Verlichting in Haarlem wordt op 16 November ontstoken Fietsers maken in Haarlem in steeds mindere mate brokken Grote Houtstraat krijgt sterren, lantarens en lampjes Wï x b h. «UI ""f s H*:» - l Geen zondebokken meer Verrassende kwartaalcijfers van Nederlands Economisch Instituut De evangelist William Branham en zijn werk Volmaakt Chopin-spel door Askenase Haarlems bevolking groeit weer HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 11 OCTOBER 1955 li W 1 A ndere straten Werkster in hechtenis: verdacht van diefstal Gast verdween met des gastheers costuums Hermann Zaiss volgend voorjaar naar Haarlem P. C. Hartog begraven Waren achtergehouden in zelfbedieningszaak Ooggetuigen spraken voor Evangelisatie Comité Basketbakournooi voor scholieren Nieuwe dirigent van Ghr. Zangvereniging „Heemstede" Zuiveringsinstallatie volgende maand gereed Burgerlijke Stand, van Haarlem Orgelbespeling in Concertgebouw „Klarenhof" gaat Woensdag vergaderen Herfsttocht „Het Spaarne" Wissel werk i ng tussen bouwvolume en migratie Ledenvergadering op Vrijdag 28 October Tweetal predikant Ger. Kerk Bloemendaal Revalidatie-centrum aan Schalkwijkerweg Waterpoloprogramma OVER RUIM EEN MAAND, op Woensdag 16 November, zal een groot gedeelte van de Haarlemse binnenstad weer baden in een zee van licht en daarbij zal vooral de Grote Houtstraat een belangrijke plaats innemen. Deze winkeliers-vereniging ont vouwde gisteravond tijdens een vergadering de plannen, die er bestaan om evenals verleden jaar in de maanden November en December gedurende zes weken een feestverlichting aan te brengen. Hoewel de versiering verleden jaar door de leden artistiek volkomen verantwoord werd geacht was men het er toch over eens, dat dit jaar in de eerste plaats gelet moest worden op het licht. Er moesten veel lampjes komen, die de straat als een centrum in de toch al vrolijke stad zou moeten maken. Men schreef daarom een prijsvraag uit voor een geschikt ontwerp en het wachten was nu alleen nog maar op de inzendingen. Dat wachten duurde lang en toen de termijn afgelopen was beschikte het bestuur van de Grote Houtstraat-- vereniging over de aanbieding van slechts één ontwerper, Han van Hemert, die echter verschillende ideeën had ingediend. Bovendien kwam een andere installateur korte tijd voor de vergadering nog met een ander idee bestaande uit lichtkronen op de proppen en de leden moesten dus beslissen welk ontwerp de voorkeur zou verdienen. ■m ■S&m. Nv - - WzwMmti -êr M f - -i •W m L fï wÊm,NʧM, - *-.V ,1i - - - r - Met algemene stem men besloot men het ontwerp van de jeug dige en talentvolle Han van Hemert te bekronen, hoewel de vergadering het be stuur toch nog de ge legenheid liet over te gaan op een andere versiering. De feestverlichting van de heer Van He mert is bijzonder een voudig, maar beant woordt toch in alle opzichten aan het ideaal, dat de Grote Houtstraat-winkeliers zich hebben gesteld. De verlichting zal dit jaar namelijk een ca paciteit van tachtig kW krijgen, terwij her verleden jaar slechts vijftig kW beschik baar was. Bovendien viel toen ongeveer vijftig percent van het licht weg doordat de schijnwerpers naar boven gericht waren. Dit jaar jal de verlichting er naar alle waarschijnlijk- I heid als volgt uitzien: I aan de linkerkant van de straat gezien van de richting van het Houtplein uit komen sterren van stanniol tehangen van ongeveer vijftig cen timeter grootte met een indirecte lamp verlichting. Aan de andere kant van de straat zal men dan lantarentjes bevesti gen, die met de sterren verbonden zullen worden door prikkabel waarin honderden lampjes bevestigd zullen worden. Duur De slingers komen schuin over de straat te hangen langs de bestaande staalkabel en het geheel krijgt daardoor een asymetrische indruk, die echter zeer zeker aan het ge stelde doel zal beantwoorden. De slechts achttien op de vergadering aanwezige vertegenwoordigers van de hon derdvijftig winkeliers uit de Grote Hout straat toonden zich direct enthousiast voor dit ontwerp temeer toen zij hoorden, dat de lampen en de zeshonderd meter lange prik kabel het eigendom van de vereniging zul len blijven. Over het financiële vraagstuk was men echter minder snel uitgepraat. De kosten van het plan-Van Hemert zul len namelijk ongeveer vijftienduizend gul den bedragen, hetgeen vijfduizend gulden meer is dan verleden jaar. Daarbij komt nog, dat de kas van de vereniging, na de geslaagde bloemenactie, volkomen leeg is. Bovendien moet het gehele bedrag n<?g in korte tijd binnenkomen. Er werden diverse suggesties gedaan, waarbij men zelfs de winkeliers een aan slagbiljet wilde toesturen, maar na lang durige beraadslagingen werd men het er tenslotte toch over eens, dat men in een uitvoerige brief de winkeliers zelf enigs zins het bedrag zou laten vaststellen. Uiteraard moet er achter het innen van het geld enige haast gezet worden, want op 15 October moet de opdracht gegeven wor den, wil men de Houtstraat op tijd verlicht hebben. Sluiting Uit de besprekingen bleek overigens, dat de feestverlichting voor vele winkeliers niet de hoofdzaak der komende koopweken uitmaakt. Immers ondanks het succes, dat de verlichting verleden jaar opleverde, waren enkele winkeliers er toch van over tuigd, dat vooral de avondverkoop tot tien uur de voornaamste oorzaak was van de enorme toeloop, zelfs van kopers uit Velsen, Hillegom, Lisse en Amsterdam. Men kwam echter tot de overtuiging, dat de verlichting en de late sluitingstijd bij zonder nauw aan elkaar verbonden zijn, want wanneer een van deze twee factoren niet aanwezig is blijft, aldus de mening van het bestuur, het publiek toch weg. Daarom werd vandaag een verzoek bij B. en W. ingediend om gedurende de Sint Nicolaas- en Kersttijd de winkelsluiting te bepalen op des avonds tien uur. Tenslotte stelde de vice-voorzitter van de vereniging, de heer G. M. Oord voor om aan de voorzitter, de heer J. Voogd, die pas een operatie heeft ondergaan, een tele gram te sturen. Ook de andere straatverenigingen zitten echter niet stil. In tegendeel, het Houtplein bijvoorbeeld is van plan om de stad in het Zuiden een waardige afsluiting te geven. Ook hier heeft men een ontwerp van de heer Van Hemert aanvaard en dit houdt in, dat het Plein gedurende de feestmaand bij zonder gezellig verlicht zal worden. Men wil namelijk op de verkeerszuilen, die al zo vaak hebben meegeholpen om het Hout plein een vrolijker aanzien te geven, kleu rige Japanse ballonnen van plastic plaatsen. Bovendien wil men ook onder deze ballon nen nog een lichtbakje aanbrengen. De Anegang heeft op het ogenblik nog geen definitieve plannep. Men houdt zich thans in hoofdzaak bezig met de wijziging op het verkeersplan waardoor deze winkel straat meer „in de loop" zou gaan liggen. Binnenkort komen de Anegangers echter Het ontwerp van Han van Hemert, dat naar alle waarschijnlijkheid in de komende maanden uitgevoerd zal worden. wéér bijeen en daii '"zullen de plannen voor de komende winteractie besproken worden. De Barteljorisstraat gaat ook in zee met een plan van de heer Van Hemert. Men heeft daarbij het ontwerp gekozen, dat bestaat uit een aantal kronen van stanniool, dit uiteraard verlicht zijn en die zowel des avonds als overdag de straat een feestelijk aanzien geven. Men heeft het plan om deze verlichting, die ook op 16 November ont stoken zal worden te laten branden tot 31 December. In de Kruisstraat (Haarlems Entree) houdt men zich aan de slingers met lamp jes. Er zullen 32 bogen gemaakt worden waarin niet minder dan zeventienhonderd gloeilampen verwerkt worden. Men is in deze straat namelijk van het standpunt uit gegaan, dat er bij de feestversieringen slechts zelden rekening gehouden wordt met de reeds bestaande neon-reclames, die, zo verzekerde men ons, in vele gevallen de extra-verlichtingen overtreffen. Op 15 No vember des avonds om acht uur zal de ver lichting reeds proef-branden. De winkeliers aan de Kruisweg doen dit jaar in ieder geval ook weer mee. De defi nitieve plannen zijn echter nog niet gereed, aangezien men daarbij stuit op de finan ciële bezwaren. Toch zal ook deze winkel- buurt niet achterblijven. De Gierstraat-vereniging komt heden avond in vergadering bijeen en ook de win- keilers uit de KoningstraatPaarlaarsteeg hebben nog geen definitieve plannen ont wikkeld. De Generaal Cronjéstraat daarentegen gaat maar liefst twee acties voeren. Eén met Sint Nicolaas, waarbij de straat waar schijnlijk niet verlicht zal worden en één gedurende de Kerstweek. Nadere bijzonder heden kon men ons daaromtrent echter nog niet mededelen aangezien men het verras sende element van de verlichting tot het laatste ogenblik wil bewaren. De Sclioterweg-vereniging houdt het dit jaar bij de banketletters. De winkelende Haarlemmers zullen bij deze winkeliers zegeltjes ontvangen, waarop men dan deze lekkernijen kan krijgen. De Sint Nicolaas- actie wordt in dit gedeelte van de stad als het hoofdpunt van de festiviteiten be schouwd. Overigens is er dit jaar een wel zeer bij zondere periode voor de Schoterwegvereni- ging afgesloten, want de combinatie van winkeliers bestaat tien jaar. Vanavond gaat men dit feit op feestelijke wijze vieren in hotel Royal en het is zeer zeker niet uitge sloten, dat er dan alsnog voorstellen wor den gedaan om de wintercampagne nog groter op te zetten. Plannen daaromtrent bestaan er echter van de kant van het be stuur nog niet. Op 20 October gaan de leden van de Zijlstraat-vereniging (van Grote Markt tot Nassaulaan) vergaderen over de verlich ting, versiering en verdere acties. Men denkt daar bijvoorbeeld aan muziek en speciale attracties voor het winkelend publiek. Het andere gedeelte van de Zijlstraat heeft, naar men ons mededeelde, nog geen definitieve plannen gereed. De winkeliers uit de Spaarnwouderstraat komen Donderdag in vergadering bijeen om de acties tijdens de feestmaand te bespre ken. De straat zal waarschijnlijk deze keer niet verlicht worden, maar wel heeft men het plan om ook dit jaar weer de oude tra ditionele feestavond voor de klanten in het Concertgebouw te houden. De Rijksstraatweg heeft het dit jaar wel bijzonder moeilijk. Sint Nicolaas rijdt niet ADVERTENTIE verder dan het Soendaplein, de Delftlaan is opengebroken, zodat er tegenwoordig nog meer verkeer langs deze weg komt en bovendien liggen de winkels op vrij grote afstand van elkaar. Een verlichting komt er dus niet, maar wel heeft men het plan op gevat om met een winkelactie toch nog zo veel mogelijk publiek te trekken. In „Jan Gijzen Noord" gaat men volgende week vergaderen en de verwachting is, dat ook de Noordelijke winkeliers wel iets van zich zullen laten horen. De Kleine Houtstraat ziet daarentegen dit jaar van een actie af, aangezien het be stuur te weinig medewerking van de leden heeft. Wanneer men dus tenslotte de balans op maakt dan komt men tot de overtuiging, dat de Haarlemse middenstanders zeer zeker niet stil zullen zitten gedurende de komende maanden, hetgeen uiteraard bij zonder verheugend is. Niet alleen voor de Haarlemse kopers, maar ook voor de klan ten buiten de Spaarnestad en een ieder hoopt dan ook, dat ook dit jaar de NZHVM, evenals verleden jaar, al het reserve-mate riaal moet inzetten om de stroom kijkers en kopers te kunnen vervoeren. Door de Haarlemse politie is Maandag ochtend in verzekerde bewaring gesteld een 22-jarige Haarlemse werkster, die er van verdacht wordt ten nadele van haar werkgeefster tien gulden te hebben ont vreemd. Het meisje dat bij een Haarlemse familie in dienst was, maar daarnaast ook als variété-artiste optrad bleek in het bezit te zijn van een tiengulden biljet dat door haar werkgeefster vermist werd. Tevens was zij een honderd gulden biljet rijk, waarvan zij verklaarde dat het eveneens van de familie ontvreemd was en tenslotte bekende zij gedurende het laatste half jaar voor een bedrag van 600 a 700 gulden ten nadele van haar werkgeefster te hebben weggenomen, bij wie zij ongeveer twee jaar in dienst was. Een 36-jarige Haarlemmer verliet Vrij dag 7 October des ochtends om drie uur een Haarlems café, waar hij zoveel aan Bacchus geofferd had, dat hij, naar hij later zelf vertelde, niet meer wist hoe hij thuis gekomen was. In zijn woning aange komen bemerkte hij echter dat er een man met hem meegekomen was, die verklaarde hem naar huis gebracht te hebben. Deze man vroeg voor de rest van de nacht on derdak daar hij in een andere plaats woon- óe en nu niet meer naar huis kon gaan. Hiertegen had de Haarlemmer geen be zwaar. Toen de gastheer de volgende ochtend omstreeks negen uur ontwaakte bleek zijn gast reeds te zijn verdwenen. Tot zijn grote verbazing moest de Haarlemmer voorts constateren dat onder meer een aantal cos tuums, een beige koffer, een gouden hor loge en enige bankbiljetten, tezamen een waarde van 1400 gulden vormend, even eens onvindbaar waren. De bestolen gastheer was eerst Maandag in staat van dit feit aangifte bij de Haar lemse politie te doen. Behalve het signale ment van de man wist hij verder niets van hem af. Naar wij vernemen zal de Duitse evan gelist Hermann Zaiss op uitnodiging van het Interkerkelijk Evangelisatie Comité in Haarlem naar verwachting in het komend voorjaar enige bijeenkomsten van dit comité leiden. Het Interkerkelijk Evangelisatie Comité is een voortzetting van 't Hermann Zaiss- Comité dat ongeveer drie jaar geleden zijn activiteit in de vorm van wekelijkse samenkomsten in de Begijnhofkapel be gon. Op de algemene begraafplaats in Haar lem-Noord is Maandagmiddag onder bij zonder grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. C. Hartog, die op 6 October na een kort stondige ziekte plotseling is overleden. Dat de heer Hartog vooral in het Haar lemse sportleven grote sympathie genoot werd wel duidelijk uit de aanwezigheid op de begraafplaats van talrijke bestuursleden uit diverse voetbalverenigingen en natuur lijk ontbraken ook talrijke vertegenwoor digers van de HFC „Haarlem", de club waaraan de heer Hartog zijn hart had ver pand, niet. In de aula van de begraafplaats sprak de voorzitter van „Haarlem", de heer J. P. van Balen Blanken, staande bij de kist, die overdekt was met tientallen bloemstukken, een kort afscheidswoord. Daarbij memo reerde hij onder meer de grote verdiensten van de heer Hartog voor zijn club, waarin de overledene het middelpunt was geweest van een grote vriendenkring. Een zoon van de heer Hartog roemde in zijn toespraak de vele kwaliteiten van zijn vader en verklaarde, dat de zaak een garage aan de Turfmarkt in dezelfde geest als waarin deze was opgebouwd zou worden voortgezet. Vervolgens trok de stoet naar de laatste rustplaats van de heer Hartog, waar de zoon van de overledene dankte voor de grote belangstelling. In het bericht van Maandag betreffende de diefstal in een Haarlemse zelfbedienings winkel. waarvoor een kellner uit Haarlem door de politierechter tot een boete werd veroordeeld, zijn de verklaringen van de als getuige gehoorde winkelier niet geheel tot haar recht gekomen. Deze zeide namelijk, dat de kellner al lang een verdachte figuur ir zijn zaak was geweest en dat er in zijn opdracht op hem werd gelet. Wat de schikking betreft, deelde de win kelier naar aanleiding van deze zaak nog mede, dat het voorgestelde bedrag van de schikking niet de dubbele waarde van de bij deze gelegenheid achtergehouden waren vertegenwoordigde, maar de globale waar de voor deze en andere artikelen, die reeds eerder door de kellner zouden zijn ont vreemd. In het begin wilde de kellner daar volgens de mededelingen van de winkelier niet van weten, waarop de politie werd gewaar schuwd en toen het zo ver was had de ver dachte ineens wel het hele bedrag willen betalen, aldus de winkelier. In een bijzondere bijeenkomst van het Haarlems Interkerkelijk Evangelisatie Comité, die was ingeleid met gemeen schappelijk gezang, werd Maandagavond het woord gevoerd door de heer F. Stroet- hof, directeur van „Het Heil des Volks" te Amsterdam en diens echtgenote. Hierin werd de aandacht gevestigd op de bijzon dere gebeurtenissen die de prediking van de bekende Amerikaanse evangelist Wil liam Branham in Europa hebben bege leid en waaronder vooral het grote aantal gebedsgenezingen sterk de aandacht heeft getrokken. De heer Stroethof herinnerde er aan, dat Christus op aarde elk ziek mens, dat Hij tegenkwam heeft genezen en de gave van genezing door de Heilige Geest heeft doen overgaan op zijn apos telen. Maar de kerk van later eeuwen heeft dit grote goed, zonder hetwelk elk evangelisatiewerk naar hij zeide half werk is, verwaarloosd. „Welke wonder lijke exegese houdt de kerk er toch op na, als zij dat allemaal terugschuift naar die eerste tijd en er nu niet meer van wil horen?", vroeg deze spreker. Zijn echtgenote ging nader in op beider ervaringen in de samenkomsten met Branham in Karlsruhe, een man, die van zichzelf getuigt, dat hij zélf er nooit in zou slagen, iemand te genezen, maar ten volle verzekerd is van de verhoring van het gelovig gebed om genezing. Zij noem de tal van ziekten en gebreken, waarvan zij in de bijeenkomsten mensen had zien genezen. Er werd bijvoorbeeld een jon gen van hersentumor genezen, wiens blin de vader in dezelfde samenkomst ziende werd en wiens moeder destijds in een van de genezingssamenkomsten met Hermann Zaiss reeds van de kanker was genezen. Mevrouw Stroethof zeide, dat alle ziek te rechtstreeks van de nog volop macht uitoefenende demonen afkomstig is en niet van God, zoals, naar zij zeide, in de meeste kerken geleerd wordt. Daarom achtte zij het zo inconsequent wan vele kerkmensen, om hun ziekte, die zij van God gekregen menen te hebben langs me dische weg of zelfs met occulte kunst-, grepen te bestrijden en tegelijk afstand te nemen van de gebedsgenezing. Een van de dingen, die Branham van zichzelf getuigt en die ook de kerkelijke mensen vaak bevreemdt, is dat hij vi sioenen heeft, waarin God tot hem spreekt en hem aanwijzingen geeft, die steeds door zijn ervaringen bevestigd worden. „Toch is dat volkomen in overeenstem ming met het Evangelie", zo zeide zij, „maar de kerk heeft het evenzeer ver waarloosd". Het dankbaarst verklaarde zij te zijn geworden in de laatste samenkomst met Branham, waarin op het gemeenschap pelijk gebed een tienjarig meisje, dat blind was geboren, ineens verbaasd om zich heenkeek en voor het eerst haar moeder zag. Zij herinnerde voorts aan een massale .bijeenkomst met deze evangelist op een renbaan in Zuid-Afrika, waarbij honderden mensen tegelijkertijd genazen, onder wie 66 blinden. „Door het verwaarlozen van deze heer lijke gave van God, die het antwoord is op een onvoorwaardelijk geloof in Zijn absolutie macht, ziet men in ons als ker kelijk bekend staande land een grote geestelijke armoede", zo zeide zij. Me vrouw -Stroethof - verklaarde ten slotte grondige hoop te hebben dat de opwek kingsbeweging die nu reeds meer op gang komt, ook dieper en dieper in de kerken zal doordringen en haar tot nieuwe bloei zal brengen. Na deze toespraken bleven nog velen met het comité bijeen in gezamenlijk ge bed voor door ziekte of andere moeilijk heden getroffen mensen, die regelmatig door leden van het comité worden be zocht. Het basketbaltournooi voor leerlingen van Middelbare- en Ulo-scholen uit Haarlem en naaste omgeving wordt dit jaar vermoede lijk gehouden op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Decemebr (gehele dag), de finalewedstrijden worden gespeeld op Vrij dag 30 December van 19 tot 22 uur. Alle wedstrijden zullen zo mogelijk worden ge speeld in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. In de plaats van de heer J. A. Nibbering, heeft het bestuur van de Christelijke Zang vereniging „Heemstede" thans de heer S. P. Visser tot dirigent van het koor benoemd. De repetities worden nu voortaan gehouden iedere Vrijdagavond van 8 tot 10 uur in het Hervormd Wijkgebouw „De Haven" aan de Camplaan. Het gemeentebestuur van Heemstede was oorspronkelijk voornemens de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Cruquiusweg omstreeks half October officieel in gebruik te nemen. Inmiddels is gebleken, dat deze ingewikkelde apparatuur nog niet in zo verre gereed gekomen is, dat men de vele genodigden, waaronder diverse officiële per sonen van rijk, provincie en gqmeente, ge durende de rondleiding na de opening, een volledige indruk zoh kunnen geven van de manier, waarop het rioolwater wordt gezui verd en de afvalstoffen worden gebruikt. B. en W. hebben besloten de officiële ope ning uit te stellen tot eind November of begin December. HAARLEM, 10 October 1955 ONDERTROUWD: 10 Oct., J. W. Breet en F. Knopperts; W. M. van Schouten en J. H. Kottman. BEVALLEN van een zoon: 8 Oct., M. A. CuyonJansen; W. A. Bartelvan Saase; P. G. C. A. de KoninghLoeb; 9 Oct., E. VeenhofBorst; J. M. van BakkumBee- nen; J. van KuijkSteffens; F. W. Kanne- gietervan den Broek; J. M. G. Hoekstra Mulder; M. A. van der Peetvan der Hulst; 10 Oct., M. M. de KlerkMakkelie; A. M. KoeleveldBosch; P. C. WilkesVerkerk. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., Ch. M. Spanjaard—Jansen; 8 Oct., A. J. Schou tenTraksel; 9 Oct., P. C. van der Weiden Lammerse; 10 Oct., W. van StenusSpij kerman. OVERLEDEN: 8 Oct., J. Ingenhof, 78 j., Marnixstraat; J. H. Kennedy, 75 j., Bake- nessergracht; 9 Oct., M. M. Waagevan En- gen, 95 j., Joan Maetsuykerlaan; J. A. Tem pelman, 74 j., van Nesstraat. Het kwartaalbericht van de afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut over Haarlem, bevat deze keer een aantal verrassende gegevens over de verkeersveiligheid, waarby vooral een verschijnsel in het oog springt: het opvallend afnemende aantal fietsers, dat bij verkeersongelukken betrokken raakt. „De conclusie lijkt gewettigd, dat de zonde bokken van het verkeer, de fietsers, de belangrijkste bijdrage hebben geleverd tot een vermindering van de aantallen ver keersongelukken met ten minste lichame lijk letsel in de eerste kwartalen", aldus de opsteller van het kwartaalbericht, de heer P. Mourik. Het overzicht over de verkeersongeval len in de gemeente Haarlem begint met de constatering, dat het aantal verkeersonge vallen met ten minste lichamelijk letsel in het eerste kwartaal gedurende de laat ste jaren blijkt af te nemen. In 1950 waren er 90, in 1951: 87, in 1952: 75, in 1953: 75, in 1954: 65 en in 1955: 54. De oorzaak van dit merkwaardige verschijnsel is niet zo maar aan te geven. Juist het tegenovergestelde verloop tonen de ongelukken in het vierde kwartaal: in 1950: 75, in 1951: 82, in 1952: 95, in 1953: 96, in 1954: 103 en voor 1955 is dit cijfer uiter aard nog niet bekend. Overigens kan men uit de meer gespeci ficeerde cijfers wel afleiden in welke rich ting misschien moet worden gezocht voor de teruggang van de ongevallen in de eerste kwartalen. Indien men namelijk nagaat welke aantallen van de verschillende voer tuigen bij de ongevallen waren betrok ken, blijkt, dat alle voertuigen in de loop der laatste jaren steeds in onge veer dezelfde mate vertegenwoordigd zijn, met een grote uitzondering: de Men wil van Stefan Askenase nu een maal „Chopin" horen, alsof er geen Bach, Scarlatti, Mozart, Beethoven, Schumann of Debussy bestonden, wier werken hij met evenveel overtuiging en artistiek ver mogen zou weten te herscheppen. En het publiek „le maitre de nos distinées" (de meester van onze lotsbestemmingen) zoals Jules Claretic, destijd directeur van de Co- médie FranQaise, zich eens uitdrukte krijgt zijn zin. En wellicht meer dan dat, want in plaats van de overbekende „Cho pin" de populaire nummers die het altijd „doen" en welke een al te goedkoop succes zouden verzekeren presenteert Aske nase uit het rijke oevre van de Poolse meester van het klavier een reeks stukken, die het minst beduimeld zijn door piano spelende amateurs. Die vertolkt hij met het uiterste raffinement en met de geladen heid die tot intensief luisteren dwingen en een sfeer wekken, te kostbaar om door ap plaus te laten verbreken, waarom hij dan ook elke ontijdige toejuiching onderdrukt. Eri aan het eind van zo'n recital weet men dan dat men iets zeldzaams gehoord heeft: een Chopin, waarvan Schumann reeds bij het verschijnen van zijn eerste werk schreef „Hoeden af, heren, een genie!" en zulks in een interpretatie, die het erkende meesterschap van Askenase bevestigt en die tot bewondering dwingt. Askenase had direct de sfeer te pakken die de hele avond zijn spel zou kenmerken door een volmaakte beheersing en een ver fijning van klankcoloriet, resultaat van zijn wonderlijk subtiel toucher. De rust der zekerheid en der bezinning gaf aan de Po lonaise in cis, twee Nocturnes en twee Ma zurka's een bijzondere klaarte. Hoofdscho tel van het programma werden de vier Scherzi en ook daarin gebeurde het, dat een bijzonder rustig tempo opvallend was, maar achteraf bleek dan, dat dit, als wel overwogen economie, het dynamisch effect van het geheel ten goede kwam. En steeds werd men getroffen door een oneindig gamma van verrassend mooie sonoriteiten, die Askenase aan de Förster-vleugel van Koot ontlokte. Zo genuanceerd (ik schreef haast: geregistreerd) komt het werk'van Chopin wel heel dicht bij de fascinerende klanken van Debussy's pianomuziek te liggen. Ten slotte mochten we nog even luisteren naar de drie Etudes, die Chopin schreef voor de Klaviermethode van Moscheles en Fétis, alsmede naar drie andere Etudes uit de meer bekende reeksen, alles vertolkt met een machtige concentratie en een vir tuositeit die het zonder uitzonderlijkheid stellen kan. Het publiek kreeg nog als toegift te ho ren het eerste nummer van een reeks Landler, die Mozart in zijn laatste levens jaar componeerde voor de bals in de Re doutezaal te Wenen en waarvan hij ook een transcriptie voor piano publiceerde. Wat een gelukkige stervelingen die Weners van 1791, dat zij op zulke verrukkelijke muziek hun walspasjes mochten maken! JOS. DE KLERK Het programma der orgelbespeling in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem op Woensdagmiddag van drie tot vier uur door George Robert luidt: 1. Preludium b. kl. t., J. S. Bach; 2. a. Benedictus, F. Couperin; b. Noël, L. C. d'Aquin; 3. Choral II b. kl. t„ César Franck; 4. Tien Inventionen, A. de Klerk 5. Grand Choeur alia Haendel, Alex Guilmant. Het Haarlems Speeltuin Verbond heeft de leden van de afdeling „Klarenhof" voor een buitengewone algemene ledenvergade ring in het buurtgebouw Oranjestraat 9 op geroepen op Woensdag 12 October des avonds om acht uur. Op deze vergadering hoopt men tot vorming van een volledig afdelingsbestuur te komen. De Christelijke wandelsportvereniging „Het Spaarne" houdt op Zaterdag 15 Octo ber, ondere auspiciën van de Nederlandse Christelijke Wandelsportbond haar herfst tocht over afstanden van 10 en 18 km., waar van het parcours leidt door de omgeving van Overveen en Bloemendaal. Oud en jong. groepen cn individuelen, kunnen deel nemen. fietsen. De aantallen fietsen betrokken bij een verkeersongeval met tenminste lichamelijk letsel nemen voortdurend af. Het waren er in 1952 nog 63, in 1953: 51, in 1954: 42 en in 1955: 25. En de grootste bijdrage tot deze teruggang blijkt te worden geleverd door de categorie aanrijdingen van fietsen met andere fietsen of langzamer verkeer. Het aantal hierbij betrokken fietsers bedroeg in 1952: 38, in 1953: 32, in 1954: 12 en in 1955 9. Bij nader onderzoek blijkt echter, dat dit verschijnsel niet beperkt blijft tot de eer ste kwartalen want in de vierde kwartalen doet zich iets dergelijks voor: in 1952: 25, in 1953: 17 en in 1954: 9. Dat in de vierde kwartalen desondanks geen daling, maar een stijging van het aan tal ongelukken plaats vindt wordt ver oorzaakt door de omstandigheid, dat de daling van de ongelukken, waarbij alleen fietsers of langzamer verkeer zijn betrok ken, wordt overgecompenseerd door de stijging van de aantallen ongevallen, waar bij vrachtauto's motorfietsen en bromfiet sen zijn betrokken. De opsteller van het kwartaalbericht acht een nader onderzoek in deze materie gewenst. Het ziet er naar uit, dat er aan de stag natie in de groei van de Haarlemse bevol king inderdaad een einde is gekomen. Deze stagnatie trad in, toen in het laatste kwar taal van 1951 de 165.000ste inwoner was ingeschreven. Daarna schommelde het aan tal inwoners twee jaar lang rond de 165.000. Pas in September 1954 kon de 166.000ste inwoner worden geregistreerd, zodat er bijna drie jaar waren verlopen, voordat de bevolking met duizend was vermeerderd. Voor het volgende duizendtal zal waar schijnlijk slechts één jaar nodig zijn. Be droeg nl. het aantal inwoners op 1 April van dit jaar 166.311; op 1 Juli was het reeds gestegen tot 166.727 en op 1 Augustus tot 166.780. In het tweede kwartaal was er noch een vestigingsoverschot, noch een vertrekover- schot. Er vestigden zich precies evenveel personen als er vertrokken (1.827). Het vertrek naar het IJmond-gebied duurt ech ter voort: naar Velsen was er een vertrek- overschot van zeventig personen en naar Beverwijk een van negen personen. Er is reden om aan te nemen, dat deze beweging zich voorlopig zal blijven voortzetten. De grote zuigkracht van de aan de IJmond ge vestigde bedrijven zal, gezien de enorme ontwikkeling die aan de IJmond wordt verwacht, eerder toe- dan afnemen. Om de Haarlemse arbeiders zal tussen de IJmond- bedrijven en de Haarlemse bedrijven con currentie ontstaan, waarbij de IJmondbe- drijven de minder slechte woningsituatie in de IJmond in hun voordeel hebben. Het bouwvolume is in dit verband een instru ment in de hand van de bovengemeente- lijke autoriteiten om de migratiestromen te beïnvloeden. Zouden deze autoriteiten willen voorkomen, dat de Haai-lemse be drijven extra moeilijkheden zouden ont moeten bij het aantrekken en vasthouden van personeel, dan zal de woningnood in Haarlem ten opzichte van de woningnood in het IJmondgebied een factor moeten zijn, die medegeteld wordt bij het vaststel len van de bouwcontingenten. ADVERTENTIE Dierenbeschermingsconflict Op zelfde dag dient de zaak voor het hof Naar wij vernéVnen zal op Vrijdagavond 28 October in „De Leeuwerik" de leden vergadering van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken worden gehouden, waartoe het bestuur bij uitspraak in kort geding van de president van de Haarlemse rechtbank is verplicht vóór 1 November. De vergadering is dus op dezelfde dag. waarop voor het hof in Amsterdam de pleidooien zullen worden gehouden, voort vloeiend uit het appèl dat het huidige be stuur tegen deze uitspraak heeft aangete kend. Het arrest van het hof hierover kan pas zes weken later worden toegemoet gezien. De kerkeraad der Gereformeerde kerk te Bloemendaal heeft in de vacature prof. dr. J. L. Koole het volgend tweetal opgemaakt voor de predikaMsplaats: dr. Joh. Blauw, secretaris van de Nederlandse Zendingsi'aad te Hilversum en ds. G. Toornvliet, predikant onder de studenten te Leiden. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft aanbesteed het bouwen van de eerste paviljoens van het revalidatie centrum van de Haarlemse Nazorg aan de Schalkwijkerweg in Zuid-Schalkwijk. Er waren veertien inschrijfbiljetten binnenge komen. Laagste inschrijver was de heer P. de Jong te Haarlem voor 112.350 en de hoogste inschrijfster de Erven J. F. P. Jan sen N.V. te Nieuw Vennep voor 149.400. Het programma van de op Zaterdag 15 October in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde waterpolo competitie wedstrij den luidt: Heren derde klasse: Hillegom—VZV 2 Dames eerste klasse: HPCHVGB; DWT Haarlem. Heren tweede klasse: DWT—Haar lem 2. Heren eerste klasse. HVGB 2-Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9