AKKERTJES me ubelen 777 Eden blijft met de oude ploeg van Churchill werken ■5||sïsss m $TftTE (XPRESS Grote belangstelling bij Brits vlootbezoek aan Leningrad Wrijving tussen oude en jonge garde in conservatieve gelederen onopgelost Ir. G. C. Stuyt overleden Russisch smaldeel in Portsmouth Op het randje TUcTMMarió Vrachtwagen tegen boom DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 3 Status van buitenlandse troepen in West-Duitsland Er zijn volgens Peking nog 66 Amerikanen in China helpen direct I Adenauer moet zich ontzien woningtextiel 0 Ci „.0/fre M 250 modelkamers Max Planck Instituut van Göttingen naar Müchen Driehonderd generaals in West-Duitsland nodig Rapport over Zuid-Afrika's rassenpolitiek aan de UNO Lord Reading in Djakarta; minister Casey verwacht iT™-ö|gfp58igs Gevolmachtigd minister aan Nederlandse ambassade te Parijs Kort nieuws met de nieuwe melange Kerkelijk Nieuws Geschil over reclame voor lippenstiften Peanut butter Vijftien ton uien op de weg Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft zijn toehoorders op het conservatieve congres behalve met de aankondiging, dat de dienstplicht niet verkort zal worden nog een tweede schok bezorgd met de verklaring dat de al gemeen verwachte en zo vaak uitgestelde kabinetsreorganisatie weer is verschoven. Sir Anthony werkt nog altijd met de re geringsploeg die Churchill heeft samenge steld, en hij heeft daardoor nog niet een eigen stempel op het kabinet kunnen zetten, dat dringend verjonging en versterking behoeft. De economische problemen veroorloven volgens Eden op het ogenblik geen wijzi ging van het kabinet. Het zou de uitvoering van het crisis-plan verstoren. Het is geen geheim, dat er in het kabinet onenigheid bestaat over de te volgen koers. Er is wrijving tussen de vooruitstrevende Butler-groep en de orthodoxe Eden-groep. Jonge, vurige aanhangers van Sir Anthony, die op de achterste banken in het Lagerhuis zitten, popelen al jaren om in de regering te worden opgenomen. In de kwestie van de diensttijd heeft Eden van Butler gewonnen, waarbij de premier gesteund werd door de ministers van Buitenlandse Zaken en De fensie. Butler had het overigens moeilijk op het partijcongres, omdat hij, ondanks de tegen slagen in de economische situatie, aanne melijk moest maken dat zijn „succes-poli tiek1' eigenlijk onaangetast was. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat het land in het on zekere moet blijven over de bijzonderheden van Butlers plannen totdat het parlement over twee weken van het zomer-reces te rugkomt. Reeds is de vraag gesteld waar om het parlement niet vervroegd bijeen is geroepen om het publiek te overtuigen van de ernst van de toestand. BONN (A.N.P.) Vertegenwoordigers van de bondsrepubliek en van zeven lan den, die belang hebben bij de regeling van de status der vreemde troepen in Duits land, onderhandelen in Bonn over een nieuw troepenverdrag. Ook Nederland neemt aan de besprekingen deel. Weliswaar heeft Nederland geen vaste troepenstand plaatsen in de bondsrepubliek, doch het heeft indertijd verklaard voor eventuele stationnering dezelfde voorwaarden te aan vaarden als andere landen. De onderhan delingen zullen waarschijnlijk geruime tijd duren. De rechten der vreemde troe pen zijn bij het sluiten van de Parijse ver dragen geregeld waarbij meteen een her ziening in uitzicht gesteld werd. Behalve de grote Westelijke mogendheden, de bondsrepubliek en Nederland nemen Cana da, België en Denemarken aan de bespre kingen deel. HONGKONG (Reuter) Het Volksdag blad van Peking, het officiële orgaan van de communistisch Chinese regering, heeft meegedeeld, dat er nog 66 Amerikanen in China zijn, van wie er 47 het land kunnen verlaten, zodra zij een uitreisvisum aan vragen. De negentien anderen hebben mis daden begaan, en hun status wordt over eenkomstig het accoord van Genève vol gens de Chinese juridische procedure on derzocht. Het Volksdagblad zegt, dat de Chinese regering Amerikaanse staatsburgers nooit heeft verhinderd, naar huis te gaan. In de vijf jaar tussen de stichting van de Chinese volksrepubliek en het Amerikaans-Chinese contact te Genève zijn veertienhonderd Amerikanen naar de Verenigde Staten ver trokken, „onder wie 97 die in China mis daden hadden begaan1', aldus het Volks dagblad. Het „Volksdagblad" schrijft dat de Ame rikaanse soldaten, die als vermist worden opgegeven, zich nimmer in Chinees of Ko reaanse handen hebben bevonden. Als deze kwestie te Gennève ter sprake zou worden gebracht, zou China rekenschap kunnen vragen over veertien duizend „vrijwilli gers", door de Amerikanen als „kanonnen- vlees aan Tsjang Kai Sjek uitgeleverd. Het Chinese volk heeft het recht van de Ver enigde Staten te verlangen, dat zij er mee ophouden de voortgang van de besprekin gen te Genève te belemmeren. ADVERTENTIE BONN (ANP) In de toestand van bondskanselier Adenauer, die aan een lich te longontsteking lijdt, is opnieuw ver betering gekomen. De patiënt is evenwel nog altijd niet vrij van koorts en het zal nog wei geruime tijd duren, eer hij zijn werk kan hervatten. De persdienst van de christelijk demo cratische partij heeft meegedeeld, dat dr. Adenauer in de toekomst geen gevolg meer kan geven aan de talloze uitnodigingen van allerlei organisaties. De bejaarde staats man zal zich zoveel mogelijk moeten ont zien. Eden's verklaring, dat de regering voor lopig onveranderd zal blijven, klonk als een anti-climax na de afscheidsrede van Sir Walter Monckton, de minister van Arbeid, die zijn brillante juridische loopbaan wil hervatten. Juist nu de industriële verhou dingen gespannen blijven, klemt de rege ring zich aan Sir Walter vast omdat er nie mand is die beter met de vakbonden kan opschieten dan hij. Het is mogelijk dat hij na zijn optreden adviseur van de regering zal blijven. ADVERTENTIE re> A "'Ier- M WONINGINRICHTING 7 BEVERWIJK (/ecpetjó v&t) 8-1230 13.45-18- uu/>. <dui<ic/(fyj tgi -W-iuaA Cftojotet]. BONN "(ANP) Het Max Planck insti tuut voor physica zal van Göttingen naar München worden overgeplaatst, aldus heeft de Senaat van de Max Planck maatschappij tot bevordering der weten schappen in Berlijn besloten. Het insti tuut wordt geleid door de Nobelprijswin naar professor Werner Heisenberg, een vooraanstaande Duitse atoomdeskundige. In München worden het instituut gro te mogelijkheden geboden voor de uit breiding van het experimentele onder zoek. De Beierse staat heeft zes millioen mark beschikbaar gesteld voor de inrich ting en heeft ook een Amerikaanse atoomreactor beloofd. Professor Heisen berg dringt er bij de Duitse industrie op aan een kernreactor van grotere capaci teit in München te plaatsen. De bondsre gering heeft evenwel besloten deze in Karlsruhe te vestigen. BONN (ANP) De West-Duitse minis ter van Defensie heeft aangekondigd dat hij onder de eerste zesduizend vrijwilligers, die voor het kader der Duitse troepen zul len worden opgesteld, driehonderd gene raals wenst op te roepen. De selectie-com missie, die het parlement heeft benoemd om de candidaten te schiften, is reeds aan het werk gegaan. De militaire kleermakers hebben de maat genomen voor de unifor men van de candidaten. Vijfhonderd uni formen voor de eerste ploeg zijn in de maak. De minister wil in het nieuwe jaar ook de eerste drie compagnieën van leger, luchtmacht en marine oproepen. Zij zullen worden gestationneerd in Andernach aan de Rijn, in Fürstenfeldbriick in Beieren en in Wilhelmshaven aan de Noordzee. In sommige kringen is de vraag gesteld of de minister met de opstelling van deze com- nagnieën niet buiten zijn boekje zou gaan. De Bondsdag heeft hem alleen gemachtigd zesduizend lieden voor leergangen en spe ciale posten op te roepen, doch uitdrukke lijk vastgesteld, dat hiermee nog geen mili taire formaties gevormd mogen worden. Volgens minister Blank kan een compagnie evenwel niet als een militaire formatie worden beschouwd. NEW YORK (AFP) De „apartheids politiek" van Zuid-Afrika is een bedreiging voor het nationale leven in de Unie en een „verontrustend element" in de internatio nale betrekkingen, zo heet het in een rap port van de UNO-commissie over het ras senvraagstuk in Zuid-Afrika, dat alle drie leden van de commissie: Santa Cruz (Chili), Bellegarde (Haïti) en Laugier (Frankrijk) hebben goedgekeurd. De commissie verklaart in haar rapport „dat de politiek van apartheid in grote lijnen niet is veranderd in het afgelopen jaar." Wel wordt sinds enige tijd „een zekere soepelheid" betracht bij de toepas sing van de rassenscheiding. Deze „veelbe tekenende aarzeling" wordt toegeschreven aan het toenemende beroep op de inheemse arbeidskracht in ondernemingen, de vijan digheid van de kerk en de geleerden tegen de rassenmaatregelen en tenslotte aan de „morele kracht" van de openbare mening in de wereld en de UNO in het bijzonder. DJAKARTA (AFP/PIA) Lord Reading, minister van Staat bij het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, is in Djakar ta aangekomen. Hij zal president Sukarno, minister-president Harahap en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, ontmoeten. Lord Reading gaat Zaterdag naar Singapore, waar hij de Brit se delegatie zal leiden op de conferentie van het plan-Colombo. DJAKARTA (PIA/AFP) De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Ca sey, en zijn echtgenote zullen op uitnodi ging van de Indonesische regering eind Oc tober een bezoek van drie tot vier dagen aan Indonesië brengen, onder andere zal Bali bezocht worden. Casey zal vergezeld worden door twee functionarissen van zijn nisterie. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde, dat dit bezoek ten doel heeft de vriendschappelijke betrekkingen met Australië te versterken. *7*1' i! sBSfe-sw HHF wm i xra Tra m Tijdens het bezoek, dat Koningin en Prins aan de West zullen brengen, zal de Koningin de Arubaanse technische school officieel openen. Een beeld van het gebouw. "Woensdag is na een kortstondige ziekte in de Ursulakliniek te Wassenaar op 46- jarige leeftijd overleden ir. G. C. Stuyt, gevolmachtigd minister aan de Nederland se ambassade te Parijs. Giacomo Constantijn Stuyt werd op 14 Maart 1909 te Amsterdam geboren. Na de HBS te hebben doorlopen ging hij studeren aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1931 het diploma als bouwkun dig ingenieur verwierf. Daarna bezocht hij de „École des Beaux Arts" te Parijs en de „Schola Reale d'Architettura" te Rome.Van 1934 tot 1937 is ir. Stuyt als architect werkzaam geweest te 's-Gravenhage. In die periode heeft hij onder andere de St. Pau- luskerk te Utrecht gebouwd. Van 1937 tot 1940 was hij verbonden aan het Volken- bonds-secretariaat en belast met de afbouw van de Volkenbondsgebouwen te Genève. In 1940 trad hij te Londen in dienst bij het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken. Tot 1942 bleef hij werkzaam te Londen. Van 1942 tot 1947 was zijn standplaats Washington. Van 1947 tot 1949 verbleef hij in Djakarta, waarna hij tot 1954 hoofd van de directie Westelijke Sa menwerking ten departemente van Bui tenlandse Zaken is geweest. In deze functie heeft hij zich bezig gehouden met vraag stukken samenhangende met de ontwikke ling van het plan-Schuman, de NATO, de Europese Defensiegemeenschap en het plan-Mansholt. Sinds 1954 was ir. Stuyt gevolmachtigd minister aan de ambassade te Parijs en als zodanig eerste assistent van de ambassadeur. Ir. Stuyt was ridder in de orde van Oranje Nassau. Zaterdagochtend te elf uur wordt in de kerk van de H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage de mis van requiem op gedragen. De bijzetting zal des middags om drie uur geschieden op de H. Land stichting te Nijmegen. Broodgraan. In de Maashaven te Rot terdam is aangekomen het m.s. „Amstel- kroon" van de rederij „Amsterdam" te Amsterdam. Het schip heeft de laatste lading broodgraan aangevoerd, die onder auspiciën van het voedselinkoopbureau naar Neder land werd verscheept. Engelse mijnenvegers. Zes Engelse mijnenvegers zijn voor een onofficieel bezoek in Amsterdam aangekomen. De schepen, die ligplaats hebben gekozen aan de De Ruy- terkade, vertrekken Maandagochtend naar Portsmouth. ADVERTENTIE LENINGRAD-LONDEN (Reuter-AFP) Het Britse vliegkampschip „Triumph" (13.350 ton)is Woensdagavond bij Leningrad voor anker gegaan. Het schip maakt deel uit van een Brits smaldeel van zes schepen, dat een bezoek van zes dagen aan de Sovjet-Unie brengt. Duizenden Russen hadden zich naar de kade begeven om het oorlogsschip de Newa te zien opstomen naar Kroonstad. Toen de schepen op vijftig kilometer van Leningrad waren, werden zij met zeventien saluutschoten begroet en opgewacht door vier Russische oorlogsschepen, een torpedo- bootjager en drie duikbootjagers. De „Triumph" beantwoordde de groet, even eens met zeventien saluutschoten. Een Sovjet-Russisch vlooteskader kwam gisteren op de rede van Portsmouth aan. Het bestaat uit de kruiser „Sverdlov" (12.800 ton), die de vlag voert van admiraal Golovko, opperbevelhebber van de Russi sche vloot in de Oostzee, de kruiser „Alexander Soevorov" en vier torpedoboot- jagers. De bemanning telt in het geheel 250 officieren en drieduizend manschappen. Er zijn vijftig tolken meegekomen. Het Sovjet-smaldeel raakte verloren in een dikke mist, een uur voordat het met ceremonieel zou worden ingehaald in de Engelse oorlogshaven. De Britse admirali teit stuurde een torpedobootjager, uitgerust met radar, uit om het smaldeel veilig naar Portsmouth te loodsen. De Russische zeelui zullen cocktail-par ties, bals, voetbalwedstrijden, recepties en tal van andere festiviteiten bijwonen. De Russische oorlogsschepen zullen voor be zichtiging worden opengesteld. Zondag zal er aan boord van de „Sverdlov" een feest gegeven worden voor 450 kinderen uit Portsmouth. De „Sverdlov" nam in 1953 deel aan de plechtigheden in Engeland ter ere van de kroning van koningin Elizabeth II. In Leningrad wacht de tweeduizend Britse jantjes een overladen programma van recepties, bezoeken aan theaters en bioscopen, voetbalwedstrijden en dansfees ten. De Britse oorlogsbodems zullen voor het Russische publiek te bezichtigen zijn en zullen 's avonds verlicht zijn. De Britse admiraal Denny zal in Moskou de hoogste leiders van de Sovjet-vloot ontmoeten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terborg H. J. Vedder te Grootegast; te Witteveen P. Datema, vic. te Krimpen a. d. IJsel. Aangenomen naar Delft (vac. W. L. Tukker) J. v. Rootselaar te Wijk bij Heus- den; naar Nieuwerkerk a. d. IJsel D. J. v. Dijk te St. Annaland. Geref. Kerken Bedankt voor Zwagerveen H. J. Swierts te Enkhuizen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Driesum K. Deddens te Hoek (Z.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Overschie W. de Joode te Ede. Bedankt voor Tholen G. Blom te Meer kerk. Er zijn mensen, die geen ge kooide vogel kunnen bezien zonder diep in hun hart gepij nigd te worden door een uni verseel zelfverwijt, omdat zij zich schuldig voelen als lid der menselijke samenleving aan een onrecht tegenover het dier. Doch vaak geeft het op gesloten beest geen enkel blijk van een treurende gemoeds toestand, en gedraagt zich in de vierkante ruimte van zijn gevangenis als een koning in het middelpunt van zijn rijk. Misschien is dat zelfverwijt wel een weinig misplaatst, nu we zover gekomen zijn dat ganse generaties vogels in ge kooide toestand zijn groot ge worden en dus niet beter we ten. We zouden eigenlijk nu nog medelijden moeten hebben met de stamvader van al die gevederde gevangenen uit het verre verleden, de eerste die de smarten van een vrijheids beroving onderging en voor alle komende nazaten de bit tere spits afbeet. Wellicht is het ook niet hele maal verantwoord, om met medelijdende blik op te zien naar een eng balcon in een nauwe straat, waar kinderen van étagebewoners hunkerend door de spijlen gluren naai de vrijheid in het zonlicht. Want deze kinderen zijn mis schien achter de tralies van die balcongevangenis veiliger be waard dan zij in de vrijheid zouden zijn, waar de talrijke gevaren, die het leven in de ruimte heeft weten te schep pen. een onbelemmerde greep op hen zouden hebben. Doch verantwoord of niet, een kind achter tralies geeft het gevoel dat onze wereld nog steeds niet tot het loutere ge noegen der mensen en kleine mensen is ingericht. In de nauwe doch zonnige straat, tegenover het balcon met de gekooide kinderen, woont een reus van een bulle bak, een man met de tors van een olifant en met armen als eikebomen. Hij oefent zijn rauwe smidsbedrijf uit in een donker gat tussen twee huizen, een open werkplaats vol zwart- geroeste ongezelligheden, die nu en dan door helle vonken van aambeeld en snijbrander worden verlicht, doch ook in die vriendelijke gloed nog even ongezellig van aanzien zijn. De bullebak knoert met zijn ha mer op het ijzer los alsof hij in voortdurende staat van hef tige woed verkeert, en of schoon men zonder dat geen goede smid kan zijn, geeft het toch een alleronaangenaamste indruk van zijn karakter. De eeuwige sigarenpeuk in zijn linkermondhoek, de opgerolde mouwen van het duistere boe zeroen, het schootsvel dat uit geen andere materie dan lou ter vuil schijnt te bestaan, de bolle wangen vol zwarte vegen waarboven de kleine oogjes nauwelijks meer ruimte om te kijken hebben dat alles maakt deze man niet tot een duidelijke vriend en toever laat voor hen die troost nodig hebben. En wie hem bezig ziet en de symphonie van knallen de vloeken en knallende slagen op het aambeeld hoort, is ge neigd tot een onvrindelijk oor deel. Doch men kan zich in een mens soms schrikbarend ver gissen. Wie zou hebben kun nen denken dat er achter die leren buik en die kolossale borstgewelven een hart als een erwt schuilgaat? De smid, die tussen twee donderende geweldplegingen tegen het ijzer zo nu en dan een blik naar buiten werpt, waar de gouden straat een schrijnende tegenstelling met de donkere smidswinkel pleegt te schilderen, heeft het uit zicht op het balcon met ae Kin deren. Die kinderen hebben de gewoonte in bleke schrik hun hoofdjes terug te trekken tus sen de spijlen, als de smid in hun richting kijkt. Doch soms zijn zij in hun spel verdiept en scheppen zij zoveel vreugde in het naar beneden mikken van ongerechtigheden op de hoof den der voorbijgangers, dat zij de hele smid vergeten. De jongste van het stel, die geleerd heeft zijn verblijf op het balcon als de natuurlijkste zaak der wereld te beschou wen en waarschijnlijk reeds ettelijke jaren in de zeker heid leeft, dat de aarde eindigt waar de spijlen verdere voort gang beletten, heeft nu Colum- bus-neigingen gekregen en de lust tot ontdekkingen niet kun nen bedwingen. Terwijl de smid naar boven kijkt, ziet hij de kleine man moeizaam de leuning van het balcon bestijgen en zich met de spierkracht van zijn drie jarige armen en benen verhef fen op de rand. De smid laat zijn hamer zin ken en kijkt duizelig toe. Het kind Columbus wankelt nu on zeker op de rand van het bal con en beweegt zich op de wijze van een aap doch minder soepel en evenwichtig over de smalle reep hout, tien meter boven de grond. De smid heft de handen ten hemel en huivert. Hij treedt naar buiten uit zijn zwarte wereld en meteen flitsen de metgezel len van de kleine acrobaat met bliksemsnelheid terug in hun huis. De wankele Columbus verstart op de balconrand. Hij kijkt naar de zwarte smid als een kuiken naar de slang. Hij zwaait heen en weer van angst, hij valt niet, hij valt wel, neen, hij valt niet. Doch wat hem boven houdt is een minieme steun van kleine han den aan een gladde houtstijl. De smid kijkt vertwijfeld naar boven en weet niet wat te doen. Zijn puilende ogen zoeken hulp, doch er is geen hulp. Tenslotte belt hij aan de huisdeur, in de hoop, dat er gens in huis de reddende moe der zal worden gealarmeerd. De bel blijft onbeantwoord de reddende moeder is boodschappen doen. Zo staat de smid met ge spreide armen onder het bal con. Ik vang hem, denkt hij vertwijfeld, als ik een beetje geluk heb vang ik hem. Co lumbus huilt een beetje. Hij kan niet meer terug, en de diepte maakt hem angstig, nu zij- geaccentueerd wordt door vuile armen en bolle ogen van een zwarte reus. Hij helt over. Er vallen wat splinters ver molmd hout in de donkere haardos van de smid. Het deert hem niet. Hij staat pal en houdt de armen wijd in doods angst. Zo vindt de moeder hem, als zij met een zware tas terug keert. Zij heeft de situatie in een oogwenk door en zij doet niet, wat zij had behoren te doen: zij valt niet flauw, doch zet de handen in de zij en be ziet het toneeltje bedaard, zonder opwinding of duidelijke initiatieven. Mens! kreunt de smid, met krampen in zijn armen. Help! Ga naar binnen, nee, niet naar binnen, ja, wel naar binnen. Lok hem met een koekje, pak hem ineens, snel, doe iets! Ik vang hem, met een beetje geluk Daar zal je heel wat ge luk voor nodig hebben, zegt de ijskoude moeder bedaard. Dat lukt je nooit. De ogen van de smid worden als spiegeleieren. Want hij zit aan een touw vast, onthult de moeder, ter wijl ze naar binnen gaat. In het donkere gat der smid se klinken later de knoerten op het ijzer, en de vonken spatten tot de zoldering met geweld. De smid is zijn prestige aan het harden. J. L. Voor het gerechtshof te Amsterdam zijn de pleidooien gevoerd in het geschil dat tussen twee vertegenwoordigers van be paalde merken lippenstift over de reclame en het daarbij gebruikte kleurensysteem van dit cosmetische artikel is gerezen. Een Belgische maatschappij had het recht verkregen een in Parijs vervaardigde lippenstift onder een bepaalde naam te fa briceren, zij kreeg ook de alleenvertegen woordiging voor Nederland en gebruikte in Parijs ontworpen reclamemateriaal met een bepaald kleuren- en cijfersysteem. De Nederlandse importeur van een andere lip penstift gebruikte bij zijn reclame ditzelf de systeem. De Belgische maatschappij meende, dat hier sprake was van onrecht matige concurrentie. De Amsterdamse rechtbank had de tegen de Nederlander ingestelde vordering van de hand gewezen, omdat zij van mening was, dat het publiek eerst op de naam van de merken afgaat en pas daarna op kleurenaanduidingen en nummers let. Deze nummering is meer te beschouwen als een gemakkelijke wijze van bestellen dan als reclamemiddel om het publiek te trekken. De aanduiding van kleuren door beide fir ma's bestaat uit namen van bloemen, vruchten en andere algemeen bekende be grippen, aldus de rechtbank in het vonnis. De eis van de Belgische maatschappij, om het verspreiden van het reclame-materiaal terstond te doen eindigen en het reeds ver spreide materiaal terug te nemeq zulks beide op dwangsom van f 5000 wees de rechtbank af. Voor het gerechtshof betoogde mr. R. F. Zoetmulder namens de Belgische maat schappij dat de bedoeling van het gebruik van het identieke materiaal is het stichten van verwarring. Mr. G. C. Kropman, die voor de Neder landse importeur optrad, was van mening, dat er geen verwarring kan ontstaan door het gebruik van in de cosmetische branche algemeen gebruikte namen. Een dergelijke monopolievorming van namen kent de Ne derlandse wet niet, mits geen verwarring ontstaat, hetgeen volgens hem hier niet het geval was. Het hof zal op 23 November arrest wijzen. ADVERTENTIE (Pindakaas) is rjjk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fjjnste pindakaas komt Woensdagmiddag omstreeks vier uur reed op de rijksweg naar Breda een met uien geladen trailer van de firma Wisse uit Wemeldinge tegen een boom, waardoor de cabine van de wagen om de stam werd ge vouwen. De chauffeur van de trailer, een zoon van de familie Wisse, mankeerde niets, hoewel hij met een bijl uit de cabine moest worden bevrijd. Het ongeluk gebeurde, toen een vracht wagen van de firma H. Beukema uit Rot terdam op de rijksweg begon te slippen en botste tegen de hoog geladen trailer, die uit tegengestelde richting naderde. De Rotter damse chauffeur wilde namelijk remmen voor een motorrijder, die vaart minderde om bij een kruispunt de handwijzer te raadplegen. Bij de botsing schoof de gehele lading van vijftien ton uien van de trailer, waardoor de chauffeur de macht over zijn stuur verloor en tegen de boom terecht kwam. Hij had slechts lichte schaafwonden. De chauffeur en de beide andere inzitten den van de Rotterdamse wagen mankeer den niets.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5