LIVORNO Economisch-directeur der provinciale ziekenhuizen neemt na 44b jaar strijd en overwinning afscheid I Velsen steunt het avondlyceum, dat op 3 October van start kan gaan Boekhouder in appèl voor hof: „geen opzet, maar misverstand" De heer R. Verbeek: sociaal werker van jongsaf Duyvis' Opnieuw inbraak in Minerva Theater Streekschool wordt de beste toekomstige vorm Moeilijke fiscale zaak weer terug naar rechter-commissaris te Haarlem Welstandsverschillen op aarde: latent gevaar WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Architectuur in Vleeshal trok 2500 bezoekers Middagconcert Opvolger W. P. Visser in Provinciale Staten „De Glasblazers" begint aan winterclubwerk Kamermuziekavond op 13 October Zesjarig meisje brak voet Tienjarig „Humanitas" gaat feestvieren Benelux-wedstrijden op het Snaarne met liefst 57 nloegen Valse belastingopgaven getekend Ong Bing Yong sprak voor Humanistische jongeren „De samenwerking tussen arts en verpleegsters" Openingsmiddag der Vrouwen Elec. Vereniging Burgerlijke Stand van Haarlem ALS AAN HET EIND VAN DEZE MAAND de carrière van de economisch directeur der Provinciale Ziekenhuizen in Noordholland, de heer R. Verbeek, wordt afgesloten met diens pensionnering hetgeen niet wil zeggen, dat deze Santpoorter nu gaat, tuinieren of postzegels verzamelen, want een nieuwe taak als wethouder van Openbare Werken der gemeente Veisen is inmiddels al be gonnen neemt een der meest opvallende figuren uit de bewogen historie van deze drie inrichtingen, Santpoort, Castricum en Medemblik, afscheid van een stuk sociaal werk, dat hij meemaakte in drie fasen. Als jongeling heeft de heer I l I 4 Verbeek de zwarte jaquetten-tijd gekend en de periode van tiet'liberalisme, daarna zag hij een kentering zich voltrekken en een interne revolutie in de gestichten" opwoeien. En tenslotte kwam de nieuwe dag, vooral voor de patiënten, die hun platte petjes en hun gestreepte pilow-jasjes voorgoed aan de kapstok hingen en als vrije mensen de geestelijke en materiële aandacht kregen, die zij, vooral zij, verdienden. Het is bijna niet denkbaar, dat deze economisch directeur in 1890 te Nieuwe Niedorp werd geboren. Dat móet vee) later zijn gebeurd, want de functionaris, die als weinig anderen zijn stempel op de Noord hollandse ziekenhuizen, maar ook op de ziekenhuizen ver daarbuiten drukte als opsteller van een geheel nieuwe zieken huis-administratie, is nu, vlak voor zijn pensioen, op het gezicht én naar de geest bepaald nog geen 85: hij heeft de vitaliteit en de strijdbaarheid behouden, die hem in de jaren rond de eerste wereldoorlog als „rood klerkje" zulk een bergen van weer stand opleverde in zijn pas begonnen taak in het Santpoortse gesticht „Meerenberg". Als zoon van een belastingambtenaar, die na Nieuwe Niedorp Beverwijk en ten slotte IJmuiden als standplaats kreeg, was de jonge Verbeek eigenlijk voorbe stemd voor het zeemansleven, dat zijn voorvaderen met zoveel fantasie hebben geleefd en dat nog doorwerkte in zijn beide broers. Dat in het ouderlijk huis aan de IJmui- dense sluis echter niet tot het goede be staan voor de mens werd gerekend en dus de oudste zoon nooit te pakken heeft kun nen krijgen, hoewel het een paar maal weinig gescheeld heeft. Want de rekenkundige talenten, die bij meester Jan van der Hoeven op de lagere school in IJmuiden al duidelijk waren ge bleken, hebben het klinkt vreemd de onrustige knaap uit de familie Verbeek bijna een paar maal in Neptunus' armen gedreven. Hij wilde naar zee. Hij zóu naar zee. Via een kantoortje in de vishandel van IJmuiden zou dat wel lukken, dacht hij. Het zou immers een kleine stap zijn uit IJmuiden over te glippen naar een rederij- kantoor in Amsterdam en dan was de vol gende ongetwijfeld het purserschap aan boord van een der mailstomers, zodat zijn zeekaak gekocht zou zijn. „IVat vrije tijd" Het lot heeft het echter anders gewild, want er kwam een tijdelijk baantje vrij in het Santpoortse Meerenberg, waar in luttele maanden een voor die tijd aardig sommetje te verdienen zou zijn en daar er geld nodig was voor de studie, die het veelbelovend kind van vader Verbeek ver der zou kunnen helpen op de maatschap pelijke ladder als scheepspurser dan al tijd, naar dit kind zelf zo vurig hoopte leek dit de kans te zijn wat meer vrije tijd te krijgen dan op het vishandelskantoor, waar het vaker elf uur 's avonds werd dan acht. Hij kwam in Santpoort, als klerk. Het was 1911. De jonge Verbeek dacht, dat het een half jaartje zou zijn het werden er welgeteld 44 1/2. Want toen de eerste we reldoorlog uitbrak en Verbeek in IJmuiden werd gedetacheerd als „militair recher cheur" bleef zijn betrekking op het zieken huis open. Zodat hij zich min of meer verplicht voelde, na de demobilisatie terug te komen in Santpoort, weer bij de „huismeester" op kantoor, al was zijn klerkenrang inmiddels veranderd in die van „bureelambtenaar". Het was 1918 geworden. Verbeek was overtuigd lid van de SDAP Toen de jonge man in 1911 al eens rond ging kijken in de kleine zieken huismaatschappij, merkte hij al gauw, dat er met behulp van overheidsgelden een weliswaar goedbedoelde, maar weinig ef fectieve armenzorg werd bedreven aan een groep onmaatschappelijken. Met een tien tje per week als loon, gestreepte linnen jurken voor de vrouwen en een standaard- menu van erwten, bonen, gort en stamp pot. Er was een wereldwijde afstand tus sen degenen, die tot het beheer der pa tiënten waren geroepen en die patiënten zelf: de afstand van de zwarte jas met de vadermoorders en het gestreepte pilow. Critiek In deze atmosfeer van een gestreng ge sticht heeft de bureelambtenaar R. Ver beek zijn jaarwedde en zijn positie, die toch heel knap waren voor een pasbegin- nend ambtenaartje, in de waagschaal ge legd om met jeugdig vuur eens een paar dingen recht te zetten. Hij merkte en voelde, dat de achtergronden van de patiënten de meeste beheerders èn de commissie van bestuur volmaakt Siberisch lieten. Het eer ste conflict van 1911 was omstreeks die tijd al voorbij, maar het heeft doorgewerkt, zowel in Verbeek zelf als in degenen, die geroepen waren tot heil der patiënten het geld van de belastingbetaler aan te wen den. In een jaar Om een lange historie tot haar gevolgen te bepalen: in 1919 werd de heer R. Ver beek benoemd tot adjunct-boekhouder, kort daarop volgde de aanstelling tot chef van de boekhouding en op 29-jarige leef tijd is hij tenslotte belast met de leiding over de administratie in 1920 admini strateur en zo was deze eenvoudige jongen uit Noordholland in ongeveer een jaar de hele hiërarchieke ladder opgestoven van het Santpoortse ziekenhuis. Het paste volmaakt in het beeld van die tijd: overal manifesteerde zich een nieuwe maatschappelijke stroming: voor de pro vinciale ziekenhuizen kregen de vakorga nisaties een bepaald medezeggenschap en er werd begonnen met een geheel nieuwe lei: de tijd van stijve witte boorden en lange pandjesjassen was evengoed voorbij als die van de platte petten en de bedees de gestreepte jurken: de druk op de ge stichtsbevolking verkeerde in hulp aan patiënten en eertijds hopeloze gevallen werden nu mensen-met-een achtergrond. Verleden tijd was toen ook al de glorie van de nog steeds zeer jonge heer Verbeek, dat zijn ontwerp voor het commerciële be heer van het ziekenhuis als bijzonder ge slaagde poging om orde te scheppen in menige verwarde situatie, werd aangeno men. Een systeem, dat thans nog onge wijzigd in vele ziekenhuizen in binnen- en buitenland wordt toegepast. En dat het moet gezegd worden een einde maakte aan allerhand notoire praktijken binnen de ziekenhuismaatschappij, aan corruptie van dictatoriale huismeesters en aan kleine die verijen uit de magazijnen, omdat het sy steem volkomen waterdicht was. Kroon en bekroning De 45-urige werkweek deed haar intrede, de medisch-sociale arbeidstherapie werd aanvaard en in 1925 werd de heer Verbeek de kroon op het hoofd gedrukt: hoofd van de centrale administratie in het Santpoort se ziekenhuis. Eenmaal nog zou hem een grote deceptie, die tevens een grote taak inhield, niet be spaard blijven: in de tweede wereldoorlog, toen de 1800 mensen, die in 1943 de inrich ting bevolkten, geëvacueerd moesten wor den. Maar met een groot organisatie- en doorzettingsvermogen heeft hij die 1800 ge ruisloos en zonder brokken naar veilige Oostelijke gebieden in het land weten terug te trekken, zó, dat de koffie en de bedden klaar stonden in Vught of Deven- De heer R. Verbeek. ter, als daar weer een van de vijftig extra- treinen met patiënten en verplegend per soneel aankwam of een van de twintig tweehonderdtons schepen, die voor het transport van de inboedel waren ge charterd. Er was een terug ook. Eveneens glad én moeilijk. In 1945 de grote sprong naar de totale overwinning van zijn commercieel beheer: hoofdadministrateur over de pro vinciale ziekenhuizen in Noordholland, vooral belast met de wederopbouw van de inrichtingen en tenslotte: in 1952 econo misch directeur. Aan deze loopbaan komt de 30e van deze maan een einde. Een levenswerk stopt en wordt door anderen voortgezet. Maar de heer R. Verbeek, zeeman naar de geest en boekhouder naar de wil, kan dan terugzien op een rechte en goede koers, die hem de bewogenheid van een maatschappelijke zee niet bespaarde, maar evenmin de triomf van de goede kapitein, als het schip ten slotte tóch afmeert op zijn bestemming. De gecombineerde tentoonstelling van in ternationale woningbouwdocumentatie en Nederlandse na-oorlogse architectuur, wel ke van 12 September af in de Haarlemse Vleeshal werd gehouden, werd Dinsdag avond gesloten. Zij heeft 2500 bezoekers getrokken. Na afloop heeft de voorzitter van de Kring Haarlem van de B.N.A., de heer K. Jonkheid, tijdens een informele bijeen komst alle medewerkers aan deze tentoon stelling bedankt voor hun activiteit. Zijn woorden gingen vergezeld van enige stoffe lijke blijken van waardering. Wij vernamen, dat de ontwerper en sa mensteller van de architectuurtentoonstel ling, de Heemsteedse architect W. van Gel deren, voor een televisie-uitzending van de Vara, op aanstaande Donderdagavond nog een nabeschouwing op het gebodene zal geven. Daarbij zullen tevens een paar historische gebouwen uit Haarlem worden getoond. Deze uitzending komt in zekere zin in de plaats van het programma dat aanvankelijk door de KRO op -jongstleden Zaterdagavond was geprojecteerd, maar dat geen doorgang kon vinden omdat een aantal uitgenodigde architecten met va- cantie was. Deze algemene aan de Neder landse architectuur gewijde uitzending zal nu op een later tijdstip plaats vinden. Op Zondag 2 October (en dus niet op Zaterdag 1, zoals oorspronkelijk was aan gekondigd) geeft de Haerlemsche Musyck- camer in het Cultuurcentrum De Stompe- toren te Spaarnwoude een middagconcert, waaraan Hubert Barwahser, solofluitlst aan het Concertgebouw-Orkest, solistische medewerking verleent. Er worden werken voor kamerorkest van Joh. Chr. Bach en Antonio Mahaut, benevens composities voor fluit van Quantz en Grétry uitge voerd. In de plaats van de heer W. P. Visser (Arbeid) die als zodanig ontslag heeft ge nomen, is tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd de heer J. Harmsen te Velsen. r>VF,RTENTIE In elke vissaus Zij maakt haar z Neem eens een hoort een scheut Livorno. achtzuur en lekker gekruid, fles in huis. Prijs 98 cent. Naar wij vernemen is in de nacht van Maandag op Dinsdag opnieuw ingebroken in het Minerva-Theater te Heemstede; waarbij de gevonden sporen een frappan te overeenkomst vertonen met die, welke de ongewenste bezoeker reeds in Juni van dit jaar achterliet. Men heeft zich namelijk voor de tweede keer toegang tot het ge bouw verschaft door aan de achterzijde het raam van één der kleedkamers uit de sponningen te verwijderen, waarna de da der of daders zich weer via de zaal naar de hal begaven, om daar opnieuw een greep in de showkast van de firma Van Amerongen te doen. Is de dader dezelfde als degene die in Juni een ongewenst bezoek aan het theater bracht, dan heeft hij zich ongetwijfeld als een bescheiden inbreker laten kennen. De vorige keer stelde hij zich immers tevreden met een eenvoudige pick-up, ofschoon vlak daarnaast eenzelfde apparaat van enige honderden guldens duurder was geëxpo seerd; thans koos hij uit twee naast elkaar liggende electrische scheerapparaten even eens het goedkoopste. Even bescheiden ge droeg de dief zich tegenover de chocolade achter het buffet. Hij opende een nieuwe doos van honderd repen, doch nam met slechts vijf stuks genoegen. Doordat des nachts nimmer geld in het theater aanwe zig is, heeft de onbekende dader zich hier aan niet kunnen vergrijpen. De directie is tegen inbraak verzekerd en de politie heeft ook deze zaak in on derzoek. Tekort aan leidsters en leiders De speeltuinvereniging „De Glasblazers" begint op Maandag 3 October weer met haar winterclubwerk in het clubgebouw aan de Papetorenvest. Dit seizoen zal een begin worden gemaakt met pitriet- en touwbewerking voor de meisjes. Voor de jongens zal een modelbouwclub worden georganiseerd. Evenals vorige jaren zullen ook nu weer figuurzaag- en andere han- denarbeidclubjes worden gevormd. Ook zal er weer tafeltennis worden beoefend. Het bestuur betreurt het, dat het winterclub werk niet volledig ontplooid kan worden wegens gebrek aan leidsters en leiders. De vereniging heeft in de afgelopen jaren bewezen in een behoefte van de jeugd te voorzien door de kinderen in de winter maanden des avonds bezig te houden. Niet alleen wordt de jeugd gemeenschapszin bijgebracht doch het werk geeft de jongens en meisjes ook een gevoel van eigen waarde. Hierdoor wordt bereikt, dat de baldadigheid minder wordt en dat de jeugd eigendommen van anderen respec teert. Zij die zich als leider of leidster beschik baar willen stellen kunnen zich opgeven bij de secretaris Oostvest 30 rood. Aan de reeds aangekondigde kamermu ziekavond van Donderdag 13 October in het Frans Halsmuseum, die zal worden ge organiseerd door het Haarlems Comité voor Jonge Toonkunstenaars in samenwerking met de Volksuniversiteit, wordt behalve door Wies van Ter Tholen (fluit) en Jus tine Koot (piano) ook meegewerkt door Wilberna Bijvoet (viool). Dinsdagmorgen om elf uur reed de zes jarige Ria Smit uit de Geweerstraat in Haarlem met haar autoped op de rijweg van het Leidseplgin juist op het ogenblik waarop een meteen paard bespannen wagen van Van Gend en Loos passeerde. Het lin kerachterwiel van deze wagen reed over de autoped en de voet van het kind heen. Het meisje is met een auto van de G.G. en G.D. overgebracht naar de Mariastichting, waar bleek, dat haar voet gebroken was. Zij is daarna naar haar woning vervoerd. DE EERSTE HELFT van de Dinsdagavond, die Velsens raad doorbracht met een om vangrijke agenda (17 punten) werd tot omstreeks 10 uur besteed aan een serie besluiten, waarvan de steun aan de stichting van een avondlyceum de belangrijkste was. Het voorstel kwam er door na ampele discussie, waarbij de raad zyn beduchtheid uitsprak voor afzuigen van leerlingen van andere (dag) scholen het college stelde de dames en heren evenwel gedeeltelijk gerust met de opmerking, dat in allerlei gedétailleerde problemen alsnog voorzien kan worden, indien de raad eenmaal zijn l'iat heeft gegeven zodat op 3 October het jonge lyceum kan beginnen. Zowel college als raad erkenden de redelijkheid van een „streekschool", op den duur voortvloeiend uit dit Velsense instituut, het aantal van 60 leerlingen voor het eerste begin en na één enkele advertentie leek B. en W. eveneens geen slecht begin. In deze raad, die het geslaagde debuut hoorde van wethouder loco-burgemeester H. de Boer, het eerste optreden van wethouder R. Verbeek en de maiden-speech van de nieuwe Arbeid-afgevaardigde de heer Van Hameien, is voorts het eerder teruggenomen voorlopige onteigeningsplan voor diverse percelen in de Gilden ter sprake gekomen. Hierop kwam meer weerstand, maar tenslotte luwde deze na een weerwoord van wethouder Verbeek, die de raad diets maakte dat er al vele jaren onderhandeld is over deze grond, zonder enig resultaat en met opzettelijke „prijs opdrijving" aan de kant der grondeigenaren. Het te stichten avondlyceum maakte een hele reeks tongen los: de heer Lips (A.R.) beet het spit af, maar verzocht direct al om een besloten vergadering voor enige vragen van persoonlijke aard. Bij herope ning deelde de voorzitter (loco-burge meester II. de Boer) mee, dat in het cura torium geen lid van het college maar een door het college aan te wijzen curator plaats zal nemen. Mevrouw K 1 i m p (Arbeid) steunde het plan in zoverre dat er onder vele volwasse nen ongetwijfeld grote belangstelling voor deze mogelijkheid tot uitbreiding der alge mene ontwikkeling zal bestaan. Niettemin achtte zij noch de voorberei ding noch de basis van dit Velsense avond lyceum voldoende: elders in den lande is het verloop van de leerlingen zo ongunstig, dat de 60 leerlingen, die Velsen kan aan voeren nauwelijks een stevig fundament voor 'n avondlyceum genoemd kunnen wor den: de taak is na een volbrachte werkdag velen op den duur toch te zwaar. Verder zou zij er niets voor voelen, als de nieuwe school er toe zou leiden dat ouders hun kinderen halverwege de opleiding overdag zouden laten verdienen en des avonds laten leren. Het feit, dat er zo weinig onderwijs deskundigen in de commissie zitten en het ontbreken van contact aangaande de school met Beverwijk en Velsen had haar even eens lichtelijk teleurgesteld. IJ mond-integratie Als de belangstelling aan de overkant van het kanaal groter mocht worden dan hier, dan moet het geen kwestie van lang bedenken worden om het instituut naar de Noordelijke IJmond te verplaatsen, meen de deze afgevaardigde. Met sympathie had de A.R.-fractie het voorstel begroet, maar de heer Lips had toch een aantal vragen in petto, ook in de richting van het door mevrouw Klimp ge vreesde leerlingenverloop. Aanknopend op haar opmerking over de „vlucht"-neiging, die eventueel door een avondlyceum zou worden aangewakkerd, zoals in Haarlem is gebeurd, leek het de heer Lips beter dit „vluchten" van een dagschool in de verordening tegen te gaan. In principe was mevrouw II e ij k o o p (Vrijheid) het met de zaak eens, al zou ook zij het liefst een streekschool uit dit lyceum zien groeien. De Katholieke fractie heeft bü monde van de heer Van Leeuwen haar volledige instemming met het initia tief betoond hij zag het niet als een vlieg, die van de andere IJmond-partners wordt afgesnoept, maar als een noodzake lijke eerste stap: overleg zal daarna zeker nodig zijn. Het had wethouder De Boer genoegen gedaan, dat de nieuwe school aller waar dering had ontmoet; hij poogde de angst van enige raadsleden te ontzenuwen over een tekort aan leerlingen: als de school gaat draaien zullen er beslist meer leerlin gen komen uit het woongebied rond Velsen, temeer omdat er ook een onderwijzers opleiding aan verbonden is. Dat dit lyceum nooit een vluchtschool mag worden, was de heer De Boer volmaakt met de raadsleden eens, die hiervoor beducht waren: er wordt echter streng tegen gewaakt. Allerlei waar borgen zullen evenwel nog worden vast gesteld, wanneer de raad de eerste schrede eenmaal heeft gezet. Het college is uitsluitend gezwicht voor het onmiddellijke belang van de school, maar ziet deze school wel degelijk als een streekschool. Beverwijk heeft nog geen outillage, maar als de toestand daar ver andert. zal het worden bejubeld, als de zaken op bredere basis worden voortgezet. Nimmer mag dit dan ook een conflictpunt tussen de gemeenten worden. In de voor bereiding speelde trouwens ook de haast mee, waarmee de school is gevormd het voorlopige bestuur heeft zich in korte tijd ongelooflijk veel moeite getroost. Als de andere gemeenten niet meedoen, is Velsen voor één jaar aansprakelijk voor het hele tekort, zo ging de wethouder verder de verantwoordelijkheid voor de school zal echter volkomen in handen van het Stich tingsbestuur berusten. De raad ging accoord na een tweede ronde, die maar weinig nieuwe gezichts punten opleverde Velsen heeft zijn avondlyceum uit de failliete Haarlemse boedel weten te redden. Op Dinsdag 4 October houdt de afdeling Haarlem van de vereniging voor maat schappelijk werk op humanistische grond slag „Humanitas" in De Leeuwerik, Kruis straat te Haarlem, een feestelijke leden bijeenkomst ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de afdeling Haarlem. De inschrijvingen voor de Bcnclux-roei- wedstryden voor de .jeugd overtreffen dit jaar de toch al hooggespannen verwachtin gen aanzienlijk. Dit jaar zullen niet minder dan 57 ploegen, waarvan vijftien uit België, in 19 nummers de strijd aanbinden. De organisatie van deze binnen korte tijd zo populaire wedstrijden, berust dit jaar zoals men weet bij de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne, die Zaterdag 8 October al om 2 uur met het afwerken van het wedstrijdprogramma zal laten be ginnen. Het zal de derde keer worden dat de Benelux-wedstrijden /.uilen worden ge houden. Verleden jaar nog toen de orga nisatie bij De Hoop berustte gaf Prinses Wilhelmina van haar belangstelling blijk. De 51-jarige boekhouder J. van H. uit Amsterdam, die op 31 Maart door de Haar lemse rechtbank tot vier maanden gevan genisstraf was veroordeeld wegens het ondertekenen van valse aangiften voor de Omzetbelasting, verscheen Dinsdagmiddag in appèl tegen dit vonnis voor het Amster damse hof. Toen de president hem vroeg waarom hij in beroep was gegaan ant woordde Van H.: „Wegens ernstige critiek op mijn verdediging voor de rechtbank. Die is volkomen verkeerd gevoerd en ik heb allerlei verkeerde verklaringen afgelegd." De boekhouder was in dienst bij een con fectiefabriek aan het Spaarne te Haarlem, waarvan de eigenaar, A. A. van L., wegens het onttrekken van 89.000 gulden aan de Omzetbelasting eveneens door de Haar lemse rechtbank tot acht maanden veroor deeld was. De boekhouder was ten laste gelegd, dat hij enige onjuiste aangiften van deze Van L. zou hebben ondertekend. Er werd hem er een voorgehouden, een aangifteformulier over Januari 1953, waarop ruim 21.000 gulden was ingevuld, ofschoon dit ruim 77.000 gulden diende te zijn. Het verweer van de boekhouder luidde echter, dat hij zich de onjuistheid hiervan niet bewust was geweest. De fabriek werkte voor een deel voor de Koninklijke Marine, die zelf óe stoffen leverde. Voor de Omzetbelasting moest de normale waarde van het artikel worden aangegeven en de stofwaarde. De Omzetbelasting over de laatstgenoemde waarde behoorde dus door de Marine te worden voldaan, doch placht indirect te geschieden: de fabrikant betaalde de gehele Omzetbelasting en de Marine vergoedde het later. De boekhouder betoogde nu, dat het verschil tussen die 21.000 en die 77.000 gulden die stofwaarde betrof, die door hem te goeder trouw niet op het aangiftebiljet was ingevuld, doch geboekt was als een schuld aan de staat. Hij had in de boekhou ding niets verzwegen, hetgeen volgens zijn verdediger, mr. C. Reinders Folmer, niet geschied zou zijn, indien hij de onjuiste aangifte opzettelijk had gedaan. „Mijn cliënt werd nog in zijn misverstand versterkt doordat al eens eerder een bedrag van 77.000 gulden aan Omzetbelasting overde stoffenwaarde door de Marine aan de zaak was gestuurd en onmiddellijk zon der aangifte werd doorgezonden aan de fiscus. Vandaar dat hij meende, dat de be taling van de belasting over deze waarde wel opnieuw op deze wijze zou geschieden," aldus de verdediger. Het hof achtte het niet verantwoord de De heer Ong Bing Yong heeft Dinsdag avond in „De Leeuwerik" voor de Haar lemse afdeling van de Humanistische Jongeren Gemeenschap een causerie ge houden over het probleem van de onder ontwikkelde gebieden. Hij herinnerde daar bij aan de rede over dit onderwerp, die Koningin Juliana voor de Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft gehouden. Twee derde deel van de 2574 millioen aard bewoners leeft in de onderontwikkelde landen. De 25 armste landen, die 54 percent van de wereldbevolking omvatten, hebben slechts een inkomen, dat gelijk is aan 9% van het wereldinkomen. Er bestaat verband tussen dit probleem en de wereldvrede temeer omdat het be heerst wordt door de controverse Rusland- Amerika. Bovendien moet men er reke ning mee houden, dat de bevolking van deze gebieden door pers, film en radio langzamerhand vergelijkingen kan maken tussen de eigen economische status en die van de welvarende volkeren in het Westen De Communistische pretentie, dat het Marxisme de oplossing biedt voor het vraagstuk, moet, naar de spreker zeide, veel ernstiger worden genomen. Zij spreekt veel sterker aan in deze gebieden dan hetgeen tot nu toe door het Westen in dit opzicht is ondernomen. Het Westen werkt daarin te zeer samen met de heer sende machten, die veelal feodaal en re- actionnair ingesteld zijn. Bovendien zal het Wresten bij alles reeds door historische oorzaken van de enorme welstandsver- wantrouwen omtrent zijn bedoelingen. De oorzaken van de enorme welstand ver schillen gaan namelijk volgens de heer Ong Bing Yong terug tot in dé veertiende en vijftiende eeuw toen zij nog niet be stonden, de levensstaat van de Hollandse boer en die van de Oosterse „tani" kwamen wel zo ongeveer overeen. De ontdekkings reizen gingen vooraf aan een toenemende handel op de thans als onderontwikkeld bekend staande gebieden, waarbij door het Westen, dat zelf van deze handel bijzonder profiteerde bijzonder weinig tot de in heemse economie werd bijgedragen. De in dustriële revolutie in het Westen heeft de verschillen aanzienlijk vergroot: het was een belangrijke impuls voor het kolonia lisme, omdat de gehele economie van deze gebieden onder controle van het Westen moest komen. Het Westen moest immers de grondstoffen uit deze gebieden hebben en er een deel van zijn afzet vinden. Het ge volg was de vernietiging van de inheemse nijverheid en de remming van de volks ontwikkeling. Na aldus de zijns inziens voornaamste oorzaken van de economische achterstand genoemd te hebben, ging de spreker de mo gelijkheden na om deze in te lopen. Koningin Juliana bepleitte in haar rede een oplossing in étappes doch de heer Ong Bing Yong gaf als zijn mening te kennen, dat men de zaak over alle sectoren tegelijk zal moeten aanpakken en wel met de grootste spoed, omdat men in deze gebie den anders de totalitaire weg zal kiezen. Het Communisme zoekt de oplossing pri mair in de nationalisatie van alle aanwe zige productiemiddelen, hetgeen voor die gebieden zeker een aantrekkelijke methode is. Wil men het echter volgens de regels der democratie aanpakken, dan zullen grote opofferingen noodzakelijk zijn waar van het rendement pas vele jaren later zichtbaar zal zijn. Het is echter vooral volgens de Huma nistische opvattingen een eis van naasten liefde, dat er nu eindelijk eens op grote schaal werk van gemaakt wordt. behandeling van de zaak voort te zetten omdat het zich geen duidelijk beeld kon vormen van deze ingewikkeld fiscale zaak. Het besloot de zaak te schorsen en de stuk ken om nadere instructie in handen te stellen van de rechter-commissaris te Haarlem. Daarbij werden ook de voornaam ste punten van de verdediging genoteerd: ten eerste, dat de biljetten, die Van H. had getekend, geen aangiftebiljetten voor de Omzetbelasting waren omdat hij geen vol macht had om te tekenen. In dat geval zijn deze namelijk ongeldig volgens het Uit voeringsreglement Omzetbelasting; ten tweede, dat er van opzet geen sprake was, omdat Van H. van een verkeerd idee uit ging betreffende de van de Marine ontvan gen gelden en in dat idee gesterkt was doordat er in het geheel geen aanmerking gemaakt was toen hij eerder 78.000 zon der aangifte onmiddellijk na ontvangst door de Marine had doorbetaald aan de fiscus. Dit was eveneens onjuist, maar om hem daarop attent te maken, had de fiscus hem het formulier „O.B.-15" moeten doen toe komen zoals is voorgeschreven in de In structie Omzetbelasting maar dat is niet ontvangen. De verdediger betuigde zijn in stemming met het besluit van het hof de zaak voor nader onderzoek te schorsen. ADVERTENTIE Weekeinde bij Woodbrookers In de Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers te Bentveld zal gedurende het weekeinde van 15 en 16 October een cur sus gehouden worden voor artsen, hoofd en eerste verpleegsters en voor hen, die werkzaam zijn in de sociale sector met als onderwerp „De samenwerking tussen arts en verpleegster". Zaterdag 15 October spreekt dr. J. M. van der Valk over de nieuwe vormen van samenwerking tussen arts, verpleegster en patiënt en de volgende dag houdt zuster J. C. Groneman een lezing over de nieuwe samenwerking gezien door de verpleegster. De leiding van dit weekeinde berust bij ds. W. H. Buys en dr. A. van Biemen. De leden van de afdeling Haarlem der Nederl. Vrouwen-Electriciteits Vereni ging hebben Dinsdagmiddag in café-restau rant Brinkmann de feestelijke opening van het winterseizoen gehouden. In haar ope ningswoord sprak de presidente mevrouw R. v. d. Noord-Magré haar vreugde uit over de grote opkomst der leden. Zij zei voorts dat steeds meer huisvrouwen tot de conclusie komen dat goede voorlichting voor hen noodzakelijk is, waarbij zij wees op de voorlichting welke door de Neder landse Vrouwen-Electriciteits Vereniging gegeven wordt. De middag werd verder op gezellige wijze gevuld met declamatie, zang en pianospel, voor het grootste deel ver zorgd door mevrouw J. J. Brink-Feenstra. Nadat zij het liedje ,,'t Snoepwinkeltje" van Manna de Wijs-Mouton ten gehore had gebracht speelde zij „Voor Eliza" van Van Beethoven. Voorts bracht zij op vlotte wijze een drietal korte gedichten, waarna de presidente zelf het podium betrad en met veel succes „Het gebroken kannetje" en „De klompenmaker die voorzanger wil de worden" voordroeg. In de pauze werd ten bate van de kas een verloting gehouden. Vervolgens speelden mevrouw Brink- Feenstra en mevrouw Serlie-Wegener quatre mains, een kort gedeelte uit de „Barbier van Sevilla", een uitvoering die eveneens op een warm applaus onthaald werd. De middag werd besloten met een voordracht door mevrouw Brink-Feenstra die hiervoor een fragment uit „Impressies van een simpele ziel" door Annie M. G. Schmidt gekozen had. Poging tot moord. Wegens poging tot. moord is de 52-jarige arbeider B. van der Z. uit Giethoorn door de Zwolse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 21 November 1954 heeft hij zijn vriend, de 42-jarige arbeider J. S., met wie hij on enigheid had gekregen, op de Kerkweg te Giethoorn drie steken met een mes toege bracht. S. is van zijn verwondingen her steld. ADVERTENTIE NU HET KOUDER WORDT..., hebben wij voor Uw kleuter een leuk vest, een vlotte broek, een aardig jack en prachtige jasjes met Franse coupe, in prijzen die 10 #/o lager liggen dan voor September. Anegang 46 Tel. 14651 voor BABY en KLEUTER Gr. Houtstr. 116 Haarlem - Tel. 13339 HAARLEM, 27 Sept. 1955 ONDERTROUWD: 27 Sept.: Th. A. Ette- ma en I. M M. J. Th. Louman; M. J. van Deursen en M. Th. B. van der Kroft; W. Schreuder en W. Borst. GEHUWD: 27 Sept.: H. Vrugt en E. van Keijzerswaard. BEVALLEN van een zoon: 26 Sept.: E. J. van Langen-Bontje; J. J. Balm-van den Beidt. 27 Sept.: H. J. van der Valk-van Saa- sen. BEVALLEN van een dochter: 26 Sept.: M. C. Mannaert-Neeskens; L. N. Witteveen- van Impelen. OVERLEDEN: 25 Sept.: H. J. Pos, 57 j„ Wilhelminastraat; M. J. van Norden-Ber- tholee, 72 j., Eendraehtstraat; J. P. Kors- van der Ven, 89 j., Zuidpolderstraat; A. W. Elsendoorn, 35 j., Kamperlaan. 26 Sept.: W. Metz, 81 j„ Heerensingel: A. A. M. Mes-d« Zwart, 71 j., Zuidpolderstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11