Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Labourcongres pleit voor nieuwe vredesinitiatieven Agung pleit in Djakarta voor betere relaties met Nederland Ministers van Defensie willen NAVO-inspanning handhaven Socialistische motie tegen het beleid van Faure in Algerije si kx Rivaal van Bourguiba uit de Neo-Destour Toelating van China tot de UNO en ontruiming van Formosa gevraagd Merdeka (PNI) verwijt hem dat hij aanspraak op West-Irian verzwakt Masjumi loopt verder in op de PNI Westen moet tastbare resultaten van onderhandelingen met Moskou zien Mendès-France's dagblad in Parijs verschenen Twee doden Ongeschikt Het woord is aan Regering staat afwijzend tegenover stichting van Algerijnse republiek Washington accoord met een Russisch voorstel Oproef A anslag -è 70e JAARGANG No 82 DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 233 Secretaris-generaal Ben Joessef uit de partij gestoten Moskou waarschuwt Perzië tegen verdragssluiting Verschil nog 300.000 stemmen PMF valt Franse ouders aan Trein op onbewaakte over weg op boerenkar gereden Nieuwe president van Brazilië Monnet gaat zijn Europese denkbeelden publiceren Japans blad over de herstelbetalingen Militaire inspectie aanvaardbaar mits betrekkingen verbeteren Aanvaring tijdens mist in Noordzeekanaal Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman wM< Op Curagao wordt druk gerepeteerd voor de ontvangst van Koningin en Prins. Op de foto vaart Hr. Ms. „De Ruyter" binnen. De belangstelling langs de wal was zo groot, dat men bijna zou menen dat Koningin en Prins werkelijk aan boord waren. TUNIS (AFP/Reuter) Salah Ben Joes sef, secretaris-generaal van de Tunesische nieuwe-grondwetpartij (nationalisten), is door het bestuur van de Neo Destour uit de partij gestogen. Hij heeft het recht in beroep te gaan bij het partijcongres, dat in November bijeenkomt. Het besluit is het hoogtepunt van een strijd om de macht in de partij tussen Ben Joessef, die onlangs uit ballingschap (in Caïro) in Tunesië is teruggekeerd, en Ha- bib Bourguiba, de partijvoorzitter, die de overeenkomst met Frankrijk aangaande autonomie voor Tunesië heeft helpen tot stand brengen. Ben Joessef is de leider van een extremistische vleugel van de par tij, die tegen de overeenkomst gekant is. Hij was sedert 1945 secretaris-generaal. LONDEN (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie heeft Perzië een nota gezonden, waar in zij zegt dat het toetreden van Perzië tot het Turks-Iraakse verdedigingsverdrag „onverenigbaar is met het streven, om vrede en veiligheid in de gebieden van het Nabije- en Midden-Oosten te verzeke ren". De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov verklaarde tegenover de Perzische zaakgelastigde te Moskou, Ente- zam, dat de Perzische stap „in strijd zou zijn met de vriendschappelijke Russisch- Perzische betrekkingen". Premier Hoessein Ala heeft in de Per zische Senaat een ontwerp ingediend, strekkende tot bekrachtiging van het re geringsbesluit om toe te treden tot het Turks-Iraakse verdrag. De premier drong er bij de senatoren op aan het ontwerp te aanvaarden, onder meer zeggend: „Wij kunnen in de huidige wereldsituatie niet op ons zelf blijven staan". De Verenigde Staten hebben hun in stemming betuigd met het Perzische be sluit. In een verklaring van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken wordt deze stap een ontwikkeling ge noemd „ter bevordering van de vrede, het evenwicht en het welzijn in het gebied. MARGATE (Reuter) Het congres van de Britse Labourpartij, dat te Margate in Zuid-Oost-Engeland wordt gehouden, heeft Woensdag een resolutie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op de re gering om nieuwe initiatieven te nemen voor besprekingen van de grote mogend heden ter vermindering van de spanning in de wereld en voor afschaffing van atoomwapens door middel van algemene ontwapening onder doelmatig internatio naal toezicht. Het congres vroeg voorts toelating van communistisch China tot de UNO, terugtrekking van de nationalistische strijdkrachten van Tsjang Kai-Tsjek van Formosa om de bevolking in staat te stel len zelf over haar toekomst te beslissen. Verder werd aangedrongen op een rege ling tussen de Arabische staten en Israël op basis van souvereiniteit en territoriale integriteit van alle staten in het Midden- Oosten en hereniging van Duitsland door onderhandeling. Ook sprak het congres zich uit voor een Brits-Israëlisch defensie- verdrag, in de trant van de overeenkom sten met Irak, Turkije, Pakistan en Perzië. Hugh Gaitskell, die Dinsdag herkozen werd als penningmeester van de partij, gaf Woensdagmiddag een uiteenzetting van de beginselen die de partij op het punt van nationalisaties moeten leiden. In ant woord op beschuldigingen van Bevan zei Gaiskell, dat nationalisatie niet het enige middel is om een betere maatschappij op te bouwen. De partij mag zich niet tevre den stellen met een automatisch herhalen van de oude strijdleuzen. Gaitskell sprak zich uit voor een program van geleidelij ke hervormingen in het Britse democrati sche stelsel, in tegenstelling tot de eisen van Bevan die bevestiging wilde van de Marxistische beginselen. Een resolutie, waarin een pacifistische politiek in buitenlandse aangelegenheden wordt geëist, werd bij handopsteken ver worpen. Het congres nam een resolutie aan, waar- DJAKARTA (United Press) Indonesië en Nederland zullen in op handen zijnde onderhandelingen hun geschil over Weste lijk Nieuw Guinea bespreken, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung in Djakar ta verklaard. De kwestie van de financiële en economische overeenkomst tussen Indo nesië en Nederland zal ook aan de orde komen, zo zei hij. Agung vertelde aan de pers dat zoals in een communiqué gezegd was, Nederland en Indonesië overeen zijn gekomen onderhandelingen te voeren om de betrekkingen tussen de twee landen te verbeteren. Hij zei te hopen dat de bespre kingen zo spoedig mogelijk zouden begin nen. Maar hij ontweek een rechtstreeks antwoord op de vraag of Indonesië haar aanspraak op West-Irian te berde zou brengen. Hij antwoordde dat de agenda voor de besprekingen nog moet worden opgesteld. Met het oog op besprekingen zal Indonesië zijn diplomatieke vertegenwoor diging in Nederland versterken. Agung ver klaarde dat een speciale ambassadeur in Nederland benoemd zal worden. Zijn taak zal zijn de schikkingen met de Nederlandse autoriteiten te treffen voor de onderhande lingen op officieel niveau. Agung verdedigde het besluit van zijn regering te streven naar onderhandelingen met Nederland. Hij zei dat het altijd het Indonesische streven was geweest een op lossing te vinden via onderhandelingen met Nederland. „Dit is niets nieuws", zeide hij. „We hebben een positieve stap gedaan naar oplossing van hangende kwesties tussen Nederland en Indonesië door middel van onderhandeling". Het blad Merdeka (P.N.I.) verwijt Agung een ernstige terugslag in de Indonesische pogingen West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen. In een hoofdartikel stelt Merdeka Agung verantwoordelijk voor het feit dat enige leden van de UNO die vorig jaar vóór hebben gestemd om de kwestie Nieuw Guinea in discussie te nemen, dit jaar tegen stemden om dat punt op de UNO-agenda te plaatsen. „Ook had hij de moed recht streeks contact met de Nederlandse rege ring op te nemen. Geen wonder dat het re sultaat een minder gunstige Indonesische positie in de UNO was", aldus Merdeka. Het blad beweert dat Agung de Neder landers in de kaart heeft gespeeld. Volgens Merdeka heeft Agung, door onderhandelin gen met de Nederlanders te beginnen, vele leden van de UNO de overtuiging geschon ken dat het nutteloos is dat de UNO zich in de kwestie Nieuw Guinea verdiept. „Agungs buitenlandse politiek loopt even wijdig met die van. Nederland", aldus het blad. in de Labourpartij wordt gevraagd er bij de regering op aan te dringen de handels betrekkingen met China en alle andere landen te hervatten. Tevens werd een resolutie aanvaard, waarin steun wordt verleend aan de ge dachte van een economische wereldconfe rentie, die ten doel heeft de levensstan daard in economisch minder ontwikkelde gebieden te verbeteren. De apartheidspo litiek in Zuid-Afrika werd als een „ge vaarlijke en immorele leer" veroordeeld. Gaitskell, Bevans voornaamste rivaal voor het toekomstige leiderschap van de partij, kreeg, toen hij een persoonlijke ver klaring over zijn beginselen uiteenzette, de grootste ovatie tot nog toe op het con gres. Het Labourcongres heeft verder nog zonder oppositie twee moties aangenomen. De éne dringt aan op verkorting van de dienstplicht, die op het ogenblik in Enge land twee jaar is en de andere dringt er bij de UNO op aan haast te maken met de ontwapening en het verbod van kern wapens. Verworpen werd de motie, dat Engeland geen kernwapens behoort te vervaardigen. Eenzelfde lot trof de motie, waarin de regering wordt opgewekt haar eigen gang te gaan als zij met Amerika niet tot een accoord kan komen over de wijze, waarop met Rusland en China over vrede moet worden onderhandeld. Met overgrote meerderheid werd ook verworpen de motie, dat de partij de me ning van het internationaal gerechtshof moet vragen wat betreft de toelaatbaarheid van het vervaardigen en beproeven van waterstofbommen. DJAKARTA (United Press) -- In de on officiële uitslagen der Indonesische verkie zingen is de Masjumi weer wat verder in gelopen op de PNI (nationalisten). De tel ling van United Press geeft de PNI 7.700.000 stemmen en de Masjumi 7.400.000, een ver schil van 300.000. Deze cijfers vertegen woordigen uitslagen uit meer dan tachtig percent der kiesdistricten. De Nahdatul Ulama (orthodoxe Moslims) volgt op de derde plaats met 6.600.000 en de PKI (com munisten) is vierde met 6.000.000. De meeste waarnemers geloven dat de Masjumi het grootste aantal parlements zetels zal krijgen, hoewel deze Mohamme daanse partij nog de tweede plaats inneemt bij de uitslagen. In het algemeen gesproken heeft een stem buiten Java uitgebracht meer waarde dan een stem op Java in de strijd om de parlementszetels. De PNI wint op Java, maar de Masjumi ligt voor in de meeste gebieden buiten Java. De cijfers van de Nahdatul Ulama en de PKI stijgen aan zienlijk langzamer. Men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de offi ciële cijfers^ van de voorlopige zullen af wijken. Het Indonesische parlement is begonnen met de algemene beschouwingen op de regeringsverklaring. Een spreker voor de boerenpartij bepleitte uitbreiding van het kabinet teneinde een ruimere parlemen taire steun te krijgen. Mangunsarkoro (PNI) verweet het kabinet, dat het bezig is zich te wreken jegens zijn politieke te genstanders. Hij is van mening, dat het kabinet geen maatregelen mag nemen, zo als bijvoorbeeld de liberale economische politiek van Sumitro. Bij bepleitte een zo snel mogelijke ont binding van het kabinet-Harahap dat sinds 29 September niets meer is dan een over bruggingskabinet. De spreker van de pro gressieve fractie bepleitte eveneens het aftreden van het kabinet. PARIJS (Reuter) Twaalf ministers van Defensie uit landen van de Noord-At lantische Verdrags Organisatie zijn het er over eens, dat de defensie inspanningen van de NAVO gehandhaafd moeten blijven tot tastbare resultaten door onderhandelingen met de Sovjet-Unie zijn bereikt. In het communiqué dat de ministers na afloop van hun besprekingen van drie dagen in het NAVO hoofdkwartier te Parijs hebbo- uitgegeven wordt geen melding gemaakt van de onderwerpen die op de geheime vergaderingen besproken zijn. PARIJS (United Press). De voormalige Franse premier Mendès France heeft in de eerste uitgave van het nieuwe Parijse dagblad „L'Express" een artikel geschreven waarin hij de Franse ouders er zonder meer van beschuldigd dat zij de verant woordelijkheid dragen voor het indienst roepen van hun zonen om in Algerije en Marokko te strijden. Het is de publieke onverschilligheid die de oorzaak is van het oproepen van de reservisten, aldus Men- dès-France. Het blad wordt uitgegeven door de 32- jarige Jean Jacques Servan Schreiber. De belangrijke hoofdartikelen zullen worden geschreven door Mendès-France. De ver wachting is dat de oplaag van een kwart millioen waarmee het blad begint, geleide lijk groter zal worden. Politieke waarne mers zien in de nieuwe krant een machtig wapen van Mendès-France en andere pleitbezorgers van de „nieuwe linkerzijde" in de maanden die voorafgaan aan de al gemene verkiezingen in de zomer van 1956. Parijs telt reeds zes grote ochtendbladen. Het nieuwe dagblad is een voortzetting van het weekblad L'Express, dat twee jaar geleden werd opgericht en bekendheid verwierf door het propageren van de denkbeelden van Mendès-France. Behalve Mendès-France zullen aan het nieuwe dagblad medewerken de Rooms- Katholieke schrijver Franqois Mauriac die sympathiseert met de Marokkaanse natio nalisten, Francois Mitterand, oud-minister van Binnenlandse Zaken en de litteraire filosofen Albert Camus. André Malraux en Maurice Merleau-Ponty. Mauriac heeft zijn kolommen in de „Figaro" prijsgege ven om artikelen voor L'Express te schrij ven. De trein die vanochtend om 8.09 uur uit Hoek van Holland naar Rotterdam was vertrokken is op een onbewaakte over weg tussen Maassluis en Rotterdam op een met twee paarden bespannen boerenkar gereden. Twee mannen, die op de kar za ten, kwamen om het leven. De machinist werd ernstig gewond. De paarden kwamen er heelhuids af. De neus van de trein werd ingedrukt. De kar werd geheel ver nield. De trein is met een locomotor terug gesleept naar Hoek van Holland. De reizi gers hebben zich hier met de volgende trein naar Rotterdam kunnen begeven. De conferentie, waaraan twaalf landen deelnamen (Griekenland en Turkije zon den geen vertegenwoordigers en IJsland was niet vertegenwoordigd omdat het geen strijdmacht heeft) heeft de rapporten ge hoord van verschillende militaire autori teiten in de NAVO. Veldmaarschalk Montgomery, onderbe velhebber van de NAVO in Europa, heeft in Londen verklaard, dat de Westelijke defensie-organisatie volslagen ongeschikt is voor moderne oorlogvoering. Hij pleitte voor één enkel Westelijk politiek gezag voor de leiding van de wereldstrategie en één opperste militaire autoriteit. In een rede voor het Britse koninklijke militaire instituut verklaarde hij, dat in geval van een oorlog het Westen het lucht ruim en de zeeën zou moeten beheersen en bovendien bezetting van geallieerd gebied door vijandelijke legers verhinderen. De strijdkrachten die voor deze operaties no dig zijn moeten reeds in vredestijd be staan, aangezien een moderne oorlog met nieuwe wapens zich snel ontwikkelen zal, gepaard gaande aan grote vernietigingen. Opleiding van de nodige strijdkrachten na het uitbreken van de oorlog, zoals vroeger zal niet meer mogelijk zijn. Bovendien moeten de Westelijke bond genoten de beschikking hebben over een centraal gezagsorgaan voor alle operaties van de luchtmacht in de wereld. Montgo mery gelooft, dat de Westelijke landen een enkele politieke autoriteit moeten instel len, bij voorkeur in Noord-Amerika, voor de leiding van de wereldstrategie. De mili taire leiding zou Montgomery in handen van een opperste militaire autoriteit willen zien, die de luchtoperaties in de gehele we reld zou moeten leiden door middel van een enkele organisatie of, beter nog, van een speciaal voor dat doel aangewezen be velhebber. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Mallet du Pan: Domme mensen leren noch ver geten iets. PARIJS (United Press) Jean Monnet, de ex-president van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zal binnenkort een boek publiceren, waarin hij een uit eenzetting zal geven van zijn denkbeelden over verdere Europese samenwerking. Monnet zal in zijn boek een plan ontvou wen voor de „Verenigde Staten van Euro pa" en de namen bekend maken van Euro- pele leiders die zich bereid hebben ver klaard zitting te nemen in een commissie van actie die hij wil vormen. Onze correspondent meldt uit Parijs dat het actie-comité zal bestaan uit vooraan staande leden van politieke partijen van de zes landen van de KSG. Minister zullen er geen deel van uitmaken. Monnet hoopt via deze vertegenwoordigers de parlemen ten te beïnvloeden en indirect de regerin gen der KSG-landen. Het Japanse dagblad „Asahi" is bevreesd, dat de gevraagde schadevergoeding 250 dollar per persoon voor 110.000 voorma lige Nederlandse geïnterneerden in het toenmalige Nederlands-Oost-Indië, die on matig van de Japanse bezetters te lijden hebben gehad, aanleiding zal zijn tot een kettingreactie onder de slachtoffers der Ja panse aggressie. „Indien alle eventueel te stellen eisen zouden worden ingewilligd, kan dit tot een volledige ineenstorting van de Japanse economie leiden", zegt het blad. Het blad schrijft in een hoofdartikel, dat Japan bereid is een verzoeningsgezind ge baar te maken als tegenwicht voor Japanse oorlogsmisdaden, doch het legt er de na druk op dat de Japanse schatkist reeds zeer aanzienlijke verplichtingen heeft in verband met het uitbetalen van schadever goeding aan alle Zuid-Oost-Aziatische lan den. De nieuwe president van Brazilië Juscelino Kubitschek. DENVER (Reuter) President Eisen hower heeft in een brief aan premier Boel- ganin van de Sovjet-Unie aangeboden een Sovjet-voorstel om militaire inspectie- groepen op belangrijke punten in de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie te sta tionneren, te aanvaarden, mits dit zou bij dragen tot het vestigen van betere be trekkingen. De brief is een antwoord op een brief van maarschalk Boelganin van 19 Sep tember. Eisenhower zegt in zijn brief, dat hij bemoedigd is door het feit, dat Boel ganin zoveel aandacht schonk aan zijn te Genève voorgestelde plan voor uitwisseling van militaire gegevens en wederzijdse in spectie uit de lucht. PARIJS (AFP/Reuter) In de Franse Na tionale Vergadering heeft de socialistische fractie tijdens het debat over Algerije een motie van wantrouwen in de regeringspo- litiek ten aanzien van Algerije ingediend. In de motie wordt gezegd, dat alleen een politiek met nieuwe doelen en nieuwe methoden de rust in Algerije kan herstel len, de aanwezigheid van Franrkijk in het gebied verzekeren en de democratische ontwikkeling van het Algerijnse volk waarborgen. De politiek van „integratie", die de regering voorstaat, wordt verwor pen, daar deze niet in praktijk zou kunnen worden gebracht. Het statuut voor Algerije (1948), aldus de motie, is slechts ten dele toegepast en het Algerijnse volk is daardoor sceptisch gestemd. De kiesmethoden in Algerije hebben bij de bevolking twijfel doen rijzen over de doeltreffendheid van de democra tische mehoden om uiting te geven aan de volkswil. Hierdoor loopt men het risico, dat de Algerijnen in laatste instantie hun toe vlucht tot geweld zoeken. In de motie wordt verder verklaard, dat de Nationale Vergadering het terrorisme en „bepaalde methoden" om de orde te i herstellen afkeurt. Geëist wordt, dat de Algerijnse Assemblée wordt ontbonden en vrije verkiezingen worden gehouden voor een nieuw lichaam. Met de nieuwe Assem blée zou men onderhandelingen moeten be ginnen om vrije en duurzame betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije te scheppen. De socialistische motie werd ingediend, nadat de minister van Binnenlandse Za ken, Bourgès-Maunoury, de Nationale Ver gadering had meegedeeld, dat de regering binnen een maand met Algerijnse leiders overleg zal plegen over hervormingen in het bestuur van het gebied. De minister, die verantwoordelijk is voor Algerije, zei, dat met Europese en Mohammedaanse le den van de Algerijnse Assemblée een nieuw handvest voor het gebied zal wor den bestudeerd. Een dergelijk handvest zou het Franse staatsburgerschap voor alle Algerijnen handhaven, alsmede het huidige karakter van Algerije als een groep depar tementen, die samen een integraal deel van Frankrijk vormen. Hij wees de gedach te van een Algerijnse republiek, die ban den met Frankrijk heeft, van de hand. De eerste noodzaak, aldus de minister, is het herstel van de orde. Hij zei, dat er onvergefelijke bloedbaden waren voorge komen, gevolgd door domme represaille maatregelen. Er waren orders uitgegeven, dat dergelijke excessen niet meer mogen voorkomen. Tussen de Velserbrug en het pontveer te Velsen zijn de Urker kotter UK 141 „Jacob" en de Rijnaak „Mein Perle" vanmorgen tussen tien en elf uur, tijdens dichte mist in het Noordzeekanaal met elkaar in aan varing geweest. De „Jacob" liep lichte schade op, maar kon de reis naar Urk voortzetten. De gehavende Rijnaak is door gevaren naar de binnenhaven van Hoog ovens. De socialisten hebben 104 zetels in de Nationale Vergadering van meer dan 620 landen. Premier Faure heeft een beroep op de jeugd gedaan naar buiten niet de indruk te wekken van nationale verdeeldheid. Als Frankrijk uit Noord-Afrika zou worden verdreven, zou het daar voor altijd gedaan zijn met de vrijheid, gelijkheid en broeder schap. De premier zei dit in een brief aan het hoge jeugdcomité voor Frankrijk en de overzeese gebiedsdelen in antwoord op op merkingen van leden van dit comité over het zenden van dienstplichtigen en reser visten naar Noord-Afrika. Het comité is een semi-officieel consultatief orgaan. Nabij het station Tougliat, zeventig kilo meter van Marrakesj, is een autobus in een zestig meter diep ravijn gestort na te zijn beschoten. Van de inzittenden kwamen vijf personen om het leven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- M 2- toestand !f 2 B£ ES Is Stockholm geheel bew. ZZW 3 14 0,2 Oslo geheel bew ZW 2 10 0,4 Kopenhagen nevel WZW 3 14 0 Amsterdam mist ZZW 2 18 0,1 Londen mist WNW 3 17 0 Luxemburg zwaar bew. NW 1 18 0 Parijs mist NNW 3 22 0 Bordeaux mist windstil 22 0 Grenoble nevel windstil 17 0 Nice onbewolkt NW 4 22 0 Genève nevel NNO 1 14 0 Zurich nevel windstil 12 0 Locarno onbewolkt ZO 1 19 0 Berlijn motregen WZW 2 16 0,1 Frankfort mist windstil 18 0 München nevel windstil 12 0,2 Wenen nevel WZW 3 18 0 Innsbruck nevel windstil 16 1 Rome licht bew. NO 3 22 9 Ajaccio licht bew. NO 3 19 0 Mallorca onbewolkt windstil 25 0 Neerslag laatste 24 uur. OCOCOOOOOOQ2CCOCC ■VXXXXXXXXXX3CCOOCOOOOOOOCCOCOOOC IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht en mogelijk ook morgen ochtend plaatselijk mist. Daarna op klaringen. Zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 14 October Zon op 7.03 uur, onder 17.53 uur. Maan op 5.36 uur. onder 16.52 uur. Maanstanden 15 Oct. 20.32 uur: Nieuwe maan 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 October Hoog water: 1.44 en 14.10 uur. Laag water: 9.45 en 22.01 uur. Vrijdag 14 October Hoog water: 2.29 en 14.50 uur. Laag water: 10.31 en 22.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1