Uitgaan in Haarlem hr beieefi v 10 hi Kis12 m13 rïi14 o Cyprus Vijftig jaar geleden Nederland krijgt vermoedelijk recht op vaste kardinaalszetel 15 Mevrouw Bouman drijft Manoch in het nauw Verheffing van Nederlands prelaat tot rang van kardinaal wordt verwacht Emissie Philips van f 179 millioen rHoe is het ontstaan?^ NAV O-projecten in Nederland 13 Iraakse medische ploeg in Marokko geweigerd Zaak-Jungschlaeger Officier vraagt haar de critiek op getuige te staken Geoloog die in Djambi werd gewond is weer genezen Hevig onweer boven de Veluwe; bliksem ingeslagen Indonesische kiesdistricten voor de helft gereed Instituut te Amsterdam voor het moderne Midden-Oosten Dit woord: BAKBEEST J Opslagplaats en woonark in brand te Kinderdijk DURABLE Breiwol Ple'*le* *an" Uit Haarlems Dagblad van 9 September 1905 14 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 De Noord-Atlantische Verdrags Organi satie die voor vijftien landen een schild van gezamenlijke afweer is, dreigt in een netelige positie te geraken nu de drielan- denconferentie over het eiland Cyprus in Londen is mislukt. De NAVO-raad ziet zich geroepen te bemiddelen tussen Griekenland en Turkije, die het laatst (1951) tot de organisatie werden toegelaten en een ern stig geschil hebben over een kroonkolonie van een der mede-oprichters van de NAVO: Groot-Brittannië. Nu de topconferentie te Gennève de drei ging van een oorlog heeft afgewend en de stilte die moeilijke onderhandelingen voor af pleegt te gaan zich gelegd heeft over de grote vraagstukken van onze tijd, klinkt het rumoer om het onderling gekrakeel der NAVO-bondge.noten des te luider. Dat Griekenland het niet wil laten bij een her nieuwde voordracht van de kwestie-Cyprus voor de Algemene Vergadering van de UNO blijkt wel uit het Griekse verzoek de gemeenschappelijke vlootoefeningen in de Middellandse Zee uit te stellen. Een bomaanslag op het Turkse consulaat te Saloniki evenals Cyprus eertijds Turks en altijd een bron van onrust is gevolgd door anti-Griekse gewelddaden in Istanboel en Izmir, dat na de eerste wereld oorlog als Smyrna aan de Grieken werd toevertrouwd en waaruit de Turken hen in 1922 ongestraft verdreven. Grieken en Turken hebben elkaar nimmer mogen lijden, waartoe het verschil in godsdienst- Grieks-Orthodox en Mohammedaans nog bijdraagt. Ook nu hebben Grieks-Ortho doxe kerken het moeten ontgelden bij de uitbarsting der Turkse nationale gevoelens. Volgens de Turkse regering zijn de onlusten „tegen de Griekse landgenoten uitgelokt door communisten" en volgens de Griekse regering is de aanslag in Saloniki niet door Grieken gepleegd. Die verklarin gen komen op hetzelfde neer, maar des ondanks heeft de Griekse regering gemeend geen genoegen te moeten nemen met de Turkse spijtbetuiging. Vóór de Londense conferentie stemden de Britse en Turkse standpunten over Cyprus vrijwel overeen. De Britse onder minister voor Koloniale Zaken Hopkinson liet zich een jaar geleden (28 Juli) ver leiden tot de uitspraak dat Groot-Brittan nië het eiland nooit zou opgeven. Nooit is een woord dat de Britse diplomatie niet eens kent, maar het werd uitgesproken nadat de Britse bases in de zóne van het Suez-kanaal aan Egypte waren afgestaan. Het Turkse standpunt is kort en goed: Cyprus liever Brits dan Grieks en zoniet Brits dan Turks. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Zorloe heeft na de conferentie in Londen met onverholen vol doening vastgesteld dat er officieel over eenstemming was over het feit dat er geen overeenstemming is bereikt. De Britten hebben de beste papieren, de Grieken de meerderheid in de bevolking van het eiland (400.000) en de Turken een minderheid (100.000). Tegenover de Griek se aanspraken op volkenkundige, culturele en godsdienstige gronden stellen de Turken die van historische en aardrijkskundige aard. Cyprus en Griekenland hebben sinds zij in de twaalfde eeuw deel uitmaakten van het Byzantijnse keizerrijk geen ge meenschappelijk bestuur meer gekend. De Turken veroverden het eiland in de zes tiende eeuw en bleven er vier eeuwen lang baas. De Britten die het na het Congres van Berlijn (1878) bij verdrag verkregen, annexeerden het in de eerste wereldoorlog en Turkije erkende die overgang bij het verdrag van Lausanne (1923). Het Britse voorstel om de Cyprioten met behoud van de Britse souvereiniteit zoveel mogelijk hun eigen binnenlandse zaken te laten behartigen met waarborgen voor de Turkse minderheid, wijzen de Turken af. Zij zien daarin de eerste stap naar uitein delijke Griekse heerschappij over het eiland na 2300 jaar. De Grieken verwerpen het Britse voorstel omdat zij niet met minder genoegen willen nemen dan de erkenning van het recht op zelfbeschikking van de eilandbevolking, die zich zonder twijfel voor aansluiting bij Griekenland (Enosis) zou uitsprkeen. De Britten versterken hun troepen op het eiland uit vrees voor een herhaling van de opstand van 1931, die indertijd alle plannen voor zelfbestuur schielijk deed vergeten. Zij stellen een vlootblokkade in om het binnensmokkelen van wapens en munitie te voorkomen. Het lijkt wel alsof het wegvallen van het onmiddellijk gevaar van buitenaf span ningen in de NAVO oproept, die moeilijk zijn te bezweren, temeer daar het hier een eeuwenoude vete geldt, die bloedige sporen in de historie heeft achtergelaten. AB BAGDAD (AFP/Reuter) De Iraakse regering heeft met leedwezen vernomen, dat een Iraakse medische ploeg van de Franse regering en het Franse Rode Kruis geen toestemming krijgt om zich, zoals was aangeboden, naar Marokko te begeven. In een communiqué wordt de aandacht der wereld gevraagd voor dit „gevaarlijke precedent." De Iraakse regering hoopt dat de Franse autoriteiten hun standpunt zullen herzien. De ploeg zou gezonden worden door de Iraakse „Halve Maan," het „Rode Kruis" van Irak. DJAKARTA (PIA) Op de zitting van het Landgerecht te Djakarta in de zaak- Jungsohlaeger heeft de verdedigster, me vrouw Bouman getuige Manoch nader on dervraagd over de twaalf keren, dat hij, naar hij zeide, heeft deelgenomen aan be voorrading uit de lucht door vliegtuigen. Mevrouw Bouman legde in dit verband een verklaring over van luitenant Van Elle- kom, van wie Manooh had verklaard, dat deze zou hebben deelgenomen aan zulk een bevoorrading in 1951. In deze verklaring staat onder meer, dat Van Ellekom in De cember 1950 naar Nederland was vertrok ken, nadat hij twee maanden tevoren was gewond bij een ongeluk met een oefen vliegtuig. Voorts toonde mevrouw Bouman Manoch foto's van andere personen, die volgens hem hadden deelgenomen aan de activiteit van de Nederlands-Indische Gue- rillLa-Organisatie, doch van wie hij nie mand herkende. De officier van justitie Sunario, verzocht mevrouw Bouman hierop, zich te onthou den van critische opmerkingen over getui ge en zich tot de feiten te bepalen. De offi cier las verklaringen voor van een zekere Sunega, die als spion was binnengedrongen in de Darul Islambeweging en die zegt een vergadering te hebben bijgewoond in het Preangerhótel in Bandung in 1950, waar Westerling, Kartosuwirjo, sultan Hamid en een aantal Nederlandse officieren een be spreking hielden. Daarbij was ook een be kende Indonesische republikeinse figuur aanwezig, wiens identiteit de officier niet wenste te onthullen. Deze vergadering had betrekking op pogingen aldus de ver klaring om het wettig gezag omver te werpen. De niet met name genoemde Indo nesiër zou toen hebben voorgesteld, dat de subversieve organisatie diende te werken onder het mom van de Darul Islam. Dit bracht mr. Sunario tot de conclusie, dat de Nederlanders en bepaalde Indone sische leiders wel degelijk steun aan de Darul Islam verleenden. Rechter Maeng- kom gaf evenwel als zijn mening te kennen, dat dit rapport geen verband houdt met de zaak-Jungsehlaeger. De Nederlandse geoloog J. van Deventer, die op 8 Augustus door inheemsen, die goe deren hadden ontvreemd uit een bevoor radingskamp, met speren werd aangevallen, is inmiddels hersteld. Met een speer heeft de heer Van Deventer zich de aanvallers van het lijf gehouden. ADVERTENTIE Volgens goedingelichte kerkelijke kringen is paus Pius XII voornemens een Ne derlandse prelaat te verheffen tot de rang van kardinaal ter vervanging van Johannes kardinaal De Jong. Zulk een benoeming zal echter moeten geschieden in een consistorie. Naar verluidt zal de paus kort voor het aanstaande Kerstfeest een consistorie te Rome bijeenroepen. Op liet ogenblik zijn er zeven vacante zetels in het Heilige College van Kardinalen. Sinds het consistorie van 1946 waar in mgr. De Jong de waardigheid van kardinaal kreeg, heeft Nederland het „recht" gekregen op een kardinaalszetel, zo verklaarde men in Vaticaanse kringen. Wijlen kardinaal De Jong was de eerste Nederlandse kardinaal, die ook in Ne derland resideerde sinds de tijden voor de reformatie. De Nederlandse kardinaal Van Rossem, die in 1911 tot de waardigheid werd verheven door Paus Pius X, was te Rome gestationneerd als prefect van de Congregatie voor de Propaganda van het Geloof. Ofschoon kardinaal De Jong in Utrecht een coadjutor had, mgr. B. J. Alfrink, zal deze de overledene niet automatisch in de aartsbisschoppelijke waardigheid opvolgen, zo verklaarde men in Vaticaanstad. Mgr. Alfrink is immers coadjutor „Sedi Datus", hetgeen wil zeggen coadjutor voor de zetel Utrecht en niet voor de aartsbisschop zelf. De aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, is benoemd tot apostolisch ad ministrateur. Dit betekent, dat het be stuur van het aartsbisdom in zijn handen is zolang er nog geen aartsbisschop is be noemd. Deze mededeling werd hem ge daan door de pauselijke internuntius in Nederland, mrg. Paolo Giobbe. De begrafenis van Johannes kardinaal De Jong zal Dinsdagmorgen geschieden. Om tien uur beginnen in de kathedrale kerk te Utrecht de lauden, waarna de uit vaart wordt gedaan. De pontificale mis van requiem zal worden opgedragen door de administrator-apostolicus, mr. dr. B. J. Alfrink. De lijkrede zal worden uitge sproken door mgr. dr. J. A. Geerdinck, of- ficiaal van het aartsbisdom. Het stoffelijk overschot van Johannes Kardinaal De Jong zal hedenavond om ze ven uur op een brancard naar het aartsbis schoppelijk paleis te Utrecht worden over gebracht, waar een chapelle ardente is in gericht. Inmiddels zijn talrijke telegrammen van rouwbeklag binnengekomen. De paus heeft een telegram gezonden aan de administra tor-apostolicus, mgr. dr. B. J. Alfrink, waarin hij zegt ten diepste getroffen te zijn door het overlijden van Zijne Emi nentie kardinaal De Jong. De Heilige Va der, aldus het telegram, vergezelt de ziel van deze vrome herder naar God met vu rige gebeden en schenkt zijn vaderlijke apostolische zegen aan de geestelijkheid en alle gelovigen van het aartsbisdom. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een telegram van deelneming ge zonden aan de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht. Prins Wilhelmina zond een rouw krans. De minister-president heeft het volgen de telegram verzonden aan de aartsbis schop-coadjutor: „Namens het Nederlandse kabinet moge ondergetekende diepgevoel de deelneming tot uitdrukking brengen naar aanleiding van het verscheiden van Z. Em. kardinaal dr. J. de Jong, die ge durende een zo groot aantal jaren leiding heeft gegeven aan de R.K. kerk in ons land, waarbij in het bijzonder ook wordt gedacht aan de verdiensten van de over ledene voor de Nederlandse zaak gedu rende de zeer moeilijke bezettingsjaren. Drees, minister-president". In de buitenlandse pers wordt grote aandacht gbesteed aan het overlijden van Nederlands kardinaal. De „New York Times" zegt Vrijdag in een hoofdartikel over kardinaal De Jong: „Toen de Nazi's hem bedreigden, bleef hij standvastig. Toen zij hem beboetten, be taalde hij en ging voort zijn plicht te doen zoals hij die zag. Terwijl wij thans eer aan zijn nagedachtenis bewijzen, is het goed te bedenken, dat, ofschoon tirannie vele vor men kan aannemen, er altijd dapperen te vinden zijn om er weerstand aan te bie den". Vooral in Spanje hebben radio en pers een vooraanstaande plaats ingeruimd voor de kardinaal, die in Spanje zeer ge liefd is en geldt als een groot strijder voor de rechten van de kerk. In Parijs verscheen een levensbeschrijving op de voorpagina van „La Croix". Er zullen in het gehele diocees Parijs missen voor de zielerust van de kardinaal worden opgedragen. In verband met het overlijden van de kardinaal heeft de voorzitter van de Twee de Kamer de vergadering op Dinsdag 13 September uitgeschreven tegen 's middags drie uur in plaats van, zoals gebruikelijk is, één uur. Boven de Veluwe in de omgeving van Apeldoorn heeft Donderdagavond een kort maar hevig onweer gewoed waarbij de bliksem op vier plaatsen is ingeslagen. In Loenen trof het hemelvuur de boerderij van de heer K. Modderkolk aan de Daal- enk, die tot de grond toe afbrandde. De Loenense brandweer maakte bij het blus- singswerk gebruik van de tankwagen uit Apeldoorn, omdat er in de omgeving van de boerderij geen water was. De bewoner was verzekerd. Bij de landbouwers A. Elsenbroek aan de Droef akkers en J. Kaijenbrink aan de Eerbeekseweg sloeg de bliksem in zonder grote schade aan te richten.. In Klaren- beek werd een veeschuur van de land bouwer J. Verwaijen getroffen. De schuur brandde totaal uit. Commissarissen en raad van bestuur van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken heb ben besloten de vergadering van houders van preferente aandelen, te houden op 17 September, voor te stellen over te gaan tot uitgifte van 178.727.000 gewone aandelen aan de n.v. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilampenfabrieken, die op haar beurt voornemens is over te gaan tot een dergelijke uitgifte van gewone aandelen. De inschrijving zal op 6 October worden opengesteld voor aandeelhouders. Twee gewone aandelen respectievelijk zes preferente aandelen n.v. Philips of n.v. Ge meenschappelijk Bezit geven recht op een gewoon aandeel tegen een koers van 100 percent. Onze financiële redacteur tekent hierbij aan: De beurs heeft de emissie reeds enige tijd verwacht en de aanzienlijke koers stijging van de laatste weken was voor een deel op deze verwachting gebaseerd. Toch is het thans genomen besluit tot uit gifte van 179 millioen gewone aandelen a pari tot op zekere hoogte nog een verras sing. Alleen reeds omdat ditmaal geen pre ferente aandelen worden uitgegeven en de tot dusverre bestaande verhouding tussen het uitstaand bedrag gewone en dat van de preferente aandelen wordt gewijzigd. Opmerkelijk is dat terwijl de beurs met een ferme hausse op de aandelen-emissie is vooruitgelopen, de bekendmaking ervan Donderdag na de beurs tot een koersdaling heeft geleid. De notering bleef circa 516, na een officieel slot van 523. De jongste cijfers van Philips over het eerste halfjaar doen verwachten dat de netto-winst, welke in 1954 119 millioen bedroeg, in 1955 ruimschoots voldoende zal zijn om over het in December 1954 en thans opnieuw vergrote kapitaal 14 pet. dividend uit te keren. Straks zal het gewone kapitaal van Philips 488 millioen bedragen en het preferente 144 millioen, totaal derhalve 632 millioen. Het zal van de verdere gang van zaken afhangen of over dit kapitaal het voordividend 'van 14 pet. op de gewone en van 7,6 pet. op de preferente aandelen zal kunnen worden gehandhaafd. Dit zou dan betekenen dat het rendement op de gewone aandelen circa 2,3 pet. en dat op de preferente bijna 4 pet. zal bedragen. DJAKARTA (PIA) Het Indonesische kabinet heeft met algemene stemmen be sloten, dat de algemene verkiezingen voor het parlement op 29 September gelijktijdig in de meeste kiesdistricten zullen worden gehouden. Meer dan de helft van de 208 kiesdistricten zijn gereed, 24 districten niet en in de overige districten is nog geen be slissing genomen. De verkiezingen gaan in ieder geval door op Java, Sumatra, Bali, Lombok, de dichtstbevolkte eilanden dus, en vermoedelijk ook in delen van Celebes. Op dit eiland woont drie kwart van de Indonesische bevolking, dat tweehonderd van de 206 parlementsleden kiest. De algemene synode van Protestantse kerken in Indonesië heeft te Djakarta een beroep gedaan op alle stemgerechtigde Christenen actief deel te nemen aan de verkiezingen. Er werd op aangedrongen gezamenlijk kwesties te bespreken op basis van hun overtuiging als Christen en hun stem uit te brengen op Christelijke candi- daten. Voorts is een beroep gedaan op de Christelijke gemeenschap op de Zondag, voorafgaande aan de verkiezingsdag, te bidden voor het welslagen Indien de gemeenteraad er zijn goedkeu ring aan hecht zal Amsterdam een instituut voor het Modere Midden-Oosten krijgen. De plannen daarvoor zijn uitgewerkt door professor dr. G. F. Pijper, hoogleraar in de Arabistiek en de Islam aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam. Het instituut zal speciaal worden inge steld om Nederlanders, die naar Arabische gebieden worden uitgezonden, gedurende zes weken een itensieve trainingscursus te geven. Gedoceerd zal onder meer worden in geschiedenis cultuurgeschiedenis gods dienstige gewoonten en gebruiken en de taal der Midden-Oosterse gebieden Met het woord bakbeest duiden wij een log, plomp gevaarte aan van grote afmetingen. Daarentegen bezigen wij het woord kokkerd, ontstaan uit kokos noot, voor voorwerpen die uit hun aard klein zijn. In het Vlaams gebruikt men bakbeest ook voor: dronkaard en daar kent men ook: bakzwijn, dat hetzelfde is als ons: zwijn voor: zatlap. Nu be tekent bake: zijde spek. Men vindt dit terug in: achterbaks. Ooorspronkelijk is bakbeest dus: varken, vandaar: ieder lomp dier en: mens die leeft als een varken. Tenslotte wordt het dan ook toegepast op voorwerpen die zwaar en ^onhandelbaar zijn. TONEEL EN DANS Zaterdag 10 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Guus Hermus speelt Het Nieuwe Comedia „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman. Met Magda Janssens, Beb Dekker, John Gobau, Guus Hermus, Robert Sobels en anderen. Décor: Lucas Wensinig. Zondag 11 September, Openluchttheater, 15 uur: Populaire voorstelling ter sluiting van het seizoen door het Ballet der Lage Lan den (met pianobegeleiding) onder leiding van Mascha ter Weeme. Op het program ma staan onder meer fragmenten uit „Giselle" en uit „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky/Petipa, het laatste met Ine Rietstap en Marten Molema als solisten. Zondag 11 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Heropvoering van „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman, door Het Nieuwe Come dia onder regie van Guus Hermus. Voor bijzonderheden zie Zaterdag 10 September. Dinsdag 13 September, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt onder regie van Jan Retel „In de schaduw van twij fel" van Norman King. Met Paul Steen bergen, Ida Wasserman, Pim Dikkers, Joris Diels en anderen. Décor: Guus Korubel. Woensdag 14 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Nederlandse Jeugdge meenschap speelt de toneelgroep „Puck" „Wie is wie" van Cas Baas. (voor de leef tijdsgroep van 14 tot 18 jaar). Donderdag 15 September, Minerva Theater, 20.15 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" speelt „Potasch en Perlemoer met vacantie", met onder anderen Johan Kaart en Johan Boskamp. MUZIEK Maandag 12 September, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Dinsdag 13 September, Concertgebouw, 20 uur: Het Nederlands Kamerorkest speelt onder leiding van Szymon Goldberg het Concert voor twee violen en orkest in d kl. t. van J. S. Bach (solisten Szymon Goldberg en Willem Noske, viool), de Eerste Suite in C gr. t. van J. S. Bach, Trauermusik voor altviool en strijkorkest van Paul Hindemith, (solist Bernard Feld- brugge) en Eine kleine Nachtmusik van Mozart. Dinsdag 13 September, Grote Kerk, 20 uur: George Robert sneelt op het orgel werken van A. van den Kerckhoven, J. B. Loeillet. L. Cherubini, Enrico Bossi, Jos. Jongen en Ch. M. Widor. Donderdag 15 September, Grote Kerk, 15 uur: George Robert speelt werken van Hendrik And nessen. DIVERSEN Zondag 11 September, Lidotheater, 11 uur: Annabella en James Cagney in „Rue Madeleine 13". Zondag 11 September, Studiotheater, 11 uur: „Russisch ballet". Zondag 11 September, Concertgebouw: van 20—23 uur ieder half uur een voorstel ling met het waterorgel. Watersymphonie gespeeld door Geert Sipkema. Maandag 12 September, Concertgebouw: van 1418 en van 2023 uur ieder half uur een voorstelling met het waterorgel. Zie Zondag 11 September. Donderdag 15 SeDtember, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Verenigde Soelers" spelen onder regie van Ton van Otterloo met ,.U soreekt met uw moordenaar" van Frederik Knott. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—17 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en gra fiek van Ina Rahusen t. g. v. haar 60ste verjaardag. Geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur. Huis met de Kogel: Portefeuille met Haar lemse stadsgezichten van de hand van de Haarlemse kerkinterieur-tekenaar Willem Horsman. Vanaf 10 September: schilde- Paul Steenbergen als de atoomgeleerde in „De schaduw van twijfel" van Norman King, welk spannend probleemstuk op 13 September door de Haagse Comedie onder regie van Jan Retèl in de Haarlemse Schouwburg wordt vertoond. rijen en etsen van Dirk Breed. Geopend op werkdagen van 10 tot 18 uur. Teyler's museum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 11—17 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Meuseum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-ddorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Huis Van Looy: Van 10 September af jubi leumtentoonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten", dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, 's Zondags van 1417 uur. Opening om 3 uur in het Frans Halsmuseum door: dr. J. Hulsker; herdenkingsrede door dr. J. C. Brandt Corstius. Vleeshal: nationale en internationale ten toonstelling van architectuur 1945/1955 in samenwerking met de Kring Haarlem van de Nederlandse Bond van Architecten. Dagelijks geopend van 13.30 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. Opening met causerie door prof. ir. C. Wegener Sleeswijk op Maandag 12 Septemebr om 20 uur in de ridderzaal van het stadhuis. Donderdagavond is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de materialenopslagplaats van de aannemers firma De Jager te Kinderdijk. Weldra stond het gehele gebouw in lichterlaaie. Het vuur sloeg over naar het langs de Lek staande riet en de woonark van de veer man Vos. Deze kon met zijn vrouw en twee kinderen tijdig de ark verlaten. De gehele opslagplaats met materialen ging verloren. De ark kreeg veel schade even als het meubilair daarin. ADVERTENTIE i Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft meegedeeld, dat firma's in de Ver enigde Staten en andere landen kunnen inschrijven voor drie bouwprojecten van de N.A.V.O. in Nederland, waarmee een totaal bedrag van 2.143.680 dollar gemoeid is. De drie projecten omvatten het leveren en leggen van een 48 km lange pijpleiding, die o.a. een rivier moet kruisen en de bouw van brandstoftanks, wegen, een pomphuis en laadinrichtingen voor binnenschepen; het leveren en leggen van een tweede, 92 km lange, pijpleiding, welke eveneens een rivier zal kruisen, en de uitbreiding van een vliegveld met landings- en startbanen. Er werd niet gezegd, waar deze projec ten zullen worden uitgevoerd. LONDEN. Te Portsmouth is de vrede geteekend, die een einde maakt aan den Russisch-Japanschm oorlog. De presi dent der Vereenigde Staten, Theodoor Roosevelt, is de man van den dag, daar hij de weerstrevende partijen heeft samengebracht en het geheele gewicht van zijn invloed ten gunste van den vrede in de schaal der wereldpolitiek geworpen. Voor de geschiedenis die een blijvend oordeel velt, zal vermoedelijk de hoog ste prijs worden toegekend aan den Japanschen Mikado, wegens zijn gema tigdheid, den eisch tot vergoeding der oorlogskosten te laten vallen. Zijn zelf- beheersching is een schitterend bewijs voor de hooge wijsheid van den Japan schen monarch. ADVERTENTIE DINSDAG ZATERDAG ZONDAGMAANDAG DINSDAG ^^^^^UwOENSDAG BP PTEMBERK *jM$BPTEM0tRK MSEPTEMBERM' m WSEPTEMBER^^^ MSE SEPTEMBER 'WOENSDAG 'SEPTEMBER i DONDERDAG sePTÊMafdj

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5