Plan voor 350 middenstandshuurwoningen in Zinnevelt in November in de raad LIVORNO Klankbeeld van Haarlem opgenomen voor Zuid-Afrikaanse uitzending Agenda voor Haarlem E Weens Modefestijn Viktor J. Maschek uit Wenen „TRESLONG" te HILLEGOM Crediet voor noodwoningen voor slachtoffers van brand Wilde jacht in Londen op drie berovers van een juwelier Impasse in Haarlemse woningbouw doorbroken Toepassing op grote schaal van systeembouw PERSPECTIEF Amsterdamse Beurs Duyvis' Grote verscheidenheid in de overvliegers Halfwegse raad bijeen Critiek op het blussingswerk Twee bandieten na een vuurgevecht overmeesterd; derde man gevlucht ft Bouwvolume verwerkt Systeembouw geeft besparing FEDERMANN Tien jaar F.A.O. wordt ook in Haarlem herdacht De vogeltrek Scheepvaart Fraaie koninklijke poppen op Haarlemse fancy-fair Dodelijk verkeersongeval te Rotterdam Examens DINSDAG 11 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op Woensdag 2 November zal de Haarlemse raad waar schijnlijk te beslissen krijgen over een zeer belangrijke grondverkoop in het Zuidelijk deel van Zinnevelt. Op deze grond zal de koper, de Nederlandse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam, 350 middenstandshuurwoningen, waarvan het overgrote deel volgens New-Aireysysteem, bou wen, evenals veertien winkels en 36 garages. De architect is prof. ir. H. T. Zwiers. De middenstandshuurwoningen zijn te onderscheiden in 232 étagewoningen, waarvan veertig in een speciaal gebouw voor alleenstaanden in vijf verdiepingen aan de Helène Swarthstraat en in 118 ééngezinswoningen, waarvan er 98 in traditionele bouwwijze en twintig in systeembouw worden uitgevoerd, evenals alle flatwoningen. Deze twintig éénge zinswoningen komen in twee woonlagen boven een souter rain met garages aan de Westzijde van de Anthony Fokker laan. Aan de Oostzijde van die laan komen flatwoningen in drie woonlagen. Hoge flatbouw (vier woonlagen) is aan de Delftlaan geprojecteerd. De veertien winkels komen aan het Plesmanplein, bij de reeds bestaande Christelijke Ulo en het complex van Tuinwijk-Noord aan de Karei Doormanlaan en de Herman Robberstraat. De ééngezinswoningen worden ;eschakeerd om het Herman Heijermansplein (tussen Delft- aan en Anthony Fokkerlaan) en rond het plantsoen begrensd door Louis Couperusstraat, Marcellus Emantsstraat en Henri jecteerd ten Noorden van de Orionweg tussen Anthonv Fokkerlaan en Planeten- Borelstraat, welke straten zijn geprojec thony Fokki laan. Het gehele complex van de Nemavo zal van èèn of twee centrale punten uit verwarmd worden. Betreft dit Nemavo-project inzonderheid middenstandshuurwoningen, de Groningse architect ir. F. Klein werkt op het ogen blik plannen uit voor de bouw van 320 ar beiderswoningen volgens het systeem-Rot tinghuis. Deze huizen zijn bestemd voor het Noordelijk deel van Delftwijk en kun nen verdeeld worden over de woningbouw verenigingen „Patrimonium" en „Eigen Woning", indien deze dit wensen. Zo dit niet het geval mocht zijn zal de gemeente dit project zelf uitvoeren. De genoemde woningbouwverenigingen moeten dan wachten tot er weer bouwgrond beschik baar is. Dat zal pas het geval zyn wanneer het uitbreidingsplan „Parkwijk" in Haar lem-Oost ten Oosten van de Prins Bern- hardlaan is vastgesteld en goedgekeurd. Dat wil zeggen, dat dus met de voltooiing van dit plan grote spoed wordt betracht. Er is nog een belangrijke voorwaarde verbonden aan de uitvoering van de beide genoemde systeembouwplannen: er moet ook bouwvolume voor komen. Het Haarlemse bouwvolume is namelijk vijftien maanden voor het verstrijken van de termijn waarvoor het werd ver strekt verwerkt in reeds uitgevoerde, in uitvoering zijnde of weldra in uitvoering komende plannen. Dit is nog nimmer voor gekomen en betekent een diploma van voortvarendheid voor de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé. In de voorafgaande driejaarlijkse bouw volumeperiode was het immers zo, dat tegen het einde bij een verstrekking van extra bouwvolume geen plannen voor volkswoningbouw gereed lagen en dit extra bouwvolume geheel in de particuliere sec tor moest worden ondergebracht. Thans is het zo, dat er meer plannen zijn dan bouwvolume beschikbaar is, het geen het grote voordeel heeft dat bij een eventueel mislukken van een aanbesteding bijvoorbeeld de systeembouwplannen als tweede ijzer in het vuur kunnen worden gehanteerd. Het aan Haarlem toegekende bouw volume maakte de bouw van 2073 woningen in drie jaar mogelijk. De plannen beslaan In Maart van dit jaar zijn er in de Haar lemse raad harde noten gekraakt over het woningbouwbeleid. De aanleiding daartoe werd gevormd door het mislukken van de belangrijke aanbesteding van het eerste grote complex arbeiderswoningen in „Delft- wijk". Op de vooral door de heer Spek tot uitdrukking gebrachte verontrusting over die tegenslag die op dat ogenblik er als onoverkomelijk uitzag antwoordde de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting toen in termen welke in gegeven situatie iets te rustig en te sereen klonken. De heer Happé stelde zich op het standpunt, dat de raad een momentopname van de stand van zaken in de woningbouw tot uitgangspunt van het debat had gekozen en dat die momentopname op zichzelf wel een somber beeld te zien gaf, maar dat men de toestand pas over een langere periode in het juiste licht zou kunnen zien. Dat overzicht over een wat ruimer ter mijn is thans wel mogelijk. In de zes maan den welke sinds het raadsdebat zijn ver streken, kwamen de 224 arbeiderswoningen voor „Volkshuisvesting" tot uitvoering en werden niet minder dan clrie andere om vangrijke plannen voor volkswoningbouw met in totaal 445 woningen door de raad goedgekeurd. Bovendien komt een project voor middenstandswoningen volgens sys teembouw binnenkort in de gemeenteraad, terwijl plannen voor arbeiderswoningbouw, volgens systeembouw, worden voorbereid. Tezamen met de woningbouw in de par ticuliere sector wil dit zeggen, dat het bouwvolume, dat Haarlem tot en met 31 December 1956 kreeg toegewezen, ruim schoots werd overschreden op een tijdstip dat ver ligt voor het verstrijken van de termijn waarvoor het werd toegekend. Dat is in het verleden wel eens anders geweest en dat stemt tot voldoening. Op dat punt heeft de wethouder het met zijn tijdopname wel gewonnen van de momentopname van de vroedschap. Geheel iets anders is, dat de realisering der plannen te traag verloopt. Dat is een algemeen verschijnsel, waarop het gemeen tebestuur weinig invloed kan uitoefenen. Daardoor ook zal de lacune welke in het gereedkomen van nieuwe woningen is ont staan, mede door het mislukken van de eerste grote aanbesteding voor „Delftwijk", ook niet meer worden ingehaald. Wil men naar snellere verwerkelijking van de wo ningbouwplannen, dan zal het onvermijde lijk zijn, dat meer en meer gewerkt wordt met gerationaliseerde methoden. Dat men dat ook op het Haarlemse stadhuis heeft begrepen, blijkt uit de plannen die er ten aanzien van de systeembouw bestaan. Het is te hopen, dat met dezelfde voortvarend heid thans de vaststelling van het uitbrei dingsplan voor „Parkwijk" in Haarlem- Oost ter hand wordt genomen, opdat de woningbouw in de komende jaren niet ge stagneerd zal worden door gebrek aan bouwrijpe terreinen. Al is er dus geen reden tot buitensporig optimisme, men kan zich toch verheugen over het weer op gang komen van de wo ningbouw, zoals die thans tot uitdrukking komt in tot uitvoering gekomen en beste- dingsklare plannen. Het gaat immers om 't geluk en het gezinsleven van duizenden Haarlemmers. een volume van 2314 woningen, waarbij rekening moet worden gehouden met een reservering van honderd woningen voor bouw met gemeentelijke garantie (Bouw- kas bijvoorbeeld). De toewijzing van het extra bouwvolume zal ongetwijfeld door wethouder Happé krachtig worden bepleit. Hij kan daartoe twee belangrijke argumenten in het geding brengen. In de eerste plaats is d reali sering van de systeembouwplannen hard nodig, wil de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de door hem nage streefde zeventigduizend woningen per jaar halen en ten tweede wordt voor de systeem bouw slechts 75% van het bouwvolume in rekening gebracht. Om de voordelen van het systeem-Rot tinghuis goed te smaken is het bovendien noodzakelijk, dat er gedurende vier jaar gemiddeld 250 woningen per jaar volgens deze methode worden gebouwd. Opgemerkt dient nog te worden, dat in het systeem-Rottinghuis wel bakstenen buitenmuren worden toegepast, in tegen stelling tot het New Awey-systeem van de Nemavo in Zinnevelt, waar met beton platen wordt gewerkt. Om eentonigheid te voorkomen worden daarom 98 ééngezins woningen „traditioneel" gebouwd, terwijl tevens de souterrains van de étagewonin gen met drie of vier verdiepingen, van het laatste type worden vier blokken aan de Delftlaan gebouwd. Nadat in het begin van dit jaar het er een paar maanden somber met de woning bouw heeft uitgezien wegens het misluk ken van de aanbesteding van het complex van 224- woningen van de vereniging „Volkshuisvesting", werd op 1 October toch weer een stand van 872 woningen in aan bouw bereikt. Daarvan zijn er 141 in de premiesector in aanbouw en 668 in de volkswoningbouw, de rest betreft een paar kleinere, afzon derlijke objecten. Wat betreft de volkswoningbouw werd dit jaar begonnen met de bouw van vijftig woningen voor bejaarden bij de Basiliek, 224 woningen in Delftwijk, werden 88 wo ningen en een gebouw voor werkende vrouwen aanbesteed voor „Onze Woning" (de verwachting bestaat, dat hiervoor de goedkeuring spoedig gegeven zal worden), worden 225 woningen van „Eigen Haard" op 18 October aanbesteed en 120 voor „Sint Jozef" half November. Voor gemeente rekening 'werden twaalf woningen aan de Jan Gijzenvaart en achttien aan de Cre- mersstraat in uitvoering genomen. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat de N.V. Hogerveka het plan heeft het com plex van 125 middenstandswoningen bij de Mr. Jan Gerritszlaan en het Henriëtte Ro land Holstplantsoen te completeren met nog 78 woningen. Voor de financiering daarvan bleek het mogelijk weer een paar beleggingsmaatschappijen in te schakelen. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, zal op de tiende verjaardag van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (FAO) een „Nederlandse kamer" - een geschenk van Nederland aan de orga nisatie - in het FAO-gebouw te Rome aan de organisatie overdragen. In een in de laatste week van October te houden herdenking in Nederland van het tienjarig bestaan-zal de herdenking van de ongeveer tegelijkertijd vallende stichtingsdata van verschillende „speciali zed agencies" - waaronder de FAO - wor den opgenomen. Bij de herdenking in den lande komt „tien jaar FAO" voorts tot uit drukking in de redevoeringen, die minister S. L. Mansholt op 24 October in het Ko ninklijk Instituut voor de tropen te Am sterdam zal houden en prof. dr. I. Sam- kalden. hoogleraar in de rechts- en staats wetenschap aan de Landbouwhogeschool, op 26 October in het Concertgebouw te Haarlem. Slotkoers gisteren 3-3 J4 Nederl.'47 100 3 Nedl. 1962/64 101 A. K. U360 Calvé Delft314 Van Gelder Zonen 327 J4 K. N. Hoogovens 394 Nederl. Ford 479)4 N. Kabelfabriek 309 gew.Philips Gloeil. 351 pref.Philips Gloeil. 212 Unilever 470 Wilton Feijenoord 273 Dordtsche Petrol. 629 Konkl. Petroleum 599 A'dam Rubber 13614 Holl. Amer. Lijn 222 N. Schoepv. Unie 185)4 Phs. van Ommeren 245A H. V. A159% Verg. Deli Mijen 158 Amsterd. Bank 272 Ned. Handel Mij. 23114 Rotterd. Bank 23014 Twentsche Bank 234 Anaconda Copper 65 Bethlehem Steel 14914 U. S. Steel 5514 General Motors 135% Shell Union5814 Tidewater 2914 Nieuwe Philipsaandelen 321 Openings koersen 100s/, 101 338 300 320 380 478 305 331 212 450 265 600 570 133 211 180 24514 15414 152 272 228 229 234 62 14414 52 13214 58 2914 ADVERTENTIE Geraspte kaas vermengd met een scheut Livorno is een pittig boterhamsmeersel. Neem eens een fles in huis. Prijs 96 cent. Binnenkort zal de Zuidafrikaanse dienst van Radio Nederland van zeven Neder landse plaatsen, die dezelfde namen heb ben als plaatsen in Zuid-Afrika, een klank beeld uitzenden. De plaatsen zijn Amster dam, Haarlem, Utrecht, Ermelo, Amers foort, Middelburg en Dordrecht. Maandag was de heer O. Bergh in Haarlem en in de loop van de dag heeft hij in diverse ge bouwen opnamen gemaakt. Hij werd daar bij geassisteerd door mejuffrouw Ria Hooy van de Stichting Haarlems Bloei. Op het Stadhuis zijn opnamen gemaakt van de loco-burgemeester de heer D. J.,A. Geluk, die een boodschap van vijftig se conden uitsprak voor zijn ambtgenoot in Haarlem (Zuid-Afrika) en van de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei. De architect Nico Andriessen heeft in de Grote Kerk een en ander verteld van de historische gebouwen van Haarlem en de stadsorganist George Robert over het orgel. In het museum van de Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen heeft de heer Bergh een- gesprek gevoerd met de heer S. Hartz, die over de boekdrukkunst sprak. Ook is een fabriek bezocht en wel de Haarlemse machinefabriek voorheen ge broeders Figee aan het Spaarne, waar de directeur de heer Hissink het woord voerde. Ovër het Bisschoppelijk en het Frans Halsmuseum hebben rector Van der Knaap en de heer H. P. Baard mededelingen ge daan. De heer Bergh zal eerst de zeven plaat sen bezoeken en dan zal bepaald worden ADVERTENTIE op Donderdag 13 October a.s. om 8 u. precies De wereldvermaarde Haute Couturier onder auspiciën van de fa. Arthur Feber, nodigt U uit zijn avond- en cocktailtoiletten te beoordelen in het daarvoor zeer geëigende Grand-Café-Restaurant De hierbij passende Weense muziek met de door ons aangeboden wijn zullen U de Weense sfeer ten volle doen genieten. Kaarten a 3.50 verkrijgbaar aan de zaal en bij de Modehuizen Arthur Feber. Amsterdam, Koningsplein 9; Haarlem, Gr. Houtstraat 169: Leiden. Breestraat 135. Maandag was er omstreeks half elf aan de post van de Zeeweg nog wat trek van zes boerenzwaluwen, 30 koolmezen, 70 kie viten in twee troepen, 2 sperwers en een buizerd. Een en kele vink en veld leeuwerik, kwamen over zee landin waarts vliegen, maar verder trok er niet veel door. Hedenmorgen za gen de waarnemers .in het binnenduin wanneer de uitzendingen zullen geschieden, j b„ 0verveen 100 spreeuwen, 70 vinken, 3 veldleeuweriken, 25 graspiepers, 10 zanglijsters, een koper wiek, 14 houtduiven, 56 Vlaamse gaaien en een witte kwikstaart. De vogels vlogen I op normale hoogte, alléén trok er zo nu ;en dan een troepje vinken en piepers ho ger over. Van de Kop van de Zeeweg meldde men, zwakke tot matige, Zuid-Zuidoostenwind l met wat grondnevel. De eerste bonte kraai kwam langs de post vliegen. De trek was bij dat punt veel gevariëerder dan gewoon lijk. Van zeven tot acht uur telde men 2500 spreeuwen, 1000 vinken met kepen en kneuen, 3 groenlingen, 7 veldleeuweriken. 40 graspiepers, 8 ringmussen, 6 witte kwik staarten, 17 koolmezen, een smelleken en twee sperwers. Ook hier trokken de vo gels op normale hoogte. In Spaarndam kan men op het ogenblik een kraanvogel uit India in het vrije veld zien. Vermoedelijk is het een ontsnapt exemplaar, hoewel hij niet vermist wordt uit de Europese dierentuinen. Ten einde voor de materiële slachtof fers van de hevige brand, die Vrijdag avond in de IJpolder twee woonhuizen volkomen heeft verwoest een snelle op lossing te vinden, is de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude op het raadhuis te Halfweg reeds Maandag avond in spoedvergadering bijeen geko men, om het betreffende voorstel van B. en W. in behandeling te kunnen nemen. Dit behelsde het verzoek om een crediet van f28.000 voor de bouw van een vier tal noodwoningen, dat evenwel een zeer tijdelijk karakter zou dragen. In zijn toelichting hierop deelde de voorzitter, drs. J. J. M. Visser nog mede, dat deze brand voor de twee be trokken gezinnen een ware ramp is ge worden, doordat zij hierbij vrijwel alles verloren hebben. Ofschoon er gelukkig geen mensenlevens te betreuren zijn, wa ren de bewoners slechts gedeeltelijk en zeer onvoldoende verzekerd, zodat het Rode Kruis onmiddellijk enige .pakketten kleding en beddegoed heeft uitgezonden. De raad ging na enige discussie met het voorstel accoord. De heer Doe ven (K.V.P.) interpelleer de over de gang van zaken bij het blussings werk, waarvan hij als ooggetuige had ge constateerd dat er weinig of geen druk op de waterleiding aanwezig was geweest, zodat de brandweer pas ongeveer een uur na aankomst met het blussingswerk kon beginnen. Ook de verdere noodzakelijke handelingen waren alles behalve vlot ver lopen. De voor zitter bracht de vragen steller eerst onder het oog dat de brand weer, evenals de politie buiten de discus sie van de raad is geplaatst. Toch ver klaarde hij zich allerminst ongenegen de gang van zaken bij het blussingswerk even nader toe te lichten. Inderdaad be vindt zich op dit punt weinig druk op de waterleiding, doordat de brandkraan aan het eindpunt van een aanvoerbuis beves tigd is. Daarnaast waren de brandweer lieden zwaar gehandicapt door de intense duisternis, waardoor niet alles zo verlopen is als op de oefeningen, die uiteraard bij daglicht worden gehouden. De voorzitter onthulde ten slotte, dat het college reeds een modernisering van het materiaal in voorbereiding had, waarvoor de raad op de nieuwe begroting de betreffende pos ten zal kunnen aantreffen. „Elke brand houdt nu eenmaal een les in", besloot de voorzitter zijn verklaring, waarop door de vergadering verder geen commentaar meer geleverd werd. Hedenmiddag opent ds. Bronsgeest in een der zalen van het gebouw „Sarepta" aan de Hazepaterslaan te Haarlem, de ba zar van zijn gemeente, wijk IV van de Hervormde Kerk te Haarlem. Vanochtend zag het er allemaal nog wat rommelig uit. De vele kinderkleren, di van- en tafelkleden, spreien, manteltjes, babytruitjes, en wat er alzo meer door ijverige leden verzameld is, werden door snelle handen gesorteerd en verdeeld over een aantal kramen. Üe hengel-, sjoel- en schiettenten waren nog in aanbouw, iemand hing wat lampions aan de zolde ring, enfin de gebruikelijke drukte-van- voor-de-opening waarbij men als buiten staander beter niet kan komen storen. Maar in een rustig vertrek terzijde van de grote zaal, pronkte reeds de fraaie col lectie van vijftig poppen welke door Ko ningin Juliana aan het bazarbestuur ter be schikking is gesteld. Op twee tafels, met kraakheldere tafellakens, zitten of staan daar de poppenmannen- en vrouwen uit tal van landen. Zowel uit Noorwegen, Chili als Noord-Afrika. In het midden prijkt on der een houten baldakijn een bijzonder grote en mooie Italiaanse dame. Ook de Hollandse figuren zijn present, vanaf een werklustig poppenlid van het Vrouwelijk Hulpkorps tot aan een stevig Fries echt paar. Ongetwijfeld zullen velen zich de kans niet laten ontgaan een gedeelte te be kijken van de vermaarde internationale poppenverzameling van de Koningin. De 50-jarige fabrieksarbeider A. B. uit de Polslandstraat te Rotterdam is Maan dagavond laat tengevolge van een ver keersongeval om het leven gekomen. Hij stak met zijn fiets aan de hand de Plein- weg over, werd aangereden door een be stelauto en enige meters meegesleurd. In zorgwekkende toestand is hij naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. DINSDAG 11 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Begeer te", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Es kader 8 keert terug", 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Ge jaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voordracht door G. Söteman over „Pinguïns, kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat". WOENSDAG 12 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 i.i w: Ci/Ote iv i.au ue heer u. tSeryh een gesprek met de heer George Robert over het orgel. Van links naar rechts de heren W. van Willige, Nico Andriessen, George Robert en O. Bergh. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen in de Geneeskunde: R. Coster, Naarden; R. v. d. Heijden, Amsterdam; F. Wafelbakker, Amsterdam; J. M. Schoo, Am sterdam; E. den Dooren de Jong, Amster dam; D. Laagewaard, Amsterdam; J. Hanckx, Amsterdam; L. Onvlee. Amsterdam: D. Mul der, Zaandam; J. P. de Geus, Amsterdam; mej. A. M. de Leng, Amsterdam; Ch. Block, Amsterdam; I. S. Reedijk, Amsterdam; P. G. C. Frolkè, Amsterdam; mevr. L. A. Nan- ningaGalestien, Amsterdam; mej. M. P. Grotjohann, Amsterdam; M. A. Verschuijl, Amsterdam; H. W. Stuit, Amsterdam; W. P. J. Botman, Bovenkarspel; A. E. C. Saleh, Amsterdam; R. Vergroesen, Amsterdam; E. Zepenfeldt. Amsterdam: E. Mulder, Amster dam: Go Kian Gwan, Badhoevedorp; A. J. Dunning, Amsterdam; J .E. Seley, Amster dam; H. T. C. Bobach. Amsterdam; B. Suss- „Haven der Begeerte", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace, „Eskader 8 keert terug", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Frans Halsmuseum, 20 uur: Voor dracht door dr. C. J. Schuurman, „Levens angst en levenskunst". Minerva:, 14 uur: Leids kindertoneel, „Bertje Bol en Bartje Bezem". Concertgebouw, 20.15 uur: Opera Italiana, „spectacle coupé", concert. „De Leeuwerik", 20 uur: Jonkers Instituut: Spre ken in het openbaar. Amsterdam; L. Deen, Amsterdam; L. L. Gol- denberg, Amsterdam; B. A. van Ketel, Am sterdam; mevr. E. BorstEilers, Amster dam; mevr. H. E. BoumaStraub, Amster dam; M. J. Seijffers, Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Eco nomie: mej. A. Zuydgeest, Vlaardingen; J. D: Kuyper, Alphen a. d. Rijn. Candidaats- examen Economie: A. van der Hoeven, Tholen. Candidaatsexamen Rechten: de da mes J. E. Rutgers, Delft; L. T. M. Knibbe, Rijk (Haarlemmermeer). (Van onze correspondent in Londen) Kort na het middaguur drongen Maan dag twee met pistolen bewapende bandie ten een juwelenzaak in Londen binnen, vijftig meter van een druk station van de ondergrondse spoorweg. Toen zij de eige naar dwongen de brandkast te openen, rammelden twee meisjes, die een horloge wilden laten repareren aan de deur die de overvallers gesloten hadden. De indringers namen de vlucht met geld en juwelen ter waarde van 4.500.Een van de meisjes rende een slagerswinkel binnen, waar alarm werd gemaakt. De mannen verdwenen met hun buit in een grote auto. Bij een verkeerslicht wer den zij ontdekt door de bemanning van een politie-auto, die het alarm had opgevan gen. Een agent, die op de treeplank van de auto van de misdadigers sprong viel er af. Een wilde jacht volgde. De wagens gierden door Hyde Park. Vier andere politie-auto's trachtten de rovers in te sluiten. De ach tervolgden openden het vuur waarbij de voorruit van een der politiewagens werd versplinterd. De wedloop eindigde in de deftige Cur- zon Street, in Mayfair, waar een der poli tiewagens de auto van de rovers tegen een vrachtwagen ramde. Drie mannen, zwaaiend met revolvers renden de straat op, op de hielen gevolgd door twee agenten. Een van de bandieten dwong een taxi chauffeur te stoppen. Hij stapte de taxi binnen, terwijl uit het andere portier gil lend een dame sprong. Een vrachtautobe stuurder zette zijn wagen dwars over de weg, zodat de taxi moest stoppen. De ban diet sprong er uit en zette het op een lopen. De politie overmeesterde tenslote twee van de mannen, na een hevig vuurgevecht, waarbij voorbijgangers in alle richtingen wegstoven. Veertig agenten en rechercheurs hebben in de afgelopen nacht naar de derde man gezocht. Men is er op voorbereid dat hij een gevaarlijk individu is. In het ziekenhuis liggen twee agenten, die ongewapend aan de achtervolging had den deelgenomen. Een hunner wierp zich tussen e«n der bandieten en een dame die bedreigd werd. Hij kreeg een schot in het dijbeen. De andere kreeg een kogel in het lichaam toen hij een van de mannen aan viel. In een bioscoop in Curzon Street draait de Franse gangsterfilm „Rififi", waarin een adembenemende juwelenroof voorkomt VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd waren 358 varkens. Notering: zwart f178 tot f179; lichte f171 tot f180; slagersvarkens f 178 tot f 183, zeugen f 150 tot f 156. De handel was terughoudend. Abbekerk, 11 te Port Said. Annénkerk, 8 v. Aden n. Port Said. Agamemnon, lü te Baltimore. Alkaid, 12 Antwerpen verwacht. Altair, pass. 10 Recife n. Las Palmas. Amor, 10 te Alexandrië Amstelkroon, 12 Rotterdam verwacht. Axeldijk, 10 te Rio de Grande do Sul. Aldabi, 10 te Antwerpen. Alioth, pass. 9 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Amstelbrug, 10 te Rotterdam. Amstelveen, 9 v. Newport News n. Europa. Aalsum, 11 te Port Said. Alnati, 10 te Rio de Janeiro. Bonaire, 10 v. Plymouth n. Amsterdam. Baud, 10 te Singapore. Britsum, 9 450 m. O.NO. Bermuda. Basilea, 10 te Amsterdam. Banka, pass. 10 Gibraltar n. Amsterdam. Beninkust, 10 te Amsterdam. Caltex Leiden, 11 Rotterdam verwacht. Cradle of Liberty, 9 480 m. O.ZO. Kp. Race. Cottica. 10 te Trinidad. Crania, 9 v. Panama n. Brisbane. Cistula, 11 te Rotterdam. Dorestad, 9 200 m. VV.NW. Fort Aleza. Eendracht, pass. 10 Finistèrre n. Rotterdam. Ess-i Rotterdam, 10 50 m. N. Malta. Farmsum, 10 te Londen. Fairsea, 9 560 m. NW. Diego Garcia. Farmsum 10 te Londen verwacht. Fairsea, 10 230 m. N.NW. Diego Garcia. Gabonkust, 10 v. Bordeaux n. Dakar. Guineekust, 9 te Amsterdam. Gordias, 10 30 m. N.NO. Bougie. Hecuba, 10 v. Tampa n. Rotterdam. Hydia, 10 te Barranquilla. Hera, 9 v. Amstredam n. West Indië. Hoogkerk, 10 te Amsterdam. Helder, 11 te Port of Spain Trln. Indrapoera, pass. 11 Gibraltar n. Rotterdam. Java, 11 te Port Said. Kota Inten, 10 te Port Said. Kasimbar, 10 te Tepa. Kertosono, 10 te Djibouti. Kota Inten, 10 te Port Said. Krebis, 10 te Heysham. Karimata, 11 te Penang. Kenia. pass. 10 Gibraltar n. Thameshaven. Laagkerk, 10 v. Calcutta n. Madras. Lieve Vrouwekerk, pass. 10 Finisterre n Marseille Leuvekerk, 10 te Colombo. Leto, 10 te Baltimore. Laertes, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Moordrecht, pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Madoera, 10 te Soerabaja. Marisa, 10 te Reykjavik. Mentor, 8 Dover n. Paramaribo. Muiderkerk, 10 te Tanga. Mijdrecht, 10 te Aruba. Murena, 10 400 m. N.NW. Perth. Notos, 9 Sandettie n Gibraltar. Notos, 8 v. Amsterdam n. Genua. Nigerstroom, 10 te Le Havre. Ouwerkerk, pass. 10 Colombo n. Penang. Ondina, 10 te Singapore. Orestes, 10 te San Jose. Oranje, pass. 9 Gibraltar n. Southampton. Oranjefontein, 10 te Kaapstad. Polydorus, 10 v. Port Said n. Marseille. Prins Fred. Willem, 9 te Rotterdam. Plancius, 10 te Tj. Priok. Prins Casimir, 10 480 m. O. Belle Isle. Prins Willem George Fred., 10 te Chicago., Rondo, 10 v. Port Said n. Gibraltar. Rondo, 10 v. Port Said n. Gibraltar. Raki, pass. 9 ten Nrd. v. Malta n. Beyrouth. Radja, 9 v. New Orleans n. Rotterdam. Reyniersz, 10 te Donggala. Rita, 10 te Pulu Sambu. Rijnland, 11 te Montevideo. Salland, 10 te IJmuiden verw. Samarinda, 10 te Beira. Sibigo, 10 te Singapore. Silindoeng, 10 te Zanzibar. Stad Maassluis, 10 te Mid,dlesbro. Stanvac Djirak 10 te Belawan. Stan vac Ogan, 11 te Tj. Ubai) verw. Stanvac Talang Akar, 8 v. Palembang n. TJ. Uban. Straat Banka, 10 te Tj. Priok. Straat Soenda, 10 te East London. Swartenhondt, 10 te Gorontalo. Sheratan, 10 te Port Said. Sibajak, 10 te Fremantle. Schelpwijk, 10 v. Rotterdam n. Mena el Ahmadl Tjitjalengka, 10 te Kaapstad. Tomori, 11 te Singapore. Tabinta, 10 te Soerabaja. Tankhaven III, 10 te Singapore. Ternate, 10 te Madras. Tibex-ius, 10 te Guanta. Tjibodas, 10 te Belawan. Tjiwangi, 10 te Surabaja. Triton, 10 te Ciudad Trujillo. Teiresias, 10 v. Amstex-dam n. LiverpooL Tibia, 10 60 m. NW. Ras al Hadd. Van Neck, 10 te Geraldton. Van Linschoten, 10 ong te Accra. Van Noort, 11 Makassar verwacht. Wieldrecht, 10 te Kristiansund. Westertoren, 10 Gibraltar gep. n. Thameshaven. Wonorato, 11 v. Belawan n. Penang. W. Alton Jones, 9 dwars Kp. Elba n. Mena el Ahmadi. Westerdam, 10 te Rotterdam. Waterman, 10 te Suez. Waterland, pass. 10 Ouessant n. St. Vincent. Weltevreden, pass. 11 Gibraltar n. Halifax. Willem Ruys, pass. 11 Kp. Guardafui n. Colombo IJsel, 10 te Bona. Zeeland (KRL), 11 te Tj. Priok. Zuiderzee, 9 360 m. O. ten N. Bermuda. Zuiderkruis, 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. KLEINE VAART Adara, pass. 10 Vlissingen n. Anwterpen. Advent, 10 v. Breskenst n. Stockholm. Att S, 10 v. Swansea te Rotterdam. Arnoudspolder, 10 v. Rotterdam te Lissabon. Atlas, 7 v. Valencia n. Carthagena. Adm. De Ruyter, 10 v. Swansea te Amsterdam. Adm. Nelson, pass. 10 Kielerkan. n. Stockholm Appingedam, 7 v. Lissabon n. Antwerpen. Auriga, 9 60 m. NO. Kp. Vilano. Bestevaer, 10 v. Liverpool te Swansea verw. Corrie B, 10 v. Rotterdam te Malmö verw. Crescendo, 10 v. Hamburg te Rotterdam. Confiance, pass. 10 Goeree n. Antwerpen. Drieborg, 10 v. I-Iirsthals te Rotterdam. Eibergen, 10 v. Gent te Loriënt verwacht. Elizabeth Roorda, 10. v. Hamburg n. Glasgow. Encarnacion. 9 v. Kiel te Walkom. Ella, pass. 10 Brunsbüttel n. Gothenburg. Frans van Seumeren, 9 v. Aarlius n. R'dam. Haaksbergen, 10 v. Norrkoping te Zaandam. Hartel, verm. 11 v. Londen n. Rotterdam. Harold. 10 v. Le Havre n. Frederikstad. Jaba, 10 v. Kopenhagen te Brugge. Jan Kreumer, 9 v Rotterdam n. Londen. John M, 10 v. Vlaardingen te Rotterdam. Kaap St. Vincent, pass. 8 Vliss. n. Stockholm. Leendert B, 9 v. Stenlow n. Ballaruc. Libelle, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Menkax N, 10 te Rouaan. Mirzam N, 10 te Rouaan. Marianne, 3 v. Rotterdam n. Gothenburg. Marcella, 10 v. Genua te Rotterdam. Muphrid N, 9 v. Hamina te Oostende. Neeltje B, 10 v Rotterdam te Plymouth. Neptunis, 10 v. Grangemouth te Amsterdam. Nottingham. 10 v. Goole te Vlissingen. Nassauhaven, 10 v Antwerpen te Gothenburg. Paloma. 9 v. Amble te Hamburg. Pascholl, pass. 10 Kiel Holtenau n. Utrecht. Ponza, pass. 8 Vlissingen n. Gent. Stella Maris, 10 v. d. Tyne te Kjoge verw. Stientje Mensinga, 10 40 m. W. Bornholm. Sonsbeek, verm. 9 v. Riga n. Bremen. Spora, 10 v.. Swansea te Amsterdam. Sian, 10 v. Rotterdam te Gent. Silvaplana, pass. 10 Kiel n. Rotterdam. Vitesse, 10 v. Skager. te Rotterdam. Wickenburgh, pass. 10 Ouessant n. Londen. Westersingel, verm. 10 v. IJmuiden n. Working ton. Westpolder, verm. 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Westerdok, 8 v. Amsterdam n. Londen. Zevenberger, 10 v. Napels te Cardiff verw. SI.EEPVAAKT Blankenburg, pass. 9 Ameland met molen naar Leningrad. Goeree, 9 v. Loriënt n. Gent met twee trawlers Hudson, 8 140 m. Z. Las Palmas met twee bakken Noordzee, 8 te Pto Cabello. Oo«tzee, 8 60 m. NW. Guardafui met bagger molen en ponton. Rode Zee, 8 40 m. ZW. Kp. Finisterre m. schip Thames. 10 v Liverpool n. de Azoren. Witte Zee, 9 v. Las Palmas n. Port Lyautey met seepboot. Zv/arte Zee. 9 420 m. O. ten Z. Oostp. Timor met twee zlu g r.e s ingenaDaete twee zuigers.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10