Ook bij slecht weer moet de woningbouw kunnen doorgaan Koop kinderpostzegels Eénenvijftig zwakke plekken in Zeelands waterkeringen f tvulame* ,a,°" Verdwaalde kraanvogel uit India bij Spaarndam gevangen Zie Boven Nieuwe sterren aan de hemel.. Herstel van Zeeuwse zeeweringen Dierenbescherming heeft zich over hem ontfermd KNP nog niet opgeheven Mist hield vogels goed deels op de grond Proefneming Op groot bouwwerk in de gemeente Rijswijk Schooljeugd komt weer vragen Bestek verduisterd op Schiphol Bromfietser omgekomen Haarlemmer viel van 14 m hoogte in Gennep Nederlanders onderschei den met de Bronzen Ster KNP-afdeling Nijmegen: De vogeltrek Dr. A. Arts overleden Examens Twee knapen ontsnapt uit politiebureau Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 ADVERTENTIE In Zeeland zijn nu een-en-vijftig: zwakke plaatsen in de zeeweringen officieel als zodanig erkend en op het ogenblik kan worden gezegd, dat er vaart begint te ko men in het herstel daarvan. Een aantal plaatsen is al hersteld; de plannen voor andere gedeelten zijn in bewerking dan wel aanbestedingsklaar. Schouwen-Duiveland heeft 15 van deze zwakke plaatsen en daar van is de helft in herstelling. Een inlaag- dijk van de Meeldijk naar de Westenschou- wense inlaagdijk is gereed, alsmede de dijk van het ingepolderde dijkwater. In uitvoering is het werk in het district Bo- rendamme, de verhoging van de Noordelij ke dijk van het waterschap Ooster- en Sir- jansland en een aansluitingsdijk in de polders Gouweveer en Zelke. Uitgevoerd moeten nog worden de plan nen voor de havens van Brouwershaven en Zierikzee, voor de waterkering van de vissershaven Bruinisse en de Noordzijde van de dijk van dit waterschap, alsmede de zeedijk van de Val. Op Tholen, waar vier zwakke plaatsen zijn erkend, is men bezig met de dijkver hoging van de Dalempolder ten Noorden van Tholen. Het is de bedoeling de havens van Stavenisse, Sint Maartensdijk en Sint Annaland af te sluiten en een nieuwe ha ven bij Sint Annaland te maken. Op Zuid- Beveland is het werk aan de dijk van de Reigersbergsepolder gereed. Voor de zee dijk van Ellewoutsdijk is een plan gemaakt, waarbij de dijk over de Schorren zal wor den rechtgetrokken. In uitvoering is het werk aan de dijk van de Nieuwlandepol- der bij Ierseke. Verder zijn de dijkverho gingen van de Molenpolder, de Wilhelmi- napolder en de Oost-Bevelandpolder aan besteed. In uitvoering op Noord-Beveland is het werk aan de Willem Adriaanpolder, de Stadspolder, de Adriaanpolder, de To renpolder en de Oud- en Nieuw Noord- Bevelandpolder. Op Walcheren is onderhanden de verste viging van de zeeweringen ten Noorden van Westkapelle, bij Zoutelande (eerste gedeel te), bij Oostkapelle; in bewerking zijn plannen voor versterking der dijken bij Vrouwenpolder, de haven van Veere en de Enkele Haarlemmers verdacht Het hoofdkantoor van de K.L.M. deelt mede, dat enige employés van een particu liere vuilnisophaaldienst te Haarlem ver dacht worden van verduistering van lepels, vorken, messen en dergelijke, afkomstig van de voedsel- en vuilresten van K.L.M.- vliegtuigen. De K.L.M. was met deze vuilophaaldienst contractueel overeen gekomen, dat deze goederen na sortering van het vuil aan de K.L.M. zouden worden teruggegeven. Men vermoedt nu, dat enkele employés dezer ophaaldienst een gedeelte van de aan de K.L.M. toekomende eigendommen hebben achter gehouden, zodat de dienst het con tract niet geheel is nagekomen. Voorts deelt de K.L.M. nog mede, dat de vuilverwerking aan een particulier is uit besteed, omdat op die wijze voorwerpen van waarde, die met etensresten in het vuil verdwijnen, achterhaald kunnen worden, hetgeen niet mogelijk zou zijn, indien het vuil naar openbare stortplaatsen zou wor den vervoerd. Volgens de K.L.M. is er niets van bekend, dat K.L.M.-personeel met de vermissing van bestek iets uitstaande heeft. De 64-jarige heer H. W. Oest uit Hees bij Nijmegen is op de Graafseweg te Nijmegen met zijn bromfiets aangereden door een auto. De oude heer die waarschijnlijk niet oplette viel van de bromfiets. Hij had beide benen gebroken en kreeg een zware sche- delbasisfractuur. Hij is aan de gevolgen van die verwondingen overleden. Boulevard De Ruyter te Vlissingen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is in uitvoering het werk aan de dijk van de Zwartepolder ten Noorden van Cadzand, evenals in de polder Oud en Jong Breskens. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is een plan gereed voor de dijk van de Melopolder. Zwakke plaatsen zijn hier verder de dijk van de Verenigde Polders van Ossenisse en van het waterschap Walsoorden. Aangezien rond de Wester-Schelde de dijken als on derdeel van het Deltaplan over de gehele linie verhoogd moeten worden, worden de huidige verhogingen in de definitieve plan nen ingepast. 'n tip, rijdt hoofd-agent j OVERVEEN Tol. K 2500 - 18997 - 25453 - 11123 De 19-jarige Van Gooi uit Haarlem, in dienst bij de firma Safety First uit Haar lem, was Woensdag op het dak van het ge meentehuis te Gennep bezig met controle op de bliksembeveiliging. Hij viel van 14 meter hoogte en werd met zware inwendi ge kneuzingen opgenomen in het St. Cani- siusziekenhuis te Nijmegen. Zijn toestand wettigt de hoop, dat hij het leven zal be houden. wmm ï- De heren L. H. van 't Sant, Weiland jr. en S. Weiland bij de kraanvogel in het Dierentehuis aan de Ridderstraat. Enige weken heeft in de polders nabij Spaarndam een kraanvogel van een soort dat in India leeft, gezworven en aan de heer S. Weiland, beheerder van het dieren tehuis aan de Ridderstraat en zijn zoon, alsmede aan enige bewoners, speciaal de jeugd, van Spaarndam, is het te danken, dat de vogel gevangen is en rustig kan ver der leven. Zou zy in de winter in de pol ders blijven, dan moet aangenomen worden dat de vogel niet dat voedsel krijgt, dat hij nodig heeft. Als hij in de hertenkamp te Haarlem of in een dierentuin, waar zij mo gelijk geleefd heeft, verblijft, dan kan men aan het voedsel aandacht besteden. In de afgelopen nacht heeft de kraan vogel de juiste naam is Sara-kraanvogel in het Dierentehuis vertoefd, nadat de wieken waren gekortwiekt. Aangezien de wieken vroeger reeds kort gemaakt waren, wordt aangenomen, dat de vogel uit een dierentuin afkomstig is. Mocht de eigenaar niet gevonden worden, dan zal aan Hout en Plantsoenen gevraagd worden de kraan vogel in de Haarlemmerhout verblijfplaats aan te bieden. De heer Opzeeland uit Spaarndam had dezer dagen aan het Dierentehuis van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren bericht, dat er een kraanvogel in de omgeving van zijn boerderij rondzwierf en geïnformeerd wat er gedaan moest worden. De kraanvogel behoort tot de beschermde De militaire attaché in Nederland van de Verenigde Staten, kolonel B. Mc. Afee, heeft aan twintig Nederlandse militairen en burgers de Bronzen Ster uitgereikt als bewijs van erkenning en waardering voor persoonlijke verdiensten als lid van het voormalig Nederlandse UNO-detachement in Korea. De burger, voormalig sergeant J. T. van der Linden, uit Utrecht kreeg de Bronzen Ster met gesp voor betoonde heldenmoed als leider van een patrouille op 12 October 1952. De 12 Nederlanders verrasten een sterkere Chinese patrouille. Zij vielen aan en sloegen de vijand terug. Sergeant Van der Linden, die tijdens dit gevecht een gro te heldenmoed betoonde, maakte hierbij een krijgsgevangene. Tot de gedecoreerden behoorden de re serve-majoor-aalmoezenier G. Brouwer uit Haarlemmermeer en de eerste luitenant A. C. de Jonge te Lisse. Het was voor de vijfde en laatste keer dat deze onderscheidingen werden uitge reikt. Totaal zijn 125 onderscheidingen met de Bronzen Ster aan Nederlanders uitge reikt. Kolonel McAfee overhandigt de bronzen ster met gesp aan de heer J. T. van der Linden. In de Woensdagavond gehouden raads vergadering te Nijmegen heeft drs. Troost, secretaris van de afdeling Nijmegen van de KNP en lid van de gemeenteraad van Nijmegen, de volgende korte politieke ver klaring afgelegd: „Het door de KNP en de KVP gemeen schappelijk uitgegeven communiqué heeft bij velen de indruk gewekt, dat de KNP opgeheven zou zijn. Dat is echter onjuist. Opheffen van de KNP kan statuair slechts geschieden door de partijraad van de KNP met een meerderheid van 75 der stem men. De fractie der KNP in deze raad wacht de beslissing af van de partijraad, die nog niet bijeen is geweest, en zal zich na deze beslissing over de door haar te vol gen koers nader beraden. Zij zal de raad te züner tijd van het door haar ingenomen standpunt op de hoogte stellen". dieren en daarom werd besloten pogingen in het werk te stellen de vogel te vangen. Een vogeldeskundige had verklaard, dat hij al op de hoogte was van het verblijf van de kraanvogel in de omgeving van Haar lem en hij had haar ook reeds waargeno men. Overleg werd gepleegd met de heer L. H. van 't Sant, een vogelkenner en deskundige op het gebied van vogels voor de Vereni ging tegen het mishandelen van dieren. Hij werd gevraagd medewerking te verlenen en met de heren Weiland trok'Hij enkele keren naar de omgeving van Spaarndam. Hét bleek hem, dat men te doen had met een Sara-kraanvogel en wegens de nade rende winter werd het gewenst geacht zo spoedig mogelijk onderdak voor de vogel te vinden. Gelukkig heeft de dierenbescher ming zich met het geval bemoeid. In het algemeen moet het de taak zijn van de ver eniging de dieren de vrijheid te geven, maar in dit geval was het van belang het dier te vangen. De heren Van 't Sant en Weiland hebben ondervonden, dat het niet gemakkelijk is geweest, de vogel te benaderen. Dinsdag dachten zij succes te boeken, toen de vogel op een afstand van tien meter stond, maar zij vloog weer weg. Woensdagmorgen en -middag werden de pogingen voortgezet en tegen halfvijf wilde men naar huis gaan, omdat weer geen succes verwacht werd. De kraanvogel kwam echter in een sloot vlak mij de molen, achter het Rijnlandhuis. Toen grepen de heren hun kans en met medewerking van jongens, die assistentie verleend hadden, werd de vogel naar de kant gedreven en daarna stapte zij de wal op. De heer Weiland Sr. greep het dier en met behulp van zijn zoon werd het in de auto van Dierenbescherming geplaatst. De heer Van 't Sant verheugde zich er over, dat de kraanvogel gevangen is, om dat zij in de winter niet in de polders kan blijven wegens gebrek aan voedsel. De temperatuur is van minder belang. Er leven in dierentuinen meer kraanvogels en de gemeente Heemstede beschikt er ook over twee. Daar de vogel gekortwiekt was kan aangenomen worden, dat zij uit een dieren tuin afkomstig is. Vermoedelijk heeft zij in India het trekken niet geleerd en daardoor mist zij ook het instinct om te trekken. De kans, dat zij naar het Zuiden zou trekken moet dus gering worden geacht. In Noord- Europa en speciaal Zweden leven ook kraanvogels, die tot de trekvogels behoren. Wederom was er hedenmorgen een te dichte grondmist voor de vogels om te trek ken. Slechts enkele gaven gevolg aan hun drang. Aan de post te Overveen zag men twee kepen, twee of meer kneuen, tien vin ken (er werden er echter méér gehoord), negen houtduiven, een enkele graspieper, witte kwikstaart, boomleeuwerik en ring- mus en 21 Vlaamse gaaien. De post aan de Zeeweg meldde van zeven tot acht uur wei nig trek. Er was een vrij dikke grondmist, die evenwel om acht uur reeds begon op te trekken. Men zag er 45 vinken, 17 spreeu wen, een witte kwikstaart, 16 graspiepers en 20 Vlaamse gaaien. Het aantal gaaien, dat passeert neemt nu wel af. In Denemarken was er Zondag jongstleden al geen trek meer van Scandinavische gaaien, terwijl er in Mecklenburg nog enige trek gezien werd van Baltische gaaien. Dat de trekkende gaaien de grote steden niet vermijden, blijkt uit een bericht uit Am sterdam, waar men van 27 September tot 8 October regelmatig overvliegende gaaien heeft gezien, ongeveer 20 troepen, varië rend van vier tot veertig vogels, één keer zelfs een troep van 123 gaaien. Hun trek richting was voornamelijk Westelijk. Zelfs over het centrum van de stad, over het Paleis op de Dam zag men vijf gaaien vlie gen. Ook bij het Naardermeer zag men gaaien trekken en in Voorne telde men op 2 October 750 gaaien in anderhalf uur. Uit Denemarken en Duitsland van de eilanden Langeland en Femahn in de Oost zee melden waarnemers, dat er haast nog geen trek was van bonte kraaien en dat ook de trek van spreeuwen nog niet begonnen is. Ook de lijsterachtigen komen nog maar in zeer gering aantal langs. Het aantal pas serende vinken, graspiepers, veldleeuwe riken en witte kwikstaarten is er constant. De Scandinavische boerenzwaluw trok op Langeland jongstleden Zondag nog in groot aantal door, namelijk 1400 vogels in de loop van de ochtend. Nederlanders in Duitsland. Volgens het Duitse Industrie-Instituut te Keulen werkten er op 1 Juli ruim 21.800 Nederlandse ar beidskrachten in West-Duitsland. Het totale aantal buitenlandse arbeidskrachten in de Bondsrepubliek bedroeg op die datum 713.800, dit is 6800 meer dan op 1 Juli 1954. De grootste groep vormden de Nederlanders met 28.5 van het totaal. Zuiver theoretisch ge sproken hebben we de tans dat we op zo'n maneschijnloze avond - elke maand een dag of twaalf lang; deze week valt daarin - de blik eens langs de sterren hemel laten dwalen en, dan plotseling, in de Grote Beer, bij de Pool ster in de buurt, in een van de sterrenbeelden van de Melkweg, ergens aan de Zuidelijke hori zon of nog ergens an ders een ster zien die daar tevoren niet stond, althans niet te zien was. In 1936 is dat een groep je astronomen op de Middellandse Zee over komen - en trouwens veel meer mensen op de gehele wereld; ook de bekende amateur-astro noom P. Meesters te Halfweg. Men moet na tuurlijk wel de hemel goed kennen - en bij sterrenkundigen is dat wel het geval - of men moet toevallig al enige tijd de hemelstreek ob serveren, waarin zo'n „nieuwe ster" plotseling opvlamt. „Nieuwe ster" (de vak term luidt: nova) is maar een naam; het is de om schrijving van het ver schijnsel waarbij een reeds bestaande ster op een gegeven moment aanzienlijk in helder heid toeneemt. Men kent dat verschijnsel al eeu wen, ook al in de tijd toen er nog geen verre kijkers bestonden en men dus alleen blote- oog-waarnemingen deed. De nova die zich in 1936 vertoonde werd zo hel der als een ster van de tweede grootte en was dus voor het blote oog zeer duidelijk zichtbaar (het blote oog ziet ster ren tot de zesde grootte klasse). Maar naderhand zoekend in de interna tionale hemelatlas vond men op de plaats waar zij zichtbaar was gewor den een sterretje van de dertiende grootteklasse, dat men zonder sterke kijker dus onmogelijk kan zien. Voor iemand zonder optisch hulpmid del lijkt zo'n gebeurte nis echter op de ver schijning van een totaal nieuwe ster. Zulke novae (men heeft de eigenlijk niet juiste naam maar aangehou den) zijn allerminst zeldzaam; er verschijnen er elk jaar enige tien tallen. Pas in onze eeuw is het tot een deugdelij ke beredenering van dit verschijnsel gekomen, dank zij de kernphysica. Als een ster nova wordt, aldus de thans gangbare opvatting, dan „blaast" zij met geweldige kracht haar buitenste lagen van zich af, alsof er ergens in het binnenste van de ster een explosie plaats heeft. Door die opzwel ling wordt haar lichtge vende oppervlak ineens aanzienlijk groter en dat verschijnsel wordt door ons waargenomen als een sterke toeneming van de helderheid. Er moet dus sprake zijn van een verbroken even wicht: binnen in de ster komt door de een of andere oorzaak ineens een grote hoeveelheid stralingsenergie vrij en deze overwint de zwaar tekracht die tot dusver de buitenste gaslagen op hun plaatsen heeft ge houden. De ster „ont ploft". Meestal vrij kort nadat de „opvlamming" haar hoogtepunt heeft bereikt neemt de helderheid weer geleidelijk af en na een paar weken kan men alleen met behulp van de telescoop nog constateren dat het af nemen nog steeds door gaat, totdat - soms na jaren - de ster haar oorspronkelijke, geringe helderheid, terug heeft en weer een onopvallend sterretje is geworden, soms op enige afstand omgeven door de flarden die bij de explosie wer den weggeblazen. Misschien, zegt prof. Pannekoek, zijn de „pla netaire nevels" wel res ten van vroegere novae. De beroemdste van dit soort nevels is de on langs hier besproken planetaire nevel: het rookkringetje in de Lier. Behalve het verschijnsel nova kent de sterrenhe mel ook nog de super nova; daarover de vol gende keer. G. v. W. -2 0 2 6 8 10 Helderheidsgrafiek van een nova die vöör haar opvlammins een ster van de achtste grootte was, dus onzichtbaar voor het blote oog. Op de verticale as is de helderheid uitgezet, op de horizontale het aantal dagen na de opvlamming. De stippellijn is de zichtbaarheidsgrcns. Na aanvankelijk helderder te zijn geworden dan een ster van de eerste grootte nam de nova weer snel in helderheid af en werd na circa 250 dagen voor het hlote oog onzichtbaar. De helderheidsvermin dering zette zich echter ook daarna nog voort. 100 200 300 <.00 700 600 700 800 De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft besloten medewerking te verlenen aan een proefneming met door werking bij minder gunstige weersomstan digheden op een bouwwerk van 544 woningwetwoningen in de gemeente Rijs wijk (Z.H.) en hiervoor een bedrag van maximum 100.000 beschikbaar te stellen, waarbij inbegrepen zijn de kosten van technische en organisatorische adviezen en laboratoriumproeven. Regen, sneeuw, vorst, dooi en korte dagen veroorzaken in de bouwnijverheid aanzien lijke productieverliezen, daar het gebrui kelijk is de werkzaamheden bij deze om standigheden te onderbreken. Algemeen erkent men thans de noodzaak van het toe passen van middelen en methoden om deze productieverliezen te beperken, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting mee. Technisch zijn er geen on overkomelijke bezwaren om zelfs onder zeer slechte weersomstandigheden door te werken, zoals ook in het buitenland ge beurt. In ons land heeft men nog geen in zicht in de kosten van het doorwerken bij minder goede weersomstandigheden en in dc resultaten die dit doorwerken kan heb ben voor de productie in de bouwnijver heid. Een proef wordt daarom van groot belang geacht. Bij de proefneming te Rijswijk wordt beoogd productieverliezen te voorkomen door het reserveren van binnenwerk- zaamheden voor tijden van slecht weer, het zoveel mogelijk vermijden van voor slechte weersomstandigheden zeer gevoelige werk zaamheden in het ongunstige seizoen, het verbeteren van de sociale voorzieningen op „Koop er wat meer", is dit jaar het motto van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, voor de actie „Voor het kind Door het kind". Van 14 tot en met 19 October gaat schoolgaand Nederland opnieuw op stap voor het verzamelen van bestellingen op zakjes kinderzegels en mapjes prentbrief kaarten. Meer dan 400.000 leerlingen van 5500 scholen dat zijn 500 scholen meer dan verleden jaar doen aan de actie mee. De opbrengst bedroeg vorig jaar f 1.200.000.—. De PTT heeft voor de kinderzegels van dit jaar een vijftal kinder-portretten van enkele meesters uit de 17de eeuw laten reproduceren. In het zakje zitten 5 zegels van 2 ct en 5 zegels van 10 ct. Zij blijven het gehele jaar 1956 geldig. De mapjes prentbriefkaarten bevatten een algemene serie met vijf kinderportret ten, of een serie met vijf dierenprenten, of een Kerst- en Nieuwjaarsserie. Verder zijn er nog Kerst- en Nieuwjaarskaarten, voor stellende een scheepswerf in Hindelopen, een Kerstgroet naar een houtgravure, pen op handbedrukt linnen uitgevoerde Kr groet en een vouwkaart „Paleis", kaarten worden niet door de schöo verkocht. De officiële verkoop van de zegels en prentbriefkaarten begint 14 November. Ook dit jaar zijn bij de verkoop de plaat selijke comité's en de ambtenaren van de PTT ingeschakeld. Op de postkantoren zullen van 14 No vember tot en met 13 Januari alleen de kinderpostzegels en de blanco briefkaarten verkrijgbaar zijn. Boekhandelaren zijn hiel en daar bereid gevonden prentbriefkaarten te verkopen. Ook ditmaal heeft het bedrijfsleven voor de schoolklassen, die de meeste bestellingen inbrengen, enige geschenken in het voor uitzicht gesteld. Tot deze geschenken be horen enkele vacantiereisjes. Er komt dit jaar geen radio-luisterwed strijd. Uit onderwijskringen bereikte het Comité voor Kinderpostzegels namelijk herhaaldelijk het verzoek bij de actie de kans op persoonlijk gewin zoveel mogelijk uit te schakelen. Ruim 400 tehuizen voor zieke, zwakke en lichamelijk gebrekkige kinderen en ob jecten in het belang van de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de Neder landse jeugd, tehuizen en verenigingen voor verwaarloosde of met verwaarlozing bedreigde en geestelijk zwakke kinderen en verenigingen voor gezinsvoogdij en pa tronage profiteren van de opbrengst van de actie. de bouwplaats, waardoor het de arbeiders mogelijk wordt maakt bij minder gun stige weersomstandigheden door te werken, het plaatsen van werkloodsen voor beton- vlechters en timmerlieden, ruime toepas sing van afdekmiddelen voor beton- en metselwerk, het vorstvrij leggen van de bouwwaterleiding, verwarming van aan- maakwater en eventueel van bouwstoffen, toepassing van snelverhardende cement en anti-vriesstoffen, het verwarmen van glas- dichte of provisorisch dichtgemaakte wo ningen, teneinde stucadoren, aftimmeren en schilderen voort te kunnen zetten bij lage temperaturen en het aanbrengen van kunstverlichting op de bouwplaats. Bij de proefneming wordt voorts gebruik gemaakt van in het buitenland opgedane gunstige ervaringen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting verwacht, dat het ook in ons land door samenwerking van alle betrok kenen mogelijk is het verlies aan arbeids uren als gevolg van minder gunstig weer te beperken en daardoor de productie in de bouwnijverheid, met name in de woning bouw, aanmerkelijk te verhogen bij een ge ringe vermeerdering van de bouwkosten. Directeur-hoofdredacteur van de Nieuwe Tilburgse Courant In het St. Canisius-ziekenhuis te Nijme gen is, na een kortstondige ziekte, overle den dr. A. C. B. Arts, directeur-hoofdre dacteur van de Nieuwe Tilburgse Courant te Tilburg. De overledene, die de leeftijd van 82 jaar bereikte, aanvaardde zijn func tie in 1895. Naast zijn journalistieke arbeid dr. Arts schreef nog steeds de hoofdartikelen voor zijn blad verschenen van zijn hand verscheidene boeken en geschriften. Dr. Arts was ridder in de orde van Oranje Nassau, Officier d'Académie en drager van de Corona d'Italia. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Onder de Woensdag doorgegeven uitslag van het candidaatsexamen Geneeskunde tweede ge deelte aan de gemeente universiteit stond vermeld M. A. J. Romme. Men deelt ons thans mee, dat deze abusievelijk onder de geslaagden is opgegeven. Groningen. Doctoraal examen Godgeleerd heid: J. Buitkamp, Marum (cum laude). Candidaatsexamen Geneeskunde (II B): de dames L. A. E. de Boer, Hardegarijp; C. de Jong, Laren (N.H.); M. de Bruyn, Zwolle; A. van der Maen, St. Jacobi Parochie; de heren H. Groot, Enkhuizen; G. H. Slot, Amsterdam; A. Molenaar en W. J. de Vries, beiden te Groningen. Nijmegen. Candidaatsexamen Nederlands: pater H. F. M. de Groot C.SS.R., Nijmegen. ADVERTENTIE KREMER'S COSTARICA KOFFIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van geniet Zij lieten zich langs deken uit slaapzaal op garage glijden Naar thans pas bekend is geworden zijn Zaterdagavond uit het Rotterdamse hoofd bureau van politie, waar zij zich in arrest bevonden, een 15-jarige en een 17-jarige jongen, beiden uit Rotterdam, ontsnapt. De knapen hebben zich met behulp van aan elkaar geknoopte dekens uit het venster van de slaapzaal voor minderjarige arres tanten op de vierde étage op het dak van de politiegarage laten zakken. Eenmaal op het dak was het eenvoudig weg te komen. Alle politieposten werden gewaarschuwd de jongens aan te houden. De 17-jarige heeft de ontsnapping voorbereid. Met een plank van zijn krib verboog hij de tralies van het venster. Zo konden hij en zijn 15-jarige lotgenoot on der de spijlen doorkruipen. Langs de aan elkaar geknoopte dekens, die aan de tralies hingen, lieten zij zich op het dak van de politiegarage zakken. Het zal voor de jonge knapen geen toer zijn geweest om daarna over de niet zo hoge muur te klimmen. De- beveiliging van de slaapzaal voor minderjarige „lichte gevallen" is niet zo groot als die van de cellen welke zich even eens op de vierde étage bevinden. Dit geldt vooral voor de tralies, die van de zaal heel wat minder stevig zijn. DONDERDAG 13 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Be geerte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Eskader 8 keert terug", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Minerva: „Mrs. Miniver", 14 jaar, 8.15 uur. Minerva Theater, 20 uur: Volks universiteit, Prof. dr. R. van Brakel Buys over „Mohammedanisme". Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel voert op „Moord en Doodslag". Gymnasium, Prinsenhof. 20 uur:' „Les conférences Franchises", M. Phi lippe Diolé. Frans Halsmuseum, 20 uur: Comité voor Kamermuziek, Wies van Ter Tholen, fluit en Justine Koot, piano. Zuider kapel, 20 uur: Dr. H. F. M. Pol. VRIJDAG 14 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon óp", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het mobs ter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Robin Hood", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam; solist Hans Henkemans, piano. Stads schouwburg: 20 uur, Charlotte Kohier in „Frasquita". Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit, Lezing over „arbeids- therapie voor zieken" door mevrouw C. EisenloeffelMc.Donald. Brinkmann: 20 uur, Franse lezing door de heer M. Stériade.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11