Indonesiërs het eerst gaan vandaag voor naar de stembus GRATIS NYLONS voor U l Analphabeten prikken in de symbolen van de partijen Teleurgestelde huisartsen werken nog drie maanden op oude voorwaarden Agenda voor Haarlem Molotov en drie aanhangers verlieten de UNO-Assemblée Uitslag kan weken op zich laten wachten Kamerlid stelt vragen over omvang van Neder landse delegatie Spoedvergadering landelijke huisartsenvereniging „Rechtspositie illusoir" Technische school te Deurne geopend Vóór de spreekbeurt van collega Yeh van nationalistisch China Zeven familieleden pleegden meineed Internationaal congres medische studenten Evenredig Symbolen Verwachting V o or spelling V er missing Oneerlijk Gemeenten-congres te Rome Adviescommissie voor economisch-administratief onderwijs In tweede instantie verzwaring vonnissen geëist Moeder van 10 kinderen bij verkeersongeval omgekomen Houtloods in Veenendaal afgebrand Onderzoek naar gezondheids toestand van de studenten Opdrachten voor musici Een jaar gevangenisstraf voor boekhouder DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent) Veertig millioen Indonesiërs gaan vandaag of, als de voorbereidingen in hun district nog niet gereed zijn, binnen twee maanden, naar de stembus. Voor de eerste maal in de geschiedenis kunnen zij hun stem uitbrengen ter verkiezing van een parlement, dat de voorlopige, benoemde, volksvertegenwoordiging moet vervangen. In December zullen zij dan nog eens hun kiesrecht uitoefenen voor de samenstelling van een wetgevende vergadering (constituante), die het land een definitieve grondwet moet geven. Er zal, naar men aanneemt, wel een zestal weken verlopen, eer men met zekerheid kan zeggen hoe het Indonesische volk heeft gestemd. Dit is niet verwonderlijk. Er bestaat geen beproefde, goedlopende verkiezings machine. Voegt men daarbij de uitgestrekt heid van het gebied, waarin de verkiezin gen worden gehouden, een gebied, dat zich zou uitstrekken van Nederland tot Turkije en dat bestaat uit honderden eilanden met vaak gebrekkige verbindingen. De inschrij ving van de kiezers heeft een voorproefje gegeven van de moeilijkheden, die er zijn te overwinnen. De registratie heeft maan den en maanden geduurd. Zo is het begrij pelijk, dat de Indonesiërs bijna zes jaar na de overdracht van de souvereiniteit, voor de eerste maal naar de stembus gaan. De Indonesische burgers en burgeressen kiezen al jong. Op achttienjarige leeftijd krijgen zij het stemrecht of eerder als zij zijn getrouwd. Stemdwang bestaat er niet. Geen straf wacht hen, die thuis blijft. De verkiezingen zullen uitwijzen in welke mate de Indonesische staatsburgers belang stellen in de wijze, waarop en door wie zij zullen worden geregeerd. Men verwacht dat ongeveer de helft der kiesgerechtigden zal stemmen. Ongeveer vijftig partijen en individuele candidaten nemen aan de verkiezingen deel ter bezetting van de 260 zetels in het par lement en de 520 plaatsen in de Con stituante. Deze aantallen zetels zijn geba seerd op één parlementszetel voor elke driehonderdduizend staatsburgers en één zetel in de Constituante voor elke honderd- vijftigduizend staatsburgers. Het land is verdeeld in zestien kieskrin gen (West-Nieuw Guinea is één daarvan), aan elk waarvan, overeenkomstig het aan tal inwoners, een zeker aantal zetels in parlement en Constituante zijn toegewezen. Men volgt voor het toekennen der zetels san de partijen het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, met dit verschil ech ter in vergelijking met Nederland dat niet het gehele land als één kieskring wordt beschouwd, doch dat er zestien kieskringen zijn» I>e aan elk dezer kieskringen toe komende zetels worden, op grondslagvan d« evenredige vertegenwoordiging onder de partijen verdeeld, naar. het aantal stem men» dat elke partij heeft behaald. Dit is niet gedaan om een regionale vertegen woordiging te krijgen, want men behoeft geen inwoner van een kieskring te zijn om daarin candidaat te worden gesteld. De kieskringen zijn ingesteld om een partij, die alleen in een deel van Indonesië aanhang heeft, de kans te geven zich in het parlement te doen vertegenwoordigen. Vormde het land één kieskring, dan zou een dergelijke partij wellicht geen kans maken om afgevaardigden naar de volks vertegenwoordiging te zenden. Zo zou men geen juist beeld krijgen van de politieke schakeringen. Men moet een en ander zien tegen de achtergrond van de onvolkomen heid van het partijstelsel. Deze eerste verkiezing, waarbij tal van partijen zullen worden uitgeschakeld, zal zeker bijdragen tot sanering van het partij wezen. Niet alle veertig millioen kiesgerechtig den zullen vandaag naar de stembus gaan. In sommige van de 208 kiesdistricten, waarin de zestien kieskringen zijn onder verdeeld, is men met de voorbereiding niet tijdig gereed gekomen. Zij hebben uitstel gekregen, met de bepaling dat in deze ge bieden de stemming uiterlijk binnen twee maanden zal geschieden. In andere gebie den echter, waar de veiligheidstoestand het onmogelijk maakt, zullen voorlopig geen verkiezingen worden gehouden. Dit is het geval in Noord-Atjeh, in een deel van Zuid- Celebes en de Zuid-West hoek van Java. In verscheidene delen van Java is de staat van oorlog weer afgekondigd. Hoe brengt de Indonesische kiezer zijn s.rm uit? Een groot deel van de bevolking is immers analphabeet. Men heeft daarvoor het middel gekozen dat ook in India werd gebruikt. De partijen die aan de verkiezin gen deelnemen, zijn op het stembiljet niet alleen met hun naam aangegeven, doch ook door een symbool. Zo wordt de Masjumi (Mohammedanen) aangeduid door een v/itte ster en maan op een zwart veld, de PNI (Nationalisten) met de kop van een stier (Banteng) in een driehoek, de PKI (communisten) met de hamer en sikkel. De kiezer die niet kan lezen of schrijven, doorprikt in het stemhokje nu het symbool van de partij zijner keuze en deponeert het biljet in de stembus. In tegenstelling tot de kiezer, die wel kan lezen en schrijven en die de naam van zijn candidaat op het stembiljet invult, stemmen de analphabeten niet op een persoon doch op een partij. De leden van het huidige parlement zijn destijds na de souvereiniteitsoverdracht door de president benoemd uit de toen be staande politieke partijen. De Masjumi, de P.N.I., de P.S.I. (socialisten), de P.K.I. en de P.I.R. (Groot-Indonesië) zijn daarvan de grootste. In hoeverre echter het aantal leden, waarmee zij in het parlement zijn vertegenwoordigd, geldend is voor hun aanhang in het volk, is niet bekend. De verkiezingen zullen de waardemeter voor de politieke invloeden in de Indonesische maatschappij zijn. Zij zullen aantonen in welke mate de verschillende politieke par tijen in het volk zijn verankerd. Al zullen de huidige grote partijen zich aan de top wel handhaven, is het bij het ontbreken van betrouwbare gegevens hachelijk een verwachting omtrent het resultaat der ver kiezingen uit te spreken. Men zal zijn nieuwsgierigheid naar de krachtsverhou dingen in de Indonesische politiek enige tijd moeten bedwingen. (Reuter/U.P./P.I.A.) De strijd zal waarschijnlijk in de eerste plaats gaan tus sen de communisten, die verwachten onge veer vijf millioen stemmen te krijgen, en de Masjumi, die naar de mening in Wes terse kringen wel veertig percent van de stemmen op zich zal verenigen. De verkie zingscampagne is heftig geweest, doch zonder incidenten en de bevolking is er kalm onder gebleven. De campagne is Za terdag op last van de nationale veiligheids raad beëindigd om ongeregeldheden in de laatste dagen te voorkomen. Twee aange kondigde toespraken van president Soe- karno kwamen daardoor te vervallen. De communisten hebben in de voorlopige volksvertegenwoordiging negentien zetels. Enkele waarnemers vrezen, dat na de ver kiezingen een nieuwe, krachtige commu nistische macht in Zuid-Oost-Azië zal ont staan. Mocht dit het geval zijn dan wordt verwacht, dat de Islamietische groeperin gen die naar men meent de overwinning zullen behalen omdat vele Indonesiërs eer godsdienstig dan politiek zijn ingesteld hun tot dusverre gematigd anti-communis- me zullen vervangen door een krachtige actie. De voorspellingen zijn voorts, dat de PNI en de PSI ieder tien tot twintig per cent van de stemmen zullen krijgen. De PNI heeft veel van zijn prestige verloren na sinds 1949 vele keren deel te hebben uitgemaakt van de regering. De PSI heeft veel volgelingen onder de intellectuele In donesiërs. Bij het volk heeft deze partij minder aanhang. De enige andere krachtige groepering wordt gevormd door de vijf millioen Christelijke Indonesiërs, die echter zijn gescheiden in protestante en Rooms- Katholieke politieke partijen. Ook de In donesische vrouwen zijn als een politieke macht naar voren gekomen, zij het binnen de beslaande politieke partijen. Op een vrouwenbijeenkomst van de Masjumi zei een 24-jarige propagandiste: „De toekomst van Indonesië hangt af van Allah; niet van Bulganin of Mao Tse-Tung". Onder de kiezers zijn primitieve stammen in Oost-Borneo. Ambtenaren zijn twee maanden geleden uit Djakarta naar Borneo vertrokken om daar de stembussen tot in alle hoeken van het oerwoud te brengen. Het electoraat in Zuid-Oost-Borneo zal mo gelijk nog niet kunnen stemmen, daar een schip met stembiljetten dat vorige week uit Banjermasin, de hoofdstad van Zuid- Borneo, was vertrokken naar Oost-Borneo, vermist wordt. Verschillende partijen hebben de Natio nalisten van oneerlijke concurrentie be schuldigd omdat de PNI vlak voor het ein de van de verkiezingscampagne, een vlug schrift heeft verspreid waarop het portret voorkwam van Sukarno en de PNI-stier. Het vlugschrift bevatte de aansporing voor de kiezers op de PNI te stemmen omdat de PNI de partij van Sukarno zou zijn. Sukar no was 25 jaar geleden een van de mede oprichters van de PNI, maar staat thans buiten die partij. De minister van Voorlichting heeft de bevolking gewaarschuwd tegen de actie van „een bepaalde groep" om te beletten, dat iedereen zijn stem zal uitbrengen, waardoor naar verhouding velen van deze groep zouden kunnen stemmen. Hij deelde mede fluistercampagnes en intimidaties te hebben gesignaleerd, die verwarring heb ben gesticht. De minister deed een beroep op de bevolking om na het stemmen de dagelijkse bezigheden te hervatten. Het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (V.V.D.) heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken gevraagd of op het con gres te Rome van de Internationale Unie van Gemeenten Nederland is vertegen woordigd door een delegatie van 85 perso nen, vergezeld van 70 begeleidende perso nen, en dat het totaal aantal gedelegeerden uit ongeveer 30 landen ongeveer 600 be draagt, vergezeld van ongeveer 300 per sonen? „Kan de minister mededelen", zo vraagt de heer Wendelaar verder, „wie de kosten draagt van de reis der Nederlandse gede legeerden en of de kosten van de hen be geleidende personen door de delegatieleden zelf worden betaald? Mag men aannemen, dat de minister zich ermee kan verenigen, dat een kleine delegatie van ten aanzien van de te behandelen onderwerpen bij uit stek deskundige personen ten laste van de publieke kassen naar dergelijke congres sen reist? Hoe luidt het oordeel van de mi nster echter over een zo abnormaal grote delegatie? Indien zou blijken, dat de bege leidende persoen (toch zeker niet allen des kundigen) ook, hetzij rechtstreeks, hetzij via de door de gezamelijke gemeenten ge financierde Vereniging van Nederlandse Gemeenten, ten laste van de publieke kas sen reizen, hoe luidt dan hét oordeel van de minister over een besteding van de door het Nederlandse volk in het algemeen op gebrachte belastingen voor een doel, waar voor geen enkel publiek belang aan te voeren is?" AFSCHEID VAN DAVOS Ds. W. A. B. ten Kate heeft in het Ne derlands Sanatorium te Davos afscheid ge nomen als predikant voor de Nederlandse patiënten aldaar. Ds. Ten Kate heeft zijn arbeid daar ruim 5 jaar verricht. De arbeid te Davos zal worden voortge zet door ds. M. J. Top, thans te Bergeyk, die reeds eerder te Davos werkzaam was. ADVERTENTIE Tienduizenden vrouwen en meisjes laten Castella voortaan voor haar nylons zorgen. U blijft toch niet achter? Al wat ZJ te doen heeft, is de Castella-kopjes te knippen uit de verpakkingen van de vele Castella-artikelen, en deze op de Castella-spaarkaart te plakken. U heeft deze spaarkaart toch thuis ontvangen? Vraag er anders om bij Uw winkelier of bij de Castella-fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Op iedere Castella-verpakking vindt U één Castella-kopje. Zestig kopjes geven U recht op een paar pracht nylons, eerste keuze, winkelwaarde liefst 5.25. Kleur en maat kunt U zelf opgeven. Doe mee. Spaar de kopjes en profiteer tegelijk van de vele voordelen, die de Castella-artikelen U bieden. Al deze producten (er is een lange reeks, alle met Castella-kopjes!) heb ben speciale voordelen, die U nergens anders vindt. U hebt ze bovendien alle maal regelmatig nodig. Uw spaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. Op een Woensdagavond te Utrecht gehouden spoedvergadering van de landelijke huisartsenvereniging, welke door ruim 200 afgevaardigden uit geheel het land werd bezocht, hebben de huisartsen met teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Ziekenfondsraad, waardoor de in volledige overeenstemming met de ziekenfondsen tot stand gekomen overeenkomst is verworpen. De huisartsen hebben zich op deze ver gadering met bezorgdheid gerealiseerd, dat door de thans geschapen situatie de rechts positie der huisartsen illusoir dreigt te worden. In een verklaring van het hoofd bestuur van de landelijke huisartsenver eniging, waarachter zich de vergadering stelde, zeggen de huisartsen zich bewust te zijn van de grote algemene belangen die op het spel staan en besluiten dat zij de werkzaamheden nog ten hoogste drie maanden zullen voortzetten op de oude voorwaarden, ook al is de huidige hono reringsregeling door alle partijen als on voldoende erkend. De vergadering verzocht het bestuur, indien bij de andere groepen deze wens Achter vier schuttingen in het hartje van Amsterdam, voltrekt zich op het ogenblik vrijwel ongemerkt de schoonheidsbehan- de'ina waarop het Damplantsoen zovele jaren heeft gewacht. Daar is men bezig met. de bouw van het Nationale Monument dat een waardig tegenhanger van het Koninklijk Paleis aan de andere zijde van de Dam moet worden. Dit alles blijkt evenwel alleen aan diegenen, die op dit werk vanuit de hoogte kunnen neerzien. duidelijk leeft, pogingen aan te wenden om de moeilijke situatie op te lossen. Mochten deze pogingen falen, dan zullen de huisartsen nog dit jaar de consequentie trekken uit het feit, dat geen overeenkomst met ziekenfondsen tot stand is kunnen komen door de houding van andere groe peringen in de Ziekenfondsraad. De artsen zijn namelijk met de ziekenfondsen tot overeenstemming gekomen en worden door het standpunt van de Ziekenfondsraad ge dwongen om als uiterste consequentie de patiënten individueel te laten betalen, die op hun beurt dan weer de rekening zouden moeten presenteren bij de ziekenfondsen. De R.K. Technische School te Deurne is Woensdagmiddag officieel geopend door mejuffrouw dr. A. de Waal, staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De voorzitter van het stichtings bestuur, pastoor Van Dinter, deelde mede dat de bouwkosten van deze school onge veer een millioen hebben bedragen. Mejuffrouw dr. De Waal verklaarde, na een inleiding over het nijverheidsonderwijs in het algemeen, de school voor geopend. Hierna sprak de burgemeester van Deurne, de heer L. Roefs, die de omscha keling van de jeugdige landbouwers naar de technische vakken noodzakelijk achtte. De staatssecretaris van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen heeft een onlangs ingestelde commissie economisch-admini stratief onderwijs geïnstalleerd. De com missie heeft tot taak advies uit te brengen inzake doelstelling, grondslagen en organi satie van het economisch-administratief be roepsonderwijs. De commissie is samengesteld als volgt: H. F. J. Westerveld, Hilversum (voorzitter), G. W. Comello, 's-Gravenhage, dr. H. L. Drost, Amsterdam, H. H. Ensing, Haarlem, J. C. Hoytink, 's-Gravenhage, ir. K. Kooij, Geldermalsen, dr. G. J. Otten, Leeuwarden, prof. mr. J. Valkhoff, Amsterdam, dr. J. A. A. Verlinden, 's-Gravenhage, dr. P. G. van de Vliet, Hilversum, A. van der Wijden, 's-Gravenhage, J. de Wit, Amsterdam, J. van Zwijndrecht, 's-Gravenhage en A. H. L. Beltman, te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 et alléén bl) Apothekers en Oroglsten NEW YORK (Reuter) De Russische, minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, is Woensdag met drie andere gedelegeer den van landen van het Sovjet-blok uit een vergadering van de UNO-Assemblee gelo pen toen zijn ambtgenoot van nationalis tisch China een redevoering zou uitspreken. De vertegenwoordiger van Wit-Rusland bleef zitten en die van de Oekraïne keerde terug toen minister Yeh Was uitgesproken. Minister Yeh zei dat het Russische „vre desoffensief" niet vreedzaam in bedoeling doch in feite een vorm van oorlog is. Hij waarschuwde de uiteindelijke doelstellin gen van de Sovjet-Unie niet uit het oog te verliezen. De gedelegeerde van de Oekraine pro testeerde tegen de weigering om communis tisch China als UNO-lid toe te laten. De gedelegeerde van Birma zei dat de Assem blee „overdreven star" is geweest door op nieuw te weigeren communistisch China als lid toe te laten. Nieuw- G uinea De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Anak Agung Gde Agung ver klaarde dat tussen de Nederlandse en In donesische regeringen een sfeer is ontstaan waarin een beter onderling begrip in hun conflict over West Nieuw-Guinea en an dere problemen mogelijk is. De minister gaf de verzekering dat zijn regering zich er in haar politiek ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea voor zal hoeden „de verbeterde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië niet te schaden". Hij zei verheugd te zijn dat het conflict kan worden bezien in een tijd van afne mende spanning over de gehele wereld. Op grondslag van deze overweging had de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Ban dung in het voorjaar niet alleen het Indo nesische standpunt in deze aangelegenheid gesteund maar bovendien de „ernstige aan beveling" gedaan dat de Nederlandse rege ring zal trachten een manier te vinden om de onderhandelingen voor een oplossing van de kwestie te heropenen. Tegen zeven familieleden uit Dordrecht die terecht stonden wegens meineed heeft de procureur-generaal bij het Haags Ge rechtshof, mr. J. Zaayer, Woensdagmiddag een aanmerkelijke verzwaring geëist van de in eerste instantie opgelegde straffen. Respectievelijk werd geëist tegen de 51- jarige landbouwer L. B. een jaar, tegen de 39-jarige opperman A. B. anderhalf jaar, tegen de 44-jarige classifieerder G. B. een jaar, tegen de 45-jarige grondwerker A. B. een jaar, tegen de 49-jarige M. v. d. B. een jaar; tegen de 42-jarige J. B.-F. zes maan den en de 38-jarige J. B.-De K. zes maan den. De in eerste instantie opgelegde straf fen bedroegen tegen de vijf eerste ver dachten alle 6 maanden, tegen de twee laatsten 2 maanden. De achtergrond van al deze meineden vormde een erfeniskwestie. De verdachten meenden dat hun zuster E. gelden had verduisterd uit de nalatenschap van hun ouders. Zij konden de oom, die de admi nistratie over de boedel voerde, echter niet aan het praten krijgen. Om hem het vuur aan de schenen te leggen werd de oom aangeklaagd dat hij f 2500 zou heb ben verduisterd uit de levensverzekering- polis van hun overleden vader. In werke lijkheid had de oom reeds voor de dood van de vader de familieleden bij wijze van voorschot diverse bedragen van deze po lis gegeven. Ter zitting waar de oom als verdachte terecht stond, verklaarden de familieleden als getuigen eenparig dat zij nooit geld van de oom hadden ontvangen. De eerste vijf verdachten van thans waren voor die zit ting als getuige gedagvaard, maar toen de Dordrechtse rechtbank zei dat men zo niet verder kwam werden de laatste twee ver dachten alsnog van de publieke tribune ge haald en als getuige gehoord. Ook zij leg den een meineed af. Mr. Zaayer vond het een weerzinwek kende affaire. De verdachten hebben er niet tegen opgezien om iemand onschul dig in de gevangenis trachten te helpen. Nu komen zij klagen dat het zo erg is schuldig in de gevangenis te gaan. De raadslieden de mrs. G. J. W. van Tricht en W. Beernink uit Dordrecht bepleitten cle mentie. Arrest volgt op 7 October. Woensdag is op de rijksweg 's-Hertogen- bosch-Nijmegen nabij het gemeentehuis te Hees een auto, bestuurd door de aanne mer C. uit Rosmalen, die kwam uit de richting 's-Hertogenbosch, tengevolge van het gladde wegdek geslipt. De wagen kwam in een heg langs de weg ten Oosten van het gemeentehuis terecht. Hierbij werd mevrouw Wingens, die zich op het fiets pad bevond, aangereden en vrijwel op slag gedood. Mevrouw Wingens was gehuwd en moeder van tien kinderen. In de afgelopen nacht heeft brandgewoed in de grote houtopslagplaats van de c.v. J. van den Bosch aan de Geerseweg te Vee nendaal. De brandweer bestreed het vuur met zeven stralen. De grote loods van 60 bij 15 meter, gevuld met hout, brandde echter I geheel af. „Het Indonesische volk is vastbesloten een bevredigende oplossing van het pro bleem te verkrijgen. De Indonesische dele gatie is zich bewust van de moeilijke fase waarin onze twee regeringen zich bevin den". Minister Anak Agung zei dat het op nemen van de kwestie Nieuw-Guinea een verbetering op de agenda (waarover de agendacommissie zich heden zal beraden) zou betekenen van de kansen practische mogelijkheden te vinden voor een vreed zame en vriendschappelijke oplossing van het vraagstuk. Verhinderd (U.P.) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Luns was gezien een eerder gemaakte afspraak verhinderd de gehele rede van zijn Indonesische collega bij te wonen. Hij werd uit de zitting weg geroepen doch verontschuldigde zich eerst bij de Indonesische ambassadeur bij de UNO dr. Hanifah. Na de rede van Gde Agung applaudisseerde de Nederlandse UNO-delegatie geestdriftig. Een veertigtal studenten uit dertien lan den hebben de jaarvergadering bijgewoond van de „International Federation of Medi cal Student Associations", die deze week in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is gehouden. Ook waren ver tegenwoordigers aanwezig van de diverse Nederlandse medische faculteitsbesturen. Tijdens de vergadering bleek, dat de al gemene wens bestaat om het werk van de I.F.M.S.A. in het belang van de medische studenten van de aangesloten landen te in tensiveren en samen te werken met die landen, die nog niet zijn aangesloten. Besloten werd te trachten de uitwisseling tussen de landen te vergroten. Volgend jaar zal in Joegoslavië een internationaal kli nisch congres voor studenten worden ge houden. Een speciale commissie werd in het leven geroepen om de gezondheidstoe stand van de studenten in de diverse lan den te onderzoeken, ten einde een over zicht te verkrijgen van de voorzieningen die in dit opzicht in de toekomst dienen te worden getroffen. Het subcomité voor het onderzoek van de medische opleiding, be staande uit Nederlandse studenten, Kreeg de opdracht zijn werk te voltooien. Het is de bedoeling, dat in 1956 een in ternationaal medisch studenten tijdschrift zijn intrede in de internationale medische studentenwereld zal doen. Het bestuur van de Johan Wagenaar- stichting te 's-Gravenhage heeft in zijn onlangs gehouden vergadering besloten aan Jaap Geraedts een opdracht te verstrekken voor een concert voor orkest in de klas sieke bezetting met enige solo-instrumen ten (een concertante symphonie) dan wel een concerto grosso. Bertus van Lier kreeg opdracht tot het componeren van drie of vier liederen met pianobegeleiding en één of meer obligaat-instrumenten naar keuze. Tenslotte werd aan vijf componisten een opdracht verleend voor het componeren van een orgelwerk, te weten: Pie ter Post, George Stam, Jan Mul, Adriaan C. Schuur man en Louis Toebosch. Wegens vervalsing van girobiljetten De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen de 28-jarige boekhouder C. J. van E. uit Noordwijkerhout, tegen wie twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk was geëist conform de eis veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij bij een vleesconservenfabriek te Lisse, waar hij werkzaam was, tot 65 keer toe girobiljetten heeft vervalst en daardoor de zaak voor f 5500 tot f 6000 zou hebben benadeeld. De verdachte had verklaard, dat hij slechts een gering deel van het ontvreemde bedrag ten eigen bate had aangewend en de rest had gebruikt om bedragen, die door knoeierijen van vertegenwoordigers zou den zijn verloren gegaan, aan te zuiveren. DONDERDAG 29 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 19 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel Zuiderstraat, 20 uur: J. Sevensma. Stadsschouwburg, 20 uur: Ope ningsavond Volksuniversiteit. Ellen, Ever- tine en Albert Vogel. Grote Kerk, 15 uur: Laatste der wekelijkse gratis orgelconcer ten door George Robert. Jeugdhuis Heren weg 111, 20 uur: Gemeente-avond Herv. Gem. Heemstede. VRIJDAG 30 SEPTEMBER Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De dertiende pas sagier", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Der Vogelhandier", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Ame ricano", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wagensporen naar het Westen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geladen Zaterdag", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva theater Heemstede, 20.15 uur: Concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Toon Verhey, on der auspiciën van. de Heemsteedse Kunst kring.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9