Rusland houdt vast aan eis: „Eerst diplomatieke betrekkingen" Parijs vreest nieuwe stakingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse kabinet keurt nieuwe koers voor Marokko goed Vandaag laatste gesprek in Moskou Morgen vertrekt Adenauer naar Bonn ILA roept algemene havenstaking uit Onwillige Ben Arafa eist waarborgen tegen terugkeer van Ben Joessef Het woord is aan Communisten zoeken eenheidsfront op basis van gezamenlijke looneisen Kist goud uit KLM-toestel verdwenen Interpol stelt onderzoek in Goudtoren gaat drijven Turkije belooft Grieken schadevergoeding 70e JAARGANG No 56 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 Alle havens aan Amerikaanse Atlantische kust getroffen Oud-burgemeester van Limmen overleden „Woensdagnacht er uit - of dit jaar niet meer" Nieuwe betuiging van leedwezen Weerrapport o z S ozo Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 207 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12-ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter/United Press) Adenauer vindt een glasharde Russische eis tegenover zich, die hij tot nu toe probeert te omzeilen, doch die in ieder geval geleid heeft tot een impasse in de onderhandelingen: Moskou houdt vast aan de wens om de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland het begin te doen zjjn van verdere contacten over hangende pro blemen. Adenauer weigert, omdat hij vreest dat dit erkenning van de Oost-Duitse regering zou inhouden. Wel wil hij normale contacten zonder ambassadeurs te benoemen. Bovendien wenst hü een oplossing voor de krijgsgevangenen en een herstel der Duitse eenheid. De kans op overeenstemming is gering. Maarschalk Boelganin en bondskanselier Adenauer zijn vanochtend in het werkver trek van de Sovjet-premier met hun ministers van Buitenlandse Zaken, Molotov en Von Brentano, bijeengekomen voor een vertrouwelijke bespreking. Adenauer had deze bespreking, waardoor getracht zal worden toch nog tot een positief resultaat van de Duits-Russische conferentie te komen, voorgesteld. De ministers kwamen even voor tien uur plaatselijke tijd bijeen. Na dit gesprek op het hoogste niveau zou een bespreking van de volledige delegaties volgen. Aan het einde van de plenaire ver gadering zal een slotcommuniqué worden uitgegeven. De Duitse delegatie vertrekt Woensdag naar Bonn. Adenauer is voornemens in Moskou een persconferentie te houden voor hij vertrekt. De Duitse bondskanselier heeft verder verklaard dat West-Duitsland in beginsel bereid is met vertegenwoordigers van Oost- Duitsland en de Sovjet-Unie te spreken over het vraagstuk der Duitse krijsgevan genen, zonder dat dit, in welke vorm dan ook, een erkenning van het Oost-Duitse bewind zal inhouden. AFP verneemt nader uit goede bron dat de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zijn Sovjet-Russische ambtgenoot Molotov heeft voorgesteld dat beide landen voorlopig diplomatieke dele gaties zullen uitwisselen voor het onder houden van diplomatiek contact, in afwach ting van het tot stand komen van normale diplomatieke betrekkingen, doch dat dit voorstel door Molotov is verworpen. Voet bij stuk Een woordvoerder der West-Duitse delegatie heeft na de bijeenkomst van Maandagochtend verklaard dat Von Bren tano en Molotov het niet eens konden worden en dat zij geen gemeenschappelijk verslag van het besprokene zullen geven. „Beiden handhaafden hun reeds eerder ingenomen standpunten," zeide hij. De Russische premier, maarschalk Boel ganin, heeft Maandagavond op een receptie in het Kremlin verklaard ervan overtuigd te zijn dat „alles goed zal gaan." De receptie volgde op een middagbijeen komst van de voltallige West-Duitse delegatie met de Russische leiders, waarop over geen enkele kwestie overeenstemming kon worden bereikt. In onofficiële West-Duitse kringen werd vernomen dat de Russische onderhande laars de mogelijkheid naar voren hebben gebracht een commissie van Oost- en West- Duitse vertegenwoordigers met een Rus sische voorzitter te vormen teneinde de kwestie van de nog in Russische gevangen schap verkerende Duitsers te bestuderen. Volgens deze kringen hebben de West- Duitsers in principe toegestemd tezamen met Oost-Duitsers aan zulk een commissie NEW YORK (Reuter/UP) De Ameri kaanse havenarbeidersbond I.L.A. heeft zijn leden in alle Amerikaanse havens aan de Atlantische kust gelast onmiddellijk het werk neer te leggen tot steun van de sta kers in de haven van New York. Een woordvoerder van de vakbond zeide, dat de staking ten doel heeft de tussenkomst van de federale regering in Washington te verkrijgen. In een telegram van de voorzitter van de I.L.A.Bradley, aan vierhonderd afdelingen van de grens met Canada tot Puertorico wordt gezegd, dat een oproep tot een alge mene staking noodzakelijk is voor het be houd van de I.L.A. (International Long shoremen's Association). De gouverneur van de staat New York, Harriman, heeft Bradley telegrafisch ver zocht te bedenken dat de staking ernstige gevolgen zal hebben voor de industrie, voor de werknemers en voor alle anderen die economisch van de haven afhankelijk zijn. De Amerikaanse „Internationale Unie van arbeiders in de electriciteitsindustrie" heeft een staking van 44.000 leden in 28 fabrieken van de „Westinghouse Electric Company" afgekondigd. In dertig fabrie ken van „Westinghouse", waar 70.000 ar beiders werken die in andere vakvereni gingen zijn georganiseerd, wordt niet ge staakt. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft zich accoord verklaard met de plannen die premier Faure van nu af aan ten aanzien van Ma rokko wil uitvoeren. De uitvoering wordt in handen gelegd van het comité van vijf ministers dat in Aix-les-Bains met de Ma rokkanen confereerde en intussen met de Gaullist Palewski en de Rooms-Katholiek Teitgen werd uitgebreid. Faure heeft voor de radio een verklaring afgelegd waarin hij er de nadruk op legde dat Frankrijk graag de historische taak zal vervullen om Ma rokko te leiden en te helpen een hogere trap van staatkundige ontwikkeling te be reiken. Het wederzijds vertrouwen tussen Faure en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pinay vormt een waarborg dat de Franse regering zonder nieuwe aarzeling zal po gen een betere verstandhouding met de Marokkanen tot stand te brengen. Men verwacht geen moeilijkheden meer als ge volg van tegenstellingen in de boezem van het kabinet, maar hoogstens door de weige ring van een deel der rechtse meerderheid om Faure en Pinay te blijven volgen. Eén der punten, die aanleiding tot uit voerige besprekingen hebben gegeven, is de vraag hoe Frankrijk er zeker van kan zijn dat de vroegere sultan Ben Joessef zich op een goede dag, tegen de wil van Frankrijk, niet opnieuw van de troon zal meester maken. De rechtse ministers voe len zich in beginsel nog altijd verbonden met de leden van het conservatieve kabi- net-Laniel, dat in 1953 de afzetting van Ben Joessef bewerkte. Die ministers heb ben moeten erkennen dat Frankrijk met de nieuwe sultan, Ben Arafa, een niet al te gelukkige keuze had gedaan, maar om velerlei redenen, waarbij het politiek pres tige voorop staat, willen zij de Marokkaan se nationalisten elke kans ontnemen om Ben Joessef weer op de troon te krijgen. Eenzelfde garantie schijnt Ben Arafa te eisen alvorens hij zich uit Rabat wil terug trekken. Om aan die verlangens tegemoet te komen zal president Coty dezer dagen een brief richten tot Ben Arafa. De rege ring hoopt Ben Arafa te overtuigen in het belang van zijn volk de troon te verla ten. Veel verder kon de Franse regering moeilijk gaan zonder gevaar het contact met de Marokkaanse nationalisten te ver breken. Voor hen is Ben Joessef de wet tige monarch en zijn restauratie blijft hun doel. Men mag betwijfelen of Parijs zich op den duur met succes tegen dat streven kan blijven verzetten. Het is bekend, dat de papieren barrière, die de regering wil opwerpen, de ultra rechtse vleugel van haar meerderheid er niet toe brengen zal zich vrijwillig te ont wapenen. Faure moet op nieuwe botsin gen met de koloniaal gezinde elementen van zijn meerderheid rekenen. Doch op de eensgezindheid, zo niet de trouw, van zijn ministers schijnt hij te kunnen rekenen. Dubbelzinnig RABAT (Reuter) Ben Arafa heeft in een officiële verklaring nogmaals de na druk gelegd op zijn vastbeslotenheid op de troon te blijven. In de verklaring werd gezegd: „Een aantal dagbladen heeft on nauwkeurige berichten gelanceerd. Zijne Majesteit (de sultan) heeft daarom nog maals plechtig zijn wil bevestigd om op zijn troon te blijven totdat Allah anders be schikt". Franse regeringsfunctionarissen verklaarden evenwel, gezien de dubbel zinnigheid van de bewoordingen van het communiqué, niet van mening te zijn dat het op nieuwe moeilijkheden voor de tenuit voerlegging van de Franse plannen duidt. Vandaag zal resident-generaal Boyer de la Tour opnieuw een onderhoud hebben met Ben Arafa. A l gerij e De Franse ministerraad heeft ook een reeks hervormingen voor Algerije goedge keurd ter verbetering van de levensom standigheden van 140.000 boerengezinnen. Deze hervormingen voorzien ondermeer in afschaffing van het stelsel waarbij pach ters hun huur in natura voldoen, verschaf fing van gelden aan de boeren die het door hen bebouwde land willen kopen, irriga tieplannen en bodemverbetering. De Algerijnse communistische partij en alle er mee verbonden organisaties zijn in gevolge een besluit dat vandaag in de Franse staatscourant is verschenen ontbon den. Het besluit geldt voor het gehele ge bied van de Franse republiek. De Franse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een grootscheepse actie tegen communisti sche organisaties in Algerije. politieke deel te nemen, omdat dit geen doch een menselijke kwestie is. Op de receptie bracht maarschalk Boel ganin een toast uit op „het aangaan van normale diplomatieke en vriendschappe lijke betrekkingen" tussen de twee landen en zeide „ik behoor tot de optimisten." De leider van de communistische partij, Nikita Kroesjtsjev, voegde hieraan toe: „als aan beide zijden de wens er maar is." Na de gala-receptie begaven Adenauer en zijn naaste medewerkers zich onmiddel lijk in conferentie in hun speciale trein, om voorbereidingen te treffen voor de vol gende besprekingen. Zoals de zaken Maandagavond stonden, was de kans op overeenstemming gering. De twee partijen hebben hun houding aldus geformuleerd: de Russen wensen volledige formele diplomatieke betrek kingen. De Duitsers wensen normale betrekkingen, maar pas later een uitwisseling van ambassadeurs, omdat diplomatieke betrekkingen misschien er kenning van de Oost-Duitse regering zou den impliceren. Te zijnen huize in Bergen is op 70-jarige leeftijd overleden de heer J. J. Nieuwen- huysen, die gedurende 38 jaren, van 1912 tot 1950, burgemeester is geweest van de gemeente Limmen. wmmm. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Mad. De Warens: Men leert de kinderen alles, be halve wat zij weten moeten. Wanneer met de herfst de Westerstormen ons land binnenvallen moeten wij ons weer vertrouwd maken met het beeld van dreigende luchten en grimmige schuimkoppen op de golven zoals hier bij de pier van IJmuiden. (Van onze correspondent in Parijs) De stakingen die Frankrijk de laatste maanden beroeren beperkten zich voor namelijk tot enkele delen van het land en in het bijzonder tot de havensteden Nantes, Rouen, Saint-Nazaire en Brest. Naar de omvang was de toestand veel minder onrustbarend dan in 1953. Daarentegen was het karakter feller en ge welddadiger. In Nantes hebben zich zelfs botsingen met werkgevers en de politie voorgedaan, die aan het begin van een burgeroorlog deden denken. Het is allerminst denkbeeldig dat binnen enkele weken de stakingen, met gelijke heftigheid, zich op een veel breder front, zo niet over heel Frankrijk, zullen herhalen. Die dreiging wordt door verschillende voortekenen aangekondigd en in regeringskringen heerst grote ongerustheid. De wolken van sociale onrust pakken zich niet alleen boven Frankrijk samen, Groot-Brittannië en Duitsland worden er eveneens door geplaagd. De oorzaken zijn voor een ruim deel uit de internationale verhoudingen en de perspectieven van ont spanning te verklaren. Nu de koude oorlog lijkt te zijn bijgelegd, verdwijnt onder de arbeiders geleidelijk het gevoel op het economisch front „gemobiliseerd" te zijn. De bedreiging van buitenaf wordt lang zamerhand opgeheven, en onder de werk nemers stijgt het verlangen aanspraak te maken op een ruimer aandeel van de gro tere welvaart die ze menen te mogen ver wachten. Of die verwachtingen op werke lijkheid of op een waan berusten ver mindering van de oorlogsproductie behoeft niet noodzakelijkerwijs met verhoging van het nationale welstandspeil gepaard te gaan zeker is dat in Frankrijk vooral de communisten een gunstige voedings bodem menen te vinden. Naarmate de tegenstellingen tussen het Sovjetblok en de Westerse landen, althans voor het oog, aan acute dreiging verliezen, krijgen de communisten buiten Rusland ruimer kansen hun nationale isolement te doorbreken. Er opent zich voor hen de mo gelijkheid van een eenheidsfront op de basis van gemeenschappelijke looneisen, dat minder dan voorheen door ideologische verschillen ondermijnd behoeft te worden. Een der voorname redenen van de sociaie achterstand van de arbeiders in Frankrijk in vergelijking met andere Europese lan den, schuilt in de omstandigheid dat ze een in zichzelf scherp-verdeelde massa vormen. Over het algemeen toont zich de Franse werkgever in verbijsterende mate conser vatief of zelfs reactionnair omdat de diepe Eind vorige week hebben de Russische bezettingstroepen hun Oostenrijkse hoofd kwartier in de stad Baden bij Wenen ver laten om de terugtocht naar het vaderland te aanvaarden. Foto: Russische militairen in de trein, welke hen naar huis zal brengen. kloof die de arbeidersklasse gescheiden hield, het hem mogelijk maakte een ver- deel-en-heers-politiek te voeren. Dit wa pen zou liet Franse patronaat nu wel eens uit de handen kunnen glijden. Onvervulde belofte Er zijn, op kortere termijn, nog andere factoren aan te wijzen die voor de rust in Frankrijk een nog veel onheilspellender karakter dragen. De vorige regering, van Mendès-France, had een verreikend eco nomisch programma opgesteld, met de verwezenlijking waarvan ze nog maar een schuchter begin kon maken. Door over gang van niet of slecht renderende bedrij ven naar meer productieve sectoren, wilde Mendès-France de grondslag leggen voor een radicale sanering van de Franse eco nomie. Op grondslag van deze plannen die moesten leiden tot een algehele verhoging van het levenspeil, had de regering de ar beiders een reeks periodieke salarisver hogingen in het vooruitzicht gesteld, waar van de omvang op gezette tijden, in onder ling overleg tussen regering, werkgevers en arbeiders, zou worden vastgesteld. Op de aangegeven tijdstippen zijn die salaris herzieningen tot dusver, ook sedert Men dès-France onder de druk van de feodale grootmachten was bezweken, wel doorge voerd. De Rooms Katholieke minister van Financiën, Pflimlin, heeft echter onlangs de vakbonden doen weten dat zij bij de volgende „afspraak" die voor October was vastgesteld, op zijn aanwezigheid niet hoefden te rekenen. Wel ried hij de werkgevers aan de ver zoeken om loonsverhoging zo liberaal mo gelijk te behandelen. Van een herziening over de ganse lijn zal geen sprake kunnen zijn. Ingeval arbeiders en patroons niet tot een overeenkomst kunnen geraken is de regering echter bereid als arbiter op te treden. Dat de belofte van Mendès-France, die indertijd door diens voormalige minis ter van Financiën, de huidige premier Faure, onderschreven werd, thans niet ingelost wordt, zal de sociale rust en het klimaat van wederzijds vertrouwen zeker niet begunstigen. De kansen van een een heidsfront tussen de communisten en de overige arbeiders kunnen er daarentegen door bevorderd worden. Productie niet gestegen Pflimlin's argumenten zijn niet geheel van grond ontbloot. Ook de arbeiders heb ben geleerd dat ze weinig verder komen en zelfs achterop geraken indien hun salaris verhogingen worden toegekend zonder dat de productie in gelijke verhouding is ge stegen. Men heeft lang genoeg in de infla tiespiraal meegedraaid om het verlangen te kunnen onderdrukken naar een herhaling van dat experiment. Tenslotte weten ook de vakbonden dat de Franse prijzen nog altijd veel te hoog zijn om de concurrentie met het buitenland te doorstaan. Daardoor moeten ook de mo gelijkheden tot economische expansie voor lopig blijven beperkt. Een veeg teken is dat het tempo van de productieverhoging cedert het vorig jaar bijna driemaal lager is geworden. Al deze en andere harde en teleurstel lende waarheden zijn onlangs in twee be langrijke rapporten vastgelegd die respec tievelijk door de gouverneur-generaal van de Franse Bank, Baumgartner, en door Mendès-France als voorzitter van de Ka mercommissie voor Financiën, werden op gesteld. Beiden hebben aangegeven hoe een verbetering van de toestand kan wor den bereikt. Die radicale genezingsmetho den zijn juist de oorzaak geweest dat Men dès-France door de zachte heelmeesters die het nu weer voor het zeggen hebben, moest worden weggewerkt. Gepeperde rekening Het kan zijn dat de conservatieve par tijen, die de regering Faure beheersen, spoedig de rekening van hun slappe beleid en hun gebrek aan sociale doortastendheid krijgen aangeboden. De rekening zal ver moedelijk hoog zijn. In Nantes en Saint- Nazaire hebben de arbeiders vijfentwintig percent loonsverhoging verlangd, en in vele gevallen is het hun gelukt meer dan twin tig percent in de wacht te slepen. Wanneer binnenkort, over het hele land, met dezelf de hevigheid even hoge eisen worden inge diend, krijgt Frankrijk een nieuwe kracht proef tussen „kapitaal en arbeid" te ver duren. Dat vooruitzicht is voor de regering- Faure te bedenkelijker, omdat de gebeur tenissen in Noord Afrika de eendracht van de coalitie-partijen op een zware proef hebben gesteld. Het staat te bezien of de Rooms-Katho- lieken, van wie velen met heimwee terug denken aan de tijd dat ze zij aan zij met de socialisten stonden, er .veel voor voelen hun kansen bij de felle verkiezingscampag ne die zich al aankondigt, te verkleinen door hun solidariteit met de conservatie ven, wier sociale opvattingen ze, tenminste met de mond, altijd bestreden hebben. Om al die overwegingen kan men wel begrij pen, dat de regering Faure, en de Rooms- Katholieke minister Pflimlin in het bijzon der, de maand October met gemengde ge voelens ziet naderen.... Uit een KLM-toestel op weg van Ma nagua, in Nicaragua, naar Willemstad, Cu racao, is afgelopen Vrijdag een kist baar goud verdwenen, aldus is Maandag ver nomen. De kist maakte deel uit van een zending, die bestemd was voor New York. De ver missing werd in Willemstad opgemerkt, doch het toestel had tussenlandingen ge maakt in Costarica en Panama. Bij het op lossen van de diefstal is de hulp van „Interpol" ingeroepen. Door het personeel van de firma Genius wordt vandaag onder hoogspanning verder gewerkt aan het gereedmaken van de goudtoren. De vloer van de werkkamer is ver stevigd en thans moeten nog 5 stalen stutten onder de ballasttanks worden ge plaatst. Inmiddels zijn gistermiddag de pompen aangeslagen en is men begonnen met het leeghalen der ballasttanks. De toren moet nu gaan rijzen, waarop de sleepboten van bureau Wijsmuller Woens dagnacht de toren naar buiten moeten brengen. Het weer werkt echter niet mee en op langere termijn lijkt er geen ver betering op til te zijn. Wijsmuller houdt echter toch rekening met het vertrek van de toren. Goudvisser P. Visser zei ons hedenmorgen: „Als het Woensdagnacht niet lukt door het weer, ga ik er dit jaar niet meer uit". ATHENE (Reuter/AFP). Turkije heeft schadevergoeding beloofd voor de slacht offers van de anti-Griekse relletjes in Turkije. De Turkse zaakgelastigde te Athene heeft uiting gegeven aan het „diepe leedwezen" van zijn regering en verklaard dat maatregelen zullen worden genomen om herhalingen van dergelijke incidenten te voorkomen. De Turkse Na tionale Vergadering heeft haar goedkeu ring gehecht aan het handhaven van de uitzonderingstoestand gedurende zes maanden in de provincies Istanboel, Izmir en Ankara. De Nationale Vergadering is het er over eens, dat de ernstige inciden ten veroorzaakt zijn door communistische agitatie en zij heeft de regering volmacht gegeven om de schuldigen te vervolgen. Van de zijde der oppositie werd critiek op de politie geleverd. Zij zou niet krachtig genoeg en te traag zijn opgetreden. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken Hamik Gedik is afgetreden en vervangen door de minister van Defensie Ethem Menderes. Betoging In Limasso, een havenstad op Cyprus, hebben Grieks-gezinde jongeren een beto ging gehouden, waarbij stenen werden ge worpen naar Britse politie en militairen en van Britse gebouwen de ruiten werden ingegooid. De demonstranten, die hun in stemming betuigden met het optreden der geheime verzetsorganisatie „EOKA", wer den uiteengedreven door Britse eenheden, die de laatste dagen op het eiland zijn aangekomen. Gouverneur Sir Robert Ar- mitage is in Cyprus teruggekeerd uit Lon den. (van hedenmorgen 7 uur) toestand C 05 M Q ES M C Së Stockholm regen windstil 22 2 Oslo zwaar bew. NW 2 18 0 Kopenhagen regen NNW 5 18 12 Amsterdam half bew. Z 5 17 9 Londen regen zw 4 16 0,1 Luxemburg zwaar bew. w 6 21 3 Parijs zwaar bew. windstil 25 3 Bordeaux licht bew. wzw 2 23 0,1 Grenoble regen NW 10 22 0,3 Nice licht bew. NW 3 25 0 Genève zwaar bew. N 9 21 1 Ztirich regen O 5 20 0,6 Locarno zwaar bew. windstil 25 0 Berlijn regen ZW 4 22 0,3 Frankfort regen WNW 4 22 2 München regen WZW 2 2 Wenen regen O 2 24 0,3 Innsbruck regen 2 17 Rome licht bew. ONO 4 26 4 Ajaccio licht bew. O 3 27 0,1 Mallorca zwaar bew. WZW 2 28 0 Neerslag laatste 24 uur. :ocoocccoococccccrxYYxx5ocortcre>rr>rrrccrrrex!rx50ocrococcoc BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem peratuur. 14 September Zon op 6.13 uur, onder 19.02 uur. Maan op 4.02 uur, onder 17.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 September Hoog water: 1.00 en 13.38 uur. Laag water: 8.56 en 21.24 uur. Woensdag 14 September Hoog water: 2.02 en 14.31 uur. Laag water: 10.05 en 22.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1