Links en rechts strijden om de voorrang in de Labourpartij Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vakbonden brachten Bevan een zware nederlaag toe Israel vraagt in Washington waarborgen en wapens NAVO is achter op tijdschema zegt generaal Gruenther ii Socialisten bezinnen zich op de toekomst Perzië treedt toe tot Turks-Iraaks pact „Defensieve inspanning moet eerder vergroot dan verkleind worden Minister Zijlstra waar schuwt het bedrijfsleven Het woord is aan De VNS bestelt drie nieuwe schepen Rustig herfstweer Parallel Gewetensonderzoek A gezaagd V er jonging Nieuwe Griekse premier Neutraliteitspolitiek opgegeven Auto te water gereden bij pont; een dode Amerikaanse hulp aan Cambodja in orde Dr. Adenauers ziekte remt politieke leven in Bonn Hector McNeil overleden Brits Togoland rijp voor volksstemming geacht Twee orders naar Duitsland Herstemming in Midden- Java op zeven stembureaux Weerrapport 70e JAARGANG No 81 WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 232 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De oude strijd tussen links en rechts in de Labourpartij is gisteren opnieuw in alle hevigheid ontbrand tijdens de geheime zitting van de jaarlijkse conferentie te Margate, waarin het rapport over de partij-organisatie werd behandeld. Aneu- rin Bevan, de leider van de linker vleugel, deed een scherpe aanval op de vak bondsleiders, waarbij hij van de zijde van zijn massale aanhang in de Labour- afdelingen luide bijval kreeg. Een verbitterd debat volgde. Bevan eiste meer socialisme inplaats van een gematigde politiek. Hij verklaarde dat de poging om hem te royeren de oorzaak was geweest dat Labour de verkiezingen had verloren. Bevans' toespraak hield een nieuwe oorlogsverklaring in aan de vak bonden, door wier invloed, volgens hem, de Labourpartij de mond werd ge snoerd. Door Bevan's rede is de kloof in de partij, welke men hoopte te dichten, weer groter dan ooit. Tevoren had Bevan de grootste nederlaag van zijn politieke loopbaan geleden, toen hij door Hugh Gaitskell met een meerder heid van byna vyf tegen een werd ver slagen voor de functie van partypenning meester. Op Gaitskell werden 5.475.000 stemmen uitgebracht. Bevan kreeg 1.225.000 stemmen, 707.000 minder dan vorig jaar. Gaitskell kreeg niet alleen alle vakbonds stemmen maar ook nog tenminste een derde van de stemmen der individuele partyafdelingen. De stemcyfers zyn zo groot doordat de by Labour aangesloten vakbonden en andere organisaties even veel stemmen uit brengen als zij leden tellen. Nieuw was dat enkele bonden, met name de spoorwegarbeiders en de winkelbedien- denbond, welke tot dusverre Bevan trouw waren, thans Gaitskell steunden. Bevan wist dat hij de strijd zou verliezen maar hij stelde zich candidaat als doelbe wuste demonstratie tegen het numerieke overwicht op de Labour conferenties van de grote vakbonden. De enkele bonden, die hij trachtte mee te krijgen, lieten hem ech ter, waarschijnlijk voor goed, los. Zelfs zijn eigen vakbond, de mijnwerkersorganisatie, weigerde hem te steunen. Bevan kon zich niet weer candidaat stellen voor een van de zeven zetels, aan te wijzen door Labour's plaatselijke afde lingen, waarop de vakbonden geen invloed kunnen uitoefenen. Had hij dit wel gedaan, dan zou hij waarschijnlijk, zoals vroeger steeds het geval was, met het hoogste aan tal stemmen uit de bus zijn gekomen. In een groot deel van de plaatselijke Labour- afdelingen geven de militante leden de toon aan in een politiek die vaak lijnrecht staat tegenover die van de bonden. Vijf aanhangers van Bevan in het partij bestuur handhaafden zich met een iets ge ringer stemmen-aantal. Het zijn Harold Wilson, mevrouw Barbara Castle, Richard Crossmann, Tom Driberg en Ian Mikardo. De twee overige plaatsen worden weer in genomen door de eveneens linksstaande Anthony Greenwood en door James Grif fiths, de enige vertegenwoordiger van de oude garde, die zowel bij rechts als links populair is. Labour's federatief samenge stelde partijbestuur bestaat uit 27 personen, zodat de Bevanianen in de minderheid blijven. Omdat de party na haar overweldigende zege vlak na de oorlog door het veranderde politieke party dreigt vast te lopen, wordt dit congres gekenmerkt door bezinning op een nieuwe taak, die dient overeen te komen met de gewüzigde sociale en econo mische verhoudingen. De moeilijkheid is dat de doelstellingen van zowel socialisten als conservatieven langzamerhand parallel gaan lopen. Vervaging van de vroeger zo scherpe tegenstellingen heeft tot verwar ring onder de kiezers geleid, hetgeen mede een factor was waardoor het met Labour sinds 1950 bergafwaarts is gegaan, al Mij- ven beide partijen, die beide op ongeveer de helft van het electoraat steunen, aan elkaar gewaagd. Het is overdreven het voor te stellen alsof Labour in een soort ondergangsstemming zou verkeren. Gisteren heeft het congres in geheime zitting een oordeel moeten uitspreken over het requisitoir van de commissie-Wilson over het verouderde partij-apparaat. De commissie gaf middelen aan ter verbete ring van de propaganda, waarop in Groot- Brittannië zoveel aankomt, omdat de wet kiezers vrij laat al of niet naar de stembus te trekken. Het algemene gevoel in de partij en daarbuiten is, dat het beste partij apparaat niet baat zonder een klare, in spirerende politiek. Het gewetensonderzoek, dat na de jong ste verkiezingsnederlaag ernstig wordt ge nomen, zal veel tijd in beslag nemen. Het partijbestuur wil pas over drie jaar, als nieuwe verkiezingen naderen, met een nieuw programma voor de dag komen. Het congres was het er over eens dat de partij voor alles het oog op de toekomst gericht moet houden, die bepaald zal worden door een geheel nieuwe productie-techniek, dank zij automatisering en atoom-energie. Op het congres klonk nog de echo uit het verleden, maar de stemmen, die op af gezaagde denkbeelden een beroep deden, konden gemakkelyk in bedwang worden gehouden. Degene, die byvoorbeeld natio nalisering zonder enige schadevergoeding van een aantal industrieën wilde, werd vernietigend verslagen. De voorzitter van het economisch comité van het Britse vak verbond waarschuwde dat de partij van de textielindustrie moest afblijven. De partij kan niet anders doen dan de mogelykheid tot verdere nationaliseringen open houden. De tegenwoordige leiders staan op het standpunt dat niet verder dient te worden gegaan alvorens men meer ervaringen heeft opgedaan met de vroegere nationalisaties. De partij heeft ervaren, dat de gematigde middengroep onder de kiezers, die de uit slag van de verkiezingen bepaalt, door een onverbloemd socialistisch programma wordt afgeschrikt. Evenals onder de conservatieven heerst ook onder Labour een sterke drang naar verjonging. De tragiek is dat de partij de 72-jarige Attlee, die liever vandaag dan morgen wil aftreden, niet wil laten gaan omdat anders het smeulende conflict tus- Een foto van de nieuwe Griekse premier Constantinos Karamanlis. WASHINGTON (Reuter). De Israëlische ambassadeur in de Verenigde Staten, Eban, zou er by de Amerikaanse regering op aan gedrongen hebben nadere uitvoering te ge ven aan haar plannen voor een veiligheids waarborg aan het Midden-Oosten, zo nodig door alleen met Israel een verdrag te teke nen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft vorige week verklaard te hopen, dat Israel en de Arabi sche staten zün voorstel voor een algemene veiligheidsgarantie zouden aanvaarden. Volgens Israëlische bronnen te Washing ton dringt Israel aan op aanzienlijke Ame rikaanse wapenleveranties op grond van een weinig gebruikte overeenkomst van 1950 voor het zenden van voorraden op voorwaarde van terugbetaling of op cre- diet. Volgens Israëlische bronnen heeft Eban er op aangedrongen dat de Verenigde Staten en andere Westelijke mogendheden in het licht van Egyptes nieuwe betrekkin gen met het Sovjetblok, een tweezijdige overeenkomst met Israel te tekenen. De Syrische ambassadeur in de Verenig de Staten, Farid Zeineddin, heeft de onder minister van Buitenlandse Zaken Allen gezegd, dat een Amerikaanse waarborg voor de veiligheid van Israel waarschijn lijk een „oorlog" tot gevolg zal hebben. De Amerikaanse democratische afge vaardigde Rooney heeft op het vliegveld van Jeruzalem bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten na een bezoek van vijf dagen aan Israel verklaard, dat hij Dulles zal meedelen dat er snel maatregelen geno men moeten worden met het oog op de be wapeningswedloop in het Midden-Oosten. Rooney, die voorzitter is van de subcom missie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden, zei ervan overtuigd te zijn, dat Israel vrede met de Arabische staten wenst. De Egyptische overeenkomst met communistische landen zou echter een spanning doen ontstaan die tot oorlog kan leiden. sen rechts en links, dat de party zo veel kwaad heeft berokkend, weer in alle fel heid zal oplaaien. Ondanks het feit, dat Attlee op zijn beurt de dingen heeft bemoeilijkt door te ver klaren dat de leiders van zijn eigen gene ratie moeten heengaan, was het algemene gevoelen in Margate dat de 68-jarige Her- bert Morrison, die op de conferentie na lange tijd weer een belangrijk aandeel had, de meeste kans maakt Attlee op te volgen en dat de 49-jarige Gaitskell zijn beurt moet afwachten. Vooral links klemt zich vast aan Attlee, die Bevan enkele maanden geleden voor uitstoten uit de partij heeft behoed. Attlee is altijd een midden-figuur geweest. Morrison en Gaitskell zijn ver tegenwoordigers van rechts. Overigens be slist niet de conferentie er over, wie La bours parlementaire aanvoerder en daar mede partijleider zal zijn, doch de gecom bineerde socialistische fracties uit Lager- en Hogerhuis. TEHERAN (Reuter) Perzië is toegetre den tot het Turks-Iraaks verdedigings verdrag. Groot-Brittannië en Pakistan zijn reeds eerder toegetreden tot deze voor vijf jaar gesloten overeenkomst, die ten doel heeft de staten „die daadwerke lijk betrokken zijn bij het handhaven van vrede en veiligheid in het Midden- Oosten", te verbinden. Westerse waarne mers achten het niet waarschijnlijk, dat in de naaste toekomst nog meer landen tot het pact zullen toetreden. Premier Hoessein Ala van Perzië ver klaarde: „De regering is van mening dat de neutraliteitspolitiek moet worden op gegeven en dat Perzië de hulp van nabu rige landen moet inroepen en voorbereid zijn op de verdediging van zijn grondge bied. Een nieuwe wijze van massa-vervoer waarvan men letterlijk en figuurlijk kon zeggen dat zij in de lucht hangt, is in overweging gegeven aan de commissie voor het stedelijk vervoerswezen van New York. Het betreft het project van een spoorlijn, die zich zes tot tien meter boven de begane grond verheft en New York over een afstand van 900 mijl in alle richtingen doorkruist. Er zou een bedrag van 1.5 billioen dollar mee gemoeid zijn. De treinstellen, electrisch aangedreven, rijden op rubber banden teneinde het lawaai zoveel mogelijk te beperken. Op de foto ziet men hoe de 7e Avenue (bij de 34e straat) in New York City eruit zou zien als deze spoorlijn de 16 mïllioen New Yorkers ging bedienen, die binnen een straal van 50 mijl wonen en blijkbaar nog niet snel genoeg naar hun werk kunnen komen. PARIJS (Reuter) De opperbevelheb ber van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie in Europa, de Amerikaanse generaal Gruenther, heeft op een byeen- komst van ministers van Defensie en staf chefs van NAVO-landen verklaard, dat de strijdkrachten zowel wat omvang als kwa liteit betreft, achter zijn op de tydschema's. Hy is van mening, dat de defensie-inspan ningen van de landen eerder vergroot dan verkleind moeten worden. Op een vraag van een minister omtrent de terugtrekking van Franse troepen, voor namelijk uit Zuid-Duitsland, ter verster king van de Franse troepen in Noord- Afrika, antwoordde Gruenther, dat hoewel reeds maatregelen genomen zijn om de te korten aan te vullen met Franse reservis ten, het defensievermogen kleiner is ge worden. De generaal wees er op, dat de plannen zijn gebaseerd op zo min moge lijk troepen en dat deze daarom van het hoogste gehalte moeten zijn. Hij gelooft dat een onrustig en onveilig Noord-Afrika de uitvoering der plannen in gevaar brengt. Volgens Gruenther is de luchtverdedi ging een der zwakste punten van zijn commando. Samensmelting van het lucht- verdedigingsstelsel is noodzakelijk. Op het hoofdkwartier in Parijs wordt het vraag stuk reeds meer dan een jaar diepgaand bestudeerd, waarbij men zijn aandacht vooral richt qp bundeling van de nationale luchtverdedigingsstelsels in Europa. De grootste zwakheid ligt in het verouderde commandosysteem en het gebrek aan een goede waarschuwingslinie. Aangezien alle plannen gebaseerd zijn op verdediging, moet veel aandacht wor den besteed aan de noodzaak van grotere De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in een vergade ring van de A.R. Kiesvereniging Amster dam een rede gehouden over „vryheid in het economisch leven". De minister wilde met nadruk waarschuwen tegen stemmen uit het bedrijfsleven die verkondigen dat er een depressie voor de deur staat, ja dat men er zelfs middenin zit. Doet men zulks en overdekt men het land met minimum- prysregelingen, pryskartels en andere af spraken, dan gaat men de verkeerde weg en lokt men het ingrijpen van de overheid uit. Het gehele beleid in het economisch leven moet gericht zijn op het vermijden van een crisis, al moet men er wel op voor bereid zijn. De minister uitte critiek op het bedrijfs leven, dat minimumprijzen wil vaststellen, uitsluitend uit vrees voor een herhaling van de crisis van 1930. In vele gevallen is een dergelijke prijsregeling in het geheel niet nodig. De bewindsman wees in dit op zicht ook op het belang van de prijsstabili- satie. Ten aanzien van de overheidsbemoeiing zei de minister nog, dat de omvang hiervan ten opzichte van de volkshuishouding niet te groot moet worden, omdat anders de democratie niet meer naar behoren kan functionneren. spreiding van vliegvelden met elk een ge lijk aantal vliegtuigen aldus Gruenter. Ook moet rekening gehouden worden met de noodzaak van het organiseren van grotere strijdkrachten die een eerste aanval, met nieuwe wapens, moeten kunnen opvangen. De opperbevelhebber sprak niettemin de overtuiging uit, dat de NAVO reeds veel vorderingen heeft gemaakt en dat het Wes ten de overwinning zou behalen als van daag een oorlog zou uitbreken. Deze toe stand geldt echter slechts voor het ogen blik, aldus Gruenther. Meer geld De Britse generaal Whiteley, voorzitter van de permanente militaire commissie van de NAVO, verklaarde tot de ministers, dat invoer van nieuwe wapens eerder meer dan minder uitgaven voor militaire aan gelegenheden met zich brengt. Volgens hem was het van groot belang, -dat- de nationale verdedigingsprograms niet wor den besnoeid. De Franse generaal, Vall Uy, deelde mede, dat het huidige program voor vliegvelden en militaire inrichtingen ten bedrage van zeven milliard gulden niet het einde van de militaire behoeften be tekent. Het program loopt tot einde 1956. Volgens waarnemers te Parijs wordt er ongewoon veel publiciteit gegeven aan de verklaringen op de geheime vergaderingen omdat men de idee wil tegengaan, dat een nieuwe politiek van de Sovjet-Unie be tekent, dat het Westen zich militair kan ontspannen. Dinsdagavond is een personenauto, be stuurd door de heer K. uit Streukel (Zwol lerkerspel) by het pontveer te Genemuiden te ver doorgereden en in het Zwartewater gekomen. De bestuurder heeft zich door een por tierraam kunnen bevrijden, maar zijn 70- jarige vader kon niet onmiddellijk uit de inmiddels vol water gelopen auto worden bevrijd. Toen men hem eruit had gehaald, was hij reeds overleden. Bij het pontveer brandden alle lichten. De pont was aan de overzijde van het water. (A.F.P.) De internationale commissie van toezicht voor Cambodja, waarin India, Polen en Canada zitting hebben, heeft in een rapport vastgesteld dat de Amerikaan se militaire hulpverlening aan Cambodja, neergelegd in het Amerikaans-Cambod- jaanse verdrag van Mei niet in strijd is met de medio 1954 te Genève gesloten overeenkomst betreffende Indochina. Wapenstilstand De koninklijke regering van Laos en de (opstandige) Pathet Laos hebben een wa penstilstand gesloten, zoals in het accoord van Genève was voorzien. Een gemengde commissie zal op de naleving van de voor waarden toezien. Er moet nog overeenstem ming worden bereikt over het herstel van het regeringsgezag in de provincies Phong Saly en Sam Neua. BONN (ANP) De lichte longontsteking die dr. Adenauer heeft opgelopen, is over het hoogtepunt heen, maar de bondskan selier zal ten minste nog een week het bed moeten houden. In Bonn rekent men er op, dat dr. Ade nauer geruime tijd de regeringszaken niet zal kunnen waarnemen. Een reeks politieke gebeurtenissen, die voor de komende dagen op het programma stonden, is afgelast. Daarbij behoort het parlementaire debat over de geruchtmakende affaire Schmeis- ser. Dr. Adenauer heeft aan de president van de Bondsdag medegedeeld, dat hij de daarover gestelde vragen der socialisten terstond na zijn herstel zal beantwoorden. Ook een samenkomst van Adenauer met zijn economisch kabinet en vertegenwoor digers van de industrie, waarin de strijd om lonen en prijzen zou worden bespro ken, is afgezegd, waardoor de meningsver schillen tussen minister Erhard en de lei ders der industrie blijven bestaan. De parlementaire voorbereiding van de Geneefse conferentie gaat zonder Ade nauer's deelnemen voort. De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft de taak van de bondskanselier overgeno men en zal de besprekingen in de buiten landse commissie van het parlement inlei den. Gisteravond heeft hij voor de minis terraad, die voorlopig onder leiding van vice-kanselier Blücher staat, verslag uitge bracht over zijn besprekingen in de Ver enigde Staten. NEW YORK. Op 48-jarige leeftijd is te New York overleden het Britse Lager huislid voor de Labourpartij en ex-minis ter van Staat Hector McNeil. McNeil had, op weg van Engeland naar New York met het passagiersschip „Queen Mary", een hersenbloeding gekregen en werd bij aan komst te New York, negen dagen geleden, onmiddellijk opgenomen in een ziekenhuis. McNeil was een van de felste anti-com munisten van de Labourpartij. Hij was de zoon van een Schotse scheepsbouwer en begaf zich in de politiek na een korte journalistieke carrière. Bij de vorming van de labourregering in 1945 werd hij be noemd tot onder-minister voor Buitenland se Zaken en een jaar later werd hij minis ter van Staat. Deze functie behield hij tot 1950. toen hij minister voor Schotse Zaken werd. McNeil vertegenwoordigde Groot-Brit tannië dikwijls op conferenties in het bui tenland, hoofdzakelijk bijeenkomsten van de UNO, waar hij mondelinge duels lever de met de Russische afgevaardigde Wi- sjinski. In 1947 werd hij gekozen tot vice- voorzitter van de UNO-Assemblée en in de daarop volgende jaren was hij de lei der van de Britse delegatie bij de econo mische UNO-commissie voor Europa. (ECE). NEW YORK (Reuter) De UNO-com missie die een studiereis heeft gemaakt naar Brits Togoland, zal de UNO aanbe velen in Januari een volksstemming over de toekomst van dit West-Afrikaanse ge bied dat onder Brits beheer staat, te laten houden. Groot-Brittannië heeft reeds bekend gemaakt dat Togoland rijp is voor zelfbe stuur en het meent, dat het land een on derdeel moet worden van de onafhanke lijke Goudkust. De commissie zou de be volking echter willen laten kiezen tussen dit voorstel, aansluiting bij Frans Togoland of zelfstandigheid als afzonderlijke staat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Guarini: Wie de rust wil leren kennen, moet weten wat arbeid is. De „Verenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij" te 's-Gravenhage heeft opdrachten verstrekt voor de bouw van drie schepen. Bij de werf Wilton-Fijenoord te Rot terdam is een passagiers/vrachtschip besteld, dat groter en sneller zal worden dan het huidige vlaggeschip der maat schappij, de „Jagersfontein". Het nieuwe schip zal ook meer passagiers kunnen vervoeren. De oplevering van dit schip wordt verwacht in October 1958. De bestelling voor het bouwen van twee motorvrachtschepen is gegaan naar de „Howaldtwerke" te Hamburg. Deze schepen zullen zusterschepen worden van circa 10.000 ton draagvermogen en circa 500.000 kubieke voet laadruimte. De snel heid zal bijna 15 mijl bedragen. De vaar tuigen zullen worden opgeleverd resp. Juli 1958 en Januari 1959. De reden dat deze opdrachten naar het buitenland gaan is het feit dat de Neder landse werven onder meer door aanvaar ding van een groot aantal opdrachten voor buitenlandse rekening, waaronder vele die door de Export-Financierings Maatschappij werden gefinancierd, thans nog slechts een onaanvaardbaar lange le vertijd kunnen aanbieden, zo deelt men van de zijde der VNS mede. DJAKARTA (PIA) Maandag en Dins dag zijn op vijf stembureaux in Midden- Java, waar de stemmingen ongeldig zijn verklaard, herstemmingen gehouden. Nog twee bureaux is verzocht de herstemming zo snel mogelijk te houden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland staat nu al enkele dagen onder invloed van een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot diep in Rusland.. In die delen van het hogedrukgebied, waar de lucht voldoende vocht bevat, ontstaat des nachts mist. Dit is nu het geval in het grootste deel van Noord-Duitsland, in ons land en in Zuid- en Midden-Engeland. De zon bezit nog voldoende kracht om de mist overdag op te lossen, maar in het uiterste Noord- Westen van Duitsland en in onze Noorde lijke provincies, waar de mistlaag het dichtst is Leeuwarden meldde om 9 uur vanmorgen een zicht van slechts 20 meter gelukt dit slechts ten dele. In de gebieden met hardnekkige mist komt de temperatuur slechts met moeite tot 14 of 15 graden, elders, waar de zon lang durig schijnt, stijgt het kwik tot omstreeks 19 graden. Op de oceaan is de depressieactiviteit de laatste dagen klein. Bovendien zien de depressies geen kans in onze omgeving door te dringen. Integendeel, het hogedruk gebied boven Europa versterkt zich nog in Westelijke richting. In verband hiermede is er nog geen weersverandering in zicht en kan morgen en wellicht ook overmorgen op aanhouden van het rustige en droge herfstweer wor den gerekend. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M ÓS x a t- 52 5 *■2 £2 z5 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca geheel bew. nevel motregen nevel mist mist nevel mist mist onbewolkt mist nevel zwaar bew. motregen nevel mist mist nevel zwaar bew. licht bew. onbewolkt ZZW 3 ZZO 2 ZO 5 ZO 3 windstil windstil windstil windstil windstil NW 5 windstil NW 1 windstil O 2 windstil WZW 1 windstil windstil NO 3 NO 3 NNO 3 16 14 15 0,1 18 0 14 15 22 19 18 21 14 11 20 19 15 14 19 21 0 17 0 21 21 26 0 Neerslag laatste 24 uur. COCOCOCOCCOOCOOOOOCOCCCODOCOa WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig, van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist. Daarna over het algemeen zonnig. Weinig wind en weinig veran dering in temperatuur. 13 October Zon op 7.01 uur. onder 17.55 uur. Maan op 4.21 uur, onder 16.34 uur. Maanstanden 15 Oct. 20.32 uur: Nieuwe maan 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuider Woensdag 12 October Hoog water: 0.43 en 13.19 uur. Laag water: 8.49 en 21.06 uur. Donderdag 13 October Hoog water: 1.44 en 14.10 uur. Laag water: 9.45 en 22.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1