Wegenaanleg vraagt opoffering bollengrond Bloemendaals plan stuit in praktijk op tal van bezwaren Kort en bondig Win ter programma van Instituut voor Arbeidersontwikkeling In tracé van drie kilometer niet minder dan vijf viaducten OPEL-REKORD Van Lent Heemstede SLOT DEFECT? Parijs Cabaret in Amsterdam De verbinding met Zandvoort Misvattingen Schematisch Kattenrug Natuur in het geding De nieuwe Vergadering Alg. Bond van Provinciaal Personeel Aga Khan en de Begum komen niet naar Nederland Nederlandse zeeman gedrost met verstekelinge Optreden van Nicole Louvier Dierenbeschermers zenden telegram aan minister van Justitie ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 fi nadere bestudering van het door de Bloemendaalse stedebouwkundige adviseur jr. De Ranitz ontworpen plan voor een Oost-Westverbinding naar Zandvoort ten Zui- óen van de bebouwing van Bentveld en Aerdenhout stuit men op zoveel vraagtekens, dat de vraag gewettigd is of het provinciale plan voor een weg naar Zandvoort ten Voorden van Aerdenhout zij het in een gewijzigde vorm niet verre de voorkeur verdient. }(et heeft zin deze kwestie thans aan de orde te stellen, ondanks de uiterlijke rust welke op het ogenblik op het wegenfront in Zuid-Kennemerland schijnt te heersen. Vaar ons ter ore is gekomen heeft een telling op een topdag in de afgelopen zomer „jtgewezen, dat op die dag niet minder dan achttienduizend auto's de Zandvoortse laan passeerden. Dit, overigens reeds indrukwekkende cijfer heeft echter niet zozeer waarde op zichzelf. Het is vooral belangrijk door de toeneming van het verkeer welke jvet demonstreert ten opzichte van 1954. Toen bereden namelijk op de drukste dag van liet seizoen veertienduizend auto's de Zandvoortselaan. Juist door die snelle stijging is er alle reden het vraagstuk van de verbinding met Zandvoort niet te verwaarlozen. De provincie, dat is bekend, heeft een Oost-Westverbinding op haar wegenbe- i;eersplan geplaatst, welke de voortzetting vórmt van een nieuwe weg, welke bij de Blauwe brug zal beginnen en via de Johan an Oldenbarnevcldlaan met kruisingen an Wagenweg en Leidsevaart en een via- iuct in de spoorlijn Haarlem-Leiden vijf honderd meter ten Noorden van de Zand- ,'oortselaan het Wethouder Laanpark in Aerdenhout zal bereiken om vandaar ten Voorden van het kopje van Aerdenhout eet een grote bocht naar de huidige Zand voortselaan voorbij Bentveld te voeren. Men kent ook de bezwaren van Bloe- -endaal tegen die weg: hij bederft het as- rget van Aerdenhout, vergt opoffering van rieuwe, noodzakelijke en fraaie bouwwer ken als de Vondelschool en heeft voor Aer- ienhout zelf geen betekenis, omdat hij ;een aansluitingspunt met het locale we gennet' zou hebben. Dat laatste is overigens één van de vele misvattingen welke er omtrent dit plan schijnen te bestaan. Er is namelijk wel de gelijk aan een aansluitingspunt met het plaatselijke wegennet gedacht en wel in zonderheid met de Burgemeester Den Tex- aan. Een andere mening welke nogal ver breid is, is dat het „een weg op palen" zou worden en dat die weg bovendien over het Kopje en andere duintoppen heen zou lopen. Het moet gezegd worden, dat de provinciale aptoriteiten aan deze vergis singen zelf de meeste schuld hebben door een totaal onvoldoende voorlichting om trent hun bedoelingen. Het is ons thans gebleken, dat het niet in het voornemen ligt de weg in de vorm van een viaduct over Aerdenhout heen te voeren en dat het tracé niet over het Aerdenhoutse Kopje is geprojecteerd, maar ongeveer tweehon derd meter ten Noorden daarvan. Dan blijft natuurlijk het bezwaar van de doorkruising van het Wethouder Laanpark en de opoffe ring van de Vondelschool. Op dat punt jhebben wij evenwel reden om aan te ne men, dat men bij de provincie bereid zal 2ijn een nadere, verkeerstechnisch welis waar minder fraaie, oplossing te overwe gen. Het is immers denkbaar, dat de nieu we weg naar Zandvoort geheel ten Noor den van de bebouwing van de Juliana van Stolberglaan blijft en het aansluitings punt met het plaatselijke wegenstelsel wordt geprojecteerd ter hoogte van de uit monding van de Oosterduinweg op de Bo- venweg. Vandaar kan dan of de Westelijke randweg op dezelfde hoogte bereikt wor den, of een tracé gevonden worden, dat rechtstreeks naar het viaduct in de spoor lijn voert. Welke bezwaren men overigens ook te gen dit provinciale plan voor een nieuwe snelverkeersweg mag aanvoeren, dit be tekent nog niet, dat de door ir. De Ranitz aangevoerde oplossing beter zou zijn, in tegendeel. Deze oplossing is ons alleen bekend vah de zwart-witkaarten welke aan de Bloe mendaalse gemeenteraad zijn getoond. Dat waren schematische plattegronden, waar op in forse lijnen rechtstreekse verbindin gen stonden getekend, van punt tot punt. Een ondergrond, welke de werkelijke si tuatie weergaf, stond echter niet ter be schikking. Een dergelijke werkwijze, welke een op lossing heet te propageren, is echter juist door dat schematische uitermate bedriege- lijk en gevaarlijk. Het is verleidelijk rechte lijnen als het ei van Columbus te aanvaarden en slechts weinigen nemen de moeite het schematische ontwerp te verge lijken met de werkelijke situatie ter plaat se. Wat op de kaarten van ir. De Ranitz niet lot uiting kwam was, dat om te beginnen in het Bentveldse duinterrein voor zijn weg aanzienlijke grondverplaatsingen nodig zul len zijn. Daarna zou de weg zich voortzetten langs de terreinen van de Amsterdamse Water leiding, waarvan te verwachten is, dat deze 'oezwaar zal maken tegen een snelver keersweg in de onmiddellijke nabijheid daarvan. Dit brengt echter met zich dat dan het resterende deel van het Naalden- veld opgeofferd zou moeten worden. Daarna komt echter het gedeelte van het 'racé dat de meeste bedenkingen uitlokt. Op korte afstand zullen achtereenvolgens gekruist worden de Vogelenzangseweg, de N'oord-Zuidverbinding langs de spoorlijn, de spoorlijn zelf, de Leidsevaart met de daarnaast gelegen weg, vervolgens de He renweg, daarna de Glipperweg en tenslotte de Ringvaart. Globaal berekend bedraagt de afstand lussen de Vogelenzangsweg en de spoorlijn Het de Westelijke randweg en de Leidse vaart negenhonderd meter, vandaar tot de Herenweg zeshonderd meter, met de Glip perweg weer negenhonderd meter en met de Ringvaart vijfhonderd meter. Dat wil ze£g;en dat over een totale afstand van on geveer drie kilometer niet minder dan vijf viaducten en bruggen moeten worden ge bouwd, waaronder een paar zeer grote. Iin feite zou dit tracé dus een herhaalde kattenrug worden, wanneer er ruimte ge noeg is om elk der genoemde kunstwerken van een op- en afrit te voorzien, of men krijgt juist in bij deze door Bloemendaal voorgestane verbinding een kostbare „weg °P palen" welke overigens niet absoluut storend in het landschap behoeft te zijn Haar die loopt dan ook voor het grootste deel niet over Bloemendaals gebied. Uit een oogpunt van natuurbescherming zijn tegen de gedachte-De Ranitz (een dergelijk schematisch plan is immers nau welijks als een „project" te beschouwen) trouwens ook wel bezwaren aan te voeren. Wij noemden reeds het tracé door het Naaldenveld, het is duidelijk dat de om geving van Woestduin er door deze weg ook niet op vooruit kan gaan. Daarna volgt een gedeelte waarover men slechts in het duister kan tasten. Wil men van de Leidse vaart recht-toe-recht-aan De Glip berei ken, dan kan dat slechts geschieden door een radicale doorsnijding van waardevolle bollengrond en Groenendaal. Men heeft in Bloemendaal destijds verzekerd, dat dat de bedoeling niet is. Men wil wel om Groe nendaal, met Meer en Berg, heen buigen, hetgeen intussen slechts kan betekenen, dat men dan door het landgoed het Man pad moet, de Kadijk volgt en dan op de bebouwing van De Glip vastloopt. In de discussie is destijds ook wel de mogelijk heid geuit, deze verbinding tussen Am sterdam en Zandvoort nota bene! via de Centenbrug in Bennebroek of daaromtrent te leiden, doch een blik op de kaart is vol doende om te weten, dat dit geen ernstige gedachte kan zijn geweest. Tenslotte is ook de kruising van de Ringvaart, waarna de weg voorbij het stoomgemaal de Cruquius zou moeten lo pen met een kruising van de Cruquiusweg/ Kruisweg evenmin een sinecure. Zeker is, dat dit plan in de Haarlemmer meerpolder zeer grote weerstanden zou op roepen, daar het zeer cultuurgrondrovend is met zijn talrijke vertakkingen en knoop punten. Dit alles zou nog te verdedigen zijn, zij het met moeite, wanneer de gedachte-De Ranitz inderdaad een wezenlijke oplossing voor het verkeersvraagstuk inhield. Het is echter twijfelachtig of dit het geval zal zijn. Het uit Amsterdam komende verkeer immers zal een te onlogische, weinig voor de hand liggende route moeten volgen en aan een vertrouwde verbinding de voor keur geven. Men kan tegenwerpen, dat dit plan be doeld is om pas in een verder weg liggend tijdperk te worden uitgevoerd en dat, naar Bloemendaals inzicht, thans volstaan zou kunnen worden met een verbetering van de Zandvoortse laan en Zandvoorterweg en de aanleg van een weg van de Viersprong in Aerdenhout naar het nieuwe viaduct in de spoorlijn HaarlemLeiden ten Noorden van de Zandvoortse laan. Het kan echter zijn, dat verkeerstatistici in de in de aanhef weergegeven cijfers een stijging van het seizoenverkeer in één jaar tijd met vier duizend auto's op de topdag voldoende argument putten voor de mening, dat de Zandvoortselaan en de Zandvoorterweg voor een dergelijk snel toenemend verkeer niet afdoende te verbeteren zijn zonder schade de berokkenen aan het aspect van die verbindingen. In dat geval zou de door de provincie voorgestane verbinding ten Noorden van Aerdenhout, mits gewijzigd ten aanzien van het deel tussen spoorlijn en Juliana van Stolberglaan, welk onderdeel niemand bijzonder gelukkig vindt, de voorkeur ver dienen, omdat zij zeker niet meer natuur schoon schendt dan met de verbinding-De Ranitz het geval zal zijn (waarbij men in het oog moet houden, dat een aanleg naar het voorbeeld van de Zeeweg mogelijk is), dat zij aanzienlijk minder kostbaar zal zijn en dat zij tenslotte een grotere waarde voor het grootste deel van de weggebruikers zal blijken te bezitten. ADVERTENTIE is gearriveerd. Dreef 203 en Raadhuisstraat 53-65 - Tel. 38810 In Assen is Vrijdag de bondsdag gehou den van de Algemene Bond van Provin ciaal personeel in Nederland onder voor zitterschap van de heer G. J. Van Asch uit Overveen die in zijn openingswoord tal van bondszaken besprak. Besprekingen met de vakverenigingen hebben de regering geleid tot het instellen van een commissie van drie deskundigen op het gebied der lonen, die de taak heeft een onderzoek in te stellen naar de verhou ding tussen de lonen van de werknemers in overheidsdienst en die in de particuliere bedrijven. Haar rapport zal wellicht kun nen dienen bij de besprekingen over een verhoging van de lonen, welke, naar spre kers mening, niet lang meer zal kunnen uitblijven, zelfs niet een verdubbeling van de vacantie-gratificatie, aldus de heer Van Asch. Indien tot die verdubbeling wordt beslo ten, dan zou dat een verkapte salarisver hoging zijn op lange termijn. De spreker ziet het liever anders. In dit opzicht zou de vraag kunnen rijzen of de verhoging, welke de salarissen van de ambtenaren van rijk, provincie en gemeenteen hebben onder gaan, niet een aanwijzing vormen voor te gemoetkoming aan de algemene klacht, dat de bezoldigingsregelingen voor de ambtena ren onvoldoende zijn aangepast aan de tijdsomstandigheden en door een rangen inflatie worden beheerst. BINNENLAND Dodelijk ongevel. Op de Ringbaan-Zuid, een onderdeel van de verbindingsweg Breda- Eindhoven is te Tilburg de 65-jarige E. M., die per rijwiel de weg wilde oversteken, door een Belgische personenauto aangereden en op slag gedood. De personen-auto, komende uit de richting Breda, sloeg over de kop maar kwam tenslotte op de andere rij baan weer op zijn wielen terecht. De in zittenden kwamen met de schrik vrij. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot 19 September zijn 11 gevallen van para- typhus voorgekomen, namelijk 2 in Gro ningen, 1 in Drente, 3 in Gelderland, 2 in Noord-Brabant en 3 in Limburg en 19 ge vallen van kinderverlamming: 5 in Overijsel, 6 in Gelderland, 2 in Noordholland, 2 in Zuid-Hollanad, 3 in Noord-Brabant en 1 in Limburg. De rijkspolitie te water heeft Vrijdag uit het Noordhollands Kanaal het levenloze lichaam opgehaald van de drieTjarige Kees Struis uit de Malvastraat in Amsterdam- Noord. De jongen is vermoedelijk tijdens het spelen in het water van het kanaal nabij de tamelijk stille Varenweg in Am sterdam-Noord geraakt. Een 37-jarige voor bijganger zag het knaapje spartelen en deed pogingen het kind te redden. De man kon helaas niet zwemmen. Het kind verdween onder water en is veel later opgedregd. HAARLEM EN OMGEVING Bazar bewaarplaatsen. De bazar ten bate van de stichting Kinderbewaarplaats te Haarlem, zal niet, zoals we meldden op Maandagavond doch op Dinsdagavond 4 October geopend worden door de echtgenote van de commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, mevrouw mr. J. E. Prinsen—de Jong. De bazar die tot Donder dagavond voor het publiek toegankelijk is, en talrijke attracties biedt, wordt gehouden in de Vleeshal te Haarlem. Millioenennota. Het Tweede Kamerlid J. H. Scheps zal op Donderdag 22 Septem ber voor de afdelingen I en II van de fede ratie Haarlem van de Partij van de Arbeid een uiteenzetting geven over de Troonrede en de millioenennota. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal Oranjekade 1/Wilhel- minastraat. Benoeming. Het College van diakenen van de Hervormde gemeente Heemstede heeft meegedeeld, dat het besloten heeft tot het aanstellen van een maatschappelijk werkster en mejuffrouw W. Voorsteegh uit Heemstede als zodanig heeft benoemd. Het zal echter nog enige maanden duren voor deze haar werk in de gemeente kan be ginnen. 'HVrRTRIVTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het bezoek, dat de Aga Khan en de Begum in September aan ons land zouden brengen, gaat niet door. De ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, deelt mee, dat tot haar grote teleurstelling het bezoek van de Aga Khan en Begum Aga Khan, op het laatste ogenblik op dok ters-advies is afgelast. Russische vliegtuigen hebben Oostenrijk verlaten Alle Russische militaire vliegtuigen heb ben Oostenrijk verlaten en de beperkingen voor de luchtvaart boven de voormalige Russische zóne zijn opgeheven. Naar aanleiding van het antwoord van enige ministers op de vragen van het lid van de Tweede Kamer mr. Th. de Graaf over het mogelijk verloren gaan van bol lengrond voor wegenaanleg ten Westen van Haarlem schryft de redacteur van „Bloem bollencultuur", weekblad van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur, dat het gevaar, dat er bollen grond voor wegenaanleg verloren gaat, zeer nabij komt. Hiermee worden, aldus de redacteur, de economische belangen van het land opgeofferd aan het verkeer dat van Noord naar Zuid gaat. De vraag wordt in het weekblad gesteld of de aanleg van een vrij grote provinciale verkeersweg ten Westen van Haarlem en de spoorlijn Haarlem-Leiden wel nodig is. De ministers hebben er namelijk geen twijfel over laten bestaan dat over enige tijd een voorstel te verwachten is voor het aanleggen van een nieuwe rijksweg ten oosten van Haarlem. Deze weg moet de grote verkeersader worden tussen Noord en Zuid, waarlangs al het doorgaande ver keer zal gaan. Met de aanleg van deze weg wordt een gezonde oplossing voor het nij pende verkeersprobleem verkregen. Ge zond omdat er geen hoogwaardige grond door verloren zal gaan en geen uniek oud cultuur- en recreatiegebied vernield zal worden. Gezond ook, omdat uit een ver keerstechnisch oogpunt deze nieuwe weg aan de hoogste eisen zal kunnen voldoen, met een uitstekende aansluiting op reeds bestaande of nog te maken verbindings wegen in Zuid- en Noordholland, zoals we reeds in de nos 7 en 8 van ons weekblad betoogden. Het weekblad vervolgt: „Gaan we van dit, op hoog niveau aangekondigde voorstel uit, dan kan men terecht vragen wat voor zin het heeft om een zeer kostbare nieuwe weg dwars door de bollengronden te pro jecteren? Temeer omdat de verkeersvoe- ding van de streek zelf niet zo groot is dat er een nieuwe weg van de aangekondigde omvang moet komen. Noordwijk, Noord- wijkerhout, De Zilk en Vogelenzang kun nen het buiten een grote weg stellen. De Heereweg, die nu bijna overal driebanig is geworden en reeds buiten Lisse, Sassen- heim en de oude kern van Hillegom om gaat, is ruim voldoende om het plaatselijke verkeer te verwerken. En in de naaste toe komst vindt men uit deze streek een goede aansluiting op de nieuw aan te leggen rijksweg ten Oosten van Haarlem. Er is dus geen plaatselijke noodzaak aanwezig om een grote provinciale y/eg te maken. Welke noodzaak is er dan wel? Deze, om het doorgaande verkeer van Noord naar Zuid en omgekeerd tijdelijk gelegen heid te geven. We zeggen hier uitdrukkelijk tijdelijk, want zodra de rijksweg ten Oos ten van Haarlem gereed zal zijn, zal het hierlangs plaatsvinden. Inmiddels zijn dan grote kapitalen voor de aankoop van peperdure bollengrond en de aanleg van de weg besteed. Het ergste is echter dat vele hectaren bollengrond verloren zullen gaan, alleen om gedurende de weinige jaren uit de verkeersimpasse te raken. Is dit logisch en economisch en sociaal verantwoord? Dat is het zeker niet. De aanleg van de Weste lijke randweg door de bloembollengronden, is niet anders dan een noodsprong, niet alleen als gevolg van een zeer snel stijgen de verkeersfrequentie, maar ook en vooral omdat met de versnelling van de tunnel- Het winterprogramma van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is thans bekend. De openings avond van het winterwerk is vastgesteld op 5 October. Dan zal in Brinkmann een Spaanse avond worden verzorgd door Elise Menagé Challa met guitaarbegeleiding van Pieter van der Staak, die ook enige soli zal spelen. Op 8 en 9 October volgt een familieweek- einde in het natuurvriendenhuis „Banjaert" te Wijk aan Zee. Een week later wordt er weer een weekeinde in de Banjaert gehou den, nu onder het motto „Kent gij Noord holland?" Op Vrijdag 21 October houdt de heer H. A. Wormgoor een lezing met lichtbeelden over Frans Hals, zijn leven en zijn werk. Op Zondag 23 October staat dan een excursie naar het Frans Hals-museum op het programma. Professor dr. I. Samkal- den, hoogleraar in de rechts- en staatswe tenschappen aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, zal op Woensdag 26 Octo ber spreken over het onderwerp „Interna tionale solidariteit". Hij zal de mogelijkhe den en moeilijkheden bij de technische bij stand aan landen, die een versnelde ont wikkeling behoeven, belichten. Deze avond, die zal worden gehouden in de tuinzaal van het Concertgebouw, zal worden beslo ten met een film over het werk van de UNO. Voor Donderdag 27 October is een film avond vastgesteld in het Roxy-theater. Vertoond zal worden „Johnny Belinda". Op 5 en 6 November volgt een zang- en muziekweekeinde op Banjaert, georgani seerd door het gewest Noordholland. Op Dinsdag 8 November houdt in Brinkmann de heer A. Kokke onder het motto „Op het buitenspoor" een praatje over kamperen en wat daarmee samenhangt. In gebouw St. Bavo speelt het toneelgezelschap „De Verenigde Spelers" onder leiding van Get- rit Lindenberg op Woensdagavond 9 No vember „Het verraad" naar het gelijkna mige boek van A. M. de Jong. Op 12 en 13 November wordt een natuurhistorisch weekeinde gehouden op Banjaert, georga niseerd door de Natuurvriendencommissie van de Federatie. Amsterdam. Vertoond zal worden de kleurenfilm „Door het riet land". Op Zaterdag 19 November wordt in Cultura een concertavond gehouden, waar op nieuwe leden kennis kunnen maken met bestuurders en andere leden. De tweede filmavond in het seizoen is vastgesteld op Donderdag 24 November. In het Roxy- theater zal dan worden vertoond de Zwit serse film „Het Pestalozzidorp". Op 10 en 11 December wordt op de Ban jaert een Sint Nicolaas-weekeinde gehou den. In Brinkmann volgt op Dinsdag 13 December een muziekavond door Jan His- schemöller. Op Vrijdag 16 December zijn vooral de dames-leden welkom op een bij eenkomst in wijkgebouw Molenaerstraat, waar een lerares van het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad een lezing met lichtbeelden zal houden over „Voeding en techniek". Op Dinsdag 20 December zal de oud vlieger A. Viruly in café-restaurant Böhm, Hoofdstraat 124 in Santpoort, spreken over zijn boek „De zee en de overkant", waarin hij vertelt van vliegerervaringen uit de laatste 25 jaar. Het nieuwe jaar wordt begonnen op Vrij dag 13 Januari met de eerste van drie le zingen over het Deltaplan door ing. H. Wormgoor. Op deze eerste lezing wordt de geschiedenis van de strijd tegen het water behandeld. Op Woensdag 18 Januari houdt dr. T. Booy in „De Leeuwerik" een lezing met lichtbeelden en kleurenfilm over de Andes-expeditie van 1952. Op Vrijdag 20 Januari volgt de tweede lezing over het Deltaplan, waarin de politieke, economi sche en geologische aspecten van dit plan besproken zullen worden. Een week later volgt de derde lezing, met bespreking van de technische problemen. Op Dinsdag 2 Februari zullen de mogelijkheden worden belicht van een vacantieverblijf in binnen- of buitenlandse Natuurvriendenhuizen. Op 11 en 12 Februari wordt op Banjaert een volksdansweekeinde gehouden onder leiding van Henk van der Wateren. De to neelgroep van de Haarlemse afdeling zal op Woensdag 22 Februari in de tuinzaal van het Concertgebouw opvoeren „De vrij heid is een Assepoes" van Hella Haasse, met vooraf een inleiding over toneel door Cor Zwart. De ambassadrice van Pakistan, begum Liaquat Ali Khan, zal op Maandagavond 5 Maart spreken over de ontwikkeling van Pakistan, waarna films over dat land ver toond zullen worden. Deze avond is georga niseerd door het „Centrum voor Interna tionale lezingen". Op 10 en 11 Maart wordt op Banjaert het winterfeest gehouden. Dinsdag 20 Maart houdt de ANWB een voorlichtingsavond met film en lichtbeel den over de mogelijkheden van trek- en kampeertochten in binnen- en buitenand. De laatste filmavond van het seizoen is op Donderdag 22 Maart, vertoond wordt cle vrolijke Franse film „Het is feest van daag". Voor Zaterdag 31 Maart staat een contactavond op het programma. Tijdens het weekeinde van 14 en 15 April komen leden uit Amsterdam in Haarlem om flora en fauna rondom de stad eens wat nader te bekijken. Groep Noord Ook de nog jonge groep Noord heeft weer een winterprogramma samengesteld. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 19 October; dan zal in de Prinses Beatrix kleu terschool in de Raafstraat een twee uur durende kleurenfilm worden vertoond, door Lode van Gent opgenomen in de bin nenlanden van Donker-Afrika. Op 16 No vember zal dr. Louise Hemmes, bacteriolo- ge in dienst van de Gemeentelijke Genees kundige- en Gezondheidsdienst in de Prin ses Beatrixkleuterschool spreken over de verspreiding van besmettelijke ziekten. Als spreker op de bijeenkomst van 10 Januari in de Koningin Emmasehool aan de Raafstraat is uitgenodigd de schrijver Wil lem van Iependaal. Op 29 Februari zullen de heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga een lezing met gekleurde lichtbeelden hou den over „Een rondreis door Italië". De mogelijkheid bestaat, dat in Maart nog een lezing over bouwkunst zal worden gehou den. bouw te Velsen, de aanleg van de aanslui tende wegen geen gelijke tred heeft gehou den. Te elfder ure wordt nu getracht de situatie te redden om voor enige jaren de verkeersstroom via een grote provinciale weg ten Westen van Haarlem te verwer ken. De slechtste oplossing die te denken is. Men kan hierbij niet aan de indruk ontkomen dat het aan een tijdige samen werking en grondig overleg tussen de rijks- en provinciale instanties te vaak ontbroken heeft. Samenwerking Met het oog op deze feiten blijkt het dus nodig dat er meer gedaan wordt. We den ken hierbij aan een samenwerking tussen vertegenwoordigers van enige gemeentebe sturen uit plaatsen waar de bloembollen teelt van belang is. Aan contact over deze kwestie met landelijke verkeers- en toe ristenorganisaties als de K.N.A.C. en de A.N.W.B., die, voorzover het de A.N.W.B. betreft, reeds duidelijk te kennen hebben gegeven dat de Westelijke randweg beslist niet de juiste oplossing geeft. En ook aan een breder contact met de standorganisa ties en nog eventuele andere groepen, die op reële gronden bezwaren tegen de aanleg van deze weg hebben. Voor het algemeen belang is het nodig om elkaar, over mis schien bestaande scheidsmuren heen, de hand te drukken. Daardoor zal men wel licht iets kunnen bijdragen om het onher stelbare te voorkomen." SYDNEY (United Press) Op de voorpa gina's van alle kranten te Sydney stond Woensdag het verhaal van een Tahitiaan- se verstekelinge die zich met een vriendin had verstopt op het Nederlandse vracht schip „Zonnewijk", een 7200-tonner uit Rotterdam. Woensdagmorgen is een hun ner van het schip ontsnapt om zich bij haar vriend, een 21-jarig Nederlands beman ningslid te voegen, dat gedrost is. De twee meisjes uit Tahiti, de 18-jarige Anita Williams en de 17-jarige Lili Wil liams geen familie werden sedert Maandag in een hut opgesloten gehouden nadat douane-beambten hadden vastge steld dat zij aan boord waren gesmokkeld voordat 't schip „Auckland had verlaten en in Australië als verboden immigranten golden. Anita en Lili hebben zich echter door de patrijspoort weten te wringen en een goed heenkomen gezocht. Lili werd later gevon den in het bemanningskwartier van het schip, maar Anita was en bleef „gevlo gen". Volgens de schepelingen was ze er van door met een opvarende, die volgens ziin mede-bemanningsleden, „dolverliefd" op haar is. De politie en de douane zijn een speurtocht begonnen die de gehele stad Sydney omvat. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. „Grazige weiden" (Studio). Opnieuw en naar men mag aannemen met succes wordt deze reeds bejaarde film in roulatie gebracht, die bij haar verschijnen in 1936 nogal wat rumor in casa heeft verwekt. Onbegrijpelijk eigenlijk, want haar zuiver religieuze inslag is toch duidelijk herken baar. „Grazige weiden" is zoveel als de pro jectie van de kinderlijke verbeelding der Amerikaanse negers wanneer zij zich het scheppingsverhaal voorstellen. Het boek Genesis krijgt er een door zijn eenvoud weldadige en waardige interpretatie in. Zo zien wij negers nu God, wil men er maar mee zeggen. En die zienswijze bevat wel zoveel aanrakingspunten met het „blanke" voorstellingsvermogen, dat de film een uni versele taal spreekt, ja, juist door de onge compliceerdheid en hartelijkheid harer me dedelingen deemoed en ootmoedigheid met groter bekoorlijkheid preekt. Ofschoon men de anciënniteit van „Grazige weiden" zo nu en dan proeft en de filmische zeggings kracht wel eens wat erg simpel voelt aan gewend, de eenvoud en waarheid van haar inhoud hebben zich geformeerd in een pas sende vormschoonheid, zodat menig beeld u treft. Vooral aangenaam treft. De bezoeken van God aan de aarde, de stoet der dieren naar Noachs ark, de naïeve belangstelling der hemelingen voor de aarde, men vindt er alleen maar elementen in van lieflijk heid en vriendelijkheid: pastorales rondom God de Vader. Het woord: „Zo gij niet wordt als kinderen zult gij het rijk der hemelen niet binnengaan" slaat eigenlijk wel geheel en al op de makers van de film en op wie haar zien. Men moet zich in de kinderlijke fantasie der negers verplaatsen om zich dit beeld te kunnen vormen van het boek Ge nesis. Maar voor wie dat niet te veel is valt er alles te genieten. En is alles ons te veel? Fr. De prolongaties en reprises zijn groot in aantal deze week. InLuxor kan men on verminderd bladeren in Sacha Guitry's eigenwijze prentenboek „Versailles, vor sten en vrouwen". Rembrandt laat de romantiek weer opdraven in de langdurige sterrenregen, die „Gone with the wind" vergezelt. Een puur stuk film, zij het met heel- wat gevoelloosheid omgeven, treft men aan in Cinema, waar „Du Riffi chez les hommes" u een blik gunt in de Pa- rijse onderwereld. Minerva geeft een hervertoning van de sensuele en bloedwra- kerige geschiedenis, die de naam „Duel in the sun" kreeg. Zaterdag en Zondag draait in de matinees de filmklucht „Soldaat Boem" en Maandag, Dinsdag en Donder dag opnieuw „Als er dauw hangt, komt er regen". In Roxv tenslotte zijn het „De mijnen van koning Salomo", waar men tot Maan dag het avontuur kan meebeleven van een expeditie in Afrika met een overdonderen de brand in het oerwoud, het beste stuk uit deze film. Daarna vertoont men de thriller „Sensatie op Rijksweg 101". Sex Appeal (Frans Hals). Onder deze misleidende titel draait er in dit theater een detective-film, die de bezoeker onge twijfeld een bijzonder prettige middag of avond zal bezorgen. En dat is dan niet al leen door de spanning, die af en toe zeer zeker aanwezig is, maar meer door het spel van Raymond Rouleau. Deze acteur vervult de rol van de veel te dappere jour nalist, die om de moord op een collega te wreken en tevens om zijn krant aan een goed verhaal te helpen, in zijn eentje een bende gangsters te lijf gaat. Steeds weer dreigt de zaak helemaal mis te lopen, maar elke keer ontsnapt hij zijn vijanden. Lang zaam maar zeker krijgt hij alle gegevens in handen totdat het gehele mysterie is opgelost. Van het begin tot het eind van deze film, die aan de Franse Zuidkust speelt, zit het verhaal vol kleine grapjes, waarbij vooral de dialogen tussen de jour nalist en de bendeleden bijzonder amusant zijn. H. de G. „Zolang je nog een moeder hebt" (L i - d o). Een eerst zo vrolijk en gelukkig ge zin wordt een zware slag toegebracht door het plotseling overlijden van de vader. Na diens dood blijkt, dat hij altijd tamelijk lichtzinnig met de financiën heeft om gesprongen, zodat de moeder, die met drie kleine zoons en een dochtertje achterblijft, slechts door zeer hard werken in een kleine wasserij het hoofd boven water kan houden. De tegenslagen blijven het gezin met het voorbijgaan der jaren achtervol gen: een der zoons, daartoe aangespoord door zijn schoolmakkers, kruipt in een lange draineerbuis onder een spoorbaan, maar raakt halverwege bedwelmd. Hij wordt gered, maar de gassen in de buis maken hem blind. Hij is niet de enige, die zijn moeder verdriet bezorgt, maar de kloeke vrouw verliest de moed niet, weet het kleine wasserijtje met een van haar zoons op te bouwen tot een groot bedrijf, brengt haar kinderen over hun teleurstel lingen in het leven heen en staat aan het einde van de film een van haar ogen af, opdat haar blinde zoon weer gedeeltelijk zal kunnen zien. Er wordt in deze film duchtig op het sentiment gewerkt en men krijgt allengs het gevoel, dat het allemaal net iets te mooi is. Zij, die evenwel licht tot senti mentaliteit geneigd zijn, zullen door deze film sterk ontroerd worden. N. R. K. Het eerste optreden van het Parijse Cabaret in Amsterdam, Vrijdagavond in een uitverkocht De La Mar-theater, heeft zich afgespeeld rondom één hoogtepunt: Nicole Louvier, haar guitaar en haar lied jes. Haar optreden was zó zichzelf genoeg, zó eigen en onvergelijkbaar, dat het zich niet laat inpassen in het overige gebodene, dat charmant en hartveroverend cabaret was. Pierre Repp, Monique Senator, Les Quatre Barbus en Christian Mery, konden het publiek Parijs in Amsterdam brengen, bij Nicole Louvier was het anders: zij bracht het publiek in de ban van haar chanson; er was geen sprake meer van Amsterdam of Parijs, maar uitsluitend van dat donkere 22-jar'ige meisje, in haar zwarte avondrok, zwart truitje en wit boordje, dat zonder één overtollig gebaar haar liedjes zong en begeleidde in een zwak licht op het zwarte lege toneel. De onver bloemde en toch puur poëtische, de intel- j ligente en toch uiterst gevoelige, tekst van haar liedjes heeft steeds een melodie van hetzelfde karakter. Waar de tekst tè intel ligent en tè rijp schijnt vormt het bijna schuchtere optreden van Nicole het tegen wicht, dat men soms in haar gramofoon- plaat-liedjes'mist. Die zijn trouwens veel koeler dan die van het podium, waar het falen der stem, een te laat accoord, het lied de natuurlijke volmaaktheid geven die de technische perfectie van de plaat er niet in kan brengen. Nicole zong onder andere het harde „Tu me dis que tu m'aimes," het uitdagende „J'ai peur de l'amour" en ver- navrante „Qui me délivrera", het verholen gastte het Nederlandse publiek op een eer ste openbare vertolking van „Nous n' avons pas changé". Haar optreden oogstte een ovationeel applaus. Pierre Repp opende de avond met een perfecte demonstratie „woorden-dooreen- halen," waarvan de Franse charme uitslui tend in de Franse taal school. Monique Senator zong enkele liedjes van een mees terlijk voorgedragen „bakvis", die meer van het leven aanvoelt dan haar jaren passend is. Haar „ca ne tourne pas rond dans ma petite tête" was uitmuntend. Christian Mery bracht met een overdadigheid aan stemvolume en lichaamsbewegingen paro dieën, onder andere op de Amerikaanse gangster. Wij hopen dat hij Wim Kan gaat zien, wiens enige nadeel op Christian is dat hij het niet in het Frans doet. Les Quatre Barbus vormden het slot van de avond. Na de pauze schonken zij de zaal een subtiel en onverholen genoegen met geestig voorgedragen liederen, half de be jaardheid van het gegeven ironiserend, half de warme charme ervai^benadrukkend. Het lied op de uitvinder van de wasknijper „historisch verantwoord," was een open baring, zelfs voor hen, die het reeds door de plaat kenden. Het Parijs Cabaret bezoeken is een avond besteden, waarin het hart zich kan ophalen aan een subtiel gedoseerde Franse esprit in al zijn schakeringen. N. Het hoofdbestuur van de „Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren" heeft het onderstaande telegram inzake de kettinghond aan de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, gezonden. Excellentie. Gezien de weerzinwekkende omstandigheden, waaronder in ons land nog steeds enige tienduizenden ketting honden hun ellendig bestaan voortslepen, gezien het feit, dat deze misstand een be schaafd land als het onze onwaardig is, gezien het feit, dat tenslotte ook de beste regeling dit euvel niet afdoende vermag te keren, doch slechts ten dele opheft, ge zien de grote afkeer, die in den lande wel haast algemeen bestaat tegen het houden van kettinghonden, acht het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren het tijdstip gekomen het houden van kettinghonden van een na der te bepalen datum af geheel en al te verbieden, waartoe genoemde vereniging dringend uw medewerking inroept.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11