Differentiatie in woningtypen geschiedt naar best denkbare maatstaven In nieuwe wijken ruimte reserveren voor huizen met vijf of zes kamers Hartenlustschool vierde feest naar hartelust „Die Haerlemsche Musyckcamer" in cultuurcentrum Stompetoren Wethouder Happé bij nieuw complex van „De Voorzorg" Vier verkeersongelukken in afgelopen weekeinde In Haarlem en Bloemendaal Dr. Heymans taak bij' GGD begonnen Smokkelarij van 200.000 sigaretten berecht Vijfhuizen Postbode Kemp bij verrassing gehuldigd Bij veertigjarig bestaan Goede vondst van André Kaart HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vlag in top Hoofdschuldige kreeg twee maanden NWB-vierdaagse van 24 tot en met 27 Juli 's Morgens om zes uur Zilveren jubileum bij Kamer van Koophandel Scheepvaart Toestand rangeerder nog zorgwekkend Vrouw verdacht van winkeldiefstal Haarlemmer wegens dierenmishandeling veroordeeld Eens „doodverklaarde" school vol levenslust MAANDAG 3 OCTOBER 1955 8 Ter gelegenheid van de officiële overdracht van een complex van 102 woningen aan de J. J. Hamelinkstraat en Schipnol- weg in Haarlem-Oost aan de woningbouwvereniging „De Voorzorg" heeft de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé een belangrijke toe spraak gehouden, waarin hij met name het vraagstuk van de differentiatie in de grootte der woningen heeft besproken De wethouder heeft daarbij, zonder te willen vooruitlopen op het sociografisch rapport van het Nederlands Economisch Instituut dat op het punt staat te verschijnen, als zijn mening te kennen gegeven, dat aan de hand van dat rapport wel zal blijken dat, binnen de begrensde mogelijkheden, in Haar- lem de differentiatie op aanvaardbare wijze is nagestreefd. Dat wil echter n iet zeggen, dat daarmee de ideale toestand is bereikt. Naar de overtuiging van de wethouder zijn er in Haarlem niet te veel woningen van het drie-kamertype gebouwd, maar wel van het vierkamertype, dat eigenlijk tussen servet en tafellaken zweeft: het is onder de huidige omstandigheden te groot voor beginnende gezinnen, maar zeker te klein voor gezinnen welke reeds tot ontwikkeling zijn gekomen. Toch wilde de wethouder dat niet alleen zien als een kwestie van slaapkamerruimte. Er is ten minste in gelijke mate sprake van behoefte aan een tweede woonkamer, wel niet om gebruikt te worden als „salon" of „mooie kamer", maar als studeer- of werkvertrek. De bouw van vijf- en zeskamerwoningen echter is op het ogenblik niet in voldoende mate mogelijk omdat de huren voor het gros van de gegadigden te hoog zouden zijn. Het is echter zaak in de toekomst in de nieuwe stadswijken reeds thans grond voor dat type te reserveren, opdat de bestaande woningvoorraad over een aantal jaren kan aan gevuld worden met een type dat dan ook economisch be reikbaar zal zijn. Wordt dat programma uitgevoerd, dan zal de ideale woningdifferentiatie verkregen zijn. Wethouder Happé knoopte deze beschou wingen vast aan zijn constatering dat door dit nieuwe complex van „De Voorzorg" weliswaar 102 gezinnen aan een nieuwe woning geholpen konden worden waar bij inderdaad slechts 31 leden van de be trokken woningbouwvereniging en even veel urgente gevallen van de gemeentelijke wachtlijst konden worden tevreden gesteld, omdat men nog zoveel andere verplich tingen had jegens gerepatrieerden, gede- mobiliseerden, industriële gegadigden en dergelijke waarvoor ook bouwvolume was verworven maar dat achter die 102 ge gadigden nog een veelvoud van andere ten minste even urgente gevallen staat, welke men niet heeft kunnen helpen. De wet houder ging vervolgens dé oorzaken na van de gevarieerde woningbehoefte waar bij hij ervan uitging dat een beginnend gezin het gemiddeld ongeveer vijf jaar met een drie-kamer woning kan stellen. Daar na moet dat gezin in een woning komen, waar het zich kan ontplooien, dat wil zeg gen dat het een ruimte beschikbaar dient te hebben waarin een harmonieus gezins leven mogelijk is, niet alleen naar het aantal slaapplaatsen gerekend, maar ook naar de ruimte die disponibel is voor werk en vrije tijdsbesteding van de gezinsleden. Vandaar, dat men dan niet alleen moet let ten op het aantal slaapkamers in een wo ning, maar ook op de behoefte aan andere vertrekken. Het officiële gedeelte van de overdracht die wel wat lang duurder, van half vier tot zeven uur werd ingezet met het hij sen van de Nederlandse driekleur bij het complex door wethouder Happé, daarna werd een tweetal flatwoningen bezichtigd. Er "Was voorts een bijeenkomst in restau rant „Brinkmann" aan het Houtplein, waar behalve de wethouder ook dé directeur Van Bouw- en Woningtoezicht, ir. R. G. Veene- bos, verscheidene ambtenaren van de bij de woningbouw betrokken afdelingen van de gemeentesecretarie, de heer W. C. van Kampen als voorzitter van de Haarlemse federatie van woningbouwverenigingen, de heer C. Hille namens de Nationale Woning raad, de heer Th. C. van Beek van het ge meentelijk Huisvestingsbureau van hun belangstelling .blijk gaven. De voorzitter van „De Voorzorg", de heer A. van de Vecht, dankte het gemeentebestuur voor wat het heeft gedaan ten behoeve van de bouw, waarna de secretaris, de heer M. Rees jr., een overzicht gaf van de ontwik keling van „De Voorzorg", die nu 450 hui zen in beheer heeft. De heer Hille deelde namens 'de Natio nale Woningraad mee, dat deze instelling „De Voorzorg" een electrische klok voor het kantoor zal schenken. Verder werd nog het woord gevoerd door de architect, oe heer F. Kramer, het hoofd van het Huis vestingsbureau, de heer Th. C. van Beek, en de voorzitter van de Haarlemse fede ratie van woningbouwverenigingen, de heer W. C. van Kampen. Ook dit weekend is te Haarlem en om geving niet zonder verkeersongevallen verlopen: vier aanrijdingen waarvan drie met ernstige gevolgen. Op Zondagavond werd de twintigjarige wielrijdster G. H. uit Haarlem aangereden door een personenwagen, bestuurd door de 47-jarige onderwijzer K. B. uit Bloe mendaal. De aanrijding ontstond doordat de onderwijzer die in Noordelijke richting op de Schoterweg reed, rechtsaf de Soen- dastraat insloeg en daar op de hoek van het Julianapark tegen de fietsster opreed die uit het Julianapark rijdende rechtdoor wilde gaan. Zij kwam onder de auto te recht en liep hierbij vermoedelijk een ern stige hersenschudding en ontvellingen van haar middel tot haar benen op. Zij is in het Grote Gasthuis opgenomen. Haar fiets werd flink beschadigd. De tweede aanrijding deed zich op Zon dagavond omstreeks acht uur voor in de Grote Houtstraat ter hoogte van de Ane- gang. Een vijftienjarige smidsgezel uit Haarlem fietste in de richting van de Grote Markt en keek op een ogenblik achterom naar een achter hem rijdende vriend. Op dit ogenblik stak een wande lend echtpaar de straat over en werd door de nonchalante jongen pardoes onderste boven gereden. De 54-jarige vrouw kreeg een diepe snijwond aan haar linkerarm en nadat de ongevallendienst haar de eer ste hulp verleend had is zij op eigen ge legenheid naar het Grote Gasthuis gegaan om de wond te laten hechten. Maar 61- jarige echtgenoot liep geen wonden op maar zijn bovenkunstgebit werd totaal vernield. Een aanrijding welke gelukkig geen slachtoffers eiste gebeurde op Zaterdag middag om kwart over vijf op het drukke Houtplein. Drie in file in de richting Heemstede rijdende personenwagens zijn op elkaar gebotst toen de eerste wagen moest stoppen, daar een voor hem rijden de auto tot stilstand werd gebracht. Wa gen nummer twee stopte eveneens, doch werd door de hierop volgende auto aan gereden. Door de schok ramde toen de tweede wagen op zijn beurt de eerste. De auto's werden licht beschadigd. De bestuurder van wagen drie is doorgere den, nadat hij uit een gesprek met de be stuurders van de twee andere wagens op maakte, dat geen politie zou worden ont boden. De Haarlemse politie verzoekt thans deze automobilist zich bij de afde ling Verkeerspolitie aan de Lange Wijn gaardstraat 14 te melden. In Aerdenhout is Zondagmiddag om streeks kwart over twaalf een uit Den Haag komende 21-jarige motorfietser met duo-passagier op de hoek van de Koe- koeksweg en Leeuwerikenlaan tegen een auto gebotst. De motorrijder, die niet in het bezit was van een rijbewijs, maar wel van een oefenvergunning, had de bocht te ruim genomen. Zowel de motorrijder als zijn vriend maakten een smak op het wegdek en mpesten naar het Marinehos pitaal worden vervoerd, de eerste met een ernstige hoofdwond en een gebroken pols, de tweede met inwendige rugpijnen. Vanmorgen heeft de nieuwe adjunct directeur van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst te Haarlem, dr. D. Hey mans, zijn nieuwe werkkring aanvaard. Hij werd daarbij verwelkomd door dok ter H. Piccardt, die de leiding van de GGD heeft gevoerd tijdens de nog voortdurende afwezigheid wegens ernstige ziekte van de directeur, dr. W. B. Smit, en de wethouder van Volksgezondheid, de heer W. C. Bak ker. De laatste heeft er in een korte toe spraak op gewezen, dat de afwezigheid van de directeur een voor dr. Heymans bij het aanvaarden van zijn taak moeilijke omstandigheid vormt, anderzijds kan men er op vertrouwen, dat de nieuwe ad junct-directeur dit bezwaar zal overwin nen, omdat hij immers geen onbekende is bij de GGD, waar hij reeds van 1946 tot 1951 werkzaam was. Daarna kwam dr. O. H. Dijkstra, het hoofd van het laboratorium, zijn opwach ting maken, gevolgd door vele andere le den van de staf van de GGD. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. tuurconcertjes die de tienjarige Mozart op zijn tournées als wonderkind speelde en die hij naar eenvoudige sonates van Joh. Chr. Bach pasklaar had gemaakt. Van deze laatste hoorden wij vervolgens een goed klinkende Sinfonia in Bes voor strijkers, hobo's en hoorns. Een bijzondere attractie was het solis tisch optreden van de bekende fluitist Hu- bert Barwahser, die het Concert in G van Quantz kwam vertolken. Hij breidde dit mooie stuk uit met nodeloze cadenzen, waar de componist vast niet op gerekend heeft, want anders zou hij wel voor een traditionele fermate op een kwartsext- accoord gezorgd hebben. Bovendien heeft het geen zin bijvoorbeeld na het prachtige Arioso, dat zo logisch afgesloten wordt door het orkest, nog wat in te lassen; alles is daar gezegd en elke noot meer is er een te veel. Overigens was het beheerste spel van de solist zeer te prijzen en verdiende het orkest veel waardering voor de begeleiding. Tenslotte was het een genot te luisteren naar het concertante spel van twee fluiten, twee hoorns en strijkorkest in een Nottur- no van Haydn. En toen de muzikale ban gebroken was, mochten we frisse lucht gaan happen wat ook een welkome trac- tatie was. JOS. DE KLERK Vangst. Een bewoonster van de Johan Verhulstlaan in Heemstede heeft een wol kan dkrab van fikse afmetingen naar haar dierenarts gebracht. Het schadelijke insect was gevangen, door haar Kat. Voor de economische politierechter te Haarlem stond hedenmorgen de Rotterdam se shipshandler J. F. terecht, die er van verdacht werd, dat hij zou hebben getracht ongeveer 200.000 ongebanderolleerde siga retten in de handel te brengen. In October 1954 had hij een af nemer gezocht voor 100.000 sigaret ten, die volgens hem van het Duitse schip „Gloria" afkomstig waren en waarvan de aanwezigheid niet door documenten werd gedekt. De andere 100.000 sigaretten zou hij direct van een leverancier hebben en aan scheepsbemanningen hebben moeten leveren. Hij was in dienst van zijn broer in de N.V. „Juliana Ship Stores" te Zaan dam, doch heeft bij deze smokkelarij ge heel op eigen houtje gewerkt. Wel zocht hij samenwerking met een kennis, de musicus J. G„ die 10.000 sigaretten voor hem zou vervoeren naar F. C. K. te Rotterdam, het adres waar F. wist dat deze sigaretten wel kom waren. De musicus kreeg echter een lekke band en kwam met zoveel vertraging bij K. aan, dat deze inmiddels niet meer thuis was, waarop de hele vracht weer werd teruggebracht. F. vervoerde de volgende dag zelf de 200.000 sigaretten tegelijk en daarbij is hij tegen de lamp gelopen. De officier van justitie mr. J. Wiarda vroeg zich af of deze 200.000 sigaretten niet slechts één van de partijen was, die de verdachte verhandelde, vooral omdat hij tegen zijn afnemers had gezegd: „ik kan je er wel een millioen leveren." De officier achtte het overigens niet uitgesloten, dat onjuiste handelingen van ambtenaren deze feiten bevorderden. Hij eiste een gevange nisstraf van drie maanden tegen J. F. als mede drie jaar ontzetting uit het beroep van shipshandler. De raadman, mr. J. M. Hooffiën, legde er nog eens de nadruk op dat deze feiten zeker niet geschied zijn uit naam van de „Juliana Ship Stores", die er alleen maar door ge dupeerd zijn. Hij achtte ook zeker niet be wezen, dat het entrepot van deze zaak gebruikt zou zijn om de sigaretten op te slaan. Ten aanzien van F. bepleitte hij een voorwaardelijke straf. De economische politierechter, mr. J. A. Bletz, veroordeelde F. tot een gevangenis straf van twee maanden. De beoogde afnemer van de smokkel- sigaretten F. C. K. hoorde zes weken tegen zich eisen en kreeg drie weken gevange nisstraf. De man die F. de tip gaf, dat hij zijn sigaretten bij deze K. kwijt kon, was een bevriende scheepskapitein C. J„ tegen wie drie weken gevangenisstraf was ge- eist, kreeg drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Tegen de musicus J. G., die bij het ver voer had geholpen werden een maand voorwaardelijk en een boete van 25 ge- eist en het vonnis luidde: 14 dagen voor waardelijk en 15 boete. De Zaterdag in Utrecht gehouden najaars vergadering van de Nederlandse Wandel sportbond heeft een rustig verloop gehad Het aantal leden, dat op het ogenblik 12.127 bedraagt, is in het afgelopen jaar iets toe genomen. Aan de vlot verlopen avond vierdaagse namen 54.548 wandelaars deel, hetgeen ruim '4000 "méér is dan het- vorig jaar. Eveneens kan de vierdaagse, die voor de tweede keer in Apeldoorn werd gehou den, geslaagd worden geno<emd._ In 1956 zal de avondvierdaagse midden Juni en de vier- daagse van 24 tot en met 27 Juli (ook nu weer gelijk met de Nijmeegse vierdaagse) onnieuw in Apeldoorn worden gehouden. Zaterdagmorgen in de vroege scheme ring wapperde de driekleur op het post kantoor te Vijfhuizen in verband met het zilveren jubileum van de heer J. Kemp Jr. Dit jubileum is wel op zeer bijzondere wij ze gevierd, omdat het voor de jubilaris zelf een volkomen verrassing was. De heer Kemp had er namelijk in het geheel niet aan gedacht dat hij op Zaterdag 1 October een kwart eeuw bij de PTT werkzaam was, welke tijd hij met uitzondering van enkele jaren tijdens en kort na de oorlog gestationneerd was in het rayon Vijfhui zen. Zijn chef, de heer C. P. Dijkzeul en zijn collega's waren echter wél van dit heug lijke feit op de hoogte en bereidden -in alle stilte de festiviteiten voor. Nu beginnen de kantooruren voor het personeel der PTT in Vijfhuizen erg vroeg, want om vijf uur arriveert reeds de eerste postauto. Op dat tijdstip komen ook de bestellers om te gaan sorteren en dit werk wilde men klaar hebben wanneer de heer Kemp zou arriveren. Daarom fantaseerde de heer Dijkzeul een (overigens zeer ge loofwaardig) verhaal dat de route van de postauto met ingang van 1 October was omgelegd waardoor deze nu om kwart over zes in Vijfhuizen zou aankomen en de heer Kemp ook pas op dat tijdstip behoef de te verschijnen. Feestvreugde in de morgenuren Het kantoor was inmiddels tot in de kleinigheden keurig versierd, de cadeaux lagen klaar en de genodigden (de ouders en enkele familieleden van de heer Kemp) waren aanwezig. oZ brak het moment aan, waren aanwezig. Zo brak het moment aan, binnentrad, verwelkomd door het feest lied dat hem een lang leven toewenste. Nóg verbaasder werd hij toen hij zag dat de sorteertafel bedekt was door bloemen inplaats van met poststukken. Nauwelijks was hij van zijn schrik bekomen toen de directeur van het postkantoor te Vijfhui zen, de heer Dijkzeul, uiteenzette wat de reden was van deze feestvreugde. In een korte, geestige toespraak dankte hij de heer Kemp voor hetgeen hij in de afgelo pen vijf en twintig jaar presteerde en wenste hem nog vele jaren van trouwe dienst toe. Deze vriendelijke woorden gingen verge zeld van het cadeau van het postkantoor te Vijfhuizen: een kist sigaren en een aanste ker Ook de familie kwam met bloemen. Toen dronk men gezellig een kopje thee (de meest geëigende drank bij een jubi leum dat in de vroege morgenuren wordt gevierd) en ging men over tot de orde van de dag. Dit gold niet voor de jubilaris. Hij ging niet „de wijk in", maar vertrok met een dag extra verlof naar huis. In de loop van de morgen werd hij op nieuw gehuldigd, ditmaal door de heer J. van Daal, directeur van het postkantoor te Hoofddorp, die zijn feesttoespraak onder streepte door het overhandigen van een cadeau onder couvert. Het was Zaterdag een kwart eeuw gele den, dat de heer J. M. G. van Seggelen als loketambtenaar in dienst trad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. In die functie is hij tal van relaties van de Kamer van dienst geweest en heeft hij zich door altijd opgewekte hulpvaardigheid onderscheiden. Daarvan getuigden ook de woorden van de voorzitter van de Kamer, de heer Ch. E. Visser, die op een vanmor gen gehouden receptie aan de jubilaris een geschenk onder couvert overhandigde, en van de secretaris van de Kamer, jhr. dr. J. C. Mollerus, die namens de collegae een vulpen-set aanbood. 's Avonds was er voor het personeel van de Kamer ter gelegenheid van dit jubi leum nog een gezellige bijeenkomst. Alchiba, 29 v. Baltimore n. Hamburg. Abbedijk, 2 Le Havre verwacht. Abbedijk, 2 Le Havre. Akkrumdijk, 1 v. Amsterdam n. Londen. Aldabi, 2 Hamburg. Olkaid, pass. 2 St. Vincent n. Las Palmas. Altair, 2 Rio de Janeiro. Amstelbrug, pass. 1 Belle Isle n. Rotterdam. Amsteldijk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Amslelpark, 1 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Andijk, 2 Antwerpen. Amsteldiep, 1 Algiers verwacht. Aardijk, 1 Rotterdam verwacht. Agatha, 1 Tj. Priok. Aalsum, 1 te Genua. Amstelstad, 1 te Cebu. Abbekerk, pass. 1 Kp. Finisterre n. Genua. Arendskerk, 1 v. Hamburg n. Bremen of Antw. Annenkerk, pass. 2 Ceylon n. Aden, Banka, 1 v. Port Said n. Genua. Bloemfontein, 1 v. East London n. Port Elizabeth. Blommersdijk, 1 v. Antwerpen n. New York. Barumun, 2 Hollandia verwacht. Baud, 1 te Surabaja. Caltex The Hague, 1 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 2 v. Belawan n. Colombo. Cinula, 1 v. Stanlow n. Curasao. Gooiland, 1 te Bahia. Cistula, 1 te Stanlow. Cleodora, 1 v. Cochin n. Port Okha. Caltex Delft, 3 te Sidon. Crania, 3 te Curasao. Ganymedes, 2 v. Trinidad n. Casablanca. Gordias, 2 v. Rotterdam n. Lissabon. Daphnis, 3 Antwerpen. Delf shaven, 1 v. Rotterdam n. Narvik. Dorestad, 1 v. Buenos Aires n. Curasao. Enggano, 2 Amsterdam. Graveland, pass. 30 Ouessant n. Amsterdam. Gaasterkerk, 2 Hamburg. Gaasterland, 2 v. Bremen n. Recife. Gordias, 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Guineekust, 1 te Hamburg. Gadila, 1 340 m. O.NO. Saigon. Ganymedes, 1 v. Georgetown n. Trinidad. Haarlem, 3 te San Juan. Hector, 1 v. Rotterdam n. Oran. Helicon, 2 La Guaira. Hestia, 1 te Carupano. Hera, 1 v. Antwerpen n. Hamburg. Ilos, 1 v. Amsterdam n. Kopuenhagen. Indrapoera, 2 v. Port Said n. Genua. Kollia, 30 v. Montevideo n. Curasao. Kota Baroe, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Kermia, 1 te Curasao. Kota Inten, pass. 2 Gibraltar n. Bona. Karimun, 1 Belawan verwacht. Kalibahi, 1 Makassar. Katelysia, 1 570 m. NW. Wellington. Lombok, 1 Oct. te Balboa. Limburg, 2 Ummsaid. Loppersum, pass. 1 Kp. Finisterre n. Pt. Talbot. Luna, 1 te Amsterdam. Lieve Vrouwekerk, 3 te Rotterdam. Maureen, 29 v. Beira n. Calcutta. Maaskerk, 1 Kaapstad. Maasland, 1 v. Santos n. Montevideo. Molenkerk, 2 Karachi. Meerkerk, pass. 1 Cochin n. Colombo. Maas, 1 te Piraeus. Mariekerk, 3 te Antwerpen. Moordrecht, 2 v. Port Said n. Rotterdam. Noordam, 1 v. Rotterdam n. New Nork. Notos, 1 te Amsterdam. Nigerstroom, pass. 3 Las Palmas n. Bordeaux. Ootmarsum, 2 Le Havre. Oranjestad, 3 te Barbados. Pieter S, 1 v. Rotterdam n. Swansea. Peperkust, 30 60 m. Z.ZW. Annobon. Prins Willem II, 1 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem IV, 30 y. Montreal n. Le Havre. Phrontis, 1 Singapore. Polydorus, 1 700 m. O. Socotra. Pendrecht, 2 te Rotterdam. Perna, 2 te Willemstad. Prins Frederik Willem, 2 v. Rotterdam naar Bremen. Prins Willem v. Oranje, 3 te Rotterdam. Rotula, 30 te Curacao. Rijndam, 30 te Le Havre. Rotti, pass. 2 Gibraltar n. Amsterdam. Rijnkerk, 1 Genua. Roggeveen, 1 Mombasa. Raki, 30 440 m. N.NO. Bermuda. Salland, 30 v. St. Vincent n. Amsterdam. Singkep, 30 te New York. Slieratan, 2 v. Rotterdam n. Port Said. Soestdijk, 1 v. Port Said n. Halifax. Stad Leiden, 1 Bahrein. Stanvac Ogan, 1 te Palembang. Sanvac Talang Akar, 30 v. Palembang n. Bela wan. Statue of Liberty, 30 240 m. ZW. Fayal. Saidja, 1 Pladju. Siberoet, 1 Mauritius Stad Alkmaar, 4 Newport Mon verw. Straat Banka, 1 v. Colombo n. Belawan. Saparoea, pass. 3 Malta n. Amsterdam. Sarpedon, 2 v. Kingston n. Londen. Schie, 2 te Cristobal. Teucer, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Tankhaven II, 1 te Surabaja. Tiberius, 1 te La Guaira. Tibia, 1 80 m. O. eil. Masira. Taria, 3 te Stanlow. Tero, 3 te Rotterdam. Tiba, 3 te Antwerpen. Van Neck, 1 v. Adelaide n. Fremantle. Waal, pass. 2 Finisterre n. Hamburg. Westerdam, 1 v. New York n. Rotterdam. Westland, 1 v. Montevideo n. Santos. Westertoren, 3 te Suez. Willem Ruys, pass. 2 Gibraltar n. Port Said IJsel, 1 te Beyrouth. KLEINE VAART Alcetas, 30 v. Rotterdam n. Tanger. Atlas, 29 v. Lissabon n. Gibraltar. Advent, 1 v. Oslo te Harlingen verwacht. Arnoudspolder, verm. 1 v. Antw. n. Rotterdam. Bab T, 28 v. Ramvik n. Zaandam. Birmingham, 1 v. Sunderland n. Amsterdam. Bergsingel, verm. 1 v. Rotterdam n. Antw. - Bill S, I v. Swansea te Rotterdam. Bree Helle, 1 v. Londen n. Rotterdam. Castor, 27 v. Ipswich n. d. Tees. Cinderella, 1 v. Rotterdam n. Duinkerken. Corrie B, verm. 1 v. Winday n. Rotterdam. Diligentia, verm. 1 v. Vlaardingen n. Engeland Da Capo, verm. 1 v. Vlissingen n. Antw. Elda, pass. I Vlissingen n. Londen. Erasmus, 1 v. Herrang te Kramfors. Escaut, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Fiducia, 1 v. Boston te Maassluis. Haaksbergen, 2 v. Randers te Norrkoping verw. Helvetia, verm. I v. Antwerpen n. Par. Henrica B, verm. 3 v. Rochester n. Londen. Hoc Vinces, 1 v. Grimsby te Rotterdam. Hera, 30 te Antwerpen. Ilias, 29 v. Messina n. Bari. Inspecteur Melleirn, 1 v. Londen te Rotterdam. Import, 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Joost, 28 v. Gent n. Stockholm. Jaba, verm. 1 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Jan Kreumer, 1 v. Rotterdam n. Londen. Jokurma, 1 v. Zaandam n. Gent. Kaap Falga, 28 te Zaandam. Kaap St. Vincent, 29 v. Vastervik n. Rotterdam. Larix, 28 te Otlerbacken. Leuvehaven, 1 v. Karlshamn n. Capelle. Mutatie, 23 v. Mantyluoto. n. Bridgewater. Maria, 1 v. Gent te Vlissingen. Monica, verm. 1 v. Dublin n. Krimpen. Manetje Bohmer, 2 v. Fowey te Amsterdam Marjan, 4 v. Gefle te Antwerpen verw. Mypuck, 1 v. Sluiskil te Drogheda. Myfem, 1 v. Nykoping te Stockholm. Nero, 29 v. Lissabon n. Sevilla. Notos, 30 te Rotterdam. Noorderhaven, verm. 1 v. Kopenhagen n. Fre- deriksund. Oosterdok, 2 v. Skagen te Rotterdam verw. Oranjepolder, verm. 2 v. Valencia n. Londen. Phidias, 29 v. Rotterdam n. Livorno. Plato, 29 te Aarhus. Pavo, 28 te Zaandam. Pavonos, 1 v. Vlissingen n. Stockholm. Stientje Mensinga, 2 v. Rotterdam te Ventspils Tilly, 29 Gothenburg gep. n. Zaandam. .Trito, 1 v. Rotterdam n. Dublin. r Veenenburgh, 1 v. Middlesbro te Amsterdam. Vrouwepolder, verm. 1 v. Vannes n. Belfast. Wiebold Bohmer, 4 v. Sevilla te Amsterdam verwacht. Wiema, 1 v. Antw. te Vlissingen. Westereems, 1 v. Veitsiluoto te Antw. Westpolder, 3 v. Lissabon te Antw verw. SLEEPVAART Humber, 30 v. d. Nieuwe Waterweg te Vlissingen Loire, 250 m. W.NW. Port Said met molen. Oceaan, 30 te Maracaibo met zuiger en 30 van Maracaibo n. Aruba zonder sleep. Tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de Bloemendaalse Hartenlustschool in het Concertgebouw te Haarlem bood Mart/ Pimentel het hoofd van de school, de heer J. Buis, namens de leerlingen een vlag aan voor gebruik op sportvelden. In aansluiting op ons bericht van Zater dag 1 October over het ongeval dat zich omstreeks elf uur Zaterdagmorgen op het spoorwegemplacement van de N.S. aan de Westergracht te Haarlem heeft voorgedaan kunnen wij mededelen dat de rangeerder die hierbij zwaar gewond werd, de 31- jarige M. de Vendt uit de Roemer Vis- scherstraat te Haarlem is. Tijdens het rangeren van een trein stond hij op de treeplank van de derde wagon toen hij, blijkbaar om de stand van de wissels te overzien, naar buiten helde ten gevolge waarvan hij zijn hoofd stootte tegen een ijzeren leidingmast. Door de schok viel hij waardoor zijn rechter voet onder de rijdende trein terecht kwam en werd verbrijzeld. De machinist van de trein die het ongeluk zag gebeuren bracht de trein, die slechts een geringe snelheid had, onmiddellijk tot stilstand. De onge lukkige rangeerder is opgenomen in de Mariastichting. De botsing met de leiding- mast was zo hevig dat hij tevens een ern stige wond aan zijn achterhoofd opliep. Naar wij voorts vernemen verkeert hij niet in levensgevaar al blijft de algehele toestand zorgwekkend. Door de Haarlemse recherche is Zater dagmiddag 1 October in een kledingbedrijf te Haarlem een 31-jarige vrouw aangehou den die ervan verdacht wordt een kinder pakje ter waarde van 26 gulden te hebben ontvreemd. Bij het verhoor bekende zij het pakje te hebben gestolen. Nadat een proces verbaal was opgemaakt is zij weer op vrije voeten gesteld. Voor de Haarlemse politierechter stond Maandag de 67-jarige M. W. uit Haarlem terecht, die op Woensdag 3 Augustus een klein katje, dat in zijn tuin aan het spelen was, de keel had dichtgeknepen, waarna hij vervolgens de schedel van het dier had in geslagen. Als getuige-deskundige verscheen een Haarlemse dierenarts,die verklaarde, dat de kat inderdaad bijzonder ernstig mishandeld was. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende, dat er sprake was van een ernstig geval van dierenmishandeling en eiste twee weken gevangenisstraf. De politierechter wilde rekening houden met de hoge leeftijd van de verdachte en veroordeelde hem tot veer tig gulden, subsidiair twaalf dagen en tien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het veertigjarig bestaan van de Harten lustschool, de openbare Ulo aan de Vijver- weg te Bloemendaal, is het afgelopen weekeinde op grootse wijze gevierd. „Veer tig jaar worden is zeker geen prestatie", zei het hoofd der school, de heer J. Buijs Jr. „Weet u, waarom we dit feest dan vieren? Omdat het wel een prestatie is, dat een na vijfendertig jaar doodverklaar de school, schijndood, werd heropgebouwd en een leerlingental bereikte, dat alle voor gaande jaren slaat." Hij dankte allen, die in de veertig jaar iets voor de school had den betekend, in de na-oorlogse periode in het bijzonder hen die onvermoeid hadden gestreden om de tot verdwijnen gedoemde school te behouden. Deze woorden werden gesproken in het Concertgebouw, waar Za terdagavond voor de viering van het jubi leum leerlingen en oud-leerlingen van de school waren bijeen gekomen. Onder hen waren eveneens Bloemendaals burgemees ter, dr. D. H. Peereboom Voller, en de wet houder van oderwijs, mej. dr. M. E. Nolte. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de jubileumcommissie van de Jlartenlustschool, de heer J. G. de Vries, een van de oud-leerlingen. Verder werd het woord gevoerd door dr. Peereboom Voller, die de Hartenlustschool nog jong noemde en maar een beginnertje in de schoolwereld vergeleken bij zoveel andere scholen van honderd jaar en ouder. Na mens het gemeentebestuur dankte hij de grote groep van leerkrachten, die in deze vertig jaar hun beste krachten aan de school hebben gegeven. Het verdere programma bestond vóór de pauze uit de piano-vertolking van een Im promptu van Schubert en een fantasie Im promptu van Chopin door de begaafde pianste en oud-leerlinge Ineke Bosch. Haar spel werd omlijst door het optreden van het Hartenlustschoolorkest onder leiding van de heer D. Krabbendam, een der leer krachten. Na de pauze werd onder leiding van me- vouw Lizzy May de Hartenlustschool-revue „Een lust voor het hart" opgevoerd door een twintigtal leerlingen. Dit alleraardig ste cabaret had enkele zwakke punten, maar die vielen in het niet bij de grap pige zaken van veertig jaar schoolleven, waar èn leerlingen èn oud-leerlingen, maar ook zij, die niet op deze school zijn ge weest en de avond bijwoonden met veel plezier naar hebben gekeken. Terecht hoor de men na afloop het geluid van ouderen, dat het schoolleven er bij vroegere jaren vergeleken enorm op vooruit is gegaan, niet in het minst door een binding na schooltijd via een schoolvereniging. Het ligt in de bedoeling een oud-leerlingen-vereni- ging op te richten, maar definitieve plan nen daaromtrent zijn er nog niet. In de middaguren werd een drukbezochte receptie gehouden in de gymnastiekzaal van het schoolgebouw. Zeker tweehonderd oud-leerlingen en oud-onderwijzers von den hier elkaar en menige leuke herinne ring werd opgehaald waarbij een gulle lach de plaats innam van een berisping vroeger. Vergezeld van wethouder A. vap Geluk was burgemeester Peereboom Voller een der eersten, die zijn gelukwensen kwam aanbieden. Later verscheen ook de oud wethouder van onderwijs, mr. F. P. Th. Rohling, die nog talrijke herinneringen op haalde. Namens de oud-leerlingen bood de heer E. Pimentel een schoolvlag aan in de kleu ren van de school: wit en groen. Het is een vergrote uitgave van de door de heer Van der Borden, de tekenleraar van de school, ontworpen fietsvlag, die dezer dagen aan alle leerlingen is uitgereikt. Op een witte achtergrond staat daarop in groene kleur een springend hert. Het jubileumfeest was Vrijdag begonnen met een sportdag voor alle leerlingen op het gemeentelijk sportterrein aan de Zee weg in overveen. Het kerkje met de stompe toren in het wijde polderland van Spaamwoude was op deze mooie Zondagmiddag weer het „doel punt" van velen, die met een romantische hunkering naar muziekgenot het gedeelte lijk barokke, gedeeltelijk klassieke pro gramma gingen beluisteren dat „Die Haer lemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart in het middeleeuwse gothieke gebouwtje zouden uitvoeren. En op die plek, waar de geest der voor bije eeuwen gestold is, hoorden wij voor het eerst in ons leven muziek van een zekere Antonio Mahaut, die zich op de ge drukte uitgave van zijn werken nader als „compositeur en muzijkmeester, wonende te Amsterdam" aanmeldde. Hij schijnt bovendien fluitist te zijn geweest, een fluit- methode en ander muziek voor zijn instru ment te hebben gepubliceerd en omstreeks 1760 in een Frans klooster een toevlucht gevonden te hebben, toen hij uit Holland was gaan vluchten voor zijn schuldeisers. Waarschijnlijk was hij Fransman en Fétis beweerde dat de juiste schrijfwijze van zijn naam Antoine Mahault was. Zijn Sinfonia voor strijkorkest bleek een goed doorwerkt stuk te zijn. Het deed zo nu en dan aan Pergolesi denken. Als het waar is wat Gré- goire indertijd schreef, namelijk dat in de Leidse Bibliotheek meer composities van Mahaut bewaard worden, dan lijkt het mij zeer de moeite waard daar eens naar om te kijken. In ieder geval heeft André Kaart een goede vóndst gedaan met de hand te leggen op deze Symphonia. De claveciniste Gertrude Maclaine ver gastte het publiek op een der drie minia-

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10