BABITO, DE MUZIKANT »De Spieghel" Drankwetvergunning voor restaurant op „Linnaeushof KNjH I COMMANDANT POLIJSTWAS j Looneisen en militaire lasten bedreigen Franse economie Gemeenteraad van Bennebroek Haarlemmermeer Hillegom Zandvoort „Viering Bevrijdingsdag" feestelijk geliquideerd Lis se Nieuwe school met de Bijbel Bloemendaal Uitgave van milliarden francs roept het spook der inflatie op Prof. Arn. J. P. Tammes UNO-rapporteur Lek-waterleiding heeft grond nodig Inbraken in twee Velsense winkels DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Raad in onwetendheid over plannen Grote voortvarendheid Schoolmelkdiscussie Volgende week raadsvergadering Gemeente-avond van de Ned. Hervormde gemeente Officieel in gebruik genomen Russische critiek op UNO- werk voor vluchtelingen Sleepboot „Cycloop" voer vergeefs uit Verkoop van twee percelen in Velsen Noord aan de orde FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck Onder voorzitterschap van de nieuwe burgemeester, de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren kwam de gemeenteraad Woensdagavond voltallig in spoedeisende vergadering bij een. De voorzitter hield een toespraak waarin hij er op wees dat het voor de eerste maal is dat hij in de raadszaal een vergadering van de gemeenteraad mag leiden en het deed hem goed dat alle raads leden aanwezig waren. Hij herinnerde aan de installatie op 22 September en de weer galoze wijze waarop het gemeentebestuur en zoveel anderen deze dag voor zijn vrouw en hem tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Daarom was het hem een genoegen, te kunnen mededelen, dat hij de volgende week van Driewegen naar Bennebroek hoopt te verhuizen teneinde de woning aan de Zwarteweg te betrekken, die het ge meentebestuur hem ter beschikking heeft gesteld en waarvoor hij zeer erkentelijk is. Aan het slot van zijn toespraak sprak hij het vertrouwen uit in de volledige samen werking met alle gemeenteraadsleden, on geacht hun godsdienstige en politieke op vattingen en hij hoopte dat zó met Gods hulp voor Bennebroek en voor de inge zetenen veel goeds tot stand zou worden gebracht. Na een vrij uitvoerige discussie werd be sloten de werkzaamheden aan de Benne- broekerlaan, vernieuwing van het wegdek en herbetegeling van het trottoir op te dra den aan de firma G. Hulsebosch te Bloe- mendaal. De heer Van Lammeren (KVP) vroeg of de uitvoering binnen een redelijke tijd zal kunnen geschieden en het antwoord luidde bevestigend. De heer Lommer se (KVP) pleitte ook nu weer voor de belangen van de winkeliers die in deze laan hun bedrijf uitoefenen en voerde daarover een stevige discussie met wethou der V a n L i e r o p. De voorzitter deed daarop de toezegging dat alles zal worden gedaan om voor de zakenmensen het on gerief tot een minimum te beperken. De heer Bloemlnk (Prot. Groep) die gewezen had op het risico om tegen de winter met een dergelijk groot werk te be ginnen, kreeg de toezegging, dat alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen zullen wor den genomen om de kans op ongevallen zo gering mogelijk te maken. De heer Breek, die enige bezwaren had tegen de formu lering van het voorstel, werd tevreden ge steld. Het voorstel' om verhoging van het maximum aantal vergunningen dat thans 6 bedraagt, lokte nogal wat besprekingen uit. Uit de toelichting bleek dat het plan bestaat om op de „Linnaeushof" een res taurant te bouwen en omdat de eigenaar meent dat een restaurant zonder vergun ning geen bestaansmogelijkheid heeft, had hij dit verzoek ingediend. De heer Bloe- mink (Prot. Groep) liep er niet warm voor, omdat de raad uit de bladen een en ander over deze nieuwe Hof heeft ver nomen, doch in onwetendheid wordt ge laten omtrent de verdere plannen. Hij vond het allemaal maar een vreemde gang van zaken. De heer Hoogendoorn (Prot. Groep) had zeer ernstige bezwaren tegen de for mulering van de toelichting waarin wordt gesuggereerd als zou deze vergunning een cultureel belang dienen. In dit verband wees hij op het groot aantal verkeersonge vallen, veroorzaakt door alcoholmisbruik en hij onderschreef daarom het culturele belang van deze vergunning niet. Wel meeride hij dat het plaatsen van het grote hord „Linnaeushof" van een grote voortvarendheid getuigt hij de eigenaar, zo groot dat hij de vrees uitsprak, nog eens alle officiële instanties door hem onderste boven gelopen te zien. De heer Lommerse gaf daarna ui ting aan het algemeen verlangen van de raadsleden, de nieuwe aanwinst van Benne broek te gaan bezoeken, waarop de voor zitter de toezegging deed, daarvoor te zor gen. De vergunning was daarmede in kannen en kruiken. Bij de rondvraag vroeg de heer E Ig e r s- ma (Prot. Groep) naar de stand van zaken bij de woningen van ouden van dagen waarop de voorzitter mededeelde, dat deze juist heden getekend zijn. Er is enige siag- ADVERTENTIE f i lï'llltialWfll VOOR GEMOFFELDE AUTO'S natie ondervonden, maar nu hoopt men dat alles spoedig in kannen en kruiken is. De heer Breek herinnerde aan het „af ketsen" van het voorstel inzake het nemen van een proef met het verstrekken van schoolmelk. Thans heeft hij, als voorzitter van de R. K. kinderuitzending, binnen slechts enkele dagen via de schoolarts drie kinderen opgegeven gekregen die wegens zwakte dringend moeten worden uitgezon den. Hij zag daarin aanleiding, opnieuw een voorstel te doen een proef te nemen, met het verstrekken van schoolmelk. Nadat de heer B 1 o e m i n k te kennen had gegeven dat dit volgens hem niet no dig is, bleek uit de discussies dat de be trokken kinderen op een school zijn, waar van het hoofd zicht tegen het verstrekken van schoolmelk had verklaard. Daarom werd de suggestie gedaan, dat men de hoofden van scholen zou horen, terwijl de voorzitter toezegde, de zaak nog eens in B. en W. te bespreken. Nadat de heer Van Lammeren een verzoek had overgebracht van een bewoner van de Dreef om lichte beplanting en de heer De Vries op zijn vraag wanneer een nieuwe gemeentesecretaris benoemd kan worden, de mededeling kreeg, dat deze aangelegenheid spoedig aan de orde komt, werd te ruim negen uur deze zeer vlotte vergadering gesloten. Volgende week Donderdag komt de ge meenteraad van Haarlemmermeer bijeen ter behandeling van achttien punten. Door het vertrek van de heer Th. Nieuwenhui- zen is een vacature ontstaan van onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Ter secretarie is als opvolger van de heer Nieuwenhuizen benoemd de heer A. W. Willems te 's Gravenhage. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deze te be noemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorts stellen B. en W. voor de heer G. Loogman als onderwij zer over te plaatsen van de Dr. J. P. Heye- school naar de openbare lagere school nummer 4 te Hoofddorp. Het bestuur der Vereniging tot het stich ten en instandhouden van scholen met de Bijbel te Hoofddorp heeft de gemeenteraad gevraagd medewerking te verlenen voor het aanschaffen van leermiddelen voor het onderwijs in boekhouden, handelsrekenen, bedrijfsleer en rechts- en wetskennis, ten behoeve van de Willem de Zwijgerlaan. De kosten worden geraamd op f 1.118. Voorgesteld wordt medewerking te verle nen. Uitbreiding school Nieuw Vennep B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot verb'ouwing van het gebouw voor ge woon lager onderwijs (Prinses Irene- school) te Nieuw Vennep door vermeerde ring van het aantal leslokalen met vier. Er zal een bedrag van f 120.000 nodig zijn. Voorgesteld wordt tot aankoop van een ziekenauto voor een bedrag van f25.000 over te gaan. De eerste gemeenteavond van de Neder lands Hervormde Gemeente wijk Zuid in Hillegom werd gehouden in de cantine van de steenfabriek. De avond stond onder leiding van wijkpredikant ds. Brouwer Van de zijde der lidmaten bestond er voor deze avond grote belangstelling. Door ds Brouwer werd een inleiding gehouden over de Heilige Doop, waarna een zeer geani meerd gesprek ontstond. In de maand Fe bruari zal weer in de steenfabriek een dergelijke avond gehouden worden. Ds Brouwer dankte de bedrijfsleider de heer Van Veen voor zijn medewerking. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor in Hillegom werd gedurende de maand September ingelegd een bedrag van f 86.219,21 en terugbetaald f 47.255,12. VAN WIE ZIJN DE KLEREN? Nu het zwemseizoen achter de rug is, blijkt dat talrijke kinderen kledingstuk ken hebben achtergelaten. Zij, die deze zo mer iets hebben vermist in de kleedhokjes van het zwembad in Hillegom kunnen zich vervoegen bij de heer De Reep van Open bare Werken. In gebouw „Zomerlust" had Woensdag avond de slotvergadering plaats van het comité „Viering Bevrijdingsdag 1955",waar voor allen die in de feestviering een werk zaam aandeel hebben gehad, waren uitge nodigd. In de vrij goed bezette zaal merk ten wij o.m. op Zandvoorts gemeente-secre taris, de beide wethouders en de korpschef van politie. De voorzitter van het comité, de heer G. Tates, merkte in zijn welkomstwoord op, dat deze avond bedoeld was, om op prettige wijze het comité „Viering Bevrijdingsdag 1955" te liquideren. De heer Kalshoven, voorzitter van de amateur-fotografenvereniging „Zandvoort" schonk hierna aan de voorzitter van het comité het herinneringsalbum met foto's door leden van zijn vereniging op de be vrijdingsdag gemaakt, ter aanbieding aan het gemeentebestuur. Hij deelde mede, dat de daarin voorkomende foto's kunnen wor den nabesteld door degenen, die daarvoor interesse hebben. De heer Tates aanvaardde het geschenk in dank en zei, zeer getroffen te zijn door de prachtige foto's, in het album bijeen gebracht. Na voorgesteld te hebben, af drukken van de foto's ten toon te stellen voor eventuele nabestelling, overhandigde de spreker aan de loco-burgemeester, wet houder W. van der Werff, het album. „Mo ge het niet verdwijnen in het archief", merkte spreker op, „maar het een blijvend getuigenis vormen van het feit, dat Zand voort in 1955 in grote saamhorigheid heeft feestgevierd." Wethouder Van der Werff zei, gaarne het kostbare geschenk namens het gemeen tebestuur te willen aanvaarden. Hier werd door Zandvoortse amateurfotografen niet alleen een voortreffelijke prestatie ge leverd, doch eveneens een document van grote waarde voor het nageslacht. Dank bracht sprekker aan de fotografen en aan het comité, dat op zulk een sublieme wijze het feest organiseerde. De avond, die zich kenmerkte door een gezellige, ongedwongen sfeer, werd opge luisterd door de medewerking van het ac cordeon-trio „De Marilini's" onder leiding van mevrouw Hose, dat een groot succes oogstte en door de pianist André Hoppen brouwer, die zich na een lange tijd van afwezigheid opnieuw deed kennen als een uitermate vaardig musicus. Enkele films en samenzang vormden de rest van het programma. In zijn slotwoord bracht de heer Tates in de eerste plaats dank aan de tweede secre taris van het comité, de heer P. Brüne, die zulk voortreffelijk werk verrichtte bij de voorbereiding van de feestviering op 5 Mei en die ook het grootste aandeel had in de organisatie van deze feestavond. Hij bood hem onder grote bijval ter herinnering aan zijn vele werk een boekenbon aan. Nadat „De Marilini's" door de heer Tates in de bloemetjes waren gezet en de heer Hoppen brouwer voor zijn medewerking sigaren had ontvangen, bracht de heer Tates dank aan allen, die aan het welslagen van het 5 Mei-feest hadden medegewerkt: Zand voorts burgemeester, het gemeentebestuur, de raad, de bevolking, de politie die wel voor een zeer moeilijke taak werd gesteld vanwege de vele evenementen op dezelfde dag, doch zich daarvan op buitengewone wijze kweet; en alle anderen, die hun krachten aan de feestviering hadden ge geven. „De vijfde Mei 1955" aldus besloot spre ker, ..heeft bewezen, dat samenwerking mogelijk was. Dit was misschien wel het meest belangrijke facet van deze feestvie ring. Op 5 Mei heeft ook Zandvoort het feest van de vrede gevierd en wij hebben de taak de geest van deze samenwerking tot in lengte van dagen uit te dragen. Daar om zou ik u allen willen vragen: bidt voor de vrede, iedere dag meer." Met het zingen van twee verzen van het Woensdagmiddag is de nieuwe School met den Bijbel, welke aan de Broekweg gabouwd is, officieel in gebruik genomen. Aan deze school bestond een dringende be hoefte, daar de bestaande Gereformeerde gem. en Ned. Herv. school geen plaats meer konden verschaffen. Bovendien bestond er voor andersdenkenden geen mogelijkheid lid te worden van voornoemde kerkelijke scholen. De school bevat een zestal lokalen, welke met de royale ramen een heldere en prettige indruk maken. In het midden is een ruime hal waarin men de dagopening kan houden. Rond de school zijn een ruime speelplaats en rijwielstalling. De school wordt reeds bezocht door ruim 190 leerlin gen. Door de voorzitter de heer A. Th. de Weerdt werden de talrijke genodigden wel kom geheten, waaronder we opmerkten wethouder A. Tibboel, de gemeentesecre taris de heer M. Th. van Dijk en afgevaar digden van de plaatselijke scholen, alsmede de predikanten der kerken. De heer De Weerdt bracht dank voor de tot standko- ming der school, voorts voor de medewer king welke was ondervonden van het ge meentebestuur en van de inspecteur van het Lager Onderwijs, alsmede aan de bou wer de Firma Panagro van Warmond en allen die aan de stichting hebben medege werkt. Door wethouder Tibboel werden de ge lukwensen van het gemeentebestuur over gebracht, waarna nog het woord werd ge voerd door de architect de heer Landman, ds. J. J. Verleur, het hoofd der school de heer F. Scholte, de heer Van Maldichem, hoofd der school te Sassenheim, de heer W. P. de Jonge hoofd der Geref. gem. school te Lisse, de heer A. Visser namens het be stuur der Ned. Herv. schoolvereniging. De heer De Weerdt dankte de sprekers voor de goede wensen. In de avonduren werden de ouders en belangstellenden welkom geheten door de heer De Weerdt. Ds. H. W. Eerland sprak nog een kort woord van gelukwens waarin hij wees op de grote noodzakelijkheid van de school met de Bijbel, welke van grote betekenis is voor het hele Nederlandse volk gezien de ontkerstening. Namens de ouders-leden dei- school bood hij het bestuur een orgel aan. Vervolgens vond de voorstelling plaats van het hoofd en personeel der school. De heer Scholte gaf in korte trekken een in zicht aan de ouders van het programma van het onderwijs. Namens de Unie van Chris telijke Scholen sprak de heer Van Aalst nog een propagandawoord voor de collecte, welke op het eind der maand gehouden zal worden. Na een dankwoord van de voorzitter voor de gelukwensen, fraaie geschenken en bloemenhulde, werden de ouders in de gelegenheid gesteld de school te bezichti gen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. J. G. FigeeHendriks, z.; J. E. van der WilligenEwin, z.; E. K. JensenNielsen, d.; G. C. Rotteveel—Mei- ring, z. ONDERTROUWD: H. Markerink en H. M. W. de Leede; J. Lischer en L. M. C. van Ooijen. GEHUWD: J. J. Hoenderdos en G. C. van Eerden; S. C. M. van/ der Klei en J. F. de Ruyter Korver; A. C. Strumphler en C. E. M. Dekker; D. Kruseman Aretz en J. E. Manger; A. H. de Vries en P. Vingerhoets; A. C. Fris en E. M. van Dijk. OVERLEDEN: Mevr. J. J. C. Nueboer— Schopmann, 48 j.; C. Beek, 85 j. (Van onze correspondent in Parijs) De cijferaars van het Franse ministerie van Financiën hebben de voorlopige balans opgemaakt van de kosten, die de schatkist tengevolge van de jongste loonsverhogin gen krijgt te dragen. Die extra kosten wor den alleen voor de ambtenaren en de ar beiders der genationaliseerde bedrijven al op een vijftig milliard frans ruim een half milliard gulden geraamd. Voor de particuliere ondernemingen is een nauw keurige berekening veel moeilijker te ma ken sedert het vroegere stelsel van loon- ronden voor het ganse land verlaten is. Op initiatief van de Rooms-Katholieke minister van Financiën en nationale eco nomie, Pflimlin, moeten alle grote en klei ne patroons zelf uitmaken hoe ver ze rede lijkerwijs kunnen gaan zonder hun bedrijf in gevaar te brengen. Voor de particuliere sector worden de extra-uitgaven op tien milliard francs geschat. De Franse economie wordt door deze ex tra kosten niet onmiddellijk bedreigd. De deskundigen hebben uitgemaakt dat, dank zij de verhoging van de productie in het vorige jaar, de lonen in 1955 maximaal ze ven percent zouden kunnen stijgen. Vóór de huidige stakingsactie was er echter al vijf tot zes percent toegekend. De rode streep is vermoedelijk bereikt, zo niet overschreden. De vrees is gewettigd dat vóór het einde van dit jaar de inflatie weer een dreigend gevaar gaat vormen Drieërlei zorgen De eerste reden is, dat de arbeiders, on der aanvoering van het communistische vakverbond, eisen stellen die véél verder gaan dan de grens van zeven percent. In Le Havre en in Nantes hebben de particu liere mijndirecties in \ugustus verhogin gen tot twee en twintig percent toegestaan, en de communisten buiten deze belangrij ke concessies, die plaatselijk door de verre achterstand der salarissen verantwoord waren, uit om overal even hoge eisen te stellen. Verhogingen van tien percent zijn ook herhaaldelijk door de overheidsbedrij ven toegekend. Het einde van de stakin gen is nog niet in zicht en de werknemers moeten met nieuwe offers ernstig rekening houden. Ook al omdat de andere partijen en vakcentralen van socialisten en Rooms- Katholieken er met het oog op de verkie zingen weinig voor zullen voelen bij de communistische gangmakers in de sta kingsacties achter te blijven. De regering, die zeer verzwakt is en goeddeels „ontwa pend" vanwege de militaire actie in Noord- Afrika, zal zich moeilijk met succes tegen die gezamenlijke druk kunnen verzetten. „Wilhelmus" werd daarna deze zeer ge slaagde „liquidatie-avond" besloten. Stichting Touring Zandvoort verklaart zich bereid, de in het album voorkomende foto's ter nabestelling ten toon te stellen in de étalages van haar kantoor op het Raad huisplein. Babito ivachtte geduldig. Toen rinkelden de zware kettingen, waaraan de ophaal brug hing, en langzaam kwam de briLg over de slotgracht dalen. Daarna kon Babito over de brug lopen tot aan de stevige poort. Die moest nu eerst ook nog geopend worden. Ja, in die tijd was er veel oorlog en dus moesten de be woners van die kastelen zorgen, dal hun kasteel goed beschermd was tegen vijanden! Maar Babito was geen vijand, en daarom werden de zware poortdeuren voor hem geopend en kon hij naar binnen lopen, het slotplein op, waar de gewapende wach ters stonden VERENIGDE NATIES (United Press) Prof. Arnold J. P. Tammes werd gisteren gekozen als rapporteur van de juridische commissie van de algemene vergadering. Hij werd voorgedragen door Engeland welk land werd gesteund door Venezuela. De heer Tammes is professor in het In ternationale Recht aan de universiteit van Amsterdam en aan het Haagse Instituut voor Speciale Studies. NEW YORK (Reuter/AFP). - De Russi sche afgevaardigde Matoelis heeft in de sociale commissie van de UNO-Assemblée een resolutie ingediend, waarin gevraagd wordt om bevordering van vrijwillige re patriëring van vluchtelingen. Hij oefende critiek op de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goed hart (Nederland), omdat deze de vluchte lingen overbrengt naar andere landen, veelal overzee, „waar zij gebruikt worden voor zwaar en slecht betaald werk". Matoelis stelde voor. voorlichtingsgroe- pen naar de kampen te zenden om de vluchtelingen, inlichtingen te verstrekken over de omstandigheden, werkgelegenheid en amnestie wegens samenwerking met de Duitsers tijdens de oorlog in hun landen van herkomst. „Honderdduizenden onge lukkige vluchtelingen vegeteren in het bui tenland, zonder rechten en zonder werk Wij moeten een snelle „vrijwillige repa triëring aanmoedigen", aldus Matoelis. Onthouding De economische commissie heelf beslo ten, de UNO-organisatie voor de uitvoe ring van een hulpprogram voor Zuid- Korea (UNKRA) na het voltooien van haar huidige pragram in 1957 geen nieuwe fond sen meer te verstrekken. De organisatie die in 1950 werd opgericht, heeft 139 mil- lioen dollar ontvangen. Bij de stemming onthield de Sovjet-groep zich. Dit was de eerste maal in vijf jaar, dat de Sovjet- groep over deze kwestie niet tegenstemde. De regering heeft bovendien nog andere en zwaardere financiële zorgen, gezien de militaire inspanningen in Noord-Afrika, die het nadelig saldo op de landsbegroting dit jaar tot duizend milliard francs zullen doen stijgen, hetgeen de inflatie slechts zal versterken. Een laatste omstandigheid, waardoor de economische situatie spoedig kritiek kan worden, schuilt in de prijsverhogingen van verschillende grondstoffen op de wereld markt en verder in de droogte van de laat ste zomer, die de kaas- en boterproductie en de oogst van verschillende gewassen na delig heeft beïnvloed. Op de conferentie van het Internationale Monetaire Fonds in Turkije heeft minister Pflimlin zich nogal optimistisch uitgelaten over de Franse economie en haar vooruit zichten voor de komende maanden. Dat optimisme wordt echter door zijn deskun digen en ambtenaren niet gedeeld. Integen deel: er wordt in deze kringen betwijfeld of met het oog op de dreigende inflatie Frankrijk zijn beloften van de liberalisatie aan de Organisatie voor Economische Europese Samenwerking (O.E.E.S.) zal kunnen nakomen. De Helderse motorkotter HD 87 „Pieter- tje", die gistermiddag uit IJmuiden vertrok, meldde omstreeks 9 uur in de avond aan Scheveningen Radio, dat een Franse traw ler vermoedelijk in nood verkeerde. Bij het passeren van de „Pietertje" had men van de Fransman af geschreeuwd en lichtseinen gegeven. Langs de kust werd men attent het was windkracht 7-8 en uit IJmuiden vertrok de sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller N.V. Tegen 11 uur kon de sle per echter worden teruggeroepen. Wat was namelijk achteraf gebleken? De Franse trawler had aan de schipper van de „Pie tertje" kenbaar willen maken, dat hij viste en dat de „Pietertje" in haar koers het vis tuig dreigde te vernielen. Beter zo, dan anders, heeft Scheveningen Radio tot slot gezegd. De naamloze vennootschap N.V. Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemerland, gevestigd te Amsterdam, heeft de gemeente Velsen verzocht aan haar te verkopen ten behoeve van de aanleg en het gebruik van putten benodigd voor de exploitatie van de onder haar beheer in aanleg zijnde en o.a. door deze gemeente voerende tran sportwaterleiding: een terrein, ter opper vlakte van 480 m2, liggende aan de Wij- kermeerweg te Velsen-Noord, en een ter rein, ter oppervlakte van 40 m2, liggende aan de zelfdë weg. Inwilliging van dit verzoek ontmoet bij B. en W. geen bezwaar en de prijs voor de terreinen dient naar hun mening te worden gesteld op 2,per m2. Verzoekster heeft zich met deze prijs verenigd, terwijl ook het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken te ifaarlem daar aan zijn goedkeuring heeft gehecht. B. en W stellen de raad mitsdien voor, de bovengemelde terreinen aan verzoek ster te verkopen, tegen de genoemde prijs en onder de gebruikelijke voorwaarden. Wegens de stand van het recherche-on derzoek kan de politie thans pas voor pu blicatie vrijgeven, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag twee Velsense winke liers de dupe werden van ongewenste be zoekers. De totale buit bedroeg 440. Het eerste geval heeft zich voor twaalf uur afgespeeld: aan het Westelijk einde van de Lange Nieuwstraat verschaften on bekenden zich via een muur en een open staand raam op Je eerste verdieping toe gang tot het woonhuis e- de winkel van een kapper-sigarenwinkelier. Het huis is doorzocht en kasten werden overhoop ge haald, waarna uit een doosje en uit de winkellade 90.werd ontvreemd. In de Pelsstraat werd dezelfde nacht in gebroken bij een grossier in kruideniers waren. De inbreker(s) verschafte(n) zich toegang via een geopende poortdeur, klom men op het platte dak van de keuken en sloegen een ruit in. Hier bedroeg de buit 350.—. Lezing. Voor de Nederlandse Genealo gische Vereniging afdeling Haarlem zal op Woensdagavond 12 October in hotel „De Leeuwerik" dr. Tj. W. R. de Haan spreken over het onderwerp „Het levende volks lied". „Wanneer U Amsterdam vanaf het Cen traal Station binnenkomt," zo staat er in enthousiaste reisgidsen te lezen, „dan is het of de hoofdstad U al dadelijk een har telijk welkom toeroept. De bruggen met hun druk verkeer het grijze bewegelijke water, de gevels langs de wallekant, de OudekerkstorenZij spreken van het heden en verleden en maken, dat u zich dadelijk thuis voelt in deze wondermooie stad". Deze fraaie volzin mocht dan al waar zijn in normale omstandigheden, zij was het zeker niet op de stormachtige avond aan het eind van November toen juffrouw Galjoen, een eerzame oude vrijster, op het Centraal Station uit de trein stapte. Zij was bij dat uitstappen niet alleen, want twee forse handkoffers vergezelden haar, plus een lederen handtas, een boorschappennet, een hoed in papier en een paraplu. Dit alles een bewijs dat juffrouw Galjoen niet zomaar een dagje in Amsterdam ging door brengen. Omringd door al deze bezittingen stond zij nu op het tochtige perron, een zaam en hulpeloos, terwijl links en rechts haar medereizigers zich naar de uitgang spoedden. Een sombere Novemberavond. Ze had toch misschien beter morgen uit Over- kerspel kunnen weggaan, morgen ochtend als het licht was en ze haar nieuwe omge ving tenminste had kunnen zien. Haar zuster Anna had het nog gezegd. Maar haar zuster Anna had nooit iets van haar be grepen, had nooit begrepen hoe zij, Geer- truida Galjoen haar hele leven gesnakt had om weg te kunnen komen uit de sfeer van het dorp. Het is tenslotte een droevig lot als je in een dorp als Overkerspel geboren wordt. Tenminste als je in een dorp als Over kerspel geboren wordt met het gevoel van tot iets beters bestemd te zijn. En nog erger wordt het wanneer je ouders er een bloeiende manufacturenzaak op na houden, als ze nuchtere, hardwerkende mensen zijn. En als je dan ook nog een zuster hebt, die al even nuchter en zakelijk is. Dorpse mensen, bekrompen mensen, laag-bij-de- grondse mensen, vond zij. Mensen waar tussen zij, Geertruida Galjoen, nu vier envijftig jaar had moeten leven. Maar ze was niet ten onder gegaan in de sleur. Ze had haar vaandel hóóg gehouden achter het kleingoed-vak waar ze knopen en stukjes band had verkocht. Ze was het betere in zichzelf niet ontrouw geworden. En z' was blijven hunkeren om weg le komen uit de sfeer van het dorp en de manufacturenwinkel. De dood van haar eigen vader, nu onlangs, had haar eindelijk de bevrijding gebracht. De laatste confe rentie met de notaris was vanmiddag ge weest. En daarna had ze geen ogenblik willen wachten en meteen de trein ge nomen naar Amsterdam. Nee, ook buiten het station stond er nie mand om haar af te halen, dat sprak van zelf. Maar er was wel een afschuwelijk harde wind, die haar hoed bijna afrukte, en een norse kruier die ze duur moest be talen voor het dragen van haar koffers. Geen hartelijk welkom in Amsterdam! Maar juffrouw Galjoen, een grimmige vast beradenheid nu om haar mond, rekende af en kroop snel in een taxi. De rit was ge lukkig niet ver: naar de Kloveniersburg wal. Het was schandelijke afzetterij, dacht ze even later, toen ze de vracht moest be talen op de plaats van bestemming. Het le ven in een grote stad was duur, dat had Anna ook gezegd toen ze samen argumen teerden. En Anna.... nee, nu niet aan Anna denken. Ze was hier op de Klove niersburgwal, voor het huis „De Spieghel", waar ze een pensionkamer had gehuurd. Een echt Amsterdams huis met een mooie oude gevel. En bovenaan die gevel, en dat had haar nog het meest aangetrokken tot dit huis, een ouderwetse gevelspreuk in fraai gekrulde letters: „De Spieghel is het, die ons de liefde schouwen doet. Want liefde spieghelt zich in het menschelijk Gemoedt." Een aardig versje, maar dat ze op deze donkere avond natuurlijk niet kon zien! Ze stond nu boven op de stoep. En in eens rukte er zulk een stormvlaag aan haar hoed dat ze deze alleen nog maar kon redden door haar, in het papier gewikkelde Zondagse te laten vallen en de andere met beide handen vast te grijpen. Slierten grijs haar wapperden om haar gezicht. Nee, het was niet op haar voordeligst dat juffrouw Galjoen haar intree hield in haar nieuwe woning. Een verwaaide gedaante met de mantel klapperend om haar benen, wor stelend met twee koffers en twee hoeden en een handtas en een boodschappennet en een paraplu. Maar de voordeur ging nu ge lukkig open en vervolgens stond ze in een hel-verlichte gang tegenover een uiterst correct geklede dame. „Komt u binnen, juffrouw Galjoen! Wat een vreselijk weer!" „Ja. Vreselijk...." „Hartelijk welkom hier in de Spieghel!" De correct geklede dame, met de vlot heid van de geroutineerde pensionhoudster, loodste haar nieuwe gast naar binnen. Ze vroeg haar of ze een kopje thee wilde hebben of eerst naar haar kamer wilde gaan. Juffrouw Galjoen, na een blik in het gangspiegeltje, gaf er de voorkeur aan om eerst naar kamer te gaan. Mevrouw Water borg beloofde haar de thee boven te zullen brengen. En toen stond ze even later in haar nieuwe domein; een hoge holle kamer, die haar bijna vijandig aandeed met de vreemde meubels en de grote ramen waar de stormwind tegenaan sloeg. „Het moet nog wennen", zei ze hardop tegen zich zelf, terwijl ze het haar kamde voor de spiegel „Het is allemaal nog vreemd. En ik moet mijn eigen dingen nog overal neerzetten. Dat maakt natuurlijk een groot verschil." Het was stil in de kamer, akelig stil, be halve de storm die tegen de ruiten sloeg. Een ouderwetse pendule op de marmeren schoorsteenmantel tikte de seconden. Het trof wel heel ongelukkig dat het nu vandaag zo stormde, dat ze nu net niets anders hoorde dan dat naargeestige gehuil van de wind. Daardoor merkte ze nog veel meer op, hoe stil het hier in de kamer was. Juffrouw Galjoen beende rusteloos dooi het vertrek, kasten openend en weer slui tend, rommelend in de bagage, die zij had meegebracht. „En juffrouw Galjoen, bevalt de kamer u?" Mevrouw Waterborg met een kopje thee op een keurig blaadje. Gelukkig, even een aanspraakje! De pensionhoudster, op ver zoek van haar gast, zette zich neer in één van de grote fauteuils. Juffrouw Galjoen installeerde zich op de sofa. Ze nam haar kopje van het blad. „Wat jammer, dat u ook niet een kopje voor uzelf hebt meegebracht! Dan hadden wij samen thee kunnen drinken". „Ja, dat is jammer. Maar ik heb al thee gehad". „Drinkt u altijd samen thee, hier in huis?" „O nee juffrouw Galjoen, dat moet u niet verwachten. Iedereen is hier helemaal op zichzelf, op zijn eigen kamer. U begrijpt, zulke uiteenlopende persoonlijkheden!" „Maar juffrouw Corbeyn is toch zeker van mijn leeftijd?" „Dat zou mogelijk zijn. Maar die drinkt nooit thee met iemand anders. Ze komt zelfs niet aan de gemeenschappelijke eet tafel. Ze leeft helemaal op zichzelf „Is ze dan zo eenzelvig?" „Erg eenzelvig". „Ze is toch de eigenares van dit huis, nietwaar?" „Ja. Dit huis is een oud familiebezit. Ik geloof dat er hier al ruim twee eeuwen Corbeyns gewoond hebben. Juffrouw Cor beyn is de laatste van haar geslacht". „Hoe romantisch! Ik bedoel: om de laat ste van zo'n oud geslacht te zijn! Ze heeft zeker veel mooie antieke meubels". „Ja, die heeft ze". Juffrouw Galjoen ging er echt voor zit ten. Het was prettig dat mevrouw Water borg hier nog even bleef, de allerbeste in formatiebron over haar toekomstige huis genoten. Nu kon ze alles precies te weten komen. Niet dat ze zo nieuwsgierig was naar al die anderen, daar was natuurlijk geen sprake van. Maar je moest tenslotte toch weten met wie je samenwoonde, niet waar? En daarom was het noodzakelijk. „Maar hoe komt juffrouw Corbeyn dan zo eenzelvig?" „Mijn beste juffrouw Galjoen, dat heeft ze mij niet verteld!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7