MANNELIJK PERSONEEL EL. LASSERS GEVR. Staat moet voorgaan bij inkrimpen investeringen Kort en bondig J In het Noorden een overschot, in het Westen een tekort aan arbeiders Verpleeghulp (vr.) Edwige Feuillère in Nederland Amsterdamse Beurs LAATSTE NIEUWS Goudtoren wordt lichter gemaakt Hillegom Zandvoort Crematie van Florence A. de Boer DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN F 8 Effecten- en Geldmarkt „La Dame aux Camélias" Verloofde bedrogen en van diefstal beticht Burgerlijke Stand Sport in 't kort Drukkers komen tegemoet aan bezwaren tegen prij sberekening Na uitvaren niet meer binnen de pieren gewenst Overheid bevordert verhuizing door woning toewijzing en financiële tegemoetkomingen Rit wielerclub „De Bollenstreek" Buurtvereniging „Weerestein" jubileert Filmavond van „De Vliegende Schotel" Scheepvaart Vakkundige Verkoopsters Textielhandel B. BULLE H. W. DAMES DIRECT VAN FABRIEK Men kan niet zeggen dat de staatsbegro ting voor 1956 op de Amsterdamse beurs veel deining heeft teweeggebracht. Nieu we gezichtspunten heeft ze trouwens ook niet gegeven en met name een verdere ver laging van lasten voor het bedrijfsleven, een factor die de beurs uiteraard in hoge mate interesseert, mag, gelijk wij in onze beschouwing van Dinsdagavond hebben opgemerkt, aan de hand van de cijfers voor 1956 niet worden verwacht. Zoals het zich thans laat aanzien zal de ontwikkeling van de staatsfinanciën daarvoor geen ruimte bieden, omdat de staatsuitgaven in een ze ker niet onbedenkelijk tempo blijven stij gen. Voor 1956 wordt weliswaar een per centage van 23.7 van het nationale inko men genoemd, maar dit cijfer is slechts voorlopig en zal bij het afsluiten van de rekening zeer zeker hoger zijn. Want vol gens de vermoedelijke uitkomst van 1955 zullen de netto-uitgaven van het Rijk voor dat jaar 28.3 percent van het nationaal in komen uitmaken en het zal zeer de vraag zijn of dit nationaal inkomen in dezelfde verhouding zal blijven stijgen als dit met de staatsuitgaven het geval is. Het is in dit verband van belang er op te wijzen dat de minister zelf een schei ding maakt tussen de reële uitgaven en de overdrachtsuitgaven. De eerste worden ge vormd door de lonen en salarissen, de aan koop van goederen en diensten, etc, zo dat ze dus in de z.g. consumptieve sfeer vallen, de andere, de overdrachtskosten ko men rechtstreeks ten goede aan de volks huishouding en aan het buitenland. Het valt hierbij op dat sinds 1950 de reële uit gaven van 9.7 pet tot 14.4 pet in 1955 zijn gestegen en de overdrachtskosten van 14.6 pet tot 13.9 pet zijn gedaald. Een verdere splitsing wijst uit dat van de reële uitga van die voor Defensie van 6.2 pet in 1950 tot 6.9 peet in 1955 zijn gestegen, maar die voor civiele doeleinden van 4.8 pet tot 71/2 Pet waaruit dus blijkt dat de Staat voor zijn „apparaat" een groter wordend deel van het nationaal inkomen verbruikt. Hier mee in overeenstemming is de stijging van het Rijkspersoneel, dat van 103.620 einde 1954 tot 118.005 in 1956 zal toenemen. Al leen het burgerlijk (niet militaire) perso neel zal 84.000 personen omvatten tegen 76.252 uit. 1954. Deze cijfers wekken dus zeer zeker niet de hoop dat de Staat door inkrimping van zijn uitgaven nieuwe mogelijkheden voor belastingverlaging schept. Zoals we in het begin van de week schreven, heeft het In ternationaal Monetair Fonds bij monde van zijn directeur, Ivar Rooth, onlangs als zijn mening uitgesproken dat men zich om inflatie te voorkomen, op het gebied van de overheidsuitgaven zal moeten beperken, niet alleen wat de investeringen betreft, doch ook in de gewone werkzaamheden van de regering en in de voorziening in sociale diensten. Dit ideaal zal wat ons land betreft voor eerst wel een illusie blijven, hetgeen dan te zwaarder op de volkshuishouding zal drukken als de conjunctuur, gelijk ook door de regering wordt verwacht, zich op Na het grote succes in het festival te Edinburgh en in het Duke of York's Thea tre in Londen brengt de Compagnie Edwige Feuillère thans een bezoek aan ons land. Op 27 en 28 September in Den Haag, op 29 September in Amsterdam en op 30 Sep tember in Rotterdam worden onder patro nage van de Franse ambassadeur voor stellingen gegeven van „La Dame aux Camélias" van Alexandre Dumas (fils) in décors en met costuums van de vermaarde ontwerper Bernard Evein. Tijdens een persconferentie in het City Theater te Amsterdam, na afloop van de vertoning van haar nieuwste film: „De vruchten van de zomer" van Raymond Bernard, heeft Edwige Feuillère verteld al eens eerder in Nederland te zijn ge weest, maar toen als toeriste met het spe ciale oogmerk de voornaamste musea te bezichtigen. Graag had zij deze tournée met twee stukken ondernomen, maar transportmoeilijkheden hebben de uitvoe ring van dit voornemen verijdeld. Zij hoopt echter binnenkort met „La Partage du Midi" van Paul Claudel te kunnen te rugkeren. „La Dame aux Camélias" is ge kozen, omdat dit stuk door de grote be kendheid de minste moeilijkheden wat betreft de verstaanbaarheid in vreemde landen oplevert. Op grond van haar ver tolking van de rol van Marguérite Gautier heeft men haar „de nieuwe Sarah Bern hardt" genoemd. Men herinnert zich mis schien, dat ik vier jaar geleden deze voor stelling in Parijs heb gezien en besproken. Haar optreden was voor mij een openba ring. Ook nadien heb ik nooit een zo vol maakte actrice ontmoet. Edwige Feuillère, wier meisjesnaam Ed wige Canuti luidt, kreeg haar opleiding aan het Parijse conservatorium tegelijk met Annabella, verliet dit instituut met de hoogste onderscheiding en maakte bij de Comédie Frangaise haar debuut. Jean Cocteau schreef „De adelaar heeft twee koppen" speciaal voor haar. Verleden jaar trad zij met Jean-Louis Barrault en Made leine Renaud in „Pour Lucrèce" van Jean Giraudoux op. In totaal verleende zij tot dusver aan ongeveer dertig films haar medewerking, hetgeen haar de bijnaam „La dame aux caméras" heeft bezorgd. Deze is misschien niet helemaal juist, want voor de televisiecamera's heeft zij een onover winnelijke angst. In November beginnen de opnamen voor „Le ciel t'aidera" en daarna speelt zij in een parodie op de populaire gangsterfilm. Zij filmt graag, omdat zij het leuk werk vindt en bovendien heeft ondervonden dat er veel meer mensen naar een actrice op het toneel komen kijken als zij haar ken nen uit de bioscoop. Maar de voornaamste reden is misschien, dat het beantwoordt aan haar behoefte aan verandering: „Niets vind ik erger dan eentonigheid. Ik houd ervan de mensen de ene dag aan het lachen en de volgende aan het huilen te maken". Maar er zijn ook nadelen: Draaiboeken vallen altijd heel anders uit dan de korte samenvattingen van de inhoud, op grond waarvan men contracten tekent. Bovendien kan men tegenover de verschrikkelijkste partners komen te staan. En tenslotte kan de montage een gehele interpretatie van een rol omver werpen". Als haar tegenspeler in „La Dame aux Camelia*" fungeert Jacques Dacqmine, die bij Barrault belangrijke rollen, vooral in het klassieke répertoire, heeft vervuld. D. K. zijn best in een vertraagd tempo in op gaande lijn zal blijven ontwikkelen. Het kan ongetwijfeld zijn nut hebben dat de Nederlandsche Bank de handelsbanken tot enige matiging dringt ten aanzien van de credietverlening, waardoor de investerin gen van de bedrijven worden getemperd. Maar industriële investeringen zijn toch in de meeste gevallen meer productief dan de uitgaven van de Staat, ook als deze in vesteringen betreffen en als er naar ver mindering van de investeringen moet wor den gestreefd, zal de Staat daarom moeten voorgaag. Hoezeer ook de economische toestand van ons land nog steeds als gunstig mag worden beschouwd, toch is het de laatste tijd wel duidelijk geworden dat het niet gemakkelijk valt om de nieuwe investerin gen m dezelfde mate tot de winst te doen bijdragen als de bestaande bedrijfsactiva. Philips vormt in dit opzicht tot dusver een uitzondering. In het prospectus van de aandelen-emissie van f 179 millioen zegt de directie dat de rentabiliteit van het bedrijf zich gunstig blijft ontwikkelen en ook over het vergrote kapitaal een gelijk dividend als over 1954 zal kunnen worden betaald (14 pet op de gewone en 7.6 pet op de pre ferente aandelen)), terwijl de mogelijk heid om de vermogenspositie te versterken door inhouding van de winst geboden blijft. Het is dan ook geen wonder dat voor de claims van Philips deze week een flinke belangstelling aan de dag werd gelegd. Maar als men de cijfers van de Konin klijke voor het eerste halfjaar van 1955 be kijkt, blijkt de omzet met bijna 100 mil lioen, dat is met circa 11 pet te zijn geste gen, maar de netto-winst voor afschrijvin gen met niet meer dan 7 pet. Daar uiter aard de afschrijvingen groter moeten zijn, is de winst na afschrijvingen en belastin gen slechts 2 pet groter dan in het eerste halfjaar van 1954. Eenzelfde verschijnsel ziet men bij de Hoogovens in het op 31 Maart jl. geëindigde boekjaar. Ook hier is de winst lang niet in dezelfde mate geste gen als de omzèt en de directie zegt dan ook dat het bedrijf volop in het werk zit en het bedrijf zich in vele opzichten verder zal kunnen uitbreiden, maar dat op dezelfde winstmarges niet mag worden gerekend. Ook hier dus het verschijnsel dat de grote investeringen (in 1954/1955 f 25 millioen) niet in dezelfde mate tot de winst bijdra gen als de vroeger geïnvesteerde bedragen. Nu is het wel waar dat vooral de hier genoemde bedrijven en ook vele andere de laatste jaren een zeer conservatieve poli tiek hebben gevolgd en grote, bedragen in het bedrijf hebben gehouden. Zo keert de Koninklijke tot dusver van haar winst, die rond 70 pet van het kapitaal uitmaakt, niet meer dan een vijfde deel aan dividend uit, terwijl de Hoogovens in 1954/1955 circa de helft van de netto-winst reserveren. Voor een verlaging van de dividenden behoeft men dan ook niet zo bevreesd te zijn, maar aan de andere kant schijnt er ook geen re den om belangrijke dividend verhogingen te verwachten. Want het blijkt meer en meer dat de bedrijven, om met de vooruitgang op technisch gebied in de pas te blijven, telkenjare grote bedragen nodig hebben. Ook de emissies van deze week wijzen daar weer op. En dat men zoveel mogelijk poogt om door zelffinanciering (inhouden van de winst) de positie van de onderne mingen te versterken, is alleszins begr.ijpe- Politierechtefr Een 28-jarige Haarlemse cassière hoorde in de nacht van 22 op 23 Juni aanbellen aan haar woning in de Laurens Costerstraat en terwijl haar broer en zij zich de trap af begaven om te gaan opendoen, hoorde zij, dat de bezoeker haar vroegere ver loofde begon te roepen: „waar zijn mijn gestolen meubels, waar zijn mijn gestolen meubels, oplichters, schooiers!" Al schel dend verwijderde de ex-verloof de zich weer in de richting van zijn auto, waarin zijn nieuwe gezellin, een 34-jarige Haar lemse, zat te wachten. De auto reed weg en het meisje diende een klacht in wegens belediging. Zij was zeven jaar lang met deze man verloofd geweest en zij hadden samen reeds verscheidene meubels gekocht toen het meisje merkte, dat hij haar be droog en omgang had met een andere ge huwde vrouw. Zij heeft het daarop onmid dellijk uitgemaakt en de meubels, waarvan hij gezegd had, dat zij deze wel kon hou den, bij hem doen weghalen. Hiervan heeft hij echter later spijt gekregen. Vandaar dat hij tegen de cassière aangifte van dief stal had gedaan, die echter door de recht bank is geseponeerd. De officier van justitie zeide geen prijs te stellen op de uitleg, die de verdachte van het geval wenste te geven en evenmin op die van zijn nieuwe verloofde, doch eis te wegens belediging f 40 tegen hem. De verdachte verklaarde daarop in hoger beroep te willen gaan. De politierechter verhoogde de geëiste straf nog eens met tien gulden. HAAREM, 26 Sept. 1955. GEHUWD. 26 Sept.: J. S. Veen en G. Plagge. BEVALLEN van een Zoon. 24 Sept.: N. van Dam-Bast; G. Schaap-Dijkstra; C. Aalders- Polderman; M. C. van Rooijen-Koopman; W. van de Eijkhof-Beenders; G. R. Edam-Visser; J. M. Vliek-Van Egmond; G. Visser-Bol. 25 Sept.: C. van der Linde-Van den Berg; A. P. van Egmond-Van Oei; H. J. van Gennip-Bos- man; C. A. F. Oranje-Van 't Lam. BEVALLEN van een dochter. 23 Sept.: C. Knape-Stolvoort; W. Peters-Van der Linden. 24 Sept.: D. C. de Jongh-Vrolijk; E. van Schie-Buijs; M. J. Chr. Heering-Mulder; A. Oskam-Tibbesma; C. J. Velterop-Wassenaar; C. J. Oerlemans-Heinen; M. H. Biere-Berens. 25 Sept.: A. C. Nijenkamp-Jonkman; J. F. H. Joolen-Loerakker; C. Mouter-Nieuwkoop; Chr. H. Blom-Oerlemans. OVERLEDEN. 24 Sept.: C. Koning-Schreuder, 58 j., Gedempte Raamgracht; W. Bogtman, 73 j., Emmakade; P. van Duivenboden, 71 j., Kamperstraat. 25 Sept.: H. Hessen-Souverein, 56 j., Timorstraat; Chr. G. Boer, 81 j., Kenau park; G. van Veller-Haverlach, 77 j., Rol landslaan. BINNENLAND Kolendamp. Toen de buren van de 78- jarige mevrouw M., wonende aan de Nieu we Bussummerweg te Huizen, haar misten, stelden zij een onderzoek in de woning in. Het bleek dat de oude dame levenloos in bed lag. Mevrouw M. had Zaterdagavond de kachel aangemaakt en deze weer afge sloten voor zij naar bed ging. De kolen damp had zich door de kamer verspreid. Dubbele uitloting. In afwijking van het tot nu toe geldende plan van aflossing der premie-aandelen van de Noordholland'- se vereniging „Het Witte Kruis" zullen op I November 1955 in plaats van 6100 premie aandelen, 12200 worden uitgeloot. Belastingadviseurs. De staatssecretaris van Financiën heeft een commissie van ad vies ingesteld, waaraan is opgedragen te onderzoeken of een wettelijke regeling be treffende de positie van adviseurs in belas tingzaken gewenst is. Voorzitter van de commissie is mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in de Hoge Raad. Amsterdam: 020 Met ingang van 1 October komt voor telefoonabonnés het vroegere netnummer van Amsterdam, 02900, dat nog wel gebruikt kon worden, te vervallen. Van die datum af kan Amster dam in het interlocaal telefoonverkeer uit sluitend bereikt worden door het kiezen van 020. Verdronken. Op het Texelse strand is de 57-jarige Franz Wilhelm Hüttermann, aannemer te Wuppertal-Barmen, voor de ogen van zijn vrouw verdronken. Het was opkomend water en de zee was ruw. De heer Hüttermann logeerde te De Koog op Texel. Zwemmen in de Amstel. Zaterdag ochtend vroeg hebben twee voorbijgangers op een betonnen pijler van de Utrechtse- brug over de Amstel te Amsterdam een vol ledige garderobe gevonden, die bij nader onderzoek bleek toe te behoren aan de 17- jarige student van de Gemeente Universi teit J. P. A. 't Hooft uit Schagen. De politie vermoedt, dat de jongen zich ter plaatse heeft ontkleed, is gaan zwemmen en daar bij is verdronken. De rijkspolitie te water heeft geruime tijd ter plaatse gedregd, evenwel zonder resultaat. Het dreggen is voorlonig gestaakt. K. N. P. Het partijbestuur van de Katholieke Nationale Partij zal Woensdag in vergadering bijeen komen. Het partijbe stuur zal zich dan beraden over de agenda en de datum van de vergadering van de partijraad dezer partij. De vergadering van de partijraad zal nog in October worden gehouden. Rode Kruis. Tot directeur van de afde ling Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis is benoemd de heer J. H. Statius Mul ler. De heer Statius Muller is vele jaren bij het binnenlands bestuur in het vroegere N.O. Indië geweest en was laatstelijk gou verneur van Midden-Java. Organisatie effectenbedrijf. Als over koepelende organisatie van de drie bevoeg de verenigingen is opgericht de „Neder landse Organisatie van het Effectenbe drijf" Deze drie verenigingen zijn de Ver- eeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam. welker voorzitter, de heer Wil liam Schrikker, tot voorzitter van de nieu we organisatie is aangewezen, voorts de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rot terdam en de Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de provincie te 's-Graven- hage. Besmettelijke ziekten. In de week van II t.m. 17 September zijn aangegeven elf gevallen van paratyphus, waarvan drie in Groningen, twee in Overijssel, twee in Gel derland, een in Zuid-Holland, een in Noord- Brabant en twee in Limburg. Er werden 21 gevallen van kinderverlamming aangege ven, waarvan een in Friesland, vier in Over ijssel, vier in Gelderland, een in Utrecht, een in Zuid-Holland, acht in Noord-Bra bant en twee in Limburg. Vlootbezoek. Twee Amerikaanse tor- •pédbbootjagërs brengén van heden tot 3 October een bezoek aan Amsterdam. Van 24 tot 28 October zullen drie Canadese tor- pedobootjagers in de Amsterdamse haven ligplaats kiezen. Het Canadese vliegkamp schip „Magnificent" komt op 24 October naar Rotterdam. Op 19 November wordt in de hoofdstad het 11.000 ton metende depót- schip „Tyne" van de Britse Home Fleet verwacht. HAARLEM EN OMGEVING Aquarellen. Prof. Otto B. de Kat spreekt een inleidend woord bij de opening van de tentoonstelling van aquarellen uit Zuid-Frankrijk en schilderijen door Bob Buys on Vrijdag 30 September in kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem. Haarlem Zuid West. De wijkvereni- ging „Haarlem Zuidwest" opent haar win- terprogramma met een lezing door de reis journaliste Mary Pos op Vrijdagavond 30 September in het clubgebouw van de ver eniging. Raad Haarlemmermeer op excursie. De jaarlijkse excursie van de leden van de gemeenteraad van Haarlemmermeer is be paald op Donderdag 6 October: een korte raadsvergadering zal er aan vooraf gaan. De maandelijkse raadsvergadering wordt op Donderdag 13 October gehouden. Chr. Vrouwen Overveen. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt haar eerste vergade ring na de vacantie op Vrijdagavond 30 September in het gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan 1. Mevrouw Nijenhuis zal spreken over „Het schrift-de Schrift". Pauselijke onderscheiding. De heer Th. Uiterdijk is wegens zijn verdiensten als penningmeester van de afdeling Haarlem van Herwonnen Levenskracht uitgereikt het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Uit zee gered. Een 20-jarig Duits meis je A. H. uit Opladen (bij Keulen) kon te Scheveningen ternauwernood uit zee gered worden, toen ze door de stroom werd mee gevoerd. De 34-iarige heer J. Stoop begaf zich gedeeltelijk gekleed aan een lijn te water en wist haar veilig op het strand te brengen. GOEDE PRESTATIES IN ZAGREB. De Rus Kuc verbeterde tijdens athletiek- wedstrijden in Zagreb het Russisch record over 3000 meter door deze afstand af te leg gen in 8 min. 2,6 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record van 8 min. 5,8 sec, date rend van het vorig jaar, aanzienlijk ver beterde. NIEUWE ZEGE VOOR VAN STEENSE- LEN. Van Steenselen heeft een nieuwe fraaie overwinning in een wielerwegwed- strijd behaald. Hij won namelijk de Grote Prijs van het Solitude-circuit bij Stuttgart een wedstrijd over 150 km. in 4 uur 2 min. 30 sec. Slotkoers koersen gisteren Openings- 3-3% Nederl.'47 100% 100% 3 Nedl. 1962/64 100% 100% A.K.U 378 372 Calvé Delft 345 3^5 Van Gelder Zonen 340 336 K. N. Hoogovens 416 416 Nederl. Ford 507 505 N. Kabelfabriek 333 333 gew.Philips Gloeil. 368 366 pref.Philips Gloeil. 213% 213% Unilever 495 483 Wilton Feijenoord 295 295 Dordtsche Petrol. 605% 650 Konkl. Petroleum 636 619 A'dam Rubber 160 156% Holl. Amer. Lijn 238 236 N. Scheepv. Unie 199% 199 Phs. van Ommeren 255 255 H. V. A 179 174 Verg. Deli Mijen. 180 174 Amsterd. Bank 281 281% Ned. Handel Mij. 245 245 Rotterd. Bank 244% 244% Twentsche Bank 244% 244% Anaconda Copper 72% 68% Bethlehem Steel 159% 153 U. S. Steel 58% 57% General Motors 138% 137 Shell Union 59% 59% Tidewater 31% 30% Claims Philips 425- -27 424. De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft in overleg met de minister van Economische Zaken medege deeld, dat er voorlopig geen termen aan wezig zijn om op grond van het Kartelbe- sluit op te treden tegen het calculatie schema voor handelsdrukwerk van de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. Aan de bezwaren, die tegen dit calcu latieschema bestonden, zal de federatie na melijk tegemoet komen. Het calculatieschema moest in feite als een uniforme prijsregeling worden be schouwd, hetgeen niet aanvaardbaar wordt geacht omdat dan de prijsberekening niet wordt afgestemd op de kosten van de in dividuele onderneming. De federatie heeft toegezegd met ingang van 1 Januari 1956 de verschillen in efficiency bij de verschil lende ondernemingen in de prijsberekening tot uitdrukking te brengen, niet alleen voor handelsdrukwerk, maar ook voor boeken voor uitgevers. De moeilijkheden rond de berging van het goud van de „Renate Leonhardt" blij ven zich opstapelen. Vanmorgen is de voorzitter 'van de bergingsvereniging, de heer P. Visser met een aantal medebe stuursleden begonnen aan een gedeeltelijke sloping van de toren. Door de bodem tus sen de eerste en tweede ballast-tank uit te halen en al het berghout aan de wal te brengen hoopt men de diepgang van 11.92 meter terug te brengen tot 10 meter: het zou niet minder dan 15.000 kilo ge wicht schelen. Lukt deze operatie, dan willen Visser en de zijnen tot alle prijs Vrijdag bij hoog water vertrekken. De in beslagneming zou, volgens de voorzitter, onrechtmatig zijn. Tenslotte heeft Rijks waterstaat laten weten dat als de toren eenmaal buiten de pieren van IJmuiden is -hij er onder geen voorwaarde meer in komt, terwijl het gevaarte ook in Den Helder niet gewenst is. Dit zou dus de kans op algehele sloping na de bergings poging waarschijnlijk maken. uit het gezinsbezoek voortvloeien, een en ander in voorkomende gevallen te vervan gen door vergoeding van de kosten van dagelijks vervoer tussen de woon- en werkgemeente. Tegen arbeiders, die geen werk hebben of tijdelijk bij objecten van aanvullende werkgelegenheid te werk gesteld zijn en die aangeboden werk in het Westen des lands niet kunnen aanvaarden, worden geen sancties toegepast. Als echter arbei ders, na ampel onderzoek, naar de mening van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau en de aan deze toegevoegde commissie van advies, geen aanvaardbare reden blijken te hebben voor de weigering van het aangeboden werk, wordt hun niet meer de gelegenheid geboden op objecten van aanvullende werkgelegenheid werk zaam te zijn. Daarnaast wordt door de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau aan de bedrijfsvereniging of aan het gemeentebestuur geadviseerd, geen werkloosheidsuitkering te verstrekken. De minister verklaart dat het naar zijn mening een natuurlijke gang van zaken is dat personen, die in een bepaalde woon plaats voor zich zelf en voor hun kinderen onvoldoende middelen van bestaan kunnen verwerven, elders een bestaansreden zoe ken. Jaarlijks veranderen bijna een half millioen landgenoten (kinderen inbegrepen) binnen het eigen land van woonplaats of gaan naar het buitenland, voor een be langrijk deel ter verbetering van hun eigen positie of met het oog op de toekomstmoge lijkheden van hun kinderen. De gemiddelde jaarlijkse werkloosheid in de in Groningen, Friesland en Drente als arbeidsoverschotgebied aangemerkte ge bieden bleef tussen L951 en 1954 vrijwel stabiel (11.443 in 1951 en 11.491 in 1954). Naar de mening van de minister is het van overheidswege bevorderen van de migratie van tot het arbeidersoverschot te rekenen personen dus alleszins verant woord, al verdient het opvangen van het arbeidersoverschot door industrialisatie in de eigen streek de voorkeur. Voor zover dat niet of nog niet gelukt en elders in den lande een groot tekort aan arbeidskrachten bestaat, dient de migratie te worden be vorderd. Deze migratiebevordering heeft siecht betrekking op ongeschoolden, die veelal met langdurige werkloosheid te kampen hebben. Het is voor de regering zowel uit econo misch als sociaal oogpunt bezien zeer moei lijk te aanvaarden, dat belangrijke inves teringen in productiemiddelen in bepaalde delen des lands ongebruikt moeten blijven door een tekort aan arbeidskrachten, ter wijl aanmerkelijke aantallen geschikte ar beidskrachten elders door een tekort aan werkgelegenheid de nadelige gevolgen van de werkloosheid moeten ondervinden en daarbij nog belangrijke bedragen voor het levensonderhoud van de overheid vergen. Het Tweede Kamerlid de heer Biewenga (A.R.) heeft onlangs aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het waar is dat het Rijksarbeidsbureau een actie ondernomen heeft om in de drie Noordelijke provincies arbeidskrachten te werven voor plaatsing in industrieën in het Westen des lands, welke actie zich uitslui tend uitstrekt tot hen, die geen werk heb ben of tijdelijk bij objecten van werkge legenheid te werk gesteld zijn, en waarbij de mogelijkheid voor gehuwden in Fries land, Groningen en Drente wordt geopend om met het gehele gezin naar het Westen te verhuizen. Minister Suurhoff heeft onder meer ge antwoord dat deze actie reeds sinds enige jaren gaande is. Het middel van woning toewijzing wordt inderdaad gehanteerd. De overige faciliteiten zijn van financiële aard. Er worden de volgende tegemoetkomingen verstrekt: vergoeding van de verhuiskosten, vergoeding van de reiskosten van de ge zinsleden, alsmede een bijdrage in de in richtingskosten van het rijk van 75 en van de werkgever van ten minste dit zelfde bedrag. Bij het aanvaarden van werk, voor dat de aangeboden woning gereed is: ver goeding van de pensionkosten, vergoeding van de reiskosten, welke voor een bezoek aan het gezin gedurende elk weekeinde ge maakt worden, alsmede vergoeding van de verleturen, welke eventueel redelijkerwijze De uitslag van de rit van de wielerclub „De Bollenstreek", gehouden langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer (af stand 65 km) luidt: Nieuwelingen: 1. J. v. Dijk, Lisse; 2. H. Slingeland, Sassenheim; 3. J. Verboom Hill. Buurt. Junioren: 1. G. Kaptein, Lisse; 2. G. Du- wel, Hillegom; 3. G. Schravendijk, Hille gom; 4. M. Damo, Hillegom; 5. H. v. d. Zwet, Lisse. Uitslag 20 km voor adspiranten: 1. P. Lans, Sassenheim; 2. M. v. Kesteren, Lisse; 3. H. Evers, Hillegom. De einduitslag van de competitie luidt: Nieuwelingen: 1. J. van Dijk, 2. J. Ver boom, 3. H. Slingeland, 4. W. Knoppert, 5. J. v. Eyk. Junioren: 1. G. Kaptein, 2. G. Schravendijk, 3. G. Duwel, 4. M. Damo, 5. H. v. d. Zwet, 6. Th. Bruynen, 7. N. Paridon. Een van de buurtverenigingen, die kort na de oorlog zijn opgericht, viert deze week haar tienjarig bestaan. Dit jubileum is aan maar weinig buurtverenigingen beschoren, daar de meeste reeds verdwenen zijn. Dat „Weerestein" thans jubileert, vindt haar oorzaak in het feit, dat de vereniging zich geworpen heeft op het jeugdvraagstuk en vijf jaar geleden een speeltuinvereniging oprichtte. Zaterdag 1 October komen de Klavierschippers uit Beverwijk op de „planken" in Flora. Een tweede feestavond zal gegeven worden 5 November, ook in Flora. Dan komt een Amsterdamse toneel groep het stuk „Duif en Doffer" van Johan Elsensohn brengen. De Hervormde jeugdvereniging „De vlie gende schotel" te Zandvoort begon op Vrij dagavond 23 September haar seizoen 1955-1956 met een door de voorlichtings dienst van de Amerikaanse ambassade ver zorgde filmavond in gebouw „Zomerlust" te Zandvoort. In zijn openingswoord richtte voorzitter Ger Cense een speciaal woord van welkom tot ds. H. H. Oldeman en diens echtgenote, leden van de kerkeraad en de heer E. R. Nooren van de Amerikaanse am bassade, die de toelichting bij de films ver zorgde. Het programma bestond uit films over het culturele en economische leven in de Verenigde Staten. Vertoond werden on der meer „Tennessee holiday", de televisie film „Lock and listen" en na de pauze: „This is my railroad" een uitzonderlijk fraaie film over het spoorwegwezen in de V.S. en tenslotte „This is New York". Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Het October-programma van de vereni ging vermeldt voor 1 October een cabaret avond in hotel Keur, verzorgd door Kern ploeg I, voor 8 October de eerste discussie avond en op 21 October een „dr. Albert Schweitzer-avond" in theater Monopole. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 27 September. Aanvoer 347 varkens. Notering zware 178-180, lichte 170- 17C, slagersvarkens 178-181, zeugen 142-152. Handel vlot. Een lange stoet collega's, patiënten en vrienden volgde vanmiddag de baar van de dezer dagen plotseling overleden vrou wenarts Florence A. de Boer naar het Velsense Crematorium. Onder de tonen van het voorspel van Verdi's „Traviata" traden honderden de aula binnen en was men getuige van een even korte als ont roerende plechtigheid. Er is niet gesproken. Bij het dalen van de met bloemen bedekte kist klonk Han dels „Largo" waarmee een einde kwam aan dit stille eerbetoon van velen aan een geliefde dokteres. Alioth, 26 vroeg te Rotterdam. Alphard, 25 laat te Hamburg. Altair, 25 v. Buenos Aires n. Montevideo. Atje Ray S, 25 v. Baltimore n. Rotterdam. Aalsum, pass. 26 Gibraltar n. Marseille. Amstelpark, 26 te Rotterdam. Annenkerk, 26 te Port Swettenham Amstelstad, 26 te Takloban Philip verw. Argos, 26 te Calamata. Amstelkroon, pass. 26 Key West n. Amsterdam. Bemnkust, 26 te Antwerpen. Bonaire, 25 v. Paramaribo n. Plymouth. Bennekom, 26 Antwerpen. Boschfontein, 26 Southampton. Bandjermasin, 26 te Ampenan. Barumun, 27 Sorong verwacht. Britsum, 25 te Mobile. Billiton, 26 16 Om. O. ten Z. Str. Ormoes. Beninkust, 27 te Rotterdam. Caltex Pernis, 27 Rotterdam verw. Celebes, 26 te Belawan. Cradle of Liberty, pass. 25 Kp. de Gata naar Philadelphia. Castor, 26 Curasao verwacht. Clavella, 26 te Berre. Duivendrecht, 26 v. Rotterdam te Londen. Dongedijk, 27 te Stockton verw. Dalerdijk, 26 te Vancouver. Dorestad, 27 te Montevideo. Eemdijk, pass. 26 Kp. Finisterre n. Lissabon. Eemland, 26 te Rlo de Janeiro. Esso Den Haag, 26 Antwerpen. Farmsum, 24 v. Port Said n. Londen. Gouwe, 25 v. Roterdam n. Hamburg. Guineekust, 25 te Antwerpen. Graveland, 26 te Las Palmas. Gaasterkerk, 27 Antwerpen. Graveland, 26 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gadila, 26 te Singapore. Groote Beer, 27 te Le Havre. Hestia, 26 te Ciudad Trujillo. Heemskerk, pass. 26 Gibraltar n. Antwerpen. Indrapoera, 27 Aden. Indrapoera, nacht 26-27 te Aden. Jagersfontein, 26 te Southampton. Jagersfontein, 27 te Antwerpen. Kryptos, 25 v. Curasao n. Buenos Aires. Kota Baroe, 26 te Rotterdam. Kaloekoe, 26 te Seroei. Koratia, 26 te Miri. Kalydon, 27 v. Sydney n. Miri. Leopoldskerk, 26 te Bandarshapur. Loppersum, 26 te Almeria. Lekkerkerk, pass. 26 Perim n. Bahrein. Maas, 26 te Tunis. Maashaven, 26 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Macoma, pass. 26 Gibraltar n. Port Said. Mariekerk, 26 v. Genua n. Antwerpen. Macuba, 26 te Bombay. Manoeran, 26 rede Makassar. Murena, 26 400 m. ZO. Perth. Macuba, 26 te Bombay. Moordecht, 26 360 m. O. ten N. Aden. Maureen, 27 te Beira. Nigerstroom, 26 te Bassa. Notos, 25 50 m. N. Burlings. Noordam, 27 te Rotterdam. Ondina, 26 te Balikpapan. Oranjefontein, pass. 26 Finisterre n. Las Palmas Oranje, 27 Colombo verwacht. Oranjestad, 27 te Aruba. Prins Philips Willem, 25 v. Quebec n. R'dam. Prins Joh. W. Friso, 26 te Rotterdam. Plancius, 26 te Tj. Priok. Poiydorus, 26 te Colombo. Pygmalion, 26 te Houston. Poelau Laut, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam Prins Fred. Willem, 27 te Le Havre. Reyniersz, 26 te Toli Toli. Rita, 26 te Pladju. Roggeveen, 26 te Mahe Seychellen. Rempang, 26 nog op de Humber. Stad Haarlem, 25 v. Seven Island n. Engeland. Stad Schiedam, 26 te Bagnoli. Salland, pass. 25 Fern. Noronha n. St. Vincent. Schelpwijk, 25 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Soestdijk, 26 v. Djibouti n. Suez. Saidja, 26 te Pladju. Sirrah, 27 te Melbourne verw. Straat Bali, 26 te Belawan. Straat Malakka, 26 te Tj. Priok. Straat Mozambique, 26 te Buenos Aires. Stad Alkmaar, verm. 26 v. Wabana n. Engeland. Stad Dordrecht, verm. 26 v. Sfax n. Rotterdam. Statue of Liberty, pass. 26 Algiers n. Philadelphia Sibajak, 27 te Aden. Statue of Liberty, pass. 27 Gibraltar n. Phila delphia. Themisto, 24 v. Montreal n. Belfast. Teiresias, pass. 26 Bougie n. Amsterdam. Tawali, 26 v. Tj. Priok te Semarang. Tiberius, 25 110 m. W. ten N. Havana. Tjiluwah, 26 te Soerabaja. Tjisadane, 27 Singapore verwacht. Tarakan, 27 te Bombay. Utrecht, 26 te Makassar. Van Heutz, 26 te Bangkok. Van Riebeeck, 26 te Soerabaja. Van Spilbergen, 26 te Lagos. Waal, 26 te Algiers. Weltevreden, 26 v. Massawah n. Port Soedan. Wonogiri, 26 790 m. W.NW. eil. Wake. Waterland, 26 te Gdynia. Waterman, 27 Tj. Priok. Westerdam, 27 New York. Zaan, 25 v. Toppila n. Delfzijl. Zijpenberg, 24 v. Narvik n. Bagnoli. KLEINE VAART Algarve, 26 v. Swansea te Rotterdam. Annie, 25 v. Rotterdam n. Dublin. Appingedam, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Arctic, 25 v. Londen te Rotterdam. Bab T, 24 v. Domsjo te Ramvik. Badzo, 25 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle, 25 v. Londen te Rotterdam. Corrie B, 25 v. Rotterdam n. Windau. Duurt, 25 v. Londen te Rotterdam. Express, 25 v. Middlesbro te Rotterdam. Fivelborg, 25 v. Colchester te Rotterdam. Hoop op Zegen, 26 v. Pitea te Rotterdam. Joost, 21 v. Kramfors te Zaandam. John M, 26 v. Helsinki te Rotterdam verw. Jan Kreumer, 25 v. Rotterdam n. Londen. Kitty, 25 v. Londen te Rotterdam. Kaap Falga, 22 v. Kopmanholmen n. Zaandam Kaap Sint Vincent, 24 v. Landskrona n. Vaster- vik. Lydia (i), 25 v. Rotterdam n. Londen. Larix, 24 v. Sarpsborg n. Kritinehamn. Merwestad, 25 v. Swkagen te Rotterdam. Midsland, 25 v. Boress te Rotterdam. Midas, 25 te Famagusta n. Tel Aviv. Narwal, 25 v. Boness te Rotterdam. Nero, 24 v. Rotterdam n. Lissabon. Nomadisch, 25 v. Gothenburg te Rotterdam. Oceaan, 25 v. Rotterdam n. Gothenburg. Phidias, 26 te Amsterdam. Pavo, 24 v. Norrkoping n. Zaandam. Tilly, 22 v. Sarpsborg te Otterbacken. Tromp, 25 v. Gent te Stockholm. Urmajo, 25 v. Haukipudas te Amsterdam. Westpolder, 26 v. Rotterdam te Lissabon. SLEEPVAART Goeree, pass. 24 t.h.v. Kp. Finisterre n. Tako- radi met 2 bakken. Hudson, 25 580 m. NO. Paraciviermonding n. Rotterdam zonder sleep. Loire, 24 45 m. N. eil. Pantellaria met molen. Noordzee, 25 190 m. NW. Jamaica met molen. Oceaan, 24 240 m. O. eil. Gouadeloupe met zuiger. Oostzee, 25 v. Port Said n. Hongkong met bag germolen en ponton. Rode Zee, 24 65 m. O. Gibraltar met twee bak ken en bk-ponton Witte Zee, 25 130 m. Z. Dakar met twee bakken en sleepboot. FLORENCE CHADWICK Florence Chadwick, een 35-jarige Amerikaanse lera res, heeft haar poging moeten opgeven Het Kanaal zwemmend over te steken, vijf uur en vijf minuten nadat ze van start gegaan was van het Shakespeare-strand in Dover. boven de 21 jaar gevraagd. FLINK SALARIS. Persoonlijke of schriftelijke aanmeldingen: Gen. Cronjé- straat 51 - 55 Voor spoedige indiensttreding en voor het komende winter seizoen vragen wij: Bij gebleken geschiktheid volgt vaste aanstelling. Fa. GEBRS. LOOTS, Mr. Cornelisstraat 22—28, Haarlem. MACHINEFABRIEK EN TECHNISCHE HANDEL H. ZWART, Haringkade 15, IJmuiden, Telefoon 5459. INKOOP Goud, zilver en juwelen tegen dagkoers KRUISSTRAAT 19, b. d. Ridderstraat Haarlem. Tel. 16910 Herstellings- en verplegings- oord „Unicum" vraagt Aanm. van 9 tot 5 uur bij de Directrice. Herenweg 126, Heemstede. Goth. noten en moderne Huiskamers en Bankstel len, Artifortmeubelen, Slaapk., Bedden, Karpet ten, enz. Ook op maand aflossing, zonder borg Toonkamers: Westerhout- park 8, bij Wagenweg. Tel. 18840.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10