Dit jaar begin van cursus in filmwaardering en -begrip Gongslag maakte einde aan een algemeen gewaardeerde traditie Exporteren van bloembollen is een vrij riskante bezigheid Zandvoort weet U wat bloemen zouden zeggen, als ze konden spreken? Klaas Zwemmer werd in Zandvoorts raadhuis dorpsomroeper-af Haarlemse Esperantisten vonden „Ekludo" uit Eenheid van liturgie Amsterdamse Beurs VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Burgerlijke Stand van Lisse Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Rechtzetting Benoeming chef secretarie Bloemendaal Diaconale conferentie der Gereformeerde kerk Cultureel werk onder Haarlemse jeugd T onecl Najaarsfeesten in Bennebroek Film Huisvesting Bloemendaalse scholen Ds. R. van der Mast over „Lindenheuvel" Kunstgemeenschap bezoekt architectuurexpositie Mevrouw J. E. Heiloo-Wisse Vrijdag a.s. honderd jaar Esperanto-kaartspel begint al wereldvermaard te worden Gouden echtpaar in Lisse Scheepvaart In Gereformeerde kerken van Haarlem (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) ER ZIJN IN DE AFGELOPEN WEEK Duitsers in de bloembollenstreek geweest om bloembollen te kopen. Zij willen er grif voor betalen. Misschien hebben deze mensen het afgelopen voorjaar de reizigers van de deur gekeken, omdat zy de prijzen te hoog vonden. Het is ook mogelyk, dat hun leverancier niet in staat was om te leveren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er dit jaar processen zullen worden gevoerd wegens het niet nakomen van de leveringsplicht. Een exporteur in Noordholland schijnt een geweldige order in Zweden te hebben geboekt tegen lage prijzen. Nu het op leveren aankomt blijken deze prijzen veel te laag te zijn en de exporteur is niet in staat credieten op te nemen om zijn inkopen, waarop verlies moet worden genomen, te kunnen betalen. Naar verluidt zal de afnemer een proces beginnen, dat de exporteur volkomen zal kunnen vernietigen als de afnemer in het gelijk gesteld wordt. Het exporteren van bloembollen is al twee, drie jaar een vrij riskante bezigheid geweest, omdat men de gehele voorraad heeft kunnen verkopen, wat spanningen op de binnenlandse markt met onstabiele prijzen met zich bracht. Dit schijnt dit jaar bijzonder ernstig te zijn en wel zo, dat velen zich afvragen of zij wel zullen door gaan met het verkopen van bollen of dat zij alleen tegen hoge prijzen zullen gaan verkopen om maar niet te veel te behoe ven te exporteren. Men is doodsbenauwd dat bijvoorbeeld Rusland een groots gebaar zal maken en voor millioenen aan bollen zal importeren. Engeland is nog gecontingenteerd en nu zegt men „Houden zo, we kunnen geen klanten meer hebben!" Een paar jaar ge leden sprak men er schande over, dat er nog steeds contingentering was. Iedere ex porteur weet trouwens, dat Engeland nog heel wat meer bloembollen kan gebruiken, dan er nu mogen worden geïmporteerd. Sanering Is er een oplossing om uit deze impasse te geraken? Is men er met een uitbreiding van het areaal? Geven hogere prijzen sou laas? Het ongeluk van het gehele geval wil, dat er voor alles iets te zeggen is en er is altijd wel iets op tegen. Geheide anti saneerders willen al weer vrijheid voor alles. De wereld is veel vrijer geworden dus de bollen kunnen veel gemakkelijker worden verkocht; men is niet aan alle kanten gebonden en dus moeten we hier in Nederland ook maar de touwtjes gaan vieren, want anders hebben we geen ruimte meer om ons te bewegen. De pro saneerders antwoorden hierop, dat dan iedereen bollen gaat kopen en de prijzen zal hoog houden totdat de zeepbel barst. Iedereen komt dan met bollen op de markt en niemand verdient meer wat aan die enorme hoeveelheden. Kunnen hogere prijzen verbetering brengen? De voorbeelden in de vrije sec tor, onder andere met gladiolen, zijn voor de kweker niet hoopgevend. Indien de ver koop door die hogere prijzen wat zou dalen dan merkt de exporteur dat direct aan zijn orderboekje. Hij weet precies dat wat hem overkomt ook de concurrenten ge beurt en al gauw zal de vraag naar bollen dalen, „omdat er toch genoeg zijn". En met de vraag dalen de prijzen vrij snel naar een punt waar de kweker er geen cent meer aan verdient. De binnenlandse mini mumprijzen liggen opzettelijk onder de productieprijs. Dit is dus ook geen oplos sing, die iedereen bevredigt. Areaal-uitbreiding Een beperkte uitbreiding van het areaal zou dus een gulden middenweg kunnen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Eric Laurentius, z. van H. L. G. van der Storm en E. M. de Zwart; Anneke, d. van H. Scholten en J. H. P. Nieland. ONDERTROUWD: A. Paap en A. M. J. Kruisheer; J. M. Tervoort en J. E. van Hon- schooten; B. J. Roose en M. Dietz. GEHUWD: A. Molenaar en J. K. Keur; J. W. van den Berg en C. J. J. Beugeling; A. van Duivenboden en H. C. de Wit. GEBOREN: Hendrika Johanna, d. van B. L. Lieverse en C. M. Meeuwissen; Christina Adrians Margaretha, d. van G. H. v. Ruiten en M. A. v. d. Hulst; Aarianus Wilhelmus, z. van C. v. d. Berg en L. A. Hermans; Mar- tinus, z. van J. Eitens en L. de Keijzer. ONDERTROUWD: H. J. Meijer en A. J. C. UI je. GEHUWD: I. Veilbrief en J. Alblas. OVERLEDEN: Gozina van Ginhoven, echt genote van A. Schravendeel, 57 j. GEBOREN: Neeltje, d. van G. van 't Land en N. van Berkel; Eduard, z. van L. J. Knook en M. Verburg; Regnerus Sjoerd, z. van S. IJnitema en G. A. Meijer; Adrianus Antonius Maria, z. van A. J. Homan en A. J. Kruijshaar; Alida Johanna Maria, d. van C. P. Homan en E. J. M. Overwater; Marjan, d. van G. J. J. Schuchard en G. J. Hoogen- doorn; Jan, z. van J. Monster en C. J. van Oeveren; Karei. z. van G. Schmale en J. N. van Steensel; Elisabeth Petronella, d. van J. L. Zomer en T. van der Kwast; Gerda Christina, d. van J. Gorter en K. Knop; Ge- rardus Johannes, z. van C. J. C. Kuit en P. R. Marcus; Sabilla Johanna Maria, d. van N. A. Trompert en J. M. G. Verwer; Cor nells Maarten, z. van M. Kamper en P. Silvis; Edita Anna Maria, d. van J. G. Koomen en A. G. Hoff; Elizabeth, d. van G. Noordhof en A .A. Bosma; Johannes, z. van A. Lanser en J. Pols; Anna Elisabeth, d. van F. J. Mak- kinga en C. Solinger; Johannes Marias, z. van J. Wesdorp en M. A. Nelisse; Christine Wilhelmina. d. van K. Jansen en M. Snel; Anuna Antonia, d. van J. Vorbach en M. A. Kroezen: Fredericus Jacobus Maria, z. van J. C. van der Maden en C. J. van Velzen. ONDERTROUWD: J. M. Webb en N. H. C. Kors; P. Dol en G. Pellicaan; P. J. van der Pal en M. A. A. Zuurbier. GETROUWD: D. B. Bokkelkamp en J. M. van Heuven; J. de Groot en A. Onkenhout; P. J. Mul en E. J. M. Witteman. OVERLEDEN: P. M. Boll, 72 j„ echtgen. van G. Bax. VEEMARKT LEIDEN Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: 20 stieren, 60 melkkoeien, 380 vette koeien, 163 vare e. a. koeien, 7 gras kalveren, 31 vette kalveren, 50 nuchtere kalveren, 25 geiten. 500 vette schapen, 877 weideschapen, 600 vette lammeren, 51 var kens, zeugen, 381 schrammen, 695 biggen, 5 veulens, totaal 3845. Notering: stieren schoon 220-252. melkkoeien 720985, vette koeien schoon 220275, vare koeien 510—725. vaarzen 580830, pinken 350475. graskalveren 200320, vette kal veren levend 200270. nuchtere kalveren slacht 40—60, idem levend 120—145. Vette schapen 100125, weideschapen 110135, vette lammeren 90110, drachtige zeugen 250360, schrammen 60110. biggen 3550. ven lens 200350, gei ten 1545. Overzicht: de handel voor stieren, vette koeien, biggen en geiten matig. Voor vare koeien. vaarzen en pinken, kalm. Voor vette kalveren en schrammen lui. Voor nuchtere kalveren vlot. Voor schapen en lammeren goed. Tbc-vrije afdeling gewone aanvoer 60. zijn. De exporteurs zouden dan voor de zelfde prijs kunnen verkopen en misschien zou er evenwicht op de markt komen. Hiertegen zijn ook weer twee argumenten te bedenken. In de eerste plaats levert het arbeidsprobleem al veel moeite. Er is een duidelijk gebrek aan geschoolde arbeiders. Het is dus de vraag of deze uitbreiding door de kwekers zou kunnen worden ge realiseerd. In de tweede plaats moeten de exportbedrijven hun omzet voortdurend verhogen om de steeds stijgende productie kosten te kunnen betalen. In het jaarver slag van het BVS is namelijk te lezen, dat de prijs per kilogram sinds 1950 slechts van f 2,65 op f 2,79 is gekomen, waaruit de voortdurende stijging van de lonen, voor losse arbeiders bestaan wel contract lonen, maar slechts op papier, de reis kosten en dergelijke onmogelijk kunnen worden betaald. Dit alles impliceert dus, dat de verkoop moet stijgen, met het ge volg, dat de prijzen in het binnenland ze ker niet zouden dalen. Men zou hiermede in een vicieuze cirkel geraken. Bovendien is het nog de vraag of er bollen genoeg zijn om een groter areaal vol te planten. De narcissen bijvoorbeeld zijn nu zo duur, dat men zoveel mogelijk uit de plantpartijen haalt, waardoor er niet veel over blijft voor een eventuele uit breiding. Hoe men de zaken wendt of keert, er is geen klaarheid te krijgen, wat beslist niet in het belang is van een ongestoorde export. Het goud van de Renate In onze publicatie van Woensdag j.l. over de bergingspogingen van de Renate Leon- hardt zijn informaties weergegeven, die ons van ambtelijke zijde bereikten. Een deel daarvan blijkt nu echter, naar wij vernemen, niet geheel in overeenstem ming met de feiten. Het is namelijk niet zo, dat de werkput onder verantwoorde lijkheid van Rijkswaterstaat en de Ar beidsinspectie uit Haarlem wordt gecontro leerd en dat eventuele bezwaren van deze instanties het uitvaren zouden kunnen verhinderen. Wanneer de bergingstoren door de ondernemer buitengaats zou wor den gebracht, zou dat geheel op eigen ri sico gebeuren en niet betekenen, dat de genoemde instanties de toren zeewaardig en geschikt achten. De heer J. J. Hietbrink van de afdeling financiën ter gemeentesecretarie is be noemd tot chef dezer afdeling wegens het vertrek van de heer J. Weuring, die 65 jaar is geworden. In de door deze opschui ving ontstane vacature hebben B. en W. van Bloemendaal benoemd de heer F. S. Havinga te Almelo. De heer Havinga zal zijn werkzaamheden op het raadhuis in Overveen waarschijnlijk niet vóór 1 No vember kunnen beginnen. Woensdag 14 September zal in het Con certgebouw te Haarlem de vier en zestig ste centrale diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerk gehouden worden. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. J. W. Nooteboom. In de ochtendbijeenkomst zullen enige huishoudelijke zaken aan de orde komen en prof. dr. R. van Dijk zal een korte toespraak houden over „Het so ciologisch onderzoek ten bate van de dia conale arbeid". Des middags houdt prof. dr. H. N. Ridderbos een referaat over „Het diaconaat in het licht van de bergrede", waarna een bespreking over het referaat volgt. Ds. L. Hoorweg jr. zal het slotwoord spreken. De Commissie ter bevordering van de culturele en aesthetische vorming van de school gaande jeugd heeft haar programma van werkzaamheden voor het seizoen 1955 1956 gepubliceerd. Zoals gebruikelijk worden er vier concerten gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam, die ook de mondelinge toelichtingen geeft. Bij twee hiervan zullen solisten optreden. De erva ring heeft geleerd, dat Vrijdag de gunstigste dag is voor jeugdconcerten, omdat de meeste leerlingen die middag geen school hebben en overigens het huiswerk gemak kelijk kunnen regelen. Als data zijn 7 October, 18 November, 20 Januari en 16 Maart vastgesteld. Het grote aantal bezoekers zal het weer nodig maken elk programma twee keer uit te voeren en wel des middags om 4.15 en des avonds om 19.30 uur. Twee jaar geleden waren er 1750, vorig jaar 2250 belangstellenden. Gehoopt wordt dit jaar de 2500 te overschrijden. Het eerste concert geniet de solistische medewerking van Gerard Hangeveld, die een der pianoconcerten van Rachmaninov vertolkt. Verder wordt „Het feestmaal van de spin" van Roussel utigevoerd. Behal ve de symphonische concerten zal er voor taan ook een programma van kamermuziek worden gegeven. Voor dit jaar is de keuze gevallen op het instrumentale sextet Alma Musica, dat op Woensdagmiddag 21 Sep tember in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormde gemeente aan de Jacobstraat werken van J. S. Bach. J. Chr. Fr. Bach, Frescobaldi, Loeillet en Mozart ten gehore brengt. De commissie voor toneel heeft in het af gelopen seizoen grote moeite gehad om drie opvoeringen voor de leerlingen te doen geven. Zo was de toneelgroep „Puck" zozeer bezet, dat men helaas „Het weder zijds huwelijksbedrog" van Pieter Langen- dijk niet in Haarlem kon komen spelen. Gehoopt wordt deze vaderlandse toneel dichter het volgend jaar met een opvoe ring van een zijner stukken in de stad, waar hij het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht, te kunnen herdenken. Het Rotterdams Toneel speelde het kluch tige blijspel „Welterusten" en de Neder landse Comedie heeft „Elektra" van So- ADVERTENTIE U zegt het met bloemen, maar.... Ze zouden zeggen, dat U maar bitter weinig begreep van bloemen verzorging. Immers U koopt bloemen, U snijdt de stelen op de juiste wijze af. Dat is goed. Maar dan! Dan zet U ze in een vaas met schoon water. Méér niet. En dat is fout! Want bloemen hebben voedsel nodig! En dat doet U er niet in. Als U aan het water Chrysal snijbloemenvoedsel toevoegt, verlengt U de levensduur aanmer kelijk. Dan worden de bloemen veel mooier en het water blijft fris! Doe dit voortaan ook. U zult heel wat meer plezier van Uw bloe men beleven! Wat Pokon is voor kamerplanten is Chrysal voor snijbloemen. Donderdag zijn ook dit jaar in Benne broek weer de gebruikelijke najaarsfeesten begonnen. Het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" hield des avonds een muzikale wan deling en daarna werd een betrouwbaar- heidsrit voor wielrijders gehouden. In het nieuwe gedeelte van Bennebroek waren verscheidene posten opgesteld, waar de deel nemers een contrölekaart moesten laten aftekenen; verschillende deelnemers heb ben een post gemist. Wel een teken, dat niet iedereen rondom de Patrijzenlaan de weg weet. Vrijdagavond wordt een vossenjacht ge houden en Zaterdagmiddag worden op het gemeentelijk terrein volksspelen gehouden, waarna de prijsuitreiking volgt. Des avonds wordt op een nader te bepalen plaats de uitslag van de lotei-ij bekend gemaakt. Ook de kermis is dit jaar aanwezig. fokles voor het voetlicht gebracht. Bo vendien speelde de Haarlemse letterlieven de vereniging „J, J, Cremer" driemaal „Sara Burgerhart" in de bewerking van Henk Bakker. Duizend leerlingen van Haarlemse scholen hebben deze zomer in Bloemendaals Openluchttheater het optre den van „Coros y Danzas de Espana" ge zien. Op 29 October treedt het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell met orkestbegeleiding in de Stadsschouwburg voor de schooljeugd op. Dit jaar wordt een begin gemaakt met de cursus in filmwaardering en filmbegrip, bestaande uit acht voordrachten door zeer deskundige personen op het gebied van de cinematografische kunst in ons land. Tot besluit volgt een excursie naar een van de grote filmbedrijven. Zij, die de cursus heb ben gevolgd, mogen in staat worden ge acht de jeugd van voorlichting te kunnen dienen. Ook op het gebied van de beelden de kunst wordt een voorlichtingscursus ge- gegeven, gedurende vier a vijf weken, on der leiding van de heer H. P. Baard, direc teur van het Frans Halsmuseum. De collec tie reproducties van moderne meesterwer ken in het museum Het Huis van Looy zal met nieuwe aankopen belangrijk worden uitgebreid. De leerlingen van de St. Aloysiusschool in Overveen zullen het voorlopig nog met de noodoplossing moeten doen om les te krijgen op de zolder van het schoolgebouw en in gebouw Domi. De vier aangebouwde lokalen zijn nu weliswaar onderdak, maar het zal nog enige maanden duren voor ze in gebruik genomen zullen worden. De St. Josephschool in Bloemendaal treft het dan beter met de twee houten nood- lokalen, die omstreeks 1 October zullen worden opgeleverd. Dat is dan nog altijd een maand te laat, want dit had reeds op 1 September moeten geschieden. Toen de leverancier niet tijdig de bestelling kon uitvoeren was het gevolg, dat ruim vijftig kinderen van de St. Josephschool op 1 Sep tember op straat stonden. Zij zijn nu voor lopig onder gebracht in het Bispinckhuis. Het Tyo H. van Eegheninstituut, de Christelijke lagere school in Aerdenhout, vraagt het gemeentebestuur medewerking om een stofzuiger en een bibliotheek te kunnen aanschaffen. Daarvoor is een cre- diet van ruim achthonderd gulden nodig. Ook de school voor individueel voort gezet onderwijs aan de Parkweg en de Mariaschool vragen om medewerking voor uitbreiding van de leerbehoeften. De Ko ningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan in Overveen, die nog maar enige jaren oud is, heeft nu al behoefte aan een negende lokaal. Over al deze verzoeken om mede werking, zal de gemeenteraad van Bloe mendaal moeten beslissen als de raads leden Donderdagmiddag 15 September bij een komen. Boerderij Veen en Duin B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor een crediet te verlenen van dui zend gulden voor restauratie van de wo ning van de boerderij „Veen en Duin" (eigenaar de heer P. Verbruggen), aan de Kennemerweg. Er was een tikje weemoed in de hande ling, die Donderdagmorgen in het Zand- voortse raadhuis plaats had, toen daar Klaas Zwemmer, na dertig jaar de functie van dorpsomroeper te hebben waargeno men, zijn attributen aan het gemeentebe stuur kwam overhandigen, om deze voor het gemeente-archief te bestemmen, een handeling, die met enig ceremonieel ge paard ging. In de trouwzaal werd de dorpsomroeper met zijn echtgenote ontvangen door burge meester mr. H. M. van Fenema en de ge in eentesecretris, de heer W. M. B. Bosman. Met een korte toespraak overhandigde de heer Zwemmer de burgemeester gong en klepel, er op wijzende, dat hij zijn functie in deze dertig jaar steeds met veel liefde heeft vervuld, maar dat hij nu de tijd ge komen achtte dit werk te staken, waarbij het hem veel genoegen deed de bij dit werk behorende attributen aan het gemeentebe stuur te mogen overhandigen als aanden ken aan de omroep-periode in Zandvoort, die gedurende vele eeuwen het Zandvoortse dorpsleven beheerste. De burgemeester aanvaardde het ge schenk volgaarne, maar wilde het niet zon der meer in ontvangst nemen. „Immers", aldus de burgemeester,"' met de overhan diging van deze gong en klepel gaat op nieuw een stukje historie uit Zandvoort verdwijnen. Dit is misschien noodzakelijk, doch het kost moeite en zeker in de eerste plaats aan hem, die deze functie van dorps omroeper zovele jaren waarnam. Iets te moeten loslaten kost altijd moeite, maar de tijd gaat voort en met de tijd de techniek. Er zijn perioden in de huidige jachtende tijd, dat men met zoveel genoegen en met heimwee terugdenkt aan het verleden, toen de mens nog tijd had om te luisteren. Dat kan nu niet meer, want de jagende onrust van nu gunt de mens geen rust." De burge meester zegde daarop de heer Zwemmer toe, dat gong en klepel een waardige plaats zullen krijgen in het gemeentehuis, opdat men het nageslacht er op zal kunnen wij zen: zó was het vroeger!" Dank bracht speker tenslotte aan de dorpsomroeper, voor de uitnemende en plichtsgetrouwe wijze, waarop hij steeds deze functie had waargenomen en hij verzocht hem, met een laatste slag op de gong deze periode te wil len afsluiten, hetgeen prompt geschiedde. Als dank van het gemeentebestuur bood spreker daarna de heer Zwemmer een kist sigaren aan. Om deze traditie, waaraan Zandvoort zozeer gehecht is, en die ook door de bad gasten bijzonder wordt gewaardeerd, niet geheel voor de badplaats verloren te doen gaan, deelde de burgemeester daarop mede te overwegen, om in het zomerseizoen uit sluitend in het dorpscentrum deze goede oude gewoonte te blijven handhaven voor Ds. R. van der Mast deelt in het Her vormd Kerkblad voor Haarlem en omstre ken in zijn rubriek over Lindenheuvel mee, dat zijn vertrek als predikant-directeur van het Pastorale centrum niet is geko men uit eigener beweging, maar dat het bestuur van Lindenheuvel wegens bezuini ging door een niet sluitende exploitatie rekening ds. Van der Mast op 1 Maart heeft aangezegd met een opzegtermijn van een halfjaar ontslag te zullen verlenen. Dit ontslag gaat dus op 1 October in, maar zo lang de huidige predikant-directeur nog niet naar elders beroepen is, zal hij wel zijn werk als vierde predikant in de Her vormde Gemeente Bloemendaal blijven voortzetten. Ds. Van der Mast schrijft in het kerk blad, dat na de arbeid in de laatste win termaanden Lindenheuvel op 12 Mei de deuren als pastoraal centrum weer her opende. Het aantal gasten bleef in Mei nog ten achter bij het jaar daarvoor, in Juni was het niveau bijna gelijk aan 1954, in Juli overtrof het dit en in Augustus haalde de bezetting zelfs een recordcijfer. De ontwikkeling, aldus ds. Van der Mast, zet zich nog steeds voort, in het werk zit zelfs een voortdurende groei. Maar de be kendheid van Lindenheuvel gaat niet zo snel, dat na drieëneenhalf jaar al een slui tende exploitatie kon worden verkregen. Andere mutaties op Lindenheuvel zijn, dat binnenkort waarschijnlijk mevrou E. van der Braak-Sonnenberg haar werk als chatelaine zal beëindigen. De ontwerper van de architectuurten toonstelling in de Haarlemse Vleeshal wel ke Maandagavond 12 September wordt ge opend, de architect W. van Gelderen, geeft op Dinsdagavond 13 September in „Brinkmann" voor de Haarlemse Kunstge meenschap een toelichting op de exposi tie. Daarna wordt gezamenlijk een be zoek aan de Vleeshal gebracht. Vrijdag 16 September hoopt mevrouw J. E. Heiloo-Wisse, wonende aan 't Nauwe Geldeloze pad 11 te Haarlem haar hon derdste verjaardag te vieren. Zy zal dan de derde honderdjarige van de stad zyn. Hoewel haar gezondheidstoestand niet on gunstig te noemen is, is het de wens van de familie, dat het feest in intieme kring gevierd zal worden. De aanstaande jarige is op 16 September 1855 in Middelburg geboren, maar het grootste deel van haar leven heeft zij in Haarlem doorgebracht. Zij is op 7 Novem ber 1883 getrouwd met de heer P. Heiloo, die vele jaren schoenmaker is geweest in de Witte Herenstraat. Sedert 6 Mei' 1902 is mevrouw Heiloo weduwe. Na korte tijd in Heemstede gewoond te hebben is zij in Mei 1906 in Haarlem teruggekeerd. Zeer vele jaren woont zij met haar dochter (uit het huwelijk zijn twee dochters geboren) aan het Nauwe Geldeloze pad. Met het klimmen der jaren is haar gezondheids toestand minder geworden, maar hij is thans niet ongunstig. Mevrouw Heiloo is lid van de Gerefor meerde Kerk en tot hoge ouderdom be zocht zij trouw de kerkdiensten. De band met de Gereformeerde kerk heeft ds. A. M. Boeijinga vele jaren onderhouden toen hij predikant in Haarlem was en thans krijgt de aanstaande honderdjarige regelmatig bezoek van ds. C. Goeman. het aankondigen van bijzondere gebeurte nissen. De heer Zwemmer wees er daarna nog op, dat hij bij de huidige uitbreiding der gemeente elk bericht 140 keer moest om roepen, om het gehele dorp te bereiken, een opgave, die hem veel te zwaar werd, omdat bij het begin van zijn omroep-perio de ten hoogste 20 maal omroepen voldoende was. Het toenemend verkeer maakt boven dien deze ouderwetse methode doelloos. Als curiositeit in de zin als door de burage- meester bedoeld, achtte hij echter deze tra ditie nog te handhaven. Intussen is op de oproep voor een nieuwe dorpsomroeper, door stichting „Touring Zandvoort" gepubliceerd, slechts één ge gadigde verschenen en dit was nog een Haarlemmer, zodat naar de burgemees ter mededeelde, deze functie door de Zandvoortse inwoners blijkbaar niet wordt geambieerd. Een eeuwenoude traditie werd dan ook Donderdagmorgen in het Zandvoortse raad huis definitief beëindigd, een feit, dat door vele inwoners van Zandvoort en ook door vele bezoekers oprecht zal worden be treurd. „We moeten eens een nieuw propaganda middel hebben, dat meteen wat binding geeft onder de Esperantisten zelf," is er eens nu ongeveer drie jaar geleden gezegd op een vergadering van de afdeling Haarlem van de Federatie van Arbeiders- Esperantisten en toen, na enig over en weer praten, had men dat middel gevonden: een nieuw kaartspel met Esperanto-teksten. Dat wil zeggen, de gedachte was er, maar het kaartspel natuurlijk nog lang niet. Een paar Haarlemse Esperantisten hebben er evenwel voor gezorgd, dat het er nu wél is, keurig gedrukt en met spelregels. Avonden achtereen hebben deze Esperantisten ge dacht en gedokterd, tot men eindelijk met kartonnen, zelfgemaakte kaarten zou gaan spelen. Tijdens dat spelen, toen zich aller lei onverwachte mogelijkheden voordeden, ontstonden langzamerhand de spelregels van Esperanto kart-ludo of kortweg Ekludo. In Februari van dit jaar waren de ge drukte kaarten gereed en toen kon er offi cieel gespeeld worden. Niet alleen in Haar lem maar ook elders in het land, want na dat de Haarlemmers in de Esperantobladen hun collega's-Esperantisten op de hoogte hadden gesteld van hun vinding, zijn zij vervolgens in verscheidene plaatsen het spel komen demonstreren. De Haarlemse speelclub van ongeveer twintig leden heeft zich genoemd „De Pio niers". Eenmaal in de week op Vrijdag avond, wordt er gekaart bij een der leden thuis. De Pioniers zijn er evenwel van overtuigd, dat het niet een „huiskamerspel letje" zal blijven maar dat Ekludo zich algemeen zal verbreiden. Men hoopt zelfs dit seizoen al met een'landelijke competitie te kunnen beginnen. Het spel wordt gespeeld met zestig kaar ten in de kleuren rood, grijs en violet; deze kleuren treden in de plaats van schoppen, klavers enzovoort. Elke kleurgroep van kaarten bevat de namen van twintig steden over de gehele wereld, in alfabetische volg orde. Op iedere kaart staat een wereldbol afgebeeld in groen, .de Esperantokleur. Opletten en nadenken is bij dit spel een eerste vereiste, maar met pienterheid alleen komt men er niet: er is ook een ge luksfactor in het spel, want bij het uitdelen van de kaarten wordt een klein gedeelte opzijgelegd en ongebruikt gelaten. Er wordt gespeeld in twee ploegen van twee. Tot nu toe is Ekludo nog maar een Haar lemse aangelegenheid; binnenkort zal er landelijk worden gespeeld en tenslotte hoopt men ook de Esperantisten buiten onze grenzen voor het Haarlemse spel vol doende te kunnen interesseren. Er is reeds contact opgenomen met vele landen in Europa, verscheidene pakken speelkaarten bevinden zich al in het buitenland en wel licht zal er over enige tijd een internatio nale competitie op touw kunnen worden gezet. Daarover zal men mogelijk wat kun nen horen op het internationale Esperan- tocongres van 4 tot 11 Augustus 1956 in kopenhagen. Op Woensdag 14 September hopen de heer en mevrouw W. v. d. SpruitW. Faas het feit te herdenken, dat zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. De bruidegom, die 74 jaar is, is nog zeer vitaal; hij heeft vele jaren in het bollenvak en later bij de ge meente het dagelijks brood verdiend. Het gezin telt 9 kinderen. De bruid is 73 jaar; zij is slecht ter been. Op de feestdag zullen nog een 22-tal kleinkinderen mede de feest vreugde verhogen. Aalsum, 8 te Hamburg. Amstelkroon, pass. 7 Funchall n. Golf v. Mexico Amstelland, 7 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Appingedijk, 6 v. Curacao n. Buenos Aires. Aalsdijk, 8 te Antwerpen. Alwaki, pass. 8 Ouessant n. Antwerpen. Arnedijk, 8 te Londen. Aardijk, 8 te Tampa. Adonis, 8 te Philadelphia verw. Agamemnon, 8 te Auxcayes. Alkaid, 8 te Rosario verw. Alnatl, 8 te Hamburg. Aludra, 8 te Bremen. Amstelveen, pass. nacht 7-8 Finisterre n. R'dam Argos, 8 te Piraeus. Aalsdijk, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelveen, 10 te Rotterdam verw. Aldabi, 8 te Recife. Algenib, pass. 9 Ouessant n. Gdynia. Almdijk, 9 te Havana. Ampenan, 8 v. Port Said n. Genua. Ariadne. 9 te Rotterdam. Blitar, pass. 8 Ceylon n. Djeddah. Boskoop, 8 te Cristobal Barito. 8 te Steenkool verwacht. Beninkust, 8 te Pointe Noire Britsum, 7 270 m. O. Miami. Blommersdijk, pass. 8 Finisterre n. Rotterdam. Boschfontein. 9 te Port Soedan. Caltex Pernis, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 8 te Port Said. Charis, 8 te New Orleans. Cradle of Liberty, 7 95 m. O. Aden n. Mena e) Ahmadi Crania, 8 210 m. W. North Cape n. Curasao. Cistula, 8 v. Rotterdam n. Stanlow. Cottica. 8 240 m. ZW. Lands End. Delfshaven, 7 v. Narvik n. Rotterdam. Dorestad, 8 t.h.v. Paramaribo n. Curagao. Delfland. 8 v. Las Palmas n. Amsterdam. Duivendrecht, 9 te Philadelphia. Etrema, 7 te Buenos Aires. Eos, 7 v. Rotterdam n. Tanger. Esso Rotterdam, 8 v. Lissabon n. Rastanura. Ena, 8 te Bahia. Elizabeth B, 8 400 m. O.ZO. Malta Farmsum, 7 v. Calicut n. Aden. Gaasterkerk, 8 v. Aden n. Suez. Gouwe. pass. 8 Las Palmas n. Rotterdam. Gordias, 8 260 m. O.t.N. Ceuta 9 Ceuta verw. Naar wij vernemen hebben de Gerefor meerde kerkeraden van Haarlem-Noord en Haarlem-Zuid besloten een gemeenschap pelijke voor de zes kerkgebouwen gelden de orde van dienst vast te stellen. Deze nieuwe liturgie wordt Zondag 2 October voor het eerst gevolgd. Hierdoor zal een eenheid van liturgie worden verkregen, waar tot nu toe ver scheidenheid heerste. In de nieuwe orde van dienst is rekening gehouden met de inzichten welke op de vorige Generale Synode der Gereformeerde kerken ge bleken zijn. Gaasterland, 9 te Amsterdam verw. Guineekust, 7 te Abidjan Hersilia, 8 te Paramaribo. Hector, 8 te Sfax verwacht. Helicon, 8 te Rotterdam. Ilos, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Indrapoera, 8 te Singapore Japara (KPM), 9 te Durban verw. Kalabahi, 3 te Menado. Kota Baroe, 8 te Suez. Kalydon, 9 te Singapore verwacht. Katelysia, pass. 8 Sabang n. Singapore. Lawak, 8 v. Mombasa n. Aden. Lekkerkerk, 8 te Amsterdam. Langkoeas, 8 v. Hamburg n. Bremen. Liberty Bell, pass. 8 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi. Lindekerk, 8 nog Bandarshapur. Maas, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Maashaven, 8 te Breme nverwacht. Manoeran, 8 te Palembang. Minjak, 8 te Benoa verw. Mentor, 7 te Paramaribo. Murena, 8 200 m. Z. Perth n. Geelong. Maasdam, 8 v. New York n. Cobh. Notos, 8 te Izmir. Noordzee, 9 te Rotterdam. Omala, pass. 8 Gibraltar n. Berre. Overijsel, 8 1330 m. NW. Kp. Leeuwin. Oranjefontein, 7 v. Amsterdam n. Hamburg Ouwerkerk, 8 te Rotterdam. Papendrecht, pass. 7 Azoren n. W.-Indië. Phrontis, 8 te Port Said. Prins Willem George Fred., 7 te Rotterdam. Pendrecht, pass. Kp. St. Vincent n. Napels. Polydorus, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Peperkust, 8 te Antwerpen. Prins Alexander, 8 te Antwerpen. Polyphemus, 9 te Tj. Priok. Perna, 8 v. Liverpool n. Reykjavik. Rempang, 8 te Marseille. Radja, pass 7 Azoren n. Halifax. Roepat, 8 te Amsterdam. Stad Dordrecht, 7 v. Rotterdam n. Messina. Sumatra, 8 te Damman. Saparoea, 8 v. Tegal n. Suez. Sibigo, 8 te Hollandia. Sigli, 8 te Singapore verwacht. Sinabang, 8 te Melbourne verw. Stanvac Djirak, 8 te Belawan. Stanvac Talang Akar, 8 te Sungeigerong. Stad Haarlem, 8 te Newcastle. Stad Maastricht, pass. 8 Ouessant n. Civita Vec- chia. Sarpedon, 8 te Aruba. Statue of Liberty, pass. 8 Perim n. Mena el Ahmadi. Straat Bali, 8 te Durban. Swartenhondt, 8 te Menado. Soestdijk, 8 proefvaren t.h.v. Singapore. Stad Arnhem, 8 te Marseille. Stad Haarlem. 8 te Newcastle verw. Sibajak, 9 te Rotterdam. Sliedrecht, 8 v. Eva Perón n. Kaapstad. Stad Vlaardingen, 8 v. Kirkeness n. Rotterdam. Tankhaven II, 8 teSungeigerong. Tamo, 8 te Santos. Tiberius, 10 te Port Arthur verw. Tero, 8 v. St. Vincent n. Antwerpen. Van Riemsdijk, 8 te Singapore. Van Linschoten, 8 vroeg te Antwerpen. Waterman, 7 v. Wellington n. Melbourne. W. Alton Jones, 8 v. Port Said n. Philadelphia. Westertoren, 8 v. Le Spezia n. Port Said. Wieldrecht, 9 te Amuabay. Willem Ruys, 9 te Napels. Waikelo, 8 te Makassar. IJsel, 8 te Rotterdam. KLEINE VAAftï Albergen, 8 v. Norrsundet n. Zaandam. Agiena, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Albert D, 8 v. Vlissingen. Alja, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Auriga, pass. 8 Vlissingen n. Rostock. Aeneas, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Algarve, 10 v. Swansea te Rotterdam verw. Att S, 9 v. Swansea te Velsen verw. Arctic, 7 v. Rotterdam te Londen. Asuncion, pass. 7 Finisterre n. Huil. Bab T, 5 v. Roytta n. Zaandam. Bergsingel, 8 v. Whitehaven te Drogheda verw. Bill S, 8 v. Sunderland te Rotterdam verw. Bernard John, 8 v. Rotterdam te Alexandrië verwacht. Casana, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Curagao, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Cinderella, 8 v. Duinkerken n. Rotterdom. Concepcion, 7 v. Las Palmas n. Antwerpen. Eha, 8 te Gothenburg. Europa, pass. 8 Vlissingen n. Swansea. Eljo. 7 v. Kasko te Amsterdam. Evertsen, 8 v. Rotterdam te Antw. Flora, 8 v. Amsterdam te Wormerveer. Henrica, 8 v. Newport te Rotterdam. Hoe Vinces, 7 v. Rotterdam te Grimsby. Heemskerk, 7 v. Pernovikin n. Kingslynn. Joost, 5 Kiel gepass. Jan Kreumer, 8 v. Londen te Rotterdam verw. Kaap Falga, 7 te Rotterdam. Kaap St. Vincent, 6 te Kopmanholmen. Liberte, 7 v. Hamina n. Kingslynn. Lies. 7 v. Kiel te Kotka. Lydia, verm. 7 v. Londen n. Rotterdam. Larix, 7 te Mantyluoto. Marcella, verm. 8 v. Tromso n. Genua. Merwestad, verm. 8 v. Hudigsvall n. Nederland Marietje Bohmer, 7 v. Algiers n. Port de Bouc Mariscal Lopez, 7 270 m. Z.ZW. Las Palmas. Marjan, verm. 8 v. Grangemouth n. Elsinore. Muphrid N, 7 v. Garston te Londonderry. Myfem, 7 v. Stockholm te Gefle. Mynelis, 7 v. Uleaborg n. Zaandam. Njord, 8 v. Oulu te Amsterdam verwacht. Nautic, pass. 8 Kiel n. Oostende. Neptunus, 8 v. Huil te Rotterdam verw. Oranje, pass. 8 Vlissingen n. Swansea. Pavo, 6 te Zaandam. Ponza, 5 te Zaandam. Procyon, 8 v. Londen te Amsterdam verw. Phecda, 8 v. Rouaan te Rotterdam verw. Rio verm. 7 v. Londen n. Utrecht. Rose Marie, 8 v. Malmö te Kopenhagen. Stella Maris, verm. 8 v. Sohtaumpton n. Hamina Sambre, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Spurt, 8 v. Goole n. Hamburg. Surte, 8 v. Huil te Amsterdam Sonsbeek, 8 v. Antwerpen te Rotterdam verw Tilly, 6 te Skoghall. Ton S, 8 v. Swansea n. Rotterdam. Tromp, 7 v. Hamina n. Calais. Wiebold Bohmer, 8 te Tel Aviv verw. IJsel, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAAR1 Blankenburgh. 7 v. Rotterdam n. Leningrad met baggermolen. Gele Zee, 7 320 m. O. Golf v. Masira. Goeree, 8 v. Maassluis te Le Havre Hudson. 7 180 m. W.ZW. St. Vincent met twee hekwielers. Thames, 7 te Queenstown. Slotkoers koersen gisteren Openings- 3-334 Nederl.'47 100% 100% 3 Nedl. 1962/64 101 101 A.K.U 38134 372 Calvé Delft 358 350 Van Gelder Zonen 353 349 K. N. Hoogovens 41734 420 Nederl. Ford 520 520 N. Kabelfabriek 364 364 gew.Philips Gloeil. 526 500 pref.Philips Gloeil. 242 Unilever 5173^ 503 Wilton Feijenoord 300 295 Dordtsche Petrol. 698 700 Konkl. Petroleum 66334 666 A'dam Rubber 166 16234 Holl. Amer. Lijn 246 24734 N. Scheepv. Unie 21034 207'/Ï Phs. van Ommeren 268 263 H. V. A 18134 178 Verg. Deli Mijen. 18634 184 Amsterd. Bank 28434 28434 Ned. Handel Mij. 25934 25934 Rotterd. Bank 24634 24634 Twentsche Bank 24934 24934 Anaconda Copper 81% 8034 Bethlehem Steel 16234 162 U. S. Steel 11734 11734 General Motors 133 133 62 6134 33 33%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11