De Verenigde Spelers openen het amatemtoneelseizoen smaken: Muziekweek Haarlem: dynamisch crescendo Kort en bondig AFWISSELENDE KLANKKLEUREN Militaire vrachtauto reed woning binnen Aanmeldingsformulier Zes korpsen zullen door „Oost" marcheren Heemstede Amsterdamse Beurs Ja Shagretta Kinderwagen volkomen vernield; kind ongedeerd Feest van „Oosterkwartier" Opstellen snelverkeer nabij het Verwulft Cultureel rendement Bisschoppelijk Museum Pauselijke onderscheiding J. A. B. Klein Schiphorst Burgemeesters „gierden" over Zandvoorts circuit Constructiewerkplaats Commissaris verhuist Honderdjarige werd druk bezocht Virginia American Half swaar Zwaar smaakt heter daa shag'- Ontvangst van mannenkoor „Glocke" op Stadhuis .J DAG 16 SEPTEMBER 1955 ilAARLtSMS DACJBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 10 VOOR DE MEESTE concertbezoekers begint de muziek zowat ongeveer bij Bach - en het heeft indertijd nog heel wat moeite en inspanning gekost om het publiek te doen geloven en smaak te doen vinden in de kunst van de Leipziger cantor. Immers in de tijd dat men Bach begon te ontdekken, betekende Haydn de uiterste grens van het concertleven en ik ben niet heel zeker of dit voor sommige muziekliefhebbers nog niet steeds het geval is. Die begrenzing tot Haydn is te begrijpen. In de periode, dat het openbare concertleven begon, was Haydn de meest op de voorgrond tredende figuur, als componist van symphonieën en als hervormer van het orkest. Hij geldt althans als de voltooier van de klassieke orkestbezetting, alhoewel dit toch niet alleen als zijn werk beschouwd kan worden, doch stellig is het dat het door hem uiteindelijk bevestigd werd. Door die omzwaai in de bezetting van het orkest werd een streep gezet onder de practijk ruin de generale bas en werd de standaar dor chestratie in het leven geroepen, die nog steeds de kern uitmaakt van het symphonisch ensemble. Als verouderd werden afgeschaft: het clavecimbel, de viola d'amore, de gamba, de bekfluit, oboe d'amore, oboe da caccia, zinken en hoge trompetten en wat er in de barokmuziek soms nog meer te pas werd gebracht. Met het verdwijnen van die instrumenten kwam ook de muziek die er voor geschreven was in de vergeethoek terecht. Uiteraard werd dus de annexatie van Bach bemoeilijkt door het feit, dat men volkomen vervreemd was van het klank karakter, dat aan zijn muziek inhaerent is en tevens voor een aanmerkelijk deel haar vorm en inhoud bepaalt. De pioniers van de Bach-renaissance hebben, bij gebrek aan beter, dan bok met lapmiddelen moeten werken. De piano verving het clave cimbel, de klarinet werd te hulp geroepen om ongebruikelijke instrumenten te vervangen. En het resultaat van deze en andere interpretatie-middelen was, dat het publiek met een geroman tiseerde Bach kennis maakte. Hetzelfde was gebeurd met Han del, die op het vasteland ingeburgerd werd in orchestraties van Mozart. Doch dit alles behoort nu gelttkkig tot het verleden. Men bouwt weer clavecimbels alsmede oudere vormen van strijk en blaasinstrumenten, waarmee de muziek der Barok naar tvaarde kan worden weergegeven en er staan weer musici ter beschikking die zich de techniek dezer speeltuigen eigen ge maakt hebben. Bovendien is men geleidelijk met het klank karakter, dat zo afwijkt van het Haydn-Mozart-orkest, ver trouwd geraakt. De opgang, die de Brandenburgse Concerten van Bach in onze tijd maken, niet het minst onder het jeugdige publiek, is daarvan een bevestiging. Men heeft daarbij ook kumien ervaren, dat de verovering van de muziek ener vroegere stijlperiode niet zo maar een antiquarische betekenis had, maar een enorme artistieke ^vinst bracht. Het kwam er alleen maar op aan ze te leren horen en begrijpen, los van de vertrouwde kunst en weergegeven zoals ze ongeveer moet geklonken heb ben toen ze nieuw was. DOCH vóór Bach en Handel en hun tijd genoten werd er ook instrumentale muziek gemaakt en die heeft ook weer anders ge klonken. De instrumentatie die een groot meester der Renaissance denk aan Mon teverdi gebruikte, wijkt weer beduidend af van die der meesters van de Barok. In haar wisselvalligheid getuigt zij van ruime fantasie. Ook de eerste schuchtere po gingen om deze kunst te herstellen moes ten met lapmiddelen gebeuren. Maar ook voor haar is de tijd gekomen wij zitten er nog midden in dat haar volkomen recht geschiedt en men haar in haar volle glorie leert kennen en waarderen in het klankgewaad waarin zij gedacht is. Eenmaal daar overheen kan men nog dieper graven en de stille, innige muziek van de Middeleeuwen ontdekken. Primi tieve kunst? Het zou wat! Evenals de mu ziek van alle andere cultuurperioden heeft die van de Middeleeuwen een volmaakt heid, die haar tijdperk siert en kenmerkt. Toen men haar ongeveer anderhalve eeuw geleden begon op te diepen, wist men er geen weg mee. Er waren tal van problemen te ontraadselen, vooral wat het gebruik der instrumenten betreft. Deze zijn echter nu zo goed als opgelost. Men bouwt en be speelt weer een instrumentarium dat in die tijd gebruikelijk was en dat men afgebeeld vindt op schilderijen van Van Eyck, Mem- linck en andere grootmeesters van het pen seel. Velen zullen misschien denken dat deze speeltuigen onvolmaakt waren. Zij waren natuurlijk niet geschikt om er Beethoven of Brahms op te kunnen vertolken. Maar dat hoefde ook niet. Doch onvolmaakt wa ren zij geenszins om er de muziek van hun tijd op weer te geven. De wisselwerking tussen uitvoerend materiaal en muziek zal wel steeds in evenwicht geweest zijn. Ook in de Middeleeuwen. DE ZELDZAME gelegenheid om muziek te beluisteren uit al deze vroegere perio den en dan vertolkt in de vereiste klank kleur, wordt ons geboden op de manifesta ties van de „Muziekweek Haarlem" van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging, die Maandag 19 Septem ber beginnen. In de stemmige ruimte van de ridderzaal van het Stadhuis zal op de eerste avond door de „Muziekkring Obrecht" muziek uit de Middeleeuwen en de Renaissance uitgevoerd worden. Het instrumentarium van dit ensemble bestaat uit vedels, gamba, bekfluiten, kleine harp, luit, zink en portatief. Dit laatste instrument is een klein draag baar orgeltje van meestal twee octaven. Hoewel het in de Middeleeuwen veel voor kwam, zijn oude exemplaren zeldzaam. Het museum van het Conservatorium te Brus sel bezit er een dat goed bewaard is. Voor het herstel van de Middeleeuwse muziek- practijk wordt het portatief weer nage maakt, wat OQk het geval is met andere oude instrumenten, bijvoorbeeld de zinken, bokshoorns of cornetten. Deze eigenaardige speeltuigen - die in verschillende grootte gebouwd werden, met als bas de „serpent" - houden het midden tussen „hout" en „ko- Een militaire vrachtauto met aanhang wagen, geladen met munitie, terugkomende van de manoeuvres in Duitsland is vanmor gen de voorkamer van de woning van de heer G. Timmer te Scheemda binnengere den. Daarbij werd de gehele voorgevel van het pand vernield, terwijl de voorkant van het dak op de vrachtauto, die met een wiel in de kamer stond, terecht kwam. In de voorkamer stond een kinderwagen, waarin een kind lag te slapen. Door een groot stuk muur werd de kinderwagen verbrijzeld. Het kind bleef echter onge deerd. Het stuk steen was zo zwaar, dat twee mannen het slechts met grote moeite konden verwijderen. De militaire chauffeur werd aan het hoofd gewond. Hij werd ter plaatse ver bonden en daarna naar een ziekenhuis ver voerd. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. per". Zij werden vervaardigd uit hout of been, met leer overtrokken en voorzien van zes of zeven vingergaatjes. Het aanblazen geschiedt echter door middel van een ko peren mondstuk als van trompet, hoorn of trombone. De zink had voor op de trompet, dat ze de volledige toonschaal kon weerge ven. Daarom diende dit instrument vaak als bovenstem in een ensemble met trom bones, die door hun schuiftechniek ook be rekend waren op de complete toonreeks. Op het concert, dat Woensdag door „Alma Musica" in de ridderzaal gegeven wordt en dat gewijd is aan muziek uit Ba rok en Rococo, worden behalve het clave cimbel alleen algemeen gebruikelijke blaas- en strijkinstrumenten aangewend. En op de avond van het Hollands Strijk kwartet, die gewijd is aan Beethoven, Brahms en Franck, is men volledig op ver trouwd ten-ein. WAT DE BEIDE orgelprogramma's van de Muziekweek betreft, is ook onderscheid gemaakt. George Robert speelt in de Grote Kerk muziek uit de zeventiende eeuw en Albert de Klerk vertolkt in de Concertzaal moderne orgelcomposities, aldus tegemoet komend aan het klankkarakter waai'in de ze gedacht zijn. In de Pauzeconcerten in de Renaissancezaal wordt uiteraard het clave cimbel uiteindelijk ook vervangen door de moderne vleugel. Welbeschouwd maakt de Muziekweek, van de intieme klanken van de Middel eeuwse avond tot het slotconcert, met werk van Haarlemse componisten en medewer king van koor, orkest en solisten, een groot dynamisch „crescendo"Klokkenspel en kopermuziek op de toren van de oude Grote Kerk zullen daarbij een „trait- d'union" vormen dat de oude tijd aan de nieuwe verbindt. En zo zal uit alles blij ken, dat de muziekcultuur een uit vele schakels gevormde logisch ontwikkelde klankketen is. JOS DE KLERK Hierboven: zinken, behorende tot één familie. Hieronder: draagban" orgeltje (portatief) uit de zestiende eeuw, bewaard in het museum van het Koninklijk Conservatorium te Brussel. Traditiegetrouw hebben De Verenigde Spelers gisteravond in de Stadsschouwburg het amateurtoneelseizoen geopend met een voorstelling die op haar spelwaarde be schouwd een veelbelovende inzet van het nieuwe toneeljaar mag heten. Ook daar mee handhaven De Verenigde Spelers een traditie. De keuze van hun stuk ,,U spreekt met uw moordenaar" weei-spiegelt zowel de specifieke geaardheid van deze groep voor een bepaald genre toneel als de ar moede aan een répertoire, waarin het brede en sterk aansprekende gevoelseffect aanwezig is. Reeds eerder heb ik opge merkt, dat het verstandelijk-rèalistische toneelstuk De Verenigde Spelers het beste ligt. Daarin speelt de groep haar hoogste troef uit: een sterk ensemble-spel, welks homogeniteit de persoonlijke en onderling uiteenlopende karakteriseringen even na drukkelijk samenvoegt als tot hun recht doet komen. Op dat spel ligt sterk de stempel van de regie. Opmerkelijk was tenminste wel, dat zonder Ton van Ottcr- loo die altijd de bevredigendste resultaten wist te behalen, een duidelijke inzinking in de prestaties van het blijkbaar voor veranderingen zeer gevoelige ensemble moest worden geconstateerd. Het is een zelfonderzoek waard of hij zijn mensen niet te sterk een bepaalde richting opdrijft, zodat zij als verweesd op de planken staan, wanneer zij niet door hem worden geleid. Is er geen andere speelstijl denkbaar dan die zij ten toon spreiden en ook geen an der répertoire? De toekomst zal het mis schien uitwijzen, maar vastgesteld moet worden dat op de wijze van Van Otterloo de Vereenigde Spelers een lief nummertje toneelspel weggeven en ons op zijn minst de geformuleerde bezwaren een opvoering lang doen vergeten. Zo'n opvoering als gis teravond getuigt er wel van, dat er onder de amateurs in Haarlem geen bloedar moede aan talent is. Ik behoef wel niet te vertellen wat er allemaal in ,,U spreekt met uw moorde naar" gebeurt. Het is de botsing van spitsvondigheid met spitsvondigheid, gelijk we dat in thrillers gewend zijn en het eind goed, al goed wordt ook hier na heel wat Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op HddrlemS Ddgbldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z-J die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen uc nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen verrassende wendingen bereikt. Om zo'n thriller relief te geven moet ze in tempo gespeeld worden, opdat de spanning niet verslapt en.... dient de dialoog levendig en sterk suggestief te zijn. Dat vereist dat men er de juiste toon voor vindt, eigen lijk een hele serie tonen als een virtuose bespeling van een bioscooporgel. Dat had den De Verenigde Spelers in hun mars, al kon men jammer genoeg het slot niét hele maal in de hand houden, waaraan ook de v/el erg langdurige afwikkeling van zaken door auteur Fredirck Knott debet is. Maar verder alle lof voor Henk Pollack, die een bijzonder knappe intrigant neerzette en nergens naar de marqué overdreef en voor Jaap Plas, wiens inspecteur de situaties niet probeerde te overtroeven. Dat ligt zo voor de hand en is zo hinderlijk. Jo Cats van Hamburg paste zich uitstekend bij deze speltrant aan met haar ingehouden ver tolking van de belaagde vrouw wier leven de inzet van een heel complot is. De „mis lukte" moordenaar van Paul Haanstra was als rol zeker geen mislukking. Ook hier gevoel voor de situatie. De sterke aanzet in de karakterisering mocht (ik) wel. En ook Joost den Hartog bleek uit het goede hout gesneden met zijn weergave van trouw minnaar, al had wat meer zelfver zekerdheid in het dei-de bedrijf geen kwaad gekund. Zijn ontmaskering van de moor denaar boette daardoor aanzienlijk aan kracht en contrasterende werking in. P. W. FRANSE Op Zaterdagavond zal de jubilerende jeugdfanfare „Het Oosterkwartier" met versterking van niet minder dan vijf an dere korpsen door de Amsterdamse buurt en de Slachthuisbuurt van Haarlem mar cheren. De korpsen, die meedoen, zijn de RK Harmonie „St. Bavo" te Haarlem, de Harmoniemuziekvereniging „Eensgezind heid" te Halfweg, de Zandvoortse muziek kapel „Zandvoort" plus tamboercorps, de Christelijke muziekvereniging „Sursum Corda" uit Aalsmeer en het tamboerkorps van de Gymnastiekvereniging „Bato" uit Haarlem. Het geheel staat onder leiding van de heer J. Wildschut. Om zeven uur 's avonds begint deze mars gehouden ter ere van het 25-jarige korps en de 30-jarige speeltuinvereniging „Oosterkwartier", bij de speeltuin „Ooster kwartier". De route is: Zomervaart - Gouw Wete ringkade - G. v. Bouillonstraat - Nijl- straat - Byzanthiumstraat - Merovingen- straat - Noormannenstraat - Karolingen- straat - Slachthuisstraat - Kruistochtstraat - Nagtzaambrug - Zomerkade - Hofdijk straat - Dr. Schaepmanstraat - T. v. Berk houtstraat - V. Zeggelenplein - Craandijk- straat - Dr. Schaepmanstraat - Kruseman- straat - Van Zeggelenplein - Van Zegge- lenstraat - Zomerkade - Nagtzaambrug - Zomervaart - Speeltuin. Na de rondgang zijn er een gezamenlijk concert en taptoe in de speeltuin. Haarlemse rechtbank Moeilijke situatie voor auto's, die rechtsaf moeten De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmiddag bezig gehouden met een principiële kwestie, verband houdend met het opstellen van een auto in de Grote Houtstraat naby het Verwulft voor het verkeer naar de Gedempte Oude Gracht in de richting van het Spaarne. De Haar lemmer W. G. was door de kantonrechter te Haarlem veroordeeld omdat hy zich aan de rechterkant van de Grote Houtstraat had opgesteld, hetgeen volgens een ge meentelijke bepaling verboden is. Hy ging in hoger beroep en de officier van justitie heeft een geldboete van f 5 subsidiair twee 'dagen geëist. In de Grote Houtstraat staan bij het Verwulft twee borden, waarop vermeld staat: „Snelverkeer links" en „Langzaam verkeer rechts". Indien een automobilist voor het verkeerslicht moet stoppen, dient hij zich links op te stellen. Wanneer hij rechts af wil naar de Gedempte Oude Gracht dient hij eerst het langzame ver keer voorrang te verlenen; dat kan be tekenen, dat de auto's, die achter hem staan moeten wachten, tot de gelegenheid voor de naar rechts afslaande automobilist gunstig is om zijn weg te vervolgen. De Haarlemmer, die exploitant van een autorijschool is, meende, dat de box-den, die de gemeente opgesteld heeft niet rechtsgeldig zijn en had een proces verbaal uitgelokt. Hij had zich met zijn auto aan de rechterkant van de weg opgesteld. De kantonrechter-plaatsvervanger mr. M. Stokvis had hem veroordeeld tot een geld boete van f 15, waardoor de verdachte ge legenheid kreeg in beroep te gaan bij de Haarlemse rechtbank. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank gaf W. G. toe zich aan de rech ter kant van de weg te hebben opgesteld, maar hij had het gedaan, omdat het zijns inziens voor het verkeer beter was. An ders moet hij het langzame verkeer óf „snijden" óf voorrang verlenen, waardoor het snelverkeer gestagneerd wordt. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bou- man op, dat de situatie index-daad lastig is. Het moge doelmatiger zijn voor het ver keer, dat rechts af zich rechts moet op stellen, maar de gemeente heeft borden laten plaatsen, waarmee weggebruikers re kening dienen te houden. Verdachte heeft een overtreding begaan en daarom eiste de officier een boete van f 5. Mr. A. A. IJgenraam uit Delft, die als verdediger optrad meende, dat de rijks regeling de voorkeur verdient boven een gemeentelijke regeling. Volgens hem dient ontslag van rechtsvervolging te volgen. De uitspraak volgt op 29 September. Plannen voor verbetering B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor aan de beheerscommissie van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem voor het jaar 1956 een subsidie toe te ken nen van 1000 ten behoeve van de aanstel ling van een conservator voor het museum. In een brief aan de gemeenteraad schrijft de beheerscommisie, dat het cultureel ren dement van het museum thans onvoldoen de is en dat daarin een verbetering is te verkrijgen door het aanstellen van een leek als conservator, die zich uitsluitend aan de veeleisende taak van behoorlijke museale arbeid kan wijden. Tot voor kort was de archivaris van het bisdom tevens conser vator van het museum. De beheerscommis sie stelt zich voor een functionaris te be noemen, die over voldoende capaciteiten beschikt om het museum aan te passen aan de moderne opvattingen inzake inlichting en exploitatie van musea, zodat het Bis schoppelijk Museum als levend instituut die plaats en betekenis tussen de musea van Haarlem en ons land zal verkrijgen, waarop zijn collectie het recht heeft. Dit houdt echter in, aldus het bestuur dat een conservator zal moeten worden aangesteld op een salaris, dat voldoende is hem aan het museum te binden. Het bis dom Haarlem heeft een extra-subsidie voor het salaris van de conservator in het voor uitzicht gesteld en de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft financiële steun toegezegd. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. C. Lammerse en C. G. Leuven; P. Gottmer en A. H. van Bakel. GETROUWD: A. C. Helt en M. C. Holthoff. GEBOREN: Dirk Nicolaas, z. van H. D. Vooren en J. A. van Gelder; Hermanus Jo- sephus Maria, z. van J. A. A. L. Elsenburg en T. F. Rekelhof; Pieter Karei Anton, z. van S. A. T. Kapteijn en J. Klumperbeek; Margaretha Hendrica, d. van F. Belterman en M. van Bakel. OVERLEDEN: Wed. H. Ham—Poppen burg, 87 j., v. d. Spiegellaan 24; Mej. C. de Rooij, 74 j„ Wipperplein 14; Mevr. M. C. S. Kuve- ner, 78 j., Balistraat 18; Mej. C. G. Roder, 71 j., Wipperplein 14. Slotkoers koersen gisteren Openings- 3-314 Nederl.'47 100 100'7i„ 3 Nedl. 1962/64 101l/,8 lOlVie A.K.U 370% 368% Calvé Delft 345 345 Van Gelder Zonen 344 345 K. N. Hoogovens 429 427 Nederl. Ford 510J4 515 N. Kabelfabriek 343)4 345 gew.Philips Gloeil. 496'% 495 pref.Philips Gloeil. 240 240 Unilever 49814 498 Wilton Feijenoord 287 290 Dordtsche Petrol. 701 698 Konkl. Petroleum 67014 665 A'dam Rubber 164% 164% Holl. Amer. Lijn 247 244 N. Scheepv. Unie 205% 20314 Phs. van Ommeren 260 260 H. V. A 176% 17714 Verg. Deli Mijen. 183 178 Amsterd. Bank 279 279 Ned. Handel Mij. 249 249 Rotterd. Bank 24414 24414 Twentsche Bank 247 247 Anaconda Copper 807,6 80% Bethlehem Steel 118% 15914 U. S. Steel 140% 11814 General Motors 1607s 13814 Shell Union 61 6114 32% 32% Vijfentwintig jaar iverkzaam bij de R.K. Reclassering De heer J. A. B. Klein Schiphorst, voor zitter van de afdeling Haarlem van de R.K. Reclasseringsvereniging, die Donderdag het feit herdacht heeft, dat hij vijf en twintig jaar deel uitmaakt van het bestuur, is on derscheiden met de Pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. In een bijeenkomst in het gebouw der afdeling aan de Jaaisstraat, die onder lei ding stond van de waaimemend voorzitter mr. Chr. F. M. van Koppen, is de jubilaris mededeling gedaan van de ondex-scheiding. De secretai-is der afdeling, mr. R. F. A. Laane heeft de vele wei-kzaamheden van de heer Klein Schiphorst in herinnering gebracht. Vijf en twintig jaar geleden tel de de afdeling enkele actieve vrijwilligers die het reclasseringswei-k verrichtten. In de loop der jaren is de arbeid bijzonder uitgebreid en daarin heeft de jubilaris een belangrijk aandeel gehad. Hij heeft meege- wei-kt verbetering te brengen in de finan ciële toestand en in het bijzonder heeft hij geijvei-d voor het stichten van een kantoor, waar op het ogenblik twee ambtenaren en een administratieve kracht werkzaam zijn. Namens het hoofdbestuur van de R.K. Reclasseringsvereniging bracht mr. P. H. G. M. Brugman dank voor het vele werk door de heer Klein Schiphorst verricht. Het vei-heugde hem, dat de kerkelijke over heid de arbeid gewaardeerd heeft en spre ker deelde mee, dat de jubilaris was toe gekend het erekruis Pro Ecclesia et Ponti fice. De heer H. P. T. de Boer, reclasserings- ambtenaar, bood namens de krachten van het bureau de bij de onderscheiding be- hoi-ende draagpenning aan. Woorden van gelukwensen zijn gesproken door pastoor Th. Nooteboom namens de pai-ochie aan de Nieuwe Groenmarkt, de heren J. H. J. Uij lings en C. de Beus, oud-bestuursleden, die vele jaren met de jubilaris hebben sa- mengewei'kt, mevrouw C. M. Karstens- Jansen namens de vrouwengroep der af deling en de heer H. J. L. Klein Schiphorst, broer van de jubilaris, namens de familie leden. Onder de gasten waren de officier van justitie bij de Haarlemse i-echtbank mr. B. van der Burg, de secretaris van de Reclas- seringsraad mr. M. Stokvis en vertegen- wooi'digei's van de Commissie van samen werking der Reclasseringsverenigingen, de afdeling Haarlem van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering en het Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme en de kapelaan W. J. Dekleer- maekei-, aalmoezenier van de Haarlemse sti-afgestichten. Bijna 50 burgemeesters van Noox-dhol- landse gemeenten bevonden zich Donder- dagmoi'gen vóór de tribune op het Zand voortse circuit, daartoe uitgenodigd door hun gastheer de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema als inleiding tot de jaarvergadering van de Vereniging van Burgemeesters van Noordholland, welke die dag in Hötel Bouwes gehouden werd. Op het circuit werden de burgemees ters in staat gesteld, proeven van hun rij vaardigheid af te leggen in hun eigen auto's, waarvoor zich een twaalftal gega digden had gemeld. Het was een behendig heidswedstrijd, uitgezet en verzorgd door het bestuur vah de R.A.C.-West afdeling Haarlem, waax-bij men in tegengestelde richting tussen twee kegels moest rond rijden, vervolgens een nauw paadje, af gebakend door kleine pilonnen moest pas seren, daarna keren en dezelfde weg te rug afleggen om met de voorwielen over de startlijn te finishen. Het leek allemaal héél eenvoudig, toen mevrouw Van Strien het de hei-en had voorgedaan, doch slechts een twaalftal durfde zich aan het experi ment te wagen, onder het critisch oog van hun collega's, die vol geestdrift de ver richtingen van deze „behendigheidsburge meesters" volgden waax-bij het aan op- en aanmerkingen niet ontbrak en evenmin aan hilariteit, voox-al wanneer na het omverrij. dan van een pilon het woord „sufferd" over het circuit klonk. Na de koffie op de race baan te hebben gebruikt, maakte men gelijk een rondje over de baan, waarna men vertrok naar hötel Bouwes, waar de gastheer mr. H. M. van Fenema in een geestige toespraak de prijzen aan de winnaars overhandigde. Het bleek, dat mr. P. van Driel, burgemeester van Huizen, de snelste was geweest en de minste fouten had gemaakt. Hij had, zon der dat zijn Chevrolet hierbij kneuzingen opliep, 34.2 seconden nodig en kreeg een boek als herinnexlng. Tweede werd bur gemeester J. de Boer uit Assendelft in een Citroën met 35 seconden en derde burge meester P. C. J. Peters van Medemblik in een Volkswagen met 38.1 seconden. In zijn tafelrede zei burgemeester Van Fenema in de wedstrijden op het circuit gehouden, symboliek te zien met het ambt, dat men bekleedde. Immers, het gaat er niet om, dat de burgemeesters elkaar in snelheid de loef trachten af te steken, reden waarom dan ook geen snelheidswed strijden werden georganiseerd. Véél meer komt het aan op een voorzichtig sturen en handig manoeuvreren bij het besturen van een gemeente, hetgeen óók in de morgen uren op het circuit werd gedemonstreerd. Uitvoerig besprak mr. Van Fenema de moeilijkheden van vele Noordhollandse gemeenten speciaal wat betreft de wegen aanleg, de snelverbindingswegen en het probleem van de woningbouw, waarbij het hem gewenst voorkwam dat in de nabije toekomst de burgemeesters gezamenlijk eens een kijkje zouden gaan nemen hier en daar in het buitenland, om te zien, hoe men daar deze problemen op véél i-adicaler wijze oplost dan in ons vaderland. De Smederij en Constructiewerkplaats L. F. Commissaris zal worden overgeplaatst uit de Anthoniestraat naar de Nijverheidsweg, waar een nieuwe constructiewerkplaats met een kantoor zal verrijzen. Dit blijkt uit een voorstel aan de Haarlemse gemeenteraad om de heer Commissaris een terrein an 1500 m.2 ten Oosten van de Nijverheidsweg in de Waarderpolder te verkopen. Vandaag is mevrouw J. E. HeilooWisse, wonende aan het Nauwe Geldeloze Pad 11 in Haarlem, honderd jaar geworden. Aan gezien haar gezondheid zodanig is, dat zij nog geregeld bezoek kan ontvangen, hebben velen dan ook op deze bijzondere dag de honderdjarige hun gelukwensen aangeboden. Onder hen bevond zich de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die even een praatje met de jarige .wam maken. Het gemeentebestuur van Haarlem had een grote fruitman gestuurd; ook de Gereformeerde Kerk had voor fruit en bloemen gezorgd. BINNENLAND Kousenfabriek. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 125-jarig bestap van M. Jansen de Wit Kousenfabriek en N.V. te Schijndel heeft de Commissai-is der Ko ningin in Noox-d-Brabant meegedeeld, dat de Koningin aan deze N.V. het praedicaat „koninklijke" heeft veileend. Op de bijei komst werd ook het woord gevoerd door de staatssecretaris van Economische Zaken, dr, G. M. J. Veldkamp, de de gelukwensen van de regering met het 125-jarig bestaan van de onderneming overbracht. Y. W. C. A.-raad. Op de conferentie van de raad der Y.W.C.A. (Christelijke Jonge, vrouwen Organisatie), die op het ogenblik in Engeland wordt gehouden, zijn nieuwe statuten voor de wereldoi-ganisatie van de Y.W.C.A. goedgekeurd en onmiddellijk van kracht geworden. In een van de zeven be stuursfuncties die voor Europa beschikbaar zijn, is mevi-ouw Dirkse—Bresters uit En schedé gekozen. Bromfietser verongelukt. Omstreeks tien uur is Vrijdagavond nabij de hofstede „De Driehoek" te Haamstede de 16-jarige brom fietsrijder J. Janse door een vrachtauto aan gereden en onmiddellijk overleden. Een tragische bijzonderheid is, dat de vracht auto, waarmee het ongeluk gebeurde, aan dezelfde firma behoort als de auto, waarmee Donderdagmorgen in Zierikzee een dodelijk ongeval gebeurde. HAARLEM EN OMGEVING Speeltuin Wilsonsplein. Voor het ma ken van een toiletgebouwtje op de speeltuin aan het Wilsonsplein vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van f3200 beschikbaar te stellen. Vorderingscommissie. B. en W. Haarlem stellen de gemeenteraad voor de aftredende leden van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947 opnieuw te benoemen. Grondruil. Ten behoeve van de reconstructie van de wegbaan door het Prin- sen Bolwerk stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor met de heer C. de Vries grondruiling aan te gaan; het betreft ongeveer zeven m.2. Woningbouw. Het complex van 125 woningen in „Zin-nevelt", dat door de N.V. Hogerveka te Haarlem voor de Stichting Pensioenfonds voor de gx-afische bedrijven wordt gebouwd, wordt met nog een achttal éénsgezinswoningen uitgebreid. Zij worde gebouwd aan de Noordzijde van het Hen- riëtte Roland Holstplantsoen, waartoe B. en W. aan de gemeenteraad voorstellen on geveer 865 vierkante meter grond tegen 23 gulden per vierkante meter aan het pen sioenfonds te verkopen. ADVERTENTIE Geen wonderShagretta is zo rijp - dank zij de natuurgefer- menteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag Smaakt ook beter in de ptfp Het mannenkoor „Glocke" uit Velbert (Duitsland) dat Zatex-dagavond gezamenlijk met het jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda in de Gemeentelijke Concertzaal een concert zal geven, zal Zatei-dagmorgen met drie autobussen pl.m. 12 uur op de Grote Markt aankomen, waarna het door het gemeentebesttuur van Haaiiem »m 12.30 uur op hel stadhuis wordt ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14