Internationale industriëlen in Haarlem te gast De gebroeders Ferd kunnen tegen een stootje fWAT DOET PAARLAARSTEEG 8? Expositie van tekeningen van Haarlemse scholieren in HBS Zij schonken Frans Halsmuseum kostbare kunstvoorwerpen Hartelijke huldiging van mej. J. Veldhuis „Onderling Belang" bestaat 40 jaar Demonstratie-avond „Klavarskribo" Bakfietsrijder door duisternis overvallen Inspecteur Lodewijks verrichtte met opening eerste officiële daad Amsterdamse Beurs Bouw Oud-Katholieke Seminarie aanbesteed Schaakclub Santpoort Ruim tien mille voor kankerbestrijding BIJ DE DICHTERS 15 Drukbezochte receptie van groentehandelaren Loodsdienst IJmuiden en NRW gestaakt SPECIALISTEN IN AUTOBOTSINGEN Ontbreken van licht oorzaak van botsing Te Amersfoort HOUTWORM Vertind. „CQVELINE" Collecte bracht in Haarlem drie mille meer op dan in 1954 FRANSE LITTERATUUR DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Zweedse gezant, de heer S. V. Dahlman, neemt de eerste teug uit de brandewijn- kom van oud-Haarlems zilverwerk tijdens het diner van buiten- en binnenlandse industriëlen in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. De kom kan, dank zij een schenking van duizend gulden door dit gezelschap industriëlen, op de Delftse antiekbeurs worden aangekocht. De heer H. P. Baard kijkt glimlachend toe bij deze inwijdingsplechtigheid. Naast de gezant ontwaart men Haarlems loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk. Een gezelschap van ongeveer zestig top figuren uit de internationale industrie, voornamelijk Zweden, maar ook Fransen, Zwitsers, Engelsen een een aantal Neder landers, heeft gisteravond een bezoek aan Haarlem gebracht, waarvoor zij uit cul tuurhistorisch oogpunt grote belangstelling toonden. Het gemeentebestuur had de Renaissan cezaal van het Frans Halsmuseum ter be schikking gesteld, waar de gasten aanza ten aan een diner. Op de binnenplaats van het museum glommen de rode dahlia's sprookjesachtig in het licht van de electri- sche lampen en ook het doorkijkje op Hals' schuttersmaaltijd van 1626 ontbrak niet. Voordat het diner begon werd een hors d'oevre en champagne geserveerd in de re gentenkamers, waarna een rondgang door het museum werd gemaakt. In de Renaissancezaal blonk een nieuwe aanwinst: een koperen applique (wandarm met kaars): een van de kleinodiën welke de directeur, de heer H. P. Baard, heeft kun nen aanschaffen uit een royale gift welke de gasten hebben geschonken aan het Fonds voor kunstaankopen der gemeente uit erkentelijkheid voor de hun verleende Mejuffrouw J. Velthuis, die na 44 jaar als koffiejuffrouw in dienst van het Con certgebouw werkzaam te zijn geweest thans van een welverdiend pensioen gaat genie ten, heeft Woensdagavond 5 October in de koffiekamer van het Concertgebouw offi cieel ascheid genomen van directie en per soneel van de Stadsschouwburg en het Concertgebouw. De heer H. Deinum, directeur van de Stadsschouwburg en het Concertgebouw bracht in zijn huldigingstoespraak naar voren dat een afscheid nooit prettig is en de overschakeling op een rustig huiselijk bestaan na haar drukke werkzaamheden hier, welke mejuffrouw Veldhuis altijd vol toewijding en zorg verrichtte, zal haar dan ook niet direct makkelijk vallen. „Uw taak in dit gebouw was niet onbelangrijk," ver klaarde de heer Deinum, die voorts zijn vreugde uitsprak over het feit dat het ge meentebestuur mejuffrouw Veldhuis niet zonder meer heeft willen laten vertrekken. Namens de wethouder van Onderwijs, Lichamelijke Opvoeding en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, die verhinderd was te komen, bracht hij haar de beste wensen over. Als directeur van het Concertgebouw bood hij mejuffrouw Veldhuis een herin neringsbroche met inscriptie aan en ver volgens als vertegenwoordiger van de familie Deinum, bij welke familie mejuf frouw Veldhuis een goede bekende is, een fraaie zilveren schaal, vergezeld van de beste wensen. Namens het personeel sprak de heer II. Broekhuizen die een geschenk onder cou vert overhandigde, waarbij overige leden van het personeel nog enkele bloemstuk ken en een mand met fruit voegden. Het personeel van de schouwburg wenste mejuffrouw Veldhuis bij monde van mevrouw Koster nog vele jaren in goede gezondheid toe, welke wensen vergezeld werden door enkele bloemstukken en een doosje bonbons. Uit handen van mevrouw Timmermans ontving mejuffrouw Veldhuis een mand met fruit, aangeboden namens het concertbureau Alphenaar. Mevrouw A. HamakerWillink, presi dente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, sprak haar waardering uit over de goede gastvrijheid. De andere aanwinst betrof een zilveren brandewijnkom, in 1708 door een Haarlemse zilversmid vervaardigd, welke thans werd ingewijd met een dronk door de Zweedse gezant, de heer S. V. Dahlman. Haarlems locoburgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, die als gast aanzat aan het diner, heeft op zijn beurt de dank van het gemeentebestuur vertolkt voor deze geste, waarvan hij meende, dat zij zich zeer wel voor navolging leent. Om half acht had locoburgemeester Ge luk het gezelschap ontvangen in de met kaarsen verlichte ridderzaal van het Stad huis. Zijn in het Engels gesproken woord van welkom werd beantwoord door de voorzitter van het gezelschap, de heer Jakob Wallenberg. Ter herdenking van haar veertigjarig bestaan recipieerde Woensdagmiddag in café-restaurant Brinkmann, de afdeling Haarlem van de vereniging van handela ren in groente, aardappelen en fruit, „On derling Belang". Onder de vele belangstel lenden bevond zich ook jhr. dr. J. C. M o 11 e r u s, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabreiken te Haarlem. Het openingswoord werd verricht door de heer S. A. P o e 1 s t r a, voorzitter van de afdeling Haarlem, die memoreerde welke resultaten de vereniging in de afgelopen veertig jaar behaald heeft. Hiervan zijn de betalingsregeling en de vacantieregeling voor de kleinhandelaren wel de belang rijkste. „We zullen trachten het werk van de vereniging in dezelfde trant voort te zet ten", aldus de heer Poelstra, die voorts van mening was dat bij de jeugd de animo voor dit beroep nog meer gestimuleerd dient te worden. De heer J. H. W. S c h o 1 t e, direc teur van het haven- en marktwezen te Haarlem bood de jubilerende vereniging zijn hartelijke gelukwensen aan en sprak over de band tussen deze vereniging en het gemeentelijk bestuur, dat volle interesse bezit voor het werk dezer afdeling en voor de belangen van deze groep kleinhande laren in het algemeen, hetgeen zal blijken wanneer in de toekomst Haarlem zal wor den verrijkt met een nieuwe groente- en fruitmarkt die aan alle moderne eisen zal voldoen. De heer H. J. A. Bakkenhoven ad ministrateur der grossiersvereniging, her innerde aan de beginperiode der vereniging waarbij hij degenen die met hard werken de vereniging tot bloei hebben weten te brengen, prees in het bijzonder wijlen de heer A. J. L. Novaraz, de stichter van de bond. ,.A1 was er dan wel eens wrijving, de samenwerking met de andere verenigingen is goed", zei de heer Bakkenhoven, die de bond prees om het goede werk dat hij ge leverd heeft. De bondsvoorzitter, de heer J. M o 1, herdacht met vreugde het feit dat Haarlem de stad is waar de bond gesticht is. „De behaalde resultaten zijn belang rijk", meende de heer Mol, die eveneens grote waardering had voor het werk dat eertijds door de heer Novaraz verricht werd. Tevens bracht hij een woord van dank aan de dames „want alleen zij die door een echtgenote gesteund worden kun nen dit werk behoorlijk verrichten". Hij wenste de jubilerende afdeling verder suc ces toe. Namens de grossiersvereniging „Een- Onlangs las ik dat een cynische caféhou der in Parijs op de wijnkaart de Franse namen der dranken in een aparte kolom volgens de Amerikaanse tongval genoteerd had. Dit practische idee zal ongetwijfeld den kans op misverstand bij bestellingen verminderd en de vlotheid van de bedie ning aanmerkelijk bevorderd hebben. Daartegenover staat dat het bijzonder on gastvrij is aldus te onderstrepen dat iemand sivoeplè of ekskuzeemwö moet lezen om zich in de simpelste beleefdheid begrijpe lijk te maken. Met laat namelijk te duide lijk voelen, dat de ander geen deel heeft aan dat wat het minimum aan algemeen cultuurbezit is in een land: de spreektaal. Maar men geeft hen de gelegenheid te doen alsóf. Dat via het vereenvoudigde muziekschrift Klavarskribo tienduizenden de mogelijk heid van muzikale ontspanning bereikt hebben, is niet te loochenen. Een goed be zochte demonstratie-avond in gebouw „Cultura" georganiseerd door de in 1950 opgerichte Nederlandse Klavarvereniging liet Woensdag uitkomen, dat dit systeem ook in Haarlem een trouwe schare aanhan gers heeft. Naar in een inleiding door de heer J. G. Janssen, secretaris der vereni ging, werd meegedeeld, zijn de meeste wer ken van het klassiekromantische piano répertoire noot voor noot in Klavar overge bracht en in druk verschenen. Klavar is een strikt visuele notatievorm, waarbij de afbeelding van de klaviatuur in de plaats treedt van de beide notenbalken. Juist in het eerste jaar van de pianostu die speelt de „worsteling" met het noten schrift een grote rol en kan dit systeem practische waarde hebben. Daarna blijkt uiteraard dat de technische en muzikale problemen van het musiceren door een be paald schrift geen stap nader tot hun op lossing gebracht zijn. De zeer velen, die pianospelen om met eenvoudige volksliedbegeleidingen en „Für Elise" wat muziek in huis te hebben, zullen terecht op snelle resultaten kunnen wijzen. Wie meer ambitie heeft late zich niet ver leiden tot een spoedcursus. Voor diegenen moet het trouwens onbevredigend zijn te spelen uit een notatie, die met het hand schrift van een Bach of Mozart de uiter lijke tekenen niet meer gemeen heeft en dus, wat de klavar-mensen ook mogen zeggen, iets' anders be-tekent. En de ge dachte, het notenschrift te wijzigen van de klaviatuur van de piano uit, is volmaakt eenzijdig. Uit een bi'ochure van het insti tuut „Klavarskribo" blijkt namelijk dat ook de strijk- en blaasinstrumenten geno teerd worden op soortgelijke „toetsenlijnen" als de piano. De muzikale demonstraties waren niet geschikt het vertrouwen in de muzikaliteit der Klavar-propagandisten te versterken. Blijkbaar hadden de organisatoren in hun aandacht voor het visuele element vergeten dat de muziek in de eerste plaats een audi tieve kunst is, want de vleugel was niet gestemd. Bij zijn toelichting op enkele nummers door het „Amsterdams Tokkel- ensemble" verklaarde de dirigent „Die winter is verganghen" te zullen spelen in „de oud-Hollandse toonaard" (die ik graag van hem zou leren kennen). Een amateur pianiste vergastte de aanwezigen onder meer op enkele pagina's uit het Eerste Pianoconcert van Chopin, zonder medewer king van een tweede vleugel voor de or kestpartij. SAS BUNGE De loodsdienst te IJmuiden is vanmorgen om 7 uur voor alle schepen tijdelijk ge staakt. Al vroeger om 5 uur vanmorgen werd de loodsdienst voor de Waterweg gestaakt, terwijl die van de Wielingen van nacht om kwart voor twee werd stil gelegd. Voor de districten Humber, Thames en Dover gold vanmorgen een stormwaar- schuwing, windkracht 8-9, ruimend van Zuid-West naar Noord-West. Voor de districten Duitse Bocht en Dog- gersbank was een stormwaarschuwing, windkracht 7, van kracht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Een breimeester uit Haarlem verscheen vanmorgen van een Kantonrechtervonnis in beroep voor de Haarlemse rechtbank. Hij was veroordeeld tot een boete van f 12 gulden, maar achtte zich onschuldig aan de botsing met een achteropkomende motor rijder, die werd geweten aan het ontbre ken van licht op zijn bakfiets. Die botsing had plaats gehad op de mid dag van 13 November 1954 op het gedeelte van de rijksweg van de Velserpont naar Haarlem. De bakfiets was niet voorzien van licht, maar daarom had de berijder zijn tijd zo ingedeeld, dat hij volgens zijn berekenin gen nog voor donker met een fornuis en een wasbak, die hij in Velsen moest halen, in Haarlem terug zou zijn. Het was tien minuten na de zonsondergang toen een plotselinge bui het vooral onder de bomen ter hoogte van Beeckenstein zo donker maakte, dat alle auto's met licht op gin gen rijden. Hij zelf trachtte zich te behel pen met een staaflantaarn. Hij kreeg drie tegenliggers, die hem sterk verblindden, evenals de motorrijder achter hem, die met gedimd licht tegen hem opbotste. „Als ik wel een rood achterlicht had gehad was dat ook gebeurd", zo meende de bakfietsberijder en de motorrijder ver klaarde als getuige inderdaad sterk ver blind te zijn geweest door de drie tegen liggers. „Als er nog een vierde achteraan was gekomen dan was ik een bal ge hakt geweest", zo merkte hij laconiek op. De officier meende echter dat de ver dachte nu eenmaal in donker zonder licht heeft gereden en deswege'strafbaar is. Hij eiste een boete van f 20. De raadsman van de breimeester ver klaarde dat deze niet in appèl was gegaan vanwege het bedrag van de boete maar omdat hij zich onschuldig achtte. De mo torrijder had de plicht gehad te stoppen, indien hij verblind was een voorschrift waarop steeds meer gehamerd wordt. De bakfietsberijder kon ook niet vooruit we ten dat hij vlak na zonsondergang door zulk een duisternis zou worden overvallen. Uitspraak op 20 October. ADVERTENTIE Teneinde meer kennis op te doen om trent wat ér gebeurt bij auto-ongevallen bedient een grote Amerikaanse auto-in dustrie zich de laatste tijd van die twee levensgrote plastic poppen die met behulp van electronische instrumenten als „her sens" de rol van passagiers spelen bij „kunstmatige" autobotsingen De twee poppen, Ferd I en Ferd II ge doopt hebben een skelet van stalen buizen. Hun lichamen zijn bekleed met stevig taai plastic, dat de plaats inneemt van vlees en spieren en daaroverheen een dunne, zachte plasticlaag, welke de huid voorstelt. De beide Ferd's zijn geconstrueerd als menselijke skeletten met precies dezelfde bewegingsmogelijkheden. De druk in de gewichten kan worden geregeld, zodat de poppen ofwel stijf zijn - zoals iemand die zich schrap zet als hij een botsing ziet aan komen - of slap, zoals bij iemand die on verwacht van een bepaalde kant wordt aangereden. De in hoofd en lichaam van de poppen geplaatste instrumenten geven electrische stroomstoten naar een laboratoriumwagen, die bij elke botsing aanwezig is. Dit rijdend laboratorium bevat vele gevoelige opname apparaten, die de stroomstoten uit de ver ongelukkende wagen opvangen. Die stroom stoten geven de verschillende bewegingen van de poppen in de wagen w®er, alsmede de krachten, die bij de botsing op verschil lende plaatsen van hun lichaam worden uitgeoefend. Supersnelle robotcamera's worden ook gebruikt om de bewegingen van de poppen waar te nemen op het mo ment van de botsing zelf. Elke pop draagt een witte overall, die op de foto goed uit komt. Een typische botsing verloopt als volgt: De technici zetten de beide Ferd's in een wagen; die dan door een andere auto met een flinke snelheid wordt opgesleept naar een stilstaande wagen, waar hij tegenaan botst. Voor deze experimenten worden veelal wagens van de nieuwste typen ge bruikt. De trekkabel waarmee de wagens worden opgesleept wordt eerst in de laatste seconde voor de botsing losgegooid. De Ferd's blijken uitstekend geschikt om als proefkonijn te dienen, want zij zijn erop gebouwd om een stootje te kunnen' verdragen. Hun afmetingen, gewicht en zwaarte komen overigens geheel overeen met normale menselijke maten en gewich ten. Ferd I is één meter vijfenzeventig lang en weegt honderdtweeënzestig pond.Ferd II meet één meter drieëntachtig op zijn sok ken en weegt 180 pond. De koppen van de namaak-automobilisten zijn van gegoten aluminium vervaardigd met plastic buiten- laag. Elke kop bevat een versnellingsdruk meter, een instrument dat de krachten, uit geoefend op een menselijk hoofd bij een botsing meet. Technici hebben ook versnel lingsdrukmeters aangebracht in de holle lichamen van de poppen alsmede alumi- niumstrips op de voorhoofden, evenals op voorruit en dashbord van elke proefwagen. Als de aluminiumstrips op de koppen de aluminiumstrips op dashboard of voor ruit raken, wordt een contact gesloten en de contactpunten en de duur van het con tact worden automatisch opgenomen en vastgelegd. Een drukschakelaar op de bumper van elke proefwagen geeft in on derdelen van seconden het juiste moment van de botsing aan. Als de poppen met behulp van veiligheidsgordels op hun plaatsen zijn bevestigd, wordt de druk, tijdens de botsing op die gordels uitge oefend, door middel van trekspannings- meters vastgelegd. Bij deze botsing-experimenten werkt de autofabriek in kwestie nauw samen met de Amerikaanse Organisatie voor Veilig Verkeer, de politie van de staat Indiana, het verkeers-ongelukkenlaboratorium van de Cornell universiteit en de medische af deling van de Wayne-Universiteit. zorg, welke mejuffrouw Veldhuis aan de kopjes koffie in de pauze besteedde en zij dracht maakt mach bQod dg heer j H bood haar een theelepeltje met het wapen van der Horst zijn gelukwensen aan, van de vereniging aan „om thuis mee m het eigen bakje troost te roeren." De heer C. Speer, die sprak namens de toneelvereniging „Nieuw Leven," zei: „De pauze is om verscheidene redenen altijd een belangrijk onderdeel van een feest- of toneelavond en men drinkt dan gaarne een goede kop koffie, en de koffie van het Concertgebouw mocht en mag er wezen. Hieraan heeft u ook uw aandeel geleverd. ..Nieuw Leven" dankt u hiervoor harte lijk," met deze woorden bood hij mejuf frouw Veldhuis een doos bonbons aan. Uit handen van een vertegenwoordiger van de firma Kreemers ontving mejuffrouw Veldhuis een koffie- en theeservies, com pleet met suiker, melk en enkele pakken koffie. Voorts spraken nog enige collega's en oud-collega's, die mejuffrouw Veldhuis dankten voor de prettige samenwerking in het verleden en haar een rustige pensioen tijd in goede gezondheid toewensten. Hier bij werden eveneens bloemstukken en enkele geschenken overhandigd. gevolgd door de heer Barends, voorzit ter van de afdeling Amsterdam. Deze prees het werk van de afdeling Haarlem, die naar hij opmerkte op sommige punten meer bereikt had dan de afdeling in Am sterdam, waar hij bijvoegde „Daarom zal ik de dag prijzen waarop Haarlem bij Am sterdam geannexeerd wordt". De rij der sprekers werd gesloten door de heer B. Metselaar van de afdeling Zaandam, die in een kort speechje de ver eniging van harte gelukwenste. De heer Poelstra die elk der sprekers dank had gezegd, bracht nogmaals in het algemeen de dank namens het gehele be stuur over voor de grote belangstelling en de waarderende woorden. Engelse lezing.. Op Vrijdagavond 14 October zal het genootschap Nederland- Engeland in café Brinkman aan het Hout plein een bijeenkomst houden, waarop de heer dr. Gordon een lezing zal houden over het onderwerp: „The brighter side medicine". In de HÉS-A aan de Zijlvest is Woens dagmiddag een expositie van kinderte keningen geopend. De opening werd verricht door de onlangs benoemde ge meentelijke inspecteur voor het Lager Onderwijs de heer E. J. Lodewijks. die hiermee zijn eerste officiële daad in Haarlem stelde. Ook de expositie is een eerste officiële manifestatie; het is na melijk een tentoonstellen van de resul taten van de tekencursus, die ruim een jaar geleden onder auspiciën van de Haarlemse Ouderraad werd opge richt. De cursus staat onder leiding van de Haarlemse kunstschilder H. de Vries. De heer J. Vrugt, waarnemend voorzitter van de Haarlemse Ouderraad sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de heren Dijs. voorzitter van de Nederlandse Onderwijzersvereniging afdeling Haarlem, en de heer J. Thierry, secretaris van de Vereniging Volksonderwijs. Vervolgens voerde de heer Lodewijks het woord, die Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Vi Nederl.'47 100 Vs lOO'/io 3% Nedl. 1962/64 100% 100% A.K.U 362)4 365 Calvé Delft 339 315 Van Gelder Zonen 32514 326 K. N. Hoogovens 384Z 390 Nederl. Ford 475 480 N. Kabelfabriek 31014 315 gew.Philips Gloeil. 35914 360 pref.Philips Gloeil. 21014 21014 Unilever 468 480 Wilton Feijenoord 275 281 Dordtsche Petrol. 640 644 Konkl. Petroleum 61011 614 A'dam Rubber 135 142 Holl. Amer. Lijn 223 22714 N. Scheepv. Unie 186 193 Phs. van Ommeren 241 241 H. V. A 149 li 15714 Verg. Deli Mijen. 155 158 Amsterd. Bank 27714 277 Ned. Handel Mij. 230J4 23015 Rotterd. Bank 232 232 Twentsche Bank 236 236 Anaconda Copper 69'/ib 6.9 Bethlehem Steel 152% 153 U. S. Steel 56% 57 General Motors 138/i 13814 Shell Union 58)4 5814 Tidewater 29|S/i« 31 Claims Philips 412—413 op plezierige, ongedwongen wijze bekende, dat zijn oude schoolmeestershart weer open ging bij het zien van het schoollokaal en de tekeningen. Hen schetste in het kort de ontwikkeling van het tekenonderwijs op scholen, in het bijzonder de stootkracht van de „Schoon heid in Opvoeding en Onderwijs" in de jaren 19201930: toen nieuwe paden wer den ingeslagen. Het tekenen is een ideaal middel als bevrijdende kracht van de emo ties van het kind. Het geschiedt zonder in nerlijke of uitwendige remmingen. En al bezit het werk dan talrijke technische on volkomenheden, het is de uiterst directe expressie van wat het kind innerlijk be roert. Het is persoonlijkheid-ontplooiend en de mogelijkheden van het kind komen er in tot uiting, kunnen er uit afgelezen worden. Aldus zei de heer Lodewijks, die de hoop uitsprak dat van deze expositie een stimulerende invloed mag uitgaan op het Haarlemse tekenonderwijs. Vervolgens verklaarde, hij de tentoonstelling geopend. Nadat de schilder H. de Vries enkele woorden had gewijd aan zijn onderwijsme thode - via vrije expressie komt het kind tot het strakkere tekenen, waardoor zijn aesthetische vorming en smaak voor het schone gediend wordt bezichtigden de aanwezigen het geëxposeerde. De tekeningen zijn zeer smaakvol langs Deze week is te Amersfoort de bouw van een nieuw Oud-Katholiek seminarie aan besteed. Het gebouw, met kapel en presi dentswoning krijgt een inhoud van circa 4200 m3 en komt aan de Koningin Wilhel- minalaan op de hoek van de Koningin So- phialaan aldaar. Laagste inschrijver was de firma W. en J. Heilijgers te Amersfoort met een bedrag van 274.265.hoogste inschrijver de firma L. van Loon te Vlissingen met een bedrag van 293.000. Architecten zijn de heren H.A. en ir. G Pothoven te Amersfoort. De nieuwbouw moet het oude complex tussen de Kerkstraat en de Muurhuizen vervangen, dat grotendeels meer dan twee eeuwen oud is. Het nieuwe gebouw, dat men ongeveer over een jaar in gebruik hoopt te kunnen nemen, krijgt op de begane grond een groot en een klein auditorium, recreatieruimten voor de studenten en de inwonende gym nasiasten, die aan het stedelijk gymnasium hun vooropleiding ontvangen, en een refter Aan de refter grenzen de keukens, welke weder op de presidentswoning aansluiten Aan de andere zijde van het hoofdgebouw bevindt zich de kapel met sacristie. Op de eerste verdieping is de werkkamer van de president geprojecteerd met enkele logeer-kamers en een linnenkamer. Voorts een achttal ruime zit-slaapkamers voor de studenten. Op de bovenste verdieping zijn een tiental kleinere zit-slaapkamers gepro jecteerd ten behoeve van de gymnasiasten Onder de kapel, het auditorium en de recreatieruimten bevinden zich het archief de bibliotheek en een biljartkamer. De fietsenberging en centrale verwar mingsinstallatie zijn in een kelderverdie ping ondergebracht, die zich onder de ref ter en keuken uitstrekt. In de keukenvleu gel bevinden zich, afgezonderd van de rest van het hoofdgebouw, de kamers voor het personeel. ADVERTENTIE Afdoende bestrijding met „COWORE X" L.N.T. dc Oue Saeck van de Ouegracht 95 zeer smaaicvoi ïangs l i O de wanden en in uitstalkasten gerang- IS herDOreil „OpaaHlberg vnf fol i 4 \r nirov- Het is een goede dag voor de leden van „Santpoort" geworden, toen zij de nieuwe speelzaal in het badhuis Spaarnberg aan de Wüstelaan in gebruik mochten nemen en zich er van konden overtuigen, dat alles er keurig en welverzorgd uit zag. De directeur van de gemeentelijke bad en zweminrichtingen, de heer C. W. van Schreeven. gaf op deze avond blijk van zijn belangstelling en sprak de hoop uit, dat „Santpoort" tot in lengte van dagen van haar clublokaal gebruik zou kunnen maken en beval het interieur in aller goede zorgen aan. Voorzitter Schweitzer dankte de heer Van Schreeven voor zijn sympa thieke woorden en gaf de verzekering, dat men op alles zeer goed zou passen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het spelen der partijen voor de eerste ronde van de onderlinge competitie. Met animo werd er om de punten gestreden, hetgeen tenslotte in de volgende resultaten resul teerde: Groep A: PieterseWolters 01; Brug manLabouchere 01; BusselmanSterk 01; HosTuning 10. Groep B: Bal jetDuin 10; De JongBlokker 10; HoogzaadVermeer 01; VosmanRiet veld 10. Groep C: WennisVos 01; HaanappelLeijsma 10; WintersOos terling 01. schikt. Zij bieden een voortreffelijk over zicht van wat in de korte tijd van één jaar reeds werd bereikt. Het is dan ook te ho pen dat vele Haarlemse ouders een bezoek zullen brengen aan de expositie om kennis te nemen van het nieuwe onderricht. De tentoonstelling is geopend, hedenavond van half acht tot half tien; Vrijdagmiddag van 2 tot 5; Vrijdagavond van half acht tot half tien en Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur. De opbrengst van de in Haarlem gehou den collecte ten bate van de kankerbestrij ding bedraagt f 10.660,82. Dit is ongeveer drieduizend gulden meer dan verleden jaar, een des te mooier resultaat, omdat de ver koop van de postzegels ten bate van de kankerbestrijding direct aan de collecte periode vooraf ging. De omzet aan postzegels en kaarten be droeg ongeveer f 7.600,zodat Haarlem zich niet onbetuigd heeft gelaten voor de goede zaak. HET IS VOOR dichters, behalve voor enkele uitverkorenen, nog altijd moeilijk een uitgever te vinden, die een bundel van behoorlijke dikte wil publiceren. Meestal verschijnen enige plaquettes, in kleine op lage en voor rekening van de schrijver. Dat maakt het voor de buitenlandse lezer wel heel moeilijk een overzicht te krijgen van de stand der moderne Franse poëzie, die zo bijzonder rijk is aan jonge talenten. De dichtei'-uitgever Pierre Seghers tracht sedert enkele jaren het werk van nieuwe dichters bekend te maken door de uitgave van de „Cahiers P.S. bi-mensuels". Dit zijn boekjes van ongeveer dertig bladzijden, die slechts honderd francs kosten en een bron van levende poëzie vormen. Wij herinneren ook aan het in dit blad besproken (even eens bij Seghers verschenen) „Panorama critique des nouveaux poètes frangais" onmisbaar voor de minnaars der moderne Franse dichtkunst. Een nieuwe gids is daar onlangs bijge komen: het tijdschrift „Les Lettres" heeft drie afleveringen gewijd aan de „poésie vivante". De teksten van negentig dichters worden voorafgegaan door biografische ge gevens en een beknopte kenschetsing van hun werk. Niet alleen Fransen, maar ook zij, voor wie de Franse taal uitdrukkings middel is, zijn vertegenwoordigd: Belgen, Zwitsers, zowel als schrijvers uit gebieden, die tot de Union Frangaise behoren. De drie aflevering vormen eigenlijk geen bloemlezing. Deze doet een zekere vol ledigheid verwachten en de samensteller ervan kiest uit het gehele of reeds om vangrijke werk van een dichter. Hij tracht daarvan het meest representatieve te geven en probeert de juiste verhouding tussen objectiviteit en persoonlijke voor keur te handhaven. Vele van de in deze delen gepubliceerde dichters echter hebben door hen zelf gekozen nog onuitgegeven gedichten afgestaan. Hoewel dus geen waardeclassificatie aan deze samenstelling ten grondslag ligt, berust vooral in de eerste bundel de groepering toch wel op een leidende gedachte: die van een mild en gevoelig humanisme. Hoe verscheiden de dichters ook zijn, of zij uiting geven aan hun metaphysische onrust dan wel aan de strijd van de mens tegen de krachten der realiteit, of zij de bekoring van het een voudige leven bezingen of in woord- alchemie het geheim der dingen trachten te vangen, zelfs door hun somberste wrangheid heen klinkt gespannen hoop. Hoop, die gericht is op het leven en uit gaat naar de gemeenschap der mensen. Zo als een der dichters zegt: „Het voortdurend hopen zal in de stem der mensen zo'n diepe groeve graven, dat eens alle gezangen der aarde erin kunnen klinken". De tweede aflevering is vooral belang rijk, omdat ze geheel gewijd is aan het „poème en prose" een uitdrukkings vorm, die meer dan een eeuw geleden in het leven is geroepen door Aloysius Ber- trand, in wiens „Gaspard de la Nuit" een met gemoedelijkheid omwaasd proza gedicht over Haarlem voorkomt. Ook in deze bundel vindt men naast Fransen: de pathetische humor van de Belg Michaux, de „poëtische lavastroom" van de enige jaren geleden ontdekte Malcolm de Cha- zal, die op het eiland Mauritius geboren is, evenals Loys Masson, in wiens Christelijke poëzie de tropische weelde aanwezig is. Men vindt er de op Martinique geboren gerevol teerde, ook politiek gerevolteerde, Aimé Césaire, evenals enkele Zwitsers en oude ren, zoals Pierre-Jean Jouve. In vele van deze prozagedichten is de invloed van het surréalisme merkbaar. Dat maakt ze evenals door het hermetisme, door de ongebruikelijke woordcombinaties, door de discontinuïteit van het logische, tot moeilijke lectuur. Zij bewijzen echter de onjuistheid van de opmerking, dat het prozagedicht een „bekentenis van on macht" van de dichter zou zijn om zich in regelmatige verzen te uiten. Het is ge degenereerde poëzie noch veredeld proza, doch een geheel zelfstandige vorm van dichterlijke expressie. Een vorm, die des te moeilijker te hanteren is, daar zij op geen enkele omschreven techniek berust. Het is een zeer persoonlijk instrument van woordmuziek, rhythme en beeldeffect, be speeld volgens regels, die de artist zelf kiest. Het derde deel tenslotte toont niet de eenheid van de beide eerste. Het geeft werk van ouderen en jongeren, waarvan men vele, zij het met andere gedichten, ook in het boek van Rousselot aantreft. Vooral hier kan dus de lezer, zoals bij elke bloemlezing, zich afvragen waarom wel deze en niet die auteur vertegenwoordigd is. Een makkelijk, doch ijdel spel. Men kan slechts betreuren, dat de dichter Louis Guillaume, di^\met André Silvaire deze delen heeft sarrfengesteld, uit bescheiden heid gemeend heeft de lezer het genot van zijn eigen werk te moeten onthouden. S. ELTE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11