HET AVONTUUR pi De Pseudo- Echtgenote Kerkdiensten Heringa Wuthrich SLEUTEL WEG van Piewiep en Pippie ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Burgerlijke Stand van Haarlem „DE SLEUTELSPECIALIST" Medische verzorging tijdens het weekeinde „WIENER GRINZING" HANS FEITH ploeg stoffen Haarlemse kunstenaars op de gramofoonplaat Hélène Ludolph en Albert de Klerk IS WIENER GRINZING' Uw gebroken of beschadigde antiquiteiten VAN OUDS „DE HERTEKOP" „wiener grinding1 Cabaret in Schouwburg A ort nieuws FEUILLETON door MARY BURCHELL „Le rouge et Ie noir" (Studio) Wanneer men een roman, die op zich zelf reeds zeer illustratief is door zijn voortref felijke milieuschildering en zijn karakter uitbeelding, gaat verfilmen, dan begaat men zeker een waagstuk omdat het verhaal reeds in de fantasie van de lezers een eigen scenario heeft gekregen, dat heel an ders kan zijn. En voor de niet-lezers kun nen de overgangen, waar een schrijver vijf hoofdstukken aan gespendeerd heeft, te abrupt worden, omdat een filmmaker zich in de stof moet beperken. Deze beide euve len zijn wel nagenoeg overwonnen door Claude Autant Lara in zijn film-versie van Stendahls beroemde roman „Le rouge et le noir" het verhaal van de timmermans zoon Julien Scorel, die met een „ongeken de driestheid zijn „lage" komaf de rug toe keert en de ladder bestijgt tot in de hoog ste adellijke kringen. Tegenover het be wustzijn van deze nederige herkomst, waar hij vaak op onaangename wijze aan her innerd wordt, staat de merkwaardige ge noegdoening wanneer hij leert spelen op de zwakheden en de affecties van de oude noblesse. Het wordt als hetware een plicht voor hem die hij tot het bittere einde vol brengt: schandaal en ontreddering veroor zakend in het nieuwe milieu, dat ten hoog ste welwillend kan staan tegenover het feit dat hij een timmermanszoon is en blijft. In Gérard Philipe heeft men een uitge lezen vertolker van de hoofdrol gevonden. Het meest opvallend is de vaart, die door deze filmbewerking in het verhaal is geko men en het karakter van de hoofdpersoon alleen maar kan accentueren, al gaan er natuurlijk wel allerlei sprekende détails verloren, die het boek mede zijn bekoring gaven. H. B. „Vertwijfelde speurtocht" (Roxy) Een vliegtuig stort neer in de uitgestrekte bossen van Canada en de enige overleven den zijn twee kleine kinderen, broertje en zusje, die zonder geleide de tocht mee maakten. Hun ouders, van elkaar geschei den, zijn beide bekende sportvliegers en met hun ranke toestelletjes nemen zij deel aan de grootscheepse actie, die wordt on dernomen om het wrak op te sporen en eventuele overlevenden te redden. Er bre ken dagen van radeloos speuren aan voor de reddingsploeg, en dagen van verwoede strijd tegen honger, koorts en wilde dieren voor de beide kinderen. Tenslotte gelukt het de vader, zijn verloren gewaand kroost te redden. Van Maandag af wordt vertoond „School der dapperen." N. R. K. ADVERTENTIE HAARLEM, 23 September 1955 GEHUWD: 23 Sept., J. Koehorst en J. J. Kollaart. BEVALLEN van een zoon: 21 Sept., A. SteffersHuijzer; 22 Sept., A. Goldberg Boon; G. A. F. RutteHogerheijde; W. H. J. van den EijndeVerhoef; C. M. Stroomer —van Warmerdam; 23 Sept., E. J. Kan- van Mi Hingen. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept., C. A. de BoerLammerse; A. C. Hoivan Om- bergen: T. Peschar—Klunder; A. Branden burg—Bunschoten; F. Büsgende Feber; J. P. Broertjesvan der Linden; 23 Sept., F. BiesbrouckJonker; C. van Haaster Massop; M. C. Ruigrok—Schaper. OVERLEDEN: 21 Sept., A. E. van der Oordvan Os. 66 j., Bloemveldlaan; 22 Sept., G. Wiel art, 69 j„ Athjestraat; J. A. Schoo, 79 j., Maerten van Heemskerkstraat; G. B. van Welie—Rijksen, 86 j., Hagestraat; 23 Sept., G. J. J. Grootkop, 64 j., Maerten van Heemskerkstraat. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „Koninklijke hoogheid" (Cinema Pa lace) In werkelijk voortreffelijke kleu ren speelt zich in deze bioscoop naar de roman van Thomas Mann het verhaal af van de prins, die in een klein hertog dom in Duitsland de taak van zijn zwakke broer overneemt. Het volk, dat altijd hui zenhoog heeft opgekeken tegen de regeren de vorsten, ontdekt in de jonge prins een gelijke, die al zijn best doet om het landje zo goed mogelijk te besturen. Tot zover gaat alles dus best, maar op een goede dag neemt een Amerikaanse millionnair zijn in trek in het landje. De man blijkt behalve veel geld ook een beeldschone dochter te bezitten en na veel omwegen ontwikkelt zich dan een liefde tussen de jonge prins en het rijke meisje, een liefde, waarin het volk zich bijzonder verheugt, maar waar tegen de inmiddels teruggekeerde broer zich aanvankelijk krachtig verzet. Alles loopt echter voor alle partijen naar ge noegen af en een grote finale vormt het slot van dit vrij afgezaagde verhaal. Toch zullen vooral de liefhebbers van de romantiek zeer zeker aan hun trekken komen; er zijn voorts groots opgezette pa rades, breed uitgesponnen dialogen en af en toe een enkel grapje. De hoofdrollen worden bezet door Dieter Borsche en Ruth Leuwerik, terwijl ook in de bijrollen alle actpurs en actrices zich kennelijk goed op hun plaats voelen. H. de G. „Mannen zonder mededogen" (Luxor) is een Amerikaanse gangsterfilm, waarvan het weinig originele gegeven met voldoende vaart en technisch raffinement wordt uit gewerkt om vrijwel van begin tot einde te boeien. Ietwat naïef van opzet, tekent het verhaaltje in een serie rauwe beelden hoe een drietal beroepsmisdadigers een aanslag voorbereidt op de president der Verenigde Staten als deze onverwacht een bezoek zal brengen aan een slaperig pi-ovinciestadje. Bijna slagen zij in hun opzet, maar door list en moed slagen de plaatselijke sheriff, een oud agent van de geheime dienst en diens negenjarige kleinzoon erin, het snode plan op het nippertje te verhinderen en de boeven te liquideren. Het gaat daar alle maal even hard en ruig bij toe als in andere rolprenten van dit genre met legio schiet partijen en andere hevigheden. Maar er zijn ook tal van verrassende beeldovergan gen en geluidseffecten (de muziek in het bijzonder is uitermate suggestief), waar door de vrij povere intrige toch nog een flinke dosis sfeer en spanning wordt inge blazen. Crooner Frankie Sinatra, wiens kwaliteiten als acteur reeds in „From here to eternity" onmiskenbaar gebleken zijn, speelt met veel overtuigingskracht de enige rol van betekenis: die van een sadistische, door minderwaardigheidscomplexen ge kwelde beroepsmisdadiger en hij slaagt er zowaar in, nog enige compassie te wek ken met de vreemde conflicten in zijn ge spleten ziel. De rest van de bezetting is knap, maar nuance-loos schabloonwerk. H. C. „Young at heart" (Minerva) Een gezellige vacantiefilm volgens het bekende recept van een lach, een traan en een hand vol liedjes. Doris Day speelt en kweelt met ontwapenende charme het rolletje van een der drie zusjes Turtle^— dóchters wan een muziekleraar die allen op dezelfde jon geman verliefd raken. Natuurlijk wint Do- ris het pleit, maar uit compassie met haar bedroefde zusters besluit zij vrijwillig het veld te ontruimen en op de dag van haar bruiloft loopt zij weg mét een verlopen pianist uit een obscure nachtkroeg.Zij heeft zich ten doel gesteld, uit deze beklagens waardige mislukkeling (een bijzonder gave en ontroerende vertolking van.Frankie Sinatra) weer een mens te maken en hoe zij daarin slaagt, moet u zelf maar gaan zien. Want ondanks de cliché-roman- tiek, de sentimentele knaleffecten en de onvermijdelijke songs, is het allemaal best genietbaar, al was het alleen maar van wege de verrassende mimische talenten van Sinatra. De kleuren (Warner-color) zijn voortreffelijk. Maandag kan men Ceiia Johnson en Trevor Howard zien in „Lrief encounter". H. C. „Oase" (L i d o) Yves Allégret regis seerde deze Franse kleuren-cinemascope- film, die naar wij menen de eerste van dit soort is die in Nederland komt. Het moei lijke procédé is uitstekend toegepast: de kleuren zijn fraai en het verbrede beeld is zelden rommelig, dikwijls zeer mooi ge componeerd. „Oase" is een uiterst onderhoudende film, waarvan het spannend verhaal echter niet in détails te volgen is. Blijkbaar heeft Al légret een film willen maken, waarbij de toeschouwers in het ongewisse blijven over de oorzaken van de spanning. Men weet niet meer dan dat een of andere karavaan het mikpunt is van een of andere boeven- bende en dat de man (Pierre Brasseur) die daarom twee knappe spionnen (Michèle Morgan en Cornell Borgers) op zijn „dak gestuurd krijgt", vermoedelijk de eigenaar is van die karavaan. De film is boeiend door het goede spel en de knappe opnamen. Als uiteindelijk de karavaan het doel be reikt liggen de beide spionnen die beiden verliefd waren geraakt op hun slachtoffer ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 11/12 OCT. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 vertrapt onder kamelenhoeven; de leider van de boevenbende eveneens. Allégret is er in geslaagd om van een onbeduidend gegeven een spannende film te maken. De muziek van Paul Misraki draagt daar sterk toe bij. In het voorprogramma draait een Ame rikaans kleuren-cinemascopefilmpje „Het Piano-kwartet". Vier pianisten spelen aan vier vleugels en al is het hinderlijk dat die vier door allerlei spiegels nog vermenig vuldigd „moesten" worden, de film biedt een unieke mogelijkheid om te constateren, dat door de geluidsinstallatie van het thea ter het geluid van elk der vier vleugels afzonderlijk te beluisteren valt. N. In Rembrandt draait nog een week de film „Gejaagd door de wind" naar het bekende gelijknamige boek van Margaret Mitchell. „De sneeuw was vuil" (Frans Hals) De Franse romancier Georges Simenon is hier te lande vooral bekend geworden door zijn speurderromanserie met commissaris Maigret als centrale figuur. Maar Simenon is ook op het terrein van de psychologische roman een interessant auteur en 't is zeker een verdienste van de bewerkers en van de regisseur Luis Saslavsky, dat juist dit psychologische element in de filmbewer king van de roman „La neige était sale" bewaard is gebleven. Het gaat om een be trekkelijk eenvoudige geschiedenis uit de laatste periode van de Duitse bezetting. In een milieu van ontucht en zwarte handel speelt zich de tragische geschiedenis af van Frank Friedmayer de plaats van hande ling is kennelijk een stadje in de Elzas zoon van een onbekende vader en later een bordeelhoudster. De jongen uit zich moeilijk, heeft zijn moeder lief, maar haat haar levenswandel, ziet tenslotte mens en samenleving als een poel van verderf, waaraan niet te ontkomen valt. Op die voe dingsbodem kunnen slechts moord en ver wording gedijen, waaraan Frank Fried mayer ten onder zal gaan. Maar niet dan nadat hem toch nog uitzicht wordt gegund op een lichter perspectief door de onbaat zuchtige liefde van een onbedorven meisje. Door de scherpe karakterisering van zijn sujetten hebben Simenon en z'n filmbewer kers de klip weten te omzeilen welke van zijn gegeven een draak had kunnen maken. Bijzonder te waarderen is de terughoudend heid en de objectiviteit welke deze Franse cineasten hebben betoond jegens de ver houdingen in de bezettingstijd. Omtrent de vertolking kan men de namen van Daniel Gélin, Valentine Tes- sier, Marie Mansart, Véra Norman en an deren slechts met de grootste lof noemen. J. H. B. ADVERTENTIE HAARLEM Artsen. Boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel.- 11990. Apotheken. Firma Duym Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begemann Sneltjes, Kruisweg 30. tel. 10043; Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; Tey- ler Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 24 September tot 1 Oc- to, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen: Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloemen- daal, tel. 22185. Overveen tot Zondagavond elf uur dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. 22884. Aerdenhout van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter A. W. Mellema, Spiegelenburghlaan 20, Aerden hout, tel. 27888. Wijkverpleegsters. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal zuster J. J. M. de Bruin, Bilderdijkstraat 36, Haarlem, tel. 21302 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Vis- scherplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken. Voor de Zondag-, avond- en nachtdienst zijn van Zaterdagavond zes uur tot de daarop volgende Zaterdagmor gen acht uur geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Over veen, tel. 16760; de Santpoortse Apo theek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort-station, tel. K 2560 - 8249 en de Aer denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen. Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging. Zr. J. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheken. Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. ADVERTENTIE Naar wij vernemen bereidt His Master's Voice door bemiddeling van haar Neder landse vertegenwoordiging, de N.V. Bove- ma te Heemstede, een gramofoonopneming voor van liederen van Diepenbrock en An- driessen, welke zullen worden uitgevoerd door de Haarlemse sopraan Hélène Lu dolph met de organist Albert de Klerk als begeleider. De opnemingen zullen de volgende week in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat in Haarlem plaats vinden. Na de opnemingen van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en van orgelwerken op het orgel van de Grote Kerk wordt het Haar lemse element in het gramofoonplaten- répertoire dus andermaal uitgebreid, het geen mede te danken is aan de activiteit van de chef van de répertoire-afdeling van de N.V. Bovema, de heer J. U. Reizi ger. Velen zullen tevens met belangstelling kennis nemen van de terugkeer van Hélène Ludolph, die weliswaar niet meer in het openbaar optreedt, maar wier stem juist zoveel kwaliteiten bezit voor een intieme en intensieve liederenvertolking, zoals die inzonderheid voor de gramofoonplaat ver eist is. Dit werd trouwens ook reeds voor de oorlog bewezen door de platen welke toen van Hélène Ludolph in de handel wa ren. A ft FT v ;35 Ja, Piewiep en Pippie zaten er lelijk in. Hoe zouden ze hier ooit nog heelhuids af komen? Ze zaten in de stoof gevangen en de kat zou er vroeg of laat vast wel kans voor zien, ze te pakken te krijgen. Toen kwam het meisje de keuken weer in. Ze had een vis in de hand en riep de kat. „Hier, poes lekkere vis!", zei ze. Toen keek de kat op, en hij liep op het vrouwtje toe. Mauw, zei hij en draaide rond bij de vis, die ze hem voorhield. „Kom maar mee, buiten opeten, poes!", zei ze. En de kat liep met haar mee, de keuken uit. 37-38 ZONDAG 25 SEPTEMEBR 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. W. M. van Asperen, Centrale Gezinsdienst Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zo- mei'kade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 8.45: Repetitie Kin derkerkkoor. 9.30: Kinderkei-k. Ds. W. M. van Asperen. 10.30: Jeugddienst. Ds. W. M. van Asperen. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhi\ J. P. van Eijsden Jr. 10.45: Dhr. J. de Vi-ies, Hulppred. te Heemstede. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. R. Bijl. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdka- pel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Smalen. West, Leidsestraat 10: Gaat naar de Nieuwe Kerk. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudi-az Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk, 20: Gottesdienst, Pfarrer D. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veersti'aat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Phila- delfia-Gemeente, Grote Houtstraat 176. 10: Dienst. Woensdag 7: Bidstond in de Tempe liersstraat 55 R. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Vooi-helmsti-aat 3, geb. Beth-El 2.30: Bijzondere samenkomst, Reverend H. N. Runkat, Djakarta Indonesië en Pastor C. J. T. Theys. Woensdag 7.30: Bidstond. Br. N. Matray. Vrijdag 7.30: Kumpulan Isteri (Zus ter samenkomst) Zr. L. J. Webei'-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden, Parklaan 32, op Maandagavond en Woensdagmiddag, gaan tot nader aankondiging niet door. Rondeta- felbespreking op Dinsdagmiddag 3 uur blijft doorgaan in de kerk Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassaulaan 8. 10 en 5: Hr. J. W. Grisnigt, van Rotterdam. Woensdag 7.30: Hr. K. Asmus. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. W. F. Kloos, van Gouda. 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld. Evangelist te Bodegi'aven. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jac. Klein Haneveld. Zaterdag 7.30: Openlucht samenkomst a. d. Di'eef. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amstei'dam. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstr. 3. 10 en 4.30: Cand. M. Nijkamp, uit Utrecht. Vrije Gemeente. Aula Sled. Gymnasium. 10.30: G. J. de Nie. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Eerw. Heer A. Nierop, tbeol. cand. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelmi- nakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. H. Telkamp. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. J. H. Telkamp. 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. D. J. Roos, 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. W. v. d. Gronden Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned. Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. Micras. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente. Begijnhofkapel. Begijn hof. 10.30: Dhr. J. Baartse. 7: Ds. J. W. Wee- nink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Iïeils, Schagchelsti-aat 26. Zatei'dag 7.30: Sti-aatzang. Zondag 10: Heiligingsdienst. 6.45: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. 12: Kinder samenkomst. Leidster Zr. Bruis. Zondagssa menkomsten staan in teken van Oogst en Dankfeest en geleid door Majoor en Mevr. M. Souverein. Dinsdag 2.15: Vrouwenbond. Donderdag 7.30: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Opwek- kingsdienst m.m.v. Zangkoor Glorieklanken E. Schuui-man. 7.30: Evangelisatiedienst. Maandag 8.15: Pinksteruitzending. Radio Tanger. golflengte 19 en 25. Spreker E. v. d. Molen, Zang Pinksterzangkoor Haarlem. Ver gadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbi'eken). Ge meente des Ileeren, Lange Molensti-aat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon- •dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstr. 36. 10: Dhr. W. Zeegei's. 12-13: Zondagsschool o.l.v. zuster Baaij. 7: Open- luchtdienst op de Dreef bij Houtplein (al leen bij goed weer) anders samenkomst in de zaal. Maandag 7.30, Dinsdag 3 en 7.30: Bij zondere samenkomsten. Spreker Pastor Joh. Rietdijk, uit Antwerpen. Donderdag 8: Bid stond. Zevende-Dags Adventisten, Jacob straat 6. Iedei-e Zaterdagmoi'gen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Pai'klaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Coi-nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminasti-aat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Apostolische Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. R. v. Saane, Heelsum Soefi-beweging geen dienst. Alleen op de eerste en derde Zondag van de Maand. Gemeente Gods. 10: Cultureel geb. IJmui- den. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdeg 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Ds. J. Heidinga. Immanuëlkerk. 10: Di\ H. v. d. Loos. Leger des Heils. Ceramstraat 4. Za terdag 7: Straatzang Haai'lem-Nooi'd. Zon dag 10: Heiligingssamenkomst. Proloog Oogstfeest. 12: Zondagsschool. Leider: J. S. M. Br. M. Scheen. 4: Kinderopenluchtsamen- ADVERTENTIE li ADVERTENTIE HANS FEITH komst Javastraat. Leider J. S. M. Br. M. Scheen. 6.45: Openluchtsamenkomst Java straat. 7.30: Vei-lossingssamenkomst. Dins dag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. 7: Straat zang in Bloemendaal Spooi'weg. Woensdag 1.30, 3, 4.30: Jeugdontspanningssamenkom- sten. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Hui- zen-v. Ede. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Stichting „Petra" Kapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersin gel 5557. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wiei'da. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds H. W. Wierda. 3.30: Ds. A. Pos. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat 9.30: Ds. A. Pos. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Br. C. J. Oostenrijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. G. J. Sirks, Hoogleraar, Leiden. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondox-p. 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111, 10 en 5: Ds. C. P. Plooy Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. van Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Seniorenkring, 1620 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Knoppers, Rem., Utrecht. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 1215 jaar in Maranatha. 10.30: Zondagssch. Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter. Rem., Den Haag. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. D. W. v. d. Laan, van Arnhem. 7.30: Ds. H. U. Buitink, van Amsterdam. Vrij-Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdagavond geen dienst. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. Donderdag 19.30: Vespei's en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. Koch, van Haarlem-Noord, 19.3019.45: Or gelspel door de heer Egbert Vos. 19.45 20.15: Oecumenische Avonddienst. Ds. H. Woldendorp, Vlootpred. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Irene. 10.15: Zondagsschool Juliana- kwartier, Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool Ramplaan- kwartiei-, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink, Alk maar. 7: Ds. IJ. Alkema, Amsterdam. „De Toorts". 9: Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam- West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Ki-oon. West. Sions kerk. 10.30 en 7: Ds. G. H. v. d. Woord. ADVERTENTIE als porcelein, curiosa, meubelen, kostbare voorwerpen, worden door ons onzichtbaar gerestaureerd. - Zware voorwerpen worden ook aan huis gerestaureerd. Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 A. M. M U D D E HANS FEITH In de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van Vrijdag 23 September stond het optreden van het cabaret-ensemble Wim Sonneveld met het programma „Huis, tuin en keuken" in de Haarlemse Stadsschouwburg, alleen vermeld voor Zaterdag 24 September. Het ensemble treedt echter ook op Zondag 25, Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 September in Haarlem op. Voorts is de declamatie-avond met mu zikale medewerking van mejuffrouw Bets Nederkoorn in het Frans Halsmuseum, abusievelijk tweemaal vermeld. De juiste datum is Woensdag 28 September. OPENBAAR CONCERT Het bijzonder concert van werken van Strawinsky, Milhaud en Gershwin, uit te voeren door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Toon Ver- hey met solistische medewerking van de Belgische pianist Naum Sluszny, op Dins dagavond 27 September in het Gemeente lijk Concertgebouw, is voor een ieder toe gankelijk en dus niet zoals wij in de ru briek „Uitgaan in Haarlem" vermeldden alleen voor leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap en de Haarlemse Jazz Club, onder welker auspiciën het concert wordt gegeven. Gemeenteraad van Heemstede. De Heemsteedse gemeenteraad zal een openbare vergadering houden op Donderdag 29 Sep- tehber des namiddags 4 uur. Onbewoonbaarverklaringen. Burge meester en wethouders van Heemstede stel len aan de gemeenteraad voor de nog be woonde krotten aan de Molenwerfslaan nos 8. 10 18 en 22 onbewoonbaar te verklaren en binnen drie maanden te doen ontruimen. Sociaal werkvoorzicnings-object. Bur gemeester en wethouders van Heemstede vi-agen de raad een crediet van f950 voor het aanschaffen van gereedschappen ten be hoeve van een wei-kobject op de gemeente reiniging. Het ligt in het voornemen door te werk gestelden aanwezig verteerd vuil te laten sorteren en zeven tot compost. In Je loonkosten draagt het rijk voor 90 tot 95 pet. bij. (vertaald uit het Engels) 46) „Dat kan ik me wel degelijk voorstellen',, zei Patricia glimlachend. Susan knikte haar goedkeurend toe en scheen het prettig te vinden dat ze over zoveel voorstellingsvermoc.gen beschikte. Enkele ogenblikken later verdween de oude vrouw en Patricia moest in zich zelf glimlachen om haar confidenties. Ze was in zekere zin jaloei's op Susan, die haar hele leven een goed verzorgd bestaan had ge vonden bij de Harnby's. Het was al over tienen, toen Michael weer thuis kwam. Patricia zag onmiddellijk aan de uitdrukking van zijn gezicht, dat het ondex-houd niet plezierig was verlopen. Hij knikte haar vaag toe en ging in een diepe stoel tegenover haar zitten, zenuwachtig zoekend naar een sigaret. Patricia hield hem een sigarettendoos en aansteker voor. „O.dank je", zei hij nog steeds afwezig. Patricia, die brandde van nieuwsgierig heid, voelde dat zij zou moeten beginnen. „Hoe heeft ze het opgenomen?" „Het idee, dat ik me zal verdedigen, bedoel je?" „Ja." „Ze heeft dat idee helemaal niet „opge nomen", Pati'icia! Ze kwam met een heel ander voorstel voor de dag." „Werkelijk?" Patricia keek hem ver baasd aan. „Ja, ze stelt voor dat ik een eis tot echt scheiding indien, waai'tegen zij geen ver weer zal voeren. Maar natuurlijk zal ze dit alleen doen, als ik haar zeer behoorlijk be taal." „Michael! Het is je reinste chantage!" „Ja, ik weet het". Hij fronste en tipte met een ongeduldig gebaar de as van zijn sigaret. „Er zijn echter enkele belangrijke voordelen aan ver-bonden." „Aan chantage?" „Als je er op staat het zo te noemen, inderdaad!" Patricia merkte, dat hij in een zeer slechte stemming was. Hij vervolgde op doffe toon: „Als ik een echtscheidingseis tegen Pat indien, waartegen zij geen verweer voert, dan behoeft jouw naam in het geheel niet ter sprake te komen. Ons in de ogen van anderen ietwat pikante spelletje be hoeft niet genoemd worden. Bovendien zou de uitleg aan moeder ook minder pijnlijk worden Patricia zweeg en dacht na. „Hoeveel vraagt ze voor haar zoge naamde welwillende houding?" vroeg ze tenslotte. „Een levenslange toelage?" „Een som ineens. En ik zie niet in, waar om jij het bedrag precies zou moeten we ten." „Daar heb je gelijk in", Patricia haalde haar schouders op en keek hem fronsend aan. „Wat heb je gezegd dat je zou doen?" „Dat ik er over zou denken natuurlijk! Iemand beslist over zo iets niet onmiddel lijk." „Nee, vanzelfsprekend niet." Er heerste opnieuw stilzwijgen. Patricia trachtte een en ander zo on partijdig mogelijk te bekijken. „Maar dit zou dus betekenen, dat zij uit dit alles voordeel zou trekken," riep ze tenslotte op verontwaardigde toon uit. „Terwijl wij beiden weten, dat zij de enige schuldige is!" „Ze moet nu eenmaal ergens van leven", zei Michael op droge toon. „Dat heeft ze me zelf onder ogen gebracht en „Ze schijnt tot dusverre heel goed voor zich zelf te hebben kunnen zorgen", onder brak Patricia hem. „Ik geloof niet, dat je met haar medelijden behoeft te hebben." „Het is geen kwestie van medelijden", zei Michael, „maar ze is of liever ze was nu eenmaal mijn vrouw, hoe je deze zaak verder ook bekijkt. Ik kan niet hele maal onverschillig staan tegenover haar situatie en hoe we deze afschuwelijke echt- scheidings-affaire ook aanpakken, ik zal haar tegen armoede moeten beschermen. „Werkelijk?" Er was een scherpe klank in Patricia's stem. Ze voelde echter dat het geen zin had, hem op dit ogenblik uit te leggen, dat Pat heel goed in staat was zich zelf te beschermen „Wel, Michael, het ligt stellig niet op mijn weg om je tot een minder royale hou ding over te halen", zei Patricia langzaam. „Die kant van de zaak gaat tenslotte alleen jou aan. Misschien heb ik me al te veel met een en ander bemoeid, maar ik haat nu eenmaal het idee, dat jij geëxploiteerd zou worden., terwijl je dat weet ik zeker voor haar precies even goed bent ge weest als voor mijDenk niet dat ik rancuneus ben, als ik je nog op het vol gende wijs". „Dat is?" „Ze kan heel goed zogenaamd met een bepaalde som genoegen nemen, om dan nadei-hand, als de uitspraak nog niet defi nitief is, haar eisen op te voeren." Hij haalde zijn schouders op. „Heb je daar wel aan gedacht?" vroeg Pati'icia dringend. „Ja zeker." Hij lachte bitter. „Jij en ik raken geheel en al thuis in alle trucs van een echtscheidingsprocedure. En omdat ik aan die mogelijkheid dacht aarzelde ik met het nemen van een beslissing." „Bedoel je.... dat je bang bent, dat ze best tot zo iets in staat zou zijn?" Patricia voelde zich op eens niet op haar gemak. Ze vond het afschuwelijk een an dere vrouw zelfs een vrouw als Pat zo neergehaald te zien „Lieve kind", zei Michael, terwijl hij haar hand in de zijne nam, „ik weet dat ze daartoe in staat is! Een maand geleden zou ik iedereen, die zo iets durfde beweren, neergeslagen hebbenmaar een mens kan veel leren in een maand tijd. Patricia beet zich op de lippen. „Ik heb je toch niet op dat idee ge bracht?" vroeg ze ietwat angstig. „Jij? Wel nee, Patricia! Ik heb het op gemaakt uit alles wat Pat me zelf gezegd heeft", antwoordde hij op di'oge toon. „En niettemin wil je die royale houding aannemen?" Ze keek hem verwonderd aan. „Ik zou het niet royaliteit willen noe men", antwoordde hij met een matte glim lach. „Als het me lukt deze ellendige ge schiedenis met succes te doorworstelen, dan zal ik graag het gevoel hebben, dat ik me als een gentleman heb gedragen. Ik zou niet graag het gevoel hebben, dat ik in het be gin heel veel heb genomen en me er nader hand zo goedkoop mogelijk heb afge maakt. Daar komt het op neer." „Ja, Michael, ik begrijp het. Weet je wat wonderlijk is?" voegde ze er aan toe. „Dat je eigenlijk niet bitter bent geworden door dit alles." Hij lachte. „Ik hoop van harte dat ook nooit te wor den", zei hij op luchtige toon. „Ik heb door deze ervaring alleen een afkeer gekregen van alles wat met het hu welijk te maken heeft." Aan deze opmerking moest ze denken, toen ze uren later klaar wakker in bed lag, luistei-end naar zijn rustige, regelmatige ademhaling. Natuurlijk was het heel be- gx-ijpelijk, dat hij een afkeer van het huwe lijk had gekregen, peinsde ze, maar aan de 1 andere kant: hoe jammer. Michael zou een ideaal-echtgenoot kun nen zijnWaarschijnlijk had Pat niets anders gezocht dan de opwinding van een reis om de wereld en uiteindelijk een grote toelageMaar met een aardige normale jonge vrouw zou Michael heel gelukkig zijn geworden en wei-kelijk een juweel van een echtgenoot zijn Voor het geval Michael de volgende mor gen een besluit genomen had, liet hij hier van aan Patricia niets merken. Aan het ontbijt werd gesproken over Isobel's ge zondheid en over Debora's tocht in hun beider gezelschap. „Wat lief, hè Debora, dat oom Michael en tante Patricia je meenamen", zei Isobel. Debora knikte en merkte op: „Als jij het eerst dood gaat, mammie, dan nemen zij me aan." „Liefje, hoe kun je zulke vreselijke dingen zeggen!" riep Isobel verschrikt uit. „Iemand zal me dan toch moeten nemen", hield Debora praktisch vol. „Ik wil niet bij pappie op de boot." „Hoe komt ze aan dat idee van dood gaan?" Isobel keek onthutst van Patricia naar Michael. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9