Haarlemse bejaarden in vacantiestemming bereidden wethouder feestelijke ontvangst H. G. Cannegieter 75 jaar Eerder verhoging dan verlaging in het vooruitzicht Ir. H. Hollaar in restaurant hield receptie „Dreefzicht" Experiment geslaagd: volgend jaar naar „Morgenrood Badgelegenheid aan Kop-Zeeweg Ongewone gast in Zandvoorts Hotel Gebouwenruil tussen gemeente en „Damiate" Dit jaar belangrijk verlies op gasproductie verwacht Dominee werd onvermoeibaar publicist 11 Eclatant succes Interessante trips Plan komt binnenkort in Bloemendaals raad F eestelij ke ontvangst Mensaap „Charly" speelt piano en geeft dames een handkus Ten behoeve van sanering van het Rozenprieel Haarlem wil lening van 1.000.000 Scheepvaart De tarieven van Haarlems Energiebedrijf Nieuwe directrice van „De Olijftak" Werkplaats tot herstel van antiek textiel VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE GOURAN I ff (Van een verslaggever) „LANG ZAL ZE LEVEN, lang zal ze leven!".... aldus zingend hosten in uitbundige stemming Haarlemse oudjes rond de 91-jarige mevrouw Zwollo, die zojuist winnares was geworden van een vrolijke hoeden-stoelen-dans. Dit ene moment karakteriseert de sfeer van de vacantie-week, die ruim veertig ouden van dagen van het bekende Haarlemse tehuis aan de Schotersingel doorbrengen in het clubhuis „Ingeborg", zo bijzonder fraai gelegen in één van Amersfoorts mooie bossen „De Treek". Deze vacantieweek is een feestweek voor de oudjes. „Het experiment is volkomen ge slaagd, volgend jaar doen we het weer", aldus vertelde ons de enthousiaste direc trice, zuster W. M. E. de Klerk. Even enthousiast was de vertegenwoordiger van het Haarlemse gemeentebestuur, de wethouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, die gisteren temidden van de „vacantiegangers" vertoefde. Bejaardenzorg is niet alleen een kwestie van een „veilig onderdak en een goede huisvesting". De bejaarden verdienen het niet dat zij wegkwijnen als een vergeten groep. Er kan van hen iets uitgaan zolang ze leven. Zij kunnen iets zijn voor elkaar en voor anderen. Daartoe is het nodig, dat zij af en toe worden losgerukt uit hun dagelijkse sleur. In een andere omgeving leren zij elkaar op een andere manier waarderen en begrijpen. Zo ontstaan er als 't ware vernieuwde contacten en verhou dingen met elkaar enmet het leven, dat ook voor hen waard is geleefd te worden. Zuster de Klerk, die haar roeping vindt in haar werk, is van die gedachten uit gegaan, toen zij indertijd bij het gemeente bestuur aanklopte met het verzoek bij wijze van experiment een vacantiereis te mogen organiseren. Van alle kanten onder vond zij medewerking en het resultaat was, dat vorige week ruim veertig ouden van dagen ongeveer de helft van de „bezetting" van het tehuis aan de Schoter singel met twee bussen de reis naar Amersfoort maakten om daar eens gezellig met vacantie te gaan. Hoewel zij in haar hart van het welslagen overtuigd was, toch is zuster de Klerk een ervaring rijker ge worden. Zij had n.l. niet gedacht, dat het succes van haar initiatief zo éclatant zou worden. Als men dan weet, dat de oudjes zelf zo mogelijk nog enthousiaster zijn, dan valt het licht te begrijpen, dat de stem ming op „Ingeborg" niets, maar dan ook absoluut niets te wensen overlaat. Het gezelschap heeft enige interessante trips gemaakt, o.a. naar Amersfoort en Hilversum. Met bewondering hebben zij gekeken naar Amersfoorts fraaie his torische binnenstad en naar de moderne De leden van de gemeenteraad van Bloe- mendaal komen op Donderdag 29 Septem ber in een extra-vergadering bijeen ter behandeling van twee punten. Aan de orde zullen komen voorstellen voor de verwe zenlijking der plannen van de bouw van woningen nabij de Bovenweg te Aerden- hout en voor gedeeltelijke verwezenlijking van het uitbreidingsplan aan de Kop Zee weg. De gemeenteraad heeft in de vergade ring van 17 Januari 1952 het uitbreidings plan vastgesteld en in die van 17 Januari 1954 besloot de raad een crediet van f 5000 beschikbaar te stellen, om een rapport sa men te stellen over het maken van een badgelegenheid. Een commissie werd sa mengesteld, die een rapport aan B. en W. heeft uitgebracht. De over twee weken te houden vergade ring zal zich moeten uitspreken over het maken van een badgelegenheid, annex res taurant. Het ligt in het voornemen een ge bouw te stichten, waarvan de benedenver dieping bestemd is voor kleedgelegenheid en de bovenverdieping voor restaurant. In het plan zijn ook opgenomen het maken van een uitzichttoren voor de politie. De ontwerper van het uitbreidingsplan Kop-Zeeweg" is architect A. Komter. Het plan beoogt orde te scheppen aan het einde van de Zeeweg. woonwijken. In Hilversum bezochten zij de St. Jozef-stichting. „Voor ons ouden van dagen zou het daar ideaal zijn", aldus de heer J. Tempelman, de voorzitter van het „feestcomité", ingesteld ter gelegen heid van de komst van wethouder Bakker. De wethouder, die in gezelschap was van zijn echtgenote en mevrouw Smit (echt genote van de directeur van de G.G. en G.D., de heer W. Smit), werd glorieus ont vangen. Er heerste een ware feeststem ming in het met guirlandes versierde club huis. De heer Tempelman hield een harte lijke welkomstspeech, waarin hij zijn dank betuigde aan het gemeentebestuur voor de medewerking om deze vacantie mogelijk te maken. Die dank werd later nog eens onderstreept door zuster De Klerk, die de wethouder als blijk van waardering een speciaal lepeltje van „Ingeborg" aanbood. Tal van spelletjes werden gedaan, waarbij de oudjes zich onvermoeid toonden. De heer Bottelier voor zijn vrienden van het tehuis „Opa Botje" zat in een hoekje rustig te genieten. „Hij heeft die rust wel nodig", zeggen zij, die zo om en nabij de tachtig zijn, „volgende maand wordt hij 92!" Zuster De Klerk is maar druk met die vrolijke vacantiegangers. Zij wordt echter trouw ter zijde gestaan door hoofdzuster J. Hoesbergen, door de zusters Frey, Jans sen, Coster, voorts door mevrouw Says van het UW, mevrouw Lorper, mejuffrouw Pirker en de kok-barbier Piet van Veen. Laatstgenoemde zorgt ervoor, dat de man nen iedere morgen glad geschoren aan tafel komen. Vol dankbare herinneringen zal de grote familie ouden van dagen Zaterdag naar Haarlem terugkeren. Nu al denken zij aan volgend jaar. Want dan gaan alle ouden van dagen van het gemeentelijk tehuis naar de instelling „Morgenrood" te Oisterwijk (N.-B.). De directie van hótel Bouwes in Zand- voort heeft van Vrijdagavond af gedurende een week in het avondprogramma een nummer, dat een primeur voor Nederland is. Na gedurende twaalf maanden onafge broken aan de Rivièra te hebben gewerkt is thans namelijk in Zandvoort de heer Willy Kubler met de 31-jaar oude chim pansee „Charly". In een onderhoud dat wij met de heer Kubler hadden, heeft deze ons de ongelooflijke verrichtingen van deze mensaap getoond. Charly stamt uit de Belgische Congo en arriveerde met een zending familieleden ruim twee jaar ge leden in Marseille. Daar werd hij uit deze collectie van veertig mensapen door de heer Kubler uitgekozen als de meest in telligente en gedurende ruim een jaar door zijn meester opgevoed. Charley gedraagt zich nu als een vrij ver ontwikkeld kind. Gekleed in een leuk pakje, begroet hij de aanwezigen met een krachtige handdruk, geeft daarbij uitsluitend de dames een handkus, offreert u uit een doosje een si garet en voorziet u van vuur; hij loopt naar de piano, opent deze en speelt een melodieetje; hij bezit een motor met zij span, speciaal voor hem gemaakt, welke hij zelf start, rijdt en stopt, in het zijspan een kind meevoerend. Wij dronken met Charly en zijn mees ter koffie aan een tafeltje in het hótel, waarbij de aap zichzelf van suiker en melk voorzag, keurig met de rechterhand dronk, reagerend op elke aanwijzing, die hem wordt gegeven. Aan de Rivièra werkte Charly samen met Maurice Chevalier, maakte kennis met de Bhegum, ontmoet te Onassis en trad op voor de televisie in Monte Carlo. Ongelooflijke zijn de staaltjes van intelli gentie van deze mensaap die ongetwijfeld ook in Nederland grote belangstelling zal trekken. Na Zandvoort komt in de tour- née door Holland Amsterdam aan de beurt. Tussen de gemeente Haarlem en de N.V. Grafische bedrijven „Damiate" en de N.V. „Lourens Coster" is in beginsel overeen stemming bereikt over een ruiltransactie, waarbij de gemeente de eigendom verwerft van het complex aan het Zuider Bui- tenspaarne 12 en de gemeente daartegen over in eigendom afstaat de panden aan het Klein Heiligland 12 en 17, met bijbe taling door de gemeente van 45.000 gulden. Het bezit van het complex aan het Zui der Buitenspaarne is voor de gemeente van groot belang met het oog op de in de toe komst uit te voeren sanering van 't Rozen- prieel. Al dadelijk zal bovendien de opstal uitstekende diensten kunnen bewijzen voor het opbergen van het materieel van de dienst Bescherming Bevolking, zo schrijven B. en W. aan de raad. De jeugdgroepen welke tot nu toe ge bruik maken van de oude school aan het Klein Heiligland mogen dit, voor wat de bovenverdieping aangaat, tot 1 October 1956 blijven doen. Voor de jeugdorganisa ties welke de begane grond in gebruik heb ben is inmiddels ten dele een oplossing ge vonden. Het complex aan het Zuider Buiten spaarne zal volgens het voorstel op 1 Oc tober aanstaande leeg ter beschikking van de gemeente worden gesteld, terwijl de ge meente uiterlijk vier weken na de ontrui ming van de drukkerij aan het Zuider Bui tenspaarne de begane grond van de voor malige school aan het Klein Heiligland ter beschikking van de Grafische bedrijven „Damiate" zal stellen. MILITAIR ZEVENTAL NAAR BRUSSEL. Het Nederlands militair wa terpolo-zeven - tal zal deelnemen aan een internationaal militair toumooi, dat van 9 tot 18 October in Brussel wordt gehouden. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league: eerste divisie: Charlton Athletic Preston North End 21. Tweede divisie: Notts CountyFulham 34. B. en W. van Haarlem delen de gemeen teraad mede, dat zij een aanbieding heb ben ontvangen voor het verstrekken aan de gemeente van een geldlening, groot f 1.000.000, aan te gaan op onderhandse schuldbekentenis pari tegen een rente van 3 percent per jaar, met een looptijd van twintig jaar en gelijke jaarlijkse af lossingen. B. en W. stellen voor de lening aan te gaan en de opbrengst er van te be stemmen voor financiering van kapitaals uitgaven. Twee Haarlemse oudjes uit het gemeentelijk bejaardentehuis aan de Schoic, singel, tonen haar levensvreugde tijdens het feestje ter gelegenheid van de komst van wethouder Bakker naar het vacantiev er blijf bij Amersfoort. B. en W. van Haarlem hebben in antwoord op de vragen van de raadsleden mevrouw E. S m i t z-P e p e r en de heer J. Prikkel (beiden Partij van de Arbeid)die ge vraagd hadden of B. en W. bereid waren de tarieven voor eleclrische stroom en gas te verlagen nu dj omzetbelasting daarop is vervallen, meegedeeld, dat zij niet bereid zijn stappen te ondernemen welke tot een dergelijke verlaging kunnen leiden. Veel eer is er een verhoging in het vooruitzicht. Het antwoord van B. en W. luidt volle dig: „Sedert enige tijd is als gevolg van de nog steeds oplopende kolenprijzen en de gestegen kosten van materialen en lonen in studie de vraag of tot herziening van de vigerende gas- en electriciteitstarieven zal moeten worden overgegaan. Te zijner tijd zullen daaromtrent voor stellen aan de raad worden gedaan, welke alsdan uiteraard omstandig zullen worden In restaurant „Dreefzicht" heeft de di recteur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem, ir. H. Hollaar, Donderdagmiddag van half twee tot ver na vijven x-eceptie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat hij die dag een kwart eeuw geleden bij het bedrijf in dienst was getreden. Om half twee begon de huldiging in meer intiem» kring, om vier uur de openbare receptie, die door zeer velen werd bezocht. De bijeenkomst, waarop onder meer aan wezig waren de wethouder van bedrijven, de heer A. J. M. Angenent, ir. A. J. Gurck als vertegenwoordiger van de VEWIN, de vereniging voor waterleidingexploitanten in Nederland en de oud-directeur van het bedrijf, ir. F. Graaf van Randwijck, werd geopend door de heer H. Drupsteen, admi nistratief hoofdambtenaar. Vervolgens sprak de chef van de technische dienst, de heer J. N. van Donselaar, die de vitaliteit van de jubilerende directeur prees en de grote werken opsomde, die onder diens lei ding zijn voltooid. Namens het personeel bood de heer Van Donselaar een gouden polshorloge aan. Na hem sprak de chef van het pompstation in Overveen, de heer C. J. van de Linde, die in zijn toespraak de na druk legde op het scheppend vermogen van de directeur. Na hem voerde het woord de bedrijfsadministrateur, de heer J. J. C. Emans. Deze maakte gewag van de buiten gewone interesse welke de heer Hollaar steeds aan de dag legde voor personeelsza ken en archiefwerk. Dat de directeur een grote interesse heeft voor het personeel, beaamde ten volle de volgende spreker, de heer N. Blokdijk, voorzitter van de perso neelsvereniging „Perwa". Hij verklaarde er zeer dankbaar voor te zijn, dat de heer Hollaar op vrijwel alle bijeenkomsten van de „Perwa" aanwezig is. Namens de per soneelsvereniging bood hij een mand fruit aan. Nadat de heer F. Jansen namens de gepensionneerde oud-leden van het bedrijf bloemen had overhandigd, werd het woord verleend aan ir. A. J. Gurck, die sprak na mens de VEWIN. De heer Gurck zei be wondering te hebben voor het Haarlems waterbedrijf, omdat Haarlem een der wei nige gemeenten in Nederland is, die er een volledig metertarief op na houden, waar door waterverspilling minimaal is. Ook richtte ir. Gurck nog een persoonlijk woord tot zijn „collega en vriend". Na hem sprak de bedrijfsarts, de heer W. C. Kors, die on der meer wees op het belang van het wa terbedrijf in dienst van de volksgezond heid. De chef van de afdeling personeels zaken ter gemeentesecretarie, de heer F. van Egmond, prees het personeelsbeleid van ir. Hollaar, de directeur van de Incas- sodienst, de heer B. J. Thijssen, de samen werking tussen waterbedrijf en Incasso- dienst. De directeur van de Ambachtschool, de heer I. Hubregtsen, bood namens de stichting „Gewalo" een mand fruit aan. Vervolgens dankte de heer Hollaar alle sprekers afzonderlijk. Hij roemde de pret tige verstandhouding, die er altijd had be staan tussen ir. Graaf van Randwijck en hemzelf en de goede samenwerking met de wethouder van bedrijven. Later op de middag werd ir. Hollaar na mens het college van B. en W. toegesproken door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Deze complimenteerde de jubilaris met de opmerking dat hij nau welijks een dienst 'zou kunnen noemen, waar de stemming onder het personeel zo uitstekend is als bij het waterbedrijf. Hij bood directeur Hollaar een geschenk in en veloppe aan. In zijn dankwoord tot de burgemeester zei de heer Hollaar, dat hij meteen van de gelegenheid gebruik wilde maken om twee wensen naar voren te brengen: hij zou gaarne enige magazijnen en werkplaatsen gebouwd willen zien achter de kantoren aan de Kampersingel en bovendien een ruim schaftlokaal, waarin men ook gasten zou kunnen ontvangen. gemotiveerd. Het wil ons niet gewenst voorkomen om, vooruitlopende op het resultaat van be doeld onderzoek, thans stappen te onder nemen, welke tot een verlaging van de ta rieven zouden kunnen leiden. Met het oog hierop en mede in verband met het bepaalde in artikel 51 bis van de wet op de omzetbelasting 1954 zijn wij wel voornemens de raad in zijn eerstvolgende vergadering voor te stellen om te besluiten, dat de geldende tarieven voor de levering van gas en electriciteit aan particulieren te rekenen van 1 September 1955 af wor den gehandhaafd, met de bepaling, dat daarin geen omzetbelasting meer is begre pen". (Wij tekenen hierbij aan, dat in Utrecht, zoals wij hebben meegedeeld, en thans ook in Arnhem, de tarieven van het ener giebedrijf dezer dagen zijn verlaagd we gens de afschaffing van de omzetbelas ting. De rekening over 1954 van het Haar lemse Energiebedrijf leverde aan de ge meente voor electriciteit een batig saldo van f 1.649.000,en voor gas van f 92.000,op. Voor dit jaar werden op de begroting batige saldi van f 1.424.250, voor electriciteit en van f 135.750,voor gas geraamd. Wij vernamen evenwel, dat deze ramingen, gezien de kostenstijgingen, veel te gunstig zijn en dat met name voor de afdeling gas een belangrijk verlies wordt verwacht. Een vluchtige tariefsvergelijking tussen Haarlem en Utrecht welke zeer moeilijk is, omdat met verschillende normen wordt gewerkt wekt op het eerste gezicht de indruk, dat de Utrechtse tarieven lager zijn dan de Haarlemse. Desondanks zijn de ba ten van het Utrechtse Energiebedrijf voor de gemeente groter. Tenslotte herinneren wij eraan, dat reeds enige jaren geleden B. en W. over een eventueel in te voeren degressief tarief een afwijzend prae-advies uitbrachten. Een bij die gelegenheid door de heer Schippers (KVP) ingediende motie om de tarieven te verlagen in verhouding van de gezinsgrootte kon geen meerder heid verwerven. Intussen staat de tariefs bepaling in een nauwe relatie tot de be- heersexploitatievorm van het Energiebe drijf. De huidige situatie maakt de vraag urgent of Haarlem in de toekomst door zal moeten gaan met een eigen, betrekke lijk bescheiden productiebedrijf, dan wel dat het de productie zal moeten overlaten aan een naburige grote centrale, en zich zal moeten beperken tot het exploiteren van een distributiebedrijf. In de gemeente raad gaan telken jare bij de begrotingsbe handeling stemmen op, welke naar een rapport over dit vraagstuk vragen. Het is nog niet verschenen. Redactie). Wie eenmaal predikant is geweest, blijft dat zijn gehele leven. Aan die uitspraak moesten wij denken toen een persbureau meedeelde, dat ds. H. G. Cannegieter, emeritus-predikant der Nederlands Her vormde kerk, woonachtig te Haarlem, op Zaterdag 17 September zijn 75ste verjaar dag zal vieren. Want de tijd, dat de heer H. G. Canne gieter de predikantstitulatuur bezigde, ligt al ver achter hem. Zij eindigde in 1919, toen hij de roeping kon gaan volgen die hem eigenlijk al van zijn jeugd af gelokt had, namelijk die van journalist en publi cist. Als zodanig is de heer Cannegieter dan ook zeer bekend geworden. Maar dat wilde niet zeggen, dat hij voor de kerk geen be langstelling had. Integendeel, hij heeft het kerkelijk leven zeer intensief gevolgd tot het laatste voorjaar aan toe. Want van 1910 af, toen hij daartoe door de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant werd uitgenodigd, tot dit jaar aan toe is hij medewerker geweest van de kerk- nieuwsrubriek van dat blad, waarvoor hij niet alleen vele beschouwingen en com mentaren schreef, maar ook tal van be langrijke congressen en vergaderingen ver sloeg. Het vrijzinnig-christelijke blad „Zwingli" heeft nog onlangs Cannegieter hulde gebracht voor de wijze waarop hij die taak volbracht: „een bijdrage tot het gx-ote geestesgoed van eerlijkheid, zuiver heid, vrijheid, natuurlijkheid, redelijkheid in kerk en godsdienst." De heer Cannegieter had zijn „uitverkie zing" door de redactie van de N.R.C. te danken aan zijn eersteling op letterkundig terrein, de bundel schetsen „Van 't wondere ambt", welke onder het pseudoniem Geoi'g Grünenwald Kzn was verschenen en welke frisse kerkelijke humor in een tijd, toen de humor nog niet zo' algemeen verspreid was op het kerkelijk erf als tegenwoordig tl het geval schijnt, nogal wat opzien baarde. Dat de Fries Cannegieter, na een korte loopbaan via de kansels van Jelsum, Lutje broek en Uitgeest, met emeritaat ging, be tekende zeker geen breuk met de kerk. Maar hij kreeg de kans een weg in te slaan, die hij zeker al veel eerder betreden had, wanneer er zestig jaar geleden zoiets als een bureau voor beroepskeuze had bestaan. Maar toen scheen naar het voorbeeld van zovele schrijvende dominees het ambt van predikant de zekerste weg naar een litterair succes. In de journalistiek heeft de heer Canne gieter hard moeten werken. Wie de leggers van de Nieuwe Rottei'damsche Courant, de tijdschriften „Eigen Haard" en Holland- sche Revue of „Morks Magazijn" daar op naslaat, moet wel tot die over tuiging komen. Voor het laatstgenoemde tijdschrift maakte hij niet minder dan 250 vraaggesprekken met bekende en onbeken de Nederlanders, zoals hij in de tijd van het vroegere „Nieuws van de Dag" onder hoofdredactie van Easton elke week een sociaal-ethische bijdrage leverde. De ver schijning van die, voor een breed publiek toegankelijke beschouwingen, kreeg in latere jaren een zeer ruime verspreiding, in wel negentien bladen tegelijk, in Neder land door een speciaal orgaan op de mail boten, in het toenmalige Nederlands-Indië en in Detroit in een blad van geëmigreerde Vlamingen en Nedei-landers. Die Zaterdag avondartikelen vormen een nog ononder broken traditie, want men kan ze nog we kelijks lezen in de Haagse Courant, Tuban- tia, de Amersfoortse Courant en het Friese blad Stellingerwerf. Zelf gaf hij vijftien jaar geleden de volgende visie op dat wei-k: „Het algemeen menselijke en universele heeft altijd mijn bijzondere belangstelling gehad. Is het niet het allerbelangrijkste? Daarom ben ik ook nooit „partijman" ge worden en heb nooit tot een richting, kliek of coterie willen behoren, wat niet weg neemt, dat ik op politiek, sociaal, wijs gerig en godsdienstig gebied wel degelijk een scherp gefoi-muleerde overtuiging heb." Daarvan gaf hij onder meer blijk als redacteur van tde „Socialistische Gids'" en op het tei'rein van de paedagogiek als redacteur van „Gezin en School", als docent van de School voor Maatschappelijk Werk, alsmede als secretaris-curator van het Kennemer Lyceum, welke functie hij nog steeds bekleedt. De Haarlemmers kennen de heer Canne gieter ook als toneelmedewerker van de Oprechte Haarlemsche Courant en als de eerste filmcriticus van Haarlems Dagblad. Na de oorlog bewees hij ons blad nog enige jaren diensten als toneelrecensent. Daarnaast vei-schenen van zijn hand enige tientallen boeken. Vooral veel schet sen uit het Friese dorpsleven, voor welke litteraire vorm de 75-jarige auteur wel een bijzonder zwak schijnt te hebben. Nog enige jaren geleden verscheen zijn Friese dorpsroman „De volontair". Hij gaf in die in druk verschenen schetsen ook wel blijk vaardig met de tekertstift te zijn, zoals door de vignetachtige prentjes in „Prille vrees en vreugd". Zijn populaire Bijbelverklaringen in de Groene Amsterdammer werden gebundeld in „Oud Israels Schrift" en „Wie was Jezus", welk laatste boek een aanbeveling meekreeg van professor dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Uiteraard is zijn productiviteit de laatste jaren minder geworden. Vlak voor de oor log verscheen nog zijn alleraardigste Engel se dorpsvertelling „Leer verliezen" onder 't pseudoniem John Dane, hetgeen een paar recensenten tot vermakelijke uitspra ken verleidde, als „van de bekende Engelse schrijver John Dane...." en dergelijke abuizen. In de oorlog verscheen de biogra fie van zijn voorvader Frangois Bekius, door de uitgeverij Mees te Santpoort zeer smaakvol uitgegeven, tegenwoordig ver schijnt, in samenwerking met prof. dr. Garmt Stuiveling, elk jaar de kalender van het Humanistisch Verbond, voor welke or ganisatie hij enige jaren geleden ook een „A.B.C. voor mens en samenleving" samen stelde. «iZijn zeer gereduceerd archief en biblio theek verraden ook nu nog"zijn systemati sche werkwijze, zijn fraai, geheel zelf aan gelegde en ondei-houden tuin, met een on vergelijkelijk mooi uitzicht op Bloemen- daal, zoals Busken Huet dat ook gezien moet hebben, zijn liefde voor de natuur. Een fit en fris gebleven 75-jarige, deze H. G. Cannegieter, die zijn geloof in het goede heeft weten te bewaren en er anderen veel van heeft meegegeven. Het bestuur van de Gallenkampstichting, welke het in aanbouw zijnde rusthuis „De Olijftak" aan de Heemsteedse Dreef be- heert, heeft meegedeeld, dat de onlangs benoemde directrice mevrouw J. E. Wan- sink-de Vletter wegens aanstaand huwe lijk ontslag heeft gevraagd. In haar plaats is benoemd mevrouw M. M. Bey-de Vlet ter. thans directrice van het Evangelisch- Luthers rusthuis te Amsterdam. Waarschijnlijk zullen de flats omstreeks 1 Januari van het volgend jaar gereed komen; het verzorgingshuis van „De Olijf tak" pas later. Gedeputeerden keurden raadsbesluit niet goed Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bezwaren gemaakt tegen het be sluit van de gemeenteraad van Haarlem inzake het in het leven roepen van een stichting tot beheer van de werkplaats tot herstel van antiek textiel te Haarlem en wel tegen de bepalingen der stichtings- acte, die betrekking hebben op het toe zicht op het financieel beheer van het bestuur der stichting. B. en W. hebben overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten en stellen de gemeenteraad voor wijziging te brengen in de stichtingsacte. Altair, 15 te Buenos Aires. Almdijk, 14 v. Havanna n. Vera Cruz. Alphard, pass. 15 Kp. Vilano n. Antw. Ampenan, 15 pass. Gibraltar n. Halifax. Amstelvaart. pass. 15 Ceylon n. Belawan. AKvaki, 15 te Bremen. Andijk, 18 te Le Havre verw. Aagtedijk. 15 600 m W. Ceylon. Amerskerk, 15 te Port Swettenham. Aalsum, 16 te Rotterdam. Alhena, 16 te Buenos Aires. Alkaid, 16 te Montevideo. Arkeldijk, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Bonaire, 15 te Paramaribo. Boskoop, 15 te Guayaquil. Beninkust, nacht 14-15 te Freetown. Boschfontein, 15 250 m. W.NW. Alexandrië. Breda, 15 v. Balboa n. Guayaquil. Celebes, 15 te Tj. Priok. Castor, 14 te La Guaira. Charis, 15 te Maracaibo. Cradle of Liberty, 14 dwars Muscat n.Suez. Dorestad, 14 85 m. NW. Trinidad. Enggano, 14 v. Marseille n. Amsterdam. Esso Rotterdam, 15 v. Sidon n. Antwerpen. Eemland, pass. 15 St. Vincent n. Recife. Felipes, 15 te Sibolga. Friesland (SSM), 15 v Rotterdam n. Gdynia Gaasterland, 15 te Bremen. Gordias, 16 te Rotterdam. Gadila, 16 te Calcutta verw. Guineekust, 15 te Freetown. Gaasterkerk, 15 v. Alexandrië n. Genua. Hoogkerk. 15 v. Las Palmas n. Antwerpen. Helder, 15 te Hamburg. Hera, 14 190 m. NO. Fayal. Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 te New York. Jupiter, pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Kieldrecht, 15 v. Port Soedan n. Aden. Krebsia, 15 te Curasao. Kalabahi, 15 te Soerabaja. Kota Agoeng, 15 te Hollandia. Liberty Bell. 15 400 m. NO. Aden Laagkerk, 15 v. Madras n. Chalna. Langkoeas, 16 Priok. Limburg, 16 Port Said. Lekhaven, verm. 16 v. Greenports n. Buenos Aires. Lombok. 15 te San Francisco. Maashaven, verm. 15 v. Antw. n. Buenos Aires Mentor, 12 v. Georgetown n. Amsterdaam. Maasdam, 16 te Southampton. Macuba, 15 v. Suez n. Abadan. Mataram, 17 te Cochin verwacht. Mapia, 15 '•Amsterdam. Mariekerk. 15 v. Aden n. Suez. Moordrecht, pass. 15 Perim n. Mena el Ahmadi Malea, 15 v. Bunju n. Balikpapan. Noordam, 15 te New York. Nigerstroom, 15 v. Ouala n. Lagos. Notos, 14 100 m. W. Kp. Matapan. Nestor, pass. 15 Azoren n. Paramaribo. Nieuw Amsterdam, vertr. 16 v. Rotterdam n. New York. Ouvverkerk, 15 Amsterdam. Omala, 15 Vado verwacht. Oranjefontein. 14 te Hamburg n. Antwerpen Oranjestad, 15 v. Trinidad n. La Guaira. Prins Willem III, 14 te Rotterdam. Prins Willem II. 15 te Rotterdam. Prins Willem IV. 15 te Chicago. Phrontis, pass. 15 Socotra n. Belawan. Poseidon, 15 te Rotterdam. Prins Alexander. 15 te Rotterdam. Ruys, 15 te Durban. Stad Rotterdam. 114 v. Middlesbro n. Monrovia. Sawega, 15 v. Rotterdam n .Hamburg. Stad Arnhem, pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Stentor, 15 v. Amsterdam n. W. Indië. Statue of Liberty, 15 125 m. W. Littlequlon. Schiedijk. 15 v. Rotterdam n. Havana. Sibajak, pass. 15 Finisterre n. Port Said. Slamat, 15 v. Marseille n. Barcelona. Sunetta, 16 te Port Said. Tawali, 14 v. Aden n. Tj. Priok. Teirésias, 15 500 m O. Socotra. Tasman, 15 te Makassar. Tomori, 15 te Safaja. Trompenberg, 15 te Antwerpen. Talisse, 15 te Pladju Tankhaven I, 15 te Sungeigerong. Tominl. nacht, 14-15 te Hamburg. Tara, 15 v. Rotterdam n. New Orleans. Tero, pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Teucer. 15 Suez. Titus. 16 te Rotterdam. Van Waerwijck, 15 te Nacala. Van Riebeeck, 15 te Belawan. Willem Ruys, 15 te Rotterdam. Weltevreden, 15 v. Colombo n. Cochin. Willemstad, 15 te Madeira. Wonogiri, 14 v. Vancouver n. Hongkong. Waikelo, 15 te Makassar. W. Alton Jones, 14 140 m. N.NW. Madeira. Wieldrecht, 15 te Paulsboro. Waal. 15 te •Dudrum. Waal, 15 te Gukuva. Waterman, 15 230 m. O.t.Z. Albany. Zuiderkruis, 15 te Rotterdam. Zeel;. "I (SSM), 15 130 m. O. eil May. KLEINE VAART Aeneas, 15 te Rotterdam. Agiena, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Algarve, 15 v. Deptford n. Rotterdam. Aardenburgh, 14 v. Karlshamn n. Stockholm. Albatros. 14 v. Amsterdam te Wormerveer. Alpha. 15 v. Lysekil te Amsterdam. Arcturus, 14 v. Amsterdam n. Finland. Atlantis, 15 v. Hernosand n. Skelleftea. Betty, 15 v. Amsterdam n. Portsmouth. Brem. verm. 15 v Oporto n. Antwerpen. Brouwersgracht, 15 v. Amsterdam te R'dam. Bestevaer, 15 v. Belfast te Southampton verw. Betty Anne S, 16 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab T. 11 te Zaandam. Boreas. 14 v. Lisboa n. Rotterdam. Batavier I, 14 v. Bordeaux te Casablanca. Beekbergen. 15 te Methil. Berkelstroom, 14 v. Amsterdam n. Londen. Birmingham, 14 v. Harlingen te Goole. Cinderella. 15 v. Duinkerken te Rotterdam. Corrie B, 15 v. Fredericia te Winday. Driebergen, 14 v. Vasa n. Leith. Duiveland, pass. 15 Holtenau n. Kopenhagen. Diana V, pass. 15 Vlissingen n Antwerpen. Delfborg, 15 v. Colchester te Rotterdam. Evertsen, 15 v. Aarhus te IJstad. Eibergen. 14 v. Dundalk n. Swansea. Escaut. 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Express. 14 v. Rotterdam te Boston. Frans Bohmer. 14 v. Teignmouth n. Genua. Flevo B. 13 v. Rouaan te Jakobstad. Flevoland, 15 v. Kingslynn te Rotterdam. Gaasterland, 15 v. Goole te Rotterdam. Haaksbergen, 14 v. Gefle n. Zaandam. Helvetia, 16 v. Sunderland te Rotterdam verw. Helios. 15 dwars Landsort n. Grouw. Import, 18 v. Rotterdam te Lissabon verw. Ingeborg, 16 v. Manchester te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 15 v. Londen te Rotterdam verw. Joost. 10 te Kramfors. Kaap St. Vincent, 15 v. Kopmansholmen te Rot terdam. Kwiek, 15 v. Gruvon te Rotterdam. Koningshaven, 16 v. Mostaganem te Liverpool verwacht. Kaap Falga, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Kaap St. Vincept, 13 Brunsbüttel gepass. naar Rotterdam. Leuvehaven, verm. 15 v. Kopenhagen n. R'dam L.arix, 14 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Lijnbaansgracht, pass. 15 Vlissingen n. Terneuzen Marjan. 14 v. Elsinore n. Gefle. Maasym N, 15 te Buenos Aires. Marne, 15 v. Antw. te Rotterdam. Nieuwland, 15 v. Grangemouth te Rotterdam. Niobe, 14 v. Amsterdam n. Helsinki. Nautic, verm. 15 v. Oostende n. Boulogne. Oosterburgh. 14 v. Norrkoping n. Stockholm. Pavo, 14 v. Trelleborg n. Norrkoping. Plato, 14 te Odense n. Aarhus. Philetas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Phoenix, 15 v. Hudiksvall te Amsterdam. Roelf, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Silvaplana, 15 v. Antwerpen te Rotterdam. Sonsbeek, pass. 15 Brunsbüttel n. Norrkoping. Stella Maris, 15 v. Hamina n. Middlesbro. Strabo, 14 v. Barcelona n. Savona. Ton S, 15 v. Rotterdam te Portsmouth. Taurus. 14 v. Londen n. Antwerpen. Tilly, 13 te Zaandam Trito, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Veenenburgh, 15 v. Middlesbro n. Rotterdam. Westersingel, 15 v. Oxellosund te Wismar verw. Wiebold Bohmer, 14 v. Limasol n. Carlovassi. IJstroom, 14 v. Amsterdam n. Bristol. Zevenbergen, 14 v. Whitehaven n. Genua. SLEEPVAART Blankenburgh, 14 180 m. W. Leningrad met baggermolen. Ebro, 14 v. Drontheim n. Rotterdam met twee bakken. Poolzee, 14 v. Dakar n. Loriënt. Rode Zee, 14 v. Rotterdam n. Bizerta met twee bakken. Tyne, 14 60 m. W.ZW. Madeira met twee hek- wielers.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7