LIVORNO Geen „aapjesverband" in de ruïnenmiir I Haarlemse brandweer bereikten vorig jaar 415 alarmeringen Restauratie van Santpoorts ruïne zoveel mogelijk volgens de regelen der middeleeuwse metselkunst Klankbeeld van Haarlem Spaanse avond voor het Instituut Zandvoort Bietencampagne begint op 10 October Duyvïs' 13 Woodbrookers-cursus over het onderwijs In uitzending van Wereldomroep voor Zuid-Afrika Gepensionneerde referees als neutrale grensrechters Burgerlijke Stand van Haarlem A. L. van Noort kwart eeuw bij het P.E.N. Suikerfabriek in Halfweg belangrijk gemoderniseerd Bestuur K.Z.O.D. ..Weeresteiir' herdacht tienjarig bestaan Scheepvaart DONDERDAG 6 OCTOBER 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 De IJmuidenaar Piet Schelvis en zijn helper bezig met de restauratie van Bredero's eeuwenoude wallen. DE OUDE MUREN van Santpoorts Ruïne lijken te zijn opgebouwd uit brokken oud, bestorven brons. Het komt door het licht van. de herfst, dat alle kleuren een vleug van een wonder meegeeft dat de weiden rondom jade-groen doet schijnen en de weelderige bloesems der dahlia's van een kweker aan de voet van de burcht der Breêro's een donker, gloeiend gamma meegeeft. De slotgracht weerspiegelt het doorstoofde bruin en groen en rood als een roerloze spiegel en de nieuw-geteerde brugjes, die de laatste bezoekers van een druk seizoen langs de donjon en de brokkelige muren op de binnenplaats, langs de pomp en de waterput en al die gestorven coulissen voor een sierlijke middeleeuwse wereld voeren, staan er kantig en scherp in weerkaatst. Het stamslot der Brederode's zelf heeft al ruim ze venhonderd sei zoenen voorbij zien trekken zoveel tijd, dat het zich bewust is gaan voelen van zijn pracht ook in het eeuwenlange verval, dat de oude stenen los wroette en de klassieke metsel- verbanden tot op het merg aantastte. De branden van 1426 en 1573 heb ben de burcht mo gen teisteren en haast geheel ver teren er werden toen toch weer stenen op stenen gestapeld, samen gevoegd door het mysterieuze meng sel van roggemeel en kalk, dat de kleur en sfeer der middeleeuwse bouwwerken in niet geringe mate bepaalde. Er ontstonden in die dagen wonder lijke stukken muur in de verschillen de gebouwen van het slot: „wilde verbanden", waar aan geen touw is vast te knopen voor een metse laar, die in Vlaam se- of keperver- banden denkt, die het staandverband of het kruisverband van de architect kreeg opgedragen en daar naar handelt: fabriekssteen naast fabrieks- steen en zij op zij in dezelfde min of meer speelse cadans. STAANDE op de houten brug over de binnenste slotgracht van de ruïne zal zo'n metselaar, kijkende naar de machtige brok ken muur voor en achter zich dan ook wel licht de schouder ophalen en zeggen: „wild verband" of: „aapjes verband". Dat er niettemin OP bet ogenblik een poging gewaagd wordt, enige stukken van het metselwerk in de oude staat terug te brengen en de oude verbanden zo mogelijk weer in al hun schoonheid aaneen te met selen, is een prijzenswaardige zaak. Zowel van Monumentenzorg als van de aannemer Holleman, die dit omvangrijke werk heb ben aangepakt. Natuurlijk worden de stukken van de ruïne, die door de eeuwen heen „in het wild" werden opgetrokken en na elke brand of verwoesting kwamen de stenen anders te liggen niét afgebroken en op nieuw gebouwd, maar de buitenmuren van het oude complex vroegen dringend om restauratie vanweg de boomwortels, die zich tussen het oude metselwerk hadden weten te drijven en daar met een reuzen kracht de lagen steen uiteen hadden ge vreten. Al enige weken is Piet Schelvis, een IJmuidense metselaar met de voorzichtige herbouw bezig. Hij denkt in klesoren en hengsten, Klits- klesoren en ,kop de hoek" want het metselen heeft zijn eigen taal en het oude metselwerk van de ruïne zou zelfs met een duistere geheimtaal te vergelijken zijn. Want in feite weet niemand, hoe het precies gezeten heeft, al vertellen de muren van de ruïne, die vroeger belendende roof ridders en aanstormende Spanjaarden met meer of minder succes weerstonden, nog wel iéts over de opvattingen der middel eeuwse burchtenbouwers. Het schijnt zo te zijn: kop-klesoor-kop-kop met daarna volle strek doorgaand en wel te verstaan zonder drieklesoor. Maar niemand durft er zijn hand voor in het vuur te steken. (Een drie klesoor is een steen in de lengte liggend, een kop een steen op de kopliggend, een strek een steen, die in zijn volle lengte ligt). MET ONEINDIG geduld en veel ervaring, opgedaan bij de restauratie van het slot „Assumburg" is Piet Schelvis met zijn hulp Gerard Bos aan de restauratie der oude verbanden begonnen. Dat het nodig was, bewezen de vele moppen steen, die spon taan uit het verpulverde metselwerk rol den en een gapend gat vol fijne boomwor tels blootmaakte. Schelvis haalt er de wortels tussen uit, vlijt de stenen opnieuw in het (klassieke) gelid en voegt ze samen met een specie van veel kalk en zand, om de oude kleur te behouden terwijl op de top van de muur en Gedurende het weekend van 29 en 30 Oc tober geeft de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers aan de Bentveldweg een cursus voor allen, die in het onderwijs werkzaam zijn over het onderwerp „De klas als groep". Daarbij zal de aandacht worden gevestigd op de wijzigingen in het onderwijs bezien in het licht van de mo derne groepspsychologie en de nieuwe as pecten en mogelijkheden die dit geeft. Het gaat er dit weekend om, verworven in lichten door te geven en te toetsen aan de ervaring der leerkrachten. Zaterdagmiddag spreekt drs. E. H. de Waal over „De groei van het kind als so ciaal wezen" en de volgende dag voert de zelfde spreker het woord over „De school klas als groep". De heer E. Velema spreekt Zondagmiddag over „De figuur van de leider in het onderwijs". de ronde borstweringen, die vroeger ge vechtstorens droegen, de eventuele bomen of begroeiingen worden verwijderd. Hij voegt die stenen ruw dat wil zeggen: de natte specie wordt nageborsteld, om het oude metselwerk zo dicht mogelijk te be naderen. „LAAT MIJ hier maar zitten", zegt de metselaar, die de oude bouwtrant ging kennen en liefhebben. „Gerard niet vol- voegen rauw houden!" Zo nu en dan komt er een meneer van Monumentenzorg kijken en als deze tevreden is, is Schelvis dat ook. Dan ontspint zich wel eens een gesprek over verbanden. Schelvis is er goed in thuis geraakt en hij doet dit werk ook met de liefde, die het nodig heeft. De liefde én het geld, want Monumentenzorg steekt veel munt in deze oude, trotse her inneringen, die het land nog rijk is. Het is niet alleen de grachtmuur van de ruïne, die onder handen wordt genomen, maar ook de gevechtstoren, de enige gave donjon, die de ruïne aan de Zuid-Westhoek over hield, wordt geheel schoongemaakt en een collega van Schelvis zoekt onder de rulle aarde naar een vaste onderlaag, om het herstel mogelijk te maken. HET VOORZICHTIGE werk van Monu mentenzorg gaat verder wekenlang nog en Schelvis zal nog duizenden eeuwenoude stenen in zijn handen krijgen, die zorg vuldig worden bekeken soms komen ze van andere bouwwerken, verder in het land eer ze op hun plaats komen kop- klesoor-kop-kop-volle strek. Tot de muren weer in oude luister prij ken al blijft het geheel ruïne en zelfs de kenner moeite zal hebben, dit voegsel van het oorspronkelijke metselwerk te onderscheiden. DE BEZOEKERS betalen hun dubbeltje entrée voor de ruïne (het kon niet langer uit, sinds de slotbewaarder niet alléén maar van de fooien leefde maar een vast salaris ontving) en wandelen langs de brok stukken van een wild verleden. Zij, die de historie van deze streek enigszins kennen, weten, dat in 1862 al de Haarlemse archi varis A. J. Enschedé met particuliere- en regeringssteun aan een restauratie begon van de ruïne van Brederode, die een eeuwenlange verwaarlozing had geho noreerd met een barre chaos van puin en vermolmd hout zij weten, dat de heer lijkheid in haar glorietijd het baljuwschap der Brederoden omvatte, behelzende de dorpen Tetroede, Velzen, Camp, Schoorl, Zandvoort, Bergen en Tooge en dat ook een heerlijkheid met de ambachten Amstelveen, Sloten en Sloterdijk er onder hoorde.... in-1529 verkocht aan Amsterdam. Zij weten, cat hier, onder Santpoort, de vaderlandse geschiedenis werd mee geschreven: Rei- noud II van Brederode steunde in 1445 zijn broer Gijsbrecht, domproost en verkozen tot bisschop tegen de bisschop David van Bourgondië, toen daar ruzie van kwam, die David won. Zonder vrede overigens, want David heeft Reinoud daarna in 1470 gevangen genomen en hem wredelijk ge pijnigd om hern te doen bekennen, dat hij deel had genomen aan een samenzwering. Karei de Stoute is daar toen tussen ge komen, maar Reinoud kreeg niettemin de volle last der vijandschap te dragen: hij stierf door vergiftiging in 1473. En Frans van Brederode was eveneens een actief slotheer: deze tweede zoon van Reinoud II nam in 1488 de leiding op zich van de lansknechten, die Maxmiliaan van Oostenrijk gingen beoorlogen en het lukte hem Rotterdam, Woerden en Montfoort te veroveren in de strijd die bekend bleef als de „Jonker Fransen oorlog." Zijn benden stroopten het omliggende land kaal, maai de beer Van Egmond kwam in 1489 op trekken tegen Rotterdam en Jonker Frans moest de Maasstad prijsgevenen Jon ker Frans trok naar het Zeeuws-Vlaamse Sluis, om van deze basis uit opnieuw te brandschatten en te plunderen. Daar is ook Hendrik van Brederode, die met andere hoofdmannen het smeekschrift der edelen overhandigde aan Margaretha van Parma, de landvoogdes te Brussel een moment uit de tachtigjarige oorlog, dat het geschie denisboekje nog altijd van een kleurig prentje voorziet. Het geslacht der Brederodes heeft zich tot en met Wolphert kunnen handhaven. Met hem stierf het in 1679 uit. Het verval was inmiddels al begonnen. Het is voort gegaan tot de moderne mens besefte, hoe waardevol de reliquieën-in-steen zijn voor dit geslacht. En dank zij Monumen tenzorg en eenvoudige mannen als Piet Schelvis wordt er aandacht besteed aan deze kostbaarheden. Met alle kostbare zorg, die zij waard zijn. J. F. De Zuidafrikaansc dienst van Radio Ne derland Wereldomroep bereidt een klank beeld voor getiteld „HaarlemNederland, HaarlemZuid-Afrika". Daartoe zal de Zuidafrikaanse medewer ker van de Wereldomroep, de heer O. Bergh, op Maandag 10 October de gehele dag in Haarlem vertoeven om opnamen te maken. Met de directeur van „Haarlems Bloei", de heer W. van Willige, en de architect Nico Andriessen zullen gesprekken gevoerd worden over Haarlem in het algemeen, Haarlem als bloemenstad en de toekomst van Haarlem. In de Grote kerk zal een gesprek over de architectuur van de kerk en het orgel worden opgenomen, in het Grafisch Mu seum van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen een gesprek over de boekdrukkunst, waarna men naar het Bis schoppelijk museum en het Frans Hals museum zal gaan. Ook zal een bezoek worden gebracht aan een der zware industrieën aan het Noorder Buitenspaarne, waarschijnlijk Figee. Aan het einde van de dag vindt dan nog een gesprek met de loco-burgemeester, wethouder D. J. A. Geluk, plaats, die een korte boodschap zal uitspreken aan zijn ambtgenoot in HaarlemZuid-Afrika. Naar wy vernemen, overweegt de KNVB ex-scheidsrechters in te schakelen, die in de loop der laatste jaren wegens het berei ken van de leeftijdsgrens werden afgevoerd (45 jaar), voor de functie van neutrale grens rechter. In de toekomst zal het afvoeren van de lijst van scheidsrechters niet meer zo pijnlijk worden gevoeld omdat men dan als neutrale grensrechter in actie kan blijven en de sport, waaraan men zijn hart heeft verpand, nog vele goede diensten kan blijven ver lenen. f ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening 72 leestvormen JAC. VAN MARIS BARREVOETESTRAAT 19 - TELEF. 15051 HAARLEM, 5 October 1955 ONDERTROUWD: 5 Oct., W. Klooster en A. J. M. van Stiphout: J. van Kooten en A. M. Schouten; W ,A. de Bakker en J. J. M. Joosten; H. B. van Dalen en L. L. Meijer; C. de Boo en E. G. Kuvener; F. Orth en G. Eisma; B. F. Petter en A. Broek; G. Hen driks en B. M. Hartmann; H. J. Groeneveld en M. van der Meij; Chr. B. van Delden en C. M. A. Reintjens; O. Tienstra en H. Haan- drikman: J. J. A. G. van Eeden en M. M. J. Strik: W. P. Terol en C. P. Roosen; A. Waasdijk en A. Rommé; G. J. van den Berg en M. F. Slootemaker; G. Tel- man en A. H. Spronk; J. Posthuma en J .M. Visser; J. Meerveld en M. J. de Jong; R. F. van Trooijen en Chr. A. C. Anker; D. Bak ker en M. D. van der Werff. GEHUWD: 5 Oct., G. W. Colin en C. M. Lemstra: W. van der Genugten en M. J. IJlstra; H. Verheijen en H. W. van Hon- schoten; J. G. Schoorl en G. J. Bergkamp; E. J. Smit en A. J. Bos; A. P. Papót en E. Izaaks; L. G. Houtzager en M. S. Appelman; F. F. Stokman en M. Waleveld; A. J. de Blom en G. Beverdam. BEVALLEN van een zoon: 4 Oct., J. M. van der LindenScheenaard; J. E. Hooge- werfHoutkmap; J. de JongNijdam; C. C. SpitGoemans; W. M. DuineveldKoe dijk; 5 Oct.. J. DijkMarkerink. BEVALLEN van een dochter: 2 Oct., Th. M. Patersonvan Gemert; 4 Oct., J. B. Was senaar—Trouwen; C. Th. W. Gozelingvan der Linden; J. J. de Boer—van Bruggen; J. KronenburgBroekhof. OVERLEDEN: 3 Oct.. P. Folkerts, 10 j„ Generaal de la Reijstraat; K. Gerz, 67 j„ Deckerstraat: 4 Oct., M. A. B. Metselaar Hegholz, 61 j.. Gijsbrecht van Aemstelstraat; D. K-lijn, 70 j.. Schotersinigel. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling opende Woensdagavond het nieuwe seizoen met een causerie over Spanje, ge- illustreerd met enige markante voorbeel den uit de zo rijke muzikale folklore van dit land. Elise Menayé Challa hield de le zing en werd bij haar muzikale voordracht begeleid door de jonge Hollandse guitarist Pieter van der Staak, die tevens als solist zijn virtuose techniek en zijn aanpassing bij het Spaanse muziek-idioom liét blijken. Mevrouw Menayé Challa, een Spaanse van afkomst, die herhaaldelijk Spanje be reisd heeft en pas geleden nog met haar man, Louis van Gasteren, dit land bezocht, vertelde in een uitvoerige inleiding heel wat over de hyper-individualistische Span jaarden, die zich vermoeid onder een dicta tuur buigen, doch niets van hun innerlijk wezen verloren hebben. Het zijn nog al tijd de zelfbewuste hidalgo's van vroeger, een volk met een rijke cultuur en een meer innerlijke dan uiterlijke beschaving. Spreekster wees ook op hun specifieke godsdienstzin, die zij uitvieren met uitbun dige feesten (behalve de Zondagen zijn er in Spanje nog vijfenzestig feestdagen). De dichterlijke zin van de Spanjaard is een deel van zijn temperament: van de minst ontwikkelde laat ons zeggen van een analphabeet kan men verwachten, dat hij in een ogenblik van bezieling een meesterlijk, zeer dichterlijk of spiritueel lied improviseert. De volkskunst in Spanje, hoewel aan bepaalde vormen en muzikale kernen gebonden, is een opwelling van het ogenblik. Het volkslied wordt er altijd op nieuw geboren. Doch wie meent de Spaan se muzikale folklore te kennen, omdat hij vrij goed bekend is met die der Audalusi- sche provincie, waar het fameuze „fla menco" het weligst bloeit, is slecht op de hoogte, want in elke provincie heeft zij weer andere eigenschappen. Slechts ter loops repte spreekster over de Moorse in vloeden. Die van de zigeuners stipte zij aan bij de behandeling van de wonderlijke kunst van het Flamenco, waarbij de ge leerden zich het hoofd breken, ten einde een verklaring van die titel te geven, want dit genre heeft toch niets met Vlaamse stijl te maken. Zij schetste ook een paar zelfbe- leefde demonstraties van spontane volks kunst, instrumentaal (op de guitaar) en vocaal en wees er op hoe de inspiratie van de uitvoerders gevoed wil worden door opwinding en kreten van aanmoediging van de omstanders. Uit de coplas (dit zijn korte gedichten) die door Albert Helman en Hendrik de Vries vertaald zijn, droeg spreekster me nig dichterlijk en snedig stukje voor. Won derlijk van spiritualiteit zijn deze epigram men, waarvan niemand de dichter kent en waarvan men ten hoogste kan zeggen dat het volk ze gemaakt heeft. Onder de zang nummers, die mevrouw Menayé Challa voordroeg, was een merkwaardig werkje uit Galicië, een woordenlied, op alleen maar klanken: „Ai la le lo". Uit diverse provincies liet zij voorbeelden horen, waar aan de guitarist Pieter van der Staak de stuwing van zijn bijzonder talent gaf. Na tuurlijk ontbrak op dit programma de „Jota Aragonesa" niet: men hoorde er zelfs twee lezingen van, instrumentaal en vocaal. Een „flamenco" moest er uiteraard ook bij zijn. Bijzonder veel indruk maakten de interpretaties op de guitaar. Aan een vir tuoos vertolkte „Malaguena" wist de gui tarist ook een diepe uitdrukking te geven. Het talrijke publiek, dat de Kroonzaal van Brinkmann geheel vulde, reageerde hartelijk op deze interessante lezing en op de effectrijke muzikale illustratie. De heer L. van Asperen, voorzitter van het Insti tuut voor Arbeiders ontwikkeling, mocht dan ook zonder restrictie uit naam van alle aanwezigen zijn dank betuigen. JOS DE KLERK Vandaag is de heer A. L. van Noort, tech nisch opzichter B bij de Laagspanningsnetten Noord, wonende aan de Trompstraat 75 te Haarlem een kwart eeuw in dienst van het P.E.N. De jubilaris werd hedenochtend har telijk toegesproken door de chef van zijn af deling, de heer V. P. A. F. Bernard, die hem namens de collega's een cadeau overhandig de. Ten kantore van de directie ontving de heer Van Noort uit handen van de econo misch adjunct directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, een bloemstuk en een ge schenk in enveloppe. De jubilaris recipieert hedenmiddag te zijnen huize waar hij namens het jubileum fonds door de heer J. Poen zal worden toe gesproken, die hem tevens een geschenk zal overhandigen. Lichtmast gesneuveld Door de gladheid botste bij het passeren van het kruispunt Zeestraat-Haltestraat een der volgeladen gemeentelijke vuilnis-auto's na een glijpartij met een matig gangetje tegen de op dit kruispunt staande betonnen drie-armige lichtmast, met het gevolg, dat deze even boven de grond afknapte. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De auto werd aan de voorzijde licht be schadigd. ADVERTENTIE KWALITEIT ALS IN DE/;;GQEDE OUDE TIJD Nog wordt er op de Suikerfabriek Hol land te Halfweg dag en nacht gewerkt om de vernieuwingen van de afgelopen zomer gereed te krijgen, maar de directie is er van overtuigd, dat op 10 October het sig naal voor het begin van de campagne kan worden gegeven. Reeds vier dagen zullen dan de boeren uit de omgeving hun bieten hebben aangevoerd. Zeer hoge verwachtingen koestert men van de nieuwe campagne evenwel niet. Bij de laatste bemonstering bleek dat het sui kergehalte aan de lage kant was. De bieten zijn weliswaar aan de grote en aan de zware kant, maar ook al omdat het be plante areaal kleiner is dan vorige jaren verwacht men dit jaar geen grotere pro ductie dan in 1954. Evenwel kunnen ko mende koude nachten het suikergehalte nog aanzienlijk doen stijgen. Het is nog te vroeg om een oordeel uit te spreken. Met groter spanning dan naar de bieten zelf ziet men op de Suikerfabriek Holland thans uit naar de werking van de nieuwe diffussie-inrichting, die men als eerste fa briek in Nederland in de afgelopen maan den grotendeels met eigen mensen, maar met hulp van enkele Franse monteurs heeft gebouwd. In tegenstelling met voorheen, toen men een onderbroken diffusie toepaste, beschikt men thans over een geheel nieuwe instal latie, die bij een constante temperatuur de suiker aan de fijngesneden bieten onttrekt. Verpakt in de geledingen van een enorme jacobsladder van zeventig meter lang door loopt het bietensnijdsel het gehele proces van rauwe biet tot suikerpap met de pulp als bijproduct. Voor deze installatie heeft men de fa briek moeten uitbreiden met een dertig meter hoog gebouw. Het spreekt vanzelf, dat men vooral om deze installatie het be gin van de campagne te Halfweg met spanning tegemoet ziet. Op de laatstgehouden ledenvergadering van het schildersgenootschap „Kunst zij ons Doel" heeft voorzitter Leen Spierenourg met enkele eenvoudige woorden het onlangs over leden lid WUlem Bogtman herdacht. Na verkiezingen bestaat het bestuur thans uit: Leen Spierenburg (voorzitter), N. A. van der Colk (secretaris, Molijnstraat 20. Haar lem), Jan Loots (penningmeester), J. de Rid der (commissaris der tentoonstellingen). Freek Souwer. mej. Mies Deinum en P. de Visser. De buurtvereniging „"Weerestein"' in Hille- gom heeft haar tienjarig bestaan gevierd in de zaal „Flora". De heer Pijnakker, voor zitter van de vereniging sprak het openings woord, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan het vijfjarig bestaan van de speeltuin vereniging. De avond werd verder gevuld met het optreden van het ensemble „De Kla vierschippers". BEZINNINGSMORGEN K.A.B. Ter inleiding van het winterprogramma houdt de afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeiders Beweging Zondag 9 Octo ber een bezinningsmorgen, welke om 7.15 uur begint met een mis in de parochiekerk van de H. Bavo aan de Herenweg. Daarna volgt om 8.30 uur een gezamenlijk ontbijt in het R.K. Verenigingsgebouw, waarbij de geestelijke adviseur, kapelaan J. A. I. Wesse- ling zal spreken over „De toekomst van onze kinderen". Er is daarna gelegenheid over het behandelende onderwerp van gedachten te ADVERTENTIE Zet bij elke broodmaaltijd de fles Livorno op tafel. Heerlijk op plakjes ei, kaas, vlees waren, visconserven. Prijs 96 cent per fles. In het verslag omtrent de toestand, de werking en de inrichting van de brandweer van de gemeente Haarlem over het jaar 1954 wordt meegedeeld, dat het aantal al armeringen een totaal van 415 (vorig jaar 523) bereikte. Van deze alarmeringen waren er 230 voor brand in de gemeente, 1 voor brand en hulpverlening buiten de gemeen te, 91 voor brandgerucht, loos en vals alarm en 93 voor bijzondere hulpverleningen. Het grootst aantal alarmeringen op één dag bedroeg 10. De 230 branden zijn als volgt te verdelen: 66 schoorsteenbranden; 111 kleine binnen branden; 7 kleine uitslaande branden; 1 grote uitslaande brand; 29 buitenbranden; 3 scheepsbranden; 13 auto- en motorbran- den. De oorzaak bij de schoorsteenbranden was in 65 gevallen een vuile schoorsteen en in 1 geval een foutieve schoorsteencon- structie. Bij de binnenbranden was in 10 gevallen de oorzaak spelen met vuur door kinderen, in 10 gevallen hitte-uitstraling en in een gelijk aantal gevallen foutieve schoorsteen-constructie. Bij de 8 uitslaande branden waren de oorzaken: spelen met vuur, sluiting, benzine, oververhitting, strijkbout onder stroom laten staan en von ken uit kachel. In de loop van 1954 heeft de Haarlemse brandweer aan het college van B. en W., de diensten van Bouw- en Woningtoezicht, Openbare Werken en politie 127 schrifte lijke adviezen verstrekt, inzake bouwplan nen, hinderwetaanvragen en logeervergun- ningen. Daarbij zijn begrepen 48 adviezen voor bouwplannen en 57 voor hinderwet- aanvragen. In 62 gevallen werd de dienst van Bouw- en Woningtoezicht schriftelijk in kennis gesteld van geconstateerde gebre ken aan schoorstenen, stookplaatsen e.d. In de Stadsschouwburg werden 293 be wakingen verricht, in het Concertgebouw 106, in de Haarlemse Kegelbond 12, in De Leeuwerik 36, in gebouw Sint Bavo 101, in het Krelagehuis 16, in de toren van de Grote Kerk 121, bij de helihaven 8, in kleine zalen 15 en in circussen 21. Het totaal aantal bewakingen bedroeg 729, het totaal aantal bewakingsmanschappen 1181 en het totaal aantal uren 4956. Voor de bescherming bevolking werden cursussen gegeven en wel voor de bedrijfs zelfbescherming en voor de opleiding nood- wachters-brandweer. Alhena, 5 Villa Constitution. Alderamin, 5 te Suez. Arkeldijk, 6 te New York. Almkerk, 5 540 m. NO. Straat Bernardino. Alderamin, 5 Suez. Andijk, pass. 5 Vlissingen n. Mobile. Arendskerk, pass. 5 Vlissingen n. Amsterdam. Aagtekerk, 5 Genua. Ampenan, 5 Charleston verwacht. Amsteldiep, 5 Marseille. Argos, 5 Malaga. Almdijk, 4 v. Galveston n. Le Havre. Alphacca, 5 v. Victoria n. New York. Arendsdijk, 5 v. New York n. Terneuzen. Bloemfontein, 4 v. Pt. Elizabeth' n. Kaapstad. Bonaire, apss. 5 Azoren n. Plymouth. Britsum, 4 700 m. W. Bermuda. Baarn, 5 v. Curagao n. Pta Cardon. Congostrooni, 5 v. Amsterdam n. W. Afrika. Camitia, 5 Curacao verw. Castor, pass. 4 Gran Cayman n. New Orleans Cleodora, 5 Pto Okha. Callisto, 5 Montreal. Camitia, 5 Curagao. Celebes, 6 Colombo. Cradle of Liberty, 5 v. Philadelphia n. R'dam. Duivendijk, 5 v. Londen n. Curagao. Daphnis. 5 Amsterdam. Elizabeth B, 5 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Esso Amsterdam, 5 v. Sidon n. Rotterdam. Elizabeth B. 5 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Esso Rotterdam, 6 Sidon verwacht. Etrema, 5 Curagao. Fairsea, 4 v. Aden n. Fremantle. Friesland (KRL), 5 v. Belawan n. Aden. Gabonkust, 4 v. Bordeaux n. Dakar. Groote Beer. 4 v. Halifax n. New York. Gaasterland, pass. 5 Kp. Finisterre n. Recife. Groote Beer, 5 te New York. Gadila, 5 260 m. ZW. Okinawa. Gooiland, 5 Cabedelo. Hector, 6 te Oran. Helicon, 5 Curagao. Hestia, 5 Paramaribo. Indrapoera, 6 te Genua. Ittersum, pass. 6 Guardafui n. Aden. Japara (KRL), 4 Rotterdam. Kalydon, 5 40 m. N. Buru n. Miri. Katelysia, 5 v. Wellington n. Auckland. Kertosono, 5 v. Mombasa n. Djibouti. Liberty Bell, 5 v. Philadelphia n. Port Said Laurenskerk, 5 Basrah. Loosdrecht, 6 Antwerpen verw. Lombok, 6 Trinidad. Mariekerk, 5 Rotterdam. Mentor, 5 Amsterdam. Macoma, 5 170 m. N. Port Sudan. Modjokerto, 5 te Hamburg. Murena, 5 v. Esperance n. Geraldton. Maas, 5 Saloniki. Maashaven, t.h.v. Victoria n. Rio de Janeiro. Maasland, 5 Montevideo. Muiderkerk, 5 Dar es Salaam. Mapia, 5 v. Suez n. Belawan. Mijdrecht, 5 v. Philadelphia n. Aruba. Notos, 5 Rotterdam. Oranje, 5 v. Port Said n. Napels. Oberon, 5 Curagao. Oranjefontein, 4 740 m. NO. St. Helena. Perna, 4 v. Willemstad n. Rotterdam. Papendrecht, 5 Amsterdam. Prins Fred. Willem, pass. 5 Vlissingen n. Bremen Pieter S, pass. 5 Beachyhead n. Amsterdam. Pieter S, nacht 5-6 Amsterdam verwacht. Prins Joh. W. Friso, 5 Hamburg. Prins Willem George Fred. 5 Toledo. Poseidon, 6 La Guaira. Rondo, pas. 5 Aden n. Suez. Rotti, 6 te Amsterdam. Rijndam, 5 v. Le Havre n. Southampton. Raki, pass. 4 Fayel n. Beyrouth. Salland, pass. 4 Madeira n. Amsterdam. Sheratan, pass. 5 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Sirrah, 5 v. Sydney n. Palembang. Stad Vlaardingen, 5 te Vlaardingen. Sheratan, pass. 5 Gibraltar n. Mena el Ahmadi. Stad Vlaardingen, 5 te Rotterdam. Stentor, verm. 5 v. Curagao n. Aruba. Salatiga, 5 Isabela. Stad Dordrecht, Hoek v. Holland verw. naar Dordrecht. Stad Maastricht, pass. 5 Terschelling te Emden verwacht. Statue of Liberty, 5 Philadelphia. Schie 6 Aruba. Sloterdijk, 4 v. Halifax n. Alexandrië. Tomori, 5 te Belawan. Tibia, 6 Mena el Ahmadi verwacht. Van Noort, 5 250 m. N.NW. Cooktown. Woensdrecht, 4 v. Rotterdam n. Curagao. Weltevreden, 5 v. Napels n. Genua. Zeeland (SSM), 5 Rotterdam. KLEINE VAART Amerskerk, 5 Shanghai. Atlas, 4 te Barcelona n. Tarragona. Aeneas, 5 v. Napels te Palermo. Alamak, 5 Genua verwacht. Amigo, verm. 5 Colchester n. Hansweert. Appingedam, 4 v. Rotterdam te Lissabon. Auriga. 5 v. Antwerpen te Londen. Aktjo, 5 v. Terneuzen te Rotterdam. Ambiorix, 5 te Rotterdam. Adm. Courbet, 5 v. Sodertelje te Londen verw. Adm. De Ruyter, 5 v. Port Talbot n. Swansea. Adm. Nelson, 5 v. Rotterdam n. Hansweert. Amstelstroom, 4 v. Amsterdam n. Londen. Annie, 5 v. Shoreham te Rotterdam verw. Att S, verm. 5 v. Swansea n. Rotterdam. Auriga, 4 v. Hudiksvall te Londen. Brem, verm. 6 v. Oporto n. Rotterdam. Bernard John, 10 v. Londen te Rotterdam verw. Bestevaer, 5 v. Jersey te Liverpool verw. Blitar, 5 te Tj. Priok. Bonaire, pass. 5 Fayal n. Plymouth. Bab T, 3 te Zaandam. Beekbergen, 5 v. Teignmouth n. Genua. Betty Anne S, 5 v. Lissabon te Jersey verw. Birmingham, 4 v. Harlingen n. Goole. Cinderella,. verm. 5 v. Rotterdam n. Hull Claes Compaen, 5 v. Turku te Ramsgate verw. Caland, 4 v. Rostock te Wismar. Caribia, 4 v. Gefle te Amsterdam. Catharina, W, 4 v. Rotterdam te Zaandam. Corrie B, 5 v. Windau te Rotterdam verw. Concepcion, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Ceronia, 5 te Singapore. Dollard, 4 v. Svendborg te Frederikshamn. Draco, 5 te Amsterdam. Driebergen, 4 v. Kopenhagen te Aalborg. Elizabeth Roorda, 5 v. Antw n. Hamburg. Erasmus, 12 Amsterdam verwacht. Eemstroom, 5 v. Londen te Amsterdam. Express, 4 v. Middlesbro n. Rotterdam. Flevoland, 4 v. Goole n. Rotterdam. Frans v. Seumeren, 5 v. Rotterdam n. Varberg. Frejo, 4 v. Avonmouth n. Swansea. Ferocia, 6 v Vannes te Casablanca verw. Hathor, 5 te Amsterdam. Henrica, verm. 5 v. Antw. n. Boulogne. Import, 6 v. Rotterdam te Lissabon verw. Joost, 2 te Stockholm. Kalabahi, 5 te Surabaja. Kaap Falga, 4 v. Dordrecht n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 4 te Rotterdam. Kasimbar, 5 te Banda. Kemphaan, 5 Brunsbüttel verwacht. Langkoeas, 5 te Bintan. Larix, 4 te Zaandam. Johanna te Velde, 4 v. Amsterdam n. Medembhk Lauwers, pass. 4 Holtenau. Macuba, 5 te Madras. Manoeran, 5 rede Donggala. Manto, 5 v. La Pallice te Amsterdam. Merwestad, 5 v. Colijnsplaat te Stockholm. Myfem, 5 v. Skelleftehamn n. Parijs. Mynelis, 5 v. Belfast te St. Malo. Mypuck, 5 v. Swansea n. Parijs. Marjan, 5 v. Gefle te Antwerpen verw. Marathon, 5 v. Rotterdam n. Londen. Margriet L, 4 v. Amsterdam n. Londen. Marne, 5 v. Rouen n. Rotterdam. Maymere, 4 v. Antwerpen te Londen. Mirzam N, 4 v. Casablanca n. Rouen. Notos, pass. 4 Borkum n. Amsterdam. Notos, 5 te Rotterdam n. Amsterdam. Njord, pass. 5 Vlissingen n. Gent. Monica. 5 v. Dublin te Rotterdam. Nottingham, 5 v. Amble te Rotterdam. Noorderlihct, 6 v. Swansea te Amsterdam verw. Noordzee, 4 v. Middlesbro n. Masnedsund. Oosterburgh, 5 v. Koping te Rotterdam. Phrontis, 5 te Tj. Priok. Paloma, verm. 5 v. Aberdeen n. Amble. Pavo, 4 v. Gent n. Stockholm. Patria, 4 v. Ornskoldsvik te Kramfors. Repeto, pass. 5 Vlissingen n. Hansweert. Rigel. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Rose Marie, 4 v. Gothenburg n. Kopenhagen Sinabang, 5 Biak. Saroena, 5 te Tj. Priok. Swartenhondt, 5 te Menado. Sambre. 5 v. Rouaan te Rotterdam. Silvaplana, 4 v. Malmö te Kopenhagen. Spaarnestroom, 4 v. Amsterdam n. Hull. Strabo, 4 v. Napels te Amsterdam. Swift, pass. 5 Brunsbüttel n. Helsingborg. Tabinta, 5 Priok. Tjiluwah, 5 Hongkong. Taurus, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Ton S, 7 v. Swansea te Amsterdam verwacht. Tuskar, 4 pass. Brunsbüttel n. Grangemouth. Vindicat Atque Polit, 4 v. Speshult te A'dam. Vlieland, 4 v. Rotterdam te Kooenhagen. Vriiburgh, 5 bij Ouessant n. Casablanca. Volharding, 7 v. Algiers te Napels verw. W. Alton Jones, pass. 4 Malta n. Port Said. Westersingel, verm. 5 v. Plymouth n. Amsterdam Wim (B), 7 v. Manchester te Rotterdam verw. Walenburgh, 4 v. Rotterdam te Jersey. Wiebold Bohmer, 6 v. Sevilla te A'dam verw. Willem Fortuin, 4 v. Zaandam n. Aarhus. Zeehaan. 5 v. Rotterdam te Malmö. Zwaantiena, 5 v. Amsterdam te Hansweert. SLEEPVAART Ebro. 4 te Kristiansand teruggekeerd met 2 bakken. Hudson, 4 te Las Palmas.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15