BOLERO SHERRY Agenda voor Haarlem Kort en bondig Technicus ging in appèl tegen vonnis wegens verkeersdelict la\ Zaandijker vloog twee keer zijn vrouw naar de keel Plannen voor eigen school van „Rachel Steijnhuis" Wie zat er achter het stuur „Het was mijn wagen maar ik zat er niet in ShagteUa Ueteï dan DRY PALE Wegens poging tot doodslag voor Haarlemse rechtbank: eis 3 jaar Motorrijder uit politie- escorte aangereden Najaarsfeesten in Hillegom Nieuw; geruchten over opstand in Argentinië VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 8 Burgerlijke Stand van Heemstede Zilveren jubileum H. J. van Bloppoel Neem A NE UROTONI C Buschauffeur staat terecht voor Haarlemse rechtbank Twee Haarlemmers in arrest, verdacht van diefstal Burgerlijke Stand van Haarlem Statistiek Augustus Stadsbibliotheek Verkoop van huizen Vragen van radicaal in het parlement niet beantwoord Van der WERFF 4 HUOSECHT Nieuwe voorzitter bij „Sursum" 99 De heer A. V. S. uit Voorschoten her haalde gistermorgen in een appèlzaak voor de Haarlemse rechtbank zijn merk waardige belevenis op de rijksweg Am sterdamDen Haag in de Haarlemmer meer op 21 Januari van dit jaar. Hij was op die weg omstreeks tien uur juist bezig om twee voor hem rijdende vrachtauto's in te halen toen hij een fel claxonneren achter zich hoorde, dat aanzwol en er plotseling aan zijn rechterzijde een andere auto voorbijschoot. Hij bevond zich toen nog op de linkerzijde van de weg om de tweede vrachtauto voor hem te passeren. De dame, die naast hem zat, nam het num mer op. Dat bracht de zaak aan het rollen: het geval van wegpiraterie werd nader onder zocht en het nummer leidde naar de Haag se technicus H. B. B., wiens eigendom de auto met dit nummer bleek te zijn. Hij werd drie weken na de merkwaardige ge dragingen van zijn auto, bij de Haagse politie ontboden en herinnerde zich niet meer, wat hij die morgen gedaan had. Ge woonlijk ging hij echter van Den Haag naar Utrecht als curator in het faillisse ment van een Utrechts fabriekencomplex en soms naar Amsterdam. Maar zodra hem het geval werd voorgelegd van dit rechts passeren zei hij met grote stelligheid: „Dat ben ik beslist niet geweest". Hij bleef bij deze verklaring en aanvaardde daarom ook geen beschikking. De kantonrechter had hem echter tot 150 boete en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar veroordeeld. ADVERTENTIE -„ia A<nerican Virëinia r Zi*aar' Half *"aar c^acretta *9 geerde 'f.fÈQl "9",. ve,rVer QV»a<»*e a verged beter de PUP Behalve de twee inzittenden van de rechts gepasseerde auto werd bij de be handeling voor de Haarlemse rechtbank ook de 34-jarige Haagse politieman B. als getuige gehoord, die het proces-verbaal tegen B. had opgemaakt. Deze zeide niet de indruk te hebben, dat B. bij het verhoor gedraaid heeft, integendeel, zijn verklarin gen waren zeer beslist en nergens door hem herroepen. Hij zeide geconfronteerd met de zekerheid, dat het toch zijn wagen was waarmee op de Rijksweg zo onverantwoor delijk gereden was er niets van te be grijpen, maar dat hij in elk geval niet ach ter het stuur ervan had gezeten. Andere bestuurder? Zijn verdediger, mr. B. J. Lambers, had een getuige a décharge laten verschijnen, namelijk mr. F. K. te Utrecht, die evenals B. curator was in het faillissement van de Utrechtse industrie en nu en dan samen met hem naar Amsterdam trok om de ga rages, welke het bedrijf daar had te con troleren. Daar werd dan ook meestal de auto van B. in achtergelaten en de controle werd gezamenlijk met de auto van mr. K. voortgezet. De laatstgenoemde zeide, dat de 21ste Juli vermoedelijk ook een van die contröledagen is geweest. Op verzoek van de garagechef liet men altijd het sleuteltje in de auto zitten, opdat deze indien nodig verplaatst kon worden. Over het garage bedrijf waar dat meestal geschiedde waren Vaak klachten over onvoldoende toezicht. „Ik zou me best kunnen voorstellen, dat een van de garageknechts voor de verlei ding is bezweken, eens een ritje met zulk een prachtige auto te maken", zo zei mr. Lambers. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, meende echter toch dit ernstige verkeersdelict aan B. te moeten aanreke nen, omdat deze bij het eerste verhoor verklaard heeft, dat er nooit iemand an ders in deze auto reed dan hij. Hij eiste dan ook bevestiging van het rechtbank- vonnis. Daarentegen meende de raadsman, dat men voor een veroordeling toch wat meer bewijs zal moeten hebben dan dat het B's auto was. B. rijdt zelden op deze weg en voorts is een onregelmatigheid in de garage, waar hij zijn wagen stalde zeker niet uitgesloten. Verder spreekt ook B's weigering een schikking te aanvaarden, voor zichzelf: hij is er volkomen zeker van dit verkeersdelict niet gepleegd te hebben. B. is ook volgens de verklaring van zijn medecurator een uitstekend rijder en nog nimmer voor een verkeersovertreding be keurd. De rechtbank zal op 22 September uit spraak doen. GETROUWD: H. J. J. Pronk en A. C. Touw; B. Griekspoor en J. H. van der Lin den; R. Wurpel en A. A. Luyt; Th. Veen en C. J. W. Beliën; C. J. Vos en W. Zorge; J. C. M. Boumans en H. M. Th. Pot. GEBOREN: Peter Alexander, z. van L. L. Vermeij en M. Th. L. van Kesteren; Linda, dr. v. J. A. Wesseling en H. M. W. van Dijk; Adrianus Theodorus Maria, z. van E. A. Louter en H. C. M. Tesselaar; Anneke, d. van J. Mol en M. J. Heijker; Cornelis Maria, z. van H. C. Out en P. van den Bunt; Thea, d. van E. Timmerman en J. Westerink. OVERLEDEN: Wed. J. C. Kwant—Goris, 70 j., Fred, van Eedenplein 15; Th. Asseler, 31 j., Haarlem, Paul Krugerstraat 39 rd. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRÖNTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Donderdag herdacht de heer H. J. van Bloppoel onder grote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum. De heer W. Floo- ren sprak een welkomstwoord, waarna de directeur van de Rijksautomobielcentrale, de heer L. Mollinger, de jubilaris schetste als een zeer verdienstelijk ambtenaar met hoge plichtsbetrachting. Spreker overhan digde hem namens het PTT-bedrijf de ju bileumgratificatie en tevens namens het jubileumfonds een schemerlamp terwijl aan de echtgenote bloemen werden aange boden. De heren chefs L. Cats en Th. van Den- sen spraken in welgekozen woorden de jubilaris toe en gaven beiden uiting van een goede onderlinge samenwerking. De heer M. Weder sprak van een prettige ver standhouding onder de collega's in de autogarage en liet dit blijken door het aanbieden van een staande leeslamp. Vervolgens werden nog hartelijke woor den gesproken door de heer ir. J. M. de Vos, directeur van het Telefoondistrict, de heer Ch. A. L. Trommelen, waarnemend directeur van het Post- en Telegraafkan toor en ten slotte door de voorzitter van de Haarlemse Postfanfare de heer J. Re- gelink. Met een kort woord dankte de heer van Bloppoel voor de hem aangeboden hulde. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste Donderdagmiddag drie jaar gevangenis straf tegen de 34-jarige los arbeider A. H. uit Zaandijk wegens poging tot doodslag. Hem was ten laste gelegd dat hij tot twee keer toe zijn vrouw, de 28-jarige D. B., de keel dichtgeknepen had met zoveel kracht dat zij zou zijn gewurgd indien niet in bei de gevallen anderen tussenbeide waren ge komen. De grote financiële zorgen, waarin het echtpaar en zijn drie kinderen leefden, waren reeds zo vaak de oorzaak geweest van tonelen tussen hem en zijn vrouw, dat de politie er tenslotte mee ophield er tel kens aan te pas te komen. Op een morgen in Maart had H. zijn vrouw volgens ver klaringen van haar en van enige andere getuigen onder vreselijke bedreigingen achterover op een tafel gedrukt en zijn handen om haar keel gesloten, totdat zij reeds tekenen van verminderd bewustzijn begon te tonen. Op dat moment sloegen door haar gillen gealarmeerd omwonenden tegen de ruiten en de vrouw gleed onder zijn handen van de tafel af. Hij heeft haar daarna volgens haar verklaringen de voe ten en de handen met lakens bijeengebon den en in bed gelegd. „Ik wilde haar vasthouden" „Ik wilde haar niet van kant maken", zei de verdachte voor de rechtbank, „ik wilde haar alleen vasthouden omdat zij weer van huis weg wilde lopen en mij alleen met de kinderen achterlaten. En ik moest naar mijn werk". Een andere keer was de vrouw, mede als gevolg van zijn bedreigingen des nachts naar kennissen ge gaan. Toen hij haar dus des morgens niet meer in huis aantrof, liep H. naar de ken nissen en toen hij haar daar aantrof ging hij haar opnieuw te lijf. Ook toen zou hij volgens getuigenverklaringen haar keel hebben dichtgedrukt, totdat een der ken nissen tussenbeide kwam en hem met een judogreep vloerde. Op de vraag van de president, mr. E. J. W. Top, dat de verklaringen der getui gen toch duidelijk genoeg waren antwoord de B. dat hij haar naar huis had willen terughalen en zeker niet de bedoeling had gehad, haar te vermoorden. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat hier van voorbedachte rade geen sprake was, doch wel van een dub bele poging tot moord. Hij betreurde het dat er geen rapport over de verdachte was, maar zeide ook zonder dat de strafmaat wel te kunnen bepalen, waarna hij tot zijn eis van drie jaar kwam. „Maatschappelijk onmogelijk huwelijk" De verdediger, mr. C. Blankevoort ge waagde van twee „kinderen", die met grote financiële lasten een huwelijk waren be gonnen en het zich vormend gezin onmo gelijk op enig maatschappelijk peil konden houden. De in alle opzichten tragische jeugd van de verdachte, waarvan de raads man in het kort de geschiedenis weergaf, maakte dat deze tegenslag èn het feit dat zijn vrouw hem wilde verlaten door hem niet verwerkt konden worden. Zodra hij aan het onherroepelijke daarvan herin nerd werd, werd hij uitzinnig van drift. De strafmaat doet er naar mr. Blankevoort zeide, weinig toe: in het Huis van Bewa ring, waar op het ogenblik niet zoveel de linquenten verblijven zal hij voldoende persoonlijk toezicht van de directeur heb ben. „Wellicht zal hij zich dan eindelijk leren beheersen", aldus de raadsman. De zorgelijke financiële omstandigheden in het gezin van H. hadden deze bovendien tot enige koperdiefstallen verleid, waar voor de officier van Justitie tevoren reeds vier maanden met aftrek had geëist. Het koper was gekocht door de koopman P. van B„ die wegens opzetheling terecht stond. Tegen hem werd 21/2 maand ge- eist. Hij was op zijn beurt het slachtoffer geworden van oplichting door de vertegen woordiger van de fa. De G„ waarvan het koper gestolen was, de Amsterdammer J. S. Deze had zich bij hem uitgegeven voor De G. zelf en hem gezegd dat de officier van Justitie te Haarlem hem gevraagd had of hij al schadeloos gesteld was door de heler. Indien de officier binnen een be paalde termijn bericht zou hebben gekre gen, dat de schadeloosstelling inderdaad geschied was zou hij de zaak seponeren, aldus het verhaal van de vertegenwoor diger S. tegenover de heler. S. verweerde zich met de verklaring dat zijn baas, De G., hem slechts f 25 van zijn weekloon had kunnen uitbetalen en hem gezegd had, dat hij de rest bij de koopman Van B. kon halen waar de firma toch een vordering van f 65 op had. Op zijn vraag, welke vordering het hier betrof, had zijn baas hem op de hoogte gesteld van de ko perdiefstal en de daarop volgende heling door Van B. Uit vrees, dat hij het hem toekomende geld anders nooit los zou krijgen, had de vertegenwoordiger naar hij zeide het bo venvermelde verhaal opgehangen. De eis tegen hem luidde zes maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. ADVERTENTIE Hef doeltreffend zenuwkolmerehd proeparoa» voor deze tijd VRIJDAG 9 SEPTEMBER Minerva: „De man met een millioen", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Heb zucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Spreken in het openbaar, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van spir. „Het Licht", psychometrie, 8.15 uur. ZATERDAG 10 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „I-Iumpie heeft een bok geschoten", Het Nieuwe Comedia, 8 uur. Minerva: „De man met een millioen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Spreken in het openbaar, 3 uur. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dag in appèl de zaak tegen de 34-jarige Leidse buschauffeur J. D. behandeld, die op 17 Februari van dit jaar betrokken was bij de aanrijding van een motorrijder uit het politie-escorte, dat de Australische minister-president begeleidde op de rijks weg Amsterdam- Den Haag. De aanrijding geschiedde op het viaduct over de Hoofd vaart bij Abbenes en de politieman, de wachtmeester D. R. uit Den Haag werd daarbij zodanig gewond, dat hij vier we ken in een ziekenhuis behandeld moest worden. Op 8 Juni had D. zich voor de kanton rechter te Haarlem te verantwoorden. Na dat de ambtenaar van het openbaar mi nisterie een geldboete van 75 had geëist, sprak de kantonrechter de chauffeur vrij. Tegen deze uitspraak was de ambtenaar van het O.M. in beroep gegaan. Verdachte deelde de rechtbank mee, dat hij de stoet met een autobus, waarmee hij arbeiders uit Amsterdam overbracht, pas seerde, doch volgens de dagvaarding was hij daarbij niet ver genoeg naar links uit geweken. Hij zelf houdt echter vol, dat de motorrijder, die hij aanreed te ver naar links zou hebben gereden. Vier wacht meesters van de rijkspolitie, die in het es corte hadden meegereden traden als ge tuigen op. Hun verklaringen stemden niet geheel overeen. Een hunner zei bijvoor beeld gezien te hebben, dat de later aan gereden wachtmeester, die naast een an der helemaal vooraan de stoet reed, net iets op de linker weghelft reed omdat de berm, waar harde sneeuw lag, door bei den werd ontweken. Maar de verklaringen luidden unaniem, dat de buschauffeur bij het naderen geen signaal had gegeven, ofschoon hij gezien moet hebben, dat de doorgang waarin reeds de twee motorrij ders naast elkaar reden, te smal was, zo dat hij beter vaart had kunnen minderen. De buschauffeur zeide echter, dat hij niet verder naar links had kunnen uitwijken, omdat de banden van de bus reeds tegen de trottoirband schuurden. Een van zijn passagiers, de als getuige opgeroepen los werkman J. J. van der V., bevestigde dit en verklaarde bovendien, dat de chauffeur wèl een signaal gegeven had. De raadsman, mr. Groen, vroeg bij het verhoor van een der wachtmeesters of er voor escorte-mo torrijders, die twee aan twee rijden, geen mogelijkheid is in bepaalde gevallen ach ter elkaar te gaan rijden. Wanneer daar een bijzondere aanleiding toe is, gebeurt dat wel, zo luidde het antwoord, maar in dit geval had men de bus niet horen aan komen. Omdat de raadsman er prijs op stelde ook een tweede arbeider, die thans verhinderd was, als getuige te doen horen, werd de zaak vervolgens geschorst tot 6 October. De Haarlemse recherche heeft als ver dacht van diefstal en verduistering van fietsen een twintigjarige los werkman aangehouden. Hij heeft verklaard dezer dagen een fiets uit de binnenstad gestolen te hebben en verkocht aan een rijwielver huurder voor 125. De fiets is opgespoord en in beslag genomen. Van de opbrengst was nog 17 over. Uit het onderzoek kwam aan het licht, dat de jonge man een rijwiel in huurkoop had gekocht en verkocht, hoewel het nog niet afbetaald v*is. Ten slotte is gebleken, dat de los werkman vorige week Zaterdag uit een poort aan de Wilhelminastraat een fiets heeft ge stolen in samenwerking met een eenen twintigjarige loodgieter. De fiets is ver kocht. De los werkman is gistermiddag aangehouden en de loodgieter in de loop van de avond. Het programma van de Hillegomse na jaarsfeesten mag er dit jaar zijn. Ongetwij feld saat dit in verband met het zilveren jubileum van de organiserende vereniging. Zaterdag 17 September beginnen de fees telijkheden. Des middags om kwart voor twee wordt de Ronde van Hillegom verre den. Voor junioren wordt dit een traject van 20 km., voor nieuwelingen van 40 km. Deze ronde heeft plaats onder auspiciën der ren- en tourvereniging „De Bollen streek". Eveneens wordt des middags het Lunapark geopend, dat zijn standplaats heeft op het terrein tussen Weersteinstraat en Statiosnweg. Voorts staat er des middags op het programma: hengelwedstrijd, auto- ped-rece en voetballen voor scholieren op de Jhr. Mockkade. Iets nieuws is de puzzle- rit door Hillegom voor brommers en moto ren. Des avonds vindt een muzikale wan deling plaats door de gemeente. Maandag 19 Seutember houdt de jubilerende vereni ging een receptie in hötel Flora van vier uur ot half zes. De traditionele zeepkistenrace heeft plaats des avonds om zeven uur op de fees- elijk geïllumineerde Van der Endelaan. Te gelijkertijd is er een wielerwedstrijd op langzaam rijdende fietsen Dinsdag 20 September is de grote dag. De bewoners worden door de réveille om acht uur gewekt om te gaan feesten. Om half tien is er ringrijderij uit auto's Het hoogtepunt van het feest is de jubileum- korte-baan-draverij om het kampioenschap van Nederland. Om half negen des avonds heeft er weer een muzikale wandeling plaats, en een groot vuurwerk zal de fees telijkheden besluiten. HAARLEM, 8 September 1955 ONDERTROUWD: Th. P. van der Meer en P. A. Koek; T. Kulk en H. van der Sluis. GEHUWD: 8 Sept.. W. E. Terpstra en M. J. A. van der Veen; F. C. van der Heiden en G. S. H. Tollenaar; H. Jansen en M. A. Bras penning; W. A. Polak en M. Arentzen; J. B. M. Micgielse en A. H. van de Wetering; Th. G. C. Hooij en R. J. H. Brok. BEVALLEN van een zoon: 6 Sept., J. M. Th. BosseWitteveen; 7 Sept., E. W. Sor- manide Wit; J. M. MelchiorDeen; 8 Sept., A. Prins—Boerrigter; E. H. A. J. J. Phen- ninigBruynsteen. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., M. A. van Hoorikvan Schie; G. G. Neldsvan Huijssteeden ;7 Sept., B. JansenKoopman; 8 Sept., J. M. SmitsKluijskens; D. J. AvontuurN ijssen. OVERLEDEN: 6 Sept., J. M. Kroon, 61 j., Kinkerstraat; 7 Sept., T. Gravemakei-—van Bladeren ,73 j., Kampervest; 8 Sept., A. P. J. Beijer, 6 j., van Beresteijnstraat. Johannes, kardinaal de Jong, op zijn praalbed in de rouwkamer van het „Huis met de ruitjes" te Amersfoort. In het jaarverslag van het „Rachel Steyn"-huis, gelegen aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal, één van de beide huizen van de Stichting kindertehui zen „Wees een zegen" worden mededelin gen gedaan over de stichting van een eigen school. Het bestuur is er van overtuigd dat de leerkrachten van de scholen in Bloemen daal en Overveen ondanks de moeilijk heden veel voor de kinderen doen. Het is er ook van overtuigd dat het voor de scho len veel prettiger en voor de kinderen veel beter zal zijn, als het Rachel Steyn-huis een eigen school had voor de zeer moeilijk opvoedbare kinderen, waarvoor een mini mum vereist is van vier en twintig. Het bezoeken van de gewone lagere scholen bracht in het verslagjaar, ondanks de goede samenwerking, nogal wat problemen met zich mee. Bij ieder kind komt een combinatie van gedragsstoornissen voor. Zes en twintig van de honderd kinderen zijn aggressief, 50 °/o jokt, steelt, snoept of fantaseert zeer sterk. Dat deze kinderen on degenen die tot wanordelijkheid neigen, moeilijkheden geven op school zal niemand verwonderen. De kinderen met nerveuze verschijnselen en gevoelsstoornissen (teza men ongeveer 52 geven waarschijnlijk geen, of in ieder geval minder moeilijk heden, maar ze zullen zeker niet de indivi duele aandacht krijgen die ze nodig heb ben. Dit kan de leerkrachten van de ge wone scholen niet kwalijk genomen wor den; zij staan in de regel voor veel te grote klassen. Een eigen school zou dus zeer wen selijk zijn, temeer daar practisch al de leer plichtige kinderen in aanmerking zouden komen voor plaatsing op een dergelijke school. Als verdere voordelen van deze eigen school worden opgesomd: het school- personeel komt in één staf met het inrich- tingspersoneel, welke samenwerking van het grootste belang is; door de school op eigen terrein worden veel moeilijkheden, die zich nu onderweg voordoen, voor komen. De kinderen die maar voor korte tijd op het Rachel Steyn-huis verblijven behoeven zich slechts aan één nieuw milieu aan te passen, hetgeen voor deze kinderen van het grootste belang is; psychiater en psycholoog hebben gecombineerde functies, n.l. staflid-inrichting en staflid-school, het geen het werk vereenvoudigt; didactisch zowel als vormend bieden kleine klassen veel meer mogelijkheden. De leerprestaties van de pupillen zijn in de regel niet even redig aan het goede intellect; dit zou door meer individuele aandacht aanmerkelijk verbeteren. Inmiddels tracht het bestuur te komen tot het plaatsen van in aanmerking komen de pupillen op de school voor zeer moei lijk opvoedbare jongens in Haai'lem. Het hoofd der school, de heer H. G. van der Sleen, zou graag meewerken, doch de ge meente Haarlem heeft hier tot op heden nog niet in toegestemd; mede omdat men een te grote wachtlijst heeft van Haar lemse jongens, die natuurlijk eerder voor plaatsing in aanmerking moeten komen. In 1954 bezochten zeventig kinderen het Rachel Steynhuis met 13.975 verpleegdagen. Wegens personeelstekort moest in Decem ber een meisjesgroep worden opgeheven. Eind December werden er in Bloemendaal 42 kinderen verpleegd, namelijk 19 meisjes en 23 jongens. Begonnen werd met 32 kin deren. Er werden er in het verslagjaar 40 opgenomen en er vertrokken 30 kinderen. In de maand Augustus zijn door de Stads bibliotheek en leeszaal te Haarlem 13.978 boeken uitgeleend, waarvan 7360 in de hoofd bibliotheek, 3755 in het filiaal Noord, 1673 in het filiaal Oost, 219 in het filiaal Spaarn- dam, 750 in de muziekbibliotheek en 221 in het Tehuis voor ouden van dagen. Aan de jeugd zijn 18.346 boeken uitge leend, waarvan 1946 uit de bibliotheek aan de Schouwtjeslaan, 1332 filiaal Noord, 882 filiaal Oost en 208 filiaal Spaarndam. In totaal zijn 3590 bezoeken gebracht aan de leeszalen (hoofdbibliotheek krantenzaal 2039, hoofdbibliotheek leeszaal 808, filiaal Noord 322, filiaal Oost 82, jeugdbibliotheek Schouwtje9laan 150, jeugdbibliotheek Oost 189). De uitslag van de Donderdag in het No tarishuis gehouden verkoping luidt: Lombokstraat 12 zw. en rd, Ceramstraat 4, 6, 8, 10. f35.910, D. L. M. Smit qq.; Ceram straat 3 f5800, J. F. Kampes qq.; Ceram straat 9 f 6025, J. F. Kampes qq.; Lombok straat 14. 16, 18 en 20 f22.605, B. Verwey; Lombok9traat 24 f5700, W. H. Hengsel; Lom- boksbraat 26 f 5700, G. G. Kol qq.; Wethou der Roodenburgstraat 29 f7000, J. Hartog; Spaannelaan 34, f 31.500, B. J. Fibbe qq.; Morinmesteeg 6 f 1650, H. I. van Goor; Korte Lakenstraat 3 f 1550, J. B. Pel; Witte Heren straat 3 f 1300, H. M. Franken; Zandvoortse- laan 49, Heemstede f7500, H. B. Hendriks qq.; van 't Hoffstraat 144 f4200, L. M. Smit; Glipperweg 45, Heemstede f1350, J. P. Jan sen; Dr. P. Cuyperslaan 9, Heemstede f22,500, F. J. Wesseling qq.; Ted. van Berk houtstraat 17 zw. en rd, niet geveild; Kle verparkweg 206 f 11.850, W. F. Lefèvre. De kinderen werden geplaatst op verzoek van Voogdijraden, kinderrechters, voogdij verenigingen, geneeskundige- en gezond heidsdiensten en in twee gevallen door diensten van Sociale Zaken. Het grootste aantal kinderen is afkomstig uit Amster dam (27)), de rest uit Den Haag, Haarlem, Almelo, Alkmaar, Den Helder, 's Graven- zande, Leiden, Landsmeer, Middelburg, Rotterdam, Voorburg en Utrecht. BUENOS AIRES (Reuter) In de Ar gentijnse hoofdstad doen geruchten de ronde over een nieuwe opstand tegen pre sident Perón en een aantal hoge officieren van het leger is beschuldigd van „aan stoken tot opstand". Vier officieren zijn opgeroepen te verschijnen voor een mili tair gerechtshof in Rio Cuarto. Als zij zich niet binnen drie dagen melden, zullen zij geacht worden in opstand te zijn tegen de staat. In het parlement zijn vragen gesteld over een vermoedelijk mislukte militaire opstand in Rio Cuarto in de staat Cordoba tijdens het afgelopen weekeinde. Volgens in Buenos Aires ontvangen berichten is een aantal militaire leiders gevlucht, toen de samenzwering mislukte nog voor een schot gelost was. Een radicale afgevaardigde vroeg, waarom dit geval geheim gehouden was, terwijl wel eerder uitgebreide be kendmakingen waren uitgegeven over sa menzweringen van burgers. De regerings meerderheid in het parlement nam de vra gen voor kennisgeving aan. HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. De referendaris tweede klasse der P.T.T., de heer P. Rolff te Haar lem (telefoondistrict) is benoemd tot refe rendaris der P.T.T. Installatie. De nieuwe rector van het Haarlems Avondlyceum, dr. W. R. Vijver berg, wordt Maandagavond 13 September om zeven uur in het Lorentzlyceum ge ïnstalleerd. De Haarlemse dameskapper Louis Pièr- löt vertrekt Zaterdag 10 September met de „Rijndam" naar New York, waar hij voor de Hairdressers guild of New York en voor de American Hairdressers de nieuwste herfstmode in de haardracht zal de monstreren. ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 144 is verschenen Textiel-aandelen Op het Zaterdagavond in de muziektent in het Bloemendaalse bos gegeven zomer avondconcert door de Christelijke muziek vereniging „Sursum" te Bloemendaal speelde het korps zonder de heer J. Loer akker. Kort tevoren had de heer Loer akker zich uit het bestuur en uit de ver eniging, waarvan hij voorzitter was, terug getrokken, omdat hij zich niet met de gang van zaken in de vereniging langer kon verenigen. Donderdagavond hield Sursum een bui tengewone ledenvergadering in gebouw Maranatha aan de Donkerelaan in Bloe mendaal, onder leiding van het bestuurs lid de heer J. Plevier. Na nog geen twee- en-een-half uur vergaderen hadden de ruim dertig aanwezige leden van Sursum de heer I. H. Boelsma uit Bloemendaal- Noord als hun nieuwe voorzitter gekozen. Hij blijft in functie tot de algemene leden vergadering in Februari 1956. Dan zal de heer Boelsma aftreden en zich opnieuw herkiesbaar stellen. Op de buitengewone ledenvergadering werd nog een tweede bestuurslid gekozen. De meerderheid van stemmen werd uitge bracht op de heer K. Klee, die daarmede als commissaris in het bestuur de plaats inneemt van de heer St. Groot wegens tussentijds bedanken als bestuurslid en als lid van de vereniging. De overige bestuurs leden zijn de heren R. Kamminga, secre taris en H. Veltkamp, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Platanenlaan 47, waar nieuwe leden zich voor Sursum kun nen aanmelden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8