HET AVONTUUR HVS versloeg Velox met 3-1 in afdelings-hoofdklasse De Pseudo- Echtgenote C. Immink uit Hoofddorp winnaar van de tiende „Kompasrit" Ulrica B favoriet in Prijs der Besten Duitse uitnodiging voor „De Kampioen Waar is de man Ledental van KNGV stijgt nog steeds van Piewiep en Pippie 4 A thletiek Nederlandse athletes niet opgewassen tegen Poolse dames Nina Otkalenko liep 800 m. in 2 min. 5 sec. Geslaagd tafeltennis- tournooi van Togido Voetbal Mermans en Coppens naast elkaar in Belgisch team Volgend jaar een landen- wedstrijd in Haarlem? Oostenrijks hockeyteam Courses op Duindigt Alleen aantal heren leden daalde verder VOLLEYBALCOMPETITIE BEGONNEN Sport in 't kort Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door MARY BURCHELL DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955 BQna 125 deelnemers aan de tiende Kom pasrit kon de starter Zondagmorgen weg- vlaggen en onder hen bevond zich een Zwit ser uit Arosa. Hy werd als 75ste geklasseerd, hetgeen volgens de organisator van de rit, de heer A. Oudolf uit Hillegom, voor een buitenlander nog een prestatie is. Een da verend applaus van de rijders bij het eind punt van de rit, „Het Kompas" aan de Kaag, was een beloning voor het rjjden van deze buitenlander. Hij heeft er, net als alle anderen, hard voor moeten werken, want de rit zat weer vol met geniepigheidjes. In Noordwijk bijv. liepen 108 deelnemers een stempel onder aan de kaart op bij een controlepost. Zij die daarna tevreden doorgingen bedrogen zichzelf, want het was een routeafwijking; 30 strafpunten. In Aalsmeer heeft men kilometers lang gezocht naar een bordje met het opschrift „wit kruis". Het was eigendom van de or ganisatoren. die het zo maar bij de controle hadden neergezet. De grap van het geval was, dat er ook nog onderweg een bordje met een wit kruis er op te zien was. Wie daarna rechtsaf ging kwam in Haarlem te recht in plaats van aan de Kaag. Bij de prijsuitreiking kon men zich niet ge heel aan de indruk onttrekken, dat de laat gestarten heel wat voordeel hebben kunnen trekken van het gevraag van hun voor gangers aan de mensen op straat. Voordat de prijzen werden uitgereikt heeft de heer Oudolf vijf deelnemers, die acht van de tien wedstrijden hadden gereden, ge huldigd. Prijzen De prijswinnaars waren: 1. C. Immink, Hoofddorp, 16 strafpunten; 2. D. v. Amstel, Den Haag, 21 strafpunten; 3. C. A. v. d. Berg, Oegstgeest, 25 strafpunten; 4. J. G. Roorda. Amsterdam-Z., 39 strafpunten; 5. B. Enthoven, Benriebroek, 44 strafpunten; 7. P. H. Bakker, Sassenheim, 50 strafpunten; 9. H. Strik, Lisse, 55 strafpunten; 11. J. W. v. Basten, Haarlem, 58 strafpunten; 12. C. Griek- spoor jr., Lisse, 60 strafpunten; 14. J. Korte- kaas, Lisse, 63 strafpunten; 15. H. Kokkel- Op de eerste dag van de atletiekontmoe ting in Posen tussen de Poolse en de Neder landse dames hebben onze landgenoten een flinke achterstand opgelopen. Puck van DuyneBrouwer was de enige Nederlandse athlete, die een overwinning behaalde. De 200 meter liep zij in 24,6 sec. Op de vier andere nummers werden de Nederlandse meisjes met grote verschillen verslagen en behaalden de Poolse dames het maximum aantal punten. Hoe ongelijk de krachtsver houdingen tussen beide ploegen waren blijkt wel zeer sterk uit de 800 meter, waarop Wil Grezel -met 2 min. 19,2 sec. ver achter lag bij de Poolse dames Pestka en Gabor, die met 2 min. 13,7 en 2 min. 14 sec. de race gemakkelijk wonnen. Bij het vèrspringen bleef Imke Vaal met 5.49 meter ver beneden haar kunnen. Dit Kometen-meisje, dat dit jaar toch al tot 5,74- meter gekomen is, was haar vorm kwijt, waardoor enkele kostbare punten verloren gingen. Een tweede plaats, die nu naar de Poolse Chojnacka ging met 5,67 me ter, had zeer zeker binnen haar bereik ge legen. Willy Scholtmeyer daarentegen ver richtte met 5,59 meter een normale prestatie en meer dan een derde plaats was voor haar niet te verwachten. Ook dë Nederlandse recordhoudster discuswerpen, Corrie Huygen kwam niet tot een topprestatie. Met 41,62 meter bleef zij achter de beide Poolse meisjes Dmowska en Sobocinska die met 44,08 en 42,31 meter de acht winstpunten behaalden. Bij het speer werpen leden Corrie JanseWendels en Dini de Haan bij voorbaat reeds een neder laag. De worpen van 48,35 en 47,38 meter van de Poolse athletes waren inderdaad voor onze dames onbereikbaar. Tweede dag Op de tweede dag van de landenontmoe- ting redden de belde hoogsprlngstertjes Dini Hobers en Nel Zwier de Nederlandse eer. Zij vergaarden op dit nummer het hoogste aantal punten voor het team. Puck van DuyneBrouwer bezette op de 100 meter de tweede plaats met 12,6 sec. In totaal won nen de Poolse dames met 6838 punten. Het hoogspringen was een verrassing. Beide meisjes gingen op 1,61 meter over de lat, waarmede beiden de persoonlijke presta tie verbeterden. Dine Hobers was nog nooit boven de 1.55 meter gekomen, Nel Zwier verbeterde haar persoonlijke record van 1,60 meter, het vorig jaar gemaakt met één centimeter. Op de 80 meter horden bleef voor Selma Heystek en Imke Vaal niet veel meer over dan de laatste plaatsen. Mej. Wagner en mej. Slowinska behaalden met 11,6 en 11,8 sec. een gemakkelijke overwinning. Voor het kogelstoten gold hetzelfde als voor het speerwerpen. De prestaties van de Poolse athletes zijn op dit nummer te goed voor onze dames om zich daarmee te kunnen meten. Zij kwamen rond de 13 meter, ter wijl voor de Nederlandse dames 1214 meter al een recordverbetering zou betekenen. Op de 4x 100 meter estafette tenslotte ver sloegen de Poolse athletes de Nederlandse dames met 0,8 sec. De Russische athlete Nina Otkalenko won tijdens de wedstrijden in Zagreb de 800 meter in 2 min. 5 sec. Enkele dagen geleden verbeterde Nina Otkalenko reeds het we reldrecord over deze afstand dat met 2 min. 6.6 sec. reeds op haar naam stond, met 0.2 sec., doch deze keer bleef zij 1.6 sec. bene den de officiële recordtijd. koren, Haarlem, 64 strafpunten; 16. M. v. Galen jr., Hoofddorp, 71 strafpunten; 17. L. F. Preidel, Hillegom, 72 strafpunten; 18. A. A. Visser, Haarlem, 72 strafpunten. De tafeltennisvereniging Togido kan ook dit jaar weer met trots terugzien op haar tournooi, dat zij organiseerde als eerste officiële ontmoeting in het nieuwe seizoen. De organisatie, in handen van enkele leden van de vereniging, verliep zeer vlot. De ruim 200 inschryviingen waren zeer bevre digend en het vertoonde spel was vaak van goed gehalte. Voorts %vas het voor de orga niserende vereniging ongetwijfeld een ge noegen te mogen constateren, dat haar leden talloze prijzen veroverden. In de overgangsklasse boekte G. Oudt opnieuw een overwinning. In zijn ronde kwam hij tot winst door Wolters en Leuven uit te schakelen. Voorts zegevierden hier Voogt, Van der Dries, Sleper en G. Boers. De finale waarin Voogt en Oudt tegen elkaar uitkwamen was een tamelijk eenzijdige ver toning, daar Voogt slechts weinig in te brengen had. De cijfers spraken duidelijke taal: 2118, 2113 en 2113. In de eerste klasse drong Voogt opnieuw tot de finale door en ontmoette daar zijn team-genoot G. Boers. De cijfers waren hier: 2117, 1121 en 2115. Bij de dames vierde N. Vermeulen (Togido) vele triomfen. De derde en hoogste klasse won zij door een fraaie overwinning op de „te Zaanen"-speelster R. Fransen. De uitslagen waren 1221, 2113 en 2115. Het gemengd-dubbelspel won zij samen met haar clubgenoot B. Hart en in het dames dubbelspel bereikte zij de tweede plaats, met I. van der Putten. De eerste prijs was hier voor het „Togido-te Zaanen"-koppel Simon- Fransen. Het mixed-dubbelspel overgangs- eerste klasse leverde winst on voor Van der Dries—Lahey. met BoersBarendrecht op de tweede plaats. De keuze-commissie van de Kon. Belgi sche Voetbalbond heeft in Praag (waar met 5—2 van Tsjechoslowakije werd verloren) het Belgische elftal samengesteld, dat Woensdag in Boekarest tegen Roemenië uitkomt. De voorhoede werd gterk gewij zigd. De ploeg ziet er thans volgt uit: Doel: Gernaye (Oostende); achter: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S. K.); midden: Huysmans (Beerschot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F. C.); voor: Jacquemyns (Union St. Gilloise), Mermans (Anderlecht), Coppens (Beerschot), Degeles (Anderlecht) en Orlans (La Gantoise). Najaarsvergadering KTK Een groot aantal afgevaardigden van de bij de Kennemer Turnkring aangesloten verenigingen was Zaterdagavond bijeen ge komen ter bespreking van de belangen van de K.T.K. en die der aangesloten vereni gingen. Deze belangen waren van organi satorische-, technische- en financiële aard. Door het vertrék van de heer J. F. van den Berg, voorzitter, en het bedanken van de heer W. de Wolf, )_id van de technische commissie, waren twéé 'vacatures te ver vullen, waarin werd voorzien door üe ue- noeming van de héren F. W'. Sauer eri J. j. Jagerman, leiders, respectievelijk van Con cordia (Haarlem) en O.S.S. (Zandvoort). De heer C. Th. Smal werd voorzitter van deze commissie. De bondsvergadering van het K.N.G.V. op 29 October in Utrecht zal worden be zocht door de voorzitter en de penning meester van het bestuur van de kring en een afgevaardigde van Concordia en Bato en uit één afdeling zal nog een afgevaar digde worden aangewezen. Voor de resterende gebeurtenissen van het winterseizoen 1955 t.w. de vaardig- heidsproeven 3e 2e en le graad en keur- klasse werden de data vastgesteld, t.w. 5 November de 3e klasse en 26 November de overige klassen; 10 December werd aange houden als datum voor een eventuele ver enigingswedstrijd in vrije- en gereed schapsoefeningen. Inzake de in 1956 plaats vindende jubi lea van de K.T.K. (45-jarig bestaan) en van enkele kringverenigingen, werd mede gedeeld, dat de K.T.K. het plan heeft in het najaar een internationale invitatiewedstrijd voor dames en heren te houden. Een niet met name genoemde vereniging heeft het K.N.G.V. gevraagd een landen wedstrijd te mogen organiseren, zodat, indien beide plannen doorgang zouden vinden, Haarlem in 1956 een paar mooie gymnastiekgebeur- tenissen te zien zal krijgen. PAARD VAN KONINGIN ELIZEBETH MOEST WORDEN AFGEMAAKT Het paard van Konigin Elizabeth, „Siërra Nevada" moest tijdens een mijlrace in Ascot worden afgemaakt wegens het breken van een der voorbenen. Op het programma van de races in Ascot stond voor de eersite maal de Queen Elizabeth Il-Stakes, die in de de plaats is gekomen van de Knight's Royal Stakes. „Sierra Nevada" lag gedurende de gehele afstand gunstig in de strijd, maar 400 meter van de finish kon het paard plotseling niet verder. Het onderzoek wees uit dat een der voorbenen was gebroken. De race werd gewonnen door „Hafiz II" van de Aga Khan met „Golden Planet" op de tweede plaats. Het Oostenrijkse hockeyelftal, dat 1 Octo ber in Wenen tegen Nederland een officiële landenwedstrijd speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Jerabek (AHC); achter: Straka (Waehring) en Knoll (Post); midden: Schim- mer (Strassenbahn), Kleiber (Reichsbund) en Schuster (Post); voor: Marz (Strassen bahn), Wojta (Post), Köller (Wahring), Pe- canka (Post) en Lowato (Strassenbahn). Reserves zijn Zucker (Arminen), Bruck ner (Arminen), Frank (Post) en Dvorak (AHC). Het programma Woensdagmiddag op Duindigt heeft als aantrekkelijk hoofd nummer de Prijs der Besten, een draverij voor 2-jarige paarden, waarin Ulrica B op nieuw met goede kansen staat. Deze crack won dit jaar bij acht starts zeven maal en demonstreerde daarbij telkenmale zo'n overmacht, dat zij ondanks haar handicap van 40 m ongetwijfeld weer de favoriet zal zijn.Het grote gevaar komt van stal Bloem- saat, die met drie paarden is vertegen woordigd. De keuze van de eerste rijder J. van Dooyeweerd is te volgen, met als mogelijk outsider Umberto van Oranje. Met Ulrica B heeft Geersen zijn kruit nog niet verschoten, wapt ook in het 20 paarden tellende veld om de Lina Bonnie- prijs heeft hij met zijn keuze uit Sherly Hollandia en Sally's Bertha de course wel in handen, tenzij Reine d'Aster weer in zoverre is hersteld, dat zij in oude vorm aan de start komt. Sorietha en Toomel D zijn in dit grote veld de outsiders. In het openingsnummer gaat de voorkeur uit naar Sam Williams, gevolgd door True- ly Hollandia en Truusje L. Rosa Dear treft in de Little Monty-prijs haar sterkste af stand en zal deze gunstige omstandigheid wel uitbuiten met een overwinning voor keuze Geersen uit Ruth Buffington en Quilla Lee, die op hun beurt weer voor Rentinus kunnen eindigen. Het internationale slotnummer brengt de beide Zora-kinderen O Nelly Zora en Prin ses Zora weer aan de start. De vorige maal moesten zij na harde strijd het hoofd bui gen voor Quick Hollandia G, doch daar deze nu afwezig is, gaat de voorkeur uit naar O Nelly Zora, gevolgd door haar zus ter Prinses Zora en Quite Heny. Bij de rennen krijgen de bescheiden 2- jarigen een kans. De beste van het negen tal is vermoedelijk Mangala, die voor Ha rold en Clemenceau zal kunnen eindigen. De Admiral Drake-prijs telt niet minder dan 18 inschrijvingen, waardoor een keuze wel zeer moeilijk wordt. Het recente ge vecht tussen Dream Star en Prlncesse Mar tha, welk duel Dream Star won, geeft ech ter de aanwijzing, dat Princesse Martha hier met uitstekende kansen aan de start komt, gevolgd door Grand Cliff en Dream Star, die door zijn laatste overwinning vier kg meer krijgt te dragen. Acht Haarlemse amateur-wielrenners van de HSV „De Kampioen" zullen op uit nodiging vah dé'Öuisbürger Strassenfahr- verein '31 op Zondag 2 October deelnemen aan het internationale criterium van Duis burg, een wegwedstrijd over een afstand van 96 kilometer. De renners, die in dit criterium de kleu ren van „De Kampioen" en Haarlem er is aan deze wedstrijd namelijk ook een stedenklassement verbonden zullen ver dedigen, zijn: A. van 't Hof, W. Rusman, Piet en Tonny Peters, H. van Weeren, D. Bes, H. Vroom en F. Koek. Als leider van de ploeg fungeert de heer J. Stoop uit Santpoort. ADVERTENTIE De B.B. - Bescherming Bevol king - is thans een organisatie, welke voor haar taak is be rekend. Overal in ons land is ruimschoots uitstekend materiaal aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers willen nu geregeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen om de handen uit de mouwen te kunnen steken als hun hulp nodig mocht zijn. Toch vertoont de organisatie nog open plaatsen. Op elke twee noodwachters is nog een derde nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens bij het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd, wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Het uit 64 pagina's bestaande jaarboek van het K.N.G.V. bevat weer een uitvoerig overzicht van de gang van zaken in het Verbond. Behalve bij de interne organisa tie en bij de zeer vele nationale en inter nationale contacten, die het bondsbes,tuur heeft gehad, of heeft gelegd ter bevorde ring van de lichamelijke opvoeding in het algemeen en ter stimulering van de beoefe ning van de gymnastiek in het bijzonder, wordt in het jaarverslag uitvoerig melding gemaakt van zeer veel speciale gebeurte nissen waarbij het Verbond of zijn onder delen betrokken waren De grote kracht, die het K.N.G.V. mo menteel ontwikkelt, weerspiegelt zich ook in de ledenstand. Aan het einde van het hondsjaar bedroeg het aantal werkende le den 154.042, welk aantal inmiddels is ge groeid tot ruim 160.000. In vergelijking met het voorafgaande hondsjaar steeg het aan tal aangesloten verenigingen van 631 tot 656, het aantal dames van 24.686 tot 26.142, het aantal jongens vanaf 12 jaar van 10.001 tot 10.832, het aantal meisjes vanaf 12 jaar van 21.783 tot 22.440, het aantal jongens beneden 12 jaar van 26.955 tot 32.249 en het aantal meisjes beneden 12 jaar van 46.753 tot 52.368. Daarentegen is het aantal herenleden gedaald van 11.222 naar 10.013 De groei van het K.N.G.V. over de laat ste 8 jaren weerspiegelt zich ook in het volgende overzicht: dames van 24.111 naar 24.142, jongens vanaf 12 j. van 10.528 naar 10.832, meisjes vanaf 12 jaar van 21.275 naar 22.440, jongens beneden 12 jaar van 17.965 naar 32.249, meisjes beneden 12 jaar van 30.973 naar 52.366, met een daling bij de heren van 13.094 naar 10.013; totale stij ging van 117.946 naar 154.042. De bondsvergadering zal worden gehou den op 29 October in Utrecht. In het bonds- bestuur is een functie vacant, n.l. die van de heer J. H. v. d. Burg, die zijn plaats aan een jongere kracht wil afstaan. SCHERMWEDSTRIJD NEDERLAND— ENGELAND. In Delft is een équipewed strijd op sabel NederlandEngeland gehou den. De wedstrijd stond onder leiding van J. Zoet, technisch commissaris van de KNASB. De uitslagen luiden: Nederland A Engeland 36. Nederland BEngeland 45. Gisteravond is in het Krelagehuis in Haarlem de volleybalcompetitie begonnen. De eerste heren-wedstrijd in de afdelings hoofdklasse tussen HVS en Velox gaf bij zonder goed volleybal te zien. Het krachts verschil was gering. IIVS startte uitstekend. Er werd goed gecombineerd en de opge bouwde aanvallen werden goed uitgewerkt. Velox had in het begin van deze strijd nog weinig vat op het spel en via 63 en 93 nam HVS een 136 voorsprong. Op deze stand had niemand meer aan een game- overwinning voor Velox gedacht. Toch ge beurde het. Door enkele harde smashes keurig op te vangen kreeg Velox zelfver trouwen en zette de achterstand van 147 in een 1614 set-overwinning om. Het zag er voor de HVS'ers toen niet zo gunstig uit, maar het pleit voor hen dat zij zich na deze tegenslag in de tweede game keurig herstelden. Met scherpe smashes o.a. van de uitstekend op dreef zijnde Clay, werd Velox via 52, 54, 84 en 114 met 154 teruggewezen. In de derde game kwam de spanning echter geheel terug. Nadat Velox aanvan kelijk een 20 voorsprong had genomen nam HVS met liefst 82 de leiding over. Nu moesten ze gauw maken, dat ze uit die gevaarlijke omgeving weg kwamen, vóór de verschrikkelijke kat weer op hen af kwam. „O, laten we toch alsjeblieft gauw weer zien. dat we thuis komen!", snikte Pippie angstig. Dat was Piewiep ook van plan. Ja, hollen, gauw terug naar hun veilige huisje onder de grond. De zxwht naar avontuur was opeens helemaal verdwenen Ze renden weg, zo snel hun pootjes hen konden dragenvlug naar het gat in de muur. 41-42 Met Verheem voor het net, die met Francken bij Velox de enige aanvallers bleken, werd de score weer in evenwicht gebracht (88) en spoedig was het zelfs 108. De wedstrijd kreeg toen een bijzon der spannend karakter, HVS liep de ach terstand in (1010) en nam wederom de leiding: 1210. Toch kwam Velox nog een maal terug (1312) en met de overwin ning voor het grijpen moesten de blauw- witten uiteindelijk met 1513 de zege aan HVS laten. Ook de laatste game gaf aanvankelijk een gelijk opgaande partij te zien: 20 voor HVS, 41, 44t 64 voor Velox, 66, 86 voor HVS. Maar verder bracht Velox het niet. Na een inzinking van Velox won HVS deze fel en zonder time-out ge speelde wedstrijd op een wel wat onver wacht gemakkelijke wijze: 156. Had Velox wat feller op de aanval gespeeld dan was een gelijkspel zeker het resultaat ge worden; de overwinning kwam de HVS'ers niettemin toe, want buiten goed verdedigen hebben zij het publiek ook van goed aan- valsspel laten genieten. De eerste klassers Van de vier wedstrijden die voor de eer ste klasse werden gespeeld eindigden er drie met een gelijkspel. En we kunnen uit deze resultaten wel afleiden dat ook in de eerste klasse dames en heren de spanning dit jaar groter zal zijn dan de voorafgegane seizoenen. Bij de dames won HVS van de nieuwe eersteklasser Onze Gezellen met 1513, 155 en 153. PSVH deelde de punten met Velox 2 8—15, 15—6, 15—4 en 13—15, terwijl De Blinkert tegen AVC tot het zelf de resultaat kwam met 1416, 159, 158 en 11—15. Bij de heren speelden HVS 2 en PSCB gelijk, 15—10, 4—15, 8—15 en 15—10. In het programma dat wij Zaterdag pu bliceerden werd abusievelijk voor morgen avond Die RaeckseVelox vermeld. Dit moet zijn Die RaeckseCIOS (8 uur). De uitslagen De uitslagen van Maandagavond luidden: Heren: HVS 2—PSCB 2—2, HVS—Velox 31, Velox 2Raeckse 2 13, CIOS 3 OVRA 0—4, OSS—WSH 3—1, Gios—Blin- kert 2 3—1, BWT—Velox 3 4—0, OVRA 2— WIK 2 40, Rap. 3Gios 3 40. Dames: HVS—OG 3—0, Blinkert—AVC 2—2, PSVH—Velox 2 2—2, OVRA—Spaar- nestad 4—0, OSS—Gios 3—1, Rap. 2—A.W. 0—3, Haarlem—Vesmia 1-3, SSO—PSVH 2 3—1, HBC 2—HVS 2 1—3. Het programma voor morgenavond (Woensdag) luidt: Heren: Hoofdkl.: Die RaeckseCIOS aanv. 8 uur; le kl.: PSVHHBC; 2e en 3e kl.: GiosRaeckse 2, Velox 2OVRA, PS VH 2—Blinkert 2, PWN 2—Ready, AW— Spaarnestad 2, Blinkert 3Buitenrust 2, BoruBuitenrust. Dames: le kl.: HVS—AVC, Blinkert— Velox 2, OG 2Santpoort, WSHGios 2, SizoBlinkert 2, SSOVesmia, Haarlem HVS 2, OSSAW, Rap. 2Spaarnestad. VAN KLAVEREN Bij de opening van het boks-profseizoen in Rotterdam heeft Bep van Klaveren op punten gewonnen van de Duitse weltergewichtbokser Horst Garz. De partij ging over tien ronden. NEDERLAND-FRANKRIJK. De Fran se Voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat de amateurwedstrijd Nederland-Frankrijk (voetbal) in Maubeuge op 18 Maart 1956 zal worden gespeeld. MATRONA. De Curagaose voetballer Maitrona, die enkele maanden geleden naar Nederland kwam om zich voor te bereiden voor het diploma candidaat oefenmeester van de K.N.V.B., heeft het examen met goed gevolg afgelegd. Matrona, die de vol« gende week naar de West terugkeert, zal zich nu gedurende twee jaar bij een ver eniging practisch moeten bekwamen, ANQUETIL WON DE GROTE PRIJS DER NATIES. Anquetil heeft de Grote Prijs der Naties, een wegwedstrijd tegen het uur werk over 140,3 km. gewonnen in de tijd van 3.29 min. 16,1 sec., hetgeen een gemiddelde van 40,226 km. in het uur betekende. Het oude record stond op naam van dezelfde wielrenner met een tijd van 3 uur 30 min. 58,8 sec, met een gemiddelde van 39,898 km/h (in 1954). 2000030KXXXX>OOCOCOOOOCC>OC>OOOrX>CC>XX>CXXX»XXX«OCCCOOCCCX U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnês f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE (vertaald uit het Engels) 48) „U denkt toch zeker niet, dat ik dat hele maal geloof, hè? Maar hoe dan ook, wat Michael wil doen, nadat ik met hem heb afgerekend, is me volkomen onverschillig. Ik zou zelf geneigd zijn om u geluk te wen sen. De gelukwensen van de éne handige vrouw in nood aan de andereMaar terwijl Michael en ik bezig zijn onze zaken te regelen om tot een scheiding te komen, zou ik graag zien, dat u zich afzijdig hield en rustig uw beurt afwachtte." Patricia slikte zenuwachtig en voelde, dat haar keel kurkdroog was. „Ik beïnvloed Michael in geen enkel op zicht, gelooft u mijzei ze met nadruk. Ze hield abrupt op, aangezien Julia de ka mer binnenkwam. „Mevrouwzei het meisje, terwijl ze naar Patricia toekwam en haar stem dempte, ,,"t spijt me u te moeten storen, maar mevrouw Harnby heeft gevraagd, of u heel even boven zou kunnen komen." ,Nu, op dit ogenblik, Julia?" Patriciawees erop, dat ze eigenlijk een herstellende keek het dienstmeisje verwonderd aan. „Dat gaat moeilijk ik heb bezoek." „Dat heb ik mevrouw Harnby gezegd, maar ze drong er toch op aan, dat u even bij haar kwam, ze had u slechts een paar minuten nodig. Het schijnt te gaan om iets, dat ze u nu onmiddellijk moet zeggen. Patricia keek even tersluiks in de spiegel. Nee., ze zag er niet anders uit dan ge woonlijk. Niets in haar uiterlijk wees op ontsteltenis. Hoewel mevrouw Harnby mis schien toch iets aan haar zou merken. Waarom moest ze in hemelsnaam juist dit ogenblik uitkiezen? Ze keek naar haar be zoekster, die haar geamuseerd gadesloeg, maar geen aanstalten maakte om te ver trekken. Ze scheen nog lang niet klaar te zijn met hetgeen ze te zeggen had. Patricia zuchtte even. „Julia, breng je mevrouw. eheen kopje thee?" Ze zag een spot lachje in Pat's ogen, toen ze iets mompelde in plaats de naam te noemen. „Excuseert u mij voor een paar minuten?" vroeg ze vervolgens aan haar bezoekster? „Vanzelfsprekend", antwoordde Pat, die met een nonchalant gebaar een sigaretten doos opnam om er een sigaret uit te nemen. Ze scheen zich volkomen thuis te voelen. „Haast u zich vooral niet voor mij", voeg de ze eraan toe. Patricia verdween en holde de trap op om te horen, wat mevrouw Harnby haar te zeggen had. Toen ze de slaapkamer binnenkwam, zag ze haar o nee, Pat's schoonmoeder rechtovereind in bed zitten met een vast beraden uitdrukking op haar gezicht. Niets zieke was. Ze keek opgewekt en wat 't ook mocht zijn, waarvoor ze Patricia zo drin gend had verzocht om bij haar te komen, het was kennelijk niet van onaangename aard. „Wat wilde u mij zeggen, er was iets dringends, als ik 't goed heb begrepen?" Patricia keek haar glimlachend aan en deed haar uiterste best om geen agitatie te laten merken. Dit scheen haar echter niet helemaal te gelukken, want het eerste wat mevrouw Harnby vroeg, was: „Lieve kind, wat is er aan de hand?" „Met mij?" Patricia voelde zich verstij ven. „Niets!" „Maar kindje, hoe kun je dat zeggen!" Mevrouw Harnby's stem klonk vriendelijk, maar beslist. „Altijd als ik je vraag, waar om je geagiteerd bent, zeg je, dat 't niets is, en toch ben je stellig niet het soort meisje, dat zich opwindt over onbelangrijke dingen. Patricia lachte geforceerd. „Zie ik er opgewonden en geagiteerd uit?" „Inderdaad! Precies zo geagiteerd als de vorige keer, toen dieeh liefdadigheids- mevrouw hier kwam. Ik kan me niet voor stellen, dat haar verzoek om een bijdrage voor een liefdadig doel je zó van streek maakt...." Patricia keek haar verwonderd aan. „Je behoeft niet zo verbaasd te kijken". Er was een glimlach op het gezicht van de oudere vrouw, maar haar stem klonk zeer beslist. „Ik kom er helemaal niet van onder de indruk. Ook op het toneel wordt dit soort geveinsde verbazing veel ge bruikt." „Hoe wéét u eigenlijk, dat die vrouw hier weer is?" vroeg Patricia langzaam. „Julia stelde me op de hoogte." „Julia?" Er kwam een blos van ergernis op Patricia's wangen. Waarom kon dat dienstmeisje zich niet met haar eigen zaken bemoeien! Mevrouw Harnby voelde haar ontstemming en nam 't op voor het meisje: „Je moet er Julia geen verwijt van maken. Ik had haar gezegd, dat ze mij moest waar schuwen, als die mevrouw weer kwam". „Hebt u dat gezegdMaar waarom?" Patricia voelde zich gefascineerd. Door zag mevrouw Harnby de siutatie? „Waarom?" mevrouw Harnby nam een lange vijl op en begon haar nagels bij te vijlen. „Omdat.ehik niet geloof in die liefdadigheidsmevrouw. Ik heb zelfs 't gevoel, dat ze helemaal niets met liefda digheid te maken heeft...." Patricia zeeg langzaam neer op de rand van het bed. Ze kon geen woord uitbrengen en staarde mevrouw Harnby onthutst aan. „Zou het kunnen zijn," vervolgde me vrouw Harnby, terwijl ze opkeek van haar nagels en Patricia onschuldig toelachte, „dat die dame in werkelijkheid Michael's echtgenote is, die zich op een zéér onge legen ogenblik hier presenteert?" HOOFDSTUK XI Naderhand wist Patricia niet, wat ze het meest verbazingwekkend had gevonden: de intelligente wijze, waarop mevrouw Harnby de situatie had dvorzien, of haar eigen reactie. Gedurende enkele seconden staarde ze de oudere vrouw zwijgend aan. Maar dan leunde ze voorover en met haar hoofd tegen mevrouw Harnby's schouder, barstte ze in snikken uit. „Maar lieve kind, er is helemaal geen reden om te huilen!" Mevrouw Harnby streek over haar hoofd en kuste haar. „Ik vermoedde van het begin af aan, dat je niet zijn vrouw was. Maar wel wist ik, dat je het meisje was, waarmee hij had behoren te trouwen!" „Nee, dat ben ik ook niet," snikte Patricia ongelukkig. „Dat kun je misschien niet helemaal be oordelen," zei mevrouw Harnby. „Maar is het niet beter, dat je me alles vertelt? Zit het zó, dat zij een onmogelijk mens is, en dat Michael en jij op de boot verliefd op elkaar werden?" „O nee!" protesteerde Patricia. „Zo is het helemaal niet! We hebben het allemaal om u gedaan!" „Om mij? Wat heb ik hier mee te maken?" „Zij liet Michael in de steek, begrijpt u? En Michael dacht, dat hij u heel ongeluk kig zou maken, als u hoorde, dat zijn huwe lijk een mislukking was, en hij wilde niet, dateh „Mijn laatste levensuren bedorven zou den worden?" Patricia knikte zwijgend. „En daarom nam hij een plaatsvervang ster?" „Jullie moet elkaar wel heel goed gekend hebben om zo'n riskant plan op touw te zetten." „Nee, zei Patricia langzaam, „we kenden elkaar eigenlijk slechts enkele uren." Ze vertelde mevrouw Harnby uitvoerig hoe Michael en zij elkaar hadden ontmoet, en hoe het plan bij hen was opgekomen. „Wat bespottelijk en hoe melodramatisch," riep mevrouw Harnby uit, toen ze het hele verhaal gehoord had. Maar toch kreeg Patricia de indruk, dat ze het geval niet onvermakelijk vond. „Ik ben het met u eens," zei ze op nede rige toon." „Echt iets voor Michael," vervolgde zijn moeder. „Hij vond het absoluut nodig, dat ik beschermd werd, terwijl hij eigenlijk bescherming van mijn kant nodig had! Be spottelijk om mij te willen sparen en niet aan de onzinnige complicaties van deze op zet, te denken! Denk alleen al eens aan jou, lieve kind!" „O, voor mij is het niet zo erg," zei Patricia met een matte glimlach. „Waarom barstte je dan in snikken uit, zodra ik achter de waarheid kwam?" vroeg mevrouw Harnby prompt. „Ik huilde van opluchting, geloof ik." Patricia sprak de waarheid. „En deels om dat ik zo verrast was door uw scherpzin nigheid „Had je me voor dom gehouden?" Patricia keek haar vol tederheid aan. „O nee! U ziet er uit en spreekt als iemand met zeer veel intelligentie," antwoordde ze. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6