„Elke dag zie je meer Golden Fiction roken... De Troonrede Agenda voor Haarlem Sovjet-bezetting in Duitsland blijft voorlopig gehandhaafd Kroesjtsjev acht spoedige hereniging van Duitsland een illusie Faure stelt ministers voor de keus Prijsverhoging stookoliën Fins-Russisch pact tot 1975 verlengd ^"Hoe is het ontstaan?^ Kerkelijk Nieuws Meedoen of anders aftreden Politie en stakers weer slaags in Nantes Bulgarije demobiliseert achttienduizend man Speidel naar Washington Examens Grootse ontvangst in Kremlin T ramconducteur veroordeeld wegens te vroeg afbellen Kind bij aanrijding gedood 3 Dit woord: GEBRAND Bijeenkomst van de Oecumenische Jeugdraad Jeugdige „stuntfietser" reed bejaarde man aan De functie van mr. ETollander Baby uit kraamkliniek in San Francisco geroofd Oprichting afdeling AVO Betaling 1 abonnementsgeld per giro ADVERTENTIE Kijk maar om U heen. Kom maar 's in een drukke zaak. Wat ziet U op de tafeltjes Golden Fiction. Alle dagen méér. Blijkbaar zeggen steeds meer mensen: tóch maar liever Golden Fiction Wat ze gelijk hebben!" Een gulden genieting voor 80 ct DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 De Troonrede, die Koningin Juliana van daag ter opening van het nieuwe parle mentaire zittingsjaar heeft uitgesproken, plaatst enkele gebeurtenissen op de voor grond, die in internationaal opzicht sterk de aandacht hebben getrokken, zoals de bijeenkomst der Grote Vier in Genève en de besprekingen over de atoomenergie. De hoop wordt geuit, dat zij tot iets goeds zul len leiden, maar daarna wordt in een en- hele, sobere passage verklaard dat een voortzetting van een eensgezind beleid der Westelijke landen van het hoogste belang blijft. Hier wordt gezinspeeld op de Atlan tische samenwerking en op de omstandig heid dat nog steeds waakzaamheid geboden is, In de resultaten van de internationale conferentie over de vreedzame toepassing van atoomenergie ziet de Troonrede ook bemoedigende verschijnselen van een ver betering der internationale verhoudingen. Wat Nederland betreft en daarom wordt er in dit Staatsstuk gewag van gemaakt heeft deze conferentie wel duidelijk ge maakt, dat wij ten aanzien van de toepas sing van de atoomenergie en de kennis daarvan een achterstand hebben in te halen en dat daarom bijzondere inspanning op wetenschappelijk en industrieel gebied nodig zal zijn. Over de economische toestand zegt de Troonrede in het kort ongeveer hetzelfde als de minister van Financiën uitvoeriger in zijn Millioenennota heeft uiteengezet, al is er geen aanleiding gevonden speciaal uiting te geven aan een zekere bezorgdheid over een eventuele toekomstige ontwikke ling. Wel wordt gewezen op de omstandig heid dat de betalingsbalans de neiging heeft ongunstiger te worden. De woningnood wordt een donkere scha duw op het overigens in menig opzicht gunstig beeld van ons volksleven genoemd. De Koningin doet een persoonlijk beroep op allen ,die kunnen medewerken aan de oplossing van dit nijpende probleem, een oplossing die bemoeilijkt wordt door de groei der bevolking. Dat de Troonrede deze keer niets over de defensie vermeldt is begrijpelijk, omdat tot en met 1957 de uitgaven daarvoor reeds in het Defensieplan zijn vastgesteld op 1350 millioen gulden per jaar. De voor vorige begrotingsjaren vastgestelde bedragen zijn echter niet geheel besteed. Dat gebeurt als nog, zodat in werkelijkheid ongeveer 1700 millioen per jaar voor defensie-doeleinden wordt uitgegeven. Het is nog een open vraag of de Amerikaanse hulp na 1956 zal doorgaan, niet alleen voor ons, maar ook voor andere Europese landen. Daarom slaat er niets over in de Troonrede. Het is een kwestie voor het nieuwe kabinet, dat na de verkiezingen in 1956 zal optreden. De aankondiging van een ontwerp-Delta- wet was te verwachten .aangezien uit de rijksbegroting reeds bleek dat voor een begin van uitvoering van het Deltaplan reeds belangrijke bedragen zijn uitgetrok ken. Vermoedelijk zal het een zogenaamde raamwet zijn, geen plan dus voor de uit voering van met name genoemde werken. Want daarvoor zal men eerst met België tot overeenstemming zien te komen, waar bij dan ook de kwestie van het Moerdijk- kanaal weer opduikt. S. K. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede, J. J. Poot te Delft. Aangenomen naar Steggerda, L. J. Alte- na, cand. te Nijkerk; naar Woubrugge, G. S. Schinke, cand. te Scherpenzeel (Gld.); als zend.pred. te Malang voor arbeid aan de Theol. School en onder de jeugd, C. Petrie, voorheen pred. te Winkel (N.H.). Benoemd tot vic. te Steenderen, A. Ste- genga, vic. te Bolsward; tot hulppred. te Epe, L. Keyzer, voorganger Evangelisatie aldaar. Geref. Kerken Bedankt voor Ferwerd (Fr.), H. Dijk stra te Hendrik-Ido-Ambacht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen, E. Venema te Maassluis en C. Verhage te Broek onder A'kerwoude. Aangenomen naar Doorn, W. Baaij te Alphen a. d. Rijn. gedankt voor Culemborg-Vianen, J. Keu- ning te Barendrecht. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Kamphuis) J. W. Verheij te 's-Gra- venhage-Loosoduinen. Geref. gemeenten Bedankt voor Poortugaal K. de Gier te 's-Gravenhage. DINSDAG 20 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale ar chitectu urtentoonstelling, 13.30—17.30, 1922 uur. Brinkmann: Ge meenschap Haarlem Humanistisch Verbond, spreker prof. dr. Garmt Stuiveling, 8 uur. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ge jaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zo lang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale architectuurtentoonstelling 13.3017.30, 19-22 uur. PARIJS (Reuter) Franse functionarissen hebben in Parijs verklaard, dat premier Faure vandaag op de tot heden uitgestelde vergadering van het kabinet de ministers die het niet eens zijn met zijn politiek ten aanzien van Marokko, voor de keus zal stellen af te treden of zich achter zijn plan nen te scharen. Men verwacht, dat de Franse ministers een dramatische verga dering te wachten staat. Sommige waar nemers vrezen, dat de regering zelf in ge vaar zal komen door de herhaalde vertra ging van de Marokkaanse hervormings plannen van Faure. Sedert de premier de vorige week in een radiorede bekend maakte, dat zijn regering een politiek van autonomie voor Marokko zal volgen, is het verzet tegen een nieuwe koers in het protectoraat krachtiger ge worden. De jongste teleurstelling voor Faure is.de, nog niet officieel bevestigde, afwijzing van een verzoek van de regering aan generaal Kettani, de enige Marokkaan se generaal in het Franse leger, om als der de lid zitting te nemen in de regentschaps- raad voor Marokko, die sultan Ben Arafa moet opvolgen. Sommige waarnemers gelo ven, dat de minister van Defensie, Koenig, generaal Kettani heeft aangeraden voor de benoeming te bedanken. In Marokkaanse nationalistische kringen heerst bittere ontstemming over de vertra ging van de hervormingsplannen. Men vreest, dat extremistische elementen in Marokko misbruik maken van de ontevre denheid onder de bevolking en zullen op hitsen tot nieuwe gewelddaden als enig middel om Frankrijk tot toegeven aan de nationale verlangens te dwingen. NANTES, (AFP) Maandagavond is het weer tot een botsing gekomen tussen stakers en de politie te Nantes, waarbij tenminste vijf politiemannen en een vak bondsafgevaardigde werden gewond. De ongeregeldheden ontstonden toen zes Ame rikaanse vrachtwagens op een kruispunt door twee honderd betogers aangehouden werden. Zij lieten de banden van de auto's leeglopen. Veertig man politie die tussen beide kwamen werden door tweeduizend betogers omringd. Zij vluchtten een café binnen, dat veiwolgens werd bestormd. De agenten, van wie er vier gewond waren, werden ontzet door gendarmerie. Ook op talrijke andere plaatsen van de stad hebben zich ongeregeldheden voorge daan. Een vakbondsafgevaardigde, die de betogers tot kalmte maande, werd gewond. De politie maakte gebruik v^n traangas om de betogers uiteen te drijven. Een toe schouwer werd op zijn balkon door een ko gel in de buik getroffen. MOSKOU (Reuter/AFP) De eerste secretaris van de Russische communisti sche partij Kroesjtsjev, heeft tijdens de Duits-Russische besprekingen in Moskou verklaard, dat het Russisch-Oost-Duitse ontwerpverdrag geen compromis is, aan gezien de partijen eenzelfde'standpunt ten aanzien van de verschillende kwesties in nemen. Hij wees er op, dat de Sovjet-troe pen voor het ogenblik in Oost-Duitsland moeten blijven, al wekt»het legeren van buitenlandse troepen in een land, zelfs door een bevriende mogendheid, niet altijd de vreugde van de bevolking op. Het is echter een tijdelijke maatregel. Hij verwees naar de voorgenomen ver mindering van de Russische strijdkrachten met 640.000 man en de komende ontrui ming van de Finse basis Porkkala door de Russen en zei, dat nu het wachten is op „dergelijke maatregelen van onze gespreks partners uit Genève". „Daarna zou de Sovjet-regering nieuwe voorstellen kun nen doen". Sprekend over de kwestie der Duitse oorlogsmisdadigers in de Sovjet-Unie ver klaarde hij te hopen, dat vervroegd vrijge laten gevangenen „de edelmoedigheid van de Sovjet-regering op juiste waarde zullen schatten en dat zij zich 'na hun vrijlating niet zullen laten leiden door haatgevoelens ten aanzien van de Sovjet-Unie".* Illusie Voorts zei hij dat men zich geen illusie dient te maken ten aanzien van een spoe dige oplossing van het vraagstuk der Duit se hereniging. Behalve Oost- en West- Duitsland zijn er nog vier grote mogend heden, die verschillende standpunten inne men ten aanzien van deze kwestie. Aan het slot van zijn rede deed hij nog een felle aanval op de Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie en generaal Gruenther. „die iedereen kent als een generaal die een groep opleidt voor de oorlog, de oorlog te- PARIJS (AFP). De Bulgaarse rege ring heeft besloten de omvang van de strijdkrachten voor het einde van het jaar met achttienduizend officieren en man schappen te verminderen. Bulgarije wil door deze maatregel „bijdragen tot een verbetering van de internationale toestand en tot versterking van de vrede en het onderling vertrouwen tussen de staten, met inbegrip van de Balkan-landen". An dere Oost-Europese landen hebben in na volging van de Sovjet-Unie reeds een ge deeltelijke demobilisatie aangekondigd. BONN (United Press) De voormalige generaad Hans Speidel, die een der voor naamste raadslieden is van de West-Duit se minister van Defensie Theodor Blank, zal Vrijdag naar de Verenigde Staten vlie gen om de bondsrepubliek te vertegen woordigen op een bijeenkomst van de NAVO-commissie van militaire afgevaar digden. Het zal de eerste maal worden dat West-Duitsland op een bijeenkomst van dit orgaan van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie aanwezig zal zijn. gen de Sovjet-Unie en de volksdemocra tieën". Kroesjtsjev herhaalde, dat het oplossen van het vraagstuk der Duitse hereniging het beste aan het Duitse volk overgelaten kon worden. De Sovjet-Unie is bereid haar troepen uit Oost-Duitsland terug te trek ken, als ook het Westen zijn bezettings troepen terugtrekt. De Sovjet-Unie zal al les doen om een gunstige ontwikkeling van de betrekkingen met West-Duitsland mo gelijk te maken. Zowel de Sovjet-Unie als West-Duitsland zijn gebaat bij een uitge breide ontwikkeling van de handels- en culturele betrekkingen, aldus Kroesjtsjev. Opheffing Premier Boelganin heeft de opheffing be kendgemaakt van het Russische Hoge Commissariaat in Oost-Duitsland aan pre mier Grotewohl, gedurende besprekingen over het Oost-Duitse ontwerpverdrag. Vol gens een Oost-Duitse woordvoerder heeft Boelganin meegedeeld dat alle beslissingen en wetten, tussen 1945 en 1948 genomen en uitgevaardigd door de vroegere geallieerde contröle-raad voor Oost-Duitsland niet lan ger van kracht zijn. Van bevoegde zijde heeft het ANP ver nomen, dat de prijs van stookolie verhoogd zal worden. Hoewel de prijzen van zware stookolie zich op de buitenlandse markten sedert ge ruime tijd in opgaande lijn bewegen, zijn de binnenlandse stookolie-noteringen tot nu toe ongewijzigd gebleven. En eerder kunnen verdere verhogingen dan verla gingen van het prijspeil worden verwacht. Hierdoor is een gedeeltelijke aanpassing van het binnenlandse prijsniveau aan de wereldmarktprijs niet langer uit te stellen. Shell Nederland NV heeft daarom be sloten ter gedeeltelijke compensatie van het verschil tussen de wereldmarktprijzen en de huidige officiële binnenlandse prijzen laatsbedoelde noteringen met ingang van 21 September a.s. te verhogen met 2,60 per ton. Aangezien ook de andere, op de Neder landse markt van stookoliën optredende, verkoopmaatschappijen onder dezelfde om standigheden verkeren als de hierboven geschetste, is er alle reden aan te nemen, dat ook zij genoodzaakt zullen zijn hun bin nenlandse prijzen op korte termijn op soortgelijke wijze aan de wereldmarkt-no teringen aan te passen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto- raal-examen politieke en sociale wetenschap pen G. C. van Wijk, Diemen. Candidaatsexamen economie: E. Nijpels, Amsterdam. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie en Finland zijn overeengekomen hun verdrag van vriendschap, samenwerking en onderlinge bijstand met twintig jaar te verlengen. Dit verdrag, getekend in 1948, zou in 1958 aflopen, doch zal nu tot 1975 van kracht blijven. De overeenstemming is bereikt op een bijeenkomst op het Krem lin van de volledige Russische en Finse de legaties. Volgens premier Kekkonen van Finland zal het Finse parlement de over eenkomsten waarschijnlijk „binnen twee of drie weken" bekrachtigen. Na de ondertekening van de overeen komsten heeft president Vorosjilov in het Kremlin een grote receptie gegeven ter ere van president Paasikivi en de Finse dele gatie. Deze werd bijgewoond door alle leden van de Sovjet-regering. Paasikivi, Kekkonen, de Finse minister van Defensie, Skog en de andere leden van de Finse delegatie werden uitgenodigd aan de eretafel van de Sovjetleiders waaraan zich eveneens bevonden premier Grote wohl en Ulbricht van de Oost-Duitse dele gatie. Het gehele corps diplomatique was op de receptie aanwezig. Onder de aanwe zigen merkte men ook op de dochter van Stalin Svetlana. De Finse delegatie is vandaag in Helsinki teruggekeerd na in Moskou door Vorosjilov, Boelganin en Zjoekov uitgeleide te zijn ge daan. Commentaar „De basis Porkkala werd gevestigd tegen de wil van het Finse volk", zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ver klaard, naar aanleiding van een vraag om commentaar op verklaringen van de Sov jet-minister van Defensie Zjoekov, die voorgesteld zou hebben, dat de Verenigde Staten het Russische voorbeeld volgen en op hun beurt alle militaire bases in het buitenland ontruimen. De woordvoerder merkte nog op, dat Porkkala slechts 90 kilometer van Rusland verwijderd is. De rechtbank te Amsterdam heeft de 24- jarige tramconducteur H. V., wiens te vroeg afbellen de dood van een bejaarde dame tot gevolg heeft gehad, veroordeeld tot een boete van f 75 subsidiair 15 dagen. De eis luidde 14 dagen onvoorwaardelijk. Op 3 Mei deed de conducteur dienst op een motorwagen van lijn 16. In de Ruysdaelstraat stapte de 73-jarige me vrouw C. Klos, die gebrekkig was, met behulp van een stokje van het achterbal- con. Diè avond stond de conducteur op het voorbalcon vanwaar hij alvorens af te bel len keek of alles veilig was. Hij had toen niets gezien en afgebeld. Uit het politie onderzoek kwam vast te staan, dat door de merkwaardige vorm van de wagens van lijn 16 het moeilijk is om vanaf het voor balcon iemand op de treeplank van het achterbalcon te zien. De oude dame is ge vallen, meegesleurd, onder de bijwagen geraakt en dezelfde avond aan de verwon dingen overleden. De 6-jarige G. A. M. Tichlaven uit Hoe velaken is bij het oversteken van de rijks weg ApeldoornAmersfoort aangereden door een auto, bestuurd door V. uit En schedé. Het kind liep een schedelbasisfrac- tuur op en overleed in de loop van de avond. De auto met vijf personen sloeg na de aanrijding om, doch geen der inzitten den werd gewond. Meestal gebruikt men de zegswijze: ik ben er op gebrand in ontkennende zin. Ik ben er niet op gebrand wil zeg gen: ik stel er geen prijs op, ik verlang er niet naar. Letterlijk is het dus: ik brand niet van verlangen. Het Gronings kent: een brander op iemand, voor: op iemand verliefd zijn. Het merkwaardige in de uitdrukking is dat het verleden deelwoord: gebrand de betekenis heeft van het tegenwoor dig deelwoord brandende. De invloed van de zegswijze: op iemand gesteld zijn, is hier duidelijk. Ook in: op iemand gebeten zijn heeft: gebeten de beteke nis van bijtende. i De Oecumenische Jeugdraad van Haar lem en omstreken is Maandagavond weer bijeen geweest in de zaal van het Remon strantenhuis aan de Wilhelminastraat om enige concrete mogelijkheden van nauwer contact tussen jeugdgroepen van verschil lende kerken nader te overwegen Reeds enige groepen, onder meer van de Vrijzin nig Christelijke jongeren en van de C.J.M.V. te Bloemendaal bereiden een ont moeting voor. Er was voorts een suggestie gedaan voor een oecumenische jeugd-ge- sprekkring, waarbij in het algemeen on derwerpen besproken worden, die reeds door de landelijke Oecumenische Jeugd raad in het centrum der belangstelling zijn geplaatst en van toelichting zijn voorzien. Op de vergadering kwam echter de gedach te naar voren om nog geen aparte ge- sprekkring op te richten maar wel deze onderwerpen tot gesprekstof te laten die nen voor het beoogde contact tussen ver schillende jeugdgroepen. Voorts is er weer een oecumenische jeugddienst in voorbe reiding. De oud-voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad, de heer S. L. Bon ting, die een studiereis van drie maanden door Amerika heeft gemaakt, was Maandagavond de gast van de jeugdraad en gaf een uiteenzetting over het kerkelijk leven in Amerika, geïl lustreerd door kleurenprojecties. Tenslotte sprak de voorzitter van de Oecumenische Raad te Haarlem, ds. J. J. van Hille, de jeugdraad toe. Hij besteedde bijzondere aandacht aan het probleem van jeugd en kerk, dat zich in alle kerkelijke groeperin gen opdringt. Maandagmiddag omstreeks kwart voor drie zijn te Beverwijk in de Vondellaan een jeugdige en een bejaarde wielrijder in botsing gekomen, tengevolge waarvan de laatste inwendige kneuzingen opliep. De veertienjarige Beverwijker C. H. A. meende dat hij in de Vondellaan kon fiet sen zonder het stuur vast te houden. Het gevolg was dat hij op het linkerwegge deelte de 65-jarige wielrijder F. A. F. eveneens uit Beverwijk, aanreed. Deze laatste kwam te vallen en liep hierbij in wendige kneuzingen op. Hij werd per taxi naar zijn woning vervoerd. Dit stuntrijden had voor de jongen tot gevolg een ge kneusde elleboog en een vernielde fiets. Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen heeft de heer F. Hol lander een opdracht gekregen, die betrek king heeft op het werk van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen, maar is hij niet als ambtenaar aan het ministerie van Justitie verbonden. Zo lang hij de hem toegewezen taak vervult is hij in rang en salaris gelijk te stellen met een raad-adviseur. SAN FRANCISCO (United Press). De drie dagen oude baby van een dokters echtpaar is gestolen uit het ziekenhuis te San Francisco, waaraan de vader, dr. Mar cus Sanford, als geneesheer is verbonden. Uitgebreide onderzoekingen door de politie hebben nog geen resultaat gehad. Men zoekt naar een vrouw die van de kinder roof wordt verdacht. De baby is weggenomen uit de kraamkli niek van het ziekenhuis waarschijnlijk door een vrouw die beweerde dat de moe der die zij kwam opzoeken de bezoekers- kaart in haar bezit had. Zij werd doorge laten, maar bleek later het ziekenhuis on opgemerkt te hebben verlaten. De heer en mevrouw Marcus hebben Twee vrolijke Finse soldaten? staan bij het bord, dat de grens van de vlootbasis Porkkala - op ongeveer 19 km. van Helsinki - aangeeft. Oorzaak van hun opge wektheid is het feit, dat de Sovjet-Unie, die de basis na de oorlog voor de tijd van vijftig jaar had gehuurd, dit stukje Finland binnenkort terug zal geven: een resultaat van de onlangs in Moskou gevoerde besprekingen. twee andere jonge kinderen. Op Dinsdag 27 September wordt in de kringcommandopost van de Bescherming Bevolking te Hoofddorp achter het politie bureau een vergadering gehouden, waar men wil komen tot oprichting van een af deling Haarlemmermeer en Aalsmeer van de Nederlandse Vereniging voor hulp aan minder-validen „A.V.O." (Actio Vincit Omnia). ooooocooosooccoxxxx»cocccccooooocoaxcoc»3coaxccoo3c<x 8 U kunt het Uzelf gemakkelijk maken 8 door het abonnementsgeld voor het 0 volgende kwartaal te voldoen op g 8 onze postgirorekening no. 273107 ten 8 8 name van Haarlems Dagblad. U 8 bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. b k Het te gireren bedrag is f 6.50, post- 8 abonnés f7. k U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden g 8 vóór het eind van de maand. Wij 8 8 behoeven dan geen kwitanties uit te 8 zenden. 8 Voor automatische girobetalingen 8 (het allergemakkelijkste) zijn for- fi muiieren op aanvraag gaarne ter b 8 beschikking. In dit geval dient men 8 (j wel voor voldoende saldo op de 8 8 giro-rekening zorg te dragen. 8 DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5