sinds 1950 geen verandering kwam, kan ook in 1954 niets worden toegevoegd. De reserve bedraagt f 2.936.951. De aflevering van het water in eigen voorzieningsgebied steeg met ruim 7,5 hetgeen belangrijk meer is dan het nor male accrès. Het aantal abonnementen steeg met 2,4 De uitvoering van de wer ken van de N.V. Watertransportmaatschap pij „Rijn-Kennemerland" vonden voort gang. Met de aanleg van de centrale wa terleiding op Texel werd in 1954 een be gin gemaakt. Verwacht wordt, dat zij nog voor het einde van 1954 in gebruik zal worden genomer van Sweelinck, Scarlatti enzovoorts. Op het tweede pauzeconcert, speelt de cel liste Hendrika Hessels, begeleid door Bets Nederkoorn, composities uit de baroktijd. En op het derde zingt Didi Sanders, be geleid door Ans Bouter, romantische lie deren. Een vierde pauzeconcert, op Vrij dagmiddag wordt in de gemeentelijke Concertzaal gegeven. Albert de Klerk speelt dan op het orgel van Cavaillé Coll werken van moderne Franse meesters. Ook de jeugd zal haar deel hebben aan de Muziekweek: op Woensdagmiddag 21 September verzorgt „Alma Musica" een Jeugdconcert in het gebouw der Vrijzin nig Hervormden aan de Jacobstraat. Ten slotte wordt op Vrijdagavond in het gemeentelijk Concertgebouw een „Haar lemse Avond" gehouden, met een pro gramma waaraan behalve een heel stel Haarlemse solisten het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam en het Nederlands Kamer koor onder Felix de Nobel meewerken. Het programma van deze avond bevat slechts werken van te Haarlem geboren of met Haarlem verbonden componisten. Van Hendrik Andriessen wordt „Ricer- care" voor orkest gespeeld; Annette de la Bije zal volksliederen in bewerking van Felix de Nobel vertolken; Jan de Man speelt het Pianoconcert van Jurriaan An driessen; van Sas Bunge gaat „Ballade" en van Albert de Klerk wordt „Stabat Mater" voor solisten (Annie Hermes en Han le Fèvre) koor en orkest ten gehore gebracht. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers (voor zitter van het hoofdbestuur der KNTV) zal op de eerste avond in de Ridderzaal de Muziekweek inleiden. Frans Vester zal tezamen met de pianiste Miep van Luin van Maandag tot Vrijdag in „Teister- bant" een interpretatiecursus betreffende de fluitsonates van Bach geven. Op Maandag en Dinsdag, van vijf uur tot kwart over zes, zullen de acht sonates gespeeld worden. Wegens de beperkte ruimte in de Rid derzaal rekenen de organisatoren voor deze kamermuziekavonden alleen op hou ders van een passepartout. Voor de an dere uitvoeringen zijn losse kaarten ver krijgbaar. Uiteraard is het jeugdconcert in de eerste plaats voor jongelieden be stemd. Wij hopen van harte dat de belangstel ling voor de Muziekweek, zo rijk aan bijzondere aspecten van het muziekleven, evenredig moge zijn aan de inspanning die de Haarlemse afdeling van de KNTV er zich voor geeft. JOS. DE KLERK De politie van Santiago maakte gebruik van geweerkolven om studenten uiteen te drijven, die protesteerden tegen de verhoging van het transport-tarief, van 30 tot 100 procent.. Op Chili zijn op het ogenblik 2.000.000 arbeiders aan het staken. Een op 20 Januari van dit jaar voor de Haarlemse rechtbank behandelde zaak tegen de Amsterdamse aannemersfirmant G .K., die op 17 November 1954 des avonds de pui van het bloemenmagazijn Beun in de Gierstraat aan diggelen reed, is heden morgen in appèl behandeld voor het hof te Amsterdam. De eis van de procureur- generaal mr. F. J. Hoeffelman luidde overigens hetzelfde als de uitspraak der Haarlemse rechtbank: twee maanden ge- vangensstraf en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. Een nieuwe getuige die bij de behande ling voor het hof gehoord werd. was de Haarlemse arts L. J. Z. die dienst haa ge had in het ziekenhuis waar de aanne mersfirmant G. K. en zijn metgezellin, mevr. J. T. van K. na de aanrijding in waren opgenomen. Bij die gelegenheid heeft deze arts de indruk gehad dat de merkwaardige houding van de bestuurder te wijten zou zijn aan de vele borrels, die hij genuttigd had. Thans verklaarde deze arts als getuige zich van het heie gevcu niet veel meer te herinneren, doch wel dat het gedrag van K. na de botsing evenzeer een gevolg kan zijn geweest van de her senschudding die hij bij het ongeval had gekregen. En wat zijn toestand vóór de botsing aangaat herhaalde hij zelf met grote stelligheid, dat hij niet dronken was Naar wij vernemen is de verwachting gerechtvaardigd, dat binnen niet te lange tijd begonnen zal worden met het slopen van de ruïnes van het in Mei 1953 door brand verwoeste pand Gedempte Oude gracht 87 te Haarlem. In plaats daarvan zal het nieuwe kantoor gebouw van de Middenstandsbank ver rijzen, die thans nog aan de overzijde van de Gedempte Oudegracht is gevestigd. Daartoe is het noodzakelijk dat ook het naast gelegen huis met een halsgevel, num mer 89, wordt gesloopt. Dit huis staat weliswaar op de enige jaren geleden door de secretaris van de Haarlemse Schoonheidscommissie, de heer J. J. Voogel, opgestelde lijst van waarde volle gevels in Haarlem het dateert uit de tweede helft van de achttiende eeuw maar niet op de rijkslijst van monumenten. Deze gevel ontleent zijn waarde vooral aan de bekende belendende trapgevels. Het nieuwe bankgebouw, waarvan, naar men ons meedeelde, de gevel werd ont worpen door ir. Hellenberg en het interieur door de architect C. C. van Beaumont, zal een forse allure krijgen. Het telt, met inbe grip van de begane grond, drie verdie pingen en een zolder. Vele Haarlemmers hebben zich met ver bazing afgevraagd waarom het zo lang moest duren voordat het uitgebrande huis door een nieuw werd vervangen. Men zal echter begrijpen, dat de totstandkoming van een nieuw gebouw op deze in het stadsbeeld zo belangrijke plaats heel wat voeten in de aarde heeft en dat er heel wat instanties aan te pas komen voordat met de eigenlijke bouw een begin kan worden ge maakt. doch slechts in grote opwinding verkeerde, die voortvloeide uit de houding van de echtgenoot van mevrouw J. T. van K. in een echtscheidingskwestie. Zijn verdediger, mr. J. Wasch, wilde als tenlastelegging weJ aanvaarden het „hoogst roekeloos en on voorzichtig rijden", maar niet het rijden onder invloed van sterke drank. Verdachte bleef bij zijn vroegere verkla ring dat hij in totaal 3 borrels voor het eten en 2 erna had gedronken en dat hij daarvan geen hinder had ondervonden. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef felman, meende in zijn requisitoir, dat het subsidiair ten laste gelegde besturen van een auto onder invloed van sterke drank bewezen was. Hij eiste dezelfde straf, die verdachte in eerste aanleg door de rechtbank was opgelegd: twee maan den gevangenisstraf plus ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. De rechtbank had verdachte echter tot deze straf veroordeeld op grond van het pri mair tenlastegelegde: roekeloos rijden. De raadsman zeide in zijn pleidooi on der meer, dat men zich kan afvragen, wat het er toe doet of men nu gestraft wordt wegens roekeloos rijden of in dronken schap rijden. Het maakt echter wel ver schil. In het eerste geval zal de verzeke ring de schade aan de pui van de bloe menwinkel moeten voldoen (f5000). In dien het hof echter uitmaakt, dat ver dachte onder invloed van sterke drank het ongeluk veroorzaakte, dan zal hij zelf dit geld moeten betalen. Er was in het ziekenhuis een bloed proef genomen, die echter gezien het vol komen abnormaal hoge percentage (3.45 pro mille) weinig houvast bood. In dit verband werd opgemerkt dat dit óf een vergissing was, óf wel verdachte's con stellatie zodanig is, dat een bepaalde hoe veelheid alcohol bij hem een veel hogere uitslag bij de bloedproef geeft, dan bij an dere mensen. Het hof zal uitspraak doen op 20 Sep tember. Dr. H. G. Luttig, lid van de Eerste Kamer van het parlement der Unie van Zuid- Afrika, maakt een rondreis door de West- Europese landen en vertoeft op het ogen blik in Nederland, waar hij sedert zijn studie aan de Leidse universiteit, twintig jaar geleden, niet meer is geweest. Hij verklaarde zeer verbaasd te zijn over de wederopbouw in ons land en over het economisch herstel. Ook was hij verbaasd over het tempo waarin gebouwd wordt. „Hele steden ver rijzen uit de grond en ik ken de stad waar ik gestudeerd heb, Leiden, nauwelijks terug". Dr. Luttig bestudeert in ons land vooral de opleiding van de vakarbeiders en de organisatie van het nijverheidsonderwijs. Hij heeft met de emigratiedienst gespro ken over de mogelijkheid tot het doen emigreren van meer geschoolde vakmensen naar de Unie van Zuid-Afrika. Hij vertrekt Donderdag uit Nederland en gaat via Oostenrijk, Frankrijk en Italië terug naar Zuid-Afrika. In Nederland vertoeft ook de secretaris van de Zendingsvereniging van de Oranje- vrijstaat, ds. D. G. van der Merwe. Ook hij was verbaasd over het herstel van de oorlogsschade. „Ik weet wat een door de oorlog verwoest land betekent, want als 10-jarige jongen ben ik meegetrokken in de commando's van de Transvaalse Boe renoorlog", zei hij. De Koninklijke Luchtmacht en de Ma rine-Luchtvaartdienst zullen waarschijn lijk binnenkort de beschikking krijgen over een nieuw hulpmiddel voor piloten die in het water zijn gevallen. Dit hulpmid del heet „Sarah", een afkorting van „search and rescue and homins system". „Sarah" wordt bevestigd aan het vlie gerszwemvest „mae west" en is een klein radiobaken dat op een batterij werkt. De man die op zijn zwemvest in het water drijft behoeft slechts aan een ring te trek ken om „Sarah" in werking te stellen. Het apparaat zendt dan eén noodsignaal uit, dat 20 uur kan blijven doorgaan en ge hoord kan worden in een straal van 66 mijl door een vlieguig dat op 10.000 voet hoogte vliegt. Het vliegtuig kan dan heli- coptères of boten naar het doel leiden. Op korte afstand kan de drenkeling dan bo vendien nog via „Sarah" mondeling con tact hebben met zijn redders. Maandag is een arrestant ontsnapt uit het gebouw van de rechtbank te Maas tricht. De man, de 25-jarige monteur H. J. K. uit Rotterdam, die enige inbraken had gepleegd en zich tien dagen had schuilge houden in een hooiberg te Heughem bij Maastricht, werd dezer dagen gearresteerd en Maandag overgebracht naar de recht bank voor een verhoor door de rechter commissaris. Toen de hem begeleidende rechercheur even bij de rechtercommissa ris werd geroepen gooide de arrestant, al leen gelaten bij de parketwacht, plotseling een tafel omver en een schrijfmachine te gen de grond. In de daardoor ontstane ver warring gelukte het hem de uitgang te be reiken en te verdwijnen. De ontsnapte werd gezocht door de politie van Rotter dam, Sittard en Heerlen wegens daar ge pleegde inbraken. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft in de Ridderzaal de conferentie van de „International Civil Aviation Organization" geopend. Op deze conferentie zal een wijziging van het Verdrag van Warschau worden behandeld. Dit verdrag regelt de aanspra kelijkheid van de luchtvervoerder ten aanzien van passagiers, bagage en goede ren in geval van een ongeluk. De confe rentie zal zich nu uitspreken over de wen selijkheid de vergoeding te verhogen. Een andere bepaling stelt de luchtver voerder onbeperkt aansprakelijk als de rechter in het land, waarin een ongeluk met een vliegtuig van een internationale luchtvervoersmaatschappij is gebeurd, uit spreekt, dat dit ongeluk te wijten was aan zeer grove nalatigheid of opzet. Voorge steld zal nu worden dat de luchtvervoer der nog slechts onbeperkt aansprakelijk kan worden gesteld in geval van opzet van hemzelf of van zijn ondergeschikten. Hoewel voor de rechtbanken te Gronin gen en te Assen al in een groot aantal ge vallen gevangenisstraffen werden opge legd, maakt dit blijkbaar weinig indruk op de aether-piraten in Oost- en Noord- Oost Nederland: het aantal clandestiene zenders blijft groot. Grote verontwaardi ging is thans bij talloze luisteraars ge wekt door een nieuwe clandestiene zender die zich „De Grote Onbekende" noemt en welks programma in hoofdzaak bestaat uit het Horst Wessellied, waarvan ettelijke keren een gramofoonplaat gedraaid werd. Opening door prof. Muntendam Prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Directie Volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, heeft Maandag met een in leiding over „De organisatie van de strijd tegen kanker in Nederland" een interna tionaal symposium over de bestrijding van borstkanker, dat tot en met 9 September in het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam wordt gehouden, officieel geopend. Het verheugde prof. Muntendam, dat hem gevraagd was een uiteenzetting te geven over de organisatie van de kanker bestrijding in Nederland. „Dit verzoek is een bevestiging van de noodzaak, dat de wetenschappelijke werkers en zij, die op het terrein van de volksgezondheid werk zaam zijn, eikaars problemen moeten ken nen. Slechts indien een regering haar volksgezondheidsbeleid baseert op de we tenschap, is het mogelijk de vruchten dezer wetenschap aan de bevolking te brengen", zei prof. Muntendam en vervolgde: „Doet een regering dit niet, dan is de kans groot, dat de spaarzame gelden, die op de meeste staatsbegrotingen voorkomen voor de volksgezondheid, niet op de juiste wijze besteed worden." Vervolgens besprak prof. Muntendam de organisatie van de kankerbestrijding. Na de stichting van het Koningin Wilhel- mina-fonds in 1948 en de instelling van de ministeriële commissie in 1949 genoemd te hebben, zette prof. Muntendam uiteen, waarom de organisatie van de kanker bestrijding in Nederland geleid heeft tot de stichting van de universitaire centra en van de subcentra. Tevens schetste hij de centrale plaats, welke naar zijn mening het Nederlandse Kankerinstituut ook in de toekomst moet blijven houden. Tenslotte besprak prof. Muntendam de maatschap pelijke aspecten bij de kankerbestrijding en wees hij op de grote betekenis van wijkverpleegsters en districtsverpleegsters van de kruisverenigingen. De spreker wees ook op de voorlichting, waarin deze organisaties in ons land zo een belangrijk aandeel kunnen nemen. DJAKARTA (PIA). Het Indonesische kabinet is voornemens een onderzoek in te stellen naar de achtergrond van het personeelsbeleid van de regering Ali Sastroamidjojo, aldus verneemt P.I.A. Tij dens de regeringsperiode van het vorige kabinet zijn talrijke ambtenaren, die lid waren van een der oppositiepartijen, uit hun functies ontheven. Indien en voor zover mocht blijken, dat deze mutaties op politieke gronden zijn geschied, zal de regering de betrokkenen in hun plaats herstellen. Verder onderzoekt het kabinet de mo gelijkheden van verbetering der organisa tie van de ministeries. Toen het kabinet Wilopo aan het bewind was, rapporteerde een commissie onder leiding van mr. A. K. Pringgodigdo hierover aan het kabinet. De regering Ali Sastroamidjojo heeft hieraan weinig aandacht besteed, doch de huidige regering heeft het rapport bestudeerd. De verbeteringen zullen ook betrekking heb ben op de werkwijze van ambtenaren en het te laat binnenkomen en het te vroeg naar huis gaan. (United Press). De Indonesische oud minister van Economische Zaken Iskaq Tjokrohadisurjo is Zaterdag per KLM- vliegtuig uit Nederland in Singapore aan gekomen. Volgens berichten uit Djakarta zou hij naar Indonesië zijn ontboden om verhoord te worden in verband cor ruptie. Na de E 55 Een plotseling opkomende wervelwind heeft Maandagavond omstreeks negen uur schade aangericht aan de kust bij Bloe mendaal. De wervelwind rukte de con sumptietent „De Branding" bij de Noorde lijke afgang van de kop Zeeweg om, waar van eigenaar is de heer H. P. Lefferts uit Zandvoort, die zich op dat ogenblik met zijn echtgenote op een bruiloftspartij in Friesland bevond. In de tent waren alleen aanwezig de moeder en dochter van de eigenaar, mevrouw M. H. Lefferts-Mink en mejuffrouw T. Lefferts. Doordat de woon kamer, waarin zij verbleven, geblokkeerd werd, moest mejuffrouw Lefferts zich via het dak in veiligheid stellen. De wervel wind trok verder de Kennemerduinen in en daar werd een schuilhokje door de wind opgenomen en veertig meter verder ner- geworpen. De heer Lefferts heeft in Januari 1953 deze consumptietent overgenomen; een maand daarna liep hij de eerste schade op bij de watersnoodramp in Februari. Ook veer achthonderd gulden schade en de schade van nu wordt geschat op ruim tweeduizend gulden. De opmerking van de heer Lefferts, toen wij hem vanmorgen naar deze schade vroegen, luidde: „Ik heb dit jaar weer voor niets gewerkt". Hij gaat vandaag zijn tent opbreken en zal op zijn terrein achter zijn huis in Zand voort uitzoeken, wat er nog te redden valt. Alle koppen en schotels en het glas van op een na alle dertig deuren zijn to taal vernield; de deuren zelf zijn alle ont zet. Ook het hele terras is vernield; bo vendien nam de windhoos het dak op, waardoor een enorme ravage ontstond. Dat de in de tent aanwezige personen ongedeerd bleven, is te danken aan het feit, dat zij zich in de afgesloten woonka mer bevonden. De wervelwind, die uit Zuid-Westelijke richting uit zee kwam, had tevoren reeds vele stoelen omgegooid en vernield, die toebehoren aan het naastgelegen consump- verleden jaar winter was er voor onge- tiebedrijf van de heer E. Koper. Nu de E 55 is geëindigd heeft het Comité Rotterdam 1955, dat het plan hiervoor vijf jaar geleden heeft gemaakt, zijn werk vol bracht. Het heeft met instemming van het gemeentebestuur besloten een nieuwe taak op zich te nemen en onder de naam Comité Rotterdam 1960 zijn werkzaamheden voort te zetten. Overwogen wordt in 1960 een evenement te organiseren, dat als een voortzetting kan worden beschouwd van de traditie, die door de manifestaties 1950 en 1955 is geschapen. In 1960 zullen het herstel en de uitbrei ding van de stad waarschijnlijk zover ge vorderd zijn, dat er aanleiding zal zijn te herdenken hetgeen in 15 jaar herstel en vernieuwing in stad en haven is tot stand gebracht, aldus deelt het comité mee. In het Concertgebouw te Amsterdam is het negende congres van de International Fiscal Association geopend door prof. dr. J. F. ten Doesschate. Namens de Neder landse regering werden de congressisten welkom geheten door de staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge. Na de openingsvergadering, die ook werd bijgewoond door dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, en dr. m. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, ontving minister Van de Kieft de congressisten. Des avonds ontvin gen B. en W. van Amsterdam de deelne mers aan het congres in het Rijksmuseum. In hoger beroep is de 33-jarige beton- ijzervlechter G. S. uit Utrecht door het ge rechtshof te Amsterdam met bevestiging van het rechtbankvonnis veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden, omdat hij een echtpaar uit Utrecht had gechanteerd. Uit verhalen van de dienstbode van dit echtpaar was hij op de hoogte gekomen van moeilijkheden die het echtpaar had, en van het feit dat de man een andere werkkring zou krijgen. Hij gaf zich toen voor rechercheur uit van een particulier recherchebureau en bood eerst de vrouw en een jaar later de mam aan een gunstig rapport uit te zullen brengen, indien zij hem daarvoor tenminste geld gaven. Het echtpaar ging hier op in, doch kwam later tot de ontdekking, dat de man helemaal geen rapport over hen moest uitbrengen. BINNENLAND Uitbreiding. Na anderhalf jaar van onderhandelen met de gemeente is de direc tie van de N.V. Simplex Machine- en Rij- wielfabrieken te Amsterdam er in geslaagd grond in erfpacht te verkrijgen voor een belangrijke uitbreiding. Simplex gaat op een open terrein vlak naast de bestaande fabriek een stuk bebouwen van 2700 vierkante meter. Het wordt een fabrieksgebouw met twee verdiepingen, dat nodig is wegens de uitgebreide productie van rijwielen en bromfietsen. Hoge dorst. Een 77-jarige bewoner van een perceel in de Westerstraat te Amster dam. vond dat hij nog niet genoeg van het geestrijk nat had geproefd. Hij maakte aan stalten om de deur uit te gaan om nog even iets te drinken, maar zijn vrouw wilde hem dit beletten. De 77-jarige liet zich echter niet voor het deurgat vangen, en stapte zonder meer van één hoog het raam uit. Hij belandde op straat en bleef met een op twee plaatsen gebroken been liggen. Burgemeester. Met ingang van 16 Sep tember 1955 is benoemd tot burgemeester der gemeente Woensdrecht de heer L. J. Her mans, thans wonende te Oegstgeest. De heer Hermans werd geboren op 12 September 1917 te Leiden en was laatstelijk werkzaam als stafemployé van de Javase Bank te Djakarta. Naar Bonn. Tot luchtmachtattaché bij de Nederlandse ambassade te Bonn zal wor den benoemd luitenant-kolonel J. L. Bosch, thans adjudant van de minister van Oor-log. Het Trekpaard. Op het stadhuis te 's Hertogenbosch is de 236ste Nationale Trekpaardententoonstelling onder auspiciën van de Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" symbolisch geopend door de burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff. Paul de Groot. De algemeen secretaris van de Communistische Partij Nederland, Paul de Groot, is in gezelschap van zijn echtgenote per vliegtuig in Peking aan gekomen, zo heeft Radio-Peking bericht. De Groot werd op het vliegveld welkom ge heten door de secretaris van de Chinese Communistische Partij. Lioe Sjao Tsji, en andere hooggeplaatste communistische func tionarissen. Pseudo-vogelpest. De burgemeester van Winterswijk heeft maatregelen genomen ter bestrijding van de pseudo-vogelnest, welke daar op verschillende bedrijven is geconsta teerd. Alle pluimvee moet worden opgehokt en honden en katten moeten worden vast gelegd of opgesloten. Brandstichting. De Amsterdamse recht bank heeft een 51-jarige caféhoudster zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd wegens brandstichting. Zij was op 21 Juni in overspannen toestand en onder invloed van sterke drank thuis gekomen in het café dat. zij een paar dagen tevoren had verkocht. Zij stak de zaak in brand en ging op een bed liggen, omdat zij een eind aan haar leven wilde maken. Twee politie agenten, die door buren werden gewaar schuwd, hadden de vrouw gered en de brand geblust. HAARLEM EN OMGEVING Wachtverbod. B. en W. van Haarlem hebben in de Lange Begijnestraat een wacht verbod ingesteld. De laatste tijd ontstonden in die straat steeds verkeersopstoppingen, doordat er veel werd geparkeerd, terwijl anderzijds het verkeer door de straat toe- De Nederlandse Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand Augustus 1955 een tekort van ƒ965.200 (254.000 dollars) heeft gelaten. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 13 dezer 725.800 (191.000 dollars) in dollars betalen, terwijl een be drag van ƒ239.400 (63.000 dollars) op het door Nederland aan de ÈBU verleende crediet in mindering zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de EBU verleende crediet in mindering wor den gebracht een bedrag van 3.883.600 (1.022.000 dollars), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Engeland, Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolida- tie-overeenkomsten in dollars wordt ont vangen. Na uitvoering van bovengenoemde ver rekeningen zal de vordering van Nederland op de EBU 670.715.200 (176.504.000 dol lars) bedragen. Modekleur voor herenkleding nog grijs De modekleur voor de herenkleding zal voorlopig nog grijs blijven. Dat is de indruk die men krijgt van een bezoek aan het RAI-gebouw in Amsterdam, waar voor de tiende keer de Herenmodebeurs voor Detaillisten is geopend. Grijs in ver schillende nuances domineert op de 55 stands, die op de 1800 m2 vloer oppervlakte zijn opgebouwd. Naast deze kleur kan men ook in mindere mate zwartkleurige en mais- kleurige tinten aantreffen. Zij zullen mede de voorjaarscollectie van 1956, die op de beurs door fabrikanten en grossiers wordt tentoongesteld, karakteriseren. De mode voor heren blijft in belangrijke mate afgestemd op de Italiaanse. Vijf jaar geleden werd voor de eerste keer een herenmodebeurs ingericht. De beurs zal tot Zaterdag geopend zijn. Ter gelegenheid van de jubileumbeurs werd Maandagmiddag in het RAI-gebouw een receptie gehouden. Deze werd onder meer bezocht door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ally. Bij Eindhoven is Maandagmiddag om streeks 12 uur een Engels militair vlieg tuig neergestort. Het is neergekomen even buiten de stad bij de villa „De Wiele waal" van ir. F. Philips. Het verongeluk te toestel maakte deel uit van een forma tie van drie en is plotseling, door tot nu toe onbekende oorzaak, naar beneden ge komen. De piloot is om het leven gekomen. De brandweer van Eindhoven heeft de brand in het wrak geblust. (United Press) Tijdens de conferentie van de UNO-commissie voor economische aangelegenheden der Latijns-Amerikaanse landen (Unecla) te Bogota heeft de ver tegenwoordiger van Nederland medege deeld dat Nederland de plannen voor eco nomische en technische hulp aan econo misch achterlijke gebieden volledig steunt en medegedeeld in welke vorm Nederland zal bijdragen aan de verwezenlijking van die plannen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10