Haarlemse rijkswerkplaats leverde al 1900 „geoefenden" aan bedrijven UVORNO i Kort en bondig „In de schaduw van twijfel" Aanmeldingsformulier Ongeschoolden worden vaklui Huidige hoge lonen in ongeschoold werk drukken cursisten-aantal Prachtige rollen van Paul Steenbergen en Ida Wasserman in zwak stuk Duyvïs' Burgerzinweek Haarlem nu in April 1956 Dr. S. Elzinga sprak over kadervorming Voordelen van gespannen arbeidsmarkt lokten méér Verhoging Spoorwegtarieven Jef Rottiers geeft beiaardconcert Carrières Het carillon speelt Burgerlijke Stand van Haarlem George Robert speelt werken van H. Andriessen Heemsteedse politie won PSVH-tournooi Humanistisch Contact Betaling abonnementsgeld per giro Twee aanrijdingen in Heemstede Afscheid G. Dorland van Heemstede WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT VOOR ZEKERE SECTOREN van het bedrijfsleven zijn de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling, die nu reeds sinds kort na de oorlog bestaan, nog altijd onbekend en daardoor in vele gevallen onbemind. Er werken bijvoorbeeld vaklieden in het bouwbedrijf, die angstvallig tegenover hun werkgever verzwijgen, dat zij op een rijkswerkplaats zijn opgeleid. En het Arbeidsbureau, dat hen eventueel bij nieuwe werkgevers introduceert zwijgt ook nog wel eens op hun uitdrukkelijk verzoek over hun opleidingallemaal vanwege de vooroordelen tegen een dergelijke opleiding, die vaak onverwoestbaar lijken! Maar intussen kan de Rijkswerkplaats voor Vak ontwikkeling in Haarlem één van de 34 in ons land er fier op zijn, reeds ongeveer 1900 man aan het bedrijfsleven te hebben afgeleverd, van wie veilig kan worden aangenomen, dat tachtig percent van hen zich 'daar tot uitstekende vak mensen heeft ontplooid. Over het algemeen zijn de bedrijven van wie vertegen woordigers deze werkplaatsen hebben bezocht op slag vrijwel al hun bedenkingen kwijt. Maar juist nu het bedrijfsleven in toe nemende mate aandacht besteedt aan deze opleiding, in welker organisatie het trou wens ook zelf vertegenwoordigd is, zijn er andere beletselen, die nu juist aan de kant van de voor vakscholing in aanmerking komende mensen liggen. Dezelfde impuls, die het bedrijfsleven steeds meer oog doet krijgen voor dit instituut de gespannen arbeidsmarkt drijft vele werknemers in een andere richting. Tal van ongeschoolde arbeiders, uit wier aanbod op het Arbeids bureau men candidaten voor deze vak scholing tracht te selecteren, prefereren in het ongeschoolde werk door te gaan om dat daarin ook hoge lonen worden betaald. Het onmiddellijke voordeel daarvan lokt hen meer aan, dan de grote toekomstige voordelen, die hen als geschoolde arbei ders zouden dachten eenvoudig omdat zij er tijdelijk offers voor moeten brengen. Vandaar dat de Haarlemse rijkswerkplaats thans slechts met 66 cursisten, dat wil zeg gen op halve capaciteit werkt. Het feit, dat men in ongeschoold werk thans weeklonen van 70 tot 80 gulden kan opstrijken, maakt op velen nu eenmaal meer indruk dan de sociale verheffing en de grotere zekerheid, die hen en hun ge zinnen in de toekomst te wachten staan, indien zij één van de vakscholingscursus sen gaan volgen. Tijdens de duur daarvan zullen zij het niet zo vet hebben als in het ongeschoolde werk thans mogelijk is: zij krijgen een loondervingsvergoeding, die is aangepast aan de werkloosheidsuitkering. Dat weerhoudt velen ondanks de verzeke ring van de zijde van het Arbeidsbureau, dat zij als ongeschoolden bij een eventuele on junctuur omslag veel kwetsbaarder zul len zijn dan als geoefenden of als vak lieden. De rijkswerkplaatsen hebben niet de ADVERTENTIE behoeft voor niemand een beletsel te zijn om met de trein mee te gaan. 10.000 Winkeliers over geheel Nederland gaan door U bij al Uw aankopen de bekende Hoboca-reisbonnen gratis te verstrekken. Zoek deze winkeliers op; ze zijn kenbaar aan de fleurige Hoboca- raambiljetten. U betaalt bij deze winkeliers geen cent méér en U hebt voortaan gratis reizen per spoor. Alle Hoboca-reisbonnen (ook die met opdruk 1956) blijven geldig tot 1 Januari 1958. Zaterdagavond 17 September zal van acht tot negen uur, op de beiaard van de Grote of St. Ravokerk te Haarlem een extra concert worden gegeven door Jef Rottiers, beiaardier van Meise (België). Het programma luidt: 1. Preludium (voor beiaard), Jef van Hoof; 2. Klanken uit Vlaanderen: a. Blijheidslied, K. Mestdagh; b. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief, Antheunis; c. Klokke Roeland, De Stoop: d. Meilied (uit het Maria-Oratorium), Staf Nees; 3. Passacaglia, G. F. Handel; 4. Wer ken voor beiaard: a. Het was een maghet suyver en net. Arie Peters; b. Dankgebed, K. Lefévere; 5. Romantische melodieën: a. Viens mon bien aimé, C. Chaminade; b. Ich liebe dich. E. Grieg; c. O Sole Mio, Di Capua; d. Aloha Ohe (uit Hawaï); 6. a. Menuet, Ign. Paderewsky; b. Barcarolle (uit „Hoffmann's Vertellingen"), Offenbach. Beiaardier Jef Rottiers studeerde aan de Beiaardschool te Mechelen onder leiding van Jef Denyn en Staf Nees (beiaardtech- ndek en interpretatie) en Jef van Hoof (har monie en compositie). Hij behaalde er het diploma in 1933, alsmede het „Cardinal Mercier Scholarship", door Amerikaanse begiftigers van de Beiaardschool ingesteld. Hij bespeelde talrijke beiaarden niet alleen in België, maar ook in Frankrijk, Nederland en Engeland. Voor zijn instrument compo neerde hij vele werken, waarvan twee be kroond werden in wedstrijden voor beiaard composities. Van zijn hand, en uitgegeven door de Biaardschool te Mechelen, verscheen in 1952 het boek „Beiaarden in België". Jef Rottiers werd in 1952 tot beiaardier van Meise aangesteld. pretentie vakmensen af te leveren, maar wel arbeidskrachten, die al de handelingen, welke een bepaald vak van hen eist, onder de knie hebben. Zij zijn alleen „geoefen den" en tot volslagen vaklieden ontplooien zij zich pas in het bedrijf. Selectie Ook de rijkswerkplaatsen stellen ove rigens hun eisen aan de cursisten: zij moe ten ten eerste geen rommelig arbeidsver leden of politioneel verleden hebben. Voorts worden zij individueel en klassikaal aan een beproefde psychotechnische onder zoekmethode onderworpen, waaruit moet blijken voor welk vak zij de meeste ge schiktheid bezitten. Daarmee is de selectie nog niet voltooid, want tijdens de cursus sen, die alle een sterk individuele inslag hebben, onderzoeken de werkleiders en de directeur, afgaande op hun prestaties, nog eens nauwkeurig of zij het vak, waarmee zij beginnen, wel aan kunnen of wellicht beter een ander vak kunnen aanpakken. Zo liggen er bijvoorbeeld grote verschillen in de eisen voor machinebankwerker, con structiebankwerker of precisiebankwerker. Aan welke zij het best voldoen, komt tij dens de opleiding aan het licht. Plaatsing Omstreeks twee weken voordat de cur sist zijn opleiding voltooit voor de bouwvakken variëert de duur ervan van vijf tot zes maanden en voor de metaal vakken van tien maanden tot anderhalf jaar gaat de bemiddelaar voor zijn vak reeds op onderzoek bij het bedrijfsleven en dan begint de plaatsing, die vaak zeer veel zorg vereist zowel ten opzichte van de lei ding van het bedrijf, waar hij geplaatst wordt als ten opzichte van hemzelf. Ener zijds moet gewaakt worden tegen onder schatting van zijn capaciteiten door de om geving waarin hij komt te werken hij is nog slechts „geoefend" arbeider en anderzijds tegen zelfoverschatting van de betrokkene, die bijvoorbeeld van het hui dige gebrek aan vakmensen zou kunnen gaan profiteren door zich al dadelijk als vakman voor te doen. Bouwvakken Voor de bouwvakken zijn er drie hoofd cursussen aan de gang, namelijk voor be- tontimmerlieden, betonvlechters en metse laars, met eventuele aanvullende cursussen voor tegelzetten, rioleringswerk en terraz- zo-werk. Deze cursussen worden alle ge- cxxxxoc<xxxxocoxocoooococo x>ococcoooocooooooccoo „Bij onze cursussen maak je soms ver rassingen mee, die je de neiging geven om je hoed af te nemen voor iemand die de straat veegt, want je weet nooit ivat er allemaal in hem schuilt", ver- telde ons de directeur van de Rijks- werkplaats voor Vakontwikkeling te Haarlem, de heer W. van der Heijden. o „Om maar eens een staaltje te noemen: we hadden hier een cursist, die tevoren b als loopjongen en daarna als lakspuiter 8 aan de kost ivas gekomen, ook een ongeschoold beroep. En nu is hij een 8 precisie-bankwerker van formaat. Of een recent geval: we hebben hier ook een ongeschoolde arbeider opgeleid tot 8 precisie-bankwerker, die zich inmid- dels bij een bekende handelmaatschap- 8 pij heeft opgewerkt tot hoofd van een researchafdeling, belast met het ont- cj werpen van uiterst ingewikkelde scha- 8 8 keiapparaten voor de mijnindustrie. En 8 8 zo kunnen we er nog wel meer noemen". ooooccoDooooocoocoocooicoccoooaxxoocoooooooccooooaxcco geven op het terrein achter het Arbeids bureau aan de Kleine Houtweg, waar men de leerlingen bezig kan zien aan allerlei werkstukken, zoals het metselen van seg mentbogen, strekken en korfbogen, van geveltoppen met rollagen, het timmeren van bekistingen voor allerlei betoncon structies (bijvoorbeeld een wenteltrap), het plooien van vlechtstaven voor gewapend beton enzovoort. Op de tekening ziet men ook instructies in het Engels met het oog op de adspirant-emigranten onder de cur sisten. Metaalnijverheid De metaalvakken worden alle „ingestu deerd" in de Rijkswerkinrichting aan de Spaarnwouderstraat. Het zijn: machine- bankwerken, precisiebankwerken, even tueel aan te vullen met cursusen voor ge reedschapsmaker of stempelmaker, metaal- draaien, constructiebankwerken, autogeen- lassen en electrisch lassen, welke laatst genoemde twee cursussen desgewenst ge combineerd worden. Elke daarvoor ge selecteerde candidaat kan op elk gewenst tijdstip met deze individueel gegeven cur sussen beginnen. Aan elke cursus gaan negen dagen van arbeidstechnische vooroefeningen vooraf om de cursisten hun gereedschappen vaar dig te leren hanteren. Verder is er bij alle cursussen 1 1/2 2 uur per dag theorie, nodig voor het vervaardigen van werk stukken, het lezen van tekeningen en het berekenen van maten. Een stimulans voor de cursussen is voorts het toekennen van prestatiepremies, variërend van f 1,50 tot f 3,50 per week. De betrouwbaarheid van de tests, die aan de toelating op de rijkswerkplaats vooraf zijn gegaan wordt wel bewezen door het te verwaarlozen percentage dat tijdens de cursussen de minimale prestaties niet haalt. Er wordt aan de cursussen ook in toenemende mate deelgenomen door minder-validen, zoals vroegere t.b.-patiën- ten of mensen, die een van hun ledematen missen. De meesten hunner komen hier tot een ongedachte ontplooiing. Deze rijksscholing heeft een sterke mo biliteit; zij past zich onmiddellijk bij voorbeeld door het creëren van nieuwe cursussen aan bij de behoeften van het bedrijfsleven. ADVERTENTIE Vraag Uw leverancier Heeft een toneelcriticus voor een stuk en de opvoering daarvan geen goed woord over, dan zegt men: de voorstelling werd gekraakt. Het is mij niet bekend waar deze uitdrukking vandaan komt. Maar als zij niet bestond, dan zou zij zeker te Haarlem zijn uitgevonden: bij de minder boeiende gedeelten in de vertoning van het spel „In de schaduw van twijfel" door de Haagse Comedie kraakten Dinsdagavond de stoelen in de eerbiedwaardige schouwburg uit alle macht. Het is dan ook niet te hopen, dat men ooit werkelijk tot de wel eens aan gekondigde vernieuwing van het meubilair overgaat, want wij zouden daardoor een feilloos hulpmiddel missen om te weten hoe het publiek reageert. En trouwens, bij de alle aandacht in beslag nemende scènes tussen Paul Steenbergen en Ida Wasser man vergat blijkbaar iedereen het gebrek aan comfort: een prikkel temeer voor de directies van de gezelschappen, zou men kunnen zeggen, om enkel meesterwerken te kiezen en daarin het uiterste van alle medespelenden te vergen. Ervaart men de sensaties in het circus niet te intenser, om dat men op houten banken zit? Welnu, gisteravond is er heel wat ge kraakt, want het was geen stuk om de hele avond zijn adem bij in te houden. Wel wa ren er vele buitengewoon mooie momenten van vertolkingskunst te beleven. Voor de daartoe geboden gelegenheid moet men de schrijver, Norman King, dankbaar zijn, hoe weinig bevredigend zijn bedenksel overi gens ook is uitgevallen. In de geruchtma kende processen en gerechtelijke onderzoe ken tegen zulke atoomgeleerden als Klaus Fuchs, Allan Nunn May en Robert Op- penheimer heeft de auteur de aanleiding tot zijn „thriller" gevonden, waarvan de actua liteit door de conferentie van Genève in tussen gelukkig enigszins is achterhaald. Dramaturg Karl Guttmann heeft daar wat op gevonden: „Misschien is het vandaag al een stuk van gisterenEn dat zou eigen lijk het mooiste zijn, dat wij ervan mogen verwachten". Maar dat heft de zwakte der dramatische structuur niet op en daar gaat het uiteindelijk om. Een geleerde op het gebied van de kern- physica heeft tijdens proeven in zijn labo ratorium verschijnselen waargenomen, die van grote betekenis voor de ontwikkeling van de wetenschap kunnen zijn, maar die zich niet herhalen. Bij gebrek aan bewijs wordt zijn conclusie door een commissie van deskundigen verworpen, waarop hij in wanhoop de geheimen toevertrouwt aan een bevriende oud-leerling, wiens politieke ADVERTENTIE Met Duyvis' Livorno kan men slaatjes zowel aanmaken als bedekken. Lekker pittig. Nooit te zuur. Altijd goed. Prijs 98 cent per fles. Op Vrijdagmorgen 16 September speelt de Haarlemse stadsbedaardier A. Peters van half twaalf tot half een op het carillon van de Grote of St. Bavokerk het volgende programma: 1. Improvisatie; 2. Koekkoek prelude, M. v. d. Gheijn; 3. Menuet (uit Fr. Suite in b), J. S. Bach; 4. O Heer die daar, Ferd. Tim mermans; 5. Preludium in B, Jef Denijn; 6. Drie negerspirituals; 7. Largo uit Xerxes, G. F. Handel; 8. Passacaglia, Chris Bos; 9. Duitse dansen, L. van Beethoven; 10. Andan te met variaties, Arie Peters; 11. Neder landse Volksdansmelodieën. HAARLEM, 13 September 1955 ONDERTROUWD: 13 Sept., J. W. A. Ab- benhuijs en T. Bijlsma; G. F. Ahrendt en D. Luikel; J. J. Cats en J. M. Smits. GEHUWD: 13 Sept., P. J. van den Nieu- wenhoff en M. van den Nieuwenhoven. BEVALLEN van een zoon: 12 Sept., M. Roosvan Vuuren; D. VisserSmits; M. StaalStorm; P. M. HiildersLauwers; 13 Sept., C. van DorpDrogt; S. Stapelkamp Mackertich. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., J. KrolKlunder; 12 Sept., M. C. RapsWee- rets; W. KilianBosgraaf; 13 Sept., J. M. Kooij—Lavooi; J. E. ZuiderduinHuijbens. OVERLEDEN: 11 Sept., W. Verburg, 94 j., Gasthuisvest; A. E. Vis Sieperinkde Vries Lentsch, 83 j., Kleverparkweg; J. F. Brondsema. 15 d., Weltevredenstraat; H. A. M. Schlierimg, 84 j., Grraf Willemstraat. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag van drie tot vier uur door George Robert bevat de volgende werken van Hendrik Andriessen. 1. Choral II (manuscript); 2. Preludio e fughetta (manuscript); 3. XII Intermezzi (seconda raccolta); 4. Toccata. Dinsdag werden er op het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan voetbalwedstrijden ge houden voor de reserve-elftallen van zes politiecorpsen uit Haarlem, Bloemendaal, Heemstede. Beverwijk, Bussum en Alkmaar. Ondanks de regen vonden alle ontmoetin gen, die georganiseerd werden door de PSV Haarlem, doorgang. In de finale kwamen tenslotte Heemstede en Bussum tegen elkaar uit. De uitslag luidde tweeeen voor Heem stede, waarmee dit elftal dus de eerste plaats bezette. Om de derde en vierde plaats speelden Beverwijk en Alkmaar. Uitslag: eennul. Bloemendaal werd vijfde en Haar lem zesde. Na afloop van de wedstrijden reikte de hoofdcommissaris, de heer J. Fon- tijne, die zoals gebruikelijk bij de sportwed strijden van zijn corps aanwezig was, met een vriendelijk woord de prijzen uit. In „Humanistisch Contact", orgaan van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond en de afdeling Haarlem van „Hu- manitas" (vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag) herin neren de voorzitters de afdelingen er aan, dat kort na de bevrijding in 1945, in de tijd van verwarring en verwildering als gevolg van de bezetting, de beide organisaties ont staan zijn. Zij zijn beide loten van een stam, die wortelt in de gevoelens van verantwoor delijkheid voor en bewogenheid met het buitenkerkelijke volksdeel. Voortaan zouden de mensen, die zich van de kerk hadden afgewend, niet meer verstoken zijn van hulp in geval zij in zorg en nood zouden geraken Humanitas zou in hoofdzaak het maatschap pelijk werk ter hand nemen, terwijl het Humanistisch Verbond tegemoet zou komen aan de met de toenemende onkerkelijkheid groeiende geestelijke nood en geestelijke armoede. Humanitas ging in Haarlem het maatschappelijk werk in zijn verschillende aspecten via speciale secties verrichtten en 't Humanistisch Verbond wilde een geestelijk tehuis zijn voor buitenkerkelijken en pleit voor vrije ontplooiïng en meningsuiting, daarbij uitgaande van een levensbeschou wing, die geresumeerd is in de beginsel verklaring, aldus de voorzitters in een in leidend artikel. De openingsbijeenkomst van het Humanis tisch Verbond is bepaald op Dinsdag 20 September. Dan spreekt prof. dr. Garmt Stuiveling over „Het gevaarlijke humanis me". Ter gelegenheid van het naderend tien jarig bestaan wordt Dinsdag 1 November een propaganda-bijeenkomst gehouden; spreker is de heer P. A. Pols. Dinsdagavond kwamen de drie leden van het comité „Tot dienen bereid" in het Haarlemse stadhuis in een kleine commis sie bijeen met de vertegenwoordigers van die verenigingen, die steeds hun mede werking aan de burgerzinactie waren blij ven verlenen. Men sprak zijn teleurstel ling er over uit, dat na de lange voorbe reiding uiteindelijk moest worden beslo ten de burgerzinweek uit te stellen - waai-voor televisie en radio-omroep (VPRO) reeds hun belangstelling hadden toege zegd - maar anderszins hoopte men hier mee tegemoet te kunnen komen aan de stemmen uit de onlangs gehouden ge meenteraadsvergadering, dat met het uit stellen van de burgerzinweek wordt be reikt, dat nog veel meer verenigingen „Tot dienen bereid" hun medewerking aan de burgerzinactie zullen verlenen. De speeltuinverenigingen kunnen in het voorjaar zelfs een veel uitgebreider pro gramma brengen, dan zij in deze week hadden kunnen geven. Besloten werd de burgerzinactie in principe vast te stellen in de week van Maandag 23 tot en met Zaterdag 28 April 1956, waarbij de verde ling van de verschillende avonden zo mo gelijk zal blijven zoals dit voor deze week was vastgesteld. oooccoocoxocooooococo^xccoxooxoyyx>xc<xxxxxxxxxxxxx U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE gezindheid hem onbekend is. Wegens fand- verraderlijke activiteit is hij daarop tot jarenlange gevangenisstraf veroordeeld. Het stuk begint na zijn vrijlating, als hij onder pseudoniem in een afgelegen streek in een nederige betrekking aan de kost probeert te komen. De veiligheidsdienst houdt hem echter door middel van een spion in de gaten. Er ontstaat een nieuw gewetensconflict als hem een geheimzinnig aanbod uit Ierland bereikt, waaruit ten slotte de volledige waarheid aan het licht komt, die snel tot zijn volledige rehabili tatie leidt: met de inmiddels bereikte posi tieve uitkomsten van zijn formule bleek hij volkomen onbekend te zijn. Nu is dit een nogal onwaarschijnlijke geschiedenis, die te minder plausibel wordt, omdat niemand begrijpt waarom deze pro fessor Ross niet onmiddellijk de volledige waarheid heeft onthuld in plaats van enige gemeenplaatsen over de letterlijke en fi guurlijke onbegrensdheid der wetenschap ten beste te geven. Wat er uiteindelijk op gebiecht wordt staat in geen verhouding tot zijn formaat. Maar dit alles en nog veel meer heeft Paul Steenbergen niet kunnen verhinderen een sublieme creatie voor het voetlicht te brengen. Bijna alle middelen ter stereotypering van de verstrooide pro fessor versmadend bouwde hij een indruk wekkend en vooral ontroerend karakter op. Het is een wonder met hoe weinig uiter lijke middelen hij dat doet. Maar ik geloof niet, dat hij te werk gaat volgens de leer der identificatie, door psychologische ver plaatsing in een ander, zoals door enkele mijner collega's werd gesuggereerd. Vol gens mij verplaatst Paul Steenbergen zich veeleer in de situaties, zoals deze door de schrijver zijn voorgesteld, waarbij zijn door vakkundigheid en concentratie verscherpte intuïtie hem de elementen ter suggestie van een volledig mens verschaft. Bij hem zijn de kenmerkende eigenschappen van acteur en comediant tot een ideale eenheid versmolten. Voortdurend zag men de kunstenaar in deze geleerde, door de uitstraling van de gave der verwondering, wöardoor hij niet weinig won aan sympathie. Hij bleef daar door een supérieure figuur, ook in zijn ver nedering, zijn zelfbeklag, zijn gekwetstheid. In het theater kan men de waarde van een persoonlijkheid pas constateren uit het contrast met de omgeving. Dat de een zijdige gerichtheid van deze geest, geheel opgaande in zijn levenswerk, zonder zich rekenschap te geven de hem het naast staanden daarmee te kort te doen, tot vol ledige gelding kon komen, was mede te danken aan het niet minder volmaakte tegenspel van Ida Wasserman als zijn lief derijke vrouw. Zonder dit steungevende aanpassingsvermogen,dat de hoogste waar dering verdient, had Paul Steenbergen deze rol op het eerste plan nooit zo kunnen op bouwen als thans geschiedde. Jan Retèl, die het stuk perfect regisseerde, heeft dit blijkens zijn mise-en-scène zeer goed be grepen. In dit genre der geleidelijke emo tionele toespitsing beschikt hij over een opmerkelijke begaafdheid. Van de andere medewerkenden moet in de eerste plaats Pim Dikkers (de spion met waarachtige vriendschap) om zijn zuiver gedoseerde bijdrage worden geprezen. Ma rie Meunier maakte van de pensionhoud ster het gewenste type en Do van Stek onderscheidde zich als de onbeduidende schoonzuster. Joris Diels debuteerde bij de Haagse Comedie prima als een louche on derhandelaar, die mede het gebrek aan mensenkennis van de hoofdpersoon deed uitkomen, maar Dick van Veen liet zich wederom verleiden tot hinderlijke over drijving van zijn bruikbare kwaliteiten. Wim de Haas deed zijn best de zachtaar dige huisbaas enig formaat te geven. DAVID KONING. Dinsdagmiddag zijn in Heemstede twee aanrijdingen gebeurd. De eerste had om kwart over twee plaats op de hoek van De Dreef en de Camplaan tussen een bus en een bestelauto. De chauffeur van de bus naar Den Haag remde voor de Camplaan reeds om een van rechts komende bestel auto te laten passeren, maar door de glad heid van de weg slipte de bus, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Een spat bord, een koplamp en een richtingaanwij zer van de bestelauto werden gehavend, evenals de voorzijde van de autobus. Ongeveer twintig minuten later reed een bijna dertigjarige bromfietser uit Zand- voort op de hoek van de Laan van Rozen burg en de Herenweg pardoes tegen een uit de richting Haarlem komende perso nenauto aan, waarschijnlijk omdat hij zich in de snelheid van de auto had verrekend. De bromfietser werd aan de linkerelboog gewond en liep een lichte hersenschudding op. Hij is met een auto van de GGD naar het Diaconessenhuis in Haarlem overge bracht. Wegens zijn benoeming tot Districts secretaris in de provincies Noordholland en Utrecht van het Christelijk Jongeman nen Verbond, C.J.M.V. zal de heer G. Dorland op Zaterdagavond 17 September afscheid nemen van zijn werk als jeugd leider in Heemstede. De afscheidsreceptie zal tussen acht en negen uur gehouden worden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg 111 te Heemstede. BINNENLAND Na 30 glaasjes. Drie jaar gevangenis straf is geëist tegen een 51-jarige metaal bewerker uit Krimpen aan de IJssel, die op 6 Mei in een café aldaar een collega met een mes in de armen en in de borst had gesto ken, waardoor deze zeer ernstig letsel opliep. De metaalbewerker zei voor de rechtbank, zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Hij had die avond 30 glazen jenever en 8 glazen bier gedronken. Monteur verongelukt. Nabij Zoetermeer op de Rijksweg tussen Zoetermeer en Voor burg is tijdens een hevige regen een ge reedschapswagen van de P.T.T. gekanteld. De bestuurder, de chef-monteur J. van D. uit Den Haag kwam hierbij om het leven. Hij moet onmiddellijk zijn gedood. Rockefellerstichting. De Rockefeller- stichting heeft een bedrag ter beschikking gesteld van de Technische Hogeschool te Delft en de Rijksuniversiteit te Leiden. De gift is bedoeld om dr. J. Kiers, adviseur Studentenaangelegenheden der Technische Hogeschool en jhr. mr. A. A. van den Bran- deler, studentendecaan der Leidse Univer siteit, in staat te stellen een studiereis van enige maanden in Engeland en Amerika te maken, ter bestudering van met het onder wijs verband houdende problemen en practijken. Ledenvergadering N.W.B. De Neder landse Wandelsportbond houdt een buiten gewone algemene ledenvergadering op Za terdagmiddag 1 October in hotel „Noord Brabant" in Utrecht. Onder meer zullen de verslagen van de avond-vierdaagse en de vierdaagse wandeltochten in Apeldoorn worden besproken. HAARLEM EN OMGEVING Jubilerende klaverjasclub. De klaver- jasclub „Haarlem-Noord" heeft ter gelegen heid van haar tien-jarig bestaan een receptie gehouden in café-restaurant „Suisse", Rijks straatweg. Vele leden en donateurs en be stuurders van zusterverenigingen boden gelukwensen aan. De voorzitter beantwoord de de sprekers. Na het officiële gedeelte volgde een gezellig samenzijn. Het tweede lustrum werd ingezet met een klaverjas- tournooi. waaraan vele clubs deelnamen. Inbraak. Ongewenste bezoekers hebben in de afgelopen nacht een ruitje in de zij gevel van de Bos en Hovenschool aan de Adriaan Pauwlaan te Heemstede geforceerd, waarna zij zich toegang konden verschaffen tot de lokalen, waaruit zij een bedrag van ongeveer dertig gulden afkomstig van melkgeld en bijdragen voor schoolreisjes en dergelijke hebben ontvreemd. Bliksem. Dinsdagavond omstreeks tien minuten over zes is tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in een kastanjeboom op het landgoed „Berkenrode" te Heemstede. De brandweer moest er aan te pas komen om het hemelvuur te blussen. Een dag later. In tegenstelling tot een aanvankelijke mededeling zal de heer W. M. G. Jansen, ambtenaar bij de Arbeidsinspec tie te Haarlem, niet op 15, maar op Vrijdag 16 September de dag herdenken, waarop hij voor veertig jaar bij de inspectie in dienst trad. ADVERTENTIE Dinsdagavond heeft ter opening van de cursus 19551956 van de Haarlemse Aca demie voor Voortgezet Economisch Onder wijs de rector van deze academie, dr S. Elzinga, in de aula van de HBS-A aan de Zijlvest in Haarlem voor verscheidene le den van het bestuur, leraren en cursisten gesproken over het onderwerp „Kader vorming". De eigenlijke betekenis van het woord kader is omlijsting, tegelijk verfraaiing, al dus dr. Elzinga, maar in het bedrijfsleven wordt er onder verstaan het geheel van hoofden van de administratie. Vooral na de wereldoorlog is men tot het besef geko men, dat kadervorming van grote beteke nis is. Het is toen een object van diepe wetenschappelijke studie geworden, waar bij men er van uitging, dat de mens in het bedrijfsleven toch van veel grotere beteke nis is dan de machine. Het orgaan, het werktuig van de leiding is de organisatie. Leiding en organisatie hebben in de loop der tijden een steeds gro tere betekenis gekregen. Een der oorzaken daarvan is de gewijzigde betekenis van on derneming. Er is een groot verschil tussen een onderneming, zoals de Engelse eco noom Adam Smith die op het oog had met één leider aan het hoofd, die met zijn personeel vrijwel kon doen, wat hij wilde en een moderne onderneming met soms tienduizenden werkkrachten. Een tweede oorzaak is, aldus dr. Elzinga, het feit, dat de geestelijke instelling veranderd is. De mensen worden thans gezien als een sociaal geheel en niet langer als losse in dividuen naast elkaar. Als derde oorzaak geldt de wijziging van de juridische vorm van de ondernemingen, die tegenwoordig meestal N.V.'s zijn met in plaats van één persoon een meer leden tellende directie aan de top. De leiding moet bedrijfspolitiek voeren, dat wil zeggen het leiden van het bedrijf in richtingen, die een betere toestand waar borgen. Deze taak legt de leiding een grote verantwoordelijkheid op. De onder nemer, die niet alleen moet kijken naar wat er buiten zijn onderneming in de maatschappij gaande is, maar bovendien de zaken in het eigen bedrijf moet regelen, kan dit werk niet alleen af. Naast de top leiding is dus nodig een sub-kader. De top-leiding moet om zo te zeggen van veel weinig weten, terwijl daarentegen de sub leiding van weinig alles moet weten. De zes functies van de leiding zijn het opstellen van de algemene doeleinden van de onderneming, het formuleren van het bedrijfsbeleid en de bedrijfspolitiek, het scheppen en in stand houden van de orga nisatie, het zoeken en benoemen van be langrijke functionarissen, het uitoefenen van controle op de groepsleiding om de doeleinden van de onderneming te verwe zenlijken en teamvorming: het bevorderen van morele en sociale verantwoordelijk heid; en in het algemeen: het scheppen van het juiste milieu. Voor dit alles is wetenschappelijke be zinning nodig, maar eerst wetenschappe lijke vorming. Deze wetenschappelijke vor ming wordt onder meer geboden op de uni versiteiten en de academies voor voortge zet economisch onderwijs. Door de enorme industrialisatie is voor al een subkader dringend nodig. Volgens dr. Elzinga begrijpen de jongeren dat niet voldoende; zij staren zich te veel blind op de huidige welvaart. De gunstige toestand van het ogenblik zal evenwel veranderen, vooral wanneer bekwame toekomstige lei ding ontbreekt, zo besloot de heer Elzin ga zijn voordracht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10