Wettelijke bescherming van monumenten PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Nieuwe opleidingscentra voor blinden met nieuwe herscholings-methoden Wereldnieuws Stichting ROC begint haar arbeid u Jen riUKKlO befotej/m mij! De radio geeft Vrijdag De invloed van de loonsverhoging op onze handel Waar is de man Ook voor onderhoud rijkssubsidie mogelijk r "Coclx ió Wet zo r~ J 2 Deel van kerk ingestort tijdens verbouwing Televisie op Zaterdagavond Forse stijging banksaldi Kerkelijk Nieuws mi MOTOR - BROMFIETSKLEDING KREMER'S COSTA RICA KOFFIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van geniet Stijging van onze invoer Janusri-Juli 1954-1955 A.J. KAAN „De Wolbaai" Martine Carol in Nederland DE OOIEVAAR DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een groep particulieren heeft het initiatief genomen om voor de blinden in Nederland, die thans nog niet als volwaardige arbeidskrachten in de maatschappij in hun onder houd kunnen voorzien, nieuwe mogelijkheden te scheppen. De initiatiefnemers streven daarbij naar de verwezenlijking van het „Plan Buwalda", genoemd naar de voorzitter der desbetreffende stichting, welk project de richting aangeeft hoe de blinden en andere minder validen een volwaardige plaats in het arbeidsproces kunnen krijgen. Deze „Stichting Nederlands Revalida tie- en Opleidingscentrum voor Blinden en andere Minder-Validen" (ROC) is on langs met het eerste nummer van een maandblad uitgekomen, waarin de doel stellingen worden uiteengezet. Betuigin gen van instemming met doel en opzet werden inmiddels reeds verkregen van Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, de voorzitter der Tweede Kamer, Kamer leden, colleges van Gedeputeerde Staten, burgemeesters en directies van bedrijven. Daarmee heeft de ROC, die haar inkom sten uit particuliere bron wil verkrijgen een eerste stap gezet. De voorzitter der stichting de heer E. Buwalda deelde mede dat het doel is: de blinden (en anderen) zodanig te scholen, dat zij volwaardig in het arbeidsproces meewerken en in het onderhoud voor zich zelf en hun gezin kunnen voorzien. Men beseft, dat het plan indruist tegen de tra ditionele normen en werkmethoden, die thans worden gevolgd om blinden bezig te houden. Na langdurige studie is men er zeker van, dat dit anders kan, hetgeen sociale en economische voordelen biedt. Het ligt in de bedoeling allereerst twee centra te Hilversum te creëeren, een ad ministratief-, medisch- en psychologisch centrum en een zogenaamd practisch proefcentrum. In dit laatste worden de blinden opgeleid om te werken aan be schermde machines, terwijl ook proeven worden genomen op werktuigkundig ter rein om tot een steeds betere methodiek van de scholingsarbeid te geraken. Dit proefcentrum zal binnenkort worden ge opend, hetgeen mogelijk was, doordat onder meer een machinehandel bereid bleek een Tijdens verbouwings- en uitbreidings werkzaamheden aan de R.K. kerk op de Heuvel te Tilburg is omstreeks half een Woensdagmiddag het gehele middengedeel te van de Zuidelijke zijwand ingestort. Neerstortende brokstukken hebben de nieuwbouw voor een belangrijk gedeelte j vernield. De steigerpalen knapten als luci- j ferhoutjes af. Van het dak tot aan de grond vertoont de kerk een groot gat. Het gevaar voor verdere instortingen is niet denkbeel dig. De belendende percelen hebben geen shade opgelopen. Een gelukkige bijkom stigheid was, dat de instorting juist tijdens het schaftuur van de werklieden gebeurde, zodat niemand letsel opliep. Ambtenaren van Bouw- en Woningtoe zicht hebben verklaard dat na een voor lopig onderzoek nog geen oorzaak van de instorting was aan te geven. Alle vereiste veiligheidsmaatregelen waren genomen. Nauwelijks een uur te voren was nog een controle gehouden. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade anderhalve ton. groot aantal machines voor dit doel af te staan. Na de scholingstijd in het proefcentrum wil men in het eigenlijke opleidingscen trum dat in Hollandse Rading is gepro jecteerd en uit een aantal werkplaatsen en woonpaviljoens zal bestaan, waarvan de bouwkosten 8 ton bedragen de blinden direct opleiden voor arbeid in het bedrijfs leven, dus aan de normale machines. De practijk in het buitenland heeft bewezen, dat dit zeer wel mogelijk is. Bij de woon ruimten is rekening gehouden met het ge hele gezin van de blinden. De stichting be seft, dat één centrum verre van voldoende is en wil op de duur dan ook komen tot tien van dergelijke opleidingscentra, ver deeld over het gehele land. De programma's, die de televisiesectie van de VARA eenmaal per maand op de Zaterdagavonden verzorgt, zullen met in gang van 8 October een serie gaan vormen. Voor de eerstvolgende maanden zullen deze programma's uit drie delen bestaan: een programma om Cees de Lange, een film-verzoekprogramma dat dus niet meer op andere avonden komt en „Een avond in Saint Germain des Prés". In het eerste deel zal men Cees de Lange zien als de gastheer van een aantal men sen, die „in het nieuws" zijn geweest of die althans iets bijzonder hebben meege maakt. Met hen. zal hij een praatje maken. Ook komt er telkens een binnen- of bui tenlandse gast cp het gebied van de lichte muze. De eerste keer zal dat de Britse vo- caliste Carole Carr zijn, die ook voor de BBC-televisie naam heeft gemaakt. Dit ge deelte van de uitzending krijgt voorts enige vaste medewerkers: Simon Carmig- gelt, Rijk de C-ooyer en de pantomine- acteur Bob van Reijn. Het programmadeel „Een avond in Saint Germain-des-Prés" zal worden samengesteld door Tom Manders, die in April van dit jaar met zijn ensem ble voor het eerst voor de televisie op trad. Hij is gespecialiseerd in een mengsel van Franse en Amsterdamse kolder. Steeds zullen Tom Manders en zijn medewerkers benevens een of twee gasten in Saint Ger main-des-Prés voor de camera's komen. Weekstaat Nederlandsche Rank Dat de geldpositie de afgelopen week vrij moeilijk is geweest blijkt uit de betreffen de post op de weekstaat van de Nederland sche Bank per 26 September, die aantoont, dat voorschotten van 26.1 tot 30.9 millioen gulden zijn opgelopen. Er is derhalve door bepaalde instellingen voor bijna f 5 mil lioen opgenomen. Kennelijk hebben deze instellingen hun gemiddelde kasreserve moeten aanzuiveren en waren zij niet in staat direct terug te betalen. De uitzetting van de biljettencirculatie, zo betrekkelijk dicht tegen het einde van de maand, valt nog erg mee. De stijging bedraagt f 36 millioen, waarmee de char- tale geldomloop op f3715.3 millioen is ge komen. Opmerkelijk is de forse stijging der saldi der banken van f 564.2 tot f 637.7 millioen. Dit houdt verband met het feit, dat behalve de gewone maandelijkse be taling een extra uitkering tot een geza menlijk bedrag van f 92 a f 100 millioen is verricht door de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Aangezien dit bedrag moest worden onttrokken aan de schatkist, is het saldo daarvan sterk ingezakt en wel van f 378 tot f 274 millioen. Deze onttrekking door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten is een van de grote bijdragen tot deze daling, maar stellig zullen ook andere fac toren, met name de gebruikelijke bepalin gen aan het einde van de maand, er toe hebben bijgedragen. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, is de deviezenreserve aangegroeid en wel met f 12 millioen, waarmee goud en deviezen tezamen gekomen zijn op f 4538.5 millioen. De bijzondere rekening bleef on gewijzigd. Kortlopend papier heeft de bank niet afgegeven. Daggeld doet onver anderd driekwart procent. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen tc Oud-Vossemeer (toez.): C. J. v. d. Broek te Meteren; te Obcrdreis (Westwald), H. Cramer, te Oostzaan, te vens als vertegenwoordiger van de Oecu menische Raad in de Kreissynode Neuwied die dit beroep ook aannam; te Vierhui zen-Zoutkamp, J. I. N. Cupédo, vic. te Spekholzerheide. Aangenomen naar Norg (toez.) A. A. de Bruyn te Nieuwenhoorn (Z.-H.); de be noeming tot pred. voor bijzondere werk zaamheden (verzorger Kon. Landm.) A. G. H. Kroneman te Aalten. Geref. Kerken. Beroepen te Hijken: H. Th. v. Reenen, cand. te Soestdijk. Bedankt voor Hallum (Fr.): J. W. Vlaanderen te Blokzijl. Geref Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen Jac. v. Nieuw koop te Amsterdam-C.; te Leiden W. G. de Vries te Winschoten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.15 Voordracht. 11.35 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Kamermuziek. 14.35 Voordracht. 14.55 Viool en piano. 15.15 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.45 Instrumentaal kwintet en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Orgel en zang. 18.45 Klaar voor het gouden jaar, causerie. 19.00 Platen. 19.10 Dameskoor. 19.30 Dietrich Bonhoeffer, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Streekuitzending. 20.10 Pianoduo. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Dansmuziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 A vond wijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Amusementsmuziek. 10.10 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Promenade-orkest. 14.05 Met oog en oor de wereld door, causerie. 14.25 Kamerorkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Instrumentaal trio. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Vocaal kwartet. 16.50 Voordracht. 17.10 Surinaamse volks muziek. 17.40 Koersen. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.45 Mensen op foto's, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen: 1. De gevolmachtig de Ministers van Suriname en de Neder landse Antillen. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal en semble. 21.20 Geef ze de ruimte!, klank beeld. 22.00 Platen. 22.15 Clavecimbel en viool. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11,45 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Klassieke muziek. 16.30 Om roep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Platen. 20.15 Symphonisch orkest, koren en solist. 22,00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). UbÜ >11X1 Een loonsverho ging wordt door iedereen altijd meL vreugde begroet e'n met reden, want meer loon bete kent dat men iets meer geld kan be steden. Er zit aan dit laatste echter heel wat meer vast want omdat wij met millioenen zijn zullen al die klei ne beetjes die het Nederlandse volk meer gaat uitge ven, de binnen landse koopkracht vergroten. Er wordt dus meer gekocht en aangezien wij lang niet alles zelf maken, moeten wij heel wat ar tikelen en goederen uit het buitenland invoeren. Het geld dat wij hiervoor nodig hebben krijgen wij door verschillende artikelen die wij produceren uit te voeren. Op de grafiek kunt u nu het verloop zien van de omvang van onze in- en uitvoer over de eerste zeven maanden van 1954 en 1955. Duidelijk kunnen wij zien dat dit jaar de invoer en uitvoer zijn gestegen. Onze uit voer is echter steeds verder achtergebleven bij onze invoer en als alles goed gaat moe ten de twee lijnen op onze grafiek elkaar juist zoveel mogelijk naderen inplaats van uit elkaar te gaan. Het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland acht de huidige ontwikkeling een niet te veronachtzamen verschijnsel. Volgens het Centraal Orgaan is het toe nemende verschil tussen onze in- en uit voer het gevolg van de loonsverhogingen. In de eerste plaats hebben de loonsver hogingen een kostenstijging tot gevolg ge had; in de tweede plaats werd in ons eigen land meer gekocht, waardoor er steeds moo meer moest worden ingevoerd. Mede door de volledige werkgelegenheid is de koop kracht remmend gaan werken op de uit voer en stimulerend op onze invoer. Door de loonsverhogingen is het kosten peil hoger komen te liggen, hetgeen bijvoorbeeld voor onze textielindustrie, die een zeer belang rijke werkgever voor ons land is, een grote moeilijkheid vormt, daar zij reeds een uiterst scherpe concurrentie op de inter nationale markten ondervindt van Japan en India. Deze landen kunnen in het alge meen hun producten veel goedkoper aan bieden, omdat de lonen daar veel lager zijn. ADVERTENTIE SMYRNA SOEDANWOL patronen, knoop- en naaipennen GAAS v. 40 tot 150 cm breed Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. Op elke 2 mensen in de B.B.' is er nog één nodig. Meer dan 160.000 noodwachters willen in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het moderne hulpverleningsmateriaal dat thans aanwezig is. Goede oefening vraagt echter voltallige bezetting. Een derde der functies is nog on bezet, waardoor veel materiaal staat te wachten op de willige handen van hen, die in tijd van nood practische hulp kunnen en willen verlenen aan hun gezin, hun straat, hun stad of dorpsgenoten. Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-Monumentenwet. Voor deze wet is het systeem gekozen van bescherming krachtens aanwijzing, waarbij de wet aan een daarvoor ingesteld orgaan opdi-aagt re gisters samen te 'stellen van alle monumen ten, die beschermd behoren te worden. Niet- alle gebouwen, welke uit eerr oog^- punt van monumentenzorg wellicht voor bescherming in aanmerking zouden komen, zWllbh- als-béi'éhèï'hTd' monuhiënt aangewe zen worden. Een aantal minder belangrijke monumenten zal zodoende niet onder de werking van de wet vallen. Ook daaronder zullen er zich bevinden, waarvan het ver lies te betreuren zou zijn, maar het behoud van deze kan worden bevorderd op dezelf de wijze als voorheen: door overleg met de eigenaar, eventueel ook door subsidies in de kosten van instandhouding. Hier ligt ook een afzonderlijke taak voor de pro vinciale- en de gemeentebesturen. In het ontwerp wordt bepaald, dat het in het algemeen verboden is, bepaalde han delingen ten aanzien van een monument te verrichten. Dit verbod is algemeen, wan neer het betreft beschadiging of vernieling van het monument. Voor andere handelin gen, die voortvloeien uit de bestemming en het gebruik van het monument kan de minister toestemming verlenen. De wet geeft de minister de bevoegdheid de eigenaar van het monument aanwijzin gen te geven ten aanzien van maatrege len, die hij dient te nemen voor het onder houd en instandhouding daarvan. Mocht de eigenaar de maatregelen niet vrijwillig uitvoeren dan kan de minister deze op kos ten van de eigenaar doen verrichten. Een belangrijke verbetering is de mogelijkheid dat ook in de kosten van onderhoud van rijkswege een subsidie verleend zal kunnen worden. Hierdoor kan worden voorkomen dat de eigenaar door gebrek aan middelen het monu ment moet laten vervallen. Hierdoor kan voorkomen worden dat aan de restauratie van een monument pas be gonnen wordt, wanneer het al vrijwel een puinhoop is geworden. Het wetsontwerp kent voorts de moge lijkheid ook groepen van monumenten te beschermen. Daardoor zal het mogelijk zijn het geheel van straten, pleinen of grachten met bomen, bruggen, water en alles wat 8. Kunnen jullie mij misschien uitleg gen, met welk doel ik diteh ding heb uitgevonden?", vroeg professor Kalker hoopvol. „Het heeft iets te maken met de dobbel-theorie van Schnickelfritz en...". „Geen tijd voor rare vragens!", viel Pat O'Nozel hem geprikkeld in de rede. „Wij hebben al andere zorgens, nu we dit glas water naar Eldorië moeten brengen en niet weten waarom". „Inderdaad, inder daad", zei de geleerde begrijpend. „Wel vrienden, goede reis dan en wees voorzich tig. Jullie opdracht is gevaarlijk om de een of andere reden, die ik me niet meer kan herinneren". En zo namen Pat en Panda afscheid van de vergeetachtige ge leerde, om hun zonderlinge opdracht uit te voeren. Wat voor gevaar er kon schui len in het wegbrengen van een glas wa ter, kon zelfs de scherpzinnige detective niet bevroeden, maar DAT er gevaar bij was, zou weldra blijken. Twee verdachte personen begluurden hen vanuit hun schuilplaats. „Zie, zie!", siste de ene, een kleine Oosterling. „Zij heb oudwijsman's waterglassie. Maak schieten pangboem, maar raak niet glassie!" daar verder bijbehoort, voor ontsiering te behoeden wanneer zulk een complex door zijn bijzondere sfeer voor de schoonheid van stad of dorp van belang is. Tot het terrein van de monumentenzorg behoort ook het opsporen en onderzoeken van de overblijfselen uit het verleden die zich in de bodem van ons land bevinden. De pTanse' fjimaétrice Martine Carol is Woensdag voor een tweedaags verblijf in ons land gearriveerd. Zij bezoekt o.a. de theaters in Amsterdam en Den Haag, waar op het moment de film „Nana" vertoond wordt, waarin zij de titelrol speelt en waarvan haar echtgenoot Christian Jasques de regie voert. Tien jaar geleden maakte Martine Carol haar eerste film. Zij heeft er 24 op haar naam staan. Zij heeft nu een contract met Fox Movietone voor de tijd van vijf jaar. Haar echtgenoot, die haar bij haar bezoek aan Nederland zou vergezellen, is in ver band met de regie van een nieuwe film in Nice achtergebleven. ADVERTENTIE 05 <05 05 0 05 05 <05 Oplossing. Een lid van de federale raad van Malakka heeft een brief ontvangen waarin verklaard wordt, dat de secre taris-generaal van de communistische partij in Malakka, Tsjin Peng, bereid is naar Koeala Loempoer te komen om te spreken over een „staken van het vuren", een bevredigende oplossing van de noodtoestand en een vreedzaam en onafhankelijk Malakka. De oorlog in Malakka duurt reeds sedert Juni 1948. Bezeten. Elifasi Msomi, een 45-jarige Zoe loe, is tot de dood door ophanging ver oordeeld wegens het vermoorden van tien inheemse vrouwen en vijf inheem se kinderen. Hij verklaarde te hebben gehandeld onder invloed van een kwade geest, waavan hij bezeten was door toe doen van een medicijnman. Klooster. Marie Dionne, een van de Cana dese Dionne-vijflingzusters, is naar het klooster teruggekeerd. Emilie, een .van de vijf zusters, is vorig jaar gestorven. De andere vier zijn deze zomer 21 ge worden. Goudmijn. Drie leden van een Franse par lementaire delegatie, die de Sovjet-Unie bezoekt, hebben als eerste Westerse gasten een streng bewaakte goudmijn in het Oeralgebergte mogen bekijken. Drankverbod. Een commissie van onder zoek heeft in een verslag aan de rege ring van India voorgesteld binnen de komende drie jaar een algeheel drank verbod in India van kracht te laten worden. Drankverbod is een van de be ginselen van de grondwet, doch tot dus ver is slechts in vier staten een drank verbod van kracht. In sommige van de andere 29 Indiase staten bestaan wel „drooggelegde districten" of „droge da gen". In het leger is een gedeeltelijk drankverbod van kracht. Heildronken op de president worden uitgebracht met niet-alcoholische dranken of water. Staking. Achtduizend arbeiders op vijfen dertig ondernemingen van Harrisons and Crossfield op Oosl-Sumatra hebben het werk neergelegd. Deze eerste sta kingsgolf zal drie dagen duren. Schat. Een schat ter waarde van twintig millioen Amerikaanse dollars is gevon den in de voormalige villa van ex-presi- dent Perón in de villawijk Palermo van Buenos Aires. De schat bevond zich in kisten en bureaux die waren gevuld met gouden munten, zilveren voorwerpen, sieraden en Argentijns bankpapier. Ver der zouden zijn aangetroffen tweehon derd nieuwe costuums, tachtig paren schoenen en een onnoemlijk aantal sportkledingstukken. Orkaan. De tiende orkaan van dit seizoen heeft op het Mexicaanse schiereiland Yucaton tweehonderd mensen om het leven gebracht en twee dorpen ver woest. In een uitgestrekt gebied veroor zaakten hevige regens opnieuw over stromingsgevaar. In het al zo zwaar ge troffen gebied van Tampico en omge ving aan de Oostkust van Mexico waar tijdens het overtrekken van ae negende orkaan driehonderd mensen om het le ven kwamen begonnen de autoriteiten een gevarenzone langs de kust te laten ontruimen. In Brits-Honduras kwamen vijf personen om het leven. Nutteloos. De opperbevelhebber van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie in Europa, generaal Gruenther, heeft te Chicago verklaard, dat de NAVO nog niet in slaat is een grootscheepse aanval op Europa af te slaan. Binnen enkele jaren echter zal de NAVO een derge lijke aanval „nutteloos" maken met de hulp van Duitse strijdkrachten. Gruen- teh zei dat de moeilijkste tijd voor de NAVO nog moet komen. Gift. De Amerikaanse strijdkrachten heb ben voor hun vertrek uit Oostenrijk naar Italië grote hoeveelheden wapens en uitrusting overgedragen aan het nieuwe Oostenrijkse leger. De Oosten rijkers ontvingen ondermeer tanks, ar tillerie, vrachtauto's en tankafweer- kanonnen ter waarde van vier millioen dollar. De gift werd gedaan zonder po litieke, militaire of financiële voorwaar den. Ernst. Griekenland zal niet deelnemen aan de oefening van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie die Zaterdag in het Oostelijke gedeelte van het Middelland se Zeegebied zal beginnen. De voor naamste beweegreden voor dit besluit is twijfel aan het vermogen der Turkse autoriteiten, om de veiligheid van Griekse militairen te waarborgen. Moed. Een visser uit de Britse kolonie Aden heeft de Britse koninklijke mé daille voor moed gekregen wegens het redden van een vrouw die door een haai werd aangevallen. De visser was slechts bewapend met een ijzeren staaf. WE BEHOEVEN er waarlijk niet op te wijzen, dat de ooievaar in onze streken veelvuldig als de brenger van kinderen wordt uitgebeeld. In sommige streken van ons land bestaat het geloof, dat geen kraamvouw zal sterven op de plaats waar een ooievaar zijn nest heeft ge bouwd, en door anderen wordt het dier weer als een geluksvogel in algemene zin beschouwd. De naam ooievaar op zichzelf betekent „brenger van het geluk", zodat we ons niet behoeven te ver wonderen over het feit dat het in allerlei streken als een ge lukkig voorteken werd opge vat wanneer een paar ooie- vaars hun nest op het dak van een bepaald huis bouwden. Dit volksgeloof is waar- V schijnlijk gebaseerd op res- tanten uit de Griekse en Romeinse oud heid, toen vogels veelvuldig als dragers van bepaalde eigenschappen werden voor gesteld en men waarde hechtte aan de voorspellingen, die men uit hun gedra gingen meende te kunnen aflezen. Hippo crates, de befaamde Griekse geneesheer uit de vijfde eeuw v. Chr. vertelt, dat de waarzeggers uit zijn tijd het als een goed of slecht voorteken beschouwden al naar gelang de ooievaar naar rechts of naar links vloog. Afgezien van het verschil in richting, waaraan men waarde meende te kunnen toekennen, vertoont deze denk richting uit de oudheid geen enkel ver schil met het volksgeloof uit onze streken dat een op het dak nestelende ooievaar als een gelukkig voorteken beschouwt en meent, dat een huis, waarover een ooievaar vliegt spoedig met een baby zal worden gezegend. De bijzondere plaats die de ooievaar ten opzichte van geboorten inneemt, hebben wij waarschijnlijk eveneens uit de oudheid en wel van de Romeinen, die deze vogel in verband hebben gebracht met de vere- ring van Venus, de godin cler liefde. En vergissen we ons niet, dan zijn de Romei nen zelf ook weer niet erg origineel ge weest, maar hebben zij zich in dit opzicht laden beïnvloeden door de Egyptenaren die de ibis vereerden, welke vogel verbonden was met de god Thoth en met de maan, die - naar men veronderstelde - vrucht baarheid bracht. In de oudste Egyptische tijden was de stad Hermopolis het mid delpunt van de ibis-verering en deze stad v was tevens de voornaamste plaats waar Thoth (oorspron kelijk een maangod) werd vereerd. Vaak werd Thoth dan ook uitgebeeld in een menselijke gestalte, met het hoofd van een ibis, maar soms ook was aan zijn ge hele gedaante de gestalte van een ibis gegeven. Hiertegen kan men wel iswaar aanvoerendat Thoth ook wel eens wordt voorgesteld als een aap met een hondenkop, waardoor men meende een symbool voor het evenwicht te hebben gegeven, maar dit doet aan het oorspron kelijkekarakter van Thoth als maangod toch niets af. Wil men een antwoord geven op de vraag, waarom nu juist de ooievaar met geboorten te maken heeft, dan zullen we onze blik dus moeten richten op de oude Egyptische mythen, waarin de vruchtbaarheid brengende krachten van de maan met de ibis in verband werden gebracht, een denkwijze, toaarvan de res tanten via de Romeinen tot ons is geko men, echter met dit verschil, dat de ibis door de aan hem verwante ooievaar werd vervangen, om de eenvoudige reden dat in Rome geen ibissen voorkwam. Weet u dat het in zekere zin met de zwaluw op soortgelijk wijze is gegaan? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2