LIVORNO E. G. J. v. d. WERFF en ZOON Millioenen voor nieuwe huizen in „Duinwijk" en in Santpoort-Zuid Avondlyceum hervatte cursus Van Looy en zijn tijdgenoten Kort en bondig Velsens raad bijeen Bouw woningcomplex Delftwijk aanbesteed Rumoer in Haarlem-Oost over woningtoewijzing Commissie padvinders geïnstalleerd Klachten over stank en vliegen in Oost Duyvis' Expositie Dirk Breed Hillegom Zandvoort MATRASSEN-REPARATIE Grote animo voor rijkscursussen Arnhemse viel tussen trein en perron B. enW. antwoorden op vragen van mevrouw Smitz-Peper Aantal onhoudbare gevallen gedaald KVP komt in 1956 met één lijsttrekker: prof. Romme Emissie Vredestein Duiven van „Pleines" mee in wedvlucht Zandvoorts burgemeester opent nieuw sportpark DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ALS EERSTE GEMEENTE IN NEDERLAND heeft Velsen gisteravond middels zijn raad tot de bouw van enige stalen „hulpscholen" voor het openbaar onderwijs besloten gebouwen, die door hun geringe arbeidsintensiteit tijdens de bouw en hun weinige onderhoud daarna op den duur veel goedkoper zullen blijken te zijn dan de tot nu toe gebruikte houten „noodschoten". Voorts besloot de raad twee extra-credieten toe te staan: voor de bouw van de politiepost in Santpoort, die duurder komt dan aanvankelijk geraamd werd omdat het deskundig bodemonder zoek een zwaardere fundering nodig achtte en voor het nieuwe politiebureau in IJmuiden-West, dat als gevolg van een mobilofoon-installatie en nieuw meubilair eveneens boven de aanvankelijke schatting uitkomt. De 2,2 millioen, die nodig is voor de bouw van 126 huizen in „Duinwijk" voor de Algemene Coöperatieve Arbeiderswoningbouwvereniging ontmoette geen enkele tegenstand, evenmin als het crediet voor de 42 woningen, welke ten dienste van hoofdzakelijk Provinciaal personeel door de woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" in Santpoort worden opgetrokken. De 33 punten lange agenda heeft opval lend weinig tijd geëist. Men begon op deze ongebruikelijke Maandagavond een uur later dan normaal, maar wellicht is dat mèt de vandaag aangebroken vacantie van de voorzitter mr, M. M. Kwint een aan sporing geworden, om de verschillende voordrachten zo zakelijk mogelijk af te handelen. Na de installatie van het nieuwe P. v. d. A.-raadslid, de heer L. v. Ham e- 1 e n, die de opengevallen plaats van dé heer W. F. V i s s e r inneemt (die op zijn beurt achter de collegetafel deze zelfde avond met 28 stemmen voor werd vervan gen door de fractievoorzitter, de heer R. Verbeek), heeft de vroedschap ten minste korte metten gemaakt met de aan loop der agenda. De hamer van de voorzitter stokte pas in het aanvullend crediet voor het nieuwe politiebureau in IJmuiden-West, waar de heer Lips (A.R.) de opmerking aan verbond, dat het naar zijn smaak beter was geweest, bij het oorspronkelijke cre diet meteen maar de post voor het meubilair en de mobilofoon-installatie op te voeren: het is zo onplezierig achteraf nog eens een bedrag te moeten voteren. Dat kon burgemeester Kwint wel met hem eens zijn, maar speculaties in de prij zen hebben deze aangelegenheid wat moei lijk gemaakt. De nieuwe wegnamen in de Velserbroek- polder brachten een zijdelingse opmerking van de heer v. Leus en (Arbeid) op het tapijt, om, als er weer eens straten in Sant poort moeten worden gedoopt, de naam van de vroegere nestor der Kennemer art sen, dokter De Groot Sr., niet te vergeten. Het moge dan geen gebruik zijn, nog le vende personen op deze wijze te eren, hij herinnerde zich een mondelinge toezeg ging van de vorige wethouder van Open bare Werken van dit speciale geval, dat naar zijn mening zeker de instemming der Santpoortse burgerij op zich verenigt. Gefundeerd De nieuwe politiepost in Santpoort, die ook al een extra-erediet van node heeft, werd door de heer P ley Ier (Vrijheid) gecommentariseerd. Niet dat hij tegen dit extra-geld was, maar hij vroeg zich wel af, waarom niet tevoren beter geïnformeerd is, nu achteraf blijkt, dat de eerste opzet minder goed gefundeerd was. De heer N u y e n s (Kath.) vond dat ook, maar de voorzitter wees de milde verwijten terug, zeggende, dat zulke opmerkingen ten eerste altijd achteraf komen en dat het bovendien nooit een zware strop voor de gemeente kan zijn, omdat het Rijk toch voor 75 percent bijspringt. De heer v. O s v. d. A b e 1 e n (Arbeid) zag het net andersom: hij meende, dat de raad dankbaar moet zijn voor de bedenkingen, die het Delftse bureau voor Grondmecha nica tegen de oorspronkelijke opzet heeft geopperd: dankbaarheid past eveneens voor het wijze beleid, dat een zo deskundig ad vies vroeg over een aanvankelijke schat ting. Met een listige zet joeg burgemeester Kwint vervolgens 2,2 millioen voor 126 nieuwe huizen in „Duinwijk" voor de Al gemene Coöperatieve er door. Het voorstel is ook niet in de commissies geweest maar het college wil graag het bouwvolume ADVERTENTIE Bijvulling alléén met prima JAVA KAPOK. In één dag retour. v. Marumstr. 18 - Werkplaats no. 5. Tel. 18900 Zaterdagmiddag is in de Rijkskweek school te Haarlem de definitieve aanmel ding gehouden voor de Rijkscursussen ter opleiding voor Frans, Duits, Engels, wis kunde en handelskennis. Zoals we reeds eerder hebben vermeld, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deze leergangen voor onderwijzers en on derwijzeressen ingericht om het reeds heer sende en nog toenemende tekort aan be voegde docenten aan te vullen. De animo was bijzonder groot. Voor de lagere acten meldden zich honderdtien cursisten aan, zodat er vier Franse, vijf Engelse en drie Duitse opleidingscursussen zullen worden gevormd, alsmede vijf voor handelskennis en drie voor wiskunde, in totaal 20 cur sussen. Deze zullen worden gegeven door mevr. Van Es-Jacobs en de heren Comello en Van de Rijn (Engels), Vossen, dr. Baard man, Hoogerwerf en Albrechts (Fans), Sin- ke (Duits), Prosée, Santke en Van Waveren Hogerworst (handelskennis), Van Soldt en ir. Korrelboom (wiskunde). Voor Duits be staat nog een vacature. Voor het eerst is een cursus ingericht ter opleiding voor een middelbare acte, n.l. voor Frans, M.O.-A. Dr. Baardman en drs. Elte zullen deze verzorgen. De aanmelding voor andere middelbare acten was voorals nog te gering om daarvoor een leergang in te richten. De cursussen vangen heden aan en er bestaat gedurende de lopende week nog ge legenheid zich aan te melden. Er zijn thans voor alle vakken tweede jaars en begin- cursussen, uiteraard met uitzondering van de middelbare opleiding. Het verheugde de directeur van de Rijks kweekschool, de heer J. van der Meulen, dat er een zo grote studielust blijkt te be staan. De kans op voldoende docenten bij het voortgezet onderwijs wordt door het mstellen van deze opleidingen aanmerke lijk vergroot, al blijft de toekomst er nog donker uitzien, zoals we in een artikel over de te verwachten nood reeds te kennen qaven. over 1955 zo snel mogelijk uitputten. Nie mand reageerde. „Dus is het goedgekeurd?" De raad glimlachte. En triomfantelijk volg de de hamertik, die een onberoerd crediet van 2,2 millioen zijn wettelijk fiat ver leende. Nieuwe Santpoortse huizen Maar over de 42 nieuwe huizen in Sant- poord-Zuid voor provinciaal personeel wilde de heer N u y e n s nu toch wel wat meer weten: wie levert hier het volume? En zijn ze uitsluitend voor personeelsleden der provinciale bedrijven? De voorzit ter antwoordde met enkele cijfers: het grootste deel'(27) is voor provinciale amb tenaren; de rest minus 10 percent voor de gemeente die 10 neemt het Rijk er automatisch af. Het bouwvoluwe wordt uit een restant van Gedeputeerden gehono reerd. En ook hier over kon de hamer vallen. De heer C. Brakel uit Haarlem, architect BNA, heeft hedenmorgen in „De Leeuwe rik" aanbesteed namens de woningbouw vereniging „Onze woning" I. 56 eengezins woningen, 12 flatwoningen, 8 winkels met bovenwoningen en 32 garages; II. 12 wo ningen voor ouden van dagen; III. een tehuis voor werkende vrouwen op een ter rein van het uitbreidingsplan „Delftwijk" te Haarlem-Noord. Er waren veertien in schrijvingen binnen gekomen, waarvan de hoogste was die van Westlands Bouwbedrijf uit Huizen met 1.905.500 en de laagste van Bouwbedrijf V. d. Putten uit Haarlem met 1.635.700. In ons blad van Maandag hebben wij mededelingen gedaan over een petitionne ment van bewoners van de Woningstich ting „Vooruitgang" in Haarlem-Oost, in zake het toewijzen van de woning Paus Leostraat 3 aan een gezip, waarvoor volgens de mening der ondertekenaars als urgentie werd aangevoerd, dat de vroe gere woning van het gezin niet beschikte over een berging van een motor. Het pe titionnement is aangeboden aan de wet houder van volkshuisvesting. Het hoofd van het Huisvestingsbureau de heer J. A. A. Verbeek deelde ons naar aanleiding van het bericht het volgende mee. Toen de woning vrij was gekomen wendde de voorzitter van de stichting zich tot zijn bureau en deze deelde mee vier candidaten te hebben, allen voorzien van een huurmachtiging. Bij onderzoek bleek echter, dat de candidaten niet in het bezit waren van een huurmachtiging en daarom moest een ander gezin aangewezen worden. De aandacht werd gevestigd op een gezin van drie personen, dat een bovenhuis met vijf kamers bewoont. Het hoofd van het gezin beschikt over een motor en die kon hij nooit in zijn huis stallen. Daarom had hij vroeger reeds gevraagd voor verhuizing naar een benedenhuis in aanmerking te mogen komen. Hem was toegezegd, dat als er een geschikte gelegenheid zich zou voor doen hij geholpen zou worden. De kwestie van de motor was echter niet urgent. Het gezin kreeg de woning, die uit drie ka mers bestaat en een bovenwoning van vijf kamers kwam vrij. Er meldde zich een nieuw gezin, bestaande uit vier personen. Voor dit gezin was het benedenhuis te klein; de bovenwoning werd beter ge schikt geacht dan het benedenhuis, maar het gezin stelde prijs op een benedenwo ning. Volgens de heer Verbeek is de juiste weg bewandeld en er behoeft voor de be woners geen reden van ongerustheid te be staan. Zodra er zich een gunstige gelegen heid voor het uit vier personen bestaan de gezin voordoet, zal het geholpen wor den. De 22-jarige mejuffrouw A. B. uit Arnhem is Maandagavond omstreeks kwart voor acht op het tweede perron van het Haarlemse station, toen zij in een stilstaande trein naar Amsterdam wilde stappen, uitgegleden en tussen trein en perron gevallen. Zij heeft daarbij een gapende wond aan haar linker been opgelopen. Na door de Ongevallendienst behandeld te zijn is zij naar het Grote Gast huis gebracht. Daarna is zij naar huis terug gekeerd. De cursus van het Avondlyceum, geves tigd in het schoolgebouw van het Lorentz- lyceum aan het Santpoorterplein te Haar lem, is Maandagavond opnieuw begonnen en ter gelegenheid daarvan heeft de voor zitter van het curatorium, dr. K. Huibregt- se, de nieuwe rector dr. W. R. Vijverberg in zijn werkzaamheden ingeleid. Dr. Huibregtse richtte zich in het bijzon der tot de leerlingen en zeide, dat de ge dachten van rector en leraren (essen) naar hen uitgaan. Er zijn reeds vele voorberei dende maatregelen getroffen, waardoor het komende jaar zodanig zal verlopen ten gunste van de leerlingen, die hun belangen aan de school hebben toevertrouwd, zoals zij zich dat hadden voorgesteld. Spreker wilde herinneren aan het woord: selectie, Met het uitreiken van de hun toekomende certificaten zijn Maandagavond in restaurant ,,'t Bolwerk" de leden geïnstalleerd van de districtscommissie in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders". Zij werden op voordracht van de districtscommissaris, hopman ir. J. Pool. benoemd door het nationaal hoofdkwartier van deze vereniging. De leden zijn de heren mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort; D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs in Haarlem; G. A. Rietveld te Heemstede, notaris te Amsterdam; D. K. Heeringa, arts te Overveen; G. Duyckinck Sander te Bloemendaal; en namens de kerke lijke groepen, de zogenaamde X-groepen, de heren dr. H. van der Loos, Hervormd predikant en G. Ratsma, beiden te Haarlem en G. Dorland te Heemstede. Hopman ir. Pool sprak de leden van de nieuwe districtscommissie toe en herinnerde aan het doel der padvindersbeweging: de jeugd vrij maken en op te voeden tot burgers, die in de maatschappij een goede plaats kunnen innemen. Het is de taak van de districtscommissie de districtscommis saris daarbij te steunen, zoals deze taak is omschreven in de statuten van de vereni ging. Hopman Pool besprak de belangrijk heid van een goede harmonie die hij de enige goede basis noemde waarop evenwicht op volwassenheid kan worden gebouwd. Hij hoopte dat in de commissie die goede geest van harmonie zou heersen waarbij men al sprekende tot een overkoepelende mening komt. Na het uitreiken van de certificaten wer den de leden voorgesteld aan het volledige team van twaalf assistent-districtscommis sarissen. Vervolgens was er gelegenheid vragen te stellen aan de ADC's zodat de leden van de districtscommissie zich een indruk konden vormen van het werk van de padvindersbeweging in het algemeen en in deze omgeving in het bijzonder. Wat Haar lem betreft werd speciaal gewezen op de moeilijkheden voor het verkrijgen van troephuizen, hetgeen een gevolg is van de overbevolking, en waarop de stadsarchitec ten nog niet hebben gerekend, omdat de ontwikkeling van dit soort werk nog in de kinderschoenen staat. Wethouder Geluk kon meedelen dat de dienst Lichamelijke Opvoeding bezig is hiervoor meer belangstel ling te wekken. Het stadsplan Haarlem- Noord houdt er reeds rekening mee. De heer Geluk noemde de voorbereiding tot de oprichting van een Jeugdraad, waar bij men in Haarlem vier soorten jeugdwerk kent, namelijk het sociale jeugdwerk, het speeltuinwerk, de jeugdorganisaties en de groep van jeugdwerk op levensbeschouwe lijke grondslag uitgaande van de kerken. Ten aanzien van de jeugdbaldadigheid, die nog steeds groot blijkt te zijn, zag burge meester Van Fenema een oplossing in een morele opleiding voor jongelui, alvorens zij in de industrie'hun vakopleiding krijgen. Benoemingen In de vacature mej. R. van Huis, heeft de districtscommissaris van de NPV, benoemd tot assistent districts-commissaris voor wel pen in het district Haarlem mej. J. van Bommel, te Haarlem, De nieuwe ADC is reeds geruime tijd groeps- en welpenleid ster van de Elfregi groep „Menno Simonsz". In de vacature ontstaan door het vertrek naar Canada van hopman dr. W. E. Walles is nog niet voorzien. omdat dat in de laatste tijd veel gebruikt is en dat tot misverstanden aanleiding heeft gegeven. De zaak is echter bijzonder sim pel. Zij, die de school bezoeken, komen om te werken en zij hopen een diploma te zul len behalen. Veel hangt van hen af en se lectie moeten zij zelf toepassen. In wezen past het Avondlyceum de selectie niet toe, maar de leerlingen doen het zelf. Een ander probleem, dat de avondlycea in het land meer en meer bezig houdt, is de houding van de maatschappij; deze is hard en wreed. Zij, die het Haarlemse Avondlyceum bezoeken waren niet in de ge legenheid de opleiding te volgen als degenen die op twaalfjarige leeftijd naar een school voor voortgezet onderwijs gingen. Thans begeren zij dat onderwijs te volgen en zij moeten, vaak na een zware dagtaak, des avonds werken, om hun levenspositie te verbeteren. Men heeft waardering voor hen, maar het is de vraag of het bedrijfs leven en de universiteiten deze vorming even hoog aanslaan als de vorming die tij dens het dagonderwijs gegeven wordt. Zij, die later zijn gaan studeren moeten vech ten, om vooruit te komen. Spreker drukte deze leerlingen op het hart daarbij niet alleen aandacht te besteden aan de kennis, maar ook aan de vorming. Zij kunnen daarbij op de steun van de leraren (essen) rekenen. Tenslotte sprak dr. Huibregtse de wens uit, dat als de leerlingen de door hem ge noemde gedachten voor ogen houden, dat zij dan veel zullen kunnen meekrijgen voor hun verdere leven en dat zij kunnen werken aan de verbetering van hun levens positie. Ook richtte de voorzitter van het cura torium zich tot het lerarencorps. Dr. Vijverberg merkte op, dat het avond lyceum een lyceum moet zijn en niet een avondschool. Het stichten van een school gemeenschap kan daarbij van betekenis zijn en dit zal vruchten afwerpen. Voor de leraren is een grote taak weggelegd en spreker hoopte, dat in goede samenwer king veel bereikt zal worden. Dan ziet hij de toestand en de toekomst niet onzeker in. Het raadslid mevrouw E. Smitz-Peper (Arbeid) heeft enkele weken geleden aan het college van B. en W. vragen gesteld over de hinder, die de omwonenden van het aan te leggen Burgemeester Reinalda- park hebben. Op de plaatsen, waar vuilnis gestort wordt, heeft men last van de stank en van vliegen, speciaal in de zomer door de warmte. B. en W. hebben mevrouw Smitz ge antwoord, dat afdoende maatregelen uit sluitend te treffen zijn, als gestaakt wordt met het storten van vuilnis. Dat is echter op dit ogenblik niet mogelijk. Het college hoopt echter spoedig een beslissing te nemen, die in het belang van de bewoners uit het oostelijk deel der stad zal zijn. De door mevrouw Smitz geschetste toe stand is ontstaan door het fraaie zomer weer. Daardoor was het aantal vliegen in en nabij de stortplaats bijzonder groot. Bij de Gemeente-reiniging zijn ook vele klach ten binnengekomen, speciaal over hinder tussen Zaterdag en Maandag. Uit een on derzoek bleek, dat de stank veroorzaakt werd nabij de stortrand; daarom zijn maatregelen getroffen en op weekeinden is de stortrand met zand overdekt. Daarna zijn geen klachten meer binnen gekomen. Het storten heeft vertraging ondervon den door een brand, die geruime tijd ge duurd heeft. Verder is besloten de stort plaats te verplaatsen en wel zodanig, dat zij veertig meter van de bebouwing afligt; ook is zij aan het gezicht onttrokken. ADVERTENTIE Blokjes aardappel en ln stukjes gesneden BS groenten aanmaken met de romige Livorno. Heerlijk bij de boterham. Prijs 98 cent. Dl Het moet na de herdenkingsrede door dr. I. C. Brandt Corstius, bij de opening van de tentoonstelling „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten" uitgesproken, voor velen toch wel moeilijk zijn geweest een andere voorkeur te koesteren dan de inleider. Dr. Brandt Corstius belichtte de schrijver, die hij boven de schilder stelt. Zijn inleiding vermocht een zo levend en boeiend beeld van de schrijver op te roepen, dat de be zichtiging van de expositie hierna voor schrijver dezes zeker een anti-climax was. Na de periodiek weerkerende exposities van Van Looy's werk in het museum dat zijn naam draagt, is het moeilijk de her denking van het feit, dat Jacobus van Looy honderd jaar geleden te Haarlem geboren werd, nog tot een evenement te maken voor liefhebbers van schilderkunst. Van de tijdgenoten worden portretten uit Van Looy's vriendenkring vertoond. Met de vele brieven in de vitrines illustreren zij Van Looy's tijd. Meer dan documentaire waarde hebben toch maar enkele doeken. Want hoe knap ook al dit werk moge zijn, levend bleven slechts enkele schilderijen. In de eerste plaats natuurlijk Breitners zelfportret. Vooral echter ook Van Deyssels beeltenis door Isaac Israels, die de laat ste jaren toch te weinig gewaardeerde fi guur. En dan dringt zich het zelfportret in tegenlicht van Willem Witsen op. Opval lend braaf deden die van Van Looy zelve aan na dat wat dr. Brandt Corstius ons had geschilderd. Van de schrijver werd ons ge zegd dat hij partij kon zijn in hetgeen hem boeide om hem heen. In zijn schilderkun stige arbeid voelt men dat toch eigenlijk nergens. Ondanks de soms gloeiende kleur beweegt het ons niet of weinig. Voor Van Looy's kleur in de beste kwaliteit is ty pisch een schilderij als „Reizigers derde klas". Dwingend dringt echter de herin nering zich op aan Dammers doek naar eenzelfde onderwerp, een herinnering die ons meer in het hart pakt dan de directe aanschouwing van Van Looy's schildering, dat toch zijn beste kwaliteiten vertoont. Genegen in de waardering voor Van Looy mee te gaan zoekt men naar verge lijkingen als compliment. Zo bij de zitten de kat voor het open raam, een opzet die ons de Fransman Bonnard in gedachten brengt. Omdat Van Looy realist genoemd werd, wat betreft zijn schilderen, komt men op de naam Courbet. De verschillen blijven echter voor het gevoel te groot. En langer verwijlt men misschien dan bij de reisschetsen, die boeien door hun vertellend karakter en soms, bij het weer geven van een menigte mensen, zeker groot respect voor Van Looy's kunnen afdwin gen. Als levend bewijs van Van Looy's kun nen ontmoet men dan de suppoost, die als jongen poseerde voor enige hier ook weer vertoonde portretjes. AD INTERIM Huisvesting Tot 25 September exposeert in „Het Huis met de Kogel" te Haarlem de schilder Dirk Breed. Een moderne primitief, denkt men bij het binnenkomen. En wanneer de mode van het ontdekken van Zondagsschilders wantrouwend heeft gemaakt, is men wel licht nog verrast door de indruk van het geheel, dat intrigeert en er in de overwe gend dondere kleur goed uitziet. Dirk Breed echter ontving een opleiding. Eerst van de schilder Sterk, vervolgens op de Rijksacademie te Amsterdam. Een portret van een meisje (no. 15) be wijst dat Breed wat geleerd heeft en is een mooi schilderij. De twee andere kinder portretten maken een minder overtui gende indruk. Verder bevat de tentoon stelling landschappen, soms op geestige wijze gestoffeerd met mensfiguurtjes. Op zichzelf bekeken hinderen deze figuurtjes door de opzettelijke kinderlijke manier waarop ze behandeld zijn. Hiervoor vond Breed zijn vorm nog niet. Breed zoekt bewust naar een zekere pri mitiviteit. Hij tracht die wonderlijke ex pressiviteit van kindertekeningen te be naderen. Men denkt bij zijn werk aan dat van Balinezen en dat van de beroemde Franse Zondagsschilder Rousseau le Doua nier. En men vermoedt invloed van pro fessor Campendonck, daar we de vorm geving van bepaalde elementen al eerder tegenkwamen in het werk van oud-leer lingen van deze leraar. Het overtuigendst zijn de even strakker gehouden landschappen „Kanaal met brug" (waarin vooral de bomen boeien) en het goed gecomponeerde landschap no. 14. Een indruk van „echtheid" geeft het Noordhoi- landse polderlandschap, dat naar wijze van zien nogal van de rest afwijkt en wellicht het gemakkelijkst te benaderen valt. AD INTERIM. In de loop van de maand Augustus is het aantal onhoudbare gevallen voor huisves ting, behandeld door het Huisvestingbureau te Haarlem gedaald van 749 tot 745. Deze ge vallen zijn als volgt te verdelen: diversen 297; met medische indicatie 159; grote ge zinnen 109; gezinshereniging 68; onbewoon baar verklaarde woningen 112. Het aantal zeer urgente gevallen is geste gen en wel van 2217 tot 2239. Daarbij zijn 1583 diversen; rijksambtenaren 141; medi sche indicatie 774; gedemobiliseerden 4 en leerkrachten 41. Er kwamen in Augustus weer enige ge gadigden bij voor woningen voor ouden van dagen; het aantal steeg van 304 tot 309. Ook steeg het aantal verzoeken van verloofden, die samen meer dan vijftig jaar oud zijn en wel van 1196 tot 1206. Overeenkomstig de reglementen der KVP heeft het partijbestuur zijn eerste be sluiten genomen met betrekking tot de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, die in Juni van het volgend jaar zullen worden gehouden. Het te verwachten aantal geko zen KVP-leden werd vastgesteld op 32, bij uitbreiding der Kamer tot 150 leden op 48. Het aantal door de verkiezingsraad defi nitief aan te wijzen candidaten werd be paald op 8; bij uitbreiding der Kamer op 12. Er zal worden uitgekomen met vier lijsten; een lijst voor Limburg, een voor de kringen 's-Hertogenbosch en Tilburg (dus voor Noord-Brabant), een lijst in de kringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen, en een lijst in de kringen Utrecht, Den Helder, Haar lem, Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht en Zeeland. Alle vier de lijsten zullen dezelfde lijsttrekker heb ben, te weten prof. mr. C. P. M. Romme. De N.V. Rubberfabriek Vredestein te 's-Gravenhage stelt op 20 September de inschrijving open op 2250 aandelen, elk groot f 1000, voor de helft delende in de resultaten van 1955 en ten volle daarna, tot de koers van 200 percent, in de ver houding van 1 nieuw voor 2 oude aande len. De directie schrijft in het prospectus, dat de groei van het bedrijf de behoefte aan bedrijfskapitaal sterk heeft doen toe nemen. De voorgenomen investeringen en de financiering van grote voorraden en vorderingen stellen zware eisen aan de liquide middelen. Mede wegens nog te treffen voorzieningen voor een verdere perfectionnering van het productie-appa raat acht de directie thans een verstevi ging van de eigen middelen noodzakelijk, waardoor mede een juistere verhouding tussen de omvang van het bedrijf en de eigen middelen zal worden verkregen. Over de gang van zaken in 1955 zegt het prospectius, dat de resultaten niet bij die van 1954, toen 16 percent dividend werd uitgekeerd, zullen achterblijven. Aanvang winterwerk In de Hervormde Kerk te Hillegom zal Zondagmorgen een speciale dienst worden gehouden ter opening van het winterwerk Hiertoe zijn uitgenodigd alle verenigingen, die bij de Hervormde Verenigingscentrale zijn aangesloten. De dienst zal staan onder leiding van ds. S. L. Knottnerus. Wat deze foto laat zien is niet het laatste op het gebied van vreemde dameshoofd deksels. De jongedame van de foto, die in dienst is bij het „New York ground Observer-corps", draagt een soort „zoem-helm", welke werd ontworpen door tech nici van de Amerikaanse luchtmacht. Het vreemde geval is uitgerust met een miniatuur electronische apparatuur, welke radar impulsen van naderende vlieg tuigen oppikt uit de aether en deze als een zoemtoon hoorbaar maakt. De „zoem- helm" maakt het de luchtwachters mogelijk vliegtuigen te horen, lang voordat deze kunnen worden gezien. BINNENLAND Ambonezen woonoord. In de gemeente Hardinxveld overweegt men de stichting van een woonoord voor Ambonezen. Zij zou den worden ondergebracht in een kamp en werk kunnen vinden in de plaatselijke in dustrie. De drie grootste scheepswerven kampen met een gebrek aan arbeidskrach ten en zouden 150 a 200 Ambonezen in het productieproces kunnen opnemen. Het woon oord zou plaats bieden aan ongeveer 150 gezinnen, in totaal rond 800 personen. Molenherstel. In Zaandijk is de restau ratie van de meelmolen „De Dood" bijna gereed. De molen „De Huisman" te Zaan dam, die werd verplaatst, wordt thans op gebouwd. Met het herstel van de oliemolen „De Ooievaar" hoopt men binnenkort te beginnen. De molen van de Damlanderpolder te Bergen wordt thans hersteld. Hierin wordt een ozmerhuisje ingericht. Dit zal ook het geval zijn met de molen van de Anke- veense polder te Weesperkarspel. Dodelijke val. De 76-jarige H. B. uit Almelo is in een kelder van een café aan de Rohofstraat gevallen. Hij ging door de verkeerde deur. Toen enkele uren later een der familieleden naar H. B„ die inmiddels op advies van een dokter naar huis en te bed was gegaan, ging kijken, bleek, dat hij was overleden. De dokter had geen ernstige verwondingen geconstateerd. Groeiend Purmerend. In het ontwerp- structuurplan voor Purmerend wordt er rekening mee gehouden dat deze gemeente zich als forensenplaats meer en meer ont wikkelt. Het ontwerp voorziet in de stichting van grote woonwijken in de polder en aan beide kanten van de spoorlijn. Purmerend, dat nu ongeveer 7000 inwoners telt, zal vol gens dit plan over 15 a 20 jaar zijn uit gegroeid tot een gemeente met 15.000 zielen. Damescongres. Op 22, 23 en 24 Septem ber wordt in Amsterdam een internationaal congres gehouden van de Organisaties van Vrouwelijke Bedriifshoofden uit Frankrijk, België, Engeland, West-Ouitsland en Nederland. Naar schattin? zullen er een 200- tal vrouwelijke bedriifshoofden uit de hiervoor genoemde landen aan het congres deelnemen. Koningin ontving mr. Lamne. De ge volmachtigde minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, mr. W. F. M. Lampe, is door de Koningin ten paleize Soestdiik ontvangen. De Koningin liet zich door de heer Lampe omstandig inlichten over de Antillen, een en ander vooral met het oog op het bezoek dat de Koningin Prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen en Suriname zullen brengen. Verkeersproblemen. B. en W. van Utrecht hebben een commissie benoemd met de opdracht op korte termijn te rapporteren omtrent onmiddellijk vereiste maatregelen en maatregelen in de nabije toekomst op het gebied van de verkeei-dsveiligheid. Aan de commissie is toegevoegd prof. jhr. dr. D. J. van Lennep, hoogleraar in de psychodiag nostiek van de volwassen mens en e psy chologie van de menselijke relaties in samen leving en beroep aan de Utrechtse rijks universiteit. Als gezaghebbend verkeers- deskundige zal in de commissie zitting nemen de Duitse verkeersspecialist dr. ing. M. P. Feuchtinger uit Ulm. J. H. Domier overleden. In de leeftijd van 65 jaar is te Rotterdam plotseling over leden de heer J. H. Donner, oud-lid van de gemeenteraad en oud-wethouder van Rotter dam. Vóór de oorlog bracht de Anti-Revo- lutionnaire Partij hem in de Rotterdamse gemeenteraad, die hem in 1939 koos tot wet houder van Sociale Zaken. In November 1953 werd hij benoemd tot voorzitter van de Sociale Raad. Griekse onderscheiding. Ter gelegenheid van het internationale congres van reserve- officieren in Amsterdam is de voorzitter van de Nederlandse organisatie, majoor A. Th. E. Kastein, door de Griekse delegatie onder scheiden met de gouden vrijheids-médaille, als syqmbolisch blijk van bewondering en grote dankbaarheid van het Griekse volk en leger voor Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Veertig jaar bij Arbeidsinspectie. De heer W. M. G. Jansen, wonende Tetterode straat 32 zwart hoopt op 15 September de dag te herdenken dat hij 40 jaar geleden in dienst trad, als ambtenaar bij de Arbeids inspectie. Bril beslagen. In de Spaarnrijkstraat in Haarlem-Noord liepen Maandagavond tijdens een zware regenbui twee dames tegen elkaar op, doordat haar brillen door de regen beslagen waren. Een van beide voetgangsters, de veertigjarige mevrouw C. B.H. viel en brak haar neusbeentje. Zij klaagde over hoofdpijn. Na door de Ongevallendienst be handeld te zijn, is zij naar het Diaconessen- huis vervoerd. Installatie commissie inwendige zending In tegenwoordigheid van het moderamen der Ned. Hervormde Gemeente te Hillegom is een commissie Inwendige Zending ge ïnstalleerd door de voorzitter van de Ker- keraad ds. F. Brouwer. Deze commissie zal in opdracht van de Kerkeraad zich bezig houden met het werk onder de van de kerk vervréemden. In deze commissie hebben zitting mevr. De JongSpilker en de heren A. Clay, J. H. Wessels, G. Braak Plekke en B. Visser. De postduivenvereniging „Pleines" hield Zondag een wedvlucht van Vilvoorde af, over een afstand van 161 km. De eerste vogel werd getoond om 9 uur 51 minuten 22 seconden. De uitslagen waren als volgt: C. Visser 1, 3, 6, 11; K. Kramer 2, 5, 12, 19; A. H. Daane 4, 15, 18, 21; M. Buis 7, 17; G. Driehuizen 8, 16; J. Donker 9, 10, 14, 20, 22 en H. Bartens 13. Het nieuwe sportvelden-complex in Zand voort, dat onder meer bespeeld zal worden door de Zandvoortse Hockeyclub, en bekend staat onder de naam „Duintjesveld" zal Zaterdagmiddag 17 September om twee uur officieel door Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema worden geopend. Na de opening zal er een hockey-demonstratie worden gegeven. Dezelfde avond houdt de Zandvoortse Hockey Club in hotel Keur aan de Zeestraat haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Behalve de gebruikelijke verslagen van pen ningmeester, secretaris en kascommissie vermeldt de agenda het kiezen van vijf nieuwe bestuursleden. Van de aftredende leden stellen zich herkiesbaar mevrouw M. KalffKomen, en de heren J. A. B. van Pagée, Th. C. Polman en A. Balledux. Het vijfde lid, de heer P. Meeth heeft de wens te kennen gegeven af te treden, en in zijn plaats wordt door het bestuur voorgesteld als bestuurslid de heer B. van Beets. Ten aanzien van de nieuwe velden kan nog worden gemeld, dat na de demonstratie gelegenheid bestaat voor de ZHC-leden om te oefenen op de daarvoor beschikbaar ge stelde gedeelten, en niet op de wedstrijd- velden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10