LIVORNO Geen koop of erfpacht van grond onder paviljoen „Garni" te Zandvoort Kort en bondig B enW van Haarlem beraden zich nader over tarieven gas en licht I Stichtingsbestuur kant zich tegen ongebreideld optimisme te abonneren op Hddrlems Dagblad Aanvankelijk standpunt ingegeven door practische motieven Langendijkherdenking in Haarlem Ruim 80.000 bezoekers Duyvis' Het Zandvoortse Boulevardcentrum Paddestoelen en Spencer Onder invloed of door damp bedwelmd Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier Pui bloemenwinkel in Gierstraat vernield Heemstedenaren bezochten Leiden Baron de Vos van Steen wijk voor Nijverheid en Handel FEDERMANN Burgerlijke Stand van Haarlem Internationaal toneelfestival in voorbereiding Ontploffing en steekvlam in Grote Houtstraat Ned. toeristenkampeerclub in Kennemerland Programma openings concert Heemsteedse Kunstkring Scholierenbezoek niet toegenomen Aan gezag onttrokken Verduistering 1600 „De kat en de strafschop' Bloemendaler voor hof DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wil vernemen zullen B. en W. van Haarlem zich nog nader beraden over de tarieven van het Gemeentelijk Energie bedrijf en over een nader aan de raadsle den mevrouw E. Smit z-P e p e r en J. prikkel (beiden Partij van de Arbeid) te geven antwoord op hun vragen over de consequenties van de afschaffing van de omzetbelasting op de energielevering. Naar aanleiding van door ons vernomen reacties op het aanvankelijke antwoord van het college, waarin het standpunt werd ingenomen dat op dit moment geen wijzi ging gebracht moest worden in de energie- tarieven en dat voor de toekomst eerder met een verhoging rekening moest worden gehouden gezien de voortdurende stijging der productiekosten, hebben wij ons tot de wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker gewend, die uiteraard zeer nauw bij de bedrijfsresultaten van het G.E.B. is betrokken. Wethouder Bakker verklaarde, dat het aanvankelijke standpunt van B. en W. vooral was beïnvloed door een zeer practi sche reden: de rompslomp welke een ta riefswijziging geeft in de administratie van de Incassodienst. Wanneer men nu van te voren al weet, dat men diezelfde romp slomp twee keer vlak achter elkaar zal krijgen, dan is het redelijk dat men naar een combinatie van beide tariefswijzigin gen zoekt. Het is immers zo, dat er drie tendenzen bij de tariefsbepaling van het Gemeente lijk Energiebedrijf actueel zijn: a. de afschaffing van de omzetbelasting; b. een verzoek van Heemstede dat. stroom van Haarlem betrekt, om verlaging der electriciteitstarieven, gezien de tariefnor men die elders in het land gelden; c. de stijgende productiekosten, waar door inzonderheid voor de afdeling gas een belangrijk verlies over het lopende jaar valt te verwachten. Deze drie factoren, waalbij het natuur lijk zo is dat een aan Heemstede toe te kennen tariefsverlaging niet kan voorbij gaan aan de Haarlemse afnemers, kunnen boekhoudtechnisch en administratief na tuurlijk het best in één. op hetzelfde tijd stip van kracht wordende tariefswijziging verwerkt worden, aldus wethouder Bakker. De conclusie ligt voor de hand, dat er dan ook voor het college geen aanleiding zou zijn geweest dit standpunt te verlaten, ware het niet, dat elders in het land ge meentelijke energiebedrijven wel tot ver laging van de stroomtarieven zijn overge gaan door de afschaffing van de omzetbe lasting. Voor de gastarieven is deze verla ging intussen niet zo algemeen. Maar het effect van het bekend worden van deze tariefswijzigingen is natuurlijk zo, dat het thans ook voor de Haarlemse raad moei lijk zal vallen op dit moment de bevolking voor te bereiden op een verhoging in plaats van een verlaging. Vandaar dat B. en W. de kwestie nog eens zullen bekijken, zo dat er van een discussie over het reeds ge geven antwoord aan mevrouw Smitz-Peper en de heer Prikkel wel niets zal komen. Autobestuurder tot eétt maand veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige Amsterdamse aannemer G. K., die op 17 November van het vorig jaar, na dat hij enkele borrels had gedronken, met een grote snelheid door de Gierstraat te Haarlem reed, daarbij twee fietsers raakte en tenslotte met zijn auto de pui van een bloemenwinkel vernielde, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om een auto te be sturen voor de tijd van twee jaar. De aannemer en zijn mede-inzittende, een 44-jarige caféhoudster uit Amsterdam, liepen een hersenschudding op. De wiel rijders kwamen er goed af. De Haarlemse rechtbank had de aannemer tot twee maan den en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar veroordeeld. De procureur- generaal had bevestiging van dit vonnis geëist. Begunstigd door fraai zomerweer heeft de Oudheidkundige vereniging „Oud- Heemstede-Bennebroek" Zaterdagmiddag een excursie naar Leiden ondernomen, waaraan zestig dames en heren deelnamen. Het eerste bezoek gold de Leidse Universi teit, waar het gezelschap door de custos van de academie werd rondgeleid. Vervolgens wandelde het gezelschap naar de oude Sint Pieterskerk, waar na een toelichting het orgel voor de Heemsteedse gasten werd bespeeld door de organist Leo Mens. Tenslotte begaf men zich naar De Burcht,waar de deelnemers ontvangen wer den door het bestuur van de vereniging „Oud-Leiden". De secretaris, de heer N. Hennes heeft zich bij het verklaren van de historische wetenswaardigheden bijzonder verdienstelijk gemaakt. Genoten werd van het fraaie panorama met uitzicht op De Kaag. De verenigingen hebben contacten ge legd, waarbij vriendelijke woorden werden gewisseld; onder andere door de voorzitter van ,,Oud-Heemstede-Bennebroek", de heer H. Disselkoen. De Leidenaars besloten bin nen afzienbare tijd een tegenbezoek aan Heemstede te brengen. Na het gebruik van enige verversingen werd de terugreis aan vaard. Woontoestanden in Kedoe-, Djambi- en Bantamstraat In ons bericht van Zaterdag betreffende het antwoord van B. en W. van Haarlem aan het communistische raadslid Henne- velt over de woontoestanden in de Kedoe- straat, de Djambistraat en de Bantam straat werd door ons abusievelijk de eige naar van een aantal huizen in de Djambi straat. genoemd als degene, die aanvanke lijk medewerking aan woningverbetering had toegezegd, maar bij wie resultaat uit bleef. Dit moet echter zijn de eigenaar van een aantal percelen in de Bantamstraat. „Algemene ontwikkeling versus specialisatie" Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, oud-commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, zal Donderdagmiddag 22 September in zijn kwaliteit van presi dent-curator van de Rijksuniversiteit te Leiden voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel spreken over het onder werp: „Algemene ontwikkeling versus specialisatie".. De bijeenkomst wordt ge houden in Brinkmann en begint om een uur. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B HAARLEM, 19 September 1955 GEHUWD: 19 Sept., H. J. M. Steinhoff en C. C. Meijer. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept., P. H. van den HoekKauffman; C. M. E. Ko ningBertholee; 17 Sept., M. Damstrade Boer; M .C. WeijersKlein h e eren brinkH. Verhagenter Steege; J. G. ter Averstde Man; E. C. Hoogendijkvan der Peet; 18 Sept., M. Rozenhartvan Dijk; A. T-. Süter —Bosch; E. ScheurmanSchmidt. OVERLEDEN: 16 Sept., A. L. Nieuwveen, 69 j., Casteleijnstraat; 17 Sept., C. A. Knete- mann, 66 j„ Kleverparkweg; J. A. Hoffschlag, Ï0 jDelftstraat. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van de gemeenteraad van Zandvoort inzake het beschikbaar stellen van grond onder het paviljoen „Garni." De grond mag niet verkocht worden of in erfpacht wor den uitgegeven. De gemeenteraad van Zandvoort besloot op 23 Maart 1954 aan J. M. H. Bluijs c.s. voor de duur van 50 jaren in erfpacht te geven een perceel grond aan de Boulevard de Favauge waarop paviljoen „Garni" is gesticht. Gedeputeerde Staten van Noord holland onthielden aan dit besluit hun goedkeuring omdat de verwezenlijking van het wederopbouwplan ter plaatse (name lijk het Boulevardcentrum) overeenkom stig de opzet geenszins blijkt vast te staan, zodat zij het onjuist achtten dit plan wat kleinere objecten als paviljoens e.d. betreft te fixeren zonder dat vaststaat, welke objecten met een dominerend karakter zullen worden gebouwd. De raad ging van dit besluit in beroep bij de Kroon omdat de gemeente, wegens aan J. M. H. Bluijs c.s. gedane toezeggingen, de morele plicht zou hebben op de grond waarop paviljoen „Garni" is gesticht een zakelijk recht, in casu erfpacht te geven. Dit beroep is bij Koninklijk besluit onge grond verklaard. De Kroon overwoog daar bij dat het perceel, waarvan de raad aan J. M. H. Bluijs c.s., exploitanten van het op dit perceel gebouwde paviljoen „Garni" een gedeelte in erfpacht wenst uit te geven, ge legen is in een gebied, waarvoor een weder opbouwplan geldt. Het laat zich aanzien, dat het wederopbouwplan niet in de be staande vorm zal worden uitgevoerd en zeer waarschijnlijk belangrijk zal worden herzien. Daarom is het hoogst onzeker, of het genoemde paviljoen ter plaatse zal kunnen worden gehandhaafd. De Kroon heeft overwogen, dat onder deze omstan digheden uitgifte in erfpacht of verkoop van gemeentewege van het bedoelde per ceel of een gedeelte ervan niet verantwoord kan worden geacht. Weliswaar doet de raad een beroep op argumenten, gegrond op de moraal en goede trouw, doch uit de overgelegde stukken blijkt, dat door onthouding van goedkeu ring aan het raadsbesluit de belangen van de exploitanten van het paviljoen niet worden geschaad, terwijl niet is gebleken, dat zij op het aangaan van een overeen komst als waartoe de raad heeft besloten, aanspraak kunnen maken. De exploitanten van paviljoen „Garni" zullen de grond onder hun paviljoen niet kunnen kopen en evenmin zullen zij een 50-jarige erfpacht krijgen. De situatie is thans zó, dat zij voortaan van jaar op jaar kunnen huren, omdat de grond, waarop het gebouwtje staat, gemeentegrond is. De exploitanten zijn van mening, dat dit de waarde van hun perceel vermindert. Zij bouwden indertijd, omdat zowel burge meester Van Alphen als ir. Friedhoff hun deze plaats als de meest gunstige hadden aanbevolen, omdat zij automatisch zouden vallen als paviljoen aan het eindpunt van het wederopbouwplan „Friedhoff" .te weten het paviljoen aan de Noordelijke arm. Nu dit plan plaats maakte voor het grote Bou levard-centrum naar een ontwerp van prof. Wijdeveld, kwam dit paviljoen in het ge drang en zou, bij verwezenlijking van dit laatste plan onherroepelijk moeten ver dwijnen. Er rest nu bij eventuele afbraak de exploitanten nog slechts een verzoek om schadeloossteling uitsluitend uit overwe gingen van moraal en goede trouw, daar men geen enkel zakelijk recht kan laten gelden. Deze hoogst onverkwikkelijke affaire houdt reeds lang de gemoederen in Zandvoort bezig. Door deze nieuwe wen ding hangt de uiteindelijke afloop dus samen met de verwezenlijking van het plan „Wijdeveld". Ter voorbereiding van de herdenking van de sterfdag van Pieter Langend ijk, de op 18 Juni 1756 te Haarlem overleden Ne derlandse blijspeldichter, heeft de stichting Haarlems Bloei een vergadering uitge schreven waarop vertegenwoordigers zijn uitgenodigd van alle in de stad werkzame belangrijke verenigingen en organisaties op het terrein van het amateurtoneel, de kunst in het algemeen, historie, ontwikke ling en ontspanning. Deze vergadering wordt op Vrijdagavond 14 October op het stadhuis gehouden. Sinds enige tijd wordt reeds gewerkt aan een plan om een internationaal toneel festival met daaraan verbonden Landju weel ter gelegenheid van de Pieter Langen dijkherdenking te organiseren. Dit project heeft reeds een grootse allure gekregen, zo als op de hierboven aangekondigde bijeen komst ook wel zal blijken. Haarlemmer deed poging om rookpoeder te vervaardigen De zeventienjarige J. B. uit de Grote Houtstraat in Haarlem heeft Maandagmid dag in zijn huis getracht uit chemische stoffen een rookpoeder samen te stellen. Omstreeks half zes is in het vertrek een enorme ontploffing ontstaan. B. kreeg een steekvlam en scherven van een kom in het gezicht. Hij is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Er ontstond geen brand. De afdeling Kennemerland. van de Neder landse Toeristenkampeerclub houdt op Za terdagavond 5 November haar jaarlijkse ledenvergadering in restaurant „Van Aken", Baan te Haarlem. Naast de verslagen van penningmeester, secretaris en kascommissie zijn twee bestuursleden aan de beurt om af te treden. De heren H. J. van Zandbergen en J. A. Martin stellen zich direct her kiesbaar. Op Vrijdag 23 September houdt de NTKC afdeling Kennemerland een sluitingskamp op Beeckesteyn. Dit evenement gaat gepaard met wedstrijden in stokbrood bakken (het hardst en het langst), badminton en voet ballen, Op 19 November wordt het winter seizoen geopend met een lezing van Ger van Wengen over Ceylon. De heer Van Wengen heeft een jaar lang studie gemaakt van be volking en plantengroei en zal zijn lezing met lichtbeelden illustreren. De avond wordt gehouden in Brinkmann, Grote Markt. Het concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Minerva Theater op Vrijdag 30 September ter ope ning van het seizoen 1955/1956 van de Heemsteedse Kunstkring wordt met de Derde Symphonie van Franz Schubert in gezet. Als orkestwerken staan verder de Prélude a l'apres-midi d'un faune van Claude Debussy en het Concert voor klein orkest (opus 34) van Albert Roussel op het programma. De sopraan Erna van Ulzen- Spoorenberg is soliste in drie liederen (op teksten van Charles Baudelaire, Jean La- hor en Leconte de Lisle) van Henri Duparc en in „Der Hirt auf dem Felsen" van Franz Schubert, in welk laatste werk de klarinet partij door Jo Bas wordt gespeeld. Dirigent is Toon Verhey. Gemeentelijke musea in 1954 In het zojuist verschenen verslag over 1954 van de gemeentelijke musea staat ver meld, dat het dagbezoek aan het Frans Halsmuseum, vergeleken met 1953, is toe genomen van 38.739 tot 51.431. Men dankt dit gunstige resultaat aan het stijgende vreemdelingenverkeer. Het avondbezoek daarentegen liep terug van 24.700 tot 6630; het aantal avondbezoekers was in 1953 daarom zo groot, omdat toen de avond openstelling een onderdeel vormde van de combinatie van attracties door Flora en Haarlem Lichtstad georganiseerd. Het bezoek door groepen Haarlemse scho lieren lag ongeveer op hetzelfde niveau als in de voorgaande jaren. Op de scholen cir culeerden de volgende reproductie-tentoon stellingen: „Dürer", „Rembrandt", „De Franse impressionisten en Van Gogh" en „Houten beelden". De heer Han Bolte bracht in het verslagjaar vele restauratie werken tot stand. Polygoon vervaardigde een filmstrip naar de schuttersstukken van Frans Hals met een gesproken woord door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard. Aan buitenlandse en binnenlandse tentoonstellingen werden vele werken in bruikleen afgestaan. Verschei dene werken werden aan het museum ge schonken of er voor aangekocht. De biblio theek werd uitgebreid met een groot aantal catalogi van musea en tentoonstellingen, evenals verscheidene tijdschriften. Enige boeken werden aangekocht. De opbrengst aan entréegelden bedroeg in 1954, inclusief de inkomsten van de avondopenstellingen, 13.033,55. Huis Van Looy Het woonhuis van Van Looy werd in 1954 bezocht door 115 personen. De vijfde jaar lijkse tentoonstelling van werken van Ja cobus van Looy, dit keer voornamelijk be staande uit tekeningen, uitgebreid met bruiklenen van het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, trok 216 bezoekers. Het totaal aantal bezoekers aan de elf in 1954 in het museum gehouden tentoonstellingen be draagt 11.277. ADVERTENTIE Bij gekookte, gebakken of gestoofde vis hoort Livorno. De combinatie van deze zachtzure saus met vis is voortreffelijk. 98 ct. p. fles. Naar wij vernemen heeft gisteren een vergadering plaats gehad van het bestuur van de stichting „Recreatieoord Zandvoort", welke stichting de plannen tracht te verwe zenlijken welke door de architect professor H. Th. Wijdeveld voor het toekomstig boulevardcentrum van de badplaats zijn gemaakt. De vergadering heeft zich onder meer bezig gehouden met de formulering van het kwartaalrapport, dat aan de Zand voortse gemeenteraad per 1 October moet worden uitgebracht. Wij hebben reden om aan te nemen, dat in dit kwartaalrapport, hoewel positief ten aanzien van de uiteindelijke mogelijkheden ter verwezenlijking van de plannen van prof. Wijdeveld, er toch op gericht zal zijn een einde te maken aan onredelijke op timistische verwachtingen welke hier en daar tot uiting zijn gekomen. Er is alle aanleiding om te vertrouwen, dat men goed op weg is en blijft naar de totstandkoming van een inderdaad groots boulevardcentrum, maar aan de andere kant moet toch ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid dat een en an der wordt gerealiseerd op een schaal, welke iets minder grootscheeps, zij het dan toch nog zeer indrukwekkend is dan de aanvankelijke plannen lieten vermoe den. De termijn waarbinnen de optie op de terreinen aan de kop van de Zeestraat en de Noordboulevard in Zandvoort afloopt, verstrijkt op 1 Januari. Voor die tijd zal het stichtingsbestuur „tastbare" medede lingen aan de Zandvoortse raad omtrent De Zandvoortse politie heeft een 32-jarige kellner aangehouden, verdacht dat hij zijn kind, dat bij de scheiding aan de moeder was toegewezen, aan het gezag had ont trokken. Na enige tijd in het politiebureau te hebben vertoefd, deelde hij mee, waar het kind zich bevond. Proves-verbaal is opgemaakt, waarna de kellner op vrije voe ten is gesteld. De Zandvoortse recherche heeft aangehou den een zesenzestig-jarige inwoner van Zandvoort, verdacht van verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van f 1600. Na verhoor werd hij voorgeleid aan de officier van justitie te Haarlem. de realiseringspertspectieven moeten doen, wil de raad bereid zijn de optietermijn te verlengen. Op het ogenblik worden die perspectieven met een reëel, maar daarom nog niet ongebreideld optimisme tegemoet gezien. Het komende kwartaal zal moeten blijken of dit optimismte geprolongeerd kan worden. Het feit, dat juist de Nederlandse Spoorwegen blijkbaar zeer veel in het plan zien en op dit moment de partner zijn waarmee de verste concrete vorderingen zijn gemaakt wat betreft de verplaat sing van het station naar een ondergronds terrein in de onmiddellijke nabijheid van het boulevard-centrum draagt tot dit vertrouwen zeer veel bij. Verhuur oude kerkgebouw aan Brederodestraat Daar het in de bedoeling ligt het voor malige kerkgebouw aan de Brederodestraat tijdens de grote sehoolvacantie in 1956 af te breken, een afbraak, waartoe de raad indertijd besloot voor de aanleg van een verbindingsweg met het Zuidelijk uitbi '- dingsgedeelte van het dorp en de Brederode straat, blijft deze oude kerk tot Juli voor verhuur beschikbaar. Daarom stellen B. en W. van Zandvoort de gemeenteraad voor, gunstig te beslissen op het verzoek van de heer E. Koper, om hem deze kerkruimte tot Mei a.s. te verhuren voor het opslaan van zijn strandmaterialen en aan de heer A. F. Dekker, de huurder van de bij het kerk gebouw behorende voormalige consistorie kamer ten behoeve van het Apostolisch Ge nootschap. te berichten, dat deze huur uiterlijk tot 1 Juli 1956 zal kunnen worden voortgezet. Amateurtoneel De toneelvereniging Door Inspanning Uitspanning heeft Maandagavond in een matig bezette Stadsschouwburg haar win terseizoen geopend met een opvoering van „De kat en de strafschop" een pretentie loos Engels blijspelletje over de huiselijke perikelen van een voetbalminnend Cock ney-gezin, dat, hoewel erg povertjes van inhoud, toch ruimschoots gelegenheid bleek te bieden tot grappige typeringen. Daar was in de eerste plaats de heer des huizes Bill Brown, prototype van de verslaafde voetbal-supporter, die voor zijn huisgeno ten alleen te genieten is wanneer „zijn" elftal gewonnen heeft. Ad Antonisse maak te van deze dankbare figuur een goedhar tige brompot, wiens aanvallen van voetbal- razernlj niet weinig bijdroegen tot het wel slagen van het zotte geval. Hij kreeg daar bij goed partij van Gé Kip-Ram als zijn bezorgde snikgrage wederhelft Sally, van To van Arum als de resolute dochter Rose en van Jan Schofhaar die de rol van de vermaledijde scheidsrechter-kostganger vertolkte met een bonhomie die menig K.N.V.B.-arbiter hem benijden kon. Piet Antonisse's laconieke zoon des hui zes en Jan Zwart's gezellig-domme en dorstige buurman Wally waren ook type ringen die tot de vrolijkheid bijdroegen. De verrassing van de avond was echter Henk Kuipers' uitstekende vertolking van de schlemielerige vrijer Alf, wiens schutterige avances en koddige aanvallen van zelfver trouwen de zaal van de ene lachbui in de andere deden vallen. Het prettige bij dit alles was, dat er net niet teveel werd aan gedikt, zodat de meeste figuren ondanks al hun mimische grollen toch aanvaardbaar bleven. Daarin en in de juiste dosering van illustratieve gebaren en de groepering der spelers in het plan, was de hand van een regisseur merkbaar die zijn vak ver staat. Zijn naam werd vreemd genoeg in het programma niet genoemd. Die van de auteur trouwens al evenmin, maar dat laatste was geen verlies. H. C. Opening winterseizoen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electi-iciteitsverendging begint het winterseizoen op Dinsdag 27 September in Brinkmann met een feestelijke middag met pianospel, zang en declamatie door mevrouw J. J. BrinkFeenstra. 1 ADVERTENTIE OVeP. DE KLEINE GEVOEGENS dps levens Champignons, cantharellen, bole- ten... dat zijn traditionele najaars lekkernijen. Maar geloof vooral het verhaaltje niet, dat een zilveren lepel in de pan, waarin U de padde stoelen kooktzwart wordt indien er zich een giftige tussen bevindt. Er is maar één veilige manier om paddestoelen te etenprecies weten hoe de eetbare er uitzien. Er is ook maar één manier om de lekkerste sigaret te roken: een doosje Spencer kopen. Als V er een gewoonte van maakt om voor, bij of na het genot van Uw lievelings lekkernijen een Spencer op testeken, zult ook U al gauw erkennen: Spencer een genot, waard om een traditie te worden. Voor het Amsterdamse gerechtshof stond in hoger beroep terecht de vijfenveertig jarige Bloemendaler L. J. R., die door de Haarlemse rechtbank wegens dronken schap achter het stuur van een auto was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van het rij bewijs voor de tijd van twee jaar. Hij was op 5 Februari van halfvijf tot zeven uur in een café in de omgeving van de Zijlweg te Haarlem geweest en had daar volgens zijn verklaring vijf borrels en twee koppen koffie gedronken. Daarna was hij in zijn auto gaan zitten en er was een nogal wilde rit gevolgd. Hij reed door het Kenaupark naar de Kruisweg in de richting van het station. Bij de verkeerslichten van het Stationsplein botste zijn wagen tegen een andere auto. De bestuurder hiervan had hem door gebaren trachten duidelijk te maken met hem mee te rijden naar een rustige plek, om de schade op te nemen, maar hij had geen notie gegeven en was doorgereden. Zijn wagen raakte een fietser en de fietser kon juist bijtijds op zij sprin gen. Pas bij de Zaanenlaan in Haarlem-Noord kwam de auto tot stilstand, waar een agent van politie op de wagen toestapte. Deze trof R. aan terwijl hij hangend uit de wagen trachtte over te geven. Een bloedproef in een ziekenhuis wees een al coholpercentage van 1,25 pro mille aan. De verdachte had aanvankelijk toegege- Slotkoers koersen gisteren Openings- 3-314 Nederl/47 100»/i6 100% 3 Nedl. 1962/64 100l3/i6 100ls/i9 A.K.U 361 36214 Calvé Delft 339 339 Van Gelder Zonen 345 14 344 K. N. Hoogovens 417 420 Nederl. Ford 496 495 N. Kabelfabriek 337)4 337 gew.Philips Gloeil. 482Ü4 355 pref.Philips Gloeil. 241 201 Unilever 49114 488 Wilton Feijenoord 28914 289 Dordtsche Petrol. 688% 687 Konkl. Petroleum 657 656 A'dam Rubber 16114 15814 Holl. Amer. Lijn 24314 234 N. Scheepv. Unie 19914 200 Phs. van Ommeren 264 264 H. V. A 176/4 17114 Verg. Deli Mijen. 175 174 Amsterd. Bank 27914 279J4 Ned. Handel Mij. 24514 244 Rotterd. Bank 24414 24414 Twentsche Bank 248 248 Anaconda Copper 8014 7914 Bethlehem Steel 162 16214 U. S. Steel 59% 60 General Motors 14114 14314 6214 61% 32 3114 ven, dat hij te veel gedronken had en daardoor onbekwaam was geweest om een auto te besturen, maar later verklaarde hij, dat hij door benzinelucht zou zijn be dwelmd. Een kraantje in zijn auto was namelijk lek. Twee dames, kennissen van zijn vrouw hadden een verstikkende damp geroken, toen R. was weggereden. Een politieman, die de auto had wegge reden, verklaarde echter geen benzine damp te hebben geroken. De poliüe had trouwens enige dagen lang bij wijze van proef het kraantje laten open staan, zonder enig gevolg, R. en zijn ver dediger mr. J. Roggeveen, voerden echter aan, dat dergelijke lekken vaak door oxy- datie vanzelf herstellen na verloop van enige tijd. De procureur-generaal mr. J. F. Hoef- felman verklaarde in zijn requisitoir, dat alle omstandigheden en de houding van verdachte duidelijk aantonen, dat hij te veel gedronken had; hij was niet bekwaam om een auto te besturen. Hij eiste bevesti ging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, op de gevangenisstraf na, die hij in plaats van twee maanden op een maand wilde gesteld zien. De verdediger mr. Roggeveen was van mening, dat de verdachte bedwelmd is ge worden door benzinedamp en pleitte vrij spraak. Het hof zal op 4 October uitspraak doen. BINNENLAND Reelame-onderwüs. Te Amsterdam is door de Bond van Adverteerders, de Vereni ging de Nederlandse Dagbladpers 1945, de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift uitgevers, de Vereniging Erkende Adverten- tiebureau's en het Genootschap voor Reclame de stichting „Reclame Onderwijs" opgericht. Ds. Berkhof eredoctor. Dominee H. Berkhof heeft ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de oprichting van de Calvi nistisch Theologische Academie in Boeda pest het Hongaars eredoctoraat in de god geleerdheid ontvangen, aldus bericht het Hongaarse dagblad „Szabad Nep". HAARLEM EN OMGEVING Huldiging RCH-oudgedienden. In aan sluiting op ons verslag van de huldiging der oud-gedienden van RCH op Vrijdagavond kunnen wij mededelen, dat de heer P. Nachteggelier hoewel hij bij deze hudiging betrokken werd niet op de bijeenkomst aan wezig was, aangezien hij al sinds enige jaren geen contact meer met het bestuur van RCH heeft. Het jubileumgeschenk, een oorkonde in lijst, zal hem echter worden toegezonden. Staaf tegen het hoofd. Een 69-jarige metaalbewerker heeft Maandagmiddag tij dens het lossen van ijzeren staven uit een zolderschuit aan de Scheepmakersdijk in Haarlem een van deze staven tegen het hoofd gekregen. Met een bloedende wond is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Gestruikeld. Maandagmorgen is een driejarig meisje in de keuken van een wo ning aan de Generaal De Wetstraat gestrui keld over een bankje. Een punt van het bankje is in het onderlichaam van het meisje gedrongen Het kindje is met een inwendige bloeduitstorting naar het Grote Gasthui? overgebracht. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11