Nieuw waterloopkundig laboratorium in Delft IN DE WERELDPOLITIEK In Sumner (VS) viel een offer Agenda voor Haarlem Goede naam van Adenauer in geding bij een proces Mannen Der Spiegel „onthulde" samenwerking met de Franse geheime dienst Vrachtauto bij Beilen door trein aangereden KLM bestelde negen Viscounts 800 Militair schoot op zijn vrouw en zijn broer Meer VHMO-leerlingen Er zullen modellen voor de Deltawerken worden gebouwd ^Hoe is het ontstaan? J Amerika schonk Neder land atoombibliotheek Autobestuurder omgekomen Dodelijke aanrijding Aandrijving door turbo propeller-motoren Communiqué over de Conferentie van Garmisch Nieuw handelsverdrag NederlandJ apan De eerste trek is een GöfiD FLAKE waard! TE GRAZEN NEMEN Kerkelijk Nieuws DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 BONN (ANP) Voor volle publieke tri bunes is Maandag: in Hannover een proces begonnen, waarin de goede naam van bondskanselier Adenauer en een aantal van zyn naaste medewerkers in het geding is. Voor de rechtbank staan uitgever en redac teuren van „Der Spiegel" terecht. Zy moe ten beschuldigingen waar maken, die zij op 9 Juli 1952 in hun weekblad tegen dr. Ade nauer en anderen hadden gericht, als zou den deze in de eerste jaren na de oorlog hebben samengewerkt met de Franse ge heime dienst. Behalve dr. Adenauer wer den in het artikel zyn politieke adviseur, Herbert Blankenhorn, en de huidige Duitse consul-generaal in Canada, Adolf Reiffer- scheidt, ervan beticht geld en levensmid delen van de Franse geheime dienst te heb ben aangenomen, onder meer om de Chris ten Democratische verkiezingscampagne in 1949 te financieren. Reifferscheidt zou daarbij de belofte hebben gedaan een separatistische bewe ging te vormen om het gebied ten Westen van de Rijn van Duitsland af te scheiden. Adenauer en Blankenhorn zouden zich de verzekering hebben laten geven, dat zij door de Franse geheime dienst in veiligheid zouden worden gebracht in het geval, dat de Russen West-Duitsland zouden binnen rukken. Het weekblad werd indertijd in beslag genomen, zodat slechts betrekkelijk weinig exemplaren in omloop kwamen. Blanken horn klaagde het weekblad aan en na drie jaren vooronderzoek is eindelijk het proces begonnen. „Der Spiegel" heeft drie jaren geleden tegen de inbeslagneming geprotes teerd bij het constitutionele gerechtshof, doch dit is nog altijd niet aan een behan deling dezer klacht toe. Het proces wordt aangeduid als „Schmeis- ser-proces", naar Hans-Konrad Schmeisser, een 36-jarige vroegere medewerker van de Franse geheime dienst, die de gegevens voor het artikel verschafte. Hij heeft zich aangediend als de man, die het contact tussen de Franse spionnagedienst en de West-Duitse politici zou hebben onder houden. Van Adenauer zal in het proces een be- edigde verklaring worden voorgelezen.Her- bert Blankenhorn, die ambassadeur is ge worden en West-Duitsland bij de Noord- Op de onbewaakte overweg te Nieuw- klatering tussen de Halerbrug bij Hoog halen en het station Beilen is Maandag omstreeks half zes een vrachtwagen van de N.V. Maatschappij tot Aanleg en Exploi tatie van Laagspanningsnetten uit Gronin gen door een uit de richting Assen komen de electrische trein aangereden. By dit on geluk werden de beide inzittenden van de vrachtwagen ernstig gewond. In de loop van de avond is de bestuurder overleden. Ondanks het feit, dat het uitzicht bij de overweg goed is en de bestuurder van de trein, die om 17.00 uur uit Groningen en om 17.20 uit Assen was vertrokken, sig nalen gaf, is de auto de overweg opgereden. De trein ramde de cabine van de auto, waardoor de vrachtwagen in de langs de spoorlijn lopende sloot kwam. De bestuurder, J. Luiken uit Groningen, alsmede de mede-inzittende H. J. Sipsma, eveneens uit Groningen werden zeer ern stig gewond en zijn per ambulancewagen naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht. Daar overleed J. Luiken. De trein was aan de voorzijde zo ernstig beschadigd, dat deze niet op eigen kracht kon doorrijden. De volgende trein, die uit Assen kwam, heeft het beschadigde trein stel opgeduwd tot het station Beilen, waar de passagiers van de eerste trein zijn over gestapt in de tweede om hun reis voort te zetten. De rijkspolitie stelt een nader onder zoek in. Maandag om zes uur verleende een vier wielige vrachtauto, bestuurd door de 35- jarige J. B. uit Sassenheim, die in Den Haag rijdende over de Prinsegracht, de Brouwersgracht wilde in rijden, geen voor rang aan een motorrijder, de 49-jarige metselaar J. W. van L. uit de Herzogstraat. Een aanrijding was het gevolg en de mo torrijder overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuidwal. De broer van het slachtoffer, de 38-jarige Th. H. L. van L., die als duopassagier meereed, kreeg een hersenschudding en een hoofdwond. DINSDAG 27 SEPTEMBER Grote Kerk, 20 uur, gratis orgelconcert door George Robert. Cinema Palace: „Ko ninklijke Hoogheid". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en inter nationale tentoonstelling van architectuur 13.3017.50 en 1922 uur. Stadsschouw burg, 20 uur, Ensemble Wim Sonne veld: „Huis, Tuin en Keuken". Paul Krugerstraat 36, Opwekkingssamenkomst der Volle Evan gelie-gemeente, 15 en 19.30 uur. Concertge bouw, 20.15 uur: Bijzonder klassiek concert onder auspiciën van de „Haarlemse Kunst Gemeenschap" en „Haarlemse Jazz Club" door het N. Ph. O. Minerva Theater, Heem stede, 20.15 uur: „De wondere wereld van de Stille Zuidzee", film en lezing. Frans Halsmuseum, 20 uur: Volksuniversiteit, Mu- ziekcursus door Paul Chr. van Westering. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg 20 uur, Ensemble Wim Sonneveld: „Huis, Tuin en Keuken". Frans Halsmuseum, 20 uur: Declamatie-avond met muzikale om lijsting door Trees Faber, Bets Nederkoorn en anderen. Atlantische Verdragsorganisatie vertegen woordigt en Reifferscheidt willen echter als mede-aanklagers optreden. Voorts zal de vroegere generaal Speidel een bezoek aan de Verenigde Staten moeten onderbre ken om te komen getuigen. Geschrapt Dr. Otto John, de naar Oost-Duitsland uitgeweken vroegere chef van de West- Duitse geheime dienst, die door de ver dediging als getuige opgeroepen is, heeft van de minister van Binnenlandse Zaken geen vrijgeleide gekregen. Ook de onder de 39 getuigen voorkomende namen van de minister-presidenten van Hessen en Beieren werden geschrapt, aangezien zij geen verlof hadden gekregen uit de rege- ringsschool te klappen. Pikant Het proces heeft een pikante politieke noot gekregen, doordat de vroegere minis ter-president van Wiirttemberg, dr. Maier, als verdediger zal optreden. Maier is een uitgesproken vijand van dr. Adenauer en heeft met deze nog een politieke rekening te vereffenen, nadat de bondskanselier erin geslaagd was Maier van zijn ministerszetel te doen vallen. Men rekent erop, dat het proces drie weken zal duren. De K.L.M. heeft onlangs een tweetal omvangrijke vliegtuigbestellingen geplaatst bij de Amerikaanse Douglas fabriek voor vliegtuigen van het type DC-7C en bij de Engelse Vickers-Armstrong-fabriek voor 9 vliegtuigen van het type Viscount 800. De toestellen zullen in 1957 geleverd wor den. Door de aanschaffing van de Viscount 800 zal ook in de Nederlandse burgerlucht vaart de moderne aandrijvingsmethode door middel van turbo-propeller-motoren worden geïntroduceerd. De ontwikkeling van het Fokker F 27 vliegtuig zal, naar wordt verwacht, in 1956 kunnen worden voltooid. De totale kosten v/orden op f 19.000.000 geraamd, daarin begrepen het bedrag dat nodig zal zijn voor serie-uitvoering. In alle vroegte heeft zich Maandag een drama in de woning van de militair G. aan de Zwaanstraat te Eindhoven afge speeld. G. was van oordeel dat een bij hem inwonende broer zich zou hebben mis dragen ten opzichte van zijn vrouw. In woede greep hij een pistool en loste daar mee een schot op zijn vrouw. De broer vluchtte uit het raam, doch kreeg een schot na, dat hem in het bovenbeen trof. G. is later door de politie op straat aan gehouden en aan de marechaussee over gegeven. De vrouw, die aan het hoofd is gewond en de broer zijn in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. GARMISCH-PARTENKIRCHEN (A.F.P.) De organisatoren van de „Conferentie van Garmisch," welke vorige week onder; voorzitterschap van prins Bernhard is ge houden, hebben Maandag meegedeeld dat van gedachten gewisseld is over vraagstuk ken betreffende de Europese integratie, de economie, de handel en 't atoomonderzoek. Met name werd achter gesloten deuren gesproken over de vestiging van een gemeenschappelijke markt en andere maat regelen met het oog op de Europese een wording, de hereniging van Duitsland en de handel tussen het Oosten en het Westen, de uitbreiding van de internationale handel en de omwisselbaarheid der valuta's en tenslotte het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Volgens het slotcommuniqué zijn deze problemen in een sfeer van oprechtheid en vriendschap besproken door negentig voor aanstaande figuren uit talrijke Europese landen, de Verenigde Staten en Canada, die aan het overleg hebben deelgenomen. Sterke stijging bij Confessionele scholen Volgens de zojuist door het CBS gepu bliceerde gegevens telde het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs op 10 September jongstleden 108.600 leerlingen; vorig jaar bedroeg dat aantal 98.900, het geen een toename van 10 procent betekent. Tot leerjaar 1 werden 25.200 leerlingen toegelaten (1954: 22.000 leerlingen); dit is 14 percent meer dan het vorig jaar. De groei was bij het Protestant-Christe lijk en Rooms-Katholiek Onderwijs (tel kens 2 percent) sterker dan bij het Open baar en niet aan een bepaalde levensbe schouwing gebonden Bijzonder Onderwijs (7 en 6 percent). Het aantal scholen steeg van 378 In 1954 tot 390 thans. In de begroting voor 1956 van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is een bedrag van f 31 millioen opgenomen voor een begin van uitvoering van het Delta plan. In de toelichting deelt minister Algera mee, dat in 1956 enkele belangrijke voor bereidende werken zullen worden gericht ter uitvoering van het Drie-Eilandenplan dat de verbinding van Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren beoogt door af damming van het Veeregat en van de Zandkreek. De bouw van de stormstuw aan de bene- denmond van de Hollandsche IJsel zal met kracht worden voortgezet. Verwacht wordt dat deze in de winter 1957/1958 haar taak als waterkering zal kunnen vervullen. Te vens zal de wegverbinding tussen de Krimpenerwaard met Rotterdam door de totstandkoming van een brug over de stormstuw gereed komen. De vraag is onder het oog gezien op welke wijze de in het Waterloopkundig La boratorium te verrichten modelproeven ten behoeve van de Deltawerken zullen die nen te worden uitgevoerd. Het Waterloopkundig Laboratorium be schikt over het oude laboratorium te Delft en het openluchtlaboratorium in de Noord- Oostpolder bij De Voorst, dat op die plaats werd aangelegd omdat deze na grondig onderzoek de enige in aanmerking komen de plaats in Nederland werd geacht waar zoveel mogelijk wordt voldaan aan de eisen die aan een openluchtlaboratorium moeten worden gesteld. Het ligt voor de hand om de Deltaplanmodellen, waarvan er vele een aanzienlijke oppervlakte zul len vereisen, voor een groot deel in het la boratorium bij De Voorst te bouwen. Tegenover de voordelen die dit laborato rium heeft staat echter het nadeel van zijn afgelegen ligging. Eensdeels zal dit de oorzaak van tijdver lies voor de betrokken ingenieurs zijn, an derdeels zal de grote afstand en tijdsduur van de reis de betrokkenen dikwijls weer houden van een bezoek dat met het oog op het werk zeer wenselijk doch niet strikt noodzakelijk is. Aangezien het huidige Delftse laborato rium niet kan worden uitgebreid wordt het noodzakelijk geacht reeds op korte ter mijn over te gaan tot de bouw van een nieuw waterloopkundig laboratorium in de Wippolder te Delft. In dit nieuwe laboratorium zal plaats zijn voor het onderbrengen van die mo dellen ten behoeve van de Deltawerken waarvoor een veelvuldig bezoek moet wor den verwacht. De bouwkosten worden geschat op f 4 a f 5 millioen. Regeringsbronnen te Tokio hebben mee gedeeld dat Japan binnenkort aan Neder land een nieuw handelspact zal voorstel len, dat veeleer op contante betaling dan op een open rekening, zoals bij het huidige accoord het geval is, gebaseerd zal zijn. Volgens deze bronnen zou Nederland gunstig tegenover een dergelijk voorstel staan, daar Nederland bij de huidige rege ling meer goederen uit Japan importeert dan het naar dat land exporteert. De nieuwe handelsovereenkomst zou vol gens deze bronnen nog voor het einde van dit jaar getekend worden en de betalingen zouden in pound sterling geschieden. ADVERTENTIE 'bffrlic i t-j™ Het zou dwaasheid zijn, de gebeurtenissen in Sumner, Mississippi, als maatstaf te nemen voor Amerikaanse rechtstoestanden of zelfs van Ameri kaanse mentaliteit. Een veertienjarige jongen wordt vermoord, na eerst door twee volwassen mannen ontvoerd te zijn; zijn lijk wordt gevonden, twee verdachten worden gegrepen, doch deze ontkennen de moord. Wei geven zij toe, de jongen ontvoerd te hebben. De jury grijpt de enige moge lijkheid aan die haar is overgebleven om de moordenaars vrijuit te doen gaan; zij pretendeert dat het lijk niet definitief als dat van de ontvoerde jongen is herkend. De uitspraak wordt door een overvolle tribune met gejuich begroet. De vrijgesprokenen worden bejubeld, de moeder van de vermoorde jongen wordt op straat bespot en bedreigd. Een merkwaardige, verbijsterende zaak. De oplossing luidt: de vermoorde jongen was een neger. Dit laatste verklaart alles. Want in Sumner heerst rassenhaat. Zowel het begin als het voorlopige einde van deze trieste aangelegenheid zijn terug te vinden in de tegenstelling tussen blank en zwart, die in sommige Zuidelijke staten van de V. S. nog steeds blijkt te leiden tot regelrechte misdaden van de kant der blanken. Het begin was, dat een brutale, ongemanierde jongen een volwas sen vrouw nafloot. Ook deze wandaad groeide buiten zijn proporties, doordat de jongen zwart en de vrouw blank was. Het kleurverschil was de oorzaak van de ab normale reactie der twee blanke mannen op deze, in feite onbetekenende kwajon gensstreek. Het kleurverschil deed de jury zoeken naar een uitvlucht om niet het nor male, rechtvaardige „schuldig" behoeven uit te spreken. Het kleurverschil doodde niet alleen de kleine jongen, maar ook alle piëteit en humaniteit bij de blanke bevol king van Sumner, die zich zelfs niet ontzag de moeder van het dode kind na te jouwen en te bedreigen. Het is duidelijk dat in deze zaak alle menselijkheid, alle recht en alle democra tische orde is overtreden. De praktijk van de rassenhaat heeft de theorie der Ameri kaanse grondwet gelijkheid voor de wet van alle burgers buiten werking gesteld. In plaats van die theorie is een weefsel van leugen en intrige, intimidatie en spits vondigheid gekomen, dat dienen moet om de regelrechte misdaad te bemantelen en de schuldigen van de gaskamer te redden. De groep mensen, die dit bewerk stelligden of toejuichten, heeft het gevoel voor goed en kwaad door een verdovend rassenvooroordeel verloren nooit bezeten wellicht. Deze groep mensen, verspreid over de Zuidelijke saten en ook aanwezig in Noordelijke delen der V. S., leeft onder de bescherming van de Amerikaanse grondwet die een product van beschaving en staatsmanswijsheid is, doch heeft nog lang niet het peil van cultuur bereikt, waarvoor deze grondwet werd gemaakt. De democratie als staatsrechtelijke structuur en politiek-juridische organisatievorm is in dit geval krachteloos gebleken om het doel te bereiken, dat haar geïnspireerd heeft: van de democratie als zodanig? Neen, het is een falen der mensen. De democratische staatsvorm is, duidelijker dan welke staatsvorm ook, bedoeld voor mensen „die de weelde kunnen dragen". De democratie geeft een mate van juridisch omschreven vrijheid, welke slechts de basis en niet de inhoud van de werkelijke vrij heid vormt. Op die basis kan ieder zijn eigen rechten en plichten vinden, doch ook zijn plichten verzaken en zijn rechten tot onrecht voor anderen maken. Wanneer de burgers van Sumner erin slagen de moor denaars van de kleine negerjongen Emmett Till ongestraft of onvoldoende gestraft uit handen der justitie te krijgen, is er waar schijnlijk formeel geen enkele wet en geen enkele democratische regel geschonden. Er is een rechtszaak geweest, de jury heeft uitspraak gedaan, „het recht heeft zijn loop gehad". De dode is niet gewroken en de misdaad is niet bestraft, doch de democra tie is uiterlijk althans ongeschokt gebleven. Hieruit blijkt, dat de democratie op zich geen recht en geen gerechtigheid waarborgt dat de orde, waarin demo cratische volken leven, slechts in zoverre werkelijk democratisch kan zijn als dat bepaalde volk zelf in grote meerderheid gelieft toe te staan. Het is dus echt een kwestie van algemeen aanvaarde en alge meen begrepen beschaving, wanneer een democratische maatschappij waarlijk recht en waarlijk vrijheid voor iedereen ver schaft. Het zou inderdaad dwaasheid zijn, de Amerikaanse democratie te beschuldigen van falen, wanneer zij zich leent tot het ommantelen van misdaden als die te Sum ner werd bedreven. Doch wel moge worden vooropgesteld, dat men een democratie niet kan opleggen aan en in praktijk bren gen bij een volk, dat deze vorm van samen leving niet heeft voelen kiemen in eigen geestelijke bodem. Democratie is synoniem met beschaving. Doch wanneer men een bepaalde graad van beschaving mist en nooit gekend heeft, is democratie een even zware last en een even scherpe dwang als de dictatuur dat is voor democratische en De burgers van Sumrier zijn nog niet rijp voor de vrijheden, die de Amerikaanse democratie hun verschaft. De zwarte vrouw die haar jongen identificeerde als de ver moorde, heeft op dit voor haar persoonlijk zo aangrijpende drama op een merkwaar dige wijze gereageerd. Zij heeft de gedachte aan en de hoop op vergelding laten varen, doch verklaard dat de dood van haar zoon een voorbeeld moet zijn ter verbreiding van de democratische gedachte. Inderdaad is de democratie door dergelijke bloedige offers groot geworden en verbreid over de wereld. Inderdaad ook is in de democratie de kiem aanwezig van de christelijke ver gevingsgezindheid, die geen wraak doch ontkrachting van het kwaad eist. Dit prin cipe, dat nog slechts sporadisch en uiterst zwak hier en daar tot uiting komt in her vormingsplannen van het gevangeniswezen, reclasserings-ideeën en strafrechtelijke herzieningen, grijpt in de volkomen ver klaarbare en mens'elijke wraakzucht en buigt deze om naar de bron van begrip, waarin alle kwaad en alle misdaad kunnen worden schoongespoeld van verwarrende, misverstand wekkende en verhullende vooroordelen,opdat recht en niet anders dan recht geschiede. Dat is weer een volgende stap der zich steeds ontwikkelende en hogerop worstelende democratie,die in geen enkel tijdsbestek dezelfde is gebleven en nooit statisch en volmaakt zal kunnen heten. In het volledige besef van plicht en recht der democratische samenleving zouden de burgers van Sumner nooit een kleine jon gen hebben vermoord. Zij zouden in bittere STATEN OIE ZICH VERZETTEN TEGEN GEMENGD ONDERWIJS £nuÜI MEER OAN SO*/» NEGERBEVOLKING 20-SO*/» VERSPREIDE NEGERBEVOLKING "*7 Ok/anomo I Missouri 1 f r--' Tgxos gerechtigheid voor allen. Is dat een falen vrijheidslievende volken. Een beeld van de verdeling der zwarte bevolking over de Verenigde Staten en van de rassenscheiding op de scholen. woede ontbranden als een kidnapper een van de blanke kinderen uit deze plaats zou roven en vermoorden. Doch juist dat grein beschaving ontbreekt hun, dat hun zou moeten duidelijk maken dat er geen wezenlijk verschil is tussen de rassen, en dat de huidskleur geen factor kan zijn bij de bepaling van de waarde en de daden eens mensen. Het verhaal van de lynchpartij te Sum ner, dat in de annalen zal worden opge tekend als een afschrikwekkend voorbeeld van een zinneloze misdaad, mag geen pro paganda worden tegen de democratie. Doch evenmin zal men kunnen doorgaan met de democratie als het enig zaligmakend mid del voor allen en iedereen te prediken. Want wanneer de democratie zou worden opgelegd aan volken die er niet rijp voor zijn, zouden er slechts de misdaad en het onrecht wel bij varen. De burgers van Sumner immers hebben bewezen, hoe ge vaarlijk het democratische instrumenta rium kan worden in handen van hen die het willen misbruiken. Er moet een goed stuk opvoeding en ontwikkeling vooraf gaan aan de democratische vrijheid, die pas kan bloeien als zij door democraten van hart en ziel wordt opgekweekt. Dit legt een zware taak op alle echte democraten der wereld. Hun enige wapen daarbij is: be schaving, oftewel: echte democratie. Dat wat Amerika betreft deze opvoeding bij het begin, namelijk op school en in het gezin, dient aan te vangen, is alleszins be grijpelijk. Het nieuwe schooljaar heeft nu, in het licht van de beslissing van het Op perste Hof dat scheiding tussen blank en zwart op de scholen niet geoorloofd is, een sfeer van grote spanning meegebracht.Voor de Zuidelijke staten is deze beslissing in grijpend en revolutionnair. Daar immers was de rassenscheiding traditioneel. Het is een moeilijke weg, die dit onderdeel der beschaving het elkander verdragen en respecteren ondanks verschil in huidskleur zal moeten gaan om tenslotte zelf tot traditie te worden. Het samen op voeden der kinde ren van verschil lend ras zonder enig onderscheid in behandeling en leerstof, kan wel licht een volgende generatie bevrij den van de afschu welijke erfzonde der rassenhaat. En over offers ge sproken - de kin deren van zwarte ouders, die voor het eerst naar een „blanke" school moeten,zullen wei nig minder dan slachtoffers zijn. Hun schooltijd wordt wellicht een martelgang. Zij lij den echter niet voor niets. Even min als Emmett Till voor niets ge storven is. J. L. -\ Ter Gouw die ons allerlei vertelt over oude volksvermaken, maakt mel ding van „grazen en hooien, twee wilde vermaken, nu ook al lang uit de mode", die daarin bestonden dat jongens en meisjes elkaar in de hooitijd onder het afgemaaide gras bedolven. Men noemde dit: grazen of ook wel: grazelen. Iemand te grazen nemen is dus, zowel letterlijk als figuurlijk: iemand te pak ken nemen en vandaar: met iemand sollen, iemand voor de mal houden, iemand bedriegen. Wat de vorm betreft kan de uitdrukking vergeleken worden met: iemand te spelen hebben. Grazen is dus een werkwoord, afgeleid van: \ffras. Ik heb een paar weken geleden de heer Van Tilburg benijd omdat die in mijn plaats tot Gouverneur van Suriname is benoemd. Hij is niet de énige man die mijn ijver zucht opwekt. Clark Gable doet dat ook. Ik zag hem mooi gekleurd en in cine mascope in de bioscoop en er is geen ogenblik geweest dat ik niet lichtgeel aan liep van jalouzie. Want wat die man licha melijk en geestelijk verzet IS benijdens waardig. Hij. bokst als een jonge god; hij schiet als Telemachus; hij verovert vrouwen als Casanova en hij staat zo sterk in zijn mo rele schoenen als ds. Zandt. Ik heb zelden een man in Schoonhoven of Doetinchem zo èlles zien beheersen als Clark dat doet in Hongkong en Macao en nooit heb ik iemand zo perfect aan alle te genslag het hoofd zien bieden als Clark. En wat een hoofd. Een mooi, manlijk, doorgroefd, peinzend, gestreng, ernstig, sportief en getechni- kleurd hoofd met een snorretje dat net precies dat verleidelijke heeft dat ik, tot mijn schande, moet missen. Ik geloof bo vendien dat als ik er een op mijn bovenlip kweek, het nog niet zou helpen want ik mis de geestelijke en lichamelijke eigenschap pen zonder welke dat snorretje slechts loos gerucht is. Vrouwen zien onmiddellijk en intuïtief of zo'n ding gemeend is of slechts loos décor. Nu ik Clark in de Chinese Zee en op het strak-gespannen koord der mannelijke pas sie heb bezig gezien, begrijp ik wat hij heeft dat ik n i e t heb. Vooral zijn ridder lijkheid jegens de vrouw die hij innig innig liefheeft en voor wie hij zijn mooie leven veil heeft, heeft even diepe indruk op mij gemaakt als op alle dames in de zaal. Hij geeft haar in een onbewaakt ogenblik niets menselijks is hem vreemd welis waar één kusje, maar daar blijft het dan ook bij. Zij komt als een lelie bij haar man terug nadat Clark haar een weemoedige doch even zo goed mannelijke blik heeft toegeworpen. Het mooie van iedere film is dat het goe de altijd overwint, dat de misdaad nooit betaalt en dat gij in verheven stemming het schemerachtig lokaal verlaat. Maar mijn verhevenheid was gemengd met de bittere smaak van de jalouzie. Ik geloof oprecht dat ik geschikter ben voor Gouverneur van wat dan ook, dan voor Clark. Als Gouverneur krijg je niet de kans om te boksen en te schieten en dan bovendien nog een mooie dame de trap van een res taurant op te dragen met één zoentje. Ze zouden je in Paramaribo of Willem stad zien aankomen. Goed, ik blijf maar wie ik ben. Een mannetje dat zonder vuistslagen en erewachten, ongekleurd, onbemind, snor- loos, zonder ooit één dame een trap op te dragen, zijn levensdagen slijt Wat saai. ELIAS De Verenigde Staten van Amerika heb ben een bibliotheek van technische littera tuur over atoomenergie aan Nederland aangeboden. De heer Andreas G. Ron- hovde, tydelyk zaakgelastigde van de Amerikaanse ambassade te 's-Gravenhage bood het geschenk tydens een eenvoudige, niet-officiële plechtigheid aan mr. S. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, secre taris-generaal van het ministerie van bui tenlandse Zaken, aan. De bibliotheek is in het begin van de vorige maand aan boord van het S.S. „American Counselor" in Rotterdam aan gekomen, verpakt in twee kisten met een totaal gewicht van ongeveer 350 kg. Het geschenk bestaat uit meer dan 6.000 niet- geclassificeerde speurwerk- en ontwikke lingsrapporten van de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie (AEC), waarvan de meeste op micro-filmkaarten zijn af gedrukt, 28 gebonden delen van de AEC- uitgave „National Nuclear Energy Series", 9 gebonden delen met uittreksels uit onge- veel 50.000 technische rapporten en ar tikelen die in de Verenigde Staten en an dere landen verschenen zijn, en 45.000 kaarten, die een index en korte beschrij ving bevatten van de gehele niet-geclassi- ficeerde rapporten-litteratuur van de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie. De verzameling is een duplicaat van het materiaal, dat thans beschikbaar is in 42 bibliotheken in de Verenigde Staten. De aanbieding van de technische biblio theek van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie aan Nederland en an dere landen vormt een onderdeel van het programma van president Eisenhower „Atomen voor Vrede", dat de president in zijn toespraak van 8 December 1953 voor het eerst voorlegde aan de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schiedam (bijzondere werk zaamheden) J. A. Hebly, voorg. Vrijz. Herv. te Nieuwe Schans; te Waddinxveen J. v. Rootselaar te Wijk bij Heusden. Aangenomen naar Middelburg I. J. v. Houte te Wapserveen. Benoemd tot Diaconessenhuispredikant te Utrecht B. v. Ginkel aldaar. Geref. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willige Lan- gerak J. P. Haspels te Goënga (Fr.); te Wolvega (vac. S. E. Wesbonk) D. de Boer te Anjum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Overschie: C. den Hartog te Huizen (N.H.) en W. de Joode te Ede; te Zwolle B. v. Smeden te Rotterdam-Z. en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5