Een gulden genieting voor 80 ct. Koningin woonde plechtige Senaats zitting in Nieuwe Kerk bij BRYLCREEM r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Tweede technische hogeschool te Eindhoven Het 50-jarig bestaan der Technische Hogeschool De radio geeft Woensdag Nationale defensietaak boven NAVO- verplichting Toren nog aan de „ketting" Opslag meubilair F. Damiaans&Zn oclt ió het zo r J 2 De luchtvaartmaatschappij van Ceylon en de KLM Examens de natuurlijke glans van gezond haar BRYLCREEM geeft BRYLCREEM kleeft BRYLCREEM houdt 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Het Renate-goud V er trekver gunning verloopt Vrijdag Plan voor nieuw vlaggeschip van de H.A.L. KSG-ministers bespreken vijfdaagse werkweek HET GETAL 1089 V. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 ADVERTENTIE De grote ruimte van de Nieuwe Kerk te Delft, het historische monument waarin het praalgraf van Willem van Oranje zich bevindt en dat zo vaak de stille getuige is geweest van grote gebeurtenissen van nationale betekenis, was Maan dagmiddag tot de laatste plaats bezet met genodigden, die als gasten van de senaat de plechtigheid bijwoonden, welke georganiseerd was ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Technische Hogeschool. Als eregast was aan wezig de Koningin, die in het midden van de kerk, recht tegenover de kansel, had plaats genomen. Rechts van haar zat de minister-president, dr. W. Drees, en links de president-curator der Technische Hogeschool, dr. C. H. van de Leeuw. Verder waren onder meer aanwezig de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, mr. J. M. L. Th. Cals en mr. J. Algera; de Commissiaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. De genodigden, die zich van hun zetels hadden verheven toen de Koningin de kerk binnenkwam, stonden opnieuw op toen om drie uur de academische stoet, welke van het stadhuis was gekomen, het kerkgebouw betrad. Zij werd voorafgegaan door de pedellen en bestond uit het college van curatoren, de algemeen beheerder ir. H. Th. Bakker, de rector-magnificus prof. dr. O. Bottema, geflankeerd door de aftredende en de nieuwe secretaris, prof. dr. W. G. Burgers en prof. ir. H. J. de Wijs, en tenslotte de vijf nieuwe eredoctoren, ieder begeleid door zijn promotor. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen sprak de rector-magnificus prof. dr. O. Bottema de herdenkingsrede uit. Na over de opmars van de moderne na tuurwetenschap te hebben gesproken, zei de rector-magnificus, dat bij de aanvang van de hogeschool van een werkelijk sa mengaan van natuurwetenschap en techni sche wetenschap nog weinig sprake was. In de ontwikkeling ziet men echter, dat de tegenstelling tussen universiteit en hoge school zich gaat oplossen. De universiteit wordt maatschappelijk gericht en schaamt zich de secularisatie der wetenschap niet, terwijl omgekeerd de hogeschool zich meer opent voor de universitaire gedachte. De ingenieur heeft, werkend en worstelend in de wereld der verschijnselen, vele ontmoe tingen1 met de mens. Doch hiernaast is er nog een andere ontmoeting: die van de techniek en de mensheid. De krachten, welke de eerste heeft opgeroepen, zijn on persoonlijk, dragen geen norm. Zij schep pen en vernietigen. „Wij allen, technici en niet-technici, bedienen de machines en van allen kome het antwoord als wij van een bestemming niet gediend zijn." Na gesproken te hebben over de staat der hogeschool, zei spreker dat de hoge school der techniek opgebouwd moge zijn uit laboratoria en tekenzalen, apparaten en kabinetten, haar ware geschiedenis is die van hen, die haar hebben gesticht en voort gezet. Aan hen wijdde hij dan ook zijn slotwoord, waarin hij in het bijzonder de Koningin voor haar aanwezigheid dankte. Rechtspersoonlijkheid Na de herdenkingsrede werd het woord gevoerd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Mr. Cals bood namens de regering geluk wensen aan. Na te hebben uiteengezet wel ke „niet te overschatten betekenis de T.H. voor de Nederlandse samenleving heeft," zei de minister dat op dit ogenblik terecht BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 mag worden gesteld, dat het tijdstip van de volwassenheid, die een grotere zelfstan digheid eist, is bereikt. De Hogeschool is mede tengevolge van de eigen inspanning, zo toegerust dat zij inderdaad op eigen benen kan staan. „Het is voor mij daarom een byzonder genoegen u te kunnen mededelen, dat in het ontwerp van wet betreffende het Technisch Hoger Onderwijs, dat de rege ring heden aan de Staten-Generaai heeft voorgelegd, aan uw instelling een grotere zelfstandigheid in de vorm van de ver lening van rechtspersoonlijkheid wordt toegedacht," zo kondigde minister Cals aan. Het stemde de minister tot verheugenis, dat de T. H. te Delft, indien de Staten- Generaai dit wetsontwerp spoedig zullen aanvaarden, de eerste instelling van Hoger Onderwijs in ons land zal zijn, die de aller - wege verlangde grotere wettelijke zelfstan digheid verwerft. Sprekende over de hier mee samenhangende problemen, in het bij zonder de noodzakelijke verkorting van de studieduur en de eis tot een brede alge meen-menselijke vorming van de student, zeide spreker ervan overtuigd te zijn, dat aan de oplossing van deze vraagstukken „met dezelfde voortvarendheid, toewijding jaren, dat ik ogeschool van meer nabij heb leren kennen, zo hebben getroffen, zal worden voorfgewerkt." Uitreiking diploma's Vervolgens was het ogenblik aangebro ken, waarop een begin werd gemaakt mei het uitreiken van de diploma's, behorend bij het eredoctoraat in de Technische We tenschap, dat ter gelegenheid van het gou den feest is verleend aan de heren J. J. P. Oud, architect; ir. F. Q. den Hollander, pre sident der Nederlandse Spoorwegen; ir. Th. F. G. J. M. van Schaik, oud-president van de A.K.U.; ir. H. A. Hidde Nijland, direc teur van de Electro-Apparatenfabriek N.V. Systeem Coq en ir. H. Bloemgarten, direc teur van de Bataafse Petroleum Mij. en de Nederlandse Petroleum Mij. Als eerste trad op het spreekgestoelte prof. ir. J. F. Berghoef als promotor van de architect J. J. P. Oud. „Al bouwend en in zijn geschriften ge tuigend van wat hem bewoog, is Oud beur telings initiatiefnemer en pionier geworden van nieuwe stromingen in de bouwkunst, met name van de Stijlgroep-architectuur sedert 1917 en van het „nieuwe bouwen" tussen de jaren 1920 en 1930," zei de pro motor, die betoogde, dat de heer Oud baan brekend werk heeft verricht en zijn gebou wen blijk geven van een zeer bekwaam vakmanschap. Prof. ir. H. C. A. van Eldik Thieme sprak vervolgens als promotor van ir. F. Q. den Hollander.Hij stelde in chronologische volg orde de belangrijkste prestaties van de heer Den Hollander in het licht. In het bijzonder bracht hij daarbij naar voren, dat onder zijn leiding de modernisering van het be drijf krachtig werd doorgezet. Een zeer grote verdienste van de heer Den Hollan der noemde de promotor het, dat de ere doctor alle voorwaarden, nodig voor het goed vervullen van zijn leidinggevende taak, uitmuntend analyseerde en maatrege len trof, welke onze Spoorwegen, met hun aanpassingsvermogen aan wijzigingen en omstandigheden, jong en sterk hebben ge maakt. Hierdoor zijn zij inderdaad tot een machtige factor in de welvaart van ons land geworden. HILVERUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Eyken: William Shakespeare en zijn tijd. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Kamer orkest en solist. 15.00 Pianorecital. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: De internationale betekenis van de Nederlandse populierencultuur, causerie. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. C. A. van Peursen: De mens in de filosofie. Eerste lezing. 19.00 Platen. 19.10 Wat gebeurt er eigenlijk in de Saar, causerie. 19.34 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. Promenade-orkest. 20.40 Het witte schaap van de familie, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.25 Zijn ongelukken noodzakelijk?, lezing. 22.40 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mezzo-sopraan en piano. 11.15 Omroep-orkest. 12.00 Vocaal ensemble en solist. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Mariniers kapel. 14.00 Strijkkwartet. 14.35 Platen. 15.15 Kamer-orkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Viola da gamba en clavecimb -L 18.45 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven, 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Koperensemble. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Koor en solisten. 21.30 Wonder lijke wetenswaardigheden. 21.45 Promenace- orkest. 22.20 Lichte liedjes. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Plate.", TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15—21.45 Film. BRUSSEL, 324 M. 1 12.00 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla-\6. De opdracht, die professor Kalker hun Prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaart stelde de verdiensten van ir. Th. F. G. J. M. van Schaik in het licht. Hij schetste ir. Van Schaik als de man van de strakke lijnen en wel overwogen systematiek. Hij wist zijn medewerkers op te voeden tot het uit oefenen van een efficiente bedrijfsvoering en uiterst strenge kwaliteitscontrole. „De A.K.U.-gemeenschap vond in hem een lei der die de voor een dergelijke figuur zo belangrijke eigenschappen als technisch- wetenschappelijk en sociaal inzicht, door zettingsvermogen, moed, integriteit en ge voel voor de menselijke waarden, in hoge mate bezat." Als promotor van ir. H. A. Hidde Nijland voerde prof. ir. W. Fontein het woord. Hij schetste hem als constructeur en als grond vester van een internationale industrie van unieke betekenis. Na over de ontwikkeling van de promovendus het een en ander te hebben meegedeeld, zeide spreker, dat thans, na een welhaast veertigjarige perio de, gedurende welke Hidde Nijland zijn ge hele persoon inzette om te stuwen naar de plaats, welke de N.V. Systeem Coq heden inneemt, kan worden vastgesteld, dat het materiaal ook in het buitenland zoveel waardering heeft gevonden, dat in een groot gedeelte van de wereld zijn scheppin gen worden toegepast. Prof. dr. ir. F. J. Faber, de promotor van ir. H. Bloemgarten, herinnerde in zijn rede aan het speurwerk, dat Bloemgarten zo na aan het hart ligt. Hij wist het belang ervan zo duidelijk te maken, aldus de spreker, dat hij het geld ervoor ook kreeg. Toen de oorlog was geëindigd, kon de bouw begin nen en nog voor Bloemgarten in 1947 de Verenigde Staten verliet, werd in Houston een laboratorium geopend, enig in zijn soort, dat zich uitsluitend, maar dan in de ruimste zin, bezig houdt met problemen, welke zich kunnen voordoen zolang de pe troleum nog niet aan de oppervlakte is ge bracht. Niet alleen geologen, mijn- en pe- troleumingenieurs zijn er werkzaam, ook natuurkundigen, scheikundigen en ande ren, in totaal ruim 100 academici. Namens de jonge eredoctoren sprak dr. ir. F. Q. den Hollander een dankwoord. In principe is een basisovereenkomst tot stand gekomen tussen de regering van Ceylon en de K.L.M. over het gezamenlijk stichten van een luchtvaartmaatschappij. De K.L.M. zal in deze onderneming in brengen een minderheid van aandelen, de ervaringskennis en misschien ook enig materieel. Details van deze overeenkomst moeten nog nader worden uitgewerkt. De provi sorische afspraken zullen nog door de regering van Ceylon, de raad van bestuur van de K.L.M. en de directie van de K.L.M. moeten worden goedgekeurd. Overwogen wordt een luchtlijn te on derhouden tussen West-Europa via Co lombo naar het Verre Oosten. Op verzoek van de regering van Ceylon zijn, zoals bekend is, enige maanden ge leden besprekingen over dit onderwerp met de K.L.M. begonnen. In de toelichting op de begroting van het ministerie van Oorlog zegt minister Staf over de taak van de Koninklijke Marine in verband met de nieuwe technische ontwik kelingen onder meer: „Gevreesd moet wor den dat, indien nieuwe loonronden de fi nanciële ruimte voor materiële voorzienin gen nog verder zullen inperken en niet meer personeel beschikbaar komt, het ten slotte moeilijk zal worden om aan de rede lijke aanbevelingen van de NAVO-bevel- hebbers en aan alle meest overzee lig gende nationale taken der Koninklijke Marine te blijven voldoen". Gevraagd om een toelichting op deze regels zei minister Staf, dat als de spanning in de marinebegroting te groot zou worden, zijns inziens de nationale taken moeten voorgaan boven onze verplichtingen in NAVO-verband. Speciaal had hij hierbij het oog op de taak van de marine in Nieuw Guinea. Op de komende bijeenkomst van minis ters van defensie van de NAVO-landen zal de verhouding tussen nationale verplich tingen en de NAVO-bijdragen een belang rijk punt van bespreking zijn. Amsterdam, Vrije Universiteit: Doctoraal examen economie: S. Reidsma, Amsterdam. Candidaatsexamen economie: B. G. Klein Wassink, Amsterdam: A. van Steenwijk, Heemstede en A. R. R. Drukker, Amster dam. ADVERTENTIE een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar niet. plakt niet, droogt het haar niet uit Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos K.i, wv\\\\\\\\\\v\wJ Beecham Nederland! N.V. poor Engros Jac.q. Mot N.V., Amsterdam Door het foutief aanbrengen van een correctie is in het bericht over de bergings toren van de „Renate Leonhardt" gisteren een verkeerde positie van het wrak ver meld. De heer- P. Visser meent dat het wrak op 53.01.19 noorderbreedte en 04.35 oosterlengte ligt en het Loodswezen geeft als positie van het wrak 53.01.16 noorder breedte en 04.35 oosterlengte. De afstand tussen beide wrakken is dus gering: min der dan 100 meter. Voorts wijst de heer D. Luijting, wrak- kenexpert, er op, dat hij de vereniging niet adviseert. Hij is uitsluitend geïnteres seerd in de methode, die de heer P. Visser wil volgen. Nader nieuws omtrent de „Renate"-zaak ontbreekt nog. Het beslag blijft op de toren rusten, daar de rekening aan „Genius" nog niet is voldaan. Het goudzeiljacht „Aloha" ligt nog wel te IJmuiden. Aan boord zijn nog de heren De Boom en Hildebrandts, leden van het bestuur en de kapitein van de „Aloha". Zij voerden gisteren nog enige werkzaamheden op de bergingstoren uit. Nog meer problemen Het bestuur van de bergingsvereniging is het, zo vernamen wij, in grote lijnen wel eens over de kwijting van de schuld, die de toren aan de ketting houdt en er zou slechts over enkele honderden guldens nog een verschil van mening in de boezem van dit bestuur bestaan. De vertrekver- gunning van de Scheepvaartinspectie ver loopt inmiddels op 30 September. Indien de toren voor deze datum niet vrij is, bestaat er een gerede kans, dat de bergingspoging met het oog op het onstuimiger wordende weer, dit jaar niet meer doorgaat. Het sleepcontract met Wijsmuller is echter nog van kracht. Bij de Tweede Kamer is het langver wachte wetsontwerp 'ingediend tot vesti ging van de tweede Technische Hogeschool te Eindhoven met afdelingen voor alge mene wetenschappen, werktuigbouwkunde, clectrotechniek en scheikundige technologie. Er is reeds een gebouw (het Don Bosco- huis) beschikbaar voor de voorlopige huis vesting van het propaedeutisch onderwijs, zodat tot spoedige uitvoering van de plan nen kan worden overgegaan zodra de nodige wettelijke voorzieningen zijn ge troffen. Tot die wettelijke voorzieningen behoort de wijziging van de Hoger Onderwijswet betreffende het technisch hoger onderwijs, dat totnutoe alleen te Delft wordt gegeven. De voornaamste wijzigingen zijn: instelling van de Raad voor het Technisch Hoger On derwijs, toekenning van rechtspersoonlijk heid aan de Technische Hogeschool te Delft en te Eindhoven, en een nieuwe bestuurs vorm voor de technische hogescholen, die aan de nieuwe toestand is aangepast. De gunstige ontwikkeling van de indus trialisatie maakt de bevordering van de toeloop van studenten naar het technisch hoger onderwijs en de verhoging van het wetenschappelijk peil van de industrieën in de streek van vestiging noodzakelijk, zo verklaart minister Cals in de toelichting. Aangezien instellingen van hoger onderwijs een sterke zuigkracht uitoefenen op hun omgeving en deelneming aan dit onderwijs krachtig aanmoedigen, is aan de enige in genieursopleiding te Delft het nadeel ver bonden dat de toeloop van studenten naar deze opleiding wordt afgeremd omdat vele jongelieden, die belangstelling koesteren voor een werkkring in het bedrijfsleven, gemakkelijker worden aangetrokken tot een opleiding in de sociale en economische wetenschappen in eigen naaste omgeving, dan tot de technische studie in het voor hen verder afgelegen Delft, hoewel juist de behoefte een technisch gevormde bedrijfs- leiders sterk wordt gevoeld. Vandaar dat minister Cals het wenselijk acht dat zo spoedig mogelijk tot de stichting van een tweede technische hogeschool te Eindhoven wordt overgegaan. In de toelichting op zijn begroting deelt de minister van Verkeer en Waterstaat on der meer mee, dat voor de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Holland-Ameri- ka Lijn, ter vervanging van het in de oor logsdagen van Mei 1940 verloren gegane s.s. „Statendam", de regering haar goed keuring heeft gehecht aan een financie ringsplan, dat inmiddels ter kennis van de rederij is gebracht. De veronderstelling is gewettigd, dat dit plan voldoende basis biedt voor het totstandkomen van de bouw van dit schip. ADVERTENTIE op droge bergzolders. Vraag eens prijsopgave ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Tachtig. Anna, Emma en Johann Bense- mann, de oudste Duitse drielingen, zijn Maandag in Lüneburg tachtig jaar ge worden. Onrust. Het Chileense kabinet heeft met het oog op een staking van arbeiders in kopermijnen de staat van beleg afge kondigd in vijf provincies. Gevecht. Franse troepen hebben bij een hevig gevecht in Oost-Algerije 24 op standelingen gedood. Eén Franse sol daat werd gedood en vijf werden ge wond. Verbonden. Communistisch China is door de aanleg van spoorwegnetten verbon den met de Sovjet-Unie, Noord-Vietnam en Mongolië, aldus meldt radio Peking. Sedert de aanleg van deze spoorlijnen zijn de Chinese in- en uitvoer aanzien lijk toegenomen. Personentreinen rijden rechtstreeks van Moskou naar Peking, Pjongjang en tot voorbij Hanoi. Profeet. Onder de Hindoe-bevolking van Calcutta is paniek gezaaid door geruch ten dat geheel India morgen in een reusachtige overstroming zal omkomen Een Indiase „heilig man" zou voorspeld hebben dat golven die tot de hemel zullen reiken, het gehele land zullen wegspoelen. Na deze profetie zou de heilige man verdwenen zijn. Melkstaking. De melkstaking begint school te maken in West-Duitsland. In tal van steden zijn acties begonnen om een week lang geen melk te drinken als protest tegen de voorgenomen melk prijsverhoging met vijf pfennig. De „bond der kinderrijken" heeft zich bij de protesterenden aangesloten onder de leus: men kan kinderen geen bier in- plaats van melk laten drinken. Protest. De Griekse organisaties en vak verenigingen op Cyprus, zowel rechtse als linkse, hebben voor Donderdag een algemene staking van 24 uur uitgeroe pen uit protest tegen de weigering van de UNO-Assemblée om de toekomst van het eiland te bespreken. Turkse vakver enigingen op het eiland hebben de re gering gevraagd de staking te verhin deren. Twee vorige stakingen gingen met ongeregeldheden gepaard. Verongelukt. Een bommenwerper van het type „Canberra" is in de lucht boven het Britse graafschap Suffolk uit elkaar gesprongen. Van de vier inzittenden kwam er een om het leven, doordat zijn valscherm niet open ging. Een straal jager, van het type Folland „Grat" ver ongelukte kort na te zijn opgestegen. De piloot, een lid van een Zwitserse delega tie, die naar Engeland was gekomen voor proefnemingen met het nieuwe toestel, kwam om het leven. Uitstel. Een ontmoeting van Franse en Duitse burgemeesters in Straatsburg en Kehl is tot het voorjaar uitgesteld als gevolg van de meningsverschillen over de Saarkwestie. De internationale bur gemeestersunie voor Frans-Duits begrip en internationale samenwerking, zou in de tweede week van October bijeen komen. Collectief. Een Hongaars dagbad meldt dat een der collectieve boerderijen te kort is geschoten in zijn graanleveranties. Bij een onderzoek bleek dat vele arbeiders liever paddestoelen zochten dan op de collectieve boerderij te werken. Begin. Radio Peking meldt dat er plannen worden gemaakt vóóï eeri „reusachtig nieuw omroepgebouw" in Peking en dat tevens wordt overwogen te begin nen met de bouw voor het eerste tele visiestation in China. Radio. In Rusland zullen twee nieuwe postzegels worden uitgegeven ter ge legenheid van het feit „dat zestig jaar geleden de eminente Russische physicus Alexander Popov de radio uitvond". Beide postzegels zullen de beeltenis dragen van Popov. Overweging. President Celal Bayar van Turkije heeft voor zijn vertrek uit Te heran gezegd dat Perzië is uitgenodigd zich aan te sluiten bij het Turks-Iraak- se pact, en dat de Perzische regering deze uitnodiging in „gunstige overwe ging" heeft genomen. President Bayar heeft een bezoek van zeven dagen aan Perzië gebracht. LUXEMBURG (AFP). De raad van mi nisters van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal is gisteren in Luxem burg bijeengekomen. Van Nederlandse zijde is minister Zijlstra aanwezig. De raad zal zich bezig houden met de mogelijkheden tot invoering van een werk week van vijf dagen in de ijzer- en staal industrie in de zes landen der gemeenschap en de coördinatie op het gebied van de in vesteringen in die industrie. Zij zal voorts kennis nemen van een tweetal rapporten van de Hoge Autoriteit over de situatie en de ontwikkeling cp de ijzerschrootmarkt. ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.02 Platen. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse kamermuziek. 17.30 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 lanbood, beviel Pat allerminst. „Een dood gewoon glas water wegbrengen...!", riep hij uit. BekorrahWaarom vraagt u zo iets aan MIJde beroemde meester- Nieuws. 19.30 Causerie. 19.40 Platen. 20TX) speurder?!" „Ik weet het niet", bekende Hoorspel. 21.10 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws, de geleerde bedremmeld. „Ik herinner mij 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. I alleen maar vaag, dat het erg belangrijk moet zijn en.eh dat het om de een of andere reden ook erg gevaarlijk is". „Maar professor", zei Panda. „Wat voor gevaarlijks is er aan het meenemen van een glas water?! En waarom moet dat glas helemaal naar Eldorië gebracht worden?" „Duizend mijlens hier vandaan", vulde Pat aan, een kaart raadplegend. Het is inderdaad raadselachtig", gaf de geleerde toe „Maarvervolgde hij, „ik ver trouw dat twee scherpzinnige speurders zoals gij, dit raadsel wel zullen oplossen". „D dus stamelde Panda, „onze eer ste opdracht is: er achter te komen, waar om we die opdracht eigenlijk hebben ge kregen?" VOOR MENSEN die een hekel hebben aan rekenen, is dit artikeltje volslagen onverteerbaar, zodat hun twee mogelijk heden openstaan: zij kunnen doorlezen en zich lichtelijk ergeren want méér is niet nodig), maar zij kunnen óók alles, wat volgen gaat, overslaan en de blik op be langwekkender artikelen richten. Vóór zij daartoe echter besluiten, zou den we toch hun aandacht willen vestigen op een aller merkwaardigst verschijnsel. We hebben een getal van drie verschillende cijfers, draaien dit om, en trekken dit van het oorspronkelijke getal af. We krijgen dan een nieuw getal. Draaien we ook dit om, en tellen we het bij de vorige uitkomst op, dan krij gen we altijd 1089! Laten we het maar eens proberen. Als willekeurig getal nemen we bijvoorbeeld 951. Dit keren we om, dan wordt het 159; we trekken dit getal van 951 af en krijgen als uitkomst 792. Ook dit getal draaien we om, zodat het 297 wordt, en tellen het vervolgens bij 792 op, waardoor we als resultaat 1089 krijgen. Dit grapje gaat met elk getal van drie cijfers op, mits de cijfers verschillend zijn, want zouden we uitgaan van 111 of van 919, dan is er van omkeren natuurlijk geen sprake, omdat het getal daardoor hetzelfde blijft. We behoeven niet altijd van cijfers uit te gaan, maar kunnen ook letters nemen, bijvoorbeeld a. b en c Ons getal wordt dan (100 a 10 b c). Draaien we dit om, dan krijgen we (100 c 10 b a). Deze twee getallen van elkaar afgetrok ken, geeft als uitkomst 99 (a-c), een getal dat we door de letters x, y en z kunnen aan duiden, dus: (100 x 10 y z). Dit nieuwe getal (100 x 10 y z) is niet alleen gelijk aan 99 (a-c), maar ver toont nog wat andere merkwaardigheden, Het middelste cijfer y is bijvoorbeeld ge- v lijk cian 9 en de som van x en z is eveneens 9. Laten we dit onthouden, want dat kan ons straks van pas ko men. Ons nieuwe getal (100 x 10 y z) kunnen we dus ook als volgt neerschrijven: (100 x 90 z). Draaien we dit getal om, dan krijgen we: (x 90 100 z) en de som van deze beide getallen is: (101 x 180 101 z). Aangezien we x kunnen vervangen door (9-z) - zoals we in herinnering zouden houden! - wordt de definitieve uitkomst dus: 101 (9-z) 180 101 z of: 909-101 z 180 101 z, of: 1089. U ziet, het klopt precies, zowel de uit komst, als onze uitspraak dat de bewijs voering uiterst vervelend zou zijn. Maar daar schijnt bij het manipuleren met ge tallen nu eenmaal niets aan te verhelpen te zijn. Desondanks willen we u een rekentrucje aan de hand doen, door middel waarvan u met één oogopslag kunt zien op welke dag iemand jarig is. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2