PANDA EN DE MODE-MEESTER Streekplan Zuid-Kennemerland nadert voltooiing RR Wereldnieuws Waarschijnlijk einde van dit jaar toezending aan gemeentebesturen Mr. Kesper vraagt ont slag als Commissaris der Koningin De radio geeft Woensdag „Ciske de Rat" onderscheiden Prof. ir. A. H. de Klerck W/tfe tanden -fr/^eadem toefde n/eawe 6b/gate/ wm ww k SS Dr. Holtrop waarschuwt de bankiers Gimberg gehuldigd ^OC U ia bet zo 2 Op Biennale te Venetië Benoeming aan T.H NTS-toneelgroep stelt zich voor Huismoeders betuigden instemming met arrestatie van hun echtgenoten Nieuwe lage Verruiming dispensatie van ontslag huwende ambtenares Excessieve vraag naar crediet moet worden afgeremd Militaire reclasserings- broederschap Veteranenlegioen richt zich tot Kamerleden over Nieuw Guinea Indeling van gesubsidieerde svmphonie-orkesten Het Christelijk onderwijs in 1955 Bellolijn gaat definitief weg Positie van „De Kondor" onveranderd sterk LANGSTE BRUG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 NAAR WIJ VERNEMEN ligt het in de bedoeling, dat het streekplan Zuid-Kenne merland tegen het einde van dit jaar zover gereed is, dat het aan de gemeente besturen in deze omgeving kan worden toegezonden. Enige jaren geleden was de provinciale planologische dienst reeds gereed gekomen met twee facetten van dit streekplan, namelijk dat van het verkeer en dat van de natuurbescherming. Beide facetten werden toen reeds aan de dagelijkse besturen van de gemeenten in Zuid-Kennemerland toegezonden, waarna deze hun ziens wijzen op het vraagstuk bij de provinciale planologische dienst hebben ingediend. Het is in dit verband van belang erop te wijzen, dat op deze facetplannen reeds de Westelijke randweg langs Haarlem was geprojecteerd, evenals een toeristische weg ten Noorden van Aerdenhout als tweede Oost-West-verbinding tussen de Haar lemse agglomeratie en Zandvoort. Het is deze weg welke thans als snelverkeersweg op het provinciale wegenbeheersplan is geplaatst, omdat men voor de toekomst een overbelasting van de Zandvoortselaan vreest. Men weet, dat Bloemendaal die ziens wijze niet deelt. Wij vernamen, dat het streekplan voor Zuid-Kennemerland is gebaseerd op be- volkings- en andere prognoses voor 1980. Dat is dus een periode welke tien jaar later ligt dan de in het algemeen gebruike lijke prognosejaren, waarvoor als regel 1970 wordt genomen. Dit hangt ten nauw ste samen met de zeer kwetsbare structuur van Zuid-Kennemerland, waarbij immers een groot aantal zeer uiteenlopende be langen in het geding zijn. Zuid-Kennemerland (de gemeente Haar lem, Bennebroek, Bloemendaal, gedeelte lijk Haarlemmerliede en Haarlemmermeer, Heemstede en Zandvoort) immers omvat de volgende belangensferen: die van de akkerbouw, de veeteelt, de tuinbouw, de bollenteelt, natuurschoon en recreatie, de waterwinning, industrie, verkeer en na tuurlijk de bevolking, waarvan de maat schappelijke kenmerken en posities zeer veel verschilt tussen de verschillende groepen. Deze omstandigheden maken het plano logische werk tot een zeer ingewikkelde arbeid. Het is dan ook niet zonder reden, dat men begonnen is met de streekplannen voor de Zaanstreek en IJmond-Noord al vorens de voltooiing van dat voor Zuid- Kennemerland ter hand te nemen, dat in tussen wel zeer urgent is geworden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat in dit Met burgemeester van Kerkrade als adviseur voor Libanon aangezocht Twee Nederlanders zijn door bemidde ling van het bestuur van de Ford Founda tion, en in het bijzonder door tussenkomst van de vertegenwoordiger voor het Nabije Oosten van deze foundation prof. Rowland Egger, uitgenodigd om de regering van de Libanon van advies te dienen met betrek king tot de hervorming van het bestuurs apparaat. Het zijn de heren mr. L. A. Kes per, Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, en mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Kerkrade. Aan laatstgenoemde zal voor het nemen van zijn aandeel in deze speciale taak een buitengewoon verlof van ten hoogste zes maanden worden verleend. De heer Kes per zal als buitengewoon adviseur van de voorzitter van de Libanese ministerraad in totaal twee jaar in de Libanon verblijven. Hij heeft als Commissaris der Koningin ontslag verzocht met ingang van 15 Oc tober. ADVERTENTIE B ISSTfi TR.4 ■ij PLASTIC REGENJASSEN ƒ14.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd.. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Franse chansons. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Nederland op de 3e Biennale te Sao Paulo. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.40 Ik heeft gehoortklankbeeld. 18.50 Lichte muziek. 19.10 Rabbi Amnon van Mainz, hoorspel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest. 20.35 Meeuwen bo ven sorrento, hoorspel. 22.15 Vioolrecital. 22.45 Orkanen, causerie. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.35 De Inbraak, hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.mededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Mo derne muziek. 14.35 Prince Igor, opera (pl.). 15.40 Interscholair jeugdtoumooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Koperensemble. 19.30 Buiten- lanads overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 I. J. E. Jeugdmeeting. 21.20 Pla ten. 21.30 Lichte muziek. 21.50 De kip, het ei en de film, causerie. 22.05 Omroep-orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15—22.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Beiaardconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vioolmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen, een uit- spraakles. (Op 224 en 49 m.). overbevolkte gebied grote aandacht zal worden geschonken aan het behoud van voldoende natuurschoon en recreatiemoge lijkheden. Een gunstige omstandigheid daartoe vormt de noodzaak van het be houd van voldoende waterwinningsgebied. Zuid-Kennemerland is intussen lang niet het enige gebied, waarvoor een streekplan wordt voorbereid. Het Gooi, Waterland en andere delen van de provincie zijn even eens nog een structuurplan wachtende, waarin de onderscheidene belangensferen in het kader van de ruimtelijke ordening hun plaats zullen krijgen. Aan de Nederlandse film „Ciske de Rat" van Wolfgang Staudte is op het filmfestival te Venetië de vierde „Zilveren Leeuw" toe gekend, een der vier prijzen, die volgen op de hoofdprijs, de „Gouden leeuw van Sint Marcus", welke is verleend aan de Deense film „Ordet" (het woord) van Carl Dreyer. De overige prijzen, die Zaterdagavond bekend werden gemaakt, zijn: De eerste zilveren leeuw voor de Sovjet-film „La Cicada" (de Cicade), de tweede zilveren leeuw voor „The big knife (VS), de derde voor de Italiaanse film „Le Amiche" (De Vriendinnen). De prijs voor de beste mannelijke rol (Volpi beker) werd gedeeld door de Duitse acteur Kimt Jurgens (in „Des Teufels Ge neral" en „Les heros sont fatigués") en de Britse acteur Kenneth More (in „The deep blue sea"). Er werd geen prijs voor de beste vrouwe lijke rol toegekend. Zowel de hoofdprijswinnares, de film „Ordet" als de Russische film „De Krekel" en ook „Ciske de Rat" zijn gekozen om de cinematografische kunst te vertegenwoordi gen op het grote internationale congres der techniek, dat over tien dagen te Turijn zal worden geopend. Ir. A. H. de Klerck is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te ge ven in de wertuigbouwkunde. Hij werd op 26 April 1913 te Rhenen geboren. In 1932 verwierf hij te Delft met lof het in genieurs-diploma, waarna hij in dienst trad van de N.V. Werkspoor te Amster dam. Hij is er thans hoofdingenieur-pro curatiehouder en heeft een belangrijk aan deel gehad in de ontwikkeling van de snel lopende dieselmotoren. Het toneelstuk „Het onbewoonde eiland" van A. Defresne is voor de televisie be werkt en zal hedenavond in het VPRO- programma onder regie van Jack Dixon worden uitgezonden. De rollen worden be zet door leden van de NTS-toneelgroep, die zich hiermede voor het eerst aan de kijkers zal voorstellen met Annie Verhulst als gast. Hazardspel in Haags café De Haagse politie heeft een inval gedaan in een café aan de Rembrandtstraat, waar het hazardspelletje „Mijn en Dijn" werd ge speeld. Aanleiding tot deze inval was een klacht van vele huismoeders, die haar week geld vergokt zagen. Meegenomen werden 19 personen, onder wie 15 spelers, die na verhoor zijn heen gezonden. Vastgehouden werden de caféhouder W. C. A. en de bank houders E. van R., F. H. de B. en A. G. J. Tijdens de actie der politie betuigden de huismoeders voor het café haar instemming met het politie-optreden tegen hun mannen. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! k Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. \w«e*a Grote tubé slechts i Standaard tub Familie tube Nu kan iedereen zich Colgate ve Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld Dezer dagen is de uitgifte te verwachten van een Koninklijk Besluit tot wijziging van de artikelen 7 en 97 van het Algemeen Rijksambtenaren Reglement. Deze wijziging heeft de strekking, met behoud van de regel dat de ambtenares die in het huwelijk treedt eervol wordt ontsla gen, de bevoegdheid van de Kroon tot het verlenen van dispensatie te verruimen. Deze verruiming bestaat onder meer hierin, dat bedoelde bevoegdheid voortaan niet meer in beginsel beperkt zal zijn tot ambten, die als bijbetrekking kunnen wor den waargenomen. De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft een bespreking gehad met het bestuur van de Nederlandse Bankiersvereniging over de ontwikkeling van de credietverlening. De krachtige stij ging van de credietverlening der banken sedert 1952 heeft voortdurend de aandacht van de Nederlansche Bank gehad, zonder dat deze tot nu toe aanleiding tot ongerust heid had gegeven. De ontwikkeling in de eerste zeven maanden van 1955 werd echter ongunsti ger geacht dan die in het daaraan vooraf gaande jaar, in die zin, dat een verwachte vermindering van het tempo der stijging gebaseerd onder andere op het feit, dat in 1955 geen loonronden hebben plaats ge vonden was uitgebleven en zelfs een snellere stijging dan in 1954 werd gere gistreerd. Hoewel de president ook thans de ont wikkeling niet van zodanige aard acht, dat beperkende maatregelen door de Neder landsche Bank worden overwogen, zou hij het toch op prijs stellen indien de ontwik keling door de banken nauwlettend werd gadegeslagen en waar mogelijk een rem aan excessieve vraag naar crediet door het bedrijfsleven werd aangelegd, in het bij zonder wat de financiering van het afbeta- lingscrediet en het investeringscrediet be treft, waaronder mede te verstaan credie- ten ter financiering van permanente be hoeften aan bedrijfskapitaal. Voor beide categorieën credieten acht de president afwenteling op de kapitaal markt wenselijk. In Den Haag is opgericht de stichting Militaire Reclasseringsbroederschap. De stichting heeft ten doel alle militai ren, wier gedragingen of omstandigheden voor of tijdens hun werkelijke dienst tot justitiële of tot andere maatregelen heb ben geleid, hulp en steun te verlenen om zich te ontwikkelen tot waardige en zelf standige leden der maatschappij. Zij oefent in Nederland toezicht uit na mens de instellingen tot reclassering, mede omvattend die voor de zorg voor alcoho listen en andere verslavingszieken en der kinderbescherming. Voorzitter is dr. J. P. van Erk, president van de krijgsraad voor de landmacht in het eerste militaire arrondissement. Vice- voorzitter is mr. D. J. van Gilse, procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- vanhage. De bekende Haagse acteur Louis (van Drielen) Gimberg, die Woensdag 7 Septem ber vijfenzeventig jaar is geworden, heeft Zaterdagmiddag in de bovenfoyers van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag ge recipieerd. Er was een enorme belangstel ling. Toen de jarige, tevens jubilaris, want Gimberg is een halve eeuw als toneelkun stenaar werkzaam, aan de arm van Fie Ca- relsen binnenkwam, brachten overheids vertegenwoordigers en collega's, vrienden en bewonderaars hem een hartelijke en langdurige ovatie. In een bijkans tropisch klimaat betrad Louis Gimberg het gelegenheidspodium. Hij wist met jeugdig vuur de aanwezigen te boeien met een knappe bloemlezing uit het blijspel „Desiré", van Sacha Guitry, dat weldra geen except meer leek: de ouderen zagen het stuk weer voor zich, zoals het jaren geleden bij het Rotterdams Hof stadtoneel, onder regie van Cor van der Lugt Melsert, over het voetlicht kwam met Gimberg en Rie Gilhuys in de hoofdrollen. Als voorzitter van het huldigingscomité sprak vervolgens wethouder J. van Zwijn- drecht, die Louis Gimberg een „veelzijdige Hagenaar" noemde. Haags is Gimberg al tijd geweest, ook door zijn distinctie en zijn verschijning. „U bent", zei de wethouder, „evenveel een Hagenaar als de door u ge liefde Sacha Guitry een Parijzenaar is." Spreker herinnerde aan de talloze keren, dat de jubilaris voor liefdadige doeleinden zijn medewerking als acteur verleende en noemde hem een kunstenaar met sterk so ciaal besef. Tot de aanwezigen behoorde ook zijn zoon Jack Gimberg, in het buitenland als acteur en filmspeler bekend onder de naam van John van Dreelen. Het Veteranen Legioen Nederland heeft zich tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend, met een schrijven, waarin het stelling neemt tegen de overweging van de regering, deel te nemen aan de debatten in de vergadering van de Vere nigde Naties, wanneer de status van Nieuw Guinea in het geding wordt gebracht. Het legioen verzoekt de leden van de Staten Generaal hun invloed op de regering aan te wenden om het Nederlandse grondge bied vastberaden te verdedigen. In het schrijven wordt aan het einde gesteld, dat de handhaving van Nieuw Guinea als een stuk Nederlands grondge bied betekenis heeft voor de bescherming van de papoea's en Indische Nederlanders, doch ook van groot belang is voor de vei ligheid van Europa. Deelneming aan de debatten in de Verenigde Naties over de status van Nieuw Guinea zou volgens het Legioen impliceren, dat de regering erkent, dat over deze kwestie te praten valt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie inge steld, die tot taak heeft hem rapport uit te brengen over het vraagstuk van de indeling van de van rijkswege gesubsidieerde sym- phonie-orkesten in klassen en de afstand in salaris tussen deze verschillende catego rieën, alsmede over de artistieke betekenis en de mogelijkheid van artistieke ontwik keling van het Overijsels Philharmonisch Orkest en het Frysk Orkest. Tot voorzitter is mr. dr. P. J. Witteman benoemd. Leden zijn: Willem Andriessen, dr. J. Daniskas, dr J. Hulsker, Jan Mul, Wouter Paap, Theo van der Pas en B. P. Wagemans. 47. Getrouw aan zijn stelregel, dat vrou wen dol zijn op hoedjes, die de lachlust van mannen opwekken, maakte Joris het ene rare ontwerp na het andere. „Hoe dwaas! Hoe zot!", schaterde hij, zijn ont werp bekijkend, „de dames zullen ervan zwijmelen! Hahaha! Hoe gekker hoe be ter! Ze moesten eens weten, hoe ik over hun malie hoofddeksels denk! Hahaha!" Maar nu WISTEN de dames het! Verbit terd keken zij naar de lachende snuit van Joris op het televisiescherm. „Wie zou dat ooit gedacht hebben van onze Modeko ning! De hoedjes, die wij op hebben, zijn allemaal ontwerpen van hem! Zou hij daar ook zo om gelachen hebben? De verrader! De huichelaar! Ik HAAT hem!" Nee, op de steun van de dames behoefde minister Joris voortaan niet meer te rekenen! „Zie zo", dacht Panda, „ik zal de televisie camera nu maar weer uitschakelen, an ders komen ze straks nog hier, om Joris met parapluies te slaan!" Hij haalde een schakelaar over, maarde camera bleef rustig door snorren! Zenuwachtig from melde hij aan het ingewikkelde apparaat, maar het hielp niets. Hij had iets op gang gebracht, dat hij niet meer kon stoppen. Blijkens het jaarboek van het Christelijk onderwijs 1955, dat thans is verschenen, waren er aan het begin van dit jaar 2529 Christelijke onderwijsinrichtingen voor ge woon lager, uitgebreid lager en buitenge woon lager onderwijs. Het aantal leerlingen bedroeg 454.218, waarvan 232.780 jongens en 221.438 meisjes. Begin 1954 waren er 2451 onderwijsinstellingen met 426.375 leer lingen. Er waren bij het gewoon lager on derwijs 11.296 leerkrachten, bij het uitge breid lager onderwijs 1669 en bij het bui tengewoon lager onderwijs 599 ieerkrach- ten werkzaam. Het aantal vacatures be droeg 78, doch dat van vakonderwijzers en -onderwijzeressen 2847. Het aantal Christelijke kleuterscholen bedroeg begin 1955 986 met 3690 leerkrach ten en 89.300 leerlingen. Er waren 30 Chris telijke opleidingsscholen voor kleuteron derwijzeressen. Wat betreft het Christelijk land- en tuin- bouwonderwijs deelt het jaarverslag mede, dat er 53 Christelijke scholen voor lager landbouwonderwijs, 13 Christelijke lagere scholen voor tuinbouwonderwijs en 8 Chris telijke landbouwwinterscholen waren. Aan deze onderwijsinrichtingen werkten 239 leerkrachten. Zij gaven onderricht aan 5973 leerlingen. Het aantal Christelijke kweekscholen be droeg aan het begin van dit jaar 21. Aan deze scholen werkten 118 leerkrachten met een volledige dagtaak en 244 vakonderwij zers en -onderwijzei-essen. Totaal werden deze kweekscholen bezocht door 3395 leer lingen. Over het Christelijke nijverheidsonder wijs vermeldt het jaarboek, dat er 32 christelijke nijverheidsscholen voor meis jes, 28 Christelijke landbouwhuishoud- scholen en 28 Christelijke nijverheidsscho len voor jongens aan het begin van dit jaar bestonden. Deze 88 onderwijsinstellingen werden bezocht door 24.760 leerlingen, waarvan 16.525 meisjes en 8.235 jongens waren. Er gaven 1942 leerkrachten les. Tenslotte wordt het middelbaar onder wijs in het jaarboek vermeld. Er waren aan het begin van 1955 in ons land 22 Christelijke hogere burger scholen, 3 Chris telijke middelbare scholen voor meisjes, 7 Christelijke gymnasia en 29 Christelijke lycea. Deze 61 onderwijsinrichtingen wer den bezocht door 19.072 leerlingen, waar van 12.417 jongens en 6.655 meisjes waren. Er circuleren geruchten, dat de spoor lijn Bergen-Alkmaar ondanks het besluit van de spoorwegen om deze lijn op te hef fen, zou blijven gehandhaafd. Van de zijde van de spoorwegen wordt vernomen, dat van handhaving van de Bello-lijn geen sprake is. Wel lag het aanvankelijk in de bedoeling enkele kilometers van deze lijn te laten liggen voor technische proefne mingen, die alleen zouden kunnen worden genomen op een lijn die buiten dienst is. Deze proefnemingen gaan evenwel niet door en de spoorwegen zullen thans zo spoedig mogelijk overgaan tot het opbre ken van deze lijn. Ondanks ongunstige resultaten over 1954 Aandeelhouders in de aanneming-maat schappij „De Kondor" N.V. hebben in de te Amsterdam gehouden jaarvergadering een uitvoerige toelichting van het bestuur gekregen op het verslag over 1954, waarin de resultaten niet gunstig zijn geweest en het dividend tot zes percent moest worden gehalveerd Het bestuur betoogde evenwel, dat dit teleurstellende verloop niets af doet aan de zeer sterke intrinsieke positie van de vennootschap en dat er geen en kele aanleiding bestaat om voor de toe komst de moed te verliezen. De directie verwacht, dat de thans onderhanden zijnde werken betere resultaten zullen opleve ren dan die van verleden jaar, toen diver se omstandigheden de winstcijfers hebben gedrukt. De te verwachten betere resultaten zul len, naar d'e directie betoogde, over 1955 nog niet tot uiting komen. Nog merkte het bestuur op, dat in de werken veel meer geld gaat zitten dan vroeger wegens de verhoogde prijzen van bet materiaal. Er zijn effecten verkocht om de daardoor verkregen liquide midde len te gebruiken tot financiering van de onderhanden werken. Bovendien is een le ning van f 500.000 gesloten bij institutio nele beleggers ter aanvulling van het be drijfskapitaal. Een gunstige factor achtte de directie, dat „De Kondor" meer werken uit onderhandse dan uit openbare aanbe stedingen krijgt. De eerste zijn vaak voor deliger. De heer P. J. Spoorenberg werd als commissaris herkozen. Vrijlating. Volgens goed ingelichte kringen zullen de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Frankrijk en Nederland de zeven Ja panners die nog als grote oorlogsmis dadigers gevangen zitten in de Soegq- mo-gevangenis in Tokio, vervroegd vrijlaten. De acht landen zijn vertegen woordigd in het internationale militaire tribunaal dat tien jaar geleden de oor logsmisdadigers vonniste. Uitgewezen. Een Chinese deskundige op het gebied van straalvliegtuigen, dr. Hsue Sjen Tsjen, moet uit de Verenig de Staten naar communistisch China vertrekken, omdat hij lid van de com munistische partij zou zijn geweest voordat hij in 1936 de Verenigde Sta ten binnenkwam. De Chinese geleerde, die met zijn vrouw en twee kinderen naar Hongkong gaat, had in 1950 een afwijzende beschikking gekregen toen hij een uitreisvisum verzocht om zijn ouders te Sjanghai te bezoeken. Engel. Généviève de Galard Terraube, de Engel van Dien Bien Phoen, is weer in de Verenigde Staten aangekomen. Zij gaat zes maanden een opleiding vol gen aan het Institute of Physical Me dicine and Rehabilitation van de New Yorkse universiteit, waar geamputeer- den volgens de nieuwste methoden kunstledenmaten leren gebruiken. Poolshoogte. Japan heeft besloten, naar de Japanse diplomatieke vertegenwoordi gingen in Londen, Parijs, Bonn, Ankara, Taipeh, Washington en Stockholm mi litaire attaché's te zenden om zich on de hoogte te stellen van de militaire ontwikkeling in het buitenland Vijf dagen. Het secretariaat van de raad van ministers van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heelt van de Belgische regering een verzoek ontvangen om de invoering van een werkweek van vijf dagen in de ijzer en staalindustrie der gemeenschap te overwegen. De ministers zullen deze aangelegenheid op 26 September te Luxemburg bespreken. Balans. De voorlopige balans van de over stromingen, die de Indiase staat Orissa hebben geteisterd, is als volgt: vijf hon derd dorpen onder water en zes hon derdduizend mensen geïsoleerd. Het verlies aan mensenlevens is nog niet bekend. Het water zakt, maar nog steeds wachten honderden mensen in bomen en op daken op redding. Vlieg tuigen en helicopters werpen gekookt voedsel en medicamenten uit. Kinderverlamming. Acht van de veertien kinderen van Kar on walsh, een boer in de Amerikaanse staat Illinois, lijden aan kinderverlamming. Twee jongens en een meisje zijn in een ziekenhuis opgenomen. De vijf andere kinderen worden thuis verpleegd. Geen van de zieken was tegen kinderverlamming in geënt. Van de zes overige kinderen zijn er twee gevaccineerd. Triest. Oostenrijk heeft een Italiaanse uit nodiging aanvaard om deel te nemen aan een internationale conferentie over Triëst. Behalve Italië en Oostenrijk zul len aan deze conferentie deelnemen: West-Duitsland, Joegoslavië, Zwitser land, Tsjechoslowakije en Hongarije. De conferentie zal half November in Rome beginnen. Verzoening. Van Pakistaanse zijde is ver klaard dat vandaag in de Afghaanse hoofdstad Kaboel plechtigheden zullen plaats hebben waarbij officieel een einde zal komen aan het geschil met Pakistan dat ontstond toen de Paki staanse vlag werd neergehaald van de Pakistaanse ambassade. De twee lan den zullen binnenkort hun consulaten heropenen. Balkan. Volgens berichten die uit gewoon lijk betrouwbare kringen te Sofia in Wenen zijn ontvangen, zijn vijftig offi cieren van het Bulgaarse leger gevan gen gezet omdat zij voorstanders waren van een Balkanfederatie met Joego slavië. Een aantal officieren had in het openbaar zijn ontevredenheid uitge sproken over de huidige betrekkingen tussen de twee landen. Overbelast. Tengevolge van het omslaan van een overbelaste veerboot op de rivier de Makona in Frans-Guinea (West-Afrika) zijn Zondag vijftig per sonen verdronken. Slechts vijf men sen kwamen in veiligheid. HET IS ALGEMEEN bekend, dat de Moerdijkbrug de langste brug van Neder land is en dat de verkeersbrug bij Nijme gen met een boog van 245 m. de grootste overspanning heeft. Hoewel Nederland er zich zeker op kan beroemen een land van waterwegen en (bij een goed verkeersnet) óók van bruggen te zijn, steekt de lengte van onze bruggen toch maar povertjes af bij de buitenlandse reuzen. We behoeven daarover niet te treuren, want wij bezitten verhoudingsgewijs de grootste aantallen, en het buitenland kap. zich beroemen op de im posante bouwsels. Zo komt toch een ieder aan zijn trek. Natuurlijk is he t Amerika dat zich kan verheugen in het bezit van de langste brug ter wereld, die San Fran cisco verbindt met het aan de andere kant van de baai gelegen Oakland. Van het be gin tot het eind bedraagt de totale lengte van deze brug 13 km., met een doorvaart- hoogte van 61 m. Het opvallende van deze constructie is, dat hier twee rijbanen van elk bijna IS m. boven elkaar liggen. De bovenste dient voor het gewone autover keer, en op de benedenverdieping rijden de electrische treinen in twee richtingen, waarbij nog voldoende plaatsruimte is ge laten voor drie naast elkaar rijdende vrachtauto's. Dit geweldige bouwwerk is een technische prestatie van de eerste rang en een bezienswaardigheid op zich zelf. Maar dan moeten we er tevens bij ver tellen, dat hier niet gesproken kan worden van één brug, maar van een serie bruggen, die bovendien door een ondergrondse tun nel zijn verbonden. Vanuit het eigenlijke San Francisco beginnen twee achter el kaar liggende tweelingbruggen, met hoofd overspanningen van elk 704 m. De staal kabels hiervan bestaan elk uit 17.000 staal draden die het wegdek dragen. We zijn dan beland op een stuk rots dat loodrecht uit de baai oprijst, en waar doorheen een 165 m. lange tunnel is geboord. Dan volgt een balkbrug met een hoofdboog van 427 v m. en twee zijbogen van geringere lengte, waarna 5 andere bogen komen, die be sloten worden door 14 bo gen van aanvaardbare af metingen (88,5 m.). Alles bij elkaar tellend komt men op J die manier aan een lengte van 6925 m. Op het gebied van bruggen zijn de be woners van San Francisco overigens niet gauw uitgekeken, want hun Golden Gate brug heeft de grootste overspanning, t.w. een middenopening van 1250 m. bij een totale overspanning van 2725 m. De twee kabeltorens zijn ruim 220 m. hoog en dra gen kabels die ieder meer dan 27.000 staal draden bevatten. Wie genoeg heeft van deze brallende cijfers, kunnen we verklappen, dat de lang ste brug zich toch eigenlijk niet in Amerika bevindt, maar in China. Hoewel, een echte brug is dit ook weer niet, maar een viaduct dat van Sjau-Tsjau de voetgangers en de voertuigen over een dal voert. Dit bouw werk heeft een lengte van 144 km. en telt 40.000 bogen. Alweer die cijfers! Laten we daar dus maar van af stappen en liever eens vertellen dat vuursteentjes geen steentjes zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2