Kort en bondig Vele gelukwensen op receptie speeltuin „Het Oosterkwartier" CB B Vernieuwd Witte Kruis-gebouw in Haarlem-Noord geopend Expogé-Haarlem vierde tienjarig bestaan neven aan de redactie Hartelijke huldiging in Brinkmann Zware straffen voor dronken automobilisten Duyvis' LIVORNO Nog geen beslissing over uitbreiding Hoogovens en Breedband Washington en Belgrado werden het eens Amsterdamse Beurs MAANDAG 3 OCTOBER 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van jubilerende grafici Sparen in September Wijkcqmité Oud-Schoten K.A.B.-programma Hervormde wijkgemeente V houdt „fancy-fair" Nog een jubileum! Galartfvond voor,NOG in Hillegom Pastoor Pouw maakte kennis met nieuwe parochianen Burgerlijke Stand van Haarlem Verstuikte enkel na val van vijf meter hoogte Kampioenschap HJC Eerste ondernemingsraad van ziekenfonds Kwestie van controle op gebruik van militaire hulp geregeld Raadslid M. Weber moet rust houden Sport in 't kort Hartelijke huldiging van jubilerend dienstmeisje Een groot aantal belangstellenden is Zaterdagmiddag naar het clubgebouw van de Haarlemse speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Bernard Zweers- straat gegaan, waar het bestuur van „Het Oosterkwartier" bijeen was om talrijke ge lukwensen in ontvangst te nemen bij twee lustrumvieringen: het zilveren jubileum van het jeugdfanfarekorps en het dertig jarig bestaan van de eigen speeltuinver eniging. Onder de belangstellenden op de receptie en onder hen, die het woord voer den, bevonden zich de heren H. van Dijk namens het Haarlems Speeltuinverbond, D. Vijlbrief als tweede secretaris van de N.U.S.O., J. Willemse, namens de raads fractie van de Partij van de Arbeid, ver tegenwoordigers van welhaast alle speel tuinverenigingen in de gemeente, N. J. Vos namens het wijkcomité-Oost. Ook merkten we onder de aanwezigen op drs. W. Haze- voet en de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding de heer K. de Graaf. Velen had den bloemen gestuurd bij deze feestelijke lustrumviering. De heer A. J. Dinkelberg, voorzitter van de jubileumcommissie, opende de bijeen komst, waarna de voorzitter van de speel tuinvereniging, de heer I-I. Loppersum, een resumé gaf van het speeltuinwerk en van het wel en wee van de vereniging in de afgelopen periode. De heer Willemse vond het speeltuinwerk ook daarom zo belangrijk, omdat het goede mensen van de jeugd maakt en hen op voedt voor de taak in de maatschappij. Als tweede secretaris van de NUSO memoreerde de heer Vijlbrief hoe wijlen „Vader" Klaren de stoot gaf tot de oprich ting van de eerste speeltuin. Dit werk heeft zich zo bijzonder ontwikkeld, dat op het ogenblik mag worden aangenomen dat in de ongeveer vijfhonderd speeltuinvereni gingen in ons land niet minder dan 350.000 kinderen zijn samengebracht. De heer Vijl brief merkte op, dat hij had meegemaakt, dat kinderen uit de speeltuinvereniging elkander vonden in het huwelijk, en dat zij daarna als leid(st)er weer in het speeltuin- wrek zijn teruggekomen. Hierna overhandigde de heer Dinkelberg aan het bestuur namens de leden een nieuwe verenigingsvlag compleet met stok. Voor het Jeugdfanfarecorps schonk hij een cadeau onder enveloppe. De heer J. Kuijper stelde zich als waar nemend voorzitter van de jubileumcommis sie uit het Haarlems Speeltuinverbond op de plaats, die eigenlijk door de voorzitter van de jubilerende vereniging had moeten worden ingenomen. Maar omdat men moei lijk zich zelf kan toespreken nam de heer Kuijper deze taak over. Hoewel er reeds vier jubilea in een jaar waren geweest, verheugde bet. hem, dat er toch spontaan zoveel giften van de bevriende speeltuin verenigingen waren ontvangen om Het Oosterkwartier het jubileumgeschenk onder enveloppe aan te kunnen bieden. De afdeling Haarlem van de Nederland se Vereniging van Ex-politieke gevange nen vierde Zaterdagavond haar tienjarig bestaan in het gebouw vCultura'\ De voor zitter, de heer K. R. van Staal, sprak een kort openingswoord waarin wijlen dr. J. J. Roorda, zijn voorganger en met hem allen die de afdeling na 1945 ontvallen zijn, met dankbaarheid werden herdacht. Hij heette in het bijzonder en ook met vreugde vier bestuursleden der B.O.I.W. welkom, wat als voorloper gezien mag worden van de toekomstige eenheid in optreden naar buiten. Daarop volgde een hartelijk begroetings woord van de voorzitter der B.O.I.W.de heer J. Th. Boogaard. Als feestredenaar trad de heer W. Bak ker uit Velp op, die als enig hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen er ook tien jaren op heeft zitten. Hij huldigde allereerst de vier oprichters, namelijk zuster Ria Hin- rich, mevrouw Marguérite Couperus en de heren Martin en Wassink. Tevens werd hulde gebracht aan mejuffrouw J. van Laar en de heer IC. J. van Kampen, die de afdeling tien jaren gediend hebben als penningmeesteres en als secretaris. De dames werden namens een anoniem groepje bloemen aangeboden. In zijn rede wees de heer Bakker op drie feiten die betrekking hebben op de datum 29 September. Het was 29 Septem ber 1940 dat drie kameraden gefusilleerd werden n.l. de heren Bosschard, Van der Vegte en 's Jacob. 29 September was ook de dag dat de vereniging werd opgericht en dit jaar 29 September vergeten wij niet, omdat ter inzet van een nieuwe actie, door het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekamp-systeem toen een welgeslaagde persconferentie werd gehou den. In een gloedvol betoog met veel fei tenmateriaal, vroeg de spreker instemming en steun aan alle goede Nederlanders, om door het bewerken der publieke opinie de vrijlating te bevorderen van de circa 16 millioen gevangenen in Rusland, die op ons in het Westen rekenen. De avond werd verder opgeluisterd met een zeer beschaafd non-stop programma, gegeven door het gezelschap „Roland Wag- ter" uit Amsterdam. (Verkort weergegeven) Voor de rechtbank. Mijne Heren, U zoudt mij ten zeerste verplichten door onder staand ingezonden stukje in uw blad op te nemen: In uw blad d.d. 29 Sept. 1.1. stond een verslag der terechtzitting van de Haarl. Rechtbank, alwaar P. terechtstond terzake van verduistering ten nadele van een hout handel te Heemstede. De verdediger van P. veroorloofde zich de opmerking, dat ik mij in deze blijkbaar niet „brandschoon" voelde, omdat ik P. nog een kans had ge geven, om in dienst te blijven. Ik protesteer met klem tegen deze uit lating, die wellicht op de een of andere wijze als verdediging van P. bedoeld een totaal verkeerd beeld geeft van de werke lijkheid. Voorts mag ik van deze gelegenheid wel gebruik maken, om er op te wijzen dat zich met betrekking tot mijn zaak nimmer fail lissementsmoeilijkheden hebben voorge daan, zoals niet goed ingelichten mogelijk uit het verslag zouden kunnen opmaken. PH. DE JAGER Namens het wijkcomité-Oost getuigde de heer N. J. Vos van dank en waardering voor het speeltuinwerk. Tenslotte werd de rij van sprekers besloten door de heren H. Mensink, namens het kinderkoor „De Kleine Stem", Poppen namens de damclub „Het Oosten," Blaauw als secretaris van de Haarlemse Korfbalbond en A. Groen- wald. De heer Blaauw zag het speeltuin werk als belangrijk voor de schoolplichtige jeugd. Voor de rijpere jeugd van boven de vijftien jaar achtte hij het van belang, dat uit de speeltuinvereniging destijds een korfbalvereniging is ontstaan. Talrijke bloemen versierden de zaal, waar des avonds het feest voor de kinderen werd gevierd in een intieme bijeenkomst. Zondag hield „Het Oosterkwartier" een wandeling door deze omgeving, waaraan vele groepen deelnamen. In de Bilderdijkzaal van café-restaurant Brinkmann klonken Zaterdagochtend om streeks half elf vrolijke pianoklanken ter ere van de huldiging van een tweetal jubi larissen van de Haarlemse drukkerij Jacob- son. Het waren de heren P. Jonker, voor- man-handpersdrukker en C. Langerak, papiersnijder, die respectievelijk 25 en 35 jaar bij dit bedrijf werkzaam zijn. De directeur van dit bedrijf, de heer A. Jacobson, noemde deze dag voor de jubi larissen een lichtende mijlpaal. Hij prees voorts hun nauwgezette plichtsbetrachting en goede samenwerking. „De groei en bloei van het bedrijf zijn zeker mede te danken aan de ijver en het verantwoordelijkheids gevoel van chef Jonker en voorman Lange rak", zei de heer Jacobson die verder de hoop uitsprak dat de jubilarissen in de toe komst op even vruchtbare wijze hun krach ten in dienst van het bedrijf mochten stel len. Hij ovei-handigde beide heren de zil veren legpenning met het bijbehorend ver erend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel benevens namens de firma zelf een geschenk onder couvert. Uit naam van het personeel sprak de heer C. C. Stam, die memoreerde dat de heren Jonker en Langerak van jongsafaan in het bedrijf zijn opgegroeid en zich alt ijd met interesse en grote vakbekwamheid aan hun taak in hef bedrijf gewijd hebben, zo dat voor hen dit dagelijkse werk geen sleur geworden is. „Nog vele jaren in gezondheid in ons midden" wenste de heer Stam de beide jubilarissen toe. „De tijd van de luie leunstoel als cadeau is voorbij", meende de de spreker, en namens het gehele personeel bood hij daarom een geschenk onder cou vert aan. De echtgenote van de heer Lange rak ontving een bloemstuk. De laatste spreker was de heer P. W. Voskuilen, secretaris-penningmeester van de Algemene Nederlandse Grafische Bond die in een kort speechje de beide jubila rissen prees om hun werk in de drukkerij, maar tevens om datgene wat zij hebben bij gedragen als steun aan het werk van de Bond. Namens de Bond werrste hij de heren van harte geluk- met dit jubileum en overhandigde hij elk een bloemstuk. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in de afgelopen maand ingelegd een bedrag van f 1.847.863 en terugbetaald f 1.313.813, zodat het spaaroverschot f 534.050 bedroeg. In September werden niet minder dan 1053 nieuwe spaarders ingeschreven. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar groeide het inleggerstegoed met een bedrag van f4.882.127 tot een totaal van f39.778.970. Het aantal inleggers bedroeg ultimo September 75.879. terwijl op dat tijd stip 10.103 spaarbusjes in omloop waren. Het verslag over de openoare vergade ring van het wijkcomité Oud-Schoten, ge plaatst in ons blad van Zaterdag j.l. was tengevolge van een reportage-fout onvol ledig en ten dele onjuist. Wij tekenen er het volgen bij aan: Het protest dat bewo ners van Const. Huygensstraat en Vollen- hovenstraat reeds op 3 April j.l. aan de directeur vxan Bouw- en Woningtoezicht richtten, naar aanleiding van het bewaren van vodden en oud roest op een naburig terrein waarop ook een vervallen paarde- stal staat, werd begin September beant woord. De betreffende instantie deelde toen mede dat men de eigenaars verzocht heeft, de hinderlijke objecten van het land te verwijderen. Hierna heeft het wijk comité zich tot B. en W. gericht. Aange zien echter zowel de burgemeester ais twee wethouders afwezig waren, ontving men van de loco-burgemeester slechts de ver zekering dat jn den vervolge gevallen als het onderhavige op vlotter wijze zullen worden behandeld. Dat de noordkant van de brug over de Jan Gijzenvaart voor het verkeer veilig dient te worden gemaakt was een nood zaak die niet de heer Kampman, zoals wij abusievelijk meldden, doch de voorzitter van het wijkcomité, de heer B. J. A. Steentjes, naar voren bracht. De opmer king over de spaarzame brievenbuslich- ting berust op een misverstand. De Katholieke Arbeiders Beweging, af deling Haarlem, heeft haar programma voor de komende winter bekend gemaakt. Het omvat, behalve de kadervergaderin gen, toneeluitvoeringen door de toneel groep van deze KAB-afdeling „De spelers van St. Frans", die „Twee flierefluiters in 't Paradijs" voor het voetlicht brengt. De eerste opvoering was Zondagavond, de volgende zijn op 3, 4, 6, 7, 9, 10 en 11 Oc tober. Op 4 December is er een St. Nico- laas-kinderfeest en op 18 en 19 December een Advents- en Kerstviering. Op 25 en 26 Maart worden de Passie-uitvoeringen ge geven en op een Zondag in Mei zal een bedevaart naar Heiloo worden gemaakt. De wijkgemeente V van de Hervormde Gemeente van Haarlem gaat op 4 en 5 Oc tober een „fancy-fair" houden, waarvoor de opbrengst bestemd zal zijn voor het jeugdwerk, de ziekenzorg en andere goede doelen. Jonge Kerk richt de fancy-fair in en is reeds druk bezig met de attracties. Zij wordt gehouden in het gebouw van .de H. J. M. V. in de Lange Margarethastraat en is open van twee uur uur 's middags tot elf uur 's avonds. Zaterdag vermeldden wij in het verslag van de opening van de tentoonstelling van werken van Bob Buys, dat het hier tevens een jubileum betrof voor het echtpaar P. Leffelaar, dat een kwart eeuw geleden voor het eerst een openbare expositie inrichtte. Nu blijkt ons dat daar weer een ander jubi leum mee samenhangt: gelijk met de Am sterdamse Joffers exposeerde toen namelijk me.i. Tine Honig, die dus vijfentwintig jaar geleden haar artistieke loonbaan officieel begcn F~n gelukwens aan deze nog altijd actieve Haarlemse schilderes is dus wel op zijn plaats. Naar men ons meedeelt zal er Dinsdag 18 October een gala-avond gehouden worden in Treslong ten bate van het Nederlands Olym pisch Comité. Tal van bekende figuren zul len aan deze avond medewerken. Tom Scbreurs en Aad van Leeuwen zullen een bekende figuur op het gebied van de hip pische sport interviewen. Ook de omroeper •Tan Boots zal ziin medewerking verlenen. De accordeonist Johnny Meier en de pianist Her Heijerman zullen voor de muzikale afwisseling zorgen. Een gedeelte van deze avond zal uitgezonden worden voor de A.V.R.O. De Haarlemse politierechter heeft Maan dagmorgen twee Haarlemmers veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en de in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar omdat zij samen op de avond van 3 September dronken in een auto zouden hebben gezeten. Uit de verklaringen van de verdachten en van de getuigen en uit het proces-verbaal van de politie werd duidelijk, dat C. van S. en S.S. na in een café in de Kleine Houstraat talrijke glazen bier en cognac gedronken te hebben in een auto waren gestapt en in de richting van de Gedempte Oude Gracht waren wegge reden. Op de Turfmarkt stond een negen entwintigjarige wielrijder te wachten op het van rechts komend verkeer en Van S., die de auto bestuurde, reed, hoewel hij ge makkelijk kon stoppen tegen de fiets op. „M'n klomp brak", verklaarde hij voor de politierechter, „en daarom kon ik niet bij de rem komen". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was echter van mening, dat Van S. zeker niet achter het stuur had moeten gaan zitten en nadat hij gewezen had op het ernstige ongeluk, dat onlangs in Den Haag heeft plaats gehad, eiste hij tegen Van S. een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden en de intrekking van het rijbewijs voor vijf jaar. Tegen S. S., die niet was verschenen, werd een maand gevangenisstraf meer gevraagd. Van S. werd bij de uitspraak van de po litierechter bovendien nog veroordeeld tot twintig gulden boete omdat hij de wiel rijder had aangereden. Tijdens alle missen welke Zondag in de kerk van de H. Bavo te Heemstede werden opgedragen heeft de nieuwe herder, pas toor C. Pouw een hartelijk woord van dank gesproken tot zijn parochianen, naar aanleiding van de sympathieke ontvangst, welke hem Vrijdagavond ten deel gevallen is. Ofschoon hem reeds veel goeds over Heemstede ter ore was gekomen, heeft een dergelijke hartelijke ontvangst toch zijn stoutste verwachtingen verre overtroffen. Met het oog op zijn installatie verklaarde pastoor Pouw vervolgens in de handelingen van de Apostelen de preek te hebben ge vonden, die voor 1900 jaar de eerste pas toor tot de gelovigen heeft gehouden. Het was die van Petrus te Jerusalem, waarin hij aankondigde opnieuw de Christus te zullen brengen. De predikant maakte deze woorden nu tot de zijne, want evenals alle andere priesters kwam ook hij alleen om Christus en Zijn Vrede te brengen. Pastoor Pouw gaf hierna onomwonden uitdrukking aan zijn enthousiasme over de prachtige verhoudingen in zijn nieuwe pa rochie; de mooie scholen, waar een staf van uitstekend personeel van leken en religieu zen in volkomen harmonie met elkaar sa menwerken, ten einde de zeventienhonderd leerlingen op te voeden tot volwaardige leden van kerk en maatschappij. Het zijn vooral deze bloemen die onze zorgen be hoeven, om tot Gods eer te worden opge kweekt. Na ook zijn bewondering te hebben uit gesproken voor de fraaie en artistiek vol- uifdS"'vjSn Tki"" «ndoSliffja? en II SpS egeh zij dit steeds onder pastoor Van Mierlo hebben gedaan. Met het verzoek tot de parochianen veel voor hem te bidden, be sloot de pastoor zijn eerste preek in Heem stede. Daarop bestond 's middags in de pastorie voor de parochianen gelegenheid persoon lijk met hun nieuwe pastoor kennis te ma ken, een gelegenheid, waarvan uiteraard talrijke bewoners van de parochie Berken rode een dankbaar gebruik hebben ge maakt. HEERLIJKE TAFELSAUS Een dekkende zachtzuretafelsaus. Klaar voor het gebruik. Voor sla, slaatjes, boterhambeleggingen en de warme maaltijd. Houd altijd een fles in huis. In de te Amsterdam gehouden vergade ring der Koninklijke Nederlandsche Ploog- ovens en Staalfabrieken N.V. zijn de cijfers over 1954-'55 met algemene stemmen goed gekeurd. Het dividend werd bepaald op 4 percent voor de prioriteits- en 12'/2 percent voor de gewone aandelen. Tevens werd goedgekeurd dat ten laste van de agio- j en zuster C. Peters dr. E. 'den Hartog Het Witte Kruis, afdeling Haarlem-Noord j de belangstellenden van harte welkom, in lieeft een vernieuwd onderkomen; het van binnen herbouwde huis aan het Soenda- plein werd Zaterdagmiddag op feestelijke wijze in gebruik genomen onder belangstel ling van een schare Haarlemse medici en Kruiszusters, waarvan zuster J. W. de Wolf reserve bonusaandelen worden uitgegeven ten bedrage van 5 percent van het nomi nale geplaatste gewone kapitaal. Mr. A. J. d'Ailly en mr. H. L. Woltersom, die aan de beurt van aftreden waren, werden als com missaris herkozen. In de vergadering van certificaathouders heeft het bestuur van de Hoogovens in ant woord op diverse vragen medegedeeld, dat naast de vergroting van de staalfabriek met een zesde Siemens-Matty-oven en diverse uitbreidingen dér transportinstal laties, plannen in studie zyn om tot een verdere uitbreiding te geraken. Ook bij de Breedband wordt ernstige aandacht be steed aan een vergroting van de capaciteit. Het ligt in de bedoeling een gemeenschap pelijk besluit te nemen. Op dit ogenblik is de beslissing echter nog niet gevallen. Deze aangelegenheid vormt nog een onderwerp van ernstige studie. Op de vraag of de uitbreiding met een emissie gepaard zal gaan kon het bestuur geen antwoord geven. Ook de waardering van het pakket aan delen in de Dortmund Hörder Hüttenunion A.G. kwam ter sprake. Een der aanwezigen vroeg of de tijd nog niet gekomen was déze aandelen a pari op te nemen en dit ver gezeld te doen gaan van een bijstempeling of herwaardering van het uitstaande kapi taal. Het bestuur herhaalde zijn mededeling van het vorige jaar, dat pas aan een an dere waardering van genoemd aandelen pakket kan worden gedacht, zodra de D.H. H. rendement gaat geven. Het bestuur heeft zich echter over deze kwestie nog niet beraden en er is dus geen uitspraak mogelijk. Een eventuele bijstempeling van de aandelen brengt echter ook fiscale con sequenties met zich mede. Bij de D.H.H. viel bijzonder veel te reconstrueren en zware afschrijvingen waren fiscaal voor delig voor deze maatschappij. Bovendien moesten voor de wederopbouw vele lenin gen worden aangegaan, doch de directie van de Hoogovens heeft goede hoop, dat het stadium van rentabiliteit bij de D.H.H. zal komen. Ricardo uit Zandvoort terzijde zullen staan. Het gebouw onderging inwendig een ware metamoi-fose. Het is ruimer, een be hoorlijk toegerust centrum voor aanstaande en jonge moeders met haar babies en kleu ters. De bedoeling van „Het Witte Kruis" is namelijk het kind onder geregelde medi sche controle te houden tot het de leeftijd bereikt, waarop het onder toezicht van de schoolarts komt. Maar de aanstaande moe der wordt niet vergeten; voor haar zullen zogenaamde zwangerschap-gymnastiekcur- sussen worden georganiseerd die onder lei ding van mevrouw Van der Wall-Meijer in de achterste kamer plaats hebben. Dit ver trek zal tevens dienen voor het bergen van kinderwagens; tegen de wand vindt men er een ruime bergplaats voor medicamenten. Aansluitend ligt de wachtkamer, waar de kleintjes ook ontkleed en gewogen kunnen worden op door zijwanden gescheiden com modes. Er hangen hier twee hoogtezonnen, waaronder kinderen, op dokters attest, zullen kunnen spelen. Tenslotte is er de dokterskamer, als de andere kamers sober maar keurig ingericht en helder in de verf. Dr. J. J. Eekhardt, voorzitter van de Haarlemse Witte Kruisvereniging, heette HAARLEM, 1 October 1955 GEHUWD: 1 Oct., B. van der Leest en M. Leis: J. Wijers en I. J. F. Ball; C. Fris en A. R. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 29 Sept., B. de VriesSluiter; A. I-I. A. Kreetzvan Schie; 1 Oct., C. N. RosenhartRosenhart. BEVALEN van een dochter: 30 Sept., B. Sernee—Plönes; E. W. P. Henderickx—de Mari; J. A. de LangenDoppenberg; 1 Oct., E. L. A. Rijndersvan Schoonhoven. OVERLEDEN: 29 Sept., D. van Meurs, 58 j„ Maerten van Heemskerkstraat; M. Disco Praat, 39 j., Dirk Schaferstraat; 30 Sept., P. de Boer, 63 j., Pijlslaan. het bijzonder wethouder W. C. Bakker en de inspecteur resp. adj. inspecteur van Volksgezondheid in de provincies Noord holland en Utrecht, de doctoren L. P. M. de Groot en J. J. van Gelderen. Wethouder Bakker roemde de samen werking die in onze stad zowel tussen de Kruis-verenigingen onderling als tussen deze en de ziekenfondsen bestaat. Dat af deling Noord ondanks de stijgende econo mische welvaart met beide benen op de grond bleef staan en een bescheiden, maar degelijk onderkomen koos; noemde spreker een proeve van wijs beleid. Dr. de Groot verklaarde al veel openin gen van Kruishuizen te hebben bijgewoond en meestal in kleinere plaatsen, waar de gemeenschapsgedachte sterker ontwikkeld is. In de grote steden wortelt de Witte Kruisvereniging minder gemakkelijk. Haarlem, zei dr. de Groot, was de eerste grote gemeente, waarin hij saamhorigheid „met een curve als een berg" bespeurde. Namens de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunde sprak dokter A. H. de Vries. De heer H. F. Wie- bols bracht de felicitaties over, waarna voor de Stichting Moederschapszorg en Kinder- hygiëne dr. S. Simons het woord voerde. Op Zaterdagmiddag omstreeks kwart over een hing een bewoonster van de Gier straat. de was op, staande op een verbin- dingsbrug die de voor- en achterzijde van haar woning verbindt. Een der planken van deze brug was zo vermolmd dat hij brak waardoor de vrouw een val van vijf meter maakte op een glazen achterdak. Zij liep hierbij slechts een verstuikte linker enkel op en bovendien kreeg zij door de glasscherven enkele snijwonden aan han den en armen. Zij werd door huisgenoten uit haar benarde positie bevrijd. Het zeilseizoen van de Haarlemse Jacht Club werd besloten met de jaarlijkse wed strijden om het clubkampioenschap, welke in het afgelopen weekeinde zijn gehouden. Het hoogste aantal punten is behaald door J. L. J. B. Sweerts de Landas aan wie de kampioenswimpel werd uitgereikt. Goede raad van minister Suurhoff Te Utrecht is Zaterdag de ondernemings raad van het Algemeen Nederlands Onder ling Ziekenfonds geïnstalleerd dooi- de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer J. G. Suurhoff. De minster zei dat dit de eerste onder nemingsraad is die in het ziekenfonds wezen tot stand is gekomen. Er is aan ge twijfeld of ziekenfondsen ondernemingen zijn volgens de Wet op de Ondernemings raden. Ofschoon de wet op dit punt niet. geheel duidelijk is, zal zij toch ook voor de ziekenfondsen worden toegepast, aldus de minister. Aan de ondernemingsraden is bij de wet een aantal concrete bevoegdheden toege kend, die wel eens aangeduid worden met de naam medezeggenschap. Minister Suur hoff achtte het beter dit niet te doen, omdat dit begrip nog te weinig zegt. Hij gaf de leden van de raad de waar schuwing niet op de stoel van het bestuur te gaan zitten. Alleen de leiding heeft de verantwoordelijkheid tegenover de leden. Samen met de leiding heeft de raad de taak de goede gang van zaken en de goede ver standhouding in de onderneming te bevor deren. Daarom is er wel ruim overleg, ook over technische en economische zaken, maar het nemen van beslissingen blijft bij het bestuur. Het is ook niet de bedoeling de raad uitsluitend als vragenbus voor het personeel te laten fungeren. De grote taak van de ondernemingsraad blijft: verbete ring van de menselijke verhoudingen in de onderneming, aldus minister Suurhoff. BELGRADO (AFP-Reuter) De me ningsverschillen tussen de Verenigde Sta ten en Joegoslavië zijn uit de weg geruimd in overleg met de Amerikaanse adjunct onder-minister van Buitenlandse Zaken, Murphy. Op een persconferentie in Belgra do heeft Murphy gezegd dat gedétailleerde besprekingen zullen worden gevoerd over de toewijzing van de Amerikaanse econo mische bijstand, waarvoor het Congres voorlopig een bedrag van 4,5 millioen dol lar voor het lopende belastingjaar heeft toegewezen. Voor de kwestie van de Ame rikaanse controle op het gebruik van de militaire hulp is een bevredigende oplos sing gevonden. De bezwaren tegen de leve ranties van strategische goederen volgens het Russisch-Joegoslavisch handelsverdrag zijn opgeheven. In doorgaans betrouwbare kringen ver luidt, dat president Tito Murphy de ver zekering heeft gegeven, dat Joegoslavië vastbesloten is, onafhankelijk te blijven en zich er voor zal hoeden, onder Sovjet invloed te komen. Murphy verklaarde dat er gesproken is over Joegoslavische deel neming aan het Amerikaanse program voor vreedzaam gebruik van kernenergie. Waarschijnlijk zullen enige Joegoslavische geleerden naar de Verenigde Staten gaan. Tito ziek Het officiële Joegoslavische nieuws agentschap Tanjug heeft bekendgemaakt te bezoeken, beperkt zal worden. De presi dent is naar zijn zomerresidentie op het eiland Brioni in de Adriatische Zee ver trokken voor een medisch onderzoek, rust en behandeling. Het Zandvoorl-e raadslid de heer M. Weber (Algemeen Zandvoorts Belang) is Vrijdagavond plotseling onwel geworden. De dokter constateerde algehele overspan ning en heeft de patiënt voorlopig absolute rust voorgeschreven. Het zal zeker enige weken duren, voor de heer Weber zijn werkzaamheden weer zal kunnen hervat ten. Voor de talrijke verenigingen, waarvan de heer Weber een actief bestuurslid of .voorzitter is en waarvan wij noemen de Zandvoort.se Handelsvereniging, stichting Touring Zandvoort", gymnastiekvereni ging „Oefening staalt spieren" en voetbal vereniging „Zandvoortmeeuwen" bete kent dit tijdelijk uitgeschakeld zijn een grote handicap. Zondagavond was zijn toe stand naar omstandigheden weer redelijk MC KINLEY. Voor 18.000 toeschouwers is in München een internationale draverij gehouden over 2600 meter om de „Preis der Besten". Na een prachtige race, uit een veld van cracks uit vijf landen, won de zes jarige Zweedse dravershengst „Gay Noon". Het Nederlandse paard Mc Kinley met M. Vergay kwam als vierde binnen. FAUSTO COPPI. Fausto Coppi is weer kampioen van Italië op de weg. Hij won de laatste wielerwedstrijd, die voor het be halen van de titel meetelde, het circuit der drie valleien van Varese, een tijdrit over 100 km. Hij noteerde een tijd van 2 uur 30 min. 1.6 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 39.992 km/uur. 3-3 >3 Nederl/47 3% Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeit. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Claims Philips 421—22 410. Slotkoers Vrijdag 100/. lOO'i/i,, 372 339 341 412! 496 327 365/'. 212' 480 293 659 y. 627 161V* 233 y, 196/4 251 178K- 178 lA 280 241 241 242)4 70)4 153 Va 58 143% 59)4 30% Openings koersen 100% 100lVi8 373 338 341 390 496 325 361 212)4 475 293 651 621 150 232 293 251 166 162 280 174 'A 240 242 70 X 153 57 140 54 60 BINNENLAND Townsend's jachtavontuur. Peter Townsend is onlangs met vier Belgische vrienden enige tijd vastgehouden door de Nederlandse grenspolitie. Zij hadden tijdens de eendenjacht bij vergissing de Nederlands- Belgische grens overschreden. Daar zij uiteraard geen Nederlandse jachtacte had den, werden hun geweren in beslag genomen. Ambassadeur. Jhr. mr. M. P. M. van Kar- nebeek, tot dusver Nederlands gezant in Oslo, is benoemd tot ambassadeur aldaar. Horecaf-expositie. Zondag is de 15.000ste bezoeker van de Internationale Horecaf-tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam genoteerd. Het was de heer L. Hart uit Amsterdam, die behalve geschen ken van standhouders ook twee couverts voor een der speciale „diner-dagen" kreeg. Auto gestolen. Een 20-jarige Neder landse zeeman is te Westport in Ierland door een speciaal gerechtshof veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf op beschul diging van diefstal en beschadiging van twee auto's. Onderscheiding. Onder grote belang stelling heeft de griffier der Staten van Noord-Brabant, de heer G. A. M. van Rooij, zijn veertig-jarig ambtsjubileum als griffie functionaris herdacht. Bij deze gelegenheid ontving hij de onderscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tewaterlating. Op de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge is Vrijdagmiddag de voor rekening van de Visserij-maatschap pij „Kennemerland" te Katwijk gebouwde trawler „Albertha Hendrika" te water gelaten. Bij Koninklijk Besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de ere-penning voor menslievend hulpbetoon in brons, met bijbehorend loffelijk getuig schrift, aan mejuffrouw Shirley Ann Dod ders, wonende te Penzance in Engeland, wegens het op 16 December 1954 met gevaar voor eigen leven redden van twee Neder landse zeelieden bij hoog water uit de haven van Penzance. Vijftig jaar kinderwetten. Op 1 Decem ber zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Kinderwetten van 1901 in werking traden. Hierin heeft de Nederlandse Bond tot Kin derbescherming aanleiding gezien om be kendheid te geven aan het ontstaan van de kinderwetten en hun inhoud, alsmede over het hanteren van deze wetten ter bescher ming van kind en gezin. Van 4 October tot 9 December zullen overal in het land lezin gen worden gehouden over de kinderwetten en hun toepassing. Bezwaar tegen afbetaling. De rechtbank te Assen heeft de 40-jarige slagersknecht W. J. van H. uit Assen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, omdat hij de koopman J. ten W. uit Assen met een zware hamer een klap op het hoofd gegeven had. Hij pleegde deze daad. nadat hij twintig borrels had gedronken. De verdachte verklaarde voor de rechtbank een hekel te hebben aan de koopman, omdat deze op afbetaling ver kocht, zodat mensen zich in schulden staken. Nieuw Statenlid. In de vacature van de heer J. van Tilburg (Partij van de Arbeid) te Rotterdam, die ontslag heeft genomen als lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland wegens zijn benoeming tot gouverneur van Suriname, heeft de voorzitter van het Cen traal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Staten de heer K. van Pelt te Rot terdam. Houthandel. De minister voor Publiek - rechteliike Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruiin. heeft in Den Haag het bestuur van de Stichting Produetiviteitscentrum voor de Houthandel geïnstalleerd. Militair tehuis. In tegenwoordigheid van vele geesteliike. militaire en burgerlijke autoriteiten heeft de bisschop van 's Her togenbosch, mgr. W. Mutsaerts in de leger- olaats Oirschot een R,K. Militair Tehuis ingezegend, dat het eerste is van een serie van zeven, welke zeer binnenkort geopend, zullen worden. Deze andere tehuizen zijn in F.rmelo. 't Harde bij Oldebroek. Ossendrecht, NunsDeet, Wittenberg (bij Garderen) en Steenwiikertvold. School voor winkelpersoneel. In Arn hem wil men komen tot de stichting van een dagschool voor winkelpersoneel. De op leiding zal drie jaar duren en aansluiten aan het lager onderwijs. Vakken, die spe ciaal voor toekomstig winkelpersoneel van belang zijn. als warenkennis, verkoopkun- de en etaleren, zullen ook op het school rooster staan. Zowel de organisaties van werkgevers als die van werknemers betui gen instemming met de oprichting der school. College van Beroep. Tot bijzonder lid van het college van beroep voor het be drijfsleven zijn onder andere benoemd op voordracht van het bedrijfschap voor sier teeltproducten: A. J. Braam te Heemstede, G. Oud te Aalsmeer, W. A. Philippo te Ben- nebroek en M. Veldhuyzen van Zanten te Li9se Modelboerderij cadeau. Als sluitstuk van de hulp. die de Friese boeren hun Zeeuwse collega's na de ramp hebben ge boden, is te Ellemeet in de kale vlakte die Polder Schouwen heet, het voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve" overgedragen aan de stichting Proefhoerderijen Zeeland. Deze nieuwe boerderij is een modelbedri.if en ge bouwd met behulp van gelden - in totaal f 365.010 - die de Friese boeren voor hun collega's op Schouwen-Duiveland bijeen hebben gebracht en waarvan ook vee werd gekocht. HAARLEM EN OMGEVING Evangelisatie. Het Interkerkelijk Evan gelisatie Comité heeft voor Maandagavond weer een bijeenkomst in de Begijnhofkapel belegd, waarin zullen spreken de heer Ed. Pera uit Den Haag („Is uw God te groot of te klein?") en de heer J. Klein Haneveld uit Bodegraven („God is Liefde"). Er wordt meegewerkt door een Bodegravens zangkoor. Ledenvergadering. De afdeling Haar lem-Noord van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond hoopt op Donderdag 6 Octo ber de maandelijkse ledenvergadering te houden in het Hervormd Jeugdhuis, Scho- terweg 83. Aanvang 8 uur. De heer N. M. Laarman uit Den Haag, secretaris van de „Bond tegen het vloeken" zal spreken over „Wat soreekt uw kind". Nieuwe dirigent. Door bijzondere om standigheden heeft het bestuur van de Chris telijke zangvereniging Heemstede zich ge noodzaakt gezien een andere dirigent aan te stellen. Als zodanig is thans de heer S. P. Visser benoemd. Jubileum. Het bestuur van de Vereni ging van handelaren in groenten, aardappe len en fruit „Onderling Belang" te Haarlem houdt ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging een receptie op Woensdagmiddag 5 October in „Brinkmann". Ten huize van de familie Bierens de Haan aan de Koepellaan 10 te Bloemendaal, werd Zaterdag 1 October op feestelijke wijze het feit herdacht dat mejuffrouw J. de Kort twaalfeneenhalf jaar geleden als dienstmeisje bij deze familie haar intrede deed. Des ochtends werd de jubilaresse namens de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen door mevrouw A. HamakerWillink, presidente, en mevrouw C. FonteynVonk, secreta resse, op hartelijke wijze gelukgewenst, waarbij haar het vererend getuigschrift van deze vereniging werd aangeboden. Boven dien ontving zij een broche met inscriptie ten geschenke. Des middags hield mejuf frouw De Kort receptie waarbij zij zich in de belangstelling van vele kennissen en familieleden mocht verheugen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3