PANDA EN DE MODE-MEESTER abr.lïleijec Wereldnieuws Rectores-magnifici openden het nieuw academisch jaar Vijf mishandelingszaken voor Haarlemse politierechter ■V Nieuwe wet, maatschappelijke eisen en ruimte-tekort werden besproken Jet rlUKKlo üefmi/MOin/! De radio geeft Woensdag Diefstal van cacao ter waarde van f 600.000 Zeepost ió het zo Nog geen bouw in Nijmegen van nieuwe schouwburg „Dit gaat wel ver!M Verf met Justitie treedt op tegen voetbalpool Vrouwen Massale vrijlating uit de Russische strafkampen? Amerikaanse geleerde de mond gesnoerd GROTE. HOUTSTRAAT 16 Tricot wollen Deux Pièces f 59.75 Schmidt zegt de getuige Reynst niet te kennen V Pest- epidemiën DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 De rectores-magnifici van universiteiten en hogescholen in Amsterdam, Leiden, Utrecht, Groningen, Nijmegen, Rotterdam, Wageningen en Tilburg hebben Maandag tijdens de traditionale zittingen het nieuwe studiejaar geopend. Bijna allen gewaagden in hun redevoeringen van de drie factoren, die leidend zijn bij de problematiek van het huidig academisch onderwijs: de nieuwe wet op het Hoger Onderwijs; de steeds wisselende maatschappelijke verhoudingen en de huisvestingsmoeilijkheden van universiteiten, leerkrachten en studenten. De rec toren herdachten de hoogleraren, die in het afgelopen cursusjaar gestorven zijn, en hen, die het onderwijs verlieten wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd AMSTERDAM Tijdens de plechtige bijeenkomst van de senaat der Stedelijke Universiteit van Am sterdam heeft prof .dr. M. W. Woerdeman onder andere gesproken over de terugdrin ging van de levensbeschouwing uit de ken nis aan een universiteit als de Amster damse. „Dat schept voor vele studenten een probleem tot welks oplossing het Studium Generale zou kunnen bijdragen door te wijzen op verschillende levensbeschouwin gen, en deze te behandelen in discussie groepen, waarin het pro en contra gehoord kan worden", aldus prof. Woerdeman. De reële drijfveer tot instelling van een Stu dium Generale na de Tweede Wereldoorlog lag niet in de behoefte aan meer weten schappelijke kennis, maar kwam voort uit het vooral in de oorlog versterkte gevoel van de ontoereikendheid der wetenschap pen om leiding te geven aan het leven. Prof. Woerdeman zag met belangstelling de reacties tegemoet uit de studentenwereld op de vorm die de senaatscommissie meent gevonden te hebben. LEIDEN Te Leiden droeg prof. dr. J. N. Bakhui zen van den Brink de functie van rector magnificus van de Leidse Universiteit over aan prof. dr. A. E. van Arkel. De aftre dende rector memoreerde enkele hoogte punten van de geschiedenis der universi teit in het afgelopen jaar en enkele actuele universitaire problemen; onder andere het percentueel dalend aantal promoties in Leiden. Een belangrijke oorzaak hiervan achtte hij, dat de afgestudeerden zo snel naar functies en ambachten in de maat schappij worden getrokken, waardoor de aandacht voor zuiver wetenschappelijke arbeid vermindert. De spreker noemde de in de ontwerpwet voorgestelde autonomie der universiteiten het meest ingrijpende daarin voorgestelde novum, waarover het ontwerp nog wel eens zijn hals zou kunnen breken wanneer dui delijk wordt wat de universiteiten zelf daaronder verstaan, want deze rechtsper soonlijkheid kan niet anders dan op auto nomie uitlopen. UTRECHT De rector-magnificus van de Utrechtse Rijksuniversiteit prof. dr. H. W. Julius heeft bij de rectoraatsoverdracht aan prof. dr. Chr. P. Raven, gesproken over onder andere de gebrekkige huisvesting van de instituten. Sprekende over uitbreiding van het vor mende terrein van de universiteit, zeide hij, dat hier nog vele vraagstukken liggen. De spreker dacht aan opleidingen als lichame lijke opvoeding, journalistiek, bestuursop- leiding, beeldende kunsten en muziek en dergelijke. „De wereld zou zich gaarne naar een goed gefundeerde algemene universitaire mening richten". De daadkracht van de universiteit is, volgens spreker, als zodanig gering. Men schreeuwt om oplossingen en de universi teit geeft geen antwoord. Wel haar indivi duen, maar dat is iets geheel anders. Wijst de universiteit als geheel de weg niet, dan ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Ribfluwelen Regenmantels ƒ125. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Promenade orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Suriname, de Nederlandse Antillen en het Minvor. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.35 Actualiteiten. 18.45 Ge varieerde muziek. 19.05 Diploma's, klank beeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.30 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.40 Wanneer zingt een kanarie?, hoorspel. 21.55 Accor deon-orkest en solist. 22.20 Orkanen (ID, lezing. 22.35 Gitaarduo. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.40— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Promenade-orkest en solist. 12.05 Ge varieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Platen. 14.35 Prince Igor, opera (2e bedrijf). 15.35 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. Hier heb je de oranje-garde, klank beeld. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Klas sieke muziek. 18.45 Spectrum van Chr. Or ganisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gesprek over de reclas sering. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Dein Reiche komme, oratorium. 21.50 Platen. 22.00 Won derlijke wetenswaardigheden. 22.15 Piano. 22.30 Kamerorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELVISIE (A.V.R.O., N.T.S.) Eurovisie: 20.1521.15 Internationale Ath- letiek wedstrijden in Londen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.20 Platen. 16.02 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Bietje, zangspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). zal vroeg of laat de beslissing vallen en over haar hoofd heen, aldus prof. Julius. GRONINGEN De rector-magnificus aan de Rijksuni versiteit te Groningen, prof. dr. W. J. W. Koster, heeft in de aula van de universiteit bij de overdracht van het rectoraat der rijksuniversiteit aan prof. dr. T. A. Rom- pelman een rede uitgesproken, getiteld „Naar aanleiding van het communisme bij Aristophanes en Plato". Tijdens deze plechtigheid werd het diplo ma, behorende bij de Willem Mallinckrodt- prijs, uitgereikt aan dr. D. J. Hoens, weten schappelijk ambtenaar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij docent is voor de levende godsdiensten. De Willem Mallin- ckrodt-prijs wordt toegekend uit een fonds, gesticht door de familie van wijlen prof. Mallinckrodt die van 1902-1915 kerkelijk hoogleraar was te Groningen. De prijs wordt eens in de tien jaren uitgereikt voor de beste theologische dissertatie, verdedigd aan een der Nederlandse universiteiten. NIJMEGEN De aftredende rector-magnificus van de R.K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. L. J. Rogier, heeft het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger, prof. dr. A. G. M. van Melsen. Na een relaas over de universitaire gebeurtenissen in het afgelopen jaar en de bouw van de medische faculteitsgebouwen gaf hij enige cijfers. In zijn overdrachtsrede deelde de aftre dende rector-magnificus mee, dat de pau selijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de feestgave, groot ongeveer 100.000, hem geschonken bij zijn gouden priesterfeest, heeft overgedragen aan de R.K. Universi teit. TILBURG In het studieprogramma van de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg is, aldus prof. dr. J. M. Pieters, rector-mag nificus aan deze hogeschool tijdens de rec toraatsoverdracht aan prof. H. A. Kaag. een sterk dynamisch element gelegen, zodat het studieprogramma zich voortdurend moet blijven aanpassen aan de ontwikke ling van de wetenschappen en aan de eisen van de practijk. ROTTERDAM De rector-magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam,prof. dr. B. Pruijt, bracht verslag uit over de lotgevallen van de school in het afgelopen studiejaar, voor zijn waardigheid over te dragen aan prof. dr. W. E. Boerman. Wat de onderwijsmethode betreft kon de weg, die in de afgelopen jaren werd inge slagen, verder worden bewandeld, zei de scheidende rector. De afstand tussen docen- ten^en studenten, zoals de klassieke hoor colleges te zien geven, werd geleidelijk aan verkleind, met name door het systeem van werkgroepen en -colleges. Het toepassings gebied van deze methode werd vergroot. WAGENINGEN Prof. ir. W. Eijsvogel heeft in de aula van de Landbouwhogeschool te Wagenin gen het rectoraat van de hogeschool over gedragen aan prof. dr. J. H. Becking na het uitspreken van een rede, waarin hij de herdenking van de bevrijding op 5 Mei en het aandeel van de Landbouwhoge school in de te Wageningen georganiseerde feestelijkheden memoreerde. Prof. Eijs vogel schreef de daling van het aantal studenten toe aan de grote onbekendheid met de Landbouwhogeschool en de moge lijkheden die de studie aan deze instelling biedt. Betere voorlichting van het Neder landse volk ware gewenst, gezien ook het overcompleet in sommige universitaire richtingen. Niet alleen moeten aan de Ne derlandse jeugd als geheel zo goed moge lijke kansen worden geboden, ook de Ne derlandse landbouw is allerminst gediend met wat in feite als een tekort aan land bouwkundige ingenieurs valt te beschou wen, zei prof. Eijsvogel. Op de gemeentebegroting 1956 van Nijmegen zijn geen bedragen uitgetrokken voor de bouw van een stadsschouwburg. De tot nu toe bestaande plannen vergen over de twee millioen gulden en B. en W. blijven aandacht besteden aan de nood zakelijke bouw van de schouwburg aan het Keizer Karelplein. Mochten de plannen doorgaan, dan is bovendien nog verlof no dig van minister Witte, gezien de meer spoed eisende woningbouw. ADVERTENTIE vond baron Lamarotte „Blijf in je eigen kale barak!" riep de ruin hem na. Inderdaad.... zó ver is het met de verstrooide Lamarotte-heren al gekomen: uit hun eigen ver veloze stallen worden ze ge schopt. Vandaag door het paard, morgen door het varken. Men kan wel vergeten te verven, maar de tegenwoordige beesten nemen dat niet. „Henri, Henri, je zit op het hellende vlak", zei het familie- spook, dat toesnelde met de verbandtrommel. „Het kwelt an ders meer dan het helt," fronste de ba ron, „wat doen we daartegen, Kees?" „De kwast er over, man," zei Kees, „Laat de schilders komen. Gedenk te verven!" De Rijkspolitie te water heeft een in Diemen wonende vertegenwoordiger van een cacaofabriek gearresteerd, die er van verdacht wordt de centrale figuur te zijn in een diefstal van cacaobonen met een waarde van bijna zeshonderdduizend gul den. Een voorbijganger op de Piet Heinkade zag Donderdag hoe drie balen van een dek schuit in een vrachtwagen werden geladen. Het geheel kwam hem nogal verdacht voor, en hij waarschuwde de politie. De schip per van de dekschuit werd verhoord en het bleek dat de zaak inderdaad niet pluis was. De politie stelde de schipper, en de chauffeur van de vrachtwagen in verze kerde bewaring. Uit het onderzoek bleek, dat men een goede vangst had gedaan, waardoor de diefstal op grote schaal van cacaobonen, waarbij voor bijna 600.000 gulden aan gestolen waar werd omgezet, aan het licht kwam. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Andes" 26 September; Australië: ss „Iberia" 22 September; Via Engeland 24 September; Brazilië: ms „Cap Norte" 24 September, ss „Andes" 26 Sep tember; Canada: ss „Groote Beer" 24 Sep tember; Chili: via New York 22 September; Indonesië: ms „Willem Ruys" 27 Septem ber; Nederlandse Antillen: ms „Willem stad" 27 September; Nederlands Nieuw Guinea: ms „Willem Ruys" 27 September; Nieuw Zeeland: via Engeland 24 Septem ber; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle" 24 September. De officier van Justitie in Alkmaar heeft opdracht gegeven tegen de organisatoren van de voetbalpool bij de voetbalvereniging „Helder" in Den Helder een proces-verbaal op te maken, wegens het overtreden van de Loterijwet. Een rechterlijke uitspraak zal moeten uitwijzen of het organiseren van deze voetbalpool overtreding van de Loterijwet betekent. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is' onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8.88 Dertig gulden en drie weken voorwaar delijk kost de Velsenaar F. G. de klap, die hij in enigszins beschonken toestand op Zondagavond 12 Juni heeft uitgedeeld aan een conducteur van de Nederlandse Spoor wegen. G. zat toen, hoewel hij een stevige sigaar rookte, in de trein AmsterdamUit geest in een coupé-niet-roken. De conduc teur had hem verzocht, het roken te sta ken of anders een rook-coupé op te zoeken, maar G. had zich daar niets van aangetrok ken. Toen de conducteur zijn notitieboekje greep om proces-verbaal op te maken, was G. opgesprongen en had hem een stomp in het gezicht gegeven. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. E. F. van der Valk-Bouman eiste hedenmorgen tijdens de zitting van de politierechter drie weken gevangenisstraf. De politierechter mr. J. P. Petersen maakte de drie weken voorwaardelijk en legde een geldboete van dertig gulden op. G. was niet de enige, die Maandagmor gen wegens mishandeling moest terecht staan. Ook mevrouw A. M. R. uit Haarlem had zich er op 8 Juli aan schuldig ge maakt. Er was een burenruzie ontstaan, er waren enige harde woorden gevallen en toen had zij het ogenblik gekomen geacht om met een tik op het gezicht van een der kijvende vrouwen in te grijpen. De officier vond een boete van dertig gulden op zijn plaats, mr. Petersen maakte er 25 van. Vechtersbaas De uitvoerder-timmerman C. J. K. uit Haarlem had enige tijd geleden ongenoegen gekregen met een andere Haarlemmer, toen hij zijn motorfiets neerzette bij de stadhuismuur in de Koningstraat. Tijdens de periode van visvergunningen- en pas- sendrukte in het stadhuis kan men name lijk ook in de Koningstraat zijn fiets of ander vervoermiddel stallen. De Haarlem mer, die op verdachte was afgekomen, nam op dat moment de stalling waar en wilde hem derhalve een bonnetje geven. De motorrijder weigerde het te aanvaarden en daarop was een woordenwisseling ontstaan over het al of niet bestaan van deze extra- stalling. K. had geen zin om te betalen cn de stallinghouder moest inderdaad voor de politierechter toegeven, dat men niet direct verplicht is, om van deze stalling gebruik te maken. Er was een einde aan het ge sprek gekomen door de klap, die K. de man in het gezicht had gegeven, waardoor deze een lichte hersenschudding had gekregen. K. kon die klap wel verklaren: „Ik heb achteraf inlichtingen over deze man inge wonnen en daarbij is me gebleken, dat hij nogal een vechtersbaas is". Maar politierechter noch officier wilden iets van die verklaring weten. „Dat wist u toch niet, toen u die klap gaf?" Veertig gulden, vond de officier; mr. Petersen deed er een tientje bij. Watergevecht J. H. B., een jongeman uit Haarlem, had laatst staan knoeien bij een waterdrinkbak ergens in het wandelbos „Groenendaal" in LONDEN (United Press) Het Britse Zondagsblad „Observer" meldt in een ex clusief bericht dat de Russen bezig zijn „en masse" gevangenen vrij te laten uit de arbeidskampen te Vorkoeta in Arctisch Rusland en in Siberië. Het bericht komt gelijk met de aankon diging van het Kremlin dat amnestie zal worden verleend aan Sovjet-burgers die in de tweede wereldoorlog gecollaboreerd hebben met de Duitsers. De „Observer" schrijft dat gesprekken met voormalige Oostenrijkse en Russische krijgsgevangenen de bevestiging vormen van de berichten over „hervorming van het Russische strafstelsel". Volgens het blad is zestig percent van het half millioen gevangenen dat het kamp in Vorkoeta oor spronkelijk bevolkte vrijgelaten op het tijdstip, waarop de laatste Oostenrijkers in Juni vertrokken. Verwijzing naar Hirosjima WASHINGTON (United Press) Pro fessor Herman J. Muller van de universi teit van de Amerikaanse staat Indiana, een Nobelprijswinnaar heeft zijn verslag over mogelijke gevolgen van atoomstraling voor de toekomst van het mensenras, op de atoomconferentie in Genève niet mogen voorlezen omdat er in werd verwezen naar het bombardement van Hirosjima. Prof. Muller heeft de Washington Post and Times Herald medegedeeld dat naar zijn mening al het mogelijke wordt gedaan om het gevaar van' uitstraling in de ogen van het publiek zoveel mogelijk te verkleinen. Hij was in het begin van de zomer naar Europa gegaan om aan de conferentie deel te nemen. De Amerikaanse_ commissie voor de atoomenergie had hem dat echter belet. De commissie heeft toegegeven de UNO te hebben gevraagd het rapport van dr. Muller van de conferentie-agenda voor mondelinge voordracht te schrappen. 53. Panda ademde verlicht op, toen hij zag, hoe daar beneden Joris met enkele fikse sprongen aan de tierende vrouwen menigte wist te ontkomen. „Gelukkig", mompelde hij, „ik was al bang, dat Joris er deze keer slecht van af zou komen. En hoewel hij wel een lesje verdiend heeft, zou ik dat toch naar vinden". De ex-minis ter van Modezaken had zich intussen met grote snelheid buiten de stadswallen be geven en wandelde thans wat kalmer ver der. „Hoe wisselvallig is toch een politieke loopbaan", mompelde hij, „het ene moment wordt men aanbeden en het volgende ver guisd Hoofdschuddend keek hij naar zijn verwoeste kleding en dacht terug aan de dagen, dat men hem van pure aanbid ding de mouwen van de jas had gescheurd. Maar aldra hervond hij zijn veerkracht. „Welaan", mompelde hij, „wat is ook ei genlijk het verschil? Of men nu held is of uitgestotene, de kleren moeten het altijd ontgelden". En, zijn mishandelde hoed in een uitdagende hoek op het hoofd druk kend, wandelde hij met ongeschokte blij moedigheid heen. EINDE. Heemstede. Hij had handen vol water ge gooid naar een kameraad, die in zijn buurt stond, maar een gedeelte van het water was beland op een Haarlemmer, die juist bij de bak was gearriveerd om het kroesje van zijn dorstige dochtertje met water te vullen. De Haarlemmer was kwaad gewor den en had de jongeman het volle kroesje in zijn gezicht geworpen, waarna deze op zijn beurt kwaad was geworden en met een vuistslag op de kaak van de man het wa tergevecht had dóen veranderen in een strijd van ernstiger omvang. De kaakslag bezorgde de Haarlemmer een nieuw gebit, kosten ongeveér zestig gulden. De officier, die graag een hoge geldboete had geëist, vond het toch beter, al dat geld voor de benadeelde te bestemmen, zodat hij bij zijn twee weken voorwaardelijk de bij zondere voorwaarde stelde, dat de jonge man vijf gulden per week aan de Haarlem mer zal afdragen. Mr. Petersen verlaagde de voorwaardelijke straf nog tot tien dagen. Bij verstekvonnis werd tenslotte de Zand- voortenaar C. P. overeenkomstig de eis van mr. Van der Valk Bouman veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Hij had een Heemsteedse dame, die op een avond in Juli van dit jaar een terrasje van een café in Heemstede wilde verlaten, de weg ver sperd, haar uitgescholden en bovendien een klap in het gezicht gegeven. ADVERTENTIE DJAKARTA (PIA) Op de zestiende zitting van de zaak-Schmidt voor het land- gerecht te Djakarta heeft getuige Reynst op een vraag .yan rechter Rochjani, waarom zijn verklaringen afwijken van de mede delingen die hij aan de politie heeft ge daan, geantwoord, dat getuige Van Hulst hem had opgedragen door het afleggen van valse verklaringen het onderzoek te ver warren. Ook was ik bang voor de politie, zei hij. Getuige Reynst verklaarde Schmidt slechts een keer te hebben ontmoet. Beklaagde Schmidt zei Reynst niet te kennen en nooit te hebben ontmoet. Hij zei niet te kunnen verklaren, waarom Reynst bezwarende verklaringen voor hem aflegt. Schmidt verklaarde te menen, dat getuige dit doet onder bedreiging. Ik ben er zeker van, dat hij tot dusverre nog niet de waar heid heeft durven zeggen, zo voegt Schmidt hieraan toe. De rechter wijst getuige Reynst op een en ander, waarop deze zijn verkla ringen bevestigt. Een New Yorks modemagazijn brengt thans dameskousen in de handel van wol en katoen, die versierd zijn met gebor duurde bloemen-motieven. Zij dienen ge dragen te worden, aldus de fabrikant, bij shorts en andere korte, sportieve dames kleding. Twee der modellen, die deze week op een modeshow in Florida Beach hun debuut maakten.. C Eerlijk. De conservatieve oppositie tegen het bewind van president Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft haar krach ten verenigd. Eerlijke verkiezingen en een kabinet met een premier aan het hoofd in plaats van een kabinet onder leiding van de president zijn de voor naamste doelen van de partij. Geheim. Amerikaanse, Britse, Canadese en Zweedse atoomgeleerden zijn Maandag in het Britse atoomcentrum Harwell een geheime conferentie begonnen, waarop gesproken zal worden over de mogelijkheid om op grote schaal een onderzoek in te stellen naar de uitwer king van atoomstraling, op lange ter mijn, op het menselijk lichaam. Omgang. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft de New Yorkse advocaat en bankier Wil liam Jockson benoemd tot speciale me dewerker voor het opstellen van plan nen voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie over het verwijderen van hinderpalen in de omgang tussen Oost en West. Voorwaarden. Hongarije en Bulgarije heb ben opnieuw toelating gevraagd tot de UNO. Beide landen zeggen aan alle voorwaarden voor het TJNO-lidmaat- schap te voldoen. Lang. In Frankfort zijn de langste mannen van West-Duitsland bijeengeweest. Hun „club der lange mensen" heeft een nieu we aanwinst gekregen: een man van 2,24 meter, die alle oude leden met en kele centimeters.heeft geslagen. Alleen mannen van meer dan 1.90 meter en vrouwen van meer dan 1,82 mogen lid van de club zijn. Een der leden is een zoon van bondskanselier Adenauer, een Rooms Katholieke geestelijke, die 1,96 haalt en schoenenmaat 50 heeft. Vertrokken. Het laatste convooi van de Russische bezettingstroepen is uit Oos tenrijk vertrokken. Volgens „Neues österreich" zijn voor het vervoer uit het land 298 treinen met 12.500 wagons nodig geweest. Afgetreden. Gouverneur-generaal Ghoelam Mohammed van Pakistan is volgens vrienden zeer ernstig ziek. Toen hij be gin Augustus twee maanden met zie kenverlof ging werd generaal-majoor Iskander Mirza waarnemend gouver neur-generaal. Vrij. De Britse regering heeft ingestemd met vrijlating van 46 Japanse oorlogs misdadigers, die door Britse rechtban ken zijn veroordeeld. De gevangenen komen voor de winter vrij. Gevangen. Dr. Fritz Doris, voormalig leider van de uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij", die in West-Duitsland ver boden is, is gearresteerd. Hij wordt be schuldigd van belediging van de West- Duitse regering en de bondskanselier en van het in gevaar brengen van de staat. Sinds de zomer van 1953 werd Dorls gezocht. Welvaart. Wanneer men af kan gaan op het aantal televisieontvangers, dan is Dus- seldorp de welvarendste stad in West- Duitsland. De stad telt meer dan 35.000 televisie-ontvangers. Hamburg heeft met een driemaal grotere bevolking 13.600 toestellen, West-Berlijn met zijn twee millioen inwoners 8000. Na Dus- seldorp is de televisie het dikst gezaaid in Keulen met 21.500 ontvangers, Frank furt met 20.000, Dortmund met 19.000 en Münster met 14.500. Nijpend. Eén der West-Duitse warenhuis ondernemingen heeft een initiatief ge nomen om het steeds nijpender parkeer probleem in de grote steden te helpen oplossen. Zij zal nog dit jaar beginnen met het inrichten van parkeerplaatsen op het dak van haar warenhuizen. Op elk der gebouwen is plaats voor tachtig automobielen. Schandraam. De Londense kruidenier Tom Seagrove heeft twee namen van klan ten, die hem geld schuldig zijn, voor het raam van zijn winkel opgehangen. Ver scheidene schuldenaars hebben zich met spoed gemeld toen de kruidenier een week geleden zijn voornemen be kend maakte. Anderen hebben het drei gement genegeerd. Hun namen zullen nu met twee tegelijk in de étalage ver schijnen. Andere winkeliers zijn van plan Seagrove's voorbeeld te volgen, indien hij succes heeft. Eerste. In Japan, waar vijftienduizend le- .pra-lijdex-s wonen, is in het dorp Moka- ke, in de Zuidelijke provincie Okajama, de eerste middelbare school voor me laatsen geopend. REEDS VóóR het begin van onze jaar telling is de pestziekte beschreven. Heden ten dage heerst de ziekte nog altijd op af gelegen plaatsen in het Oosten, en we kunnen zonder overdrijving zeggen dat zij in Klein-Azië, delen van Noord-Afrika en het Verre Oosten onafgebroken sinds dui zenden jaren heeft gesmeuld, om tot een van 1346-48, toen de ziekte de bijnaam „zwarte dood" verkreeg. Hele landen wer den gedecimeerd en volgens schatting stierven alleen in Europa in de 14 de eeuw 23 millioen mensen aan deze ziekte. De toestanden in de middeleeuwse steden wa ren onbeschrijfelijk, doden en stervenden lagen op straat, er waren geen mensen en 'V L/CCR f/CC RÖCIC Cf fr epideyiie uit. te barsten zodra de omstan- materialen om de lijken te bergen en de rnrth orion rl n n digheden daarvoor gunstig wa ren. Slachtoffers telde men dan niet meer bij duizenden, maar bij millioenen, en nie mand wist aan de vérsprei ding van de epidemie paal en perk te stellen. Vooral Rome, waar vele vreemdelingen kwamen, had in de oudheid zwaar van pest-epidemieën te lijden. In de jaren 68, 79, 125 en 164 werd de stad door de ziekte zwaar geteis terd. De laatst genoemde epidemie duurde maar liefst 16 jaren en eiste, toen zij het hoogtepunt had bereikt, 10.000 slachtoffers per dag. De pest tastte ook het leger aan en wegens gebrek aan soldaten zag keizer Marcus Aurelius zich gedwongen Germa nen in zijn leger op te nemen tijdens zijn veldtocht tegen de Germaanse stammen. In de zesde eeuw brak opnieuw een epidemie van geweldige omvang uit. Zij begon in Egypte, verspreidde zich over Klein-Azië en bereikte Constantinopel, waarna zij zich langs de kustlijn voortzet te en over Griekenland, Italië en Gallië de Rijnstreek bereikte. Toen begon de terugtocht naar Constantinopel, waar de epidemie voor de tweede maal uitbrak. De ziekte had over haar tocht door Klein- Azië en Europa een halve eeuw gedaan, en overal dood en verschrikking gezaaid. Zeker niet minder erg was de epidemie kerkhoven waren te klein, zodat in enkele gevallen een rivier gewijd werd om de lichamen in neer te laten. Een schrijver uit die tijd vertelt: „Gebiecht en absotutie gegeven werd er niet meer J kerken en kapelletjes waren wel open, maar priesters noch boetvaardigen gingen er binnen; zij allen gingen naar het kerkhof. Koster en dokter werden in dezelfde diepe kuil ge worpen; elflater, erfgenaam en executeur- testamentair deelden dezelfde kar op weg naar hetzelfde graf". Ook de pestepidemie van 1664-'66 heeft veel slachtoffers gemaakt. Werkelijk niet alleen in Londen waar in 2 jaar tijds 1/6 van de bevolking aan deze ziekte stierf en de huizen van de lijders met een rood, kruis gemerkt moesten worden. In Am sterdam vonden in één jaar tijds 18.000 mensen de dood en in verschillende ge meenten van ons land liep, tengevolge van de epidemie, het inwonertal tot op 1/3 terug. Verschrikkelijke cijfers, uit een ver schrikkelijke tijd. Het is daarom belangwekkend te zien, hoe de doktoren zich daaronder gedroegen Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2