Indrukwekkend appèl voor de reclassering in Grote Kerk met NYGENkark"' Op de Botermarkt komt de autohandel weer op toeren Rusthuis hervormde diaconie kreeg recreatiezaal in vroegere Janskerk Wij zijn allen verantwoordelijk Antwoord is aan Haarlemmers bij collecte op Zaterdag 1 October Volgend jaar wellicht tweede post Prijzen zijn van dien aard, dat er wat meer avontuur in zit vJjWe&ib Willem Bogtman begraven Rijkswaterstaat voor een raadsel Brandvrij plafond beveiligt het gemeente-archief 13 Bloemendaalse Reddingsbrigade In afgelopen jaar eerste hulp aan 502 personen GENERAL TIRE Drie jongens plunderen geparkeerde auto's Vertegenwoordiger zou hospita bestolen hebben Kerkconcert Jeugdige natuurvrienden houden propaganda-avond Verkeersopstelling bij het Verwulft Jongen na vechtpartij naar het ziekenhuis Burgerlijke Stand van Haarlem Activiteiten Hervormde Jeugdraad Bloemendaal Auto's vast in teer Afscheid bij de P.T.T. en jubileum bij Belastingen Varensgezel zou fiets gestolen hebben Trommelkorps Bato DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'I 99 y9 De hand in eigen boezem steken: ziedaar het begin van alle reelassèringswerk. Dat was de hoofdtoon van vier toespraken, die Woensdagavond door een dominee, een pater, een reclasserings-ambtenares en een Leger des Heils-officier in de Grote Kerk te Haarlem gehouden werden ter gelegenheid van de Nationale heclasseringsdag. Het was de eerste interkerkelijke bijeenkomst met deze inzet, die in Haarlem werd gehouden en over belangstelling had men zeker niet te klagen: ruim zeshonderd mensen kwamen de kerk binnen terwijl het koper van het Leger des Heils-muziekcorps onder de hoge gewelven schalde om even later afgelost te worden door de zware stem van het orgel. „Wie zal de gewichten wegen van de schuld, die voortkomt uit onze eigen samen leving? We moeten beseffen dat wij alle maal persoonlijk verantwoordelijk zijn", zo zeide ds. H. van der Loos, bestuurslid van de Protestants-Christelijke Reclasse- ringsvereniging, die als eerste de kansel was opgekomen. „Wij hebben allemaal een eigen huissleutel, maar de mensen waarom het hier gaat zijn mensen zonder sleutels. Zij missen ook de sleutels naar de maat schappij. Zij komen er niet in als wij hen geen sleutels geven. Dat vergt een offer van ons allemaal. Wij zullen al die mensen in de cel, die moeders en hun kin deren, die over vader inzitten, die ex- gevangenen zonder werk, de sleutels moe ten geven van daadwerkelijk Christendom. Die sleutels heten Geloof, Hoop en Liefde". „Straf moet vooral medicinaal zyn" „Wie van u zonder zonde is werpe de eerste steen, zei Christus tot de mensen die klaar stonden om een meisje, dat op een ern stige misstap betrapt was, te stenigen. En dof vielen de stenen uit hun handen in het zand. God gooit nooit achter een mens de deur dicht en wat doen wij?", aldus sprak vervolgens pater A. Loof O.F.M. Hij beschreef de reacties van de mensen onder wie Christus predikte en genas: zij hingen aan zijn lippen, zij verbaasden zich over zijn wonderen, maar zij begrepen niet wat hij kwam doen. „Maar Jezus van Nazareth heeft het zélf duidelijk gezegd: Ik ben ge komen opdat gij zult leven. Het leven, déór moet al ons werk op gericht zijn. Dat woord moet ook de rechtspraak be heersen. De straf moet medicinaal zijn. Als wij niet met beide handen de gevallen medemens willen opheffen dan zijn wij De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield Dinsdagavond 27 September haar algemene najaarsledenvergadering in restaurant Roo- zendaal te Overveen. In zijn openingswoord prees de voorzitter, de heer J. G. de Vries, de goede harmonie, die er ook dit jaar weer in de brigade had geheerst. Het afgelopen jaar is het langs de kust voor Bloemendaal weer bijzonder druk geweest en het op richten van een tweede post zal dan, ook met het oog op het volgend jaar, door het bestuur worden overwogen en eventueel bij de gemeente worden aangevraagd. De EHBO-cursus zal dit jaar in de Bornwater- school worden gehouden. Veertig cursisten nemen hier thans aan deel. Na de lezing van de notulen der najaars vergadering kwamen de ingezonden stuk ken ter tafel. Van Burgemeester en Wet houders van Bloemendaal heeft men be richt ontvangen dat zij afwijzend beschik ken op een verzoek van de brigade de tekst van de borden bij de strandafgangen in vier talen te stellen. In totaal werden door de vergadering tien personen als lid aangeno men. In het verslag van de zomercampagne verklaarde de secretaris van de Technische Commissie, de heer H. R. Vos, dat, wat het weer en het brigadewerk betreft, het afge lopen seizoen goed was. Ondanks de vele mooie dagen, met druk strandverkeer, heeft men verdrinkingen weten te voorkomen. Men is momenteel in een derde fase bij het eerste-hulpwerk. Was het eerst uitruk ken na hulpgeroep, dit werd later verbe terd met de flotteur en uitkijkpost, terwijl men nu tijdig waarschuwend optreedt door patrouille te lopen. Op deze wijze hoopt men de badgasten een beter inzicht te geven in het werk van de strandwachters. Een groot deel van het publiek waardeert het werk van de mannen en vrouwen met de oranje caps en verleent alle mogelijke medewerking. Ook het plaatsen van red- dingstokken met grijptouwen geeft een ge ruststellend gevoel. De kampeervereniging „Helios" overweegt hetzelfde systeem toe te passen. De getijklok is nu voor het pu bliek meer zichtbaar gemaakt en de posten staan telefonisch met de buitenwereld in contact, al zag het er lang naar uit dat dit niet zou gelukken. Bij de activiteiten van de Bloemendaalse Reddingsbrigade be hoorde het afgelopen jaar tevens het ver lenen van assistentie aan groepen kinde ren. De Rijks Waterstaat werd geatten deerd op de oorlogsherinneringen in de vorm van obstakels in zee bij Parnassia. Met ir. Roderkerk van de Kennemerdui- nen had men steeds prettig contact. De eer ste hulp die de brigade het afgelopen jaar verleende aan 502 personen liep zeer uit een. Er waren 182 mensen met „gewone" kwallenbeten, waarvan zes speciaal behan deld moesten worden. Er kwamen 31 per sonen met hoofd-, 60 met arm- en 160 met been- en voetwonden op de post, terwijl 68 mensen met lichaamsklachten in het alge meen werden geholpen. De verwondingen waren in zestig gevallen veroorzaakt door vallen, in 96 door het snijden aan glas of prikkeldraad en vier maal was de zon of een kampvuur de oorzaak van brandwon den. Er waren 45 gevallen van schaafwon den en 63 gevallen met een ondefinieerbare oorzaak. Bij zesenveertig patiënten betrof het hulp aan eerder opgelopen verwondin gen, terwijl drie patiënten doorvervoerd werden naar het Marine hospitaal in Over veen. Op 7 October zal een contactavond wor den gehouden voor het begin van de EHBO-cursus. Het zwemseizoen begint op Zondag 2 October in Stoop's bad. Inlich tingen hierover verstrekt de secretaris van de B.R.B., de heer S. M. Renaud, Sterre- boslaan 3 to Bloemendaal. geen volgelingen van onze Heiland", aldus pater Loof. „Het is een wet uit de praktijk van het reclasseringswerk, dat wij eerst onszelf dieper verkennen in onze eigen tekortko mingen. Pas dan zullen wij ook de mensen met hun gebreken leren aanvaarden, die onder ons toezicht gesteld worden. In dit aanvaarden wordt de goede relatie met de reclassent geboren, die de essentie is van alle reclasseringsarbeid. Zo vind de onder ons toezicht gestelde in de. relatie met ons de warmte en de veiligheid waarin de re classering kan plaatsvinden". Dit zeide mevrouw mr. J. H. de Vries Robbé, ambtenares in algemene dienst van het Genootschap tot Reclassering in haar toespraak. „Géén vergoelyking van de schuld" „Als wij ons bewust worden van onze eigen onmacht en kleinheid, dan kunnen wij voelen hoe groot het is om Gods liefde en barmhartigheid te mogen vertegen woordigen bij onze naasten, die in nood zijn", zo sprak tenslotte majoor Souverein van het Leger des Heils. „Reclassering is geen sentimentele vergoelijking van de schuld, maar maakt ernst met straf en verantwoordelijkheid. Dit werk beoogt ook de reclassent te brengen tot de ootmoedige aanvaarding van die straf. Zonder die in stelling is geen ware reclassering mogelijk. De weg terug gaat altijd door de diepte van het schuldbesef". Majoor Souverein eindigde zijn toe spraak met een beroep op de Haarlemmers om de goede zaak van de reclassering te steunen door op Zaterdag 1 October een offer te brengen en zo de afgedwaalde medemens tegemoet te komen zoals de vader in de gelijkenis van de verloren zoon uit het Evangelie. „Als die vader dat niet gedaan had was de jongen nooit thuis gekomen", zo zei hij. De toespraken werden afgewisseld door orgelspel van Klaas Bolt, kapelmuziek van het muziekcorps van het Leger des Heils onder leiding van Berend Schut en zang door het kerkkoor van de St. Liduina- Parochie onder leiding van de heer P. O. Wolff. Het antwoord op dit indrukwekkend appèl is aan de Haarlemmers op Zaterdag 1 October. ADVERTENTIE Alleen General biedt Nygen In vracht- en personenwagen banden I Dinsdagavond om kwart over acht za gen enkele leden van de Radio Auto Dienst op de Oude Groenmarkt drie jongens op verdachte wijze bij de daar geparkeerde auto's rondscharrelen. Uit het onderzoek bleek, dat de zestienjarige F. van V. reeds een reserve looplamp, een bril met étui en een portierkruk had buitgemaakt terwijl de 21-jarige J. van der M. en de zeventien jarige H. G. van der H. (beiden uit Haar lem) op de uitkijk hadden gestaan. De drie jongens zijn ingesloten. In de nacht van Woensdag op Donder dag heeft de Haarlemse politie de 31-jarige vertegenwoordiger J. S. uit Haarlem aan gehouden, die er van verdacht wordt van zijn hospita een rolletje met veertig kwar tjes, een enveloppe met vijf gulden, een bankbiljet van tien gulden en een spaar- klok met vijfentwintig gulden gestolen te hebben. De vertegenwoordiger, die is in gesloten, heeft een gedeeltelijke bekente nis afgelegd. Dinsdagavond 4 October wordt in de Grote Kerk te Haarlem door het Huizer Kamerkoor en de muziekkring „De Canto ry" onder leiding van Maarten W. Kooy een concert gegeven. Het voornaamste onder deel van het programma is de mis „Audi filia" van Claude Goudimel voor koor en gambakwartet. De delen worden afgewis seld met orgelsoli door Klaas Bolt. Van dezelfde componist worden twee vierstemmige Psalmen ten gehore gebracht. Midden over de Botermarkt was Woens dagmiddag weer een lijntje gespannen met het bordje: „Hierachter niet parkeren. Automarkt." Men gaat het op verzoek van de autohandel ook in Haarlem weer pro beren met een vrye automarkt op elke Woensdagmiddag en -avond en de eerste tekenen zyn bemoedigend. De door de ge meente vastgestelde dag is eigenlijk Vrij dag. maar dan komt men in de avonduren in de knoop met de voorbereidingen voor de Zaterdagmarkt, zodat die dag naar het zich laat aanzien, gewijzigd zal worden. Er zijn in Nederland heel wat van deze automarkten. onder meer in Bolsward, Amersfoort, Rotterdam, Apeldoorn,Tilburg, Utrecht (waar gemiddeld wel ongeveer duizend wagens aan de markt komen) en men heeft al eerder geprobeerd er Haar lem aan toe te voegen. Vóór de oorlog had ook Haarlem een bloeiende automarkt op het Kennemerplein, vooral dankzij de in die tijd aanlokkelijke prijzen voor tweede hands automobielen, waardoor men bij voorbeeld voor vijf tientjes een redelijk wagentje op de kop kon tikken, maar na de oorlog lagen deze prijzen uiteraard stukken hoger. In 1948 heeft men nog een poging gedaan, de automarkt weer in leven te roepen op het Leidseplein, maar daar was de sfeer niet zo bemoedigend: de cafétjes terzijde ontbraken en wanneer koper en verkoper in een raamkozijntje gingen zitten om te onderhandelen, werden zij door boze huismoeders weggejaagd. „We hebben het tot het laatste kozijntje toe geprobeerd, maar het werd nergens ge tolereerd", merkte de marktmeester, de heer L. D. Vrij, op, tot wie wij ons richt ten, omdat de directeur van Haven en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, niet aanwezig was. Daarna hebben we het nog een tijdje hier geprobeerd, maar de prijzen bleken over het algemeen nog te hoog om hier een markt van betekenis te krijgen. Maar tegenwoordig liggen de prijzen voor een heleboel wagens weer onder de dui zend gulden en dan zit er toch meer avon tuur in. Vandaar dat we nu van een auto markt in Haarlem wel wat kunnen ver wachten." Eerste koop gold oudgediende Er is vorige week al een proefje geno men, dat voortzetting rechtvaardigde en ADVERTENTIE Kolen ^contant Ned. Jeugdbond voor natuurstudie bestaat 35 jaar Dit jaar is het 35 jaar geleden dat door het samengaan van verscheidene school verenigingen een jeugdbond voor natuur studie werd opgericht. Deze bond, de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, heeft zich ontwikkeld tot een landelijke vereniging met ongeveer 70 afdelingen. Iedere zomer houdt de Bond voor haar leden, die de leeftijd van 23 jaar niet over schreden mogen hebben, zomerkampen in enkele fraaie delen van het land, zoals Ter schelling, Schiermonnikoog, Zuid-Limburg en de Achterhoek. Het doel van de N.J.N. is het aankweken van de liefde voor de natuur door middel van natuurstudie. Ter gelegenheid van dit 35-jarig bestaan wordt een propaganda-avond gehouden. De afdeling Haarlem, die ongeveer 55 leden bezit, houdt op Zaterdag 1 October een dergelijke avond, waarop door twee hoofd bestuursleden zowel de natuurstudie als het Jeugdbondsleven zullen worden belicht. Tevens zal een aantal natuurhistorische films worden gedraaid. Op deze avond, die in gebouw „Cultura" in de Jansstraat te Haarlem gehouden wordt, is iedereen wel kom. Haarlemse rechtbank acht heropening onderzoek nodig In de Grote Houtstraat bij het Ver- wuift te Haarlem heeft de gemeente twee borden geplaatst, waarop staat „snelver keer links" en „langzaam verkeer rechts". Als een automobilist moet stoppen, alvo rens rechtsaf naar de Gedempte Oude- bracht in de richting van de Turfmarkt te gaan, dient hij zich links op te stellen. Wil hij later rechts af gaan, dan moet eerst het langzame verkeer voorbij rijden, om „snij den" te voorkomen en het is dan mogelijk, dat het achter hem rijdende snelverkeer moet wachten. In vele plaatsen van ons land kan een automobilist zich in derge lijke situatie rechts opstellen. Daar staan echter geen gemeentelijke of rijksborden. De Haarlemse exploitant van een autorij school W. G. (Groot) had een proefproces uitgelokt, door zich rechTs op te stellen. De kantonrechter had hem schuldig ver klaard en een geldboete van f 1 opgelegd. De Haarlemmer was in beroep gegaan en veertien dagen geleden eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank een geldboete van f 5, subsidiair 2 dagen hech tenis, hoewel hij het doelmatig vond, dat een automobilist, die rechts af wil zich rechts opstelt. De rechtbank deed vanmorgen nog gee: uitspraak, maar achtte een heropening var het onderzoek nodig. Op 7 October kom' de zaak opnieuw voor. Dinsdagmorgen om elf uur waren en kele jongens op de speelplaats van een school te Haarlem met een balspel, waarbij een 13-jarige jongen tegen een klassege- noot opbotste. Deze werd kwaad en deel de een stomp uit, waardoor de bril van de dertienjarige jongen vernield werd. Bo vendien kreeg het slachtoffer glas in zijn oog. In het Grote Gasthuis, waarheen de jongen werd vervoerd, achtte men onmid dellijk operatief ingrijpen noodzakelijk. ADVERTENTIE NU HET KOUDER WORDT... hebben wij voor Uw Baby een leuk en warm wagenjasje van Teddy of stof prijs 19.8520.75 voor BABY en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 Haarlem, 28 Sept. 1955. ONDERTROUWD. 28 Sept.: J. W. G. Kolen en C. Vooges; C. M. de Vries en J. J. M. van den Engh; W. van de Pieterman en M. J. van der Pol; L. D. Dolman en D. Kok; L. P. Ver meulen en C. Th. M. Arons; J. W. A. Ver meulen en M. B. Schoen; C. Kossen en A. G. Jordaan; S. B. van Eeken en J. H. E. van der Voort; J. W. Terol en J. A. Boeree; R. P. Janssen en M. E. Boogaard; A. J. van Oosten en H. E. Koster; T. Maaskant en H. A. H. van Oöijk; C. Langbroek en M. J. 't Hart; W. Hui- zenga en B. Hiemstra; Th. Steenken en Th. P. Kleijn; H. Ruhe en B. C. Martin; W. Fort- gens en J. T. Berkhout; J. Schipper en M. van Heijningen; A. Tichelaar en A. M. Dillen; P. H. J. Lans en M. W. Hameetman; J. F. J. Westhof en B. Koopman; J. Th. van der Ven en A. C. Blom. GEHUWD. 28 Sept.: D. H. van den Ham en II. van Tongeren; A. Baas en B. de Groot; P. IT. J. Goudriaan en M. J. van Ravensberg; F. Ivorzelius en J. Sebregts; L. S. Kouwen- hoven en M. C. M. Raadschepers; D. J. Leonhardt en M. J. Haasbeek; D. A. Martin en J. Chr. Th. Henneman; J. Kampen en G. Boschma; J. de Kieviet en F. A. Stiphout: J. A. Schouten en B. C. Willemse: F. J. van Leuven en .T. L. Adamse; J. H. H. Laurensaen en J. van Temmen; F. Jansen en C. P. Cam- menga. BEVALLEN van een zoon: 24 Sept.: S. A. M. Smink-Van Winden. 26 Sept.: S. C. Strunk- Roling. 27 Sept.: M. J. Zuiderduin-Colin; J. van Wees-Schouten. BEVALLEN van een dochter: 27 Sept.: •T. M. A. Knötschke-Hilterman; E. Balm- Klomp. 28 Sept.: M. E. J. Oomen-Van de Ven. Rectificatie: ONDERTROUWD: 26 Sept.: J. S. Veen en G. Plagge. „En hoe is het met de pot?" „Meneer, deze heeft geen pot maar een rechter-, voorasDergelijke voor leken altijd moeilijke gesprekken ontwikkelen zich boven de open motorkap van een oudgediende van de weg, die Woensdag deel uit maakte van het aanbod op de Haarlemse automarkt. De gegadigde liet de motor op volle toeren draaien en luisterde met een vertrokken gezicht, dat een grote concentratie verried. En de belangstellenden keken, luisterden, klopten en dachten mee: hoeveel zou hij er nog voor geven? Op de achtergrond de contouren van een oud beestje uit 1928 met een jong beestje voor het raam: het is Tommie, de hond uit het Wapen van Haarlem, die intens met alles meeleeft. Woensdagmiddag kwam de handel op gro tere schaal opzetten met enige tientallen auto's, die in leeftijd en kwaliteit sterk uiteenliepen. Er stond bijvoorbeeld een omvangrijke Fiat uit 1928 bij, waarmee studenten deze zomer het Iberische schier eiland nog hebben afgereisd en waarop in gele verf allerlei vrolijke slagzinnen prijk ten. Het was de eerste, die van de hand ging en voor een prijs, die opzien baarde. Uit alle hoeken zag de handel waakzaajn toe, vooral wanneer nieuw aangekomenen de markt opdraaiden. Men zag de hande laren in 'n portiek staan of in het café, met de hand aan het bierglas en omgeven door traag opkringelende sigarenrook. Daar worden de zaken gedaan. Daar hoort men ook de sappige verhalen, zonder welke de autohandel nooit met animo kan worden gedreven. „Ik heb hier in '48 nog eens gestaan met zo'n groot schip van zestien cylinders. Kostte met vier bankjes", zei één van hen, terwijl hij van onder zijn brede hoedrand de kring rondkeek. „Goed, ik krijg er eentje voor en die knaap wil stu ren. Ik had er toen ik wegging tien liter ingegooid en dat ding liep één-op-twee! Dus toen ik bij de Spanjaardslaan ree hoorde ik hem al niezen! Jongens, dacht ik. dat gaat fout. Hij wou er nog helemaal mee naar Zandvoort. Nee meneer, zeg ik, dat is te ver, ik moet de markt in de gaten houden! Ik moet oren vangen! Goed, wij terug. Pak vamme hart. Laat ik dat ouwe schip nog yerkopen voor vijfenhalf, terwijl het me vier kostte Het is voornamelijk de handel, die hier aan de markt komt. Aan particulieren wordt vrijwel niet verkocht. Hetgeen na tuurlijk niet wegneemt, dat een geïnteres seerde particulier hier ook graag eens een kijkje gaat nemen. Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag op de begraafplaats Wes- terveld de Zaterdag 24 September zo plot seling overleden glazenier Willem Bogt man ter aarde besteld. Onder de aanwezi gen waren bestuursleden van de vereniging „De Groep", het genootschap „Kunst zij ons doel" en de sociëteit „Teisterbant", de collega's Mendlik, Boot, Gratama, Grotens en Rueter, alsmede vertegenwoordigers van andere kunstverenigingen. In de aula speelde organist Egbert Vos bij het intreden Andante cantabile uit de vierde symphonie van Ch. M. Widor. De kist was bedekt door twee grote bloemen kransen, waaronder een van rose anjers en rozen als laatste groet van de kinderen. Verder was er een bloemstuk van het per soneel. Het aantal bloemstukken was zo groot, dat er een extra volgauto voor het vervoer hiervan nodig was. In de aula werd alleen het woord gevoerd door de zoon van de overledene, de heer A. Bogtman, die enige woorden sprak ter nagedachtenis van een nobel en eenvoudig mens, zoals hij zijn vader wilde noemen. ..Zijn heengaan brengt voor ons een grote leegte, en het lijkt een onoverkomelijke slag. De uitvaart is zo eenvoudig mogelijk gehouden, in overeenstemming met de eenvoud van de thans ontslapene. Sinds de oprichting van de zaak in 1912 was zijn le ven werken, maar veel werken zullen nu onaangeroerd blijven". Hij dankte de heer J. Pronk van „Kunst zij ons doel" en de leden van deze vereniging voor de steun en vriendschap die zij zijn vader hebben gegeven. Evenals bij het overlijden van mevrouw Bogtman werd vervolgens het gezang „Ik wil U, o God, mijn dank beta len" gespeeld. Op de tonen van Grave en Adagio uit de tweede orgelsonate van F. Mendelssohn werd de kist, bedekt met ontelbare bloe menkransen, ten grave gedragen. Hier bad de heer A. Bogtman het Onze Vader en dankte alle ruim honderd aanwezigen voor de laatste eer, die men de zo beminde gla zenier had willen bewijzen. De Hervormde Jeugdraad Bloemendaal houdt onder voorzitterschap van de plaat selijke predikant dr. J. H. Stelma op Woensdagavond 5 October een bijeenkomst voor leidsters en leiders van alle groepen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Dr. J. H. Stelma zal spreken over de Wereld Jeugd Gebedsdag, welke 17 No vember gehouden zal worden in de Im- manuel Kerk te Haarlem. De toneelgroep van de Jeugdraad gaat binnenkort beginnen met het instuderen van enkele fragmenten uit de „Midzomer- nachtdroom" van Shakespeare. Het secre tariaat van de Jeugdraad is nu gevestigd bij de heer F. Backhuys, Vijverweg 33 in Bloemendaal. Op 19 November wordt de jaarlijkse „Jeugd op de planken"-avond gehouden. Orgel. De kosteloos toegankelijke or gelconcerten in de gemeentelijke Concert zaal worden in October gegeven op de Woensdagen 5, 12 en 26, des middags van 15 tot 16 uur. Op Woensdag 19 October is er geen concert. Rijkswaterstaat tast nog in het duister omtrent de oorzaak van de moeilijkheden welke zich Woensdagmiddag hebben voor gedaan bij een verse laag bitumen op de rijksweg van Haarlem naar Amsterdam ter hoogte van Slotermeer. Het laboratorium zal er wel aan te pas moeten komen om na te gaan, hoe het mogelijk was, dat de che mische stof, welke in de teer was gemengd om de kleefkracht vooral ten opzichte van het grind te versnellen en te verhogen, plotseling niet meer heeft gewerkt. Zoals wij in ons blad van gisteren nog hebben gemeld, maakte het op de automo bilisten de indruk alsof er door de regen nog geen grindlaag op de bitumen was aangebracht. Dat was wel het geval ge weest, maar deze grindlaag was weggere den. Het merkwaardige is vooral, dat het verschijnsel pas om tien uur is opgetreden. Daarvoor was alles normaal, nadat de werkzaamheden op Dinsdag waren afge sloten. Er is met deze „dope", zoals de chemi sche kleefstof wordt genoemd, al vele ke ren gewerkt, maar tot nu toe heeft zich dit verschijnsel maar zelden voorgedaan. Aan de employé eerste klasse der PTT, H. J. Balfoort uit Haarlem is na een dienst tijd van 39 jaren thans eervol ontslag ver leend, evenals aan de heer D. Kleen uit Heemstede, besteller eerste klasse die 37 jaren in dienst van de PTT werkzaam is geweest. De heer J. D. van Voorst, adjunct-com mies ter belastinginspectie Haarlemmer meer gedenkt op Zaterdag 1 October de dag waarop hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van het rijk trad. Dinsdag heeft de Haarlemse politie de 21-jarige varensgezel H. uit Haarlem aan gehouden, aangezien men hem er van ver dacht, dat hij op 24 September een fiets uit een rijwielstalling gestolen zou hebben. De verdachte gaf dit toe en verklaarde voorts, dat hij het rijwiel voor veertig gulden ver kocht had. Van der H. werd ingesloten. HET RUSTHUIS VAN de Hervormde gemeente Haarlem is sinds enige weken een kerk- en recreatiezaal ryker, die is gebouwd in de voormalige Janskerk, die aan sluit aan het rusthuis. De officiële opening van deze onder architectuur van de heer H. W. van Kempen te Bloemendaal gebouwde zaal, geschiedde Woensdagavond. Een lange ry van sprekers voerde gedurende ruim anderhalf uur het woord. Deze ry van sprekers werd geopend door de heer A. Verhoeff, voorzitter van de com missie tot bestuur van het rusthuis.,Hij besprak de geschiedenis van het rusthuis, dat het volgend jaar precies honderd jaar geleden zal zijn gesticht. Een opmerke lijk feit is het dat de mensen tegenwoordig hoe langer hoe ouder worden, en dat daardoor de gemiddelde leeftijd van de huidige bewoners tachtig jaar is. Het gebrek aan woonruimte voor bejaarden blijkt uit een grote wachtlijst van gegadigden. In de verre toekomst hoopt men aan deze vraag echter tegemoet te kunnen komen, door het stichten van huizen voor bejaarden op een landgoed in Bloemendaal en Haarlem-Oost. Ook de plannen tot uitbreiding van het huidige rusthuis zullen onverminderd voortgaan en daartoe zijn reeds enige nevenstaande huizen aan gekocht. Bovendien zal in de tuin een nieuwe keuken worden gebouwd met daar boven étages voor bewoning. Teruggekeerd tot de opening van de nieuwe kerk- en recreatiezaal merkte de heer Verhoeff op, dat men hier een betere sfeer kan scheppen, dan tot nu toe het geval was in de voorzaal. Oorspronkelijk was de Janskerk eigendom van de Diaconie maar ging later over aan de burgerlijke gemeente Haarlem, die er het archief in vestigde. De bouw van de zaal werd be kostigd uit eigen middelen. Voor de in richting en aankleding werd veel hulp ont vangen van derden alsmede enige grote giften. De heer H. W. van Kempen vertelde iets over de bouw van de nieuwe zaal waarvan een der muren tevens de muur is van de in 1317 gebouwde oude Janskerk, die zijn bestaansrecht en sterkte dus wel heeft be wezen. Hij gaf verder enige technische aanwijzingen van de ruim tien bij zestien meter grote zaal en maakte de opmerking dat het plafond brandvrij is, zodat het ge meentearchief veilig is. Mejuffrouw L. van Stock, een der jongsten van de bewoners van het rusthuis maakte zich de tolk van al deze bewoners om dank te zeggen voor wat het bestuur met deze zaal aan de be jaarden heeft gegeven. Symbool De heer A. F. Beeks, directeur van het rusthuis, zag het als een symbool dat velen van de huidige bewoners van het rusthuis als kind „gekerkt" hebben in de oude Janskerk, in welk gebouw nu de nieuwe zaal is ingebouwd. Behalve de kerk en wijdingsdiensten had de heer Beeks al een plan de campagne opgesteld voor recreatie bijeenkomsten in dezelfde zaal, zoals een lekenspel, concerten, contact- en toneel avonden. Hij wilde er tevens toe meewer ken de persoonlijkheid van de bejaarde mens te eren en hoog te houden, mede tot versterking van de onderlinge band en verhoging van het levensgeluk der be woners. Hierna kwam wethouder W. C. Bakker namens het gemeentebestuur van Haarlem zijn gelukwensen bij het ingebruiknemen van de nieuwe zaal aanbieden. Hij her- inerde er aan, hoe tijdens de studiereis naar Engeland, hij van de noodzakelijke bejaardenzorg was overtuigd en het resul taat van de reis was dan ook het begin van deze zorg in de gemeente Haarlem. Het congres in Engeland had zich vooral begeven op de terreinen van de medische, psychische en sociale bejaardenzorg. De vereenzaming van alleenwonende bejaar den noemde wethouder Bakker tenslotte zeer groot. Het is hem bekend dat van deze groep ouderen er velen zijn die slechts één warme maaltijd per week gebruiken. Geschenken De heer J. Vernhout bood als voorzitter van de Hervormde Diaconie enige geschen ken aan, als enkele tuinparasols, sjoelbak ken en plaatboeken, die niet vermoeiend lezen zijn en de gedachten verspreiden. De heer A. E. van Schuppen sprak daarna namens de kerkvoogdij en dominee G. J. Waardenburg deed dit namens de centrale kerkeraad. Ds. E. Pot sprak namens de kerkeraad uit wijkgemeente V, waaronder het rusthuis valt. Tenslotte voerde de heer D. Selling nog het woord, als voorzitter van het college van ouderlingen. Voox-dat de heer Verhoeff dank zegde voor hun hartelijke woorden, wilde de heer Vernhout nog even memoreren, dat men bij deze feestelijke gebeurtenis oorspronke lijk een televisietoestel had willen schen ken. Dit geld was er echter niet, maar wel kreeg men van iemand de toezegging dat hij een gift wilde schenken even groot als het van derden ontvangen bedrag. De Dia conie van de Hervormde gemeente Haax-- lem tracht nu dit bedrag zo groot mogelijk te maken door belangstellenden te verzoe ken hun bijdragen op giro 52337 van deze diaconie te willen overschrijven. Reeds Woensdagavond had men goede hoop dat het niet lang meer zal duren dat de bejaar den van het rusthuis 's avonds van de tele visie zullen kunnen genieten. De heer W. van der Peijl heeft definitief de leiding op zich genomen van het trom melkorps van de gymnastiekvereniging Bato. Wegens het bedanken van de heer J. Wildschut krijgt de heer W. van der Peijl eveneens de leiding van het signaal korps.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15