Ook het trekkerskamp „De Branding" kan van een „topjaar" spreken E. G. J. v. d. WERFF en ZOON Mej. B. Siertsema begint taalonderzoek in Nigeria Haarlems Dagblad Nu reeds 1067 buitenlandse boekingen voor het volgende jaar Aanmeldingsformulier KTTTTPFRS ,'n tsualitU! „Bushalte" van Inge Radio Moors Haags ambtenaar schreef bekroonde éénacter Haarlemse werkt samen met Deens geleerde en beproeft diens methode OPEL-REKORD Van Lent Heemstede 10 „Kinderuitzending" doet beroep op Haarlemmers Verhoogde subsidie Kleuterhuis „Margriet" Onderwijs-gedeelte van raadsagenda Woontoestanden in Kedoe-, Djambi- en Bantamstraat Toneelgroep Theater Tijdelijk jeugdwerkleider voor Hervormd Heemstede Geld en horloges gestolen uit badhokjes Weg Haarlem-Sassenheim wordt verbeterd Gedeelte van Meerstraat in Hillegom afgesloten Riolering Nassaulaan MATRASSEN-REPARATIE De nieuwe De Jager beste schaker in PEN-wedstrijd Jubileum G. Boever Uitbreiding Haarlemse secretarie-afdeling Burgerlijke Stand van Haarlem RCH huldigde vijf oud-gedienden Jubileum M. van Beek ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De leider van het trekkerskamp „De Branding" in Zandvoort, de heer M. van Dijk, heeft ons, nu het kamp Zaterdag zal worden gesloten, een overzicht gegeven van de resultaten over het afgelopen sei zoen. Op 1 Juni 1951 werd dit kamp geopend en uit de resultaten van dit jaar is duide lijk gebleken, tot welk een uitermate be langrijk kamp, nationaal en internationaal, zich dit kampeerterrein heeft ontwikkeld. Dat blijkt in de eerste plaats, wanneer het aantal overnachtingen van dit jaar met dat van het vorig jaar wordt vergeleken; voor alle landen wordt dan een grote toe neming gezien, met name Engeland, de Scandinavische landen en Duitsland. Het overzicht luidt aldus: 1954 1955 Nederland 5.163 6869 Zwitserland 605 957 Zweden 538 1270 Frankrijk 240 527 Luxemburg 17 Amerika 43 147 Italië -} f 47 56 Finland «jj 16 15 Engeland 118 1749 België Oostenrijk Noorwegen Indonesië Denemarken Australië Canada Duitsland Zuid Afrika Perzië Spanje Totaal 193 24 61 2 113 36 4 6181 6 1 13.391 272 131 219 299 58 58 10099 42 39 22.824 Een toeneming dus van het aantal over nachtingen van ruim negenduizend! Van zelfsprekend speelt hierbij het slechte weer van vorig jaar en het goede in dit seizoen een grote rol, doch wanneer men bedenkt, dat ook de aantallen van 1954 een vrij sterke stijging gaven te zien ten opzichte van 1953, dan mag dit resultaat zeer ver heugend worden genoemd en mag „De Branding" stellig van een „topjaar" spre ken. En reeds nu werden voor het seizoen 1956 al weer 1067 buitenlanders geboekt, ADVERTENTIE Huis aan huis-collecte voor het zwakke kind Het Centraal Comité Kinderuitzending zal in de komende week weer een beroep doen op de offervaardigheid van de Haar lemmers: van Maandag 19 tot en met Za terdag 24 September houdt het een huis aan huiscollecte, die op 24 September be sloten wordt met een speldjeskoop op straat. Aan de vele goede doelen, waarvoor jaarlijks de aandacht van de inwoners van Haarlem gevraagd wordt, voegt het Co mité Kinderuitzending gaarne het zijne toe. in de overtuiging, dat het eeh goede, en be langrijke zaak is: de uitzending van zwak ke kinderen naar koloniehuizen. Het weet, dat vele ouders, die zich in gezonde kin deren mogen verheugen, hun dankbaar heid daarvoor graag tot uiting brengen in financiële hulp voor de uitzending van zwakke kinderen, wier ouders financieel lang niet altijd in staat zijn om die zorg te geven en te doen geven die nodig is. Het is daarom een goede gedachte dat ook ouders van gezonde kinderen in staat ge steld worden medë hun schouders er on der te zetten. Zij, die niets te misseen heb ben, kunnen zich ook verdienstelijk maken door een uurtje van hun tijd af te staan en te helpen collecteren. Aanmeldingen van collectanten worden gaarne ingewacht aan de volgende adressen: mevr. J. Steen huis, Kleverparkstraat 16; mevr. A. J. Fibbe, Kleverparkweg 108; de heer A. Aukes, Bosch en Hovenstraat 30; de heer L. ten Kley, Vondelweg 208; de heer W. Vernooy, Beekbergenstraat 10; de dames Schaap, Zijweg 146. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om de aan de Stichting Kleuterhuis „Mar griet" toegekende subsidie te verhogen van f 1.25 tot f 1.50 per verzorgingsdag en per kind uit Haarlem in dit tehuis ver pleegd. Het bestuur der stichting heeft aan de gemeenteraad meegedeeld, dat door de in gebruikneming van het nieuwe gebouw de exploitatielasten, overeenkomstig de ver wachtingen, aanmerkelijk zijn gestegen. Venvacht wordt, dat het exploitatietekort over 1955 f8.450 zal bedragen. Het bestuur is van mening, dat de bijdragen der ouders niet verder kunnen worden opgevoerd. B. en W. stellen -de gemeenteraad voor de subsidie te verhogen, maar zij zijn van mening, dat hoewel er inderdaad ook een belangrijke taak voor de gemeente ligt, de stichting dient te proberen eveneens uit andere subsidiebronnen hogere inkom sten te verkrijgen. tegenover 350 aan het einde van het sei zoen 1954, zodat de vooruitzichten voor volgend jaar alweer een stijgende lijn ver tonen. In totaal kwamen 2125 kampeerders dit jaar met auto's, 592 met motoren. Het aan tal volwassenen bedroeg 13.196, de hierbij behorende jeugdige kinderen 6720, jon gens-kampeerders 1652 en meisjes 1256. Wensen Gezien de steeds stijgende belangstelling voor het kamp, stelt de leider zich voor, bij het gemeentebestuur van Zandvoort aan te dringen op verbeteringen, die hoogst noodzakelijk gebleken zijn. In de eerste plaats toiletten en een wasgelegenheid in het jongenskamp, voorts een verzoek om een bushalte bij het kamp en het aanbren gen van kampeerregels behalve in het Ne derlands, ook in het Frans, Duits en En gels. Richting-aanwijzers op verscheidene punten in de gemeente, liefst in drie talen, worden door de heer Van Dijk eveneens zeer gewenst geacht en tenslotte een uit breiding van deze kampeergelegenheid in de natuurlijke vorm, waarin de duinen zich rondom het huidige kamp bevinden en een daarmee gepaard gaande uitbreiding der toiletten. Waardering Tenslotte vernamen wij nog van enkele kampeerders, dat men dit trekkerskamp zeer waardeert, in de eerste plaats om de uitstekende service en hulp, die door de kampleider geboden wordt; daarnaast pre fereert men het boven alle andere kam pen, omdat de trekkers nergens elders een kamp vinden, dat zo dicht bij zee gelegen is en bovendien werd aangelegd temidden van een fraaie natuur, waaraan nergens geweld werd aangedaan. Het onderwijs-gedeelte van de Haarlem se raadsagenda voor de zitting van Woens dag 21 September omvat een aantal voor stellen voor crediet voor de medewerking aan de inrichting van enige scholen en een aantal daartoe strekkende verzoeken van besturen, die bij de ingekomen stukken zijn. Zo stellen B. en W. voor hun een be drag van f 18.900 ter beschikking te stel len voor de verdere aanschaffing van meu bilair en van leer- en hulpmiddelen voor de inrichting van de lagere St. Bernardus- school en een bedrag van f 70.567 voor het bestuur der Stichting Noorderkerk en School te Haarlem voor de aanvulling van de outillage en de verandering van de in richting van het gymnastieklokaal van haar school aan de Velserstraat 55 en ten slotte: een bedrag van tweeduizend gulden voor de Vereeniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem voor het herstellen van een lekkage in de keldervloer van de centrale verwarmingsruimte in haar school aan het Roerdompplein 19. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van het bestuur van het St. Luciagesticht tot het verlenen van medewerking voor het uitbreiden van zijn school aan de Velser straat. Verder bevat deze lijst onder meer een verzoek van de Haarlemse Huishoud en Industrieschool tot goedkeuring van de uitbreiding van het leerplan voor die school met een cursus voor huishoude lijke- en gezinsvoorlichting en een verzoek van de Haarlemse Vereniging tot versprei ding van Bijbelkennis tot het verkrijgen van een subsidie voor het aanstellen van leerkrachten. Het college van B. en W. van Haarlem heeft geantwoord op een aantal vragen van het raadslid H. C. Hennevelt (Comm.) betreffende de staat van een deel der woningen aan de Kedoestraat, Djambi- straat en de Batamstraat. Inderdaad doen zich sinds enige jaren verzakkingsverschijn selen voor in de percelen aan de Kedoe straat 30 en 31 tot en met 35, aan de Djam- bistraat 15, 17, 18 en 20 en aan de Bantam straat 57 tot en met 73. Op het perceel 20 na zijn deze verschijnselen niet van ern stige aard. De toestand van de overige wo ningen heeft voortdurend de aandacht van B. en W. De bewoners ervan .hebben ver scheidene malen bij het college van B. en W. en bij Bouw- en Woningtoezicht aange drongen op verbetering, maar een toezeg ging daartoe om deze voorziening op korte termijn te doen uitvoeren, is daarbij nooit gedaan. Omdat perceel 20 in de Djambi- straat gevaar opleverde voor de bewoners, is dit ontruimd: het zal moeten worden ge7 sloopt. De oorzaken waarom het herstel van de woningen in de Kedoestraat en de Bantam straat lang op zich laat wachten is in het eerste geval dat verschillende eigenaren niet in staat zijn om de kosten van herstel lingen op te brengen. Pogingen om een rijkspremie te krijgen leiden ook niet tot resultaat. De eigenaar van de huizen aan de Djambistraat heeft aanvankelijk toege zegd dat hij zou medewerken, maar er ge beurde niets, zodat de werkzaamheden nu van gemeentewege zullen worden uitge voerd. De aanbesteding »is al geschied en het werk zal dezer dagen worden gegund. De bewoners van de percelen zullen tijde lijk elders gehuisvest moeten worden, het geen een probleem vormt, waar B. en W. thans nog niet uit zijn. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE lVUll 1-^lVkJ ZIJLSTRAAT HAARLEM In de Stadsschouwburg te Utrecht, die door het slechte bezoek nog killer was dan gewoonlijk, heb ik Donderdagavond het toneelstuk „Bushalte" van William Inge gezien, waarvan „Theater" verleden week in Arnhem de première heeft gegeven. Deze schrijver heeft met „Picnic" en „Klei ne Sheba kom terug" ook in ons land be kendheid gekregen. Zijn derde werk is veel minder. Het vertoont nergens sporen van werkelijke inspiratie, lijkt integen deel te zijn samengesteld volgens de for mules uit de Amerikaanse handboeken tot het bereiken van commercieel sueces, dat vermoedelijk dan ook wel niet zal uitblij ven. Het is romantisch in de gedevalueer de zin van sentimenteel en door de ver heerlijking van helden in erotische avon turen, een naar onze begrippen bijna kin derlijke mentaliteit. Het interessante schuilt in de melodramatische behandeling van de problemen van het gevoelsleven. Het is een kort stuk, zich afspelend tij dens een nachtelijk oponthoud door een hevige sneeuwstorm van de autobus uit Kansas City naar Topeka, waarbij vier vreemde reizigers nader tot elkaar of tot zichzelf worden gebracht in een restau rant zonder vergunning. Het enige nu nog mogelijke verkeer is blijkbaar het sexuele. Zo maakt men kennis (maar is het wel de moeite waard?) met een gewezen profes sor, die na drie mislukte huwelijken aan de drank is geraakt en een ziekelijke be langstelling voor jonge meisjes toont. Als de bezoekers om de tijd te doden een on derlinge cabaretvoorstelling geven, in het tweede bedrijf, komt hij door het decla meren van de balconscène uit „Romeo en Julia" tot beschamende erkenning van zijn rampzaligheid en staakt hij zijn pogingen het blonde dienstertje te verleiden. Intus sen hebben de eigenares van het établis sement en de buschauffeur elkaar na enige elementaire onderhandelingen in een zij vertrek gevonden. De meeste aandacht wordt echter gevraagd voor de moeilijk heden van een rijke, branieachtige cow boy, die een chanteuse uit een nachtclub heeft geschaakt met de eerzame bedoeling om met haar in het huwelijk te treden, in welk voornemen zij na veel tegenstribbe len toestemt als zij bemerkt in alle opzich ten de eerste voor hem te zijn. Verder loopt er dan nog een sterke sheriff in en uit, die zijn carrière als paardendief begon, maar dank zij een hem vriendschappelijk gezinde dominee werd bekeerd. De toegepaste methode om een klein ge zelschap door tijdelijk isolement tot het uitspreken van innerlijke gesteldheden te brengen is niet nieuw. Van de talrijke mo gelijkheden tot vergelijking dringt zich een overeenkomst met „Het versteende woud" van Robert Sherwood op, naast „Bushalte" geplaatst een meesterwerk. De mensen bij Inge (waarvan enkelen ver wantschappen met typen van Steinbeck vertonen) zijn in het geheel niet interes sant. Bovendien is het een zwak stuk. om dat zij niet wezenlijk veranderen. Alleen de oudere cowboy, door Bernhard Droog uitmuntend gespeeld en daarom als eerste genoemd, kiest zich een andere eenzaam heid - maar van hem zijn we zo goed als helemaal niets te weten gekomen, zodat dil weinig indruk maakt. Naar mij verze kerd werd, heeft het publiek in Amsterdam en 's-Gravenhage geestdriftig op deze ver toning gereageerd. De Utrechtse miste alle gewenste sfeer en daarom kan ik mijn oordeel over de spelprestaties misschien beter uitstellen tot na de voorstelling te Haarlem. Richard Flink heeft de regie gevoerd en speelde zelf, niet slecht maar noodzake lijkerwijze oppervlakkig, de „reizend naar de bliksem gaande" professor. Robert de Vries gaf aan de verliefde veeboer het ge wenste mengsel van ruwe opschepperij en naïeve vertedering. Annie de Lange liet als het meisje uit de vermaaksindustrie het nog net niet gedoofde lichtje der illu sie schijnen, maar haar zingen was zelfs voor een slechte chanteuse weinig zaaks. Marijke Bakker was het pure serveerster- tje, aandoenlijk in haar onbevangenheid. Jenny van Maerlant, Frans van der Lingen en Piet van der Meulen deden wat er van hen verwacht werd met kunde. Jan Ver hoeven ontwierp het décor. Het allermooi ste was misschien de sneeuwstorm, die men door het grote raam in de achterwand zag. Het was net echt, welke illusie nog werd verhoogd doordat sommige personen bij hun binnentreden grote witte vlokken van hun kleren konden slaan. Maar met Francois Villon hunkert men liever naar de sneeuw van gisteren, die zuiver was, dan bij voortduring gewezen te worden op het komende jaargetijde, dat ons even koud zal laten als dit Amerikaanse pro duct. DAVID KONING. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM In de morgenochtend, Zondag 18 Septem ber, in de Nederlands Hervormde kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede te hou den dienst zal de heer J. Oskamp uit Rot terdam, candidaat in de theologie, worden geïnstalleerd als tijdelijk jeugdwerkleider ter vervanging van de heer G. Dorland. Hij was reeds van Februari tot Juni in Heem stede als leervicaris werkzaam. Voorgan ger in die dienst is ds. Adr. Oskamp. De Bloemendaalse politie heeft een negen tienjarige Haarlemmer aangehouden, die zich in de afgelopen zomer meermalen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld en horloges uit kledingstukken, die opgeborgen waren in kleedhokjes van een badinrichting. De bedragen varieerden van f 3 tot f 200. De directie Noordholland van de Rijks waterstaat heeft aanbesteed het maken van een deklaag op de asfaltverhardingen van gedeelten van. Rijksweg no. 5, Haarlem Sassenheim onder de gemeenten Heemstede en Bennebroek. De laagste inschrijving werd gedaan door de N.V. „De geruischlooze weg" te Heemstede met f 133.300. Het Augustus/September-nummer van de honderdachttiende jaargang van „De Gids" is geheel aan het toneel gewijd. Het ook afzonderlijk in de handel gebrachte tijdschrift van ruim tweehonderd pagina's bevat atrikelen van A. Defresne, Mary Dresselhuys en A. Viruly, mr. E. Elias, A. den Hertog, J. W. Hofstra, prof. ar. B. Hunningher, David Koning, A. Koolhaas, Manuel van Loggem, Luc Lutz, Johan de Meester, mr. A. Pitlo, Michel van der Plas, W. Ph. Pos, Louis Saalborn, Jeanne van SchaikWilling, Ben Stroman, Luisa Treves, Wim Vesseur en Jan Walravens, benevens zeventien foto's van scènes uit opvoeringen in het vorige seizoen. Deze aflevering bevat tevens de tekst van de bekroonde éénacter met een speel- duur van een half uur in de door De Gids voor het eerst uitgeschreven prijsvraag. De bekroning werd Woensdagmiddag door de redacteur Ed. Hoornik bekend gemaakt. Deze overhandigde de prijs van vijfhon derd gulden aan de heer G. A. M. Eickholt uit 's-Gravenhage, welke 33-jarige ambte naar naar de mening van de jury de in zendingen van beroepsauteurs ruimschoots had overtroffen met zijn arabesken van weldadige ironie ter verlevendiging van het romantische patroon in „Twee zielen één obool". Met algemene stemmen heeft de jury besloten een eervolle vermelding toe te kennen aan de heer W. J. Jansen, eveneens uit Den Haag, voor zijn éénacter in verzen „Fort de Goede Hoop". In totaal zijn er zesennegentig inzendin gen binnengekomen. Vlaanderen leverde daarbij een ver rassend groot aantal. Het peil van de in gezonden werken, aldus de jury, was over het algemeen weinig indrukwekkend. De stukken zijn beoordeeeld door Elise Hoo- mans, Emmy van Lokhorst, Ed. Hoornik en Bert Voeten, die de medewerking van Johan de Meester door diens langdurig ver blijf in het buitenland moesten missen. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft door een subsidie het beschikbaar stellen van een geldprijs mo gelijk gemaakt. De heer Hoornik hoopte, dat dit het begin van een jaarlijkse traditie mag zijn geweest. Burgemeester en wethouders van Hille gom maken bekend, dat met ingang van 19 September het gedeelte van de Meerstraat, gelegen tussen de Ringvaart van de Haar lemmermeer en de Prinses Marijkestraat, gesloten zal zijn voor het verkeer met voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht, maar ingediend bij de Com missaris der Koningin in de provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Naar aanleding van bovenstaand bericht omtrent afsluiting van de Meerstraat voor alle verkeer gedurende de werkzaamheden aan het wegdek aldaar maken burgemees ter en wethouders nader bekend, dat aan voetgangers en wielrijders op eigen risico doorgang zal worden verleend, voor zover de werkzaamheden zulks toelaten. Het zal onvermijdelijk zijn, dat soms de wielrij ders over korte afstand met hun rijwiel aan de hand zullen moeten lopen. Motorrijtuigen en (motor)bakfietsen, die regelmatig percelen of landerijen, aan de Meerstraat gelegen, moeten bezoeken, kun nen aan het politiebureau te Hillegom een doorlaatbewijs verkrijgen, hetwelk hen, voor zover de werkzaamheden zulks toe laten, ontheffing verleent van het verbod tot berijden van de Meerstraat. Voor het vernieuwen van de riolering in de Nassaulaan en het Nassauplein vra gen B. ven W. van Haarlem de gemeente raad een bedrag van f 103.500 beschikbaar te stellen. Het college deelt mee, dat wegens de plannen tot wijziging van de wegindeling het gewenst is, dat de riolering tijdig wordt vernieuwd, opdat de daarvoor te maken sleuven nog enige tijd kunnen worden in gereden. ADVERTENTIE Bijvulling alléén met prima JAVA KAPOK. In één dag retour. v. Marumstr. 18 - Werkplaats no. 5. Tel. 18900 Mej. dr. B. Siertsema, hoofdassistente voor algemene taalwetenschap aan de Uni versiteit van Amsterdam, is door de Inter- University Council te Londen benoemd tot lector in de Engelse Phonetiek aan de Uni versiteit van Ibadan in Nigeria. Mej. Siert sema, woonachtig aan de Schotersingel en dochter van een bekend Haarlems predi kant, zal in de loop van October naar Nigeria vertrekken. De taak, die zij naast haar arbeid als lector op zich gaat nemen, is overigens belangrijker: zü gaat een on derzoek instellen naar één van de honder den inheemse talen van Nigeria, die nog nimmer aan een onderzoek zijn onder worpen. Zij zal dit doen in samenwerking met de reeds in Ibadan werkzame Deense taal onderzoeker, prof. H. J. Uldall, die haar met aandrang verzocht heeft naar Nigeria te komen, nadat hij het proefschrift gelezen had waarop mej. Siertsema cum laude in de letteren en wijsbegeerte promoveerde en waarin zij een open aanval doet op diens methode van taalbeschrijving, de glosse- matiek. Prof. Uldall wil haar in Nigeria bewijzen, dat deze methode, door haar te zwevend en daardoor onvoldoende be trouwbaar genoemd, goed bruikbaar is. De leer der glossematiek werd in de jaren 1938 en 1939 geponeerd door Uldall en door prof. L. Hjelmslev. Het proefschrift van mej. Siertsema was een critische be schouwing over de fundamentele begrip pen van deze leer en trok sterk de aan dacht, vandaar de uitnodiging van prof. Uldall aan haar adres om aan het taal onderzoek in Nigeria deel te nemen en met hem deze methode te gaan beproeven. Het is niet uitgesloten, dat dit onderzoek een nog veel wijdser karakter zal gaan krij gen door een schenking van 200.000 dollar van de Ford-Foundation. Dan kan het grote plan voor een taalkundig overzicht voor heel West-Afrika doorgaan, een pro ject van niet te onderschatten betekenis omdat de toenemende urbanisatie en in dustrialisatie oorzaak zijn van het uitster ven van verscheidene oude negertalen. Aan dit plan zouden gezamenlijk mede werken de genoemde universiteit van Iba dan, de Universiteit van Sierra, Leone aan de Goudkust en de I.F.A.N., een Franse organisatie voor taalonderzoek. Deze inheemse talen zijn bijna alle toon talen, die daardoor ook wel een bijzondere manier van registratie vereisen. „O ba" kan bijvoorbeeld drie betekenissen hebben: hij ontmoet, hij verbergt en het gaat zitten. Welke van de drie betekenissen het op een moment heeft, wordt duidelijk uit de toon hoogte van het „ba". Mej. Siertsema zal in Nigeria zoals zo veel taalonderzoekers met informanten moeten werken. Dit alleen al vergt een zeer grondige voorbereiding, die zij thans treft door colleges te volgen bij prof. dr. E. M.Uhlenbeck aan de Leidse Universiteit, een onderzoeker, die zelf dikwijls met in formanten heeft gewerkt en mede op grond van zijn ervaringen bepaalde methoden heeft ontworpen, die reeds op drie terrei nen van taalonderzoek in verschillende delen van de wereld worden toegepast. Denkt men alleen reeds aan de positie, die de informanten in hun volk innemen, in dien dit weet dat zij inlichtingen aan vreemden verstrekken, of aan de welwil lendheid der inheemsen, die vaak sterker is dan hun zin voor feitelijke juistheid, dan heeft men reeds een kleine indruk van de vele risico's en moeilijkheden, die een on derzoeker van exotische talen ontmoet. Ook mej.Siertsema zal ermee worden geconfron teerd maar zij is vol goede moed, vooral omdat zij dit alles haar bovenmate boeit. Vóór haar studie van de structurele taal wetenschap was mej. Siertsema lerares Engels en zij leidde op voor de lagere en middelbare acten. Dit zal, overigens dus in zeer gewijzigde vorm, haar daktaak blij ven aan de universiteit van Ibadan. Deze heeft na de oprichting in 1948 aanvanke lijk in een oude kazerne gehuisd doch sinds 1952 een volgens de modernste eisen opge trokken gebouw in gebruik, met eigen sport- en recreatie-complexen. Naar En gels voorbeeld begint zich hier een hele universiteitssamenleving te vormen. Bij haar lessen in de phonetiek zal mej. Siert sema gebnpik kunnen maken van een tape recorder. Tentamens worden op de band opgenomen, naar Londen verzonden en daar beoordeeld. De bibliotheek van deze universiteit telt reeds 70.000 boeken, maar bii wijze van ruimtebesparing wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van mi crofilms, microkaarten en leesmachines. De studenten zijn vrijwel allemaal negers en biijkens de rapporten over het algemeen vrij leergierig en intelligent. ADVERTENTIE Is gearriveerd. Dreef 203 en Raadhuisstraat 53-65 - Tel. 38810 In het PEN-gebouw te Bloemcndaal werd Vrijdagavond een individuele openingswed strijd voor de bedrijfsschaakcompetit: ge speeld. De organisatie, diie voortreffelijk was. berustte bij het PEN-personeel met de medewerking van enkele bestuursleden van DBS. De economisch adjunct-directeur van het PEN, de heer F. Straakenbroek opende de bijeenkomst en vervolgens werd nog het woord gevoerd door de PEN-voorzitter de heer L. Stemvers. Hierna begonnen niet minder dan 72 scha kers enthousiast aan de wedstrijden. Men speelde aan acht tafels van' negen man en de winnaars van de series kwamen opnieuw tegen elkaar uit. Als prijswinnaars kwamen tenslotte de volgende deelnemers uit de bus: 1. De Jager (Haarlems Dagblad/O.H.C.)2. Van der Steen (PEN); 3. Akkerman (Haarlem Dag blad/O.H.C.); 4. Mr. Knopper (Provinciale griffie); 5. tot en met 8. Veenendaal (ORA), Jongens (Herstelplaats voor antieke textiel), Venema (stadhuis) en Van Driel (stadhuis). Vandaag viert de heer C. Boever, cantine- bediende bij de Noord Zuid Hollandse Ver voermaatschappij, zijn zilveren jubileum in dienst van de maatschappij. In zijn woning is hij vanmorgen gehuldigd. Mr. J. H. Brem- mers, secretaris van de directie, heeft hem toegesproken en een geschenk in enveloppe en de legpenning met oorkonde van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aangeboden. Ook kreeg de heer Boever bezoek van een deputatie van het jubileumfonds; een geschenk is hem aan geboden. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem de zevende afdeling van de gemeentesecretarie te versterken. De werk zaamheden van deze afdeling, welke open bare werken, volkshuisvesting en gemeen tebedrijven behandelt, hebben zich de laat ste jaren sterk uitgebreid. Daartoe worden thans sollicitanten opgeroepen voor de. functies van commies of hoofdcommies, terwijl tevens twee adjunct-commiezen worden gevraagd. De commies of hoofd commies zal speciaal volkshuisvestingsza ken te behandelen krijgen, de beide ad junctcommiezen openbare werken en ge meentebedrijven. HAARLEM, 16 September 1955 ONDERTROUWD: 16 Sept., B. Cornet en M. Bakker. GEHUWD: 16 Sept., E. N. Jenks en G. C. Juncker; H. H. van der Horst en Chr. M. Westerburger. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., M. C. Lommersevan Rooden; 15 Sept., M. E. W. S. Rolvan Eed en; A .H. C. van Zomeren Klooster; M. E. JanseGriffioen; M. J. Brink Vliegenthart; 16 Sept., M. H. Oerlemans— de Droog; A. HardesmeetsRietveld; F. P. HildersHeidweiler; C. V. SpruitDegeling. BEVALLEN van een dochter: 14 Sept., A, E. SchilteMerx; 15 Sept., P. van der Bijl- Eldermans; Chr. P. M. Coulevan Kilsdonk; M. J. BrinkVliegenthart; D. M. Reijns Roose; 16 Sept., G. Baakvan Klooster; H. L. M. van der KuijlFabel; F. A. Blank waterBreed: H. A. van GalenBeaujean. OVERLEDEN: 14 Sept., A. van der Veer, 64 j„ Hazepaterslaan; 15 Sept., P. J. M. van Bakel, 46 j., Teslastraat; 16 Sept., J. de Jonge Kolk, 75 j., Zijlweg. Tijdens een bijeenkomst in de tuinzaal van het cafétaria-restaurant aan de Bin nenweg, Vrijdagavond gehouden voor die RCH-leden, welke 'langer dan vijfentwin tig jaar hun club trouw gebleven zijn, werd vijf hunner een hartelijke huldiging bereid. Het waren de heren H. Scheen, P. Traksel, N. van Dam, R. Roelfsema en P. Nachtegeller, die allen op een ruim veer tigjarig lidmaatschap mogen bogen. Zoals bekend mag worden verondersteld, maak ten de drie laatstgenoemden deel uit van het elftal, dat in 1923 het kampioenschap van Nederland voor RCH veroverde. De heer S. Hazevoet sprak de jubilaris* sen in zijn functie als ere-voorzitter toe, waarbij hij opmerkte dat zij wel onder zeer bijzondere omstandigheden jubileerden. Dit seizoen heeft immers het betaald voet bal zijn intrede gedaan en spreker kon zich daarom uitstekend voorstellen, dat het bij de oude garde eigenaardige gevoelens zou opwekken te moeten bedenken, dat een speler nu wordt betaald voor de sport, die hij bedrijft. Doch naar de mening van de heer Hazevoet is dit een evolutie ge weest, waaraan nu eenmaal niet te ontko men viel. Spreker herinnerde er aan, dat het mede aan de trouw en clubliefde van de jubi- Maandag 19 September hoopt de heer M. van Beeck, Kruistochtstraat 14 in Haarlem- Oost, de dag te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is bij de firma De Lugt en Serné, fabriek van brandkasten, kluisdeu ren en diverse staalconstructies. Gedurende de veertig jaar heeft hij zich doen kennen als een bekwaam vakman, die zowel bij de cliëntèle van het bedrijf als bij de patroons in hoog aanzien staat. larissen te danken is, dat RCH thans een uitstekende naam in de Nederlandse voet balwereld geniet. Vervolgens wendde de heer Hazevoet zich tot iedere jubilaris om nog even in het openbaar aan hun afzon derlijke verdiensten te herinneren., waar na hij nog een oorkonde in lijst aanbood. Namens de jubilarissen sprak de heer H. Scheen een woord van dank voor deze hartelijke geste, waarbij hij zich bijzonder optimistisch uitliet over de toekomst van RCH. Spreker toonde zich bijzonder erken telijk over het fraaie diploma. Na dit officiële gedeelte bleef de oude garde nog geruime tijd in een vrolijke stemming bijeen. Vrouwenbond. De afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op Donderdagavond 29 September haar eerste maandelijkse bijeenkomst na de vacantie in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan. Mejuffrouw G. Wellinghoff zal spre ken over „Heeft Euro„a

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10