IJmond-gemeenten accoord over IJmond-raad (panda en het geheimzinnige glas water Wereldnieuws Alleen voorzitterszetel nog geschilpunt Tegen bejaarde messen trekker 2\ jaar geëist het moderne wasmiddel dat hagelwit en veilig wast. Voor de huisvrouw, die weetr_^ wat haar wasgoed waard is! De radio geeft Vrijdag Verkorting van de werktijd Minder studenten aan Technische Hogeschool <£ocU ia het zo TIARA „Beminnelijk mens maar na een borrel gevaar voor iedereen" Stucadoors namen ontslag na onjuist advies IDEALE LUIERS Doodstraffen voor Chinese contra-revolutionnairen Onderzoek naar politieke moord in Casablanca Vorst van Monaco zou wel willen trouwen, maar. Het kan wel wat zuiniger bij de Staatsdrukkerij Stichting van de Arbeid wenst advies van de SER Avond te Utrecht gewijd aan Utrechtse schrijvers Zwak-9aUW „Een karretje op een zandweg reed" Om het Zilveren Biljart Examens DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 NA EEN LAATSTE VERGADERING, die Zaterdag werd gehouden tussen de col leges van B. en W. der gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk is een gemeen schappelijk principieel accoord bereikt over de instelling van een IJmond-raad, zoals deze mettertijd door een ontwerp van wet van de minister van Binnenlandse Zaken zal worden geregeld. Geen overeenstemming kon worden bereikt over de functie van de voorzitter, op welk punt twee meningen met elkaar streden: een door de kroon te benoemen praeses of Velsens burgemeester, vertegenwoordigende de grootste IJmond-gemeente, als voorzitter. Elk der drie IJmond-colleges zal een prae-advies aan de drie gemeenteraden uitbrengen; dit prae-advies ligt in Velsen reeds klaar en werd Dinsdag in de ver gadering van B. en W. vastgesteld. Het voorontwerp van wet wil ten aan zien van de voorzitter van de IJmond-raad de beslissing over de persoon van de voor zitter bij de Kroon houden, welk stand punt door Beverwijk wordt gedeeld. Men voelt daar weinig voor het systeem, dat de IJmond-zaken intern wil zien en dus liever geen „vreemde" inmenging ziet. In dat ge val zou de grootste der drie participerende gemeenten de voorzitter moeten leveren met als plaatsvervangers de burgemeesters van Beverwijk en Heemskerk. De overeenstemming over het wetsont- De officier van Justitie mr. ir. W. H. Folmer heeft voor de Arnhemse rechtbank een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek geëist tegen de 68- jarige tuindersknecht A. O. te Lienden, wegens poging tot doodslag. De bejaarde verdachte heeft volgens de dagvaarding op 20 Maart de 25-jarige landarbeider A. P. uit Tiel met een mes aangevallen. P. kon de aanval pareren en kwam er met enige scheuren in zijn winterjas goed af. De politie kenschetste de oude man als een beminnelijk mens, zolang hij geen borrel op heeft. Hij is uitermate lastig en een gevaar voor iedereen, wanneer hij sterke drank heeft gebruikt. Verdachte had iets tegen P. Op 20 Maart ontmoette de oude baas P. in een café en toen kwam de oude wrok boven. Nadat de jonge man het café had verlaten ging verdachte weg met de woorden: „Ik ga een mens slach ten". Hij haalde thuis een mes en wachtte P. op in de duisternis. De veel forsere P. kon de aanval vrij gemakkelijk afslaan. De officier achtte poging tot doodslag met voorbedachte rade bewezen en wilde niet ingaan op het advies van de reclasse ring voor een gecombineerde straf, gezien de ernst van het gepleegde feit. De raadsman, mr. Leijte, achtte de be- wijsconstructie van de ten laste gelegde poging tot doodslag aanvechtbaar en vroeg, indien zijn juridische bezwaren mochten worden ontzenuwd, een gedeel telijk voorwaardelijke straf, opdat ver dachte in een landkolonie kon worden ge plaatst. O. is een goede arbeider en hij kan zelfs leiding geven. Uitspraak wordt gedaan over veertien dagen. ADVERTENTIE werp zelve was hier overigens niet minder groot om: de verschillende opmerkingen uit de drie colleges werden wederzijds overgenomen. Men verwacht inmiddels niet, dat de IJmond-raad voor 1958 een feit kan zijn en aangenomen moet worden, dat er voor de overgangsjaren maatregelen zullen moe ten worden genomen door de drie gemeen ten, opdat het werk in de IJmond verder kan gaan. Aangezien voor de raadscommissies nu de IJmond-materie ontbreekt, zullen B. en W. van Velsen het prae-advies eerst in de beide afdelingen van de raad brengen en Dinsdag 25 October kan het in openbare behandeling in de raad verwacht worden. Daags na Pasen van dit jaar namen vier Haagse stucadoors ontslag bij het bedrijf waar zij werkten omdat zij daags voor Pasen geen vacantiebonnen in hun loon zakje hadden gevonden. Hun werkgever had gezegd dat het te moeilijk was ge weest op de dagen voor Pasen de bonnen te kopen omdat vele banken en kantoren gesloten waren. De stucadoors informeer den bij een ambtenaar van het Arbeids bureau en bij hun bond en vernamen dat een vacantiebon een wezenlijk deel van het salaris is en dat daarom het niet uit reiken van de bon een dringende reden tot ontslag geacht kan worden. Daags na Pasen toen de patroon nog geen vacantie bonnen verstrekte namen de stucadoors ontslag. Zij hadden zich nu te verantwoorden voor de economische politierechter te 's-Gravenhage, beschuldigd van het ont slag nemen zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een bestuurs lid van de stucadoorsbond, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat hij in de mening had verkeerd dat de stucadoors wel een dringende reden tot ontslag had den gehad. Er waren vaak moeilijkheden met de werkgevers over de vacantie bonnen. De politierechter wilde rekening houden met de onjuiste adviezen en veroordeelde de stucadoors ieder tot een geldboete van f 15.—. De officier van justitie had tegen ieder f 50.geëist. ADVERTENTIE product HONGKONG (Reuter/A.F.P.) In de Chinese provincie Kwantoeng zijn 28 „contra-revolutionnairen" ter dood veroor deeld en onmiddellijk terechtgesteld, zo meldt het dagblad van het Oosten uit Kwantoeng, dat in Hongkong is ontvangen. Volgens het blad zijn 225 „contra-revolu tionnairen" veroordeeld tot verschillende straffen door het volkstribunaal van Mei- sjien. De veroordeelden zijn beschuldigd van plundering en moord en het verwek ken van opstanden. De laatste maanden is melding gemaakt van honderden doodvonnissen en lang durige gevangenisstraffen in China wegens activiteit tegen het communistische be wind. PHENIX CITY (Reuter) De vroegere procureur-generaal van de Amerikaanse staat Alabama, Garrett, is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op zijn opvolger Patterson, die werd gedood toen zijn verkiezing tot px-ocureur-gene- raal vrijwel vaststond. Hij had een cam pagne gevoerd tot zuivering van Phenix City, dat „de stad der zonde" wordt ge noemd. Garrett die uit een inrichting voor geesteszieken is ontslagen, heeft ver klaard geheel hersteld te zijn en bereid te zijn zich tegen de beschuldiging te ver dedigen. ADVERTENTIE 5510-P 2 BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Noorse Sperttruien 29.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Omroep-orkest. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.00 Zigeunerkwintet. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Platen. 14.05 Voor de jeugd. 14.25 Platen. 14.45 Pianoduo. 15.15 Voordracht 15.35 Meisjeskoor. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Cello en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Cantates. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Platen. 18.35 Cabaret voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. De bescherming bevolking als blijvende organisatie. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant, 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Philhormonisch orkest en solist. 21.30 Vocaal ensemble en solist. 21.55 Promenade-orkest. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van Kunst en Schoonheid. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causei-ie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.05 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.30 Pianotrio. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Orkest-concert. (Intermezzo: Literaire rubriek). 15.15 Ge varieerd programma voor de militairen. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kamermuziek. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 In strumentaal trio. 18.50 De vrouw in het bedrijfsleven, lezing. 19.05 Voor de kleuters. 19.15 Meisjeskoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 19.55 De volgende week, streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voorr dracht. 20.30 Wereldfederalisten. 20.40 Muzi kale causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Hoor en wederhoor. 22.10 Buitenlands weekoverizcht. 22.25 Instrumentaal kwintet. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Omroep-orkest. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Zangrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.15 Symphonisch orkest en solist. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.15 Symphonisch orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Volksmuziek. 22.55 23.00 Nieuws. MONACO (Un. Press) De vorst van monaco, prins Rainier III, heeft „een praatje bij de haard" voor de radio gehouden over zijn vrijgezellenstaat. Het vraagstuk van mijn huwelijk baart u allen met recht zor gen en ik ben met dit probleem ten zeerste vervuld. Het heeft een politieke kant, waar ik allerminst onverschillig tegenover sta, doch het draagt eveneens een menselijk aspect in zich, waarvan ik hoop dat u het belang kunt inzien. Met politiek aspect doelde de prins op het feit, dat wanneer hij zou overlijden zonder een troonopvolger na te laten dat het „belasting-vrije" vorstendom dan zou komen te vallen onder de Franse belasting wetten. Vervolgens sprak de prins over het bank schandaal. In tegenstelling tot de geruchten dat Monaco door het schandaal ernstig benadeeld zou zijn, heeft het bij de grote Franse banken een lening van zeven mil liard francs afgesloten om vooruitgang te maken met een uitgebreid programma ter modernisering op allerlei gebied in het vorstendom. Eerste Kamerleden menen: In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het Staats drukkerij- en Uitgeversbedrijf voor 1954 hebben verscheidene leden de vraag ge steld, of de uitgaven van het bedrijf zich wel beperkten tot die welke inderdaad bij die rijksinstelling behoren te worden ge drukt. Als voorbeeld noemden zij de uit gave „Gids voor Beeldende Kunst en Bouwkunst in Nederland", die naar hun mening zonder bezwaar elders had kun nen worden gedrukt Voorts waren deze leden van oordeel, dat beperking in aantal en omvang van tal van rapporten en andere publicaties ten zeerste gewenst zou zijn. Zo konden zij niet inzien, dat het vex-antwoord is. zoals herhaaldelijk in de „O.K.W. mededelingen" geschiedt, reeds elders gepubliceerde ge gevens opnieuw od kunstdrukpapier uit te geven en nog minder dat het juist is zo als bij het speciale nummer van 29 Sep tember 1955 geschiedde aan de abon- né's op dit weekblad gratis de beknopte populaire uiteenzetting over de rijksbegro ting 1956 ter beschikking te stellen, die voor iedere belangstellende tegen een ge ringe prijs verkrijgbaar is. In het nummer zelf werden bovendien ook allerlei gege vens omtrent de begroting in extenso weer gegeven. Naar de mening van deze Kamerleden zou op de begroting van het Staatsdrukke rij- en Uitgeversbedrijf belangrijk kunnen worden bezuinigd. De Stichting van de Arbeid heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid verzocht de Sociaal-Economische Raad het vraagstuk vaix een verkorting van de arbeidstijd in studie te laten nemen en daarover een advies uit te brengen. De Stichting van de Arbeid heeft daarbij een aantal punten aangegeven, welke mede in deze studie zouden moeten worden betrok ken. Godfried Bomans sprak over „liet Geheim van Nicolaas Beets" De Vereniging van Letterkundigen be staat binnenkort 50 jaar. Het gemeentebe stuur van Utrecht heeft eexx aantal leden van deze vereniging in de gelegenheid ge steld in de Utrechtse schouwburg voor jeugd en volwassenen iets te lezen uit wer ken van Utrechtse schrijvers in verleden en heden. Aan de oudste Utrechtse figuren uit de litteratuurgeschiedenis, Willibx-ord en Zus ter Bertken, werd aandacht besteed door Jan Engelman. Daarna toetste Geerten Gossaert enkele gedichten van eigen hand aan het werk van figuren uit de zeventien de eeuw. De achtiende eeuw wei-d aan de orde gesteld door dr. J. C. Brandt Corstius, waarna Godfried Bomans de negentiende eeuw reprensenteerde met een causerie over „Het Geheim van Nicolaas Beets". Vervolgens droeg Claudine Witsen Elias gedichten voor van Marsman en Nijhoff, die beiden enige tijd te Utrecht hebben ge woond. Tenslotte lazen de Utrechtse schrijvers ar. P. H. Ritter jr., Clare Lennart en Jaap Romijn uit eigen werk. De heer Ritter koos daartoe een fragment uit een nog niet ver schenen roman, die aan het leven van een Utrechtse familie tegen het einde van de vorige eeuw is gewijd. ADVERTENTIE '<t§5 <ê?5 <ë9 „De man zat op de bok te slapen en pas toen ik voor de tweede keer luidkeels be vel gaf om te stoppen opende hij verbaasd zijn ogen", verklaai'de een politieman uit Hilversum aan de Amsterdamse politie rechter, voor wie een 37-jax-ige voerman uit Hilversum moest verschijnen, die reeds zes keer wegens het ï'ijden onder invloed van alcohol was verooi-deeld De verdachte gaf toe dat hij op de bok had zitten slapen. „Het lijkt wel op het liedje „Een karretje op een zandweg reed" merkte de politierechter op. „Het paard kende de weg" zei de voerman. De officier van justitie infoi'meerde of het paard ook de verantwoordelijkheid had overgenomen en eiste tegen de man, die voor een ander strafbaar feit reeds een straf van twee maanden 'ondei;gaat, veertien dagen. ,',Ik voer u thuis mijn vi-ind", zei de politie rechter, „maar dét komt voor u neer op veertien dagen". Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hogeschool te Delft bedraagt thans 3886 tegen 3914 op dezelfde datum in 1954. Het blijkt, dat de aantallen het sterkst zijn teruggelopen in de studierichtingen voor civiel ingenieur (van 544 tot 497) en voor werktuigkundig ingenieur (van 868 tot 833). Hiertegenover staat een stijging bij de electrotechnische studie (van 602 tot 613) en die voor natuurkundig ingenieur (van 295 tot 320). Het verloop in de studie in de verschil lende richtingen blijkt nog sterker uit de aantallen van de nieuw-ingeschrevenen: thans 795 tegen vorig jaar 675 op dezelfde datum. Grote stijgingen vertonen de cijfers in de studiex-ichtingen electrotechnisch in genieur (van 94 tot 141), civiel ingenieur (van 80 tot 111), bouwkundig ingenieur (van 38 tot 67) en in geringere mate bij scheikundig ingenieur (van 130 tot 151) en natuurkundig ingenieur (van 58 tot 72). Kleine teruggangen vertonen de richtingen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur (van 54 tot 41), mijningenieur (van 35 tot 26) en werktuigkundig ingenieur (van 147 tot 144). Gisteravond was het viex-de team van de biljartclub Rembrandt op bezoek bij Hof van Holland. De gasten namen deze avond7 geen genoegen met de remisestand (1212) en behaalden een voorsprong van 6 punten, waardoor de stand 2014 voor Rembx-andt wex-d. Kolendampvergiftiging. In haar woning in de Van der Sluijsstraat te Rotterdam is de 25-jarige mevrouw T. C. van Hoof Nowee levenloos aangetroffen. Uit het dooi de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat zij door kolendampvergiftiging is over leden. In de kamer brandde een kachel, waarvan de afvoer defect was. 20. „Maar Pat!", riep Panda, het pistool wegduwend, „hoe kom je erbij, dat deze meneer een spion is?" „Dat deduceer ik uit de feitens", antwoordde de scherpzin nige speurder. „Feit EEN: spionnens wil len weten, waar wij met dit glas water heengaan; feit TWEE: dit meneer vroeg, waarheen onze reis ging; CONCLUSIE: dit meneer is een spion!" „Onzin", zei Panda ferm, „hij moet weten, waar we heengaan, anders kan hij immers onze passage niet boeken?!" Zonder zich ver der iets van Pats gepruttel aan te trekken, legde hij het geld, dat professor Kalker hen voor de reis had gegeven op tafel en zei: „We willen mee met het eerste schip, dat naar Eldorië vertrekt". „J-j-ja meneer. Zeker, meneer!", stamelde de klerk, ter wijl hij haastig de plaatsbewijzen gaf. „U z-zult u moeten haasten, want het sch- schip vertrekt aanstonds!" Hij ademde verlicht op, toen ons tweetal zich naar buiten begaf. „Hoei, wat een rare lui...", mompelde hij, zich het voorhoofd afvegend. „Die kleine Panda is wel aardig, maar wat een neus heeft hij wat een neus!!" Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: mej. E. Jongejan en de heren R. A. Ronnen, F. E. Reitsma, R. van Menk, F. Wijnbergh, allen Amsterdam; P. N. Aai-sen, Haaiiem; A. C. Aarts, Ryen. Ai-ts- examen le gedeelte: mej. M. M. van Oort en de heren B. J. Wenink, H. W. van Sloten, J. Buller, L. H. M. de Keyser, allen Am sterdam; J. J. Hendx-iks, Huizen, N.H. In het barre sneeuwgebied van het Dach- stein-plateau, op 1900 meter hoogte, werd een dezer dagen een houten knus opge richt op de plaats waar met Pasen 1954 elf leerlingen van een middelbare school in het Duitse plaatsje Heilbronn met een leraar en diens verloofde in een sneeuw storm de dood vonden. Het kruis, dat de inscriptie draagt „ter eeuwige gedachtenis aan de dertien doden van Heilbronn", werd naar de plaats van het drama ge bracht door de mannen, die deelnamen aan de speurtochten in de bergen toen bericht van de vacantiegangers uitbleef. Eerherstel. Pierre Rey, de vx-oegere ad- ministx-ateur van het persoonlijke eigen dom van prins Rainier III van Monaco, is in zijn functie hei-steld. Rey was ont slagen na het schandaal met de Société de Banque et des Métaux Précieux in Juli. Hij is de dei-de ontslagen raads man van de vorst, die in ere hersteld wordt. Beperkt. De Pax-aguayse regering heeft ex- president Perón medegedeeld, dat hij in de plaats Villarica, 150 kilometer ten Zuidoosten van de hoofdstad Asuncion, beperkte bewegingsvrijheid zal genieten. Impasse. Vertegenwooi'digers van de re- gei-ing van Laos en de pro-communis tische Pathet Lao beweging hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over herstel van het regeringsgezag over twee Noordelijke provincies in Laos. De vertegenwoordigers werden het wel eens over een staakt-het-vuren. Men was bijeengekomen om een poli tieke en militaii-e regeling te treffen op grond van de bepalingen van de Indo- chinese wapenstilstandsovereenkomst, die in 1954 te Genève is getekend. Vormen. Gx-oot-Brittannië is van plan een atoomduikboot te bouwen, aldus heeft de stafchef der Britse marine, admiraal Mountbatten medegedeeld. „Onze denk beelden nemen vaste vormen aan", al dus Mountbatten. Verraderlijk. Een redacteur van het Han- noverse communistische blad „Die Wahrheit", Leo Heinemann, is te Lüne- burg tot vijftien maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het publiceren van artikelen met „verraderlijke in houd". Heinemann werd ook schuldig bevonden aan belediging van bonds kanselier Adenauer. Hij mag twee jaar lang geen journalistiek werk doen. Bekrachtigd. Het presidium van het Sov jet-parlement (Opperste Sovjet) heeft de vex-lenging van het Fins-Russische vriendschapsverdrag met twintig jaar en de overeenkomst over de teruggave van de vlootbasis Porkkala aan Finland bekrachtigd. Portefeuille. Minister zonder portefeuille Strauss is door de West-Duitse regering benoemd tot minister voor atoomkwes ties. Hij is reeds met de inrichting van dit nieuwe ministerie begonnen. Strauss is de jongste minister in Adenauers kabinet. Vertrouwen. Het nieuwe Griekse kabinet van Karamanlis heeft het vertrouwen van de Kamer gekregen met tweehon derd stemmen tegen 77, bij 2 onthou dingen. Deze uitslag maakt een einde aan de vx-ees, dat Griekenland in een periode van politieke onzekerheid zou geraken als gevolg van de dood van premier Papagos. De oppositiepartijen bleken tevreden gesteld door Karaman lis' besluit om vroeg in het voorjaar nieuwe verkiezingen te houden. De grootste regeringspartij, de Griekse Concentratie, is onverdeeld gebleven. Voorbereidingen. Het (onafhankelijke) Fin se dagblad „Helsingin Sanomat" meldt, dat er voorbereidingen getroffen wor den om Finse krijgsgevangenen en bur gers 'uit de Sovjet-Unie naar hun land terug te zenden, wanneer de terugkeer van hun Duitse lotgenoten voltooid is. Prestige. De West-Duitse Bondsdag heeft uit bezorgdheid voor zijn prestige twee van zijn leden verboden een geschil door de rechter te laten beslissen. De minister voor Familiezaken, dr. Wür- meling, en de oud-minister van Justitie, dr. Dehler, hadden elkaar van leugens beticht. Evacuatie. Veertigduizend mensen worden uit Bahawalpoer, een landbouwcentrum in West-Pakistan, dat met oversti-oming wordt bedreigd, geëvacueerd. Tweedui zend mensen zijn bij Montgomex-y, in de Pakistaanse Pendsjaab, waar tientallen dorpen diep onder water staan geïso leerd. De Pakistaanse luchtmacht voor ziet mensen op daken, in bomen en op hooggelegen terrein van drinkwater in blik en levensmiddelen. In de zwaarst getroffen Indiase staten Patiala en de staten in de Oostelijke Pendsjaab zijn 450 doden te betreuren. Terug vloeiende watermassa's hebben een spoorwegbrug tussen Nieuw Delhi en Sjajdara weggespoeld, zodat de spoor wegverbinding van de Indiase hoofdstad met het Oosten is verbroken. MET HET VERVALSEN van voorwer pen is men begonnen, zodra hierin enig voordeel school. Deze vage aanduiding biedt u weliswaar weinig concrete punten, maar in ieder geval kunt u er uit conclu deren dat vervalsingen niet altijd in ver band gebracht behoeven te ivorden met oudheidkundige voorwerpen, of met kunst verzamelingen. Met voorliefde werd in de oudheid bijvoorbeeld geld vervalst, een lucratief maar hoogst riskant bedrijf, waarvoor in sommige landen de daders levend werden ge kookt. Ook dienen vervalsin gen niet steeds gekoppeld te worden aan winzucht en eigen baat, want zuivere mensen liefde bracht Apelles, de ge vierde schilder uit de oudheid, V er toe de schilderstukken van de miskende schilder Protogenes van zijn handtekening te voorzien, waardoor Pro togenes een behoorlijke prijs voor zijn (vervalste) schilderijen kreeg uitbetaald en financieel weer op de been werd geholpen. We zullen hierover niet verder uitwei den, anders blijft er geen ruimte over voor de tiara van Saitapliernes, waarover we vandaag zouden spreken. Saitaphernes was de koning der Skythen, die als nabuur van de Griekse kolonies omstreeks de derde eeuw vóór Chr. in Zuid-Rusland heerste. De tiara nu, die in 1896 door het Louvre werd aangekocht voor een bedrag van 200.000 franken, heette afkomstig te zijn uit de goudschat der Skythen. Het was een prachtig werkstuk van gedreven goud, dat blijkens de aangebrachte inscripties voor Saitaphernes, koning der Skythen was vervaardigd. De onderste rand van de tiara was gesierd met motieven van klein-vee onder een guirlande van druiven; daarbo ven waren taferelen van krijgers met paarden, gekroond door gestyleerde bloem en bladmotieven, besloten door een kring van schelpmotieven. Het gehele werkstuk verried een vakmanschap zoals men niet meer aanwezig achtte, en aangezien het onderzoek van degenen, die over de aan koop te oordelen hadden, gunstig luidde, meende men op het Louvre inderdaad de tiara van Saitaphernes te hebben aange kocht. Degeen die het eerste roet in het eten wierp, was de Duitse archaeoloog Adolf Furtwangler, destijds hoogleraar te Mün- chen en directeur van de archaeologische verzamelingen in die stad. Hij verklaarde de tiara voor een falsifica- tie en had hier zeer gegron de redenen voor, want de zo juist opgesomde motieven van kleinvee, druivenranken, paarden, gestyleerde bloemen en schelpmotieven kwamen J stuk voor stuk voor in de door L. W eiser samenge stelde „Bilderatlas zur Weltgeschichte" van 1860 en in het werk „Antiquités de la Russie méridionale" van Kondakof en Tol stoi uit 1889! Op deze uitspraak van Furt wangler volgde uiteraard een heftige te genspraak van de Franse archaeologen en naar alle waarschijnlijkheid zou de ruzie tot op deze dag hebben voortgeduurd, in dien een goudsmit uit Odessa zich niet in het gesprek had gemengd. De man heette Rachoemow.ski en verklaarde de tiara zelf te hebben iwrvaardigd in opdracht van een vreemdeling, die de kundigheden van de bekwame goudsmid handig had geëxploi teerd. Het uiterlijk van de tiara werd door deze onthulling niet minder, maar de oud heidkundige waarde daalde precies tot nul. En aangezien de prijs voornamelijk op deze laatste factor was gebaseerd, had het Louvre een lelijke strop behaald. En weet u met welke oudheidkundige waarde we ook altijd bij de neus worden genomen? Met de maximumleeftijden van mensen! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2