ZE VEN DA GEN HAARLEM Geen medewerking voor reparatie van verwarmingsinstallatie Achter de schermen Het steekt erg nauw aan de Nieuwe Gracht Voor het schermen Duyvis' livorno ra Mr. Jack is assistent van papegaai-grootmeester lorre Knokploe aan de tippel Aanbod en vraag bleven in Augustus bijna gelijk 9 RAAD BLOEMENDAAL Jhr. Feith geridderd tijdens plechtigheid te Groningen Neem Nederlanders wonnen opnieuw in Hamburg V oetgangers-vereniging wil rallye's en races laten verbieden Burgerlijke Stand van Haarlem Gouden trouw Modeshow Trouwe concierge Reddingsbrigade sluit Zondag stranddienst Cijfers Arbeidsbureau VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TWEE VOORSTELLEN VAN B. en W. van Bloemendaal, die tevoren niet openbaar bekend waren gemaakt, hebben Donderdagmiddag de byzondere aandacht van de gemeenteraad gehad. Het eerste voorstel betrof afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en instandhouding van Christelijke scholen te Aerdenhout-Bentveld, om medewerking te verlenen voor de reparatie van de centrale verwarming in de Tyo van Eeghenschool. De raad ver enigde zich met het besluit. Mr. Vliegen bracht naar aanleiding van het verzoek van de Onderwijsraad de vele werkzaamheden van hoofden van scholen ter sprake. Mejuffrouw dr. Nolte verklaarde het met de spreker eens te zijn, maar zy deelde mee, dat er geen aanleiding bestaat de uitgaven voor het onderwijs zodanig te ver hogen, waardoor een concierge-echtpaar aangesteld kan worden, hetgeen de Onder wijsraad gevraagd had. beschikken; hij zegde een onderzoek toe. Mr. Vliegen deelde mee, dat de kans bestaat, dat ir. De Vassy om gezondheids redenen niet in staat zal zijn vergaderingen van commissies bij te wonen; de raad ver klaarde zich accoord met aanwijzing van de heer Vliegen in de woningwetcommis sie en de heer Schulz in de commissie van Publieke Werken, waartoe de raad vroeger reeds besloten had. Alvorens de raad overging tot het sa menstellen van de commissie, als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet (Vorde ringscommissie) en van de Schoonheids commissie deelde de heer F ij e n (KVP) mee, dat zijn fractie de voorgedragenen zullen kiezen, maar hij betreurde het, dat er geen Rooms Katholieke candidaten wa ren. Kan in de toekomst hieraan aandacht worden besteed? De heer Ti r ion (WD): „Wordt bij Katholiek gedacht aan godsdienst of aan politiek?" De heer F ij e n: „Aan politiek". Ir. Ti r ion: „Dan moet aan alle in de raad vertegenwoordigde politieke partijen aandacht worden besteed". De voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller zegde toe, rekening te houden met de opmerking van de heer Fijen. De door B. en W. voorgedragen candi daten werden opnieuw gekozen. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de vergadering zich met voorstellen van B. en W., om medewerking te verlenen aan schoolbesturen volgens de Lager On derwijswet. Een crediet van f 1000 werd beschikbaar gesteld voor het treffen van voorzieningen in boerderij „Veen en Duin" aan de Kennemerweg. Gewijzigd werd het besluit ten aanzien van het maken van een uitzichtplateau aan de Hoge Duin en Daalseweg. B. en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het verzoek van het bestuur der Vereniging tot Stichting en instand houding van Christelijke scholen te Aer denhout-Bentveld, om medewerking voor de reparatie van de centrale verwarming in het Tijo van Eegheninstituut. De heer F ij e n informeerde hoe de gang van zaken zal worden, als de verwarming in de openbare scholen stuk gaat. De voorzitter merkte op, dat de ge meente het niet zo ver laat gaan als in de Tijo van Eeghenschool geschied is. Het be treft een lacune in het onderhoud van het apparaat en volgens de Lager Onderwijs wet is er geen aanleiding medewerking te verlenen. De heer Van Holten (WD): „Als er geen geld is, wat gebeurt er dan?" De voorzitter: „Het betreft een principiële kwestie. Het schoolbestuur kan in beroep gaan". Nadat de heer F ij e n opgemerkt had, dat gebrek aan middelen geen reden voor verwaarlozing mag zijn, deelde de wet- houdster mejuffrouw dr. Nolte (KVP) mee, dat nagegaan zal worden op welke wijze er gehandeld kan worden. Het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd; de voorzitter deelde mee, dat B. en W. de mogelijke consequenties onder ogen zullen nemen. Werkzaamheden hoofden van scholen De Openbare Onderwijsraad had de ge meenteraad verzocht om over te gaan tot aanstelling van concierge-echtparen aan de daarvoor in aanmerking komende open bare scholen. B. en W. stelden voor het voorstel voor kennisgeving aan te nemen. Mr. Vliegen (Arbeid) merkte op, dat het voorstel van B. en W. hem teleur gesteld heeft. Zij geven toe, dat de hoof den van scholen zwaar belast zijn, maar spreker wil er liever van maken te zwaar belast. Er wordt veel van de hoofden ge vergd en het valt niet mee, de admini stratieve werkzaamheden te combineren met de opvoedende taak. De Onderwijs raad meende een oplossing gevonden te hebben om de taak te verlichten; dat doen B. en W. niet, hoewel zij blijk geven be grip te hebben voor de moeilijkheden. Spreker moet toegeven, dat als de ge dachte van de Onderwijsraad in vervulling zou gaan een bedrag van f 11.000 voor het openbaar en f 24.000 voor het bijzonder onderwijs nodig zal zijn. Dat is een aan zienlijk bedrag. Mr. Vliegen verzocht het college naar een oplossing te zoeken. Mejuffrouw dr. Nolte deelde mee, dat B. en W. er van overtuigd zijn, dat er veel vast zit aan de taak van hoofd ener school. De aangelegenheid heeft de aandacht van het college en het meende, door aanstellen van vakleerkrachten de hoofden gelegen heid te bieden enkele uren andere werk zaamheden te verrichten. Het aanstellen van concierge-echtparen vraagt te grote bedragen. Aan mr. Vliegen zegde spreek ster toe, dat zij alsnog aandacht aan de zaak besteden. Hoofd kleuterschool In antwoord op een vraag van mevrouw D a 1 m e ij e r (Arbeid) antwoordde mejuf frouw Nolte, dat nog niet voorzien is in de vacature van hoofd van de kleuterschool te Overveen; van de sollicitanten is een candidate tijdelijk als hoofd aangesteld. Uitrukken ambulancewagen Ir T i r i o n bracht het uitrukken van de ambulancewagen van het Marine-hospi taal ter sprake; het is gebeurd, dat er lang op de auto gewacht moest worden. De voorzitter gaf toe, dat het uit rukken een keer niet vlot verlopen is. Klachten had hij echter niet gehoord, be halve dit geval. Spreker wilde onderzoe ken of een regeling te treffen is, als het hospitaal niet de beschikking heeft over een auto. Voorts moet in de toekomst het verlenen van hulp onder ogen worden ge zien, als het hospitaal verplaatst wordt. De heer Van Holten deelde mee, dat de bovenverdieping van het postkantoor te Aerdenhout geruime tijd leeg staat. Kan zij in deze tijd van woningnood niet ge bruikt worden? Wethouder mr. Hijszeler (AR) deelde mee, dat er plannen zijn voor uitbreiding; het betreft hier echter een bedrijfswoning en dan is het niet gemakkelijk er over te WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Tijdens de plechtigheid te Groningen ter gelegenheid van het twee eeuwen in ge bruik zijn van het paleis van Justitie heeft de minister van Justitie mr. L. A. Donker de benoeming medegedeeld van de presi dent van de Arrondissementsrechtbank te Groningen jhr. mr. W. W. Feith tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ADVERTENTIE Het doeltreffend zenuwkoimerend proeparoat voor deze tijd Ook de tweede race van de internatio nale zeilwedstrijden in de Flying Dutch man klasse om de „Senatspreis", welke op de Alster in Hamburg werden voortgezet, eindigde in een overwinning voor de Ne derlander Boeschoten met „Vrijheid". Op de tweede plaats werd evenals Woensdag door onze landgenoot Frowein met „Jon ker Cabeliau" beslag gelegd. ADVERTENTIE Dnyvls' Livorno bU de broodmaaltijd: op vleeswaren, tomaat en eieren. Duyvis' Livorno bij do warme maaltijd: op vlees, bU peulvruchten en stamppot. De Nederlandse vereniging bescherming voetgangers meent, dat er van auto- en motorraces een demoraliserende invloed uitgaat op het gedrag van de weggebrui kers, vooral op de jeugdige. In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat dringt het bestuur van de vereniging er daarom op aan, dat de minister geen ver gunning meer verleent voor de auto- en motorrennen in Zandvoort en Assen. De vereniging bescherming voetgangers geeft in dit adres tevens een, aan de pers ontleend, aantal voorbeelden van excessen bij rallyes buiten gesloten circuit, waarbij de verkeersveiligheid ernstig in gevaar werd gebracht en waarbij de verkeerspo litie onttrokken werd aan de regeling van het normale verkeer elders. In het adres wordt de hoop uitgesproken, dat daarom als vervolg op het verbod om motor- en bromfietswedstrijden op de openbare weg te houden een verbod zal worden inge steld tot het houden van autorallyes. HAARLEM, 15 September 1955 GEHUWD: 15 Sept., J. van Zon. en. A. C. M. de Lange; F. Meulman en A. A. Groenen- daal; P. J. van Bogget en M. Chr. Huijboom; A. de Boer en G. E. van Vuure; F. C. Conijn en G. J. van Beek; W. J. Reijnders en B. Roest. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., M. E. van der Tasvan den Broek; 14 Sept., W. H. HorstZomer; K. XoeleveldSchouten; A. J. M. BosVoorbij; S. Henk esVeltman; M. E. Brassemde Regt; 15 Sept., E. P. Pel —Horn; W. van der AarSchippers; W. P. OostermeijerBeers. BEVALLEN van een dochter: 13 Sept., G. P. Grimbergen—Wouterlood; 14 Sept., A. E. Fortgensvan der Horst; A. Kleinhout— Meinders; 15 Sept., J. GerritsSchultz; S. M. C. Burgerde Loor. OVERLEDEN: 12 Sept., C. J. van Eskert, 76 j., Zakstraat; 13 Sept., P. C. N. Boet, 88 j., Leidsevaart; H. R. H. van Affelen van Saemsfoort, 60 j., Hazepaterslaan; A. van den Berg, 68 j., Vooruitgangstraat: 14 Sept, M. H. van der MeulenQuatfass, 66 j„ Gast- huisvest; E. W. de Nijs, 90 j., Kerkstraat. Twee schermers staan op de mat. Schier onzichtbaar in al hun razendsnelle bewegingen flitsen de floretten langs elkaar. Dan een kreet: „Touché". Het doel is bereikt, een van die bewegingen moet een treffen tot gevolg hebben gehad. De schermers stellen zich weer op en het sportieve gevecht gaat weer verder. De goochelaar staat op het podium. Zo beheerst en kalm, met zon rustige allure, brengt hij zijn nummer, dat het lijkt alsof niets hem liever zou zijn, dan dat het publiek alles zag. Maar er moet een razendsnelle beweging gemaakt zijn: de sigaret komt uit de hand, die leeg móest zijn. Applaus; het doel is bereikt. De goochelaar begint het volgend nummer. Zij zijn beiden razend snel, de goochelaar en de schermer. Beiden zijn zij uiterst inventief; op het onverwachte komt het aan. Beiden hebben gevaarlijke tegenstanders: het publiek lóert op de vingers van de goochelaar, de tegenstander schermer heeft ook maar één doel, de ander in die fractie-seconde te treffen dat hij ongedekt is. De goochelaar is schijn baar ongedekt, hij laat „alles" zien. Maar hij doet zijn nummers met gesloten vizier, al schijnt hij het voor het publiek wijd open te houden. De „clou" van zijn nummer zit achter de schermen, is alleen voor de ingewijde te zien. De scher mer kent geen schermen, hij is zijn eigen scherm. En al draagt hij een masker, het is een strijd met open vizier, hoezeer hij zich ook moet dekken voor het flitsend rapier van zijn tegenstander, Haarlem bezit twee meesters op het gebied van goochelen en schermen: mr. Jack Bruyn en prof. Van der Valk Het zijn heus geen academische titels, meester en professeur, maar de traditie van het vak, van de sport, heeft die titulatuur geladen met de betekenis van vakmanschap. Mr. Jack en de 36-jarige Jaap Bruyn zijn twee namen voor een- en-dezclfde man, maar zij duiden twee totaal verschillende persoonlijkheden aan. Jaap Bruyn kan men aantreffen terwijl hij telefoons repareert als ambtenaar van de technische dienst van de Nederlandse Spoorwegen; dat is de „gewone". De „vreemde" is de man. die op een podium komt en met een mini mum aan hulpmiddelen meesterlijke nummers brengt. Bruyn wilde altijd goochelen en onlangs Averd Mr. Jack op het Inter nationaal Congres van Goochelaars te Amsterdam met de La- rette-prijs bekroond voor de meest originele vondst. Dat hij als amateur de moed had om mee te doen is bijzonder; dat hij te midden van de beste goochelaars van de wereld de zeer eer volle prijs voor originaliteit verwierf, is zonder meer uitzonder lijk. Temeer omdat een professional alles op alles zet deze prijs te veroveren, die zeer dienstig is voor het verkrijgen van meer engagementen. „Jack's" .kalmte en flair ver baasde alle congresdeelne mers, die in hun vakkledij van rode smokings, witte rokcos- tumes enzovoorts, verbijsterd keken naar die amateur, die in een gewoon colbertje zijn werk deed. De vondst die bekroond werd is dat Jack assistent is van de eigenlijke goochelaar die plot seling uit een lege kooi op het toneel komt: een papegaai! Als die er eenmaal is staat Jack alleen nog als assistent op het podium. Jack heeft ons een avond lang bezig gehou den in zijn woning, Leidse- straat 13. Met zijn luchtig ge praat, olijke mimiek en ra zendsnelle improvisaties op de nieuwe situatie, begeleidde hij de nummers. Wij trokken een kaart, klaveren tien, deden hem willekeurig terug in het pak en Jack droeg het naar een miniatuur W.C. en stopte het in de miniatuur „water spoelbak". Toen kwam Lorre aangevlogen, deed keurig de bril omhoog, trok aan het koordje en floep, daar schoof klaveren tien in de pot. Wij deden drie doeken in een ko kertje, sloten het af met kran tenpapier en een open deksel daaroverheen en gaven het aan Lorre. Lorre pikte het kran tenpapier stuk met zijn sna vel en trok de drie doekjes eruit, die aaneen geknoopt bleken. Voldaan vliegt dan Lorre de doekjes naar zijn as sistent, Mr. Jack. Wij deden Het is lang geleden, het was een gebruik bij de Germanen, dat een echtelijk geschil als volgt werd opgelost: de man groef een diepe kuil, waar hij tot borsthoogte in moest staan. De kuil werd dichtgegooid en dan verschafte men de echtge note van de ingegravene een duchtige knuppel. Aldus gewa pend ging mevrouw rond de kuil van haar man draven en trachtte een geschil is een geschil nietwaar hem te ra ken waar zij hem raken kon. De man had dan nog als pri vilege, dat hij mocht trachten de knuppel te pakken. Lukte hem dat, dan was het geschil opgelost, lukte het niet. dan ook. De legende wil nu, dat in dit voor verfijning vat bare gebruik de oorsprong van het schermen gezocht moet worden, al is dat een bijna- onmogelijkheid, als men dat wil doen na een bezoek aan de keurig ingerichte, uitmuntend geoutilleerde schermschool die de 25-jarige professor Van der Valk aan de Nieuwe Gracht leidt. De jonge schermmeester ge noot zijn opleiding nadat hij een kantoorbaan hartgrondig vaarwel had gezegd aan het Centraal Instituut Opleiding Sportleraren (CIOS) te Over veen, waar hij in het tweede cursusjaar zich specialiseerde op de schermsport. Hij vol tooide zijn opleiding aan de schermschool Vandernoodt in Rotterdam en kwam toen in Haarlem, waar de grijze schermmeester Brassinne het plan had zich voor een rustig leven te gaan vestigen in Luxemburg. Zeer tot de spijt van zijn leerlingen ging de 68-jarige, maar de 25-jarige genoot spoedig een even groot vertrouwen. Van der Valk begon op 4 Mei van dit jaar en zijn ervaring met de leer lingen is kort en simpel: „Mijn vrouw is de lastigste". Hij doceert ook aan de toneel school in Amsterdam en wel het oude duel, namelijk met ponjaard en sabel. In zijn school geeft hij les in het lichte wapen, eigenlijk een dameswapen, de floret, waar mee uitsluitend gestoken mag worden; in het sabel-scher men en degen-schermen, waarbij gestoken en gehou wen mag worden. Hij doceert de Franse floret-school, en de Hongaarse sabel-school. Er heerst een bijzonder prettige sfeer in de ruime schermzaal aan de Nieuwe Gracht, waar nu door de hoge ramen het eerste herfstlicht valt. De jonge schermeester bezig te zien terwijl hij les geeft aan kinderen is een lust voor het oog. Er is een aan sprekende incongruentie in een kind met een floret, ter wijl het zich overgeeft aan een soepel gevecht, sierlijk uitvallend, zorgvuldig een opening zoekend; een steek wapen in de hand! Schermen is een fraaie sport en het is verheugend, dat maïtre Bras sinne een jonge kracht als op volger kreeg, die eenzelfde vermogen heeft mensen er voor te bezielen. in drie envelopjes een rode, een witte en een blauwe doek. Zij werden bevestigd aan een miniatuur Eiffeltoren en Mr. Jack vroeg welke kleur wij wensten. „Blauw". „Het is blauw Lorre, meneer wil blauw". Lorre klom van de voet van de toren omhoog, aarzelde even en pikte een en veloppe, die hij naar Mr. Jack bracht: de blauwe doek komt er uit. In de andere twee von den wij de witte en de rode. Ondertussen dronk Lorre door een rietje een glas melk leeg. waarin hij had kunnen ver drinken. „Dat doet hij om op te scheppen", zegt Mr. Jack, maar wij vragen ons nog steeds verbijsterd af waar die melk gebleven is. Lorre heeft zijn baas al uit nodigingen bezorgd voor Bel gië, Italië en Luxemburg. Dat zal dan moeten gebeuren tus sen het telefoon-repareren van Jaap Bruyn door, tenzij die er een „foefje" op vindt. Het echtpaar D. en C. Ka bel-Van der Waag, Meidoorn plein 23, hoopt op 27 Septem ber aanstaande zijn 50-jarig huwelijk te gedenken. De heer Kabel is vele jaren werkzaam geweest als beambte aan de Gemeentelijke Begraafplaats en geniet reeds vele jaren pen sioen. Beide echtelieden ver heugen zich in een goede ge zondheid. Het wisselen der seizoenen in de mode heeft Haarlem de ze week twee modeshows ge bracht, namelijk van de N.V. Modemagazijnen Vogelzang en van de firma Stoutenbeek. Maandag en Dinsdag wer den door Vogelzang vier shows verzorgd in Brinkmann aan de Grote Markt. Zij werden druk bezocht. Een keuze uit de voorraad werd door man nequins getoond. Het getoonde was aangepast aan de eisen der Nederlandse vrouw en ge ïnspireerd op de laatste nieuw tjes uit de modecentra Floren ce, Rome, Parijs en Zürich. Voor zachte lila-kleuren en „noisette", een beige-bruin achtige kleur, werd door de organisatoren bijzondere aan dacht gevraagd. De hoedjes van Dick Holthaus oogstten groot succes. En als er nu een lijn genoemd moet worden: het was Y, Y, alweer een Y. De firma Stoutenbeek gaf Donderdag in het Concertge bouw een uiterst verzorgde en rijk geschakeerde show. Door prachtig gerangschikte dahlia's had men het podium herscha pen tot een zeer geschikte ach tergrond, vanwaar de manne quins opkwamen voor hun Op veertien September was 't vijftien jaar geleden, dat de wandelsportvereniging „Onder Door" in het leven werd geroepen. Een aantal Haarlemse oud-militairen gaf namelijk in het begin van de herfst van 1940 de stoot tot de oprichting van deze vereniging. Zij deden dit niet alleen omdat zij wandelen tijdens de oor logsjaren zo'n bijzonder prettige bezigheid vonden. Integendeel. In de eerste plaats was het doel der op richters het formeren van een honderd man sterke knokploeg en in 1942 had men dit aantal reeds ruim schoots bereikt, want toen bestond de vereniging uit 125 „leden" en 300 „dona teurs". Onder Door" had inmiddels de beschikking gekregen over twee dokto ren, tien verpleegsters, een hotel als hospitaal en een opslagplaats met wapenen. Een groot levensmiddelen- bedrijf zorgde voor de fou- rage. En toen begon men te „wandelen". Naar Halfweg bijvoorbeeld, waar men een aanslag pleegde, naar Hoofddorp, naar Bloemen daal, met illegale kranten in de tas. De tippelaars werkten vlak onder de ogen van de bezetters en het is dan ook verwonderlijk dat slechts twee van de „On der Door"-leden hun acti viteiten met de dood moes ten bekopen. Na de oorlog legde deze vereniging zich vol ijver op het werkelijke wande len toe en met succes, want de prijzenkast behoeft voortdurend uitbreiding. Tot de hoogtepunten uit het leven van de wandelsport club behoort ongetwijfeld de jaarlijkse bloembollen- tocht in Hillegom, waaraan dit jaar niet minder dan tweeduizend wandelaars deelnamen. Sinds kort is er aan de vereniging ook een junioren-afdeling toege voegd, waarin de kleintjes, van tien jaar af, al stevig meewandelen, tot meerdere glorie van „Onder Door" dat nu vol goede moed het vierde lustrum intippelt. Nog vele jaren. wandeling over de plankiers in de zaal. Er was zeer veel belangstelling en vele nieuwe stoffen, modellen en hoedjes ontlokten applaus. Twee-en-dertig jaar woont de thans zes-en-negentigjarige mevrouw weduwe M. van Draaijen-Wagemans op het hofje „In de Groene Tuin" aan de Warmoesstraat en over en kele dagen vertrekt zij naar Breda, waar zij bij een klein zoon haar intrek zal nemen. Haar mede-bewoonsters zullen haar missen, want zij was acht tien jaar concierge en regelde de dagelijkse zaken. Toen zij acht-en-zeventig jaar was vroegen regenten haar of zij concierge wilde worden. Zij bleef het tot haar zes-en-ne- gentigste jaar. Zij geniet nog een goede gezondheid en doet haar huishouden zelf, maar haar kleinkinderen vinden het beter, dat zij zich laat vervan gen. Mevrouw Draaijer heeft nu gebruik gemaakt van het aanbod naar Breda te verhui zen. In Haarlem heeft zij vanaf haar vier-en-zestigste jaar ge woond. Zij kwam uit Amster dam, waar zij vele jaren had geholpen in de keuken van een Katholieke liefdadigheidsver eniging. Op dertig-jarige leef tijd was zij namelijk weduwe geworden. Als de zomer er weer op zit, dan geldt dit wel speciaal voor de mensen, die op het strand vertier zoeken. De bewoners van de tenthuisjes bij de kampeervereni gingen, de kampeerders in de duinen, de mensen van de strandevangelisatie en niet in het minst de leden van de reddings brigade. Voor de Bloemendaalse reddings brigade is het een seizoen geweeset waar over men voldaan mag zijn. Op het Bloe mendaalse strand zijn dit seizoen geen slachtoffers te betreuren. Dit is onder meer te danken aan het waakzame oog van de man op de uitkijkpost en van de leden van de patrouilles, die er bij op komend water op uit werden gestuurd door de dienstdoende commandant in het gebouw van de B.R.B. De leden hebben dikwijls moeten ingrijpen, in de meeste gevallen voor buitenlanders, die onbe kend met het gevaar voor de zee te ver het water in gingen. Hoeveel keer vrijwillig de leden van de B.R.B. er op zijn uitgetrokken om mensen in zee te hulp te komen of om eerste hulp te verlenen bij brand- en snijwonden, kwallenbeten en wat al niet meer, is niet te zeggen. Dat kan pas als de secretaris van de technische commissie, de heer H. R. Vos, daarover zijn verslag heeft uitge bracht. Dit zal geschieden op de najaars vergadering van de Bloemendaalse red dingsbrigade, die op Dinsdagavond 27 Sep tember in hotel Roozendaal in Overveen zal worden gehouden. Dan komen tevens de plannen voor de wintercampagne ter tafel. Het zwemuur zal naar wij vernemen als gebruikelijk op Zondag worden vastgesteld van twaalf tot één uur en begint op 2 Oc tober in Stoop's Bad. Er wordt opgeleid voor het jeugdbrevet en de diploma's A en B van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Deze opleiding kan eveneens door niet-leden gevolgd worden. Zij kunnen bovendien de cursus EHBO volgen, die op Vrijdagavond zal worden gehouden en op 7 October be gint. Cursusleider is de Bloemendaalse arts de heer C. Eenhoorn. Maar voor het begin van het winter seizoen komen alle leden van de B.R.B. op Zondag 18 September nog eenmaal in „De Kentering" de naam van de hulppost aan het Bloemendaalse strand, Noordelijk van de kop Zeeweg bijeen om gezamen lijk het sluitingsfeest te houden. Een ge zellige en sportieve ontmoeting met als be sluit gezamenlijk voor het laatst in 1955 zwemmen in zee. Twee dagen later waarschijnlijk al, op Dinsdag 20 September, komen de mensen van de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal, om de strandpost af te breken. ADVERTENTIE ^r'ytar^e^ °"e *°sfe, nsd. Uür 8 Por tr. Gedurende de maand Augustus zijn het aanbod van en vraag naar mannelijke en vrouwelijke werkkrachten bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem vrijwel ongewijzigd gebleven. De seizoenswerk zaamheden waren deze hele maand in vol le gang. Alleen het aanbod van jeugdigen nam toe door inschrijving van jongelui, die deze zomer van school kwamen. Het aanbod van mannen daalde van 521 tot 509 (vorig jaar 891) en de vraag steeg van 1411 tot 1550 (vorig jaar 1190). Het aantal ingeschreven werkzoekende vrou wen daalde van 94 tot 82 (vorig jaar 82) en de ingeschreven vraag (die in geen ver houding staat tot de werkelijke behoefte) daalde van 1121 tot 1096 (vorig jaar 455). Het aanbod van jeugdigen steeg van 25 tot 59 (vorig jaar 117) en de vraag van 314 tot 337 (vorig jaar 246). De toestand van de arbeidsmarkt wordt zeker ook geïllu streerd door de stand van de aanvullende werken waar in Juli nog 21 man werk zaam waren en nu nog slechts 11 (vorig jaar 57). Men heeft nog al te vaak de indruk dat het arbeidsbureau slechts zijn bemiddeling verleent voor ongeschoolde of geschoolde handarbeiders, maar niet voor leidende functies in het bedrijfsleven. Dat dit op een misverstand berust wordt duidelijk aangetoond door een omvangrijke lijst van vacatures voor hogere functies, die in toe nemende mate bij het Arbeidsbureau bin nenkomen, zoals een constructeur voor het ontwerpen van nieuwe machines, een pro ductieleider, een werkmeester, een tech nisch ambtenaar voor de afdeling telecom municatie bij de P.T.T., een ontwerper voor een wasmachinefabriek, vliegtuig- of werktuigbouwkundige ingenieurs, een be drijfsleider voor een drukkerij, een tech nisch ambtenaar voor de voorbereiding en uitvoering van diverse projecten, een di recteur van een dienst van Sociale Zaken, enzovoort. Woningen Ramplaan. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor aan de woningbouwvereniging „Bloemendaal" een bedrag van f5.275 ter beschikking te stellen voor het uitvoeren van achterstallige onderhoudswerken met bijkomende werken aan het complex van elf middenstandswo ningen, gelegen aan de Ramplaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13