Eerste Zuiderzeepolder moest twee maal pioniersstadium door VAN NELLE'S PANDA EN DE MODE-MEESTER zie se er geen Met VELP0N Tegen kapitein van de „Maasdam" één maand intrekking diploma geëist Wereldnieuws barst van! Wieringermeer een kwart eeuw Gemeente - nauwelijks 10 jaar oud - betrekt Zaterdag nieuw raadhuis i&iuf Jet nyttRio Ofrteycu oiu/r De radio geeft Zaterdag Slotvoorstelli ng Bloemendaal „Kapiteins stellen te veel vertrouwen in radar" och ió ket zo Water- en landbouwkunde deden er hun voordeel mee Suède Jasjes in kleuren 110.-1 Gezant van Oostenrijk Begrafenis Henri Eerens Kind dronk Iandbouwvergii VA N NEL LI KW A LI Tl Aanvaring van „Maasdam" voor Raad van de Scheepvaart Kerkelijk Nieuws Speciale aanbieding DE KLOMPENCENTRALE Koe als trekdier J VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 (Van een verslaggever) HET MOTIEF „Van bruisend water tot ruisend graan" wordt dit jaar na het eeuw feest van de Haarlemmermeer nog eens herhaald: dit weekend viert de Wieringer- meerpolder zijn 25-jarig bestaan. Het gebeurt op een wat bescheidener wijze: met ruiterfeesten en andere sportontmoetingen, waarin vooral de broederschap met de eerste generatie van de Noordoost-polder tot uiting komt, met een hoogdraadshow en een openluchtspel, dat speciale hulde brengt aan de geestelijke vader van de Zuiderzeewerken, dr. ir. C. Lely. Om historisch verantwoord te zijn had het feest eigenlijk op 21 Augustus gevierd moeten worden, maar dat was agrarisch niet verantwoord: de maaidorsers zoemden nog overal: de Wieringermeer moest eerst weer een van die voortreffelijke oogsten afleveren, die men daar gewoon is aan de Nederlandse economie bij te dragen sinds in October 1930 (nog geen drie weken na de drooglegging!) het eerste koolzaad werd gezaaid. Op de nog braakliggende grond tierden toen de zeeasters nog welig en de pluisjes ervan moeten tot Alkmaar toe het oude land ingewaaid zijn. Op een persconferentie, die het „Comité 1955 Wieringermeer" in het hotel „Lely" te Slootdorp hield, wees ir. A. Ovinga, rentmeester der Domeinen in het rentambt Wieringermeer, midden in zijn uiteenzet ting over de polder even naar buiten. „Kijk, die dikke bomen, die daar nog tus sen staan, die zijn nog van vóór de inun datie." Het is dat sinistere intermezzo, dat op 17 April 1945 begon en een nieuw tijd vak van pionieren noodzakelijk maakte, dat de kwart eeuw van de Wieringermeer al zulk een geladenheid geeft aan emotie en bedrijvigheid. Nuttige staatsbemoeiing De kolonisatie in dit nieuwe land heeft zich overigens heel wat harmonischer vol trokken dan bijvoorbeeld in de Haarlem mermeer, hetgeen wel in het bijzonder te danken is aan de zeer intensieve en ratio nele bemoeienis van de staat met dit nieuwe land. De staat nam de ontginning en de verkaveling op zich, hij stichtte de bedrijfsgebouwen, bouwde de dorpen, leg de de wegen en kanalen aan, zorgde voor bos en plantsoenen, voor drinkwater- en electriciteitsvoorziening en regelde de ko lonisatie. Hoezeer de interesse van de staat ook de landbouw geldt blijkt wel uit de 37 staatsboerderijen, die samen onge veer duizend hectaren beslaan. Een ander, nog merkwaardiger uitvloeisel van deze toestand was, dat de Wieringermeer tot na de bevrijding geen normaal function- nerende gemeente gekend heeft. De ver antwoordelijkheid berustte bij de Directie van de Wieringermeer en bleef daar in feite ook bij berusten nadat deze een re presentatieve bestuurscommissie in het lgy^n had geroepen. In Juli 1941, toen de Directie van de Wieringermeer haar taak eindigde om zich aan het NO-polder project te kunnen wij den, leek het even tot een gemeente Wie ringermeer te komen, maar nog voordat de verkiezingen voor de raad zouden wor den gehouden, stelden de Duitsers de ge meentewet buiten werking. Men kwam daarna niet eerder aan de raadsverkiezin gen toe dan op 26 Juli 1946. De gemeente Wieringermeer, die in wezen dus nog geen tien jaar oud is ADVERTENTIE BARIELJORISSTR. HAARLEM TEM 3439 FE-RD. B01STR. 48 A DAM iTEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen,. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen.. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrij ven. 11.30 Moderne muziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Harmonie-orkest. 14.35 Streekuitzending. 15.00 Wat is Vivi sectie, causerie. 15.15 Accordeon-orkest en solist. 15.45 Van de wieg tot het graf, cause rie. 16.00 Omroep-orkest en solist. 17.00 Pvadio-weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusements muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Zendeling op Nieuw Guinea, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.35 Cabaret. 21.20 Amusementsmu ziek. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Dansmuziek. 22.30 Jurre Jurk, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.55 Hoogmis. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Kamermuziek. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek voor Let teren en Kunsten. 15.35 Harmonie-orkest. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journa listiek weekoverizcht. 18.25 Platen. 18.30 Par lementair overzicht. 18.40 Instrumentaal octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, cau serie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Voor de jeugd. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1523.00 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en. kleur. Sport (Op 224 en 49 mj. heeft al in verschillende behuizingen gezeteld, maar nu heeft zij dan toch een waardig raadhuis in Wieringer- werf, een schepping van de Aalsmeerse architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. H. Klarenbeek. Het gebouw, dat in een strakke lijn is uitgevoerd en opvalt door zijn merkwaardige bordes en zijn fraaie, representatieve hal, zal aan staande Zaterdag op het feest officieel in gebruik worden genomen in tegen woordigheid van de commissaris der Koningin en de minister van Verkeer en Waterstaat. Vierde dorp op komst Met hoeveel zorg en toewijding de mo gelijkheden van de Wieringermeer en zijn bewoners van het begin af ook zijn be studeerd, er zijn uiteraard ook fouten ge maakt, die thans duidelijk aan het licht treden. Het was in allerlei opzichten een object van velerlei wetenschappelijk on derzoek hetgeen zelfs tot uiting kwam in schedelmetingen bij de bewoners, die uit alle delen van het land afkomstig wa ren. Een van die fouten, waar men thans de gevolgen in toenemende mate van on dervindt is de ligging van de drie dorpen Wieringerwerf, Slootdorp en Middenmeer, die te zeer opeen zijn gebouwd, waardoor bijvoorbeeld het Oostelijk deel van de pol der een te zeer afgelegen karakter heeft. Dat wreekt zich vooral bij de aantrekking van arbeidskrachten in dit deel van de polder. „Maar het rijk heeft die fout zelf erkend en daarom hopen we ook dat het ons de nodige steun zal geven bij het bouwen van een vierde dorp, daar in het midden-Oosten", ze zei de burgemeester, de heer F. Omta. „Ruim 900 mensen moe ten dagelijks nog van buiten de polder komen om hier hun werk te doen en we zitten al met 1721 woningen voor 1775 ge zinnen." JongteBèvoIkihg De Wieringermeer heeft een buitenge woon jonge bevolking: 46 percent ervan is jonger dan twintig jaar en 1 1/2 percent ouder dan 65 jaar. De gemeente telt thans 7800 zielen en de prognoses doen een uit eindelijk zielental verwachten van 12.000 tot 15.000. De groei gaat overigens snel ge noeg met een geboortecijfer van 30 op de 1000, hetgeen gelijk is aan het hoogste ge meentelijke cijfer in Noord-Brabant. De landelijke betekenis van de Wie ringermeer is in de eerste plaats de ge weldige stimulans die van deze landaan winning uitging voor de waterbouwkunde, vooral door de technische zekerheden, die het verschafte. Waar vroeger ondernemin gen van deze aard en grootte veel proble matiek met zich meebrachten, bestaat er thans bijvoorbeeld geen twijfel meer over of Zuidelijk Flevoland zal in 1957 droog vallen. Deze zekerheid berust op de er varing, waarin ook de Wieringermeer een belangrijke schakel vormt. Voorts heeft men veel geleerd wat de boerderijbouw betreft: de ervaringen met verschillende typen hebben een nieuw type als het meest ideale doen ontstaan, dat thans ook in de andere Zuiderzeepolders gaat verrijzen. De selectie, waaraan de staat bij de uit gifte van boerderijen de gegadigden onder wierp en de eisen, die gesteld werden, wa ren een zeer krachtige stimulans voor het gehele landbouwonderwijs in ons land. De mechanisatie van de landbouw heeft zich in deze polder het snelst ontplooid: in het begin van de dertiger jaren werd er al geëxperimenteerd met maai-dorsers. In 1948 waren er 186 wieltractoren in gebruik en in 1954 al 531 (op 513 boerderijen). Het aantal werkpaarden nam in diezelfde periode af van 1348 tot 961. De Wieringermeer was voorts de eerste ADVERTENTIE polder met een gedetailleerde bodemkaart. Van elke kavel werd zo'n kaart gemaakt, zodat iedere boer de structuur van zijn grond kent. Deze is over de hele polder nogal gevarieerd. Dat men daaraan, wat de landbouw aangaat, overigens niet al te zeer overgeleverd is, wordt wel bewezen in de Noordhoek, die het eerst droog kwam en tot veler teleurstelling voor zover het oog toen nog reikte slechts grof zand te zien gaf. Er onder bevindt zich echter een vruchtbare kleilaag: vandaar dat men deze twee grondsoorten al voor een groot deel „ondersteboven" gehaald heeft. Reeds over een oppervlakte van 3000 hectaren heeft men thans door diepploegen en spitten de klei boven gehaald. Er is een loonploeger in de Wieringermeer, die hier toe een ploeg geconstrueerd heeft welke de grond tot op 1.90 meter diepte omwoelt. De vjordingsgeschiedenis van de Wierin germeer is daardoor niet alleen het ont worstelen van bouiogrond aan de zee, maar ook aan de aarde. ADVERTENTIE Ter sluiting van het seizoen wordt Zon dagmiddag 11 September in Bloemendaals Openluchttheater een populaire voorstel ling gegeven door het Ballet der Lage Landen, dat onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme staat. Op het program ma staan onder meer zogenaamde wijn- plukkers-pas-de-deux uit de eerste acte van „Giselle" en fragmenten uit de tweede acte van „Het Zwanenmeer" van Marius Petipa in de herzetting van Jack Carter op muziek van Tsjaikofsky met Ine Rietstap als Odette en Marten Molema als Prins Siegfried.. De uitvoering wordt geopend met „Le foyer de la danse" van Susanna Egri op een potpourri van muziek van Rossini, waarvoor Gerard Hordijk de costuums ont wierp. Verder komen er dan nog twee Ne derlandse werken tot vertoning, namelijk „Het mislukt aensoeck" op muziek van Julius Röntgen (naar een gegeven van Thomas Asselijn) en „Boerenbruiloft" op muziek van Albert Bocai, beide in choreo grafie van Pieter van der Sloot en met costuums van Karei Brückmann. De nieuwe gezant van Oostenrijk bij het Nederlandse hof de heer K. Wildmann, die dr. E. Filz als zodanig opvolgt, is met zijn echtgenote in ons land. gearriveerd. De heer Wildmann, die de persoonlijke titel heeft van ambassadeur, is secretaris generaal geweest van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder veel belangstelling, vooral uit to neelkringen, is Donderdag op „Westduin het stoffelijk overschot van de Haagse to neelspeler Henri Eerens ter aarde besteld. De stoet, die vertrok van het ziekenhuis Bronovo, reed langs de Koninklijke Schouwburg, waar het volledige gezelschap van de Haagse Comedie stond opgesteld. Directie en de collega's volgden de baar te voet tot aan de Kloosterkerk. Mr. Albert van der Hoogte vertegen woordigde de Haagse wethouder voor On derwijszaken, Louis van Gasteren de Ne derlandse Comedie en Hans Tobi het Rot terdams Toneel. De vijfjarige Gerrit de Man uit 's-Gra- vendeel, die bij familie logeerde, omdat zijn ouders met vacantie zijn, heeft uit een fles gedronken, die een landbouwvergif bevatte. Het kind werd onmiddellijk nadat men ontdekte wat het gedaan had, naar het ziekenhuis in Dordrecht gebracht, maar bij aankomst was het reeds overleden. ADVERTENTIE «tëSfÊÊÊÈï? De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam verklaard, dat hij van mening is, dat de gezagvoerder van de „Maasdam" de heer J. B. van G. uit Rotterdam medeschuldig is aan de aanvaring van zijn 15.024 brt. metend passagiersschip van de Holland Amerika Lijn met het Franse vrachtschip „Tofcvo" tijdens mistig weer op 2 October van het vorig jaar voor de kust van Rhode Island. De heer Metz vroeg de raad, die de scheepsramp waar bij beide schepen zware materiële schade opliepen, doch op eigen krachten naar de haven van New York konden komen heeft onderzocht, de gezagvoerder te straffen met het inhouden van zijn diploma voor de tijd van één maand. Kort na het verlaten van de haven van New York, terwijl de meeste passagiers in de bioscoopzaal vertoefden, is het schip tijdens de dichte mist aan stuurboordzijde aangevaren door het Franse schip. Met een groot gat in de boeg is de „Maasdam" teruggekeerd naar Hoboken. Het heeft geen water gemaakt. Ook het Franse schip, dat zwaar werd beschadigd, kon op eigen kracht de haven bereiken. Hier zijn de schepen in dok gegaan. De inspecteur zei namens de inspec teur-generaal voor de scheepvaart, dat de gezagvoerder zich niet heeft gehouden aan de bepalingen in de scheepswetten, die voorschrijven dat de gezagvoerder een ma tige vaart moet laten lopen onder mistige weersomstandigheden. Bovendien moet deze vaart geminderd worden „onder be staande omstandigheden en toestanden". Het schip liep 17,5 mijl en de gezagvoerder heeft geen vaart laten minderen, ook niet toen het Franse schip reeds op het radar scherm zichtbaar was. „Radar aan boord ontslaat een kapitein niet van de verplich ting de voorschriften stipt in acht te ne men", zo zei de heer Metz. „Het is verba zingwekkend dat de kapitein de vaart niet heeft geminderd". Er gaat blijkbaar van het radarscherm een soort suggestie uit, waardoor de kapitein meent tot bepaalde conclusies te moeien komen. Deze sugges tie heeft in dit geval tot verkeerde conclu sies geleid, waardoor de aanvaring is ont staan. „Men kan uit deze scheepsbotsing de le ring trekken, dat gezagvoerders van grote zeeschepen niet te veel vertrouwen in radar moeten stellen. De gegevens op twee radarschermen verschillen wel eens van elkaar. Ik hoop dat in brede kring deze lering uit dit ongeval wordt getrokken", zo besloot de heer Metz. Hoewel ook het Franse schip een te hoge vaart heeft gelopen omdanks de ongunstige omstandigheden, is de inspecteur van me ning, dat de schuld van de kapitein van de „Maasdam" van vrij ernstige aard is. Hij wilde rekening houden met de staat van dienst van deze zeeman, die hij „een ka pitein zonder vrees of blaam" noemde. Hij zei het te betreuren, dat deze prachtige loopbaan op zee thans moet worden afge sloten de kapitein is inmiddels gepen- sionneerd met een bestraffing door de raad voor de scheepvaart. Hij vroeg de raad de gezagvoerder te straffen met het inhouden van zijn diploma voor de tijd van één maand. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Lochem, F. v. d. Hey- den te Lippenhuizen. Aangenomen naar Emmererfscheider- veen, J. v. Hartingsveld, vicaris te Wehe. Ch,r. Geref. Kerken Tweetal te Gouda: J. P. Geels te Haarlem en B. Bijlcveld te Noordeloos. Ds. Pynacker Hordijk met emiritaat Ds. H. J. Pynacker Hordijk, Ned. Her vormd predikant te Nieuw- en St. Joos- land, zal 1 October met emiritaat gaan. Ds. Pynacker Hordijk werd in 1890 geboren te Brussel, waar zijn vader predikant was. In 1918 bevestigde zijn vader hem te Waal en Koog op Texel in het predikambt. Ds. Pynacker, die quaestor was van de ring Heerenveen, 17 jaar penningmeester van de Evangelisatievereniging in de de classis Heerenveen en thans scriba van de ring Middelburg, werd in Friesland in een he vige kerkelijke strijd gewikkeld, die tot zijn schorsing leidde. Hij schreef een bro chure „Waarom geschorst", die er toe leid de, dat de synode hem vrijsprak. ADVERTENTIE Mooie grote STRIJKPLANKEN 14.75 Bij aankoop van een WRINGER een BOK van 16.50 voor 12.50 WRINGERS v.a29.95 Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Leentjebuur. Volgens de „Gazet van Ant werpen" is er geen enkele radartech nicus meer op de luchthaven te Meis broek. Ook de laatste heeft zich door de hogere salarissen bij de televisie la ten weglokken. Bij de passage of de aankomst van vooraanstaande persoon lijkheden wordt hij aan de nationale luchthaven uitgeleend. Herstel. President Zapotocky van Tsjecho- slowakije is bevredigend hersteld van een ernstige hartaanval. In een medisch bulletin wordt gezegd, dat de zeventig jarige president onder dokterstoezicht zal blijven. Zapotocky werd vorige week Dinsdag ziek tijdens een bijeenkomst van de Nationale Vergadering. Onofficieel. Premier Erlander van Zweden heeft een uitnodiging van de Russische regering om in het begin van het vol gend jaar een onofficieel bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, aanvaard, al dus een officiële bekendmaking in Stockholm. Droog. Tengevolge van de droogte heeft men in Schotland de aanmaak van Whisky tijdelijk moeten stopzetten: goede whisky kan alleen met behulp van zuiver beekwater gemaakt worden, zeg gen de kenners. Kuur. Perzische militaire politie heeft in Teheran invallen gedaan in vijftig opiumkitten. Vele opiumschuivers wer den aangehouden en, al naar gelang hun toestand, overgebracht naar een spe ciaal ziekenhuis of een kamp in een park, waar zij een anti-opiumkuur moeten ondergaan. MM-lijn. Amerikaanse vliegtuigontwer pers verwachten, dat de snelheid van straaljagers aanzienlijk kan worden vergroot door de romp van het vlieg tuig in het midden te versmallen. Men spreekt van de „Marilyn Monroe-lijn", aldus het blad „Aero Digest". De lucht- weerstand wordt vooral verminderd wanneer het toestel in de buurt van de geluidsnelheid komt. Vrij. Uit de Sogamo-gevangenis te Tokio zijn 33 Japanse oorlogsmisdadigers vrij gelaten, onder wie de gewezen vice- admiraals Komatsoe en Isajama. Acht tien hunner zijn destijds door de Ne derlandse autoriteiten veroordeeld en vijftien door de Amerikaanse. Welkom. De Oost-Duitse regering heeft be kend gemaakt, dat buitengewone maat regelen nodig zijn om de oogst snel en zonder verlies binnen te halen. Zon dags moet doorgewerkt worden. Amb tenaren, fabrieksarbeiders, huisvrouwen en gepensionneerden zijn welkom als helpers bij de oogstwerkzaamheden, vooral bij het rooien van aardappelen. Goud. Volgens een decreet van het presi dium van 't Sovjet-parlement (Opper ste Sovjet) zal de ster op de nationale vlag voortaan in goud geborduurd zijn en niet meer, zoals tot nog toe, in rood met gouden rand. Familie. John Spencer Churchill, neef van Sir Winston Churchill en zwager van Sir Anthony Eden, en zijn vrouw, zijn op beschuldiging van openbare dron kenschap voor een Londense rechtbank verschenen. Volgens de Churchills, bei den kunstschilders, was er „een inci dentje geweest voor hun huis" in Ken sington. Zij werden tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. Kans. De regering van Malakka heeft de communistische verzetslieden in de oerwouden van Malakka een kans ge geven, zich over te geven en vrijgesteld te worden van vervolging wegens mis daden, onder communistische leiding bedreven. Een dergelijk aanbod is ook gedaan aan de verzetslieden in de kolo nie Singapore, wier aantal op drie dui zend wordt geschat. Hoogtepunt. Volgens de Amerikaanse open bare gezondheidsdienst is de kinder verlammingsepidemie in de Verenigde Staten over haar hoogtepunt heen. In de week eindigend op 3 September werden 2.033 gevallen geregistreerd (in dezelfde perode van het vorige jaar 2.010). In de week daar voor werden nog 2.289 gevallen gemeld. Voorbereiding. In Brussel zijn honderd ge leerden uit veertig landen bijeen ter voorbereiding van het geophysische jaar (19571958). De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn beide vertegen woordigd. In het geophysische jaar, dat achttien maanden zal duren, zullen de stratosfeer en de inonosfeer bestudeerd worden. ADVERTENTIE Vraag de juiste soort 44. „Maar mijnheer Panda!", riep Jollie- pop, „het lijkt mij onmogelijk om een ein de te maken aan het bewind van minister Goedbloed. Bedenk, hoe groot zijn aan hang onder het vrouwelijk deel van de bevolking is!" „Die aanhang zal hij gauw kwijt zijn", antwoordde Panda grimmig terwijl hij naar de deur holde, „vanavond nog, als alles goed gaat!" „Vanavond?", herhaalde Jolliepop. „Onmogelijk! Als ik zo vrij mag zijn. Vanavond immers zal iedere dame in den lande vol geestdrift kijken naar de nieuwe hoedjes, die hij voor de televisie gaat vertonen". „Maar ze zullen nog meer zien", antwoordde Panda, „en dat zal ze razend op Joris ma ken! Wacht maar af!" En met deze woor- """N den rende hij heen, om zijn geheimzinnig plannetje uit te voeren. Toen hij hijgend het ministerie van Modezaken bereikte, stond daar al een auto, waaruit televisie camera's en andere apparaten werden ge laden, die voor de uitzending van die avond nodig waren. „Net op tijd", dacht Panda. „Nu moet ik proberen, om onge merkt naar binnen te glippen". IN VERSCHILLENDE andere landen kunnen we op de binnenwegen nog wel eens een kar zien voortsukkelen, getrok ken door een koe. Ook de trekos behoort, ondanks de modernisering van de land bouw, in Europa nog niet tot het verleden. Maar in Nederland heeft het rund als trekdier reeds lang afgedaan. Niet omdat de mechanisering van het landbouwbedrijf in ons land zo'n grote voor- sprong op het buitenland heeft, óók niet omdat de koe als trekdier niet zou deugen, maar louter en alleen terwïlle van de schijn tegenover de buitenwereld. De koe heeft als trekdier ongetwijfeld goede kwalitei ten, maar het is eveneens een feit, dat van de koe, die haar trekkracht aan het be drijf geeft, niet tegelijkertijd een grote melkgift kan worden verlangd. Het dier dat voor het trekken wordt afgericht, moet dus als melkleverancier worden af- gescherven. Dit is op zichzelf geen be zwaar, getuige het feit dat op het kleine gemengde bedrijf op de zandgronden in vroeger tijden de koe veelvuldig als trek dier werd gebruikt. Deze boerenbedrijven stonden maatschappelijk tussen het kleine bedrijf zonder trekdier, èn het bedrijf dat zich de weelde van een paard kon veroor loven. U weet, dat in die tijden het be drijfje, dat het zonder paard moest stellen, vrijwel geheel van burendiensten afhan kelijk was. Zeker, de keuterboer zou de akker met de spa kunnen bewerken en bij het binnenhalen van de gewassen had hij een kruiwagen kunnen bezigen, maar een dergelijke primitieve techniek kostte wel erg veel tijd, afgezien nog van het feit dat al dit zware werk op den duur slopend is voor het taaiste gestel. Veel kleine bedrijf jes waren bij tijd en wijle dan ook aange- (Nadruk verboden) wezen op de hulp van hun grotere buur man, die met zijn paard het werk snel kon opknappen. Die buurman verkreeg daardoor een zekere machtspositie en menige boer liet er zich graag op voor staan dat een aantal keuterboertjes van zijn vriendelijkheid en welwillendheid af hankelijk was. Vaak - hoe kan het anders - is de hulp van de grote boer juist no dig op het ogenblik dat er op het grote bedrijf werk ge noeg voor het paard is, zo dat de kleine boeren die zich dit enigszins konden ver oorloven, van hun koeien één dier afzonderden dat voor trekken werd afgericht, waardoor zij minder afhankelijk van de burenhulp werden. Kleine boer bleven zij desondanks, want boer-met-een-paard bleef het ideaal waarnaar iedere keuter boer hunkerde. In het begin van deze eeuw, toen de landbouw in ons land zich in opgaande lijn bewoog, scheen voor vele keuterboertjes de roemvolle toekomst om ééns in het bezit van een paard te geraken, niet ondenkbaar ver af te zijn. En met dit ideaal in het verschiet dachten zij er niet aan met een koekarretje naar het dorp te rijden en openlijk te demonstreren dat zij zich de weelde van een paard niet kon den veroorloven. Liever het paard van de buurman geleend, dan zich deze „schande" op de hals te halen! Door deze benepen zienswijze is de koe als trekdier in ons land al reeds een halve eeuw in discrediet. Over trekken gesproken, weet u dat zijde verhoudingsgewijs sterker is dan het beste staal? Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2