KVP-fractie stemde tegen voorschot voor 120 woningen van „St. Jozef" Begroting 1955 zal niet sluiten te abonneren op Haarlems Dagblad Kort en bondig GOEDE SIGAREN JAN VAN DER PiGGE GENERAL Tl RE Belangstelling voor Muziekweek blijft verheugend groot St.Nicolaas doet op 16 November intocht in Haarlem HAARLEMS RAAD BIJEEN Vuilstortingen in Reinaldapark blijven in een kwade reuk staan Wethouder Bakker: Aanmeldingsformulier Echter kortere route en geen pepernotenregen Haarlemmerlicde Gebouwenruil met N.V Damiateschept probleem voor jeugdorganisaties Verhoging uitkering uit Gemeentefonds aangevraagd Wie verloor windjack in Keulse Dom? Scholier bekent inbraken Buitenrustschool LAGE PRIJZEN Mooi jeugdconcert Muziekweek Haarlem Koper en beiaard Toch Alma Musica DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE GOURAN 1 De korte vergadering van de Haarlemse raad van Woensdagmiddag heeft niet het debat opgeleverd, dat naar aanleiding van het aanvankelijke antwoord van B. en W. op de vragen van mevrouw Smitz-Peper en de heer Prikkel (Arb.) betreffende de gas- en electriciteitstarieven verwacht kon worden. Nieuwe gezichtspunten deden B. en W. het eerder gégeven antwoord intrekken en een nieuw antwoord toezeggen. Het antwoord van het college op andere vragen van mevrouw Smit z-P e p e r, namelijk betreffende de klachten van bewoners in de omgeving van het toekomstige Burgemeester Reinaldapark over de vuilstorting aldaar leidde echter wèl tot een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij de mate van last, die de bewoners ondervinden nogal omstreden werd wethouder A n- genent sprak van een „reuk, die niet leuk is", maar die alleen bij de in ons land schaarse Oostenwind de bewoners hindert, de vragenstelster en de aan haar zijde staande heer Hennevelt (Comm.) van een „ondraaglijke stank", die de bewoners voortdurend hindert. En waar de laatste spreker gewoon is wethouders uit te nodigen om eens met hem te gaan kijken, bleef ook thans zijn invitatie aan wethouder Angenent niet uit om eens te komen ruiken, en vooral ook eens te komen ondervinden hoeveel vliegen en muggen hier hun druk en irriterend bedrijf uitoefenen. Wat dat aangaat nodigde de heer Angenent zijn opponent onmiddellijk uit op een tegenbezoek om de activiteit van de muggen in zijn woongebied te ondervinden. „Haarlem is trouwens bekend om zijn muggen", zo zei hij, wellicht onbewust een dubbelzinnige opmerking makend. Het antwoord van het college had de twee genoemde sprekers nu eenmaal niet bevredigd, vooral door de mededeling dat een defintieve oplossing voor dit vuilstor- tingsvraagstuk binnen afzienbare tijd niet verwacht kon worden. Ook met het afdek ken van de randen der stortplaatsen met behulp van zand had men naar haar oor deel en dat van de heer Hennevelt (Comm.) veel te lang gewacht. Wethouder Angenent stelde hier de resultaten van een eigen onderzoek in de buurt, waaruit de klachten kwamen, tegen over, die hem hadden aangetoond, dat er zoal niet van last, zeker geen sprake is van overlast. Regelmatige controle voor de Hin derwet (in Juli is er nog eeen geweest) heeft dit evenmin aangetoond. De wethou der wilde geenszins ontkennen, dat de be woners hier wel eens hinder hebben van de overwaaiende geuren, maar „er zijn plaatsen in Haarlem, die er wat dit aan gaat, erger aan toe zijn en bovendien moet de burgerij hier beseffen dat er voor de aanleg van een recreatie-oord als~het Bur gemeester Reinaldapark nu eenmaal ook wel eens offers gebracht moeten worden". Overigens verklaarde hij zich bereid om de zaak nog eens te onderzoeken, waarbij hij vooropstelde, dat een andere oplossing door afvoer van het vuil op schepen, zoals voor heen geschiedde, thans door tekort aan scheepsruimte onmogelijk is. Aan het begin van de zitting had de heer Spek (A.R.) een nogal verrassende mededeling gedaan in aansluiting op het debat, dat in de vorige raadsvergadering was gevoerd over de onthouden medewer king aan de bouw van een nieuwe Groen van Prinster er school. De heer Spek, had daarbij gewaagd van een toelichting van de zijde van het bestuur betreffende de slechte hygiënische toestanden in de hui dige school, die echter bij de wethouder van Onderwijs niet bekend was. Daardoor werd de indruk gewekt, dat dit belang- Aan het eind van de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad van Woensdag middag heeft wethouder Bakker voorge steld een hogere uitkering uit het gemeen tefonds voor 1956 en. 1957 aan te vragen. Men is nog druk bezig met de samenstel ling van de begroting voor het komende jaar. maar thans kan reeds met vrij grote zekerheid gezegd worden dat deze niet sluitend zal zijn. Het onverwachte voorstel is het gevolg van een brief van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten waarin wordt mèue- gedeeld, dat de gemeente, indien zij in aanmerking wil komen voor een hogere uitkering uit het Gemeentefonds voor 1955 en 1956 daartoe vóór 30 September een verzoek moet indienen bij de minister van Binnenlandse Zaken. Tegenvallers doen verwachten, dat de gemeentebegroting voor 1956 niet zal slui ten. Met name voor de bedrijven is veel meer nodig dan voor het afgelopen jaar werd geraamd. Voor 1956 zal de raming voor de bedrijven gezamenlijk met f 1.400.000 moeten worden opgevoerd. Bij het voorgestelde besluit verzoekt de raad der gemeente Haarlem, overwegende aai het gemeentelijk inkomen uit eigen hef fingen tot een redelijk peil is opgevoerd, de algemene uitkering voor de jaren 1955 en 1956 te verhogen. rijke stuk op de afdeling zou zijn zoek geraakt. Bij nader onderzoek is echter ge bleken, dat dit stuk door het bestuur in het geheel niet aan B. en W. is verzonden. De heer Spek had er prijs op gesteld dit in deze raadszitting te verklaren om daar mee de voor de afdeling Onderwijs onple zierige indruk weg te nemen. Woontoestanden De heer Hennevelt (Comm.) was nog geenszins tevreden met het antwoord van B. en W. op zijn vragen betreffende de woontoestanden in de Kedoestraat, de Bantamstraat en de Djambistraat. Men had de eigenaren van de bedoelde percelen zijns inziens al veel eerder moeten dwingen, de noodzakelijke verbeteringen aan te bren gen. Hij uitte de hoop, dat de bewoners zo spoedig mogelijk worden geholpen en, wa^r ontruiming noodzakelijk is, dat zij een be hoorlijk onderdak krijgen, bijvoorbeeld in een leegstaande villa of in daartoe te vor deren woningen van de binnenkort gereed komende series. Wethouder B a k k e r, die bij afwezigheid van de wethouders Geluk en Happé her haaldelijk in alle eenzaamheid verantwoor ding moest afleggen over zaken, die zijn portefeuille niet raakten, schetste nog eens even de moeilijkheden, waarmee B. en W. van hun eerste aanpak af in deze straten werden geconfronteerd en verklaarde, dat er tegen de tijd dat sommige huizen voor herbouw ontruimd moeten worden, zeker onderdak voor de bewoners gevonden zal worden. De K.V.P.-fractie zou deze middag in haar geheel tegen het voorgestelde voor schot aan de R.K. Woningbouwvereniging „St. Jozef" G.A. voor de bouw van een complex van 120 arbeiderswoningen in Delftwyk stemmen en de heer Van V e 1- s e n legde uit waarom. Opnieuw lag hier een plan voor woningen ter tafel, waarin de verhouding tussen huizen met twee kinder-slaapkamers en met één kinder slaapkamer züns inziens onjuist was. Voor 44 percent van deze woningen wordt voor de indeling volstaan met één kinder-slaap- kamer. „We hebben al méér van dergelijke plannen gehad, maar er mee ingestemd, gezien de urgentie van het woningvraag stuk. Maar reeds verschillende keren heb ben we de toezegging gehad, dat er zo spoe dig mogelijk een sociografisch rapport aan ons voorgelegd zou worden betreffende het vraagstuk van de woningdifferentiatie. Vóórdat dit er was zou zelfs, volgens de jongste toezegging van B. en W.,geen nieuw woningbouw-plan worden ingediend. En nu ligt hier weer een nieuw plan, dat voor ons hetzelfde euvel heeft en bovendien niet voorafgegaan is door het verlangde rap port", aldus de heer Van Velsen. „De rechtvaardigheid van de woningver deling eist, dat ieder hoe hij ook over het bevolkingsvraagstuk denken moge een hem passende woning kan krijgen. Op deze manier wordt de mensen een ziens wijze-opgedrongen en dat achten wij vol strekt onjuist", zo lichtte de spreker zijn bezwaren toe. Van de zijde van de P.v.d.A.-fractie werd echter door de heer G o e d e e een beroep op de raad gedaan om dit voorstel, afgezien van deze principiële bezwaren, toch te aan vaarden, omdat Haarlem toch al zo achter op is bij de voorziening van Woningwet woningen. Dit plan komt volgens hem trouwens in ruime mate aan de bezwaren van de K.V.P.-fractie tegemoet. De heer Spek (A.R.) zeide weliswaar de bezwaren van de K.V.P.-woordvoerder te delen, omdat er ook zijns inziens méér huizen met een groter aantal slaapkamers bijhoorden, maar ook hij zeide dit B. en W.- voorstel onder druk van de omstandig heden te willen steunen. Mevrouw Scheltem a-C o n r a d i (V. V.D.) informeerde krachtens welke normen de huren van dit complex werden bere kend. Zij vond, dat de hoogste en de laagste huurprijzen (respectievelijk 12.50 en 9 gulden per week) een verschil te zien gaven dat naar haar indruk in geen verhouding stond met het enorme volume-verschil van de woningen. Het feit dat er bij de ge meenschappelijke +uin nu ook eigen tuin tjes voor bewoners van de laagste verdie Ondergetekende: Naam: Straat: f Plaats: Wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen pingen zijn geprojecteerd, achtte zij ver heugend en ook in volgende plannen de na volging waardig. Rapport vraagt veel ttfd Het speet wethouder Bakker, dat B. en W. hun toezegging om eerst met het ge wenste rapport te komen alvorens een nieuw plan voor woningen aan de orde te stellen, niet gestand hadden kunnen doen. Het onderzoek is gaande, maar het vereist zulk een omvangrijke wetenschappelijke voorbereiding, dat dit plan er naar het oor deel van het college niet op kon wachten. Hij vroeg de K.V.P.-fractie om begrip voor deze inconsequentie van B. en W. en voegde er aan toe, dat het de heer Van Velsen bij dit complex toch ook moest verheugen, dat er twintig woningen voor grote gezinnen aan toegevoegd waren. Afgezien van het feit, dat het sociografisch rapport inzake de woningdifferentiatie nog wel eens tot con clusies zou kunnen leiden, die niet zouden stroken met de inzichten der K.V.P.-fractie, verklaarde de wethouder dat B. en W. be reid zijn later eventueel naar aanleiding van het rapport en de behandeling ervan in de raad correcties in de verder gaande nieuwbouw aan te brengen. Op de vraag van mevrouw Scheltema kon hij slechts in het algemeen antwoor den, dat de annuïteit, verminderd met de rijksbijdrage als basis genomen wordt voor de berekening van de huren. De heer Van Velsen toonde zich met het antwoord van wethouder Bakker niet tevreden. „Het zou bevredigend éijn wan neer het voor de eerste keer was dat het ons werd gegeven, maar we hebben al die argumenten al zo vaak gehoord". De K.V.P. wilde de aantekening bij dit besluit te heb ben tegengestemd. Gebouwenruil met N.V. „Damiate" De voorgestelde gebouwenruil met de N.V. Grafische Bedrijven „Damiate" verheugde in het bijzonder de heer G o e d e e (Arb.), die zeide, dat met het overgaan van de ge bouwen aan het Zuider Buiten Spaarne in gemeentebezit, de hoeksteen wordt gelegd voor de partiële sanering van het Rozen- prieel. De vreugde van ,zijn fractie werd echter overschaduwd, door de noodzaak voor de jeugdorganisaties, die van het ge bouw aan het Klein Heiligland gebruik ma ken, dit zullen moeten ontruimen. Voor de jongelui, die tot en met de zomer van het volgend jaar nog gebruik zullen kunnen maken van de bovenverdieping van het ge bouw, is nog geen ander onderkomen ge vonden. De heer Goedee uitte de hoop dat B. en W. diligent zullen zijn in het zoeken van een ander gebouw voor deze jeugd organisaties. De jeugdgroepen, die van de beneden verdieping gebruik maakten, verhuizen naar de oude school aan de Schoterstraat. Daar mankeert echter nog heel wat aan: er is een slechte verlichting, er is geen water en evenmin een verwarming. Daar om zullen er dringend voorzieningen moe ten worden getroffen. De bezorgdheid voor de huisvesting van de jeugdorganisaties werd gedeeld door de heer M o I (Comm.), die er aan toevoegde, dat nog slechts voor een deel van de jeugdorganisaties, die van de beneden-étages gebruikmaakten een oplossing is gevonden in de voorshands gebrekkige huisvesting aan de Schoter straat. „Waar moeten de anderen heen?", zo luidde zijn vraag. Alvorens op deze vragen te antwoorden, legde wethouder Bakker de raad nog een kleine wijziging voor in de voorwaar den welke in het besluit worden vastge legd. Volgens deze voorwaarden zou het gebouw aan het Zuider Buiten Spaarne uiterlijk 1 October leeg moeten worden op geleverd, doch het demonteren van de ma chines en de overbrenging naar het Klein Heiligland zal mede met het oog op het weer langere tijd vergen. Vandaar de voorgestelde wijziging in de voorwaarden op zodanige wijze dat de opleveringsdatum 1 December wordt of zoveel later als B. en W. goedvinden. Jeugd naar Schoterstraat en Proveniershuis Dit geeft, naar hij zeide, ook nog even speling voor de jeugdorganisaties op de be nedenverdieping van het gebouw aan het Klein Heiligland, waardoor het gebouw aan de Schoterstraat zo goed mogelijk in orde gemaakt zal kunnen worden. Behalve van dit gebouw zal de jeugd van het Pro veniershuis gebruik kunnen maken. Het G.E.B. heeft daar ook ruimte nodig voor een transformatorgebouwtje, maar de pad vinders zullen de voorrang krijgen. Ook voor de voorlopig nog op de bovenverdie ping aan het Klein Heiligland bivakkeren de jeugd zal naarstig naar een oplossing worden gezocht. De voorgestelde vernieuwing van de rio lering van het Nassauplein en de Nassau- laan deed de heer Goedee (Arb.) opmer ken dat de huidige brug over de Nieuwe Gracht tussen het Kenaupark en de Nas- saulaan een „bottleneck" voor het verkeer is en nodig vervangen dient te worden. De mogelijkheden daartoe worden, naar wethouder Bakker zeide, overwogen. „Margrief'-subsidie Plet voorstel om de subsidie voor het kleuterhuis „Margriet" inplaats van met vijftig cent per kind per dag, met een kwartje te verhogen) werd door de heer Mol (Comm.) een beetje „kruideniersach- tig" genoemd, te meer daar het vrijwel vaststaat, dat in tegenstelling tot de verwachtingen van B. en W. rijk en provincie desgevraagd toch niet zullen bij dragen. Dit is echter, naar wethouder Bakker verklaarde, geenszins zeker. Wanneer de gemèerite wel het volle pond betaalt is het natuurlijk wèl zeker, dat van rijk en pro vincie geen bijdragen zijn te verwachten. „Maar laat het bestuur van „Margriet" het eens proberen," aldus de wethouder, „lukt het niet, dan staat er altijd nog in dit besluit, dat wij de subsidie „voorshands" met een kwartje per kind per dag ver hogen". De heer Voogd (Arb.) betuigde zijn in stemming met het voorstel om door een subsidie de aanstelling van een conservator in het Bisschoppelijk Museum mogelijk te maken, die „geen leek is in aesthetisch op zicht". Deze opmerking verwekte hilariteit, omdat de beheerscommissie voor dat mu seum, naar zij schreef, de aanstelling van „een leek" voor dit werk beoogde, zij het uiteraard in een geheel andere betekenis van het woord. De belangstelling voor dit museum bleef tot nu toe ver onder de maat, zodat er voor de nieuwe conservator genoeg te doen zal zijn om het bezoek te stimuleren. De heer Voogd bepleitte daarbij vooral zoveel mo gelijk coördinatie met andere musea. De Woonruimte-commissie werd in deze zitting in haar geheel herbenoemd. BINNENLAND Posthume hulde. In Leeuwarden is Woensdagmiddag een posthume hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, die in de tach tiger jaren veel gedaan heeft voor de"-sociale verheffing van Friesland. Te zijner ere is op het bolwerk bij de Vrouwenpoortsbrug een borstbeeld onthuld, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop. De raad van de Protestantse Theologi sche Faculteit te Brussel heeft dar. J. Scho- neveld, Nederlands Hervormd predikant te 'sGravenhage benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor de oud-testamentische vakken. BeeselReuver. De gemeenteraad van Beesel heeft met algemene stemmen be sloten de naam der gemeente te wijzigen in Beesel-Reuver en via tussenkomst van Ge deputeerde Staten van Limburg de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken deze naamswijziging in officiële stukken door te voeren. HAARLEM EN OMGEVING Hartenlust. Op Vrijdagavond 23 Sep tember wordt in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan te Bloemendaal een contactavond gehouden voor de ouders van nieuwe leer lingen van de Hartenlustschool, de openbare school voor Ulo in Bloemendaal. Het hoofd der school, de heer J. Buys Jr. zal spreken over „Naar Hartenlust", terwijl na afloop gelegenheid tot discussie is. De avond zal muzikaal opgeluisterd worden door het Hartenlustschool-orkest onder leiding van de heer D. Krabbendam. Het slechte boek. Op de algemene leden vergadering van de Rooms-Katholieke lees zaal en bibliotheek, die Donderdagavond 20 October in „Brinkmann" wordt gehouden, zal de heer Daniel de Lange, adjunct-direc teur van de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht spreken over „Het slechte boek". Enige maanden geleden werd in de Keul se Dom een windjack gevonden, dat aan de binnenzijde het kenmerk van een Haar lemse firma in sportartikelen droeg. Bij een recent bezoek dat een Haarlemse dame en haar dochtertje aan de Dom brachten werd hun verzocht dit windjack naar Haar lem mee te nemen om te trachten daar de eigenaar op te sporen. Het kledingstuk is thans bij de afdeling gevonden voorwerpen van de Haarlemse politie. Gegadigden kunnen zich daar mel den. De laatste tijd werden steeds inbraken en kleinere en grotere diefstallen gecon stateerd in de Buitenrustschool te Haar lem. Zo werden op 30 Juli een gedeelte van het filmtoestel en een paar filmstroken gestolen en enkele dagen geleden verdween een spaardoosje met drie gulden en werd een doos met koek gedeeltelijk leegge- snoept. Na de laatse inbraak werd een veer tienjarige leerling van een andere school door de politie aangehouden. De jongen heeft bij het verhoor bekend, dat hij ver scheidene malen het gebouw van de Bui tenrustschool is ingeslopen en onder meer de reeds genoemde diefstallen heeft ge pleegd. ADVERTENTIE TIPS (Senoritas)8 cent PERFECT10 cent CORONA ROYAL (het Vlaggemerk)15 cent brengt de sigaar onder ieders bereik GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM ADVERTENTIE De enige autoband met NYGEN Sterker dan staal. Zon der binnenband. Zelfre- parerend. UnlekeO-Rlng sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste antl-sllpband van Europal NYGEN nu ook In Gonorsl vrochtwagonbandon I Ook Woensdag was er voor het „Pauze concert" in de Renaissancezaal vrij veel belangstelling. Wat eerst een hachelijke onderneming leek - namelijk concerten te geven van half één tot kwart over één - blijkt per slot van rekening nog een ver blijdend succes te worden. Ditkeer concer teerden de celliste Hendrica Hoekstra-Hes sels en de claveciniste Bets Nederkoorn. Het programma evolueerde van barok naar rococo. Het stijlverschil wordt in der gelijk geval meer bepaald door de landaard der componisten dan door het tijdsge wricht. Eerst hoorden wij een streng door werkte Sonate van de Engelsman Henry Eccles, daarna verwijlden wij op een van de toppen der cello-litteratuur met een der zes solosuites van Bach en tenslotte maak ten wij kennis met een sonate van J. Bar-\ rière, beminnelijke en bevallige muziek van typisch Frans karakter. Hendrica Hoekstra-Hessels gaf met de bijzonder knap gerealiseerde Suite in C van Bach een overtuigend staaltje van haar kunnen. Wat het stuk van Barrière betreft, dit is muziek om een vriendelijk en lachend gezicht bij te zetten, wat ik de con certgeefster dan ook aanraad te doen, ter wille van een nog suggestiever effect. Technisch was de realisatie voortreffelijk. Bets Nederkoorn verzorgde de continuo- partijen van de beide sonates zoals men het van deze musicienne verwachten kon: vlot en correct. Om drie uur werd voor de leerlingen van middelbare scholen in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat door het instrumentaal sextet „Alma Musica" een paedagogisch concert gegeven. Dat was, afgezien nog van het didactische element, een heerlijke trac- tatie: een keurig programma van kamer muziek in voor-klassieke bezettingen te horen uitvoeren door dit keur-ensembJe. De leider van de groep, de fluitist Everard van Royen, vestigde telkens met een korte toelichting de aandacht op een of andere belangrijke karakteristiek van de te spelen nummers. Vooraf had hij ook iets over de instrumenten meegedeeld: de viool, de alt viool, de cello, het davecimbel en de fluit. De hoboïst Jaap Stotijn mocht zelf zijn in strument toelichten - dat kon trouwens niemand beter dan hijzelf. Men kon een idéé krijgen van het begrip concertant musiceren, dank zij een frag ment van een sextet van Joh. Ghristoph Friedrich Bach, waarin davecimbel, fluit, hobo, viool, alt en cello om de voorrang streven niettemin een prachtig klin kend geheel bereikt wordt. Een canzone van Ffescobaldi kon dienen als voorbeeld van een vroege sonatevorm met vaak wis selende tempi. De gavotte en aria uit het Trio in F voor fluit, hobo en continuo van Loeillet heeft ongetwijfeld het gehoor be koord door de mooie melodieën. Betreffen de het largo van Bach's Triosonate in C werd speciaal de aandacht gevestigd op de canon die men daarin hoort. Hoe fraai Mozart de hobo wist aan te wenden kon men uit een deel van diens Kwartet in F leren. Het programma eindigde met een Kwintet van de jongste der zonen van Bach: Johann Christian. Nadat gewezen was op de tendenz van sommige componisten van vroeger en ook van onze tijd om bepaalde natuurgeluiden in hun muziek na te bootsen, liet de clave ciniste Gusta van Royen dergelijke staal tjes horen van Frangois Coupérin en van Bartök, dus uit de achttiende en uit de twintigste eeuw. De jeugd werd deze mid dag wel erg verwend: het was een leer zaam en kostelijk concert. ADVERTENTIE Kolen-contant NAAR DE AGENDA van Haarlems Bloei in de rubriek „Haantje-praatje" deze week onthult, zyn de voorbereidingen voor de intocht van Sint Nicolaas reeds in volle gang. Nader vernamen wjj, dat dit jaar de tocht anders wordt opgezet dan in 1954, toen de Sint een triomfantelijke intocht maakte over een niet minder dan zeventien kilometer lange route. Dit laatste zal dit jaar niet mogelijk zijn, want al was de Haarlemse bevolking in grote meerderheid bijzonder geestdriftig over dit zeer ge slaagde experiment, de politie bekeek de zaak van een oogpunt van orde en veilig heid uit en stelde daarover een rapport samen, dat inzonderheid de nadruk legde op de bezwaren tegen het strooien van pepernoten en de lengte van de route. Daarom is het wel zeker, dat dit jaar slechts toestemming verkregen kan worden voor een route via de brede verkeersaders van de binnenstad zoals de Gedempte Oudegracht naar de Grote Markt waar Sint Nicolaas weer officieel door de burgemeester zal worden ontvangen. Deze ontvangst zal zich dit jaar echter niet afspelen in de ridderzaal, maar op een op de Grote Markt te bouwen podium voor het Stadhuis. Gezien de kortere route is het thans mogelijk de Sint de intocht niet in een rijtuig te laten maken, maar gezeten op een schimmel. Een grote stoet Pieten en Spaanse hoogwaardigheidsbekleders zal hem daarbij omgeven. Na de officiële ontvangst op het Stad huis is de mogelijkheid opengehouden voor een of twee ontvangsten van de Sint in andere stadswijken, bijvoorbeeld Noord en Oost, waar aan de goed-heiligman even tueel een kinderhulde kan worden ge bracht. De dag van de intocht is bepaald op Woensdag 16 November. Intussen heeft „Haarlems Bloei" reeds contact opgenomen met de straat-, buurt en winkeliersverenigingen. Bij de bestuurs leden daarvan bestaat, zoals dat ook ver leden jaar het geval was, de grootst moge lijke bereidheid om dit jaarlijkse evene ment, dat de uitsluitende bedoeling heeft de kinderen een onvergetelijke middag te bereiden, te doen slagen. Daarbij zijn ech ter wel stemmen opgegaan met de wens de route te verlengen, opdat bijvoorbeeld ook de Generaal Cronjéstraat, welke op het stuk van St. Nicolaasintochten een 22- jarige traditie heeft, in de route opge nomen kan worden. Over deze en nog tal van andere punten zal nader overleg met de betrokken in stanties worden opgenomen. «co«xxx»xxococcoocccococcccccca>D^cccococcoococcccoc< o X Donderdag: g 19.15 tot 20.15 uur: Muziek van de toren van de Grote of Sint Bavo Kerk door het blaasensemble „Tubilustrium" on der leiding van Frits Mehrtens; beiaard spel van Arie Peters. 20.15 uur: Conceii. in de ridderzaal van het Stadhuis door Hollands Strijk- X kwartet (programma van werken van 8 Beethoven, Joh. Brahms en César 8 Franck). w Vrijdag: 8 12.30 tot 13.15 uur: Pauze-concert door 8 Albert de Klerk op het Cavaillé Coll- 8 orgel in het Concertgebouw (werken 8 van Jacques Ibert, Darius Milhaud, 8 Jean Langlais, Marcel Dupré en Mau- 8 rice Duruflé) 8 20.15 uur: Haarlemse avond in het Con certgebouw met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Nederlands kamerkoor, Annette de la Bije, Annie Hermes, Han le Fèvre en Jan de Man; dirigenten Marinus Adam en Felix de Nobel (werken van Hen drik Andriessen, Felix de Nobel, 8 Jurriaan Andriessen, Sas Bunge en 8 Albert de Klerk). xxxx>cox«xxx>3c<xcccc<xxxxxoccccox>Dcccoooco3oooooaxx)c< De organisators van de Muziekweek zul len er vast in slagen het publiek te leren luisteren naar het klokkenspel en de ko permuziek, waarmee zij hun avondconcer ten laten inluiden. Woensdag gebeurde dit trouwens met een bijzonder mooi pro gramma, allemaal muziek van nobel ge halte. De stadsbeiaardier Arie Peters had nu als „compères" de twee trompettisten en de twee trombonisten, waaruit het fraaie blaaskwartet „Tubilustrium" bestaat. Dit ensemble waagde het echter niet hoog van de toren te blazen - het stelde zich ietwat dichter bij het op de Grote Markt gepos teerde publiek, namelijk bij het dak van de Grote Kerk aan de Noord-Westzijde, op. Deze maatregel had goede resultaten wat de duidelijkheid betreft, wat echter niet wegneemt, dat op een windloze avond als deze het oorspronkelijk beoogde effect - dus v.an heel wat verder af - nog wel te verkiezen zou zijn geweest, alleen reeds om de sfeer. Het onder leiding van Frits Mehrtens staande koperkwartet „Tubilustrium" is bijzonder fraai van klank, waartoe de strakke toongeving van de beide trompet ten niet weinig bijdraagt. De wisselwerking tussen beiaard en kopermuziek was voort durend zeer stijlvol. Het was een lust al deze geestelijke en profane stukjes uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw ïn hun rustige harmonische en soms con- trapuntische gaafheid te beluisteren. Een compliment aan de samenstellers van dit waardige programma, een compli ment tevens aan de uitvoerders! In de ridderzaal van het stadhuis speelde deze avond het instrumentaal sextet „Alma Musica". Dit optreden heeft aan de orga nisators van de Muziekweek heel wat kop zorgen verschaft. Twee dagen immers voor de datum van het concert kregen zij de boodschap dat „Alma Musica" wegens het feit, dat de violist Paul Godwin een vinger gekwetst had, niet zou spelen. Men begrijpt de opluchting in het Haarlemse muzikale kamp, toen de boodschap kwam dat God- win in zoverre hersteld was, dat het con cert zou dooi'gaan. Hiermee was niet alleen deze Woensdagavond in de ridderzaal vei lig gesteld, doch ook het hierboven bespro ken jeugdconcert en tevens het optreden op Donderdag van het Hollands Strijk kwartet, waarin Godwin als altist mee werkt. Gelukkig is deze zaak gunstig opge lost en heeft een zeer talrijk publiek - de ridderzaal was letterlijk volgepropt - kun nen genieten van de heerlijke kamermu ziek uit de achttiende eeuw die „Alma Mu sica" op zijn programma had. Joh. Seb. Bach was erin vertegenwoordigd tezamen met twee van zijn zonen: Johann Christian en Johann Christoph Friedrich. Van Vader Bach hoorde men de Trio sonate in C, vertolkt door Paul Godwin en Johan van Helden met 'als continuo Gusta van Royen (davecimbel) en Carel van Leeuwen Boomkamp (cello). Naast deze rijke maar streng gecontrapunteerde mu ziek valt het op hoe de zonen een andere richting uitgingen, een meer elegante tijd vertegenwoordigen Joh. Christian (de Londense Bach) vooral, wiens gracieus Kwintet in E als eerste nummer op het programma stond. Het Sextet in C van Johann Christoffel Friedrich Bach, liet in de bewerking van Everard van Royen een elegante concertante stijl horen, die aan fluit, hobo, viool, alt, cello en dave cimbel ruime kansen gaf van individueel spel. De fluitist Everard van Royen en de hoboïst Jaap Stotijn wisten het publiek te bekoren met de melodierijke rococo- sonate in F van Loeillet. En vader Stotijn mocht tezamen met drie strijkers ook nog tonen wat zijn meesterlijk spel betekent in het bekende hobo-kwartet van Mozart. Bij al deze ensemble-muziek was het ook bijzonder interessant voor solo-clavecimbel een der „Ordris" van Frangois Couperin te horen, namelijk de spirituële karakter tekeningen onder de titel „Les Folies fran- gaises ou les Dominot" een soort gemas kerd bal uitbeeldend, waarop iedere ge maskerde zijn karakter verraadt door de kleur van zijn carnavalspak. Als muzikale scherts is deze suite dolvermakelijk en als studie van expressiemogelijkheden uiterst frappant. Gusta van Royen heeft er ons met haar knappe vertolking veel genoegen mee bereid. JOS. DE KLERK BURGERLIJKE STAND GEBOREN Theodorus Petrus, z. van D. Th. Veldman en A. J. Jak; Elisabeth Alida Maria, d. van F. A. Bannenberg en E. A. Bijl. GETROUWD: P. Uitermark en A. M. Berg.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13