B OLERC y LIVORNG Velsen verweert zich tegen vele details van streekplan IJmond-Noord Reisopera „Forum" vertoonde „De Bruiloft van Figaro" Geslaagd jubileumconcert van fanfarecorps „Excelsior" ^Brieven aan de redactie 11 Feestvoorstelling bij het jubileum van de Nederlandse Jeugdgemeenschap SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Burgerlijke Stand van Haarlem Ballonwedstrijd van het Vondelkwartier Ds. Voors stelt zich weer beroepbaar Koninklijke onderscheiding voor A. Ruygrok Haags technicus door rechtbank vrijgesproken Genoegelijke avond van Geref. Jeugdcentrale Consultatiebureau voor kleuters aan Soendaplein Om het Blauwe Bord" Duyvis' Uitspraken rechtbank Een in Haarlem gemaakt gobelin voor de Paus Vele gelukwensen Zaak tegen Zaans los werkman geschorst De heer Aler benoemd tot ereburger van Staat Texas DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nederlandse Jeugdgemeenschap bestaat tien jaar. Ter viering van dit twee de lustrum heeft deze organisatie een opera- avond georganiseerd in de Haarlemse Stadsschouwburg, ter verzorging waarvan het nieuwe gezelschap „Forum' is uitgeno digd, dat kort geleden te Enschedé met Mo- zarts „Bruiloft van Figaro" zijn werk zaamheden is begon nen. Het was dan ook ap deze spirituele mu zikale comedie, een meesterwerk van de opera-cultuur, dat de Jeugdgemeenschap haar leden Woensdag avond tracteerde. Het publiek, dat de Schouwburg geheel vulde, reageerde har telijk op de voorstel ling. Men kwam blijk baar onder de indruk van deze verrukke- lijk-geestige en nobe le muziek. Dat is. in ieder geval een winst punt. Het spijt mij echter te moeten zeg gen dat ik als criticus niet zo geestdriftig kon wezen over deze vertolking. Ik begrijp niet hoe men het aangedurfd heeft dit enor me eisen stellende werk met grotendeels onervaren krachten als nummer één op het répertoire te nemen. Welbeschouwd is er slechts één element Ln het gezelschap dat er op berekend is, ik bedoel het Over- ijsels Orkest, dat onder leiding van Paul Pella een fraai klinkende en zeer gedistin geerde vertolking van de rijke partituur liet horen. Vooral de blazers zijn van voor treffelijk gehalte. Maar opera betekent in de eerste plaats zangeressen en zangers, die tevens acteurs zijn. En nu zijn er in het gezelschap wel enkele goede beloften, maar met goede beloften kan men de delicate Mozart niet paaien. Waarom daar dan niet mee gewacht tot men steun zou vinden in ervaringen? Waarom onervaren krachten voor taken stellen, die ze maar ten halve kunnen vervullen? Waarom ze nu juist voor het moeilijkste inzetten? De meest geroutineerde en begaafde kracht van het gezelschap is buiten kijf de sopraan Anneke van der Graaf, die de rol van Suzanna vervulde. Zij acteert ten min ste vlot, maar verliest herhaaldelijk de contröle over haar stemvorming: het geluid wordt dan vlijmscherp en onaandoenlijk. Alleen in haar grote aria in het laatste be drijf liet zij horen, dat zij, indien beheerst, wel goed kan zingen. Tine Willemse (de gravin) kan een goede operazangeres wor den. Haar stem heeft kwaliteiten. Maar dat zij er nog lang niet is (zeker niet om Mozart te zingen) bewees zij met haar gro te aria in de derde acte. De mezzo Annie Steiner (Marceline) was over het geheel respectabel te noemen. Ook in Willy de Soet (Barbarina) steekt stof voor een bruikbare kracht en Cora van Doesburg (Cherubino) moet nog leren behoorlijk te acteren. Anton Eldering (Almaviva) was in II amper een operette-graaf, maar geluk kig deed hij in III betere dingen en werd zijn actie vlotter. De typering van Jan Duiveman als Dokter Bartholo miste ook al de fijnheid, die wij bij de meeste man nelijke figuren constateerden, zodat de ge raffineerde opera-buffa in een operette dreigde te verkeren. Daaruit blijkt dat men de regie van Pella ADVERTENTIE 'V" V Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM (Verkort weergegeven) Smaak. Een dezer dagen ging ik naar de film „Versailles". De film vond ik mooi en van grootse allure. Ook de muziek was er mee in overeenstemming; van een groot artist als Sacha Guitry kan men trouwens niet anders verwachten. Er was echter iets dat mij erg hinderde, n.l. de meer dan slechte gramophoonplaten voor en na de voorstelling en tijdens de pauze, wat mij totaal uit de stemming bracht. Na het grootse einde van de film met daarmee overeenstemmende treffende muziek klonk ons als onwelkome afscheidsgroet nog na een schel jankend: O let me gazoo loverrr. Dat hier zoveel slechte Amerikaanse mu ziek geïmporteerd wordt is al erg genoeg. De radio kan men nog afzetten, maar laat ons genoegen in de bioscoop niet vergallen door dergelijke schreeuwerige onbeschaaf de „muziek". H. D. R. Een scène uit „De Bruiloft van Figaro" met van links naar rechts Tine Willemsè- Steen als de gravin, Anneke van der Graaf als Suzanna en Cora van Doesburg als Cherubino. zou moeten gaan kapittelen. Laat ik verder zwijgen over de mindere rollen. Maar dan rest ons nog iets te zeggen over de hoofd rol, de Figaro, gespeeld door Eugène van Dongen, een jonge man, bij wie de aange leerde gestes geen schijn van natuurlijk heid verkregen hebben en die dus acteert als een marionet. De ensembles, die in het werk zo verrukkelijk mooi kunnen klin ken, misten het nodige klankevenwicht. Och, als het niet een meesterwerk be trof, een brok pure genialiteit als die welke men aan de Bruiloft van Figaro mag toe kennen, dan zou men allicht nog kunnen zeggen: toe vooruit maar, het is toch wel aardig. Doch het is een royale overschat ting van „Forum" geweest Mozart aan te durven. JOS DE KLERK Receptie met wensen Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het district Haarlem de ge meenten Bloemendaal, Haarlem en Heem stede van de Nederlandse Jeugdgemeen schap werd na de operavoorstelling van de bruiloft van Figaro door' het gezelschap Forum Woensdagnacht nog een feestelijke bijeenkomst gehoudèfï in de bovenföfer van de stadsschouwburg. Door het late uur van het einde der voorstelling kon deze bijeenkomst pas kort na middernacht wor den begonnen. Hierbij werd het woord ge voerd door de heer W. Veenstra, voorzitter van het district Haarlem van de Neder landse Jeugdgemeenschap. Hij richtte zich eerst tot de heer J. Smit om hem dank te brengen voor het werk, verricht gedurende de jaren dat hij dicht bij het werk van de N.J.G. was betrokken geweest. Als dank daarvoor ontving de heer Smit het boek werk „Holland". De heer Veenstra hoopte op een goede toekomst voor de N.J.G., die een volgend lustrum even goed zou kunnen vieren als nu het tienjarig bestaan. De N.J.G. omvat in het district Haarlem bijna vijftienduizend jongeren, aangesloten bij zestien jeugdorganisaties. De heer Veenstra merkte op, dat er al vele jaren grote plan nen in de maak zijn. Om die plannen even wel te verwezenlijken is meer subsidie nodig dan de twee cent per lid per week, die nu wordt ontvangen. Bovendien zal subsidie moeten worden gevraagd als er gesalarieerde krachten voor het jeugdwerk in dienst genomen moeten worden. De hui-^ dige periode noemde de spreker een tijd, waarbij de verantwoordelijkheid voor de jeugd en voor elkaar steeds meer naar voren komt. Reeds worden handenarbeids- cursussen gegeven en gewerkt aan de cul turele opvoeding van de jeugd, waar de operavoorstelling toe behoort. Bovendien zal de districtsraad van de N.J.G. zich binnen kort gaan bezinnen op de critische film vorming. Srpeker pleitte tenslotte voor meer eenheid en meer verantwoordelijk heid, waartoe men via een ontmoeting en een gesprek kan komen. De bijeenkomst werd gehouden voor de vertegenwoordigers van de bij het N.J.G. aangesloten organisaties. De bij de voor stelling aanwezige autoriteiten konden hierbij niet meer aanwezig zijn. Onder hen bevonden zich de heren L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten, mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem en H. Disselkoen, wethouder van Heemstede. HAARLEM, 21 September 1955 ONDERTROUWD: 21 Sept., H. Verheijen en H. W. van Honschoten; C. Pel en M. Vonk; G. Kruijer en E. A. Kuijpers; C. de Droog en A. J. Eland; J. Vogel en M. J. Em mer; J. J. Birkhoff en H. J. Reumann; J. Gleijsteen en G. M. den Boer; D. Smits en E. van Werven; E. J. Smit en A. J. Bos; F. Romeijn en H. Kamer; J. G. Schoorl en G. J. Bergkamp; F. F. Stokman en M. Waleveld; G. J. van der Veldt en Th. M. Verheem; Th. J. Kuiper en M. van Vossen; Sj. Feenstra en W. M. Nieman. GEHUWD: 21 Sept., K. P. Hakvoort en G. J. N. Sleper; B. D. A. Meijer en J. M. van Hoorik; B. D. Erkens en J. van der F 'f; K. P. van Geelen en A. B. M. Th. Sanberg; A. J. van Blanken en A. J. Verhoef; J Fioole en A. van Beekum; M. G. B. van Dijk en C. Dijkman Dulkes; J. A. van Baar en C. P. Vrijaldenhoven; Th. de Kort en A. W. Chr. Troost; G. A. Lubken en M. W. Scheffer; A. J. Deen en C. Smits; R. J. Rutte en M. J. Lobrij. BEVALLEN van een zoon: 20 Sept., A. van BakelStröher; A. L. Plas—Timmer; 21 Sept., C. T. van Osvan Damme E. J. Schef ferSteenkist; G. M. Umans—Christiaans. BEVALLEN van een dochter: 19 Sept., C. HubregtsenHonig; 21 Sept., C. M. L. Melis —de Beer; M. van Loevesijn—Geutskens. OVERLEDEN: 19 Sept., M. Th. Koppen, 68 j., Meesier Comelisstraat; 20 Sept., G. Warmers, 6 d., J. J. Hamelinkstraat. De actie van de Speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Haarlem-Noord, om in het bezit te komen van een aantal stoelen voor het clublokaal, is een succes geworden. De stoelen zijn aangekocht en geplaatst. Zij, die de aanwinst willen zien, zijn daartoe Vrijdagavond in de gelegenheid in het club gebouw aan de Vergierde weg. Aan de actie van het „stoelenfonds" heb ben in het bijzonder de meisjes en jongens een aandeel gehad. Zij hebben geld verza meld en zij, die een groot aantal kaarten verkocht hebben, zijn uitgenodigd Zaterdag middag een filmvoorstelling bij te wonen. Voor alle kinderen (als allen opkomen zijn het er 1229) wordt als beloning voor de arbeid ten bate van het stoelenfonds ver richt, een ballonwedstrijd gehouden en wel in de omgeving van de speeltuin aan de Vergierdeweg. De kinderen ontvangen een ballon, die tussen vier uur en halfvijf op gelaten wordt. Aan de ballon is een kaartje bevestigd. Zij, die de ballon vinden, dienen de kaart terug te sturen naar het bestuur der speeltuinvereniging. Het kind, dat de ballon opgelaten heeft, die het verst is weg gedreven ontvangt een prijs. Voor de meisjes en jongens, die geld heb ben verzameld, zijn ook prijzen beschikbaar gesteld. Op verzoek van het bestuur der speeltuinvereniging heeft Lou Bandy zich beschikbaar gesteld de prijzen uit te reiken; dit zal Zaterdagmiddag omstreeks vier op de speeltuin geschieden. Daarna worden de ballons opgelaten. Na wij vernemen heeft de predikant van het Diaconessenhuis te Haarlem, ds. S. H. J. Voors, zich weer in de Nederlands Her vormde kerk beroepbaar gesteld. Ds. Voors heeft deze taak van 16 October 1947 af vervuld. Ter gelegenheid van het bereiken van de tachtigjarige leeftijd is de heer A. Ruygrok, gepensionneerd ambtenaar, hedenmorgen in „De Leeuwerik" in aanwezigheid van zijn echtgenote, kinderen en kleinkinderen ge huldigd door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. De burgemeester verklaarde er dankbaar voor te zijn, dat de heer Ruygrok de gemeenschap heeft ge diend, niet alleen als ambtenaar, maar ook als burger. Hij vermeldde zijn werkzaam heden op velerlei terrein en speldde hem vervolgens de eremédaille in brons, beho rende bij de orde van Oranje Nassau, op. Daarna sprak de voorzitter van de afdeling Haarlem van de ARKA, de heer J. J. Loer akker, die de heer Ruygrok gelukwenste met zijn koninklijke Onderscheiding. Hij dankte hem voor het vele werk, dat hij tot nu toe, onder meer als vaandeldrager, voor de ARKO heeft gedaan. „De ARKA zou u slechts node kunnen missen, ons vaandel is onafscheidelijk met u verbonden". De heer Loerakker bood de jarige de draagmédaille, behorende bij de koninklijke onderscheiding, aan, benevens sigaren; mevrouw Ruygrok, die in de huldiging werd betrokken ont ving bloemen. Na hem spraken nog de heer G. F. van Dijk, voorzitter van de Oranjebond „Prinses Juliana", waarvan de heer Ruygrok reeds 44 jaar medebestuurder is en de heer J. Rood, voorzitter van de woningbouwvereni ging St. Bavo, waarvan hij medeoprichter is. Ook van deze beide verenigingen ontving de heer Ruygrok sigaren. Verkeersdelict op Rijksiveg De Haagse technicus H. B. B., die veer tien dagen geleden de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank bevestiging van het vonnis van de kantonrechter 150 gulden boete en één jaar ontzegging van rijbevoegdheid hoorde eisen wegens roekeloos en onverantwoordelijk rijden, werd hedenmorgen door de rechtbank vrij gesproken. Zoals destijds werd bericht ontkende H. B. B. met grote stelligheid achter het stuur van een auto te hebben gezeten, die op de rijksweg AmsterdamDen Haag in de Haarlemmermeer op een critiek moment een andere auto rechts gepasseerd had, ook al werd deze auto als de zijne geïdentifi ceerd. Koorzang, toneel en muziek In de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem hield Woensdagavond de plaat selijke afdeling van de Gereformeerde Jeugdcentrale een propagandafeestavond, welke door een groot aantal aanwezigen werd bijgewoond. Het kerkkoor van Ben- nebroek en het Gereformeerd jeugdkoor, begeleid door de trompettisten Jan Baard en J. van Assenbruggen en de organist Richard Heidema brachten ter inleiding psalm 150 ten gehore, in een bewerking van H. Sondorp, die het geheel dirigeerde. De voorzitter van de Gereformeerde Jeugd centrale, ds. J. A. van Arkel, sprak ver volgens een kort welkomstwoord, waarna de koren „Jesu, meine Freude", van J. S. Bach, zongen, ditmaal op de hobo bege leid door Arie Butter. Deze koorzang had veel succes. De jongeman die het gedicht „In Droogstoppelland" kwam voorlezen had dit in mindere mate, maar het gaat er bij feestavonden als deze niet zozeer om wiens optreden het best geslaagd is dan wel om de totale sfeer van gezelligheid en enthousiasme. En dit laatste ontbrak deze avond allerminst. Truus van Staveren, so praan, zong met veel overgave enkele Amerikaanse songs en een czardas". Het programma, dat „voor elck wat wils" bracht, vermeldde hierna het optreden van „De kwakkelaartjes" als „De tinnen sol daatjes". De in kleurige uniformen gesto ken meisjes en jongens van om en nabij de tien jaar. die op parmantige wijze zwij gend op het toneel paradeerden, verover den aller harten. Van hun optreden gaven zij later op de avond een reprise, waarna de bijval mogelijk nog groter was dan de eerste keer. Mocht er bij de opvoeringen hier en daar iets niet helemaal feilloos gaan, gaarne neemt men dit voor lief, omdat men van de jeugdige medewerkenden geen vol maakt spel mag verwachten. Zo oogst ten het quatremains spelende tweetal Ma rianne Douwes en Coby Post en de leden van „Jong leven" met hun „Kattensere- nade" ook, ondanks wat haperingen, een verdiend succes. Het moet ons echter van het hart dat de klucht „De huistiran" van Godfried Bo- mans, opgevoerd onder regie van Joop Post, wel wat ver onder de middelmaat bleef. De rolkennis liet vaak te wensen over, maar vooral de vaart en het élan waarmee een dergelijk stuk gebracht dient te worden, ontbraken. Voor een groot ge deelte was dit een kwestie van regie, al hoewel natuurlijk de spelers en de speel sters zelf er ook wel wat meer „toneel" van hadden kunnen maken. Maar, de zaal heeft al met al toch kun nen genieten van de lachwekkende perso nen en situaties van dit Bomans-stuk en men zal ongetwijfeld naar huis zijn gegaan met de genoeglijkste herinneringen aan een gezellige avond. Het wijkgebouw van het Witte Kruis aan het Soendaplein in Haarlem-Noord is ver bouwd tot consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters en solarium. De officiële ingebruikneming is bepaald op Zaterdag middag 1 October. Op het ogenblik is de nederlangwedslrijd tussen de B.V. „IVO" en de BC „Hof van Holland" aan de gang met als inzet het „Blauwe Bord". Twee uitwedstrijden zijn op een remise uitgelopen (1414) .maar Hof van Holland heeft thans een 2418 voor sprong genomen. Sibeyn 50 50 35 6 1.42 2 Valks 50 40 35 7 1.14 0 Kraayer 200 200 21 55 9.52 2 Bosse 200 166 21 33 7.66 0 Kloos 90 87 43 11 2.02 0 De Rooy 80 80 43 8 1.86 2 Meter 40 40 43 8 0.93 2 De Leeuw40 37 43 4 0.86 0 Sibeyn 50 30 29 6 1.03 0 Breeuwer45 45 29 9 1.55 2 Duimker 90 90 28 14 3.21 2 Kramer 85 29 28 6 1.03 0 Graas 130 130 40 18 3.25 2 Dijkmans 90 79 40 8 1.97 0 ADVERTENTIE Het Heemsteeds fanfarecorps „Excelsior" heeft Woensdagavond in het Minervathea- ter zijn dertigjarig bestaan gevierd met een jubileumconcert. Dit kon gezien worden als een muzikale wapenschouw. En inder daad heeft deze feestavond door het pro gramma, dat „Excelsior" voor zijn reke ning genomen had en door de uitvoering daarvan, een goede kijk gegeven op het tegenwoordige artistieke en technische peil van de vereniging, waarbij dan nauw be trokken werden de leiderscapaciteiten van de dirigent L. ter Braake. „Excelsior" kwam op deze avond voor de dag met een paar marsen, met de Sin- ouverture frangaise" van Louis Reynaud, „Ouverture frangaise" van Louis Reynand, de Luna-wals van Paul Lincke, van welke laatste componist ook „Versmade liefde" in het programma opgenomen was. De uit voeringen getuigden van de ambitie van dirigent en corpsleden om tot zo goed mo gelijke resultaten te komen en er zou me nig gunstig détail te noemen zijn, waarmee deze beloond werd. Ik wil volstaan met te wijzen op het behoorlijke samenspel en de expressieve nuancering van de sopraan saxofonisten bij de vertolking van de in leiding van het tweede deel der Sinfonia. Maar natuurlijk kwamen ook onvolko menheden aan het licht, waaraan de bij zondere spanning van de jubileum-uitvoe ring en het gewicht van het „noblesse obli ge" voor een vereniging, die kan wijzen op een bestaan van dertig jaar, zeker niet vreemd waren. Dat werd merkbaar in rhythmische oneffenheden, minder ideale intonaties en afwerkingen. Ook in een te kort aan uitdrukking, veroorzaakt door het vasthouden aan een ostinaat metrum en door het te spoedig laten vieren van de teugels bij klankexpansies, waarvan de uit werking wel moést verlopen. Ondertussen betëkendën de uit'vöëririgeh kostbare erva ringen voor „Excelsior" en juist de beste momenten van het spel kunnen de aan sporingen worden om alle krachten in te spannen om het verenigingsdevies te ver werkelijken. Zoals reeds gezegd werd: er was span ning op deze avond. Daar kwam nog-bij, dat door een raadselachtige houding van een zangvereniging, die te elfder ure haar medewerking aan deze avond opzegde, bijna het jubileum-programma in duigen was gevallen. Maar het gemengde zang koor „Advendo" uit Burgerveen, onder leiding van de dirigent S. P. Visser, bracht redding en ook het R.K. koor „Heemstede" onder directie van Evert Haak kwam het gedupeerde „Excelsior" te hulp. ADVERTENTIE Giet eens over plakjes koude aardappel wat Livorno. Strooi er gehakte peterselie over heen. Heerlijk op de boterham. 98 ct. p. fles. Door de ..Werkcommissie voor het Wes ten des Lands" is het zogenaamde „Inte rim-rapport IJmond" opgesteld. Toen Velsens College indertijd het ont werp van dit rapport ter inzage en beoor deling kreeg, hebben B. en W. opgemerkt, dat het hun instemming had, dat van hoger hand richtlijnen worden verstrekt, waar langs de stedebouwkundige ontwikkeling van de IJmond zich (globaal) zal dienen te bewegen. Tegen enige in het rapport voor komende punten hadden zij echter beden kingen. Het voornaamste bezwaar was ge richt tegen het open houden van de moge lijkheid tot vestiging van een tweede basis industrie ten Zuiden van het Noordzee kanaal. Het interim-rapport heeft de grondslag gevormd voor het door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland opgemaakt ontwerp- streekplan IJmond-Noord. Vóór dat dit ontwerp ter visie is gelegd, hebben B. en W. van Velsen de tekst ervan ter beoordeling ontvangen. Zij hebben toen tegen de strekking van deze tekst hun be zwaren naar voren gebracht, waarmede bij het opmaken van de definitieve tekst ten dele rekening is gehouden. Op een aantal ernstige bezwaren van de kant van Velsen kon evenwel niet worden ingegaan, terwijl bovendien in de tekst van de toelichting en de voorschriften van het plan nog diverse wijzigingen zijn aange bracht, waarvan sommige van principiële aard. B. en W. menen dan ook, dat er bezwa ren tegen het streekplan moeten worden ingediend. B. en W. hebben bovendien vrij ernstige bezwaren tegen de tijd, waarin het streek plan ter visie werd gelegd: net in de vacan- tieperiode, waarin een grondige bestude ring dus niet altijd mogelijk was. Ditzelfde is ook in de Zaanstreek gebeurd en ook daar heeft men laten weten, dat dit niet de juiste methode leek te zijn. Om een her haling te voorkomen bij de behandeling van het streekplan Kennemerland Zuid menen B. en W. van Velsen, dat een woord van protest op zijn plaats is. Het streekplan voor de IJmond Noord valt uiteen in een aantal onderdelen, die mettertijd rechtskracht zullen krijgen en het college van Burgemeester en Wethou ders van Velsen heeft dan ook zijn critiek in stelling gebracht tegen een aantal détails waarbij dit college in het geheel niet uit het oog verliest, hoe noodzakelijk het is voor dit in nationaal opzicht belangrijke ge bied een visie en een groepering van richt lijnen aan te houden. Het streekplan heeft dan ook in grote lijnen de instemming van B. en W., zoals het college het evenzeer eens kan zijn met de opstelling der daarin vervatte problemen en met de conclusies, waartoe het plan komt. Maar toch en dit is één van de ernstigste punten van be zwaar de mogelijkheid van huisvesting van de bevolking is zeer aanvechtbaar voorgesteld. Het streekplan neemt name lijk de toekomst van het Zuidelijk deel van Kennemerland en dus meer in het bij zonder IJmuiden in beschouwing, wan neer het over de ontwikkeling der woon kernen tot bepaalde opmerkingen komt. Er worden in het streekplan grote bezwaren geconstateerd tegen huisvesting van de bevolking in het duingebied, dat daar door als drinkwater-wingebied en als recreatiegebied aanmerkelijk in waarde zou teruglopen. Het streekplan meent dan ook om deze redenen van de mogelijkheid tot verdere uitbreiding van IJmuiden te moe ten afzien. Hoewel deze materie natuurlijk in het streekplan voor Kennemei'land Zuid nader aan de orde gaat komen, meent het college toch nu reeds waarschuwend de vinger te moeten heffen, dat daarbij vooral niet geraakt moet worden aan de harmoni sche en natuurlijke groei van IJmuiden. Behalve deze scherp-snijdende critiek, die de constellatie van nu en van de toekomst in de IJmond direct raakt en waarbij een oplettende lezer van het streekplan onmid dellijk zal hebben gedacht aan de onver kwikkelijke onmin, die in dit gebied tussen de gemeentelijke partners heerst, zijn er nog legio andere punten van verweer, die door het college van Burgemeester en Wet houders worden samengevat in een toe lichting op een raadsvoordracht. Deze raadsvoordracht behelst het indienen van deze bezwaren bij Gedeputeerde Staten van Noordholland „met het verzoek te willen bevorderen, dat bij de vaststelling van het streekplan daarmee rekening wordt gehouden". Drie chauffeurs in appèl De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in drie appèl zaken, welke drie chauffeurs hadden in gediend naar aanleiding van vonnissen van de kantonrechter. De 27-jarige I. van D. uit Haarlem was in appèl gegaan tegen de boete van 25 gulden, die hem door de kantonrechter was opgelegd vanwege het feit, dat hij met een vrachtwagen met de fecte stuurinrichting had gereden. Ver dachte en ambtenaar werden hedenmorgen niet ontvankelijk verklaard wegens het te laat instellen van beroep. Vrijspraak Blijkbaar is de rechtbank niet ongevoe lig geweest voor de argumenten van mr. C. F. M. van Koppen, die zijn cliënt, de 53-jarige chauffeur C. S. uit Haarlem, vrijgesproken wilde zien van het hem ten laste gelegde feit, dat hij met zijn vracht auto met aanhangwagen op de Schiphol- weg een autobus zou hebben geraakt. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, had veertien dagen geleden bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, vijf tien gulden boete, geëist. S. werd vrijge sproken. De veertigjarige mestrijder H. de R. uit Amsterdam zal genoegen moeten nemen met het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank acht bewezen, dat hij, toen hij op 4 Maart in de Haarlemmermeer door een bestelauto werd ingehaald, met zijn vrachtwagen niet voldoende naar rechts is uitgeweken. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, zal de Paus een gobelin aanbie den, dat een symbolische voorstelling geeft '•an de ontwikkeling van Nijmegen in de Bataafs-Romeinse tijd, de Karolingische tijden en de middeleeuwen. Dit geschenk wordt door Katholiek Nij megen aangeboden ter afsluiting van ".e historische feesten „Nijmegen 1850 jaar stad". Het gobelin is vervaardigd op de ateliers tot herstel van antiek textiel te Haarlem, dat de gemeenten Nijmegen, Haar lem en Maastricht in Haarlem in stand houden. „Advendo zong met gevoelige, in alle stemmen homogeen klinkende, zuivere toonvorming „Lentelied" van Bernard Dia mant en „Hymne" van Felix Mendelssohn Bartholdy, van welk laatste werk een der koorsopranen verdienstelijk de solopartij vertolkte. Het R.K. koor „Heemstede" uiteraard heel kort voorbereid gaf eerst van ,,'t Iiaaske" in de bewerking van Sem Dresden een leuke, frisse voordracht en schonk daarna zijn krachten aan het Sla venkoor uit „Nabucco" van Verdi en een reeks koorgedeelten uit de operette „Das Driemaderlhaus", waarvan de opgewekte muziek zeer gewaardeerd werd. De solo bariton uit het koor had met de vertolking van aria's uit opera's van Mozart terecht veel succes. Men heeft zich op dat concert ook nog kunnen verlustigen bij de voordrachten van de handige Hammond-organist Jos Carpij, die de karakteristieke, weke vibra- tietonen van zijn electrisch surrogaat-or gel doeltreffend voor een paar potpourri's wist te gebruiken. „Excelsior" heeft op zijn jubileumavond ondubbelzinnig ervaren hoeveel sympathie men allerwegen voor zijn leven en streven heeft. Telkens weer getuigden daarvan de hartelijke woorden uitgesproken door spre kers, die de felicitaties kwamen overbren gen van corporaties en verenigingen. Zo bereikten het fanfarecorps de gelukwensen van de Nederlandse Unie van muziekver enigingen, van het gewest Noordholland van de Unie, van het R.K. gemengd koor Heemstede, van de muziekvereniging Arti et Religioni, die een mars als geschenk aanbood, van De Spaarnebazuin. Ook namens de donateurs werden geluk wensen overgebracht. Als oud-lid, oud voorzitter en als vriend verscheen de heer E. M. van Pel op het toneel om zijn vreug de over het dertigjarig bestaan uit te spre ken en om „Excelsior" een goede toe komst toe te wensen. Ook de heer Van Pel bedacht zijn oude corps met een mars. bedacht zijn vroegere corps met een mars. P. ZWAANSWIJK Poging tot doodslag Raad van State. Het lid van de Raad van State prof. mr. R. Kranenburg die deze maand 75 jaar is geworden, zal op 1 Octo ber de Raad van State verlaten. Nader onderzoekgevangenneming uit vrees voor herhaling De Haarlemse rechtbank heeft de zaak tegen de zesentwintigjarige los arbeider A. H. uit Zaandijk, die zich veertien dagen ge leden te verantwoorden heeft gehad wegens poging tot doodslag en tegen wie drie jaar was geëist, aangehouden voor nader onder zoek, waarbij men een rapport zal laten maken door prof. Baan te Utrecht. Wel ge lastte de rechtbank onmiddellijke gevan genneming uit vrees voor herhaling. Wegens diefstal van koper werd A. H. veroordeeld tot drie maanden met aftrek. Hij had al geruime tijd onenigheid met zijn vrouw en vele malen moest de politie er aan te pas komen. De vrouw dreigde dik wijls de woning te zullen verlaten en toen zij dat ook in de ochtend van begin Maart deed, greep de man haar vast. Hij duwde haar op feen tafel en legde zijn duimen krachtig op haar halsslagader. Buren kwa men toegesneld en bevrijdden de vrouw. Eenzelfde scène deed zich des avonds op nieuw voor in de woning van een kennis, waarheen de vrouw gevlucht was. De be woner heeft de vrouw bevrijd. Voor de rechtbank verklaarde de verdachte geen poging in het werk te hebben gesteld zijn vrouw te doden. Hij zeide bang te zijn ge weest, dat zij zou vertrekken en dat de kin deren dan onverzorgd zouden achterblijven. Voorts was A. H. diefstal van koper, ten nadele van een firma te Zaandam, ten laste gelegd. Het koper had hij verkocht aan P. van B. te Zaandam, die wegens heling veroordeeld werd tot een gevange nisstraf van een maand (eis twee en een halve maand). De vertegenwoordiger J. S. uit Amsterdam, die op de hoogte was van de heling en tegen S. gezegd zou hebben, dat hij bewerkstelligen kon, dat de justitie de zaak niet zou vervolgen, waarvoor hij een bedrag ontving, werd wegens oplich ting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk (eis zes maanden voorwaardelijk). De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, is door de gouverneur van de staat Texas in Amerika tot ereburger van deze staat benoemd. De heer Aler ont ving deze onderscheiding tijdens een reis die hij de afgelopen tien dagen door de Verenigde Staten heeft gemaakt. Hij heeft daarbij onder meer de vestigingen van de KLM in Texas bezocht en voorts aan de Westkust bezoeken gebracht aan diverse vliegtuigfabrieken. Hij heeft daar kunnen constateren, dat de Amerikanen op tijd zijn met de bouw van de DC7 C, zodat ook leve ring op tijd mag worden verwacht. De heer Aler heeft ook de vier Super-Constellations bekeken, die voor de KLM in aanbouw zijn. De heer Aler is Donderdagmorgen op Schiphol teruggekeerd. I i

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7